Vuur van V. Naties op agressieve Congolezen Jongens speelden kostbaar spel met nieuwe auto's GROEIENDE HOOP OP MILDE STRAF VOOR POWERS Mary Kok bedwingt Kanaal „AVONTUUR" VAN AMBTENAAR MET SUCCES BEKROOND 2 DODEN T PROCO PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Roermondse politie tast nog in duister Mishandeling Jongens vernielen Cadillac 1930 Kunstmaan wilde niet in zijn baan Denen boos over onze eieruitvoer crème shampoo Fel protest Versterkingen Amerikaans onderzoek voor onze kust 25.000 in trein laten liggen JONGENS OVERVIELEN DUITSE KAMPEERDERS Dreigende eendagsstaking bij spoorwegen BIJ BOTSING (tMiieAf onotae*^ Arbeider verongelukt Havendienst kreeg nieuwe boot Nog twee partijen in Nieuw-Guinea De BiltBewolkt Het weer overal Hoofdkantoor: Goes, L. Vorstatraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 4634Vrijdag 19 augustus 1960 DREIGENDE SPANNING IN CONGO NA INCIDENTEN j^EN van de Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD De Congolese kwestie bereikte gisteren bet ge vaarlijkste stadium waarin zij tot dusverre heeft verkeerd. Secretaris-ge neraal Hammarskjoeld dreigde in New York dat verder optreden van de internationale politiemacht onmogelijk zal zijn wanneer de toestand in Congo niet zeer spoedig verbetert. In Leopoldstad werd ongeveer op het zelfde ogenblik bekend gemaakt dat de troepen van de Verenigde Naties van hun vuurwapens gebruik mogen maken wanneer zij lastig worden ge vallen door Congolezen. In opdracht van Hammar skjoeld heeft dr. Bunche, de waarnemend secretaris-generaal van de Uno, de gehele dag ge probeerd een onderhoud te krij gen met de Congolese pre mier Loemoemba om hem er op te wijzen dat het uit moet zijn met de incidenten tussen Congolese troepen en militairen van de V.N. Maar Loemoemba' wilde Bunche niet ontvangen en ondertussen steeg de spanning in Leopoldstad tot een nieuw en gevaarlijk hoogtepunt. Op het vliegveld en in de hoofdstad zelf staan troepen van de Verenigde Naties en Congolese militairen sinds gisterochtend als vijanden tegenover elkaar. De troepen van de V.N. hebben order om te schieten als zij worden aangevallen of mishandeld, zoals gis teren enige malen is gebeurd. Op het vliegveld graven de manschappen van de politiemacht zich in, op alles voor bereid. Het vliegveld is tot nader or der gesloten en alle vliegtuigen die Leopoldstad tot bestemming hebben moeten vliegen naar Brazzaville, de Ongeluk, misdrijf of zelfmoord ROERMOND. De rijkspolitie van Roermond tast bij het onderzoek naar de dood van de heer Kirkels uit Maar- heeze nog in het duister. Nadat zijn auto vorige week op het Wilhelminaplein in Roermond was aangetroffen en vervol gens door de distritsrecherche aan een minutieus onderzoek onderworpen valt nog steeds niet te zeggen of de heer Kir kels door een ongeluk is gedood can wel door zelfmoord of misdrijf. Wel is uit verklaringen van getuigen gebleken, dat het slachtoffer twee weken voor zijn dood meer dan eens over zelf moord heeft gesproken. Zo zou hij tegen zijn vroegere verloofde, de 88-jarige me vrouw T.B.C. uit Budel, na haar weige ring om met hem uit het dorp weg te trekken hebben gezegd: „Een van ons moet dan maar sterven." Wanneer geen belangrijke gegevens aan het licht komen, is er weinig hoop op een spoedige oplossing van het mys terie. incidenten van de laatste dagen op het vliegveld van Leopoldstad. Na uren van onderhandelen mag een deta chement Noor se soldaten eindelijk uit het vliegtuig. Rechts is het debat tussen de officieren van de V.N. en een Congolees nog vol op aan de gang. Die Con golees is niemand minder dan de opperbevelhebber van het Congolese leger, de generaal Loendoela, die een paar weken geleden nog sergeant-majoor was. De man in het midden is een tolk. De Canadese of ficier, die helemaal links op deze telefoto zichtbaar is, slaat de onderhandelin gen met zichtbaar wan trouwen gade. hoofdstad van de vroegere Franse Congo. Niemand, behalve leden van de in ternationale politiemacht, mag het vliegveld betreden. Rollen prikkeldraad zijn rondom de gebouwen aangebracht. Zwaar bewapende wachtposten laten niemand meer toe. Zouden de Congo lezen, die, eveneens tot de tanden ge wapend, rond het veld liggen, tot de aanval overgaan, dan zal geweld met geweld worden beantwoord. Van onze correspondent SCHIEDAM. Onder het aan moedigend gejuich van tal van vriendjes, die zekerheidshalve een veilig plaatsje op een schutting had den gezocht, hebben drie Schiedam- mertjes een kostbaar spel gespeeld: het rondtoeren met nieuwe auto's op een onbewaakt terrein aan de Bettoweg. De knapen (twee van elf en een van dertien) kwamen op zoek naar een genoegelijke vrijetijdsbesteding langs een twee meter hoge betonnen schutting, waarachter twintig nieu we auto's van de firma Renault ston den geparkeerd. De jongens vlijden zich als vorsten achter het stuur en probeerden de wagens te starten. Moeilijk was dat niet, want de startsleuteltjes bevon den zich in de auto's. Het rijden le verde echter meer problemen op. Met een elan dat gewoonlijk slechts op kermissen wordt gesignaleerd, zochten zij al botsend hun weg over het terrein. Het resultaat: twaalf zwaar ge deukte wagens en een schade van vijftienhonderd gulden. De jeugd- brigade van de Schiedamse politie heeft de onervaren automobilisten opgeschreven. Van onze correspondent APELDOORN Twee Apeldoorn- se jongens, de twaalfjarige S. D. en zijn dertienjarige vriendje W. W., hebben gisteravond voor een roem loos einde van een Cadillac uit 1930 gezorgd. Zij staken de auto, deel uitmakend van de verzameling oude auto's van dokter P. A. Jens, achter een garage aan de Arnhemseweg in brand. De jongens gooiden een branden de lucifer in de benzinetank, waar door deze uit elkaar plofte. Het per soneel van de garage snelde toe, maar kon niet voorkomen dat de wagen werd vernield. CAPE CANAVERAL (Reuter) Een poging om opnieuw een kunstmaan, bestemd als hulpmiddel voor militaire telecommunicatie, in zijn baan te bren gen, is gistermiddag op Cape Canave ral mislukt. Op de luchtbasis Vandenberg heeft de Amerikaanse luchtmacht de Ontdek ker XIV gelanceerd. Er zal opnieuw een poging worden gedaan om de neuskegel, die na enkele banen om de aarde te hebben beschreven terug keert in de dampkring, te bergen. De vorige poging daartoe was de eerste die gelukte. Van onze correspondent KOPENHAGEN De sterk stijgen de expert van Nederlandse eieren naar West-Duitsland is de Deense producen ten een doorn in het oog. Denemarken heeft officieel b'j de Advertentie crème shampoo met ei Kijk ia dc spiegel: uw haar lijkt jonger, is jonger en van een onge kende schoonheid. Dat ishet geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Hen totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. V' ,-j. PROCO '-mxemmsm met ei Voldoende voor ca 8 wassingen 1 slechts 65 ct >'n Prodent prp'dukt, dus prima» Westduitse regering ertegen geprotes teerd dat de Westduitse markt de voor keur geeft aan Nederlandse eieren, die 3% ct per kilo duurder worden be taald dan de Deense. De Deense eier- export is er circa een kwart door te ruggelopen, vergeleken bij vorig jaar. Dat is een toestand die Denemarken in strijd acht .iet de handelsovereen komst niet West-Duitsland, Deze gevaarlijke situatie is ontstaan sinds een Canadese kapitein ernstig werd mishandeld terwijl zijn man schappen werden gedwongen zich uit te kleden en op de grond te blijven liggen. De kapitein ligt nu met ern stige wonden in een ziekenhuis. Soort gelijke gebeurtenissen speelden zich verder op de dag af toen de Congole zen, die om een of andere reden erg zenuwachtig zijn, de indruk hadden dat er weer „Belgische spionnen" rond liepen op het vliegveld en in Leopold stad. Zij hadden Belgische parachutis ten waargenomen die zich onder de manschappen van de politiemacht hadden gemengd. Later bleek dat zij parachutisten van de politiemacht, meest Canadezen, hadden verward met Belgen. De uni formen lijken op elkaar. Toen de ver gissing duidelijk was geworden bleven, excuses uit en de spanning werd steeds groter, vooral nadat bekend was ge maakt dat de politiemacht van de vuurwapens gebruik zou mogen maken wanneer zij in haar taak werd belem merd of zou worden aangevallen. De Canadese premier Diefenfoaker heeft gisteren aangekondigd dat er een fel protest zal worden ingediend bij de Congolese regering wegens de volko men ongemotiveerde aanval op Cana dese soldaten. Op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties is de toe stand, ontstaan na de incidenten, ge durende lange tijd besproken. Men is het erover eens dat er spoedig iets zal moeten veranderen in de opvat ting van de Congolese regering om dat anders de taak van de internatio nale politiemacht onuitvoerbaar zal blijken. Hammarskjoeld is van mening dat de Congolese regering er op uit is, de taak van de V.N. eenvoudig te sa boteren om een beroep te kunnen doen op de strijdkrachten van zijn „vrien den", zoals de Sowjetunie, Ghana en Guinee, die alle drie troepen hebben toegezegd wanneer Loemoemba daar om mocht vragen. Daarmee zou de Congolese kwestie buiten de invloeds sfeer van de Verenigde Naties gera ken en tot een internationaal conflict kunnen uitgroeien. Dat was wat Ham marskjoeld bedoelde toen hij gister avond sprak van een „uiterst gevaar lijke toestand". Om op alle eventualiteiten voorbe reid te zijn heeft het opperbevel van de Verenigde Naties troepen uit het noorden van Congo teruggeroepen naar Leopoldstad. Voortdurend komen nog versterkingen aan. Twaalfhonderd man van de Verenigde Naties houden nu het vliegveld bezet. DEN HAAG, (ANP) Bij de golf- paal in de Noordzee buiten Katwijk zul len volgende week geleerden van het Woods hole oceanografisch instituut uit Massachusetts, daarbij door Rijkswa terstaat geassisteerd, een onderzoek in stellen naar de invloed van golven op het transport van sediment in ondiep zeewater. Aan het onderzoek werken o.a. mee de onderwateirfofograaf D. M. Owen en de Nederlander B. Oostdam, die aan het Woods hole instituut studeert. Rijks waterstaat heeft de Amerikanen een sleepboot en personeel ter beschikking gesteld. De onderzoekingen zullen ongeveer vier weken duren. De resultaten wor den ook voor Nederland van belang ge acht, in het bijzonder voor de Deltawer ken. Van onze correspondent VENLO Een boekhouder uit Deurne kan weer rustig slapen. De spoorwegen hebben hem een actetas met 25.000 gulden terugbezorgd. Hij had de tas een paar dagen geleden in de trein van Eindhoven naar Venlo laten liggen. Pas toen hij zijn huis in Deurne binnentrad miste hij de tas. De boekhouder haastte zich toen naar de stationschef en de politie. De stations Eindhoven en Venlo werden ook op de hoogte gebracht. De hoofdconducteur had zich inmiddels al over de tas ontfermd en ervoor ge zorgd, daf de eigenaar hem terug kreeg. MOSKOU (Reuter) Met spanning vraagt de wereld zich af welk vonnis er over Francis Gary Powers geveld zal wor den. Zal het inderdaad zo mild Nadat Mary Kok met twee kilo lanoline om beschermd te zyn tegen de koude was inge smeerd, stapte zij gisterochtend bij Kaap Griz Nez aan de Franse kust in het water om een poging te doen als eerste Nederlandse zwemster het Kanaal te bedwin gen. Het is haar gelukt. Na 12 uur en 25 minuten een prachtige tijd kroop zij by Dover aan wal om vrijwel meteen aan boord te gaan van de Franse vissers boot Rolande Sonia, die haar terugbracht naar Frankrijk. De Rolande Sonia behoorde tot haar gevolg. Gedurende de tocht regende het vrywel voortdurend, maar er stond weinig wind en de zee was kalm. Mary Kok overbrugde de 35 km met een gemiddelde van 60 slagen per minuut. zijn als zijn verdediger gisteren zei te verwachten? Uit alles wat de verdachte tot nu toe heeft gezegd wordt de indruk gewekt dat hij zich slechts als pion beschouwt op het schaakbord van het conflict tussen Oost en West. Ook de Russische pers, radio en televisie leggen daar de nadruk op: Powers is volgens de commentaren in de Sowjetunie niets dan een on belangrijke, zelfs nietige figuur. De werkelijke schuldigen aan zijn vlucht zitten in het Pentagon. Dat is het thema dat de Russen thans tot in den treure ingehainerd wordt. Mis schien een voorbereiding op een cle mente beoordeling van Powers vlucht? LAMP SPRONG Powers' moeder was gisteren te moe en uitgeput door alle spannin gen om de ochtendzitting van het proces tegen haar zoon bij te wo nen, maar gistermiddag zat ze weer in de loge voor de familieleden van de verdachte. Ook diens zuster arri veerde gisteren in Moskou. Een batterij krachtige schijnwer pers zette de rechtszaal donderdag telkens in een helle gloed ten be hoeve van film- en televisiecamera's. Een van de lampen sprong met een luide knal uit elkaar. Powers schrok er zichtbaar van. „Werd er gescho ten?", vroeg hij. Men stelde hem ge rust sommige aanwezigen meen den hierbij te moeten lachen BURGESS Onder het publiek dat zich giste ren verdrong in de ruime zaal, be vond zich ook Guy Burgess, een der twee Britse diplomatieke ambtenaren die negen jaar geleden naar de Sow jetunie uitweken. Zie verder pat». 4 Van onze correspondent YENLO Vier knapen van ongeveer twintig jaar hebben gisternacht drie vijftienjarige Duitse kampeerders be stolen. Een van de knapen zei de zoon van de eigenaar van de grond te zijn. Hij gebood de Duitse jongens met zijn kameraden weg te gaan. De Duitsers geloofden dat en pakten hun spullen. Twee van de onbekenden doorzochten de tent en de kleding. Daarna verdwenen zij- Een transistorradio en een bedrag van ongeveer 45 gulden waren toen ook weg. In Engeland LONDEN (Reuter) Terwijl de sta king van de zeelieden nog altijd voort duurt, Lebben de Londenaren gisteren de waarschuwing gekregen dat het heel goed mogelijk is dat er op het zuide lijke net van de Britse spoorwegen op maandag 29 augustus een staking van een dag zal worden gehouden. Deze actie is bedoeld als een protest tegen de schorsing van een dag, die is uitgesproken tegen een machinist van een trein die een onveilig signaal voor bij was gereden. BUSSUM Bij een botsing op rijksweg één onder Bussum zijn gisteravond twee mensen om het leven gekomen. Een derde werd levensgevaarlijk gewond. Een auto, bestuurd door de 23-ja- rige D. Lub uit Israël, begon plotse ling te slingeren. De wagen schamp te bij inhalen een aanhangwagen van een personenauto. Deze begon te slin geren. Door remmen van de bestuur der werd dat zo erg, dat de auto enke le keren over de kop sloeg. De be stuurder kwam er zonder kleerscheu ren af. De auto van de heer Lub botste vervolgens tegen een personenauto, die bestuurd werd door J. Post uit Laren (N.H.). Beide wagens werden vernield. Mevrouw Nussbaum-Weireb (54) uit Amsterdam, die naast de heer Lub had gezeten, was op slag dood. De heer Lub overleed op weg naar het ziekenhuis en de heer Post werd in levensgevaarlijke toestand opgeno men in het O.L.V., Gasthuis in Am sterdam. ROERMOND. Op de eerste dag, dat hij bij een slopersbedrijf werkte, overkwam gisteren in Roermond de 47-jarige M. van Dijk een dodelijk on geluk. Bij het afbreken van een ringoven stond hij op een 3% meter hoge muur. Plotseling schoot een balk los, die de man tegen de kin sloeg. Do slag trof dodelijk. Natuurlijk kunt u de tuiee laatste weken van oktober vakantie opnemenals u dan tenminste nog hier bent. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Met trots heeft havenmeester L. J. Goslings de prachtige aanwinst van de vloot van de gemeentelijke havendienst getoond, waarbij hij enkele prestaties van dit schip, de Havendienst XI, liet de monstreren. Zoals het varen op top snelheid, die meer dan twintig kilo meter bedraagt, en het spuiten met de drie waterkanonnen, waar van de 5% cm dikke stralen vijftig meter ver en 35 meter hoog komen- Met deze boot, die naar ontwerp van de dienst van Gemeentewerken werd gebouwd door .scheepswerf Hendriks te Dodewaard, kunnen verschillende taken worden uitgevoerd. Die zijn het toezicht houden op het scheepvaartverkeer, het innen van havengeld, het vrijmaken van ligplaatsen, het blussen van bran den en het zo goed mogelijk bereikbaar houden van alle havenbekkens tijdens ijsperioden, waartoe het schip extra is versterkt. Voor tiet blussen van brandende vloeistoffen kan met schuim worden ge blust. Ook zijn er hogedruknevelpompen aan boord. Het vaartuig zelf kan te gen drijvende brandende olielagen wor den beschermd met een beveiligings- sproeileiding, die rondom het schip on der het berghout is aangebracht en waarmee een naar beneden gericht wa tergordijn kan worden gemaakt. In het 23% meter lange schip, dat een waterverplaatsing heeft van 140 ton, zijn voor de voortstuwing geplaatst twee viercilinder Bolnes dieselmotoren, elk van 200 pk. Tot de nautische outillage behoort een radarinstallatie. Waarschijnlijk zullen nog vier (drie is zeker) van deze schepen worden ge bouwd voor de Rotterdamse havendienst. Van hetzelfde type komen er verder twee om dienst te doen in Europoort. Deze onder toezicht van een classifica tiebureau te bouwen schepen zullen worden geïnstalleerd met twee moto ren, elk van 300 pk. HOLLANDIA (A.N.P.) De oprich ting van de Partai Nasional in Hollandia blijkt de politieke geesten in Nieuw- Guinea snel in beweging te hebben ge zet. Zaterdag zal een „heroriëntatie- vergadering" worden gehouden van de Democratische volkspartij. De D.V.P. werd officieel al in 1957 op gericht, maar door financiële moeilijk heden is zij nooit „van de grond geko men". Binnen afzienbare tijd is de op richting te verwachten van een derde politieke partij: de Christen-democra tische unie. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Wisselend be wolkt met enkele buien. Sommige met onweer. Zwak ke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Zelf Picasso's maken! Helsinki Stockh. V Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Amsterd Brussel Luxemb Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürich Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon weer onbew. l.bew. onbew. regen zw.bew. regen zw.bew. h.bew. zw.be.w regen zw.bew. onweer zw.bew. h.bew. geh.bew. zw.bew. onweer regen zw.bew. h.bew. onbew. onbew. h.bew. zw.bew. h.bew. h.bew. wind ZW Z ZZO ONO stil NNW NW NNO W NW W stil ZZW zzw ZW Stil W z N O O ZW z ZW wzw w max.t. 21 20 18 21 14 19 18 18 21 21 23 24 24 21 25 24 21 20 27 26 32 34 33 27 25 24 n.sl. 0 0 0 2 0.4 8 4 7 2 18 0 5 11 0.3 10 12 0 0 0 0 0 0 0.4 0 Groots moment in het leven van de heer A. J. van der Toorn: staats secretaris W. K. N. Schmelzer (rechts) overhandigt de energieke ambtenaar en huizenbouwer de sleutel van de eerste woning die volgens het plan Eigen woningbezit ambtenaren in dc Haagse wijk Mariaboeve gereed is gekomen. Velen zagen dit initiatief als een avontuur, sprak de staatssecretaris, maar het is een avontuur dat tot een goed einde is gebracht. Hij verbond aan zijn toespraak de wens, dat nog vele van deze initiatieven zullen volgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1