Familie blijft voorlopig nog in Rusland Wij stellen desnoods zelf orde op zaken" Rechters in Moskou na felle aanvallen op Amerika: TWEE RODE HONDEN IN DE RUIMTE Afgewezen verstekeling wordt toch toegelaten BAAYENS RechercheurP.T.T. slaat nieuwe slag LOEMOEMBA BRALT - MET „BEPAALDE LANDEN" ACHTER DE HAND - VOORT DEURWAARDER IN ARREST RELLETJES IN DEN HAAG De BiltWarmer DOLLE JACHT OP DRONKEN AUTOMOBILIST Ruim 1000 gulden van twee bejaarde dames gestolen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 20 augustus 1960 Vier Duitse jongens over grens gezet Poppetjes Geen doodstraf TROEP JONGENS RANDT MEISJE VAN 15 AAN KAMERLID LIET HET NIET BIJ WOORDEN Loopjongen verdween met 11.000 gulden Congres van antiquairs Regen stremt vaart op boven-Rij n Jongen getroffen door ketsende kogel Drie gewonden bij inhaalmanoeuvre Brand in Russische Zuidpoolbasis Beledigingen Protest Nederlandse woningen onder toezicht Woonwagenbewoners op een droogje Hoofdkantoor: Goes, L. Vorstslraat 90, Postbus 4. Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1, 16e JAARGANG No. 4635 VONNIS VOOR POWERS: 10 JAAR MOSKOU Reuter, AP) Francis Gary Powers, de eerste Ame rikaan die zich ooit wegens spionage voor een Russische rechtbank heeft moeten verantwoorden, is gistermiddag in Moskou tot een gevangenisstraf van tien jaar veroordeeld. De tweeduizend mensen die het proces hijwoonden, reageerden op de uitspraak met een minuten lang durend applaus, Powers' vrouw Barbara barstte in snikken uit, maar de vlieger van de op 1 mei tweeduizend kilo meter diep in Rusland neergeschoten U-2 zelf bleef uiterlijk onbe wogen, even onbewogen als toen hij 's morgens vijftien jaar tegen zich had horen eisen. De uitspraak kwam hoewel voor Powers lang de doodstraf heeft gedreigd niet als een verrassing, zeker niet na de eis van vijftien jaar. De straf wordt geacht te zijn ingegaan op 1 mei, de dag waarop de vlucht met de U-2 in de buurt van'Swerdlofsk eindigde. In het vonnis werd zonder nadere uitleg gezegd, dat Powers de eerste drie jaar in een gevangenis moet blijven. De resterende jaren zullen waarschijn lijk in een andere vorm van detentie moeten worden doorgebracht. Dat komt wellicht neer op een tewerkstelling met andere gevangenen in een kolonie. De rechters hebben gisteren meer dan vier en een half uur nodig gehad om tot hun uitspraak te komen. Daar voor hadden zij geluisterd naar het requisitoir van de openbare aanklager MOSKOU (Reuter) Midden in het verslag van het proces tegen de piloot Powers onderbrak Radio- Moskou gistermiddag de uitzending om bekend te maken dat de Sowj et- unie een nieuw ruimtevaartuig had gelanceerd dat met twee honden aan boord zijn banen om de aarde be schrijft. Of het de bedoeling is de honden weer levend naar de aarde te laten terugkeren, is niet bekend. De nieuwe spoetnik weegt volgens de officiële bekendmaking 4500 kg. Ervaren Behalve de twee honden en een vracht apparaten om na te kunnen gaan hoe de dieren het maken, bevat de spoetnik radio-zenders en appara tuur voor het onderzoek van de kos mische ruimte. Hij beschrijft zijn banen op een afstand van 200 mijl van de aarde en heeft negentig mi nuten en zes seconden nodig om zijü kringloop te volbrengen. De hoek die zijn baan maakt met de evenaar is 65 graden. Van een onzer verslaggevers BEETSTERZWAAG. Wat ve len in het dorpje Beetsterzwaag in Oostelijk Friesland allang hebben zien aankomen, is gebeurd: de 55- jarige deurwaarder B. M. is gear resteerd. verdacht van oplichting. De man. wie enige jaren geleden een goedgevulde verzekeringsporte feuille van een bekende Friese maat schappij werd afgenomen omdat er het een en ander niet bleek te klop pen. moet in zijn ambt als deuwaar- der verscheidene malversaties hebben gepleegd tot een bedrag van enige duizenden guldens. Hij inde bijvoor beeld schulden op naam van zijn klan ten. die hij niet afdroeg. Na lang aan dringen kwam M. dan over de brug met geld. dat hij zolang uit andere posten leende. Doordat M. goede sier maakte, graag veel visite ontving, zelf ook nog al eens uitging en bovendien een kost bare bibliotheek in stand hield, werd hij allang scheef aangekeken in Beet sterzwaag. Ten slotte werd het een zi.iner klan ten te bar, zodat aangifte volgde. c Eigen nieuwsdienst RENESSE. De burgemeester van Renesse, mr. G. F. Tonckens, heeft in overleg met de officier van justitie te Middelburg vier Duitse jongens tussen vijftien en achttien jaar bij Venlo over de grens laten zetten. In de Westhoek van Schouwen had den zij aardappels, appels en snoepgoe.' gestolen en in Renesse pleegden zij een inbraak in een consumptietent aan de Laane. Zij hadden al een aardige voorraad aangelegd, toen zij door de po litie werden betrapt. L Twee jongens werden in Brouwersha ven opgesloten, één in Haamstede en de vierde in Renesse. Pas na een langdu rig verhoor bekenden de uit Kt :len en j Duisburg afkomstige Duitsers. Roedenko en het pleidooi van de Rus sische advocaat Grinef, die beiden een felle aanval op Amerika deden. Powers zelf erkende in een slotwoord, waarin hij om clementie vroeg, zijn schuld. Roedenko uitte met krakende stem een reeks beschuldigingen tegen Ame rika, dat, zei hij, onafgebroken atoom- bommenwerpers in de lucht houdt ter wijl Rusland vredelievend werkt. Ame rika volhardt in een provocerende, per fide houding, aldus Roedenko, en de bandietenaanval door Powers was daar een voorbeeld van. Het neerschieten van Powers' U-2 heeft geleid tot de ontmaskering van de misdadige metho des van de Amerikaanse militaire leiders. Terwijl Roedenko verontwaardigd vertelde hoe Powers er door zijn chefs op was voorbereid om zelfmoord te plegen als hij leVend naar beneden mocht komen boven Rusland, zat Powers poppetjes te tekenen. Roedenko deed uit de doeken, dat Powers ,,als alle Amerikanen, een slaaf van de dollar" zich uit zucht naar rijkdom had verkocht aan de- Amerikaanse inlichtingendienst. „Een uitmuntend voorbeeld van de misda dige geheime samenwerking tussen de kapitalistische industrieën en het spio- nagecentrum van de Amerikaanse mi litairen", noemde Roedenko de „leu gen", dat Powers voor het vliegen met de U-2 was opgeleid door vertegen woordigers van de fabrikant van het toestel, de Lockheedfabriek. Uit de loop der gebeurtenissen is ge bleken wat Amerika wilde met de uit dagende vlucht van de U-2, die arro gant het Russische luchtruim schond: mislukking van de topconferentie, een herleving van de koude oorlog, vergro ting van de internationale spanning en mislukking van de onderhandelingen over de ontwapening. De vlucht van de U-2 heeft de wereldvrede in gevaar gebracht, aldus Roedenko. De aanklager besloot: ,,Ik heb alle reden om de rechtbank te verzoeken de beklaagde Powers tot de hoogste straf te veroordelen. Maar omdat ik rekening wil houden met het oprechte berouw van beklaagde over de door hem gepleegde misdaden, sta ik niet op toepassing van de doodstraf, maar verzoek ik de rechtbank beklaagde Po wers te veroordelen tot vijftien jaar gevangenisstraf. Powers bleef kalm, zijn vrouw ech ter die ziek was en slechts dank zij opwekkende middelen in staat was om het hoogtepunt van het proces bij te wonen zakte verslagen voorover. Na enige ogenblikken stonden zij en Powers' moeder op; zij omklemden elkaar, terwijl vader Powers de Rus sische fotografen andere fotografen werden niet toegelaten ervan tracht te te weerhouden om foto's te maken. Van onze correspondent MAASTRICHT. Een ongure troep van vijftien tot twintig jongens heeft woensdagavond in het Maastrichtse stadspark een Maastrichts meisje van nog geen vijftien jaar overvallen. Na een mislukte poging tot verkrachting, doordat het meisje zich met alle kracht verzette, vluchtte het kind met gescheurde kleren en op haar blote voeten uit het park. Tegen elf uur in de avond kwam ze op het hoofdbureau van politie om aangifte te doen van het gebeurde. Met een vriendinnetje van vijftien jaar was het meisje die avond in het stadspark op een bankje gaan zitten. Op een gegeven moment werden ze omringd door een bende van een klei ne twintig vrij handtastelijke jongens tussen de vijftien en achttien jaar. Door hun brutaal en onbeschoft op treden nam één van de meisjes, het oudste, de vlucht. Daarop grepen de boefjes het meisje dat alleen op de bank achtergebleven was, en sleurden haar mee naar het Jaagpad langs de Maas. Op een vrij donkere plaats weid het kind in de struiken geduwd. Terwijl enkele kornuiten haar vast hielden en de mond snoerden probeer de een van de individuen haar te schenden. Gisteren wist de politie drie jongens van vijftien, zestien en zeventien jaar aan te houden. Wegens poging tot verkrachting en medeplichtigheid aan deze poging zullen ze maandag wor den voorgeleid voor de officier van justitie te Maastricht. Van onze Haagse redactie laten zitten en is naar Rome gegaan om Ferdinandus zelf te spreken, en nadere DEN HAAG De uit Indonesia ge- inlichtingen over de jonge man in te komen verstekeling Theo Ferdinandus winnen. wordt na een verblijf van ruim twee jaar Mede op grond hiervan heeft de minis- in een vluchtelingenkamp bij Rome, m ter thans zijn beslissing herzien. 9ns land toegelaten. Minister Beerman in Haagse politieke kringen wordt ver is op zijn oorspronkelijke afwijzing te- ondersteld dat een sneller toelaten van ruggekomen, hetgeen Ferdinandus voor spijtoptanten thans voor de deur staat, een belangrijk deel te danken heeft aan nu de diplomatieke betrekkingen met de interventie van het tweede kamerlid Indonesië verbroken zijn. de heer Scheps. Naar verluidt «ou het kabinet in zijn Vijf broers Ferdinandus zijn als ver- vergadering vön vrijdag hieraan aan- stekeling uit Indonesië vertrokken om- dacht besteden, omdat van vele zijden streeks mei 1958. Vier van hen kwamen aandrang op de regering wordt geoefend in Nederland, maar drie werden uit- eel1 minder stringent beleid te voeren, gewezen en bevinden zich thans in In antwoord op schriftelijke vragen van Nieuw-Guinea bet Eerste-kamerlid de heer De Vos van Theo Ferdinandus kwam met een Ita- Steenwijk heeft minister Beerman giste- liaanse boot niet verder dan het vluch-ren geantwoord, dat de Indonesische telingenkamp bij Rome. regering bijzondere aandacht besteedt aan de nationaliteit van niet autochtone In mei van dit jaar deelde minister bevolkingsgroepen. Beerman op schriftelijke vragen van de Indien men er njet in j t t bewij_ heer Schept mee, dat Theo Ferdinandus d t men Indonesisch staatsburger is, met voor toelating in aanmerking kwam. ont,iae t), minister rest toe dat Het tweede kamerlid heeft het er niet bij v -?t ontsRs-_ De minister zegt toe, dat, Eigen nieuwsdienst DEN HAAG In Den Haag zijn gis teravond jongelui uit de Boekhorststraat en de buurt van de Gouverneurlaan met elkaar slaags geraakt. De rel begon op Rijswijks grondgebied en verplaatste zich naar de Gouverneur laan en de Oudemansstraat in Den Haag. De Haagse politie deelde hier kwistig processen-verbaal uit wegens het op de trottoirs rijden met bromfietsen. De vechtende troep werd met de gummi knuppel uiteengeslagen. BREDA. Op het station van Breda is gisteren de fiets gevonden, waarmee de achttienjarige Bredase loopjongen P. J. elfduizend gulden voor zijn baas naar het postkantoor zou brengen. De jongen is echter verdwenen. De politie neemt aan, dat hij. met de trein uit Breda is vertrokken. Waar heen is niet bekend. DEN HAAG Van 29 augustus tot 3 september belegt de International League of Antiquarian Booksellers in Den Haag haar dertiende congres. Er ko men een aantal vooraanstaande sprekers inleidingen houden Voorts zijn er ex cursies en ontvangsten, onder andere door de Koninklijke Bibliotheek. BAZEL (Reuter) Alle scheepvaart op de bovenloop van de Rijn tussen het Meer van Constanz en Bazel is gister ochtend gestaakt omdat het water als gevolg van stortregens tot boven ♦net gevaarlijke punt was gestegen. De ri vier bljft boven Bazel voor de scheep vaart gesloten tot het water weer tot beneden dit punt gezakt zal zijn. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Af en toe zon neschijn en op de meeste plaatsen geen regen van betekenis. Zwak ke tot matige wind tussen west en zuid. Iets MIESJE: Een weekeinde met de zon! 21 aug.: zon op 5.33, zon onder 19.52; maan op 4.33, maan onder 19.17. indien ex-Nederlanders hierdoor in nood zouden komen, zij tijdig voor toelating in aanmerking worden gebracht, indien hun band met Nederland daartoe aanlei ding geeft. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De zestienjari ge Karei den Haan van de Soe- tendaalsekade is gisteravond omstreeks zes uur in het Zwaanshals te Rotterdam in zijn rechterdijbeen getroffen door een op een auto afgeketste kogel uit het pistool van een politieman die een dronken automobilist achtervolgde. De gewonde jongen hinkte naar de nabu rige politiepost vanwaar hij door de G.G. en G.D. naar het St. Franciscus- ziekenhuis werd gebracht. De patroon is daar uit het dijbeen verwijderd. De wilde jacht op de automobilist was op het Noordereiland begonnen. Een auto mobiliste beklaagde zich daar bij een verkeersagent dat zij op de Konings- brug tot drie keer toe was aangereden door een vermoedelijk onder drankin vloed verkerende bestuurder van een crèmekleurige Opel. Achtervolging De eigenaar van een snelle Mercedes die daaraan getuige was geweest wilde de agent wel van dienst zijn. Met grote snelheid begon hij een achtervolging. De bestuurder van de Opel reed als een dolleman dwars door het kruisende ver keer naar het Oude Noorden. Bij de Zaagmolenbrug loste de politieman eni ge schoten in de lucht, maar zonder vaart te verminderen koerste de vluch teling naar het Zwaanshals. Ter hoogte van de Wolstraat probeerde de politie man een achterband te raken waarbij de kogel moet zijn afgeketst met het voor Karei den Plaan zo noodlottige ge volg. Ter hoogte van de rouwstallen geraakte de Mercedes ten gevolge van een defect in de versnellingsbak onklaar, maar inmiddels joegen ook al twee radio- surveillanceauto's achter de vluchteling aan en die slaagden erin hem op de Stoopweg klem te rijden. TUjbeuijs ingetrokken Zowel de bestuurder, de 33-jarige koop man I. van der S. als zijn passagier, de 42-jarige koopman L. van der M., wa ren dronken. Bij fouillering kwam uit een zak van Van der S. een gerechtelijk stuk te voorschijn waaruit bleek dat op 15 juni zijn rijbewijs was ingetrokken. Dat was voor hem het motief geweest om te pogen zich aan een aanhouding te onttrekken. Af Francis Powers (links) luistert, aanvankelijk aandachtig, later met af nemende belangstelling, naar het re- quisitoor van negentig minuten, dat de openbare aanklager Roedenko (rechts) gisteren hield en dat culmi neerde ïn een eis van vijftien jaar. Van een correspondent ABCOUDE. Door een verkeerde in haalmanoeuvre is gistermiddag op de Rijksweg UtrechtAmsterdam een Apeldoornse familie verongelukt; me vrouw De Groot (32) en haar twee kin deren moesten met ernstig letsel in een ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen twee klei ne personenwagens elkaar passeerden de inhalende een Dauphine werd bestuurd door de heer J. de Vries uit Amsterdam, de andere een Volks wagen door de heer De Groot. Na de inhaalmanoeuvre probeerde de twee de de eerste weer voorbij te komen. Daarbij moet volgens de verklaringen van de bestuurder van de Volkswagen, de ingehaalde naar links zijn uitgewe ken. De achterste vloog in volle vaart op de afremmende Dauphine, waardoor deze over de kop sloeg. De Volkswagen stoof dertig meter het weiland in over een afvoerbuis heen. Uit het wrak wer den de drie gewonden gehaald de bestuurder zelf kreeg licht letsel. De chauffeur van de Dauphine kreeg ook niet meer dan wat schrammen. Van onze weerkundige medewerker Nu de depressie, die donderdag en vrijdag in West-Europa veel regen heeft gebracht, is weggetrok ken, begint zich een rug van hoge druk boven West-Europa te ontwik kelen, die waarschijnlijk wat stand vastiger zal zijn dan zijn voorgan gers. Een kleine storing trekt nog over het zich ontwikkelende hoge- drukgebied heen en deze kan mor gen hier en daar wellicht nog wat regen brengen. Voor zondag wordt de kans op regen echter niet hoog meer aangeslagen. Bij dit alles is te verwachten dat de temperatuur geleidelijk zal stij gen. Na zes a zeven weken met tem peraturen beneden normaal zijn nu eindelijk weer eens normale en over enkele dagen misschien zelfs boven normale temperaturen te verwach ten. Wat voor een soort boek over jongens? Advertentie DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM. Met dezelfde smoes, waarmee hij vorige week een 86- jarige Rotterdammer voor ruim zes honderd gulden bestal, heeft de „rechercheur" van de posterijen gis teren twee Schiedamse dames van 60 en 81 jaar haar pensioen af handig gemaakt. Een bedrag van 1045 gulden. Zo ook hoorde de Schiedamse politie gistermiddag een even triest verhaal als die van Rotterdam, waarbij het zelfde signalement naar voren kwam: een man van ongeveer 35 jaar, 1.75 m. lang, slank postuur, donkere ogen en donkerblond haar. Hij was weer gekleed in een donkerblauwe regen jas. GEVOLGD Om tien uur was de zestigjarige me vrouw A. A. van K.-S. naar het postkantoor gegaan om haar pen sioen te innen. Daarna ging ze bood schappen doen en tenslotte koffie drinken bij haar 81-jarige moeder. Tegen kwart voor twaalf belde daar een man aan. Ik ben u vanaf het postkantoor gevolgd, zei hij. Ik ben ambtenaar van de PTT. Ik kom de biljetten controleren. Het is moge lijk, dat er verkeerde merktekens op staan. Dan moeten ze even om gewisseld worden. Dankbaar voor de zorgzaamheid van de „post" overhandigde de vrouw haar pensioen. Ik heb gisteren acht honderd gulden voor mijn moeder afgehaald, wilt u die ook even con troleren? vroeg ze. Natuurlijk, zei de ambtenaar. „GEMERKT" De dame haalde het geld. De man be keek de bankbiljetten en kwam tot de conclusie, dat ze ook allemaal gemerkt waren. Vanmiddag om twee uur kom ik u met een auto van de PTT halen. We kunnen de zaak dan samen op het postkantoor bekijken, beloofde de onbekende. Hij stopte het geld in de zak en ging. De uren verstreken. In spanning wachtten de vrouwen op de auto. maar die kwam niet. WASHINGTON (Reuter). Acht mannen, leden van de staf van de Rus- siche Zuidpoolbasis Mirny zijn om het leven gekomen bij een brand. Het zijn zes Russen, een Tsjech en een Oost duitser. De brand woedde in het ge bouw waarin de meteorologische dienst was gevestigd. Mirny is een zeer grote basis die de indruk maakt van een complete stad. Het is de grootste basis op het Zuid- poolcontinent. LEOPOLDSTAD President Tubman van Liberia heeft tele grammen gezonden aan de staatshoofden van alle onafhankelijke Afrikaanse staten om zijn bezorgdheid uit te spreken over de ont wikkeling van de toestand in Congo. „Wij behoren premier Loe- moemba erop te wijzen", zegt hij in het telegram, „dat wij liet moei lijk vinden hem te steunen nu hij aanvallen doet op 'secretaris generaal Hammarskjoeld." Dit telegram vat de mening samen, niet alleen van vele Afrikaanse staats lieden die aanvankelijk met sympathie de gang van zaken in Congo hebben gevolgd, maar ook van de functiona rissen van de Verenigde Naties in Con go, die nog altijd vergeefs wachten op verontschuldigingen van de Congolese regering over de incidenten waarvan personeel van de strijdmacht der V.N. het slachtoffer is geweest. In plaats van met verontschuldigin gen kwam Loemoemba gisteren met nieuwe beledigingen. Als was hij vol komen vergeten dat hij zelf destijds, toen hij de moeilijkheden niet meer de baas ko" -orden, de Verenigde Na ties te h j heeft geroepen, zei hij: „Wij zouden heel gemakkelijk in een paar dagen de orde in dit land kun nen hersteHen met eigen middelen en met de ogenblikkelijke hulp die wij zouden krijgen van bepaalde landen." Hij beschuldigde de secretaris-gene raal nu van chantage omdat hij de incidenten in Leopoldstad zou hebben overdreven om er in de zitting van de Veiligheidsraad, die zondag zal worden gehouden, politieke munt uit te kunnen slaan ten nadele van Congo. De incidenten weet Loemoemba uit sluitend aan het onbeschofte optreden van de blanke troepen die deel uitma ken van de politiemacht. „Zij onttrek ken zich aan iedere vorm van toezicht van de zijde van de Congolese regering en treden brutaal op tegen de Congo lese autoriteiten. Zij gedragen zich als of zij de baas zijn in Congo en leggen minachting aan de dag voor de zwarte bevolking." Vooral de Zweden schijnen Loemoemba's woede té hebben ge wekt. Telkens laat hij weten dat die collaboreren met de Belgen omdat de koningshuizen van België en Zweden aan elkaar verwant zijn. Ralph Bunche, Hammarskjoelds waarnemer, heeft bij Loemoemba ge protesteerd tegen de behandeling die de troepen van de V.N. van de zijde van de Congolese regering en het Con golese leger ten deel valt. „Wij zijn als leden van de Verenigde Naties naar Congo gekomen nadat u daar dringend om had gevraagd", schrijft hij. (Een persoonlijk onderhoud heeft Loemoem ba hem niet willen toestaan.) „Wij zijn als vrienden gekomen. Wij zijn uw gasten. Wij ontlenen daaraan het recht te verwachten dat uw regering. DJAKARTA (Reuter) Het militai re commando in Djakarta heeft giste ren opdracht gegeven de woningen in Djakarta waar Nederlanders wonen on der militair toezicht te plaatsen. Neder landers die van plan zijn Indonesië te verlaten, moeten dit binnen tien dagen melden bij de afdeling huisvesting van het militaire bestuur. Een woordvoerder van het leger ver klaarde dat de stap beoogt te voorko men dat onbevoegden verblijven in hui zen van Nederlanders. Hij zei dat de opdracht voorts werd gegeven in het belang van de handha ving van de openbare orde en rust na het verbreken van de diplomatieke be trekkingen. ons zal beschermen tegen uitspattin gen zoals die zich gisteren hebben voorgedaan." In de vorm van een rapport aan de Verenigde Naties heeft Hammarskjoeld geprotesteerd tegen de incidenten in Congo en opnieuw verklaard dat de Verenigde Naties op deze manier hun taak niet kunnen vervullen. Hij prijst in zijn rapport de Belgen die nauw samenwerken met de internationale politiemacht en weldra al hun troepen zullen hebben teruggetrokken. Dat rapport zal besproken worden wanneer de Veiligheidsraad zondag (om half vijf Nederlandse tijd) bijeen komt om de toestand in Congo op nieuw te bespreken. De Raad zal moe ten besluiten wat er gedaan moet wor den om het begonnen werk tot een goed einde te brengen zonder verdere incidenten. Van onze correspondent HOENSBROEK Terwijl vakantie vierend Nederland het water bijna tot de lippen is gestegen, zitten in Hoens- broek tien gezinnen zonder water. Het zijn de bewoners van het woonwagen kamp in Iloensbroek, die het zonder water en licht moeten stellen. De gezinnen hebben zich eind vorige maand op dit terrein geïnstalleerd, nadat de politie van Heerlen hen uit het over bevolkte kamp in Heerlerheide had ver wijderd. Eerst kregen de kampbewoners water van omwonenden, maar die hadden daar al gauw genoeg van. Met grote waterkannen zijn de kamp bewoners daarop naar het politiebureau in Hoensbroek getrokken, waar zij hun kannen mochten vullen. De volgende dag kregen zij echter te horen dat het politie- oureau geen tankstation was en bleven de kranen gesloten. Een delegatie ging eerst naar de bur gemeester die met vakantie was en vervolgens naar loco-burgemeester M. Moonen. Het resultaat was, dat de kampbewoners hun kannen op het ge meentehuis mochten vullen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1