GEHOORD OUDE VER VULD Het echtpaar Van Laar verkoopt sigaren ergiftigde olijven groeide uit tot Hobby dagelijks kijkspel DE NATUUR Pag. 2 Gewoon Plezier FLITS GORDON in het i heelal ZonJer vergissing Oude man verdronken Bejaarde bromfietser verongelukt in en om uw huis Door vrachtwagen van broer gedood Jack Dunkley KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN I Uit de kerken Woensdag 17 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Hardinxveltl-Giessendam Het belletje van de winkeldeur rinkelde. De eigenaar van de sigarenwinkel kwam naar ons toe. Wij legden uit wie wij wa ren. „Komt. u binnen", .sprak een opgewekte stem. „U be hoort dus tot de artiesten van de letter." Wij gingen de huiskamer bin nen. De vrouw des huizes was bezig met kinderkleertjes. „Pakt u maar een stoel", no digde zij. „Nee, gaat u niet op die houten stoel zitten, maar neem die leunstoel." Zo zaten wij in de huiskamer tegenover de heer en mevrouw T. van Laar. Sinds een maand is de drieënveertiig- jarige heer Van Laar eigenaar van een sigarenzaak. Op het eerste gezicht on derscheidt deze zaak zich nauwelijks van andere soortgelijke zaken. Nauwe lijks. Want wie goed kijkt, ziet toch wel verschillen. Die moeten er ook Laar rijn'befdeïfblind mevr0Uw Vatl Toch kunt u rustig' om een pakje sigaretten vragen of een losse sigaar van twintig cent. U wordt snel gehol pen en een gulden of honderd gulden: het wisselgeld wordt vlug en juist teruggegeven. Zonder te aarzelen of te tasten pakt de heer T. van Laar het merk sigaretten, waar om gevraagd wordt In de huiskamer: Mevrouw Van Laar met haar dochtertje Rita. en voor zijn vak met sigaretten. In een groot vak" staan die sigaretten, gesorteerd naar prijs. De heer Van Laar weet precies waar alles staat: achter elkaar noemde hij dwars door elkaar de verschillende merken op. Zware shag, lichte, losse sigaren van vijftien en twintig cent, de man achter de toonbank vergist zich niet. Hij tast niet, hij pakt. De sigaret ten staan in bakjes met een veer, zodat, wanneer er een pakje uitgehaald wordt het rijtje van vijftien automatisch naar voren schuift. Verschillende soorten snoep en koffie kunt u ook in die winkel kopen. Alles is er, want de heer Van, Laar zorgt zelf ook voor de voorraad. stonden, realiseerden wij ons eigenlijk pas, dat deze mensen met ons hadden gesproken, zonder ons te zien. Maar wanneer u in de sigarenwinkel van de heer Van Laar een pakje siga retten koopt- dan wordt u gewoon ge holpen. 46 I ,,Ah, dan was het een exemplaar van de editie voor het westelijk deel van Engeland. Laat me eens naden ken. de krant ging in de afgelopen nacht een beetje laat ter perse. De eerste exemplaren moeten gister avond na half elf van de pers zijn gekomen." „Dat geeft ons in elk geval een tijdlimiet," zei Haines. ,,Hel goedje kon er dus niet vóór half elf gister avond zijn neergelegd." Hij was er benieuwd naar of het blauwzuur inderdaad in de krant naar de kamer was gebracht. ..Kom mee, Ogilvie, laat ons gaan kijken, wat Miss Timmins te zeggen heeft. Zij zal ons vermoedelijk over het een en ander wel nader kunnen inlichten." Ofschoon haar wangen nog bleek en haar ogen nog rood zagen, was Miss Timmins toch in staat de beide politiemannenmet haar gewone ge degenheid te woord te staan. Getraind telkens voorkomende cri ses het hoofd te bieden, "was zij er de persoon niet naar om zich door een poging tot moord eronder te la ten krijgen. ..Wij hebben uw hulp erg nodig, Miss Timmins", zei Haines haar. .,De zaak is deze: tussen half elf gisteravond en zes uur hedenavond is iemand bij afwezigheid van Mr. Ede diens kamer binnengegaan en heeft het blauwzuur in de douchecel neer gelegd, dat hem bijna heeft gedood." Hij liet dat even op haar inwer ken. ..Vertel me nu eens, of het een vaste gewoonte van Mr. Ede was om 's avonds een douche hier in het ge bouw te nemen." Alleen, wanneer' hij ergens heen ging en zich moest verkleden," zei Miss Timmins. ..Wisten veel mensen ervan, dat hij vanavond uit zou gaan? Ik bedoel mensen van de redactiestaf." ,,Ik denk heel wat. Ik zei Mr. Soa- mes, dat hij een reporter moest aan wijzen om dat diner te verslaan en als één reporter zoiets weet, kan ik me niet voorstellen, dat ze er niet allemaal van op de hoogte zouden zijn." ..Juist. Welnu, Miss Timmins, aan nemend, dat iemand de kamer van Ede tussen die twee tijden is binnen gegaan, wanneer zou dat volgens u het gemakkelijkst gebeurd kunnen zijn? Welke waren die gelegenhe den?" Miss Timmins tastte met haar vin gers over de nu tamelijk verfomfaai- door Andrew Garve i de jabot aan haar hals en pijnigde haar hoofd in bezorgd nadenken. ,,Ik kan het me niet voorstellen. Ik had zelfs niet gedacht, dat het moge lijk was." ,.Het kan gebeurd zijn toen u niet in het gebouw was, weet u. Laten we eerst die mogelijkheid eens be kijken. Wat waren de regelingen be treffende het sluiten van uw deur en die van Mr. Edes kamer?" ,,Ik heb een sleutel van mijn ka mer," zei Miss Timmins, ,,en Mr. Ede heeft er een van de zijne. Wan neer we 's avonds vertrekken, slui ten we ieder onze eigen kamer af, en als we 's morgens arriveren ont sluiten we ieder onze eigen deur." „En wat gebeurt er met de tussen deur?" ,,Die wordt niet gesloten." ,,En neemt u de sleutels mee naar huis of laat u die bij de portier ach ter?" „We nemen ze mee. Sarge heeft nog een ander stel in de portiersloge en hij heeft natuurlijk ook een lo per." Haine maakte in de geest een aan tekening om de sleutels te laten con troleren. ,,Nu, één ding tegelijk. Her innert u zich, dat u gisteravond uw deur heeft gesloten?" ,,Ja, dat was om ongeveer zeven vur." ,,Was Mr. Ede toen nog in zijn ka mer?" ,,Neen, hij was enige minuten eer der vértrokken. Ik hoorde hem zijn deur sluiten." „Maar hij kan misschien later in de avond zijn teruggekeerd?" „Neen," zei Miss Timmins, „gis teravond niet Mr. Jackson had dienst. Mr. Ede placht altijd terug te komen, wanneer daarvoor een spe ciale reden was, maar gisteravond was die er niet en heeft hij Mr. Jackson alleen maar opgebeld." „Dan waren dus volgens uw beste weten, Miss Timmins, beide deuren secuur gesloten tussen de tijd, dat u gisteravond naar huis ging en het moment, dat u vanochtend arriveer de?" Zij dacht een ogenblik na. „Maar de werksters zijn er nog geweest," op perde zij. „O ja, natuurlijk. Dat moeten we onderzoeken. Maar wat u en Mr. Ede betreft bleven de deuren geslo ten?" „Ja." „Hoe laat kwam u vanmorgen?" „Om tien uur. Mr. Ede kwam even voor-elven binnen." „Toen u arriveerde, waren de deu ren toen gesloten en zag alles in de kamers eruit zoals gewoonlijk?" „Ja." „Goed. En hoe was het vandaag? Welke gelegenheden zou iemand heb ben gehad om ongezien mr. Edes kamer binnen te sluipen tussen tien en zes uur? Ik vermoed heel wat, niet?" „O, helemaal niet", zei miss Tim mins prompt. „Ik zie werkelijk geen mogelijkheid, dat iemand gelegen heid zou hebben gehad." „Denk goed na", drong Haines bij haar aan. „Het was alleen maar een kwestie van een enkel moment, weet ,u." „Dat begrijp ik", zei miss Tim mins. „maar het enige ogenblik, dat we er beiden niet waren, was gedu rende het lunchuur en toen sloten we. deur dat doen we altijd. Wij zijn zeer nauwgezet, wat dat be treft, omdat hoofdredacteuren altijd allerlei soorten belangrijke stukken in hun kamer hebben." „Maar mr. Ede moet toch overdag verscheidene malen zijn kamer heb ben verlaten voor conferenties bijvoorbeeld?" „O, ja", stemde ze toe, „hij gaat vaak weg, maar dan ben ik hier al die tijd en het hoort tot mijn taak een waakhond te zijn." „Zijn gangdeur kunt u moeilijk van uw kamer uit in het oog houden." (Wordt vervolgd) Wij werden gefascineerd door wat wij gisteren zagen. De heer en me vrouw Van Laar zijn 'blind. Zij moeten vertrouwen op hun andere zintuigen, waar u en ik normaal kunnen zien. Toen wij weer buiten de winkel hjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii INMIDDELS KRIJGENDE RUlMTÊiJON- ÖENS HUN EERSTE aRIJLES"... OP GERI NGEAESTANP.. WERi<EUOK,Z(NO, DAT IS ËËWSTJD.zC WE MOETEN HEN WAARSCHU WEN VOORDE BOM.MISSCH/eN KOMMEN 2IJHEL- ZE ZIJN IN AANTOCHT, GEEN T/OD 1 COMMANDANT,SLENG. MEER. dEZIET zalikwnimgtrigon J hc&dooeujkhun ROEREN? WAPENS ZIJN.ZE M06EN0NZESTADJ De heer Van Laar was metaalarbei der in Oosterbeek. Hij leerde zijn vrouw kennen in een vakantiekamp. ,,Ik ben een rasechte Hardinxveldse", zegt mevrouw Van Laar. „Na ons hu welijk gingen we in Renkum wonen", vertelt de heer Van Laar verder. „Maar dat beviel ons niet. Wij woon den daar in een soort noodwoningen, waarvan de bewoners het niet al te best met elkaar konden vinden. Boven dien wilde mijn vrouw weer terug naar Hardinxveld." Daarom gingen zij er weg. Hardinx veld werd de nieuwe woonplaats en de heer Van Laar ging in een borstel werkplaats in Rotterdam én vervolgens een jaar in Dordrecht. „Ik ga mij even een pakje sigaretten aanmeten", lacht de heer Van Laar, want hij heeft plezier in zijn leven. Vooral nu hij zijn zin heeft gekregen. „Het beviel mij niets in die werk plaatsen. omdat je er steeds aan wordt herinnerd, dat je gehandicapt bent. Van jongs af aan heb ik gedroomd van een eigen winkel." „Die is er dan ook gekomen", zegt de heer P. J Kwak. „In dit speciale geval zonder diploma's. Een test was vol doende." Hij is in Hardinxveld-Gies- sendam chef van Sociale zaken. „Maar zet u over mij liever niets in de krant." „Niks ervan", werpt mevrouw Van Laar tegen, „vele vrije uren heeft hij opgeofferd voor onze zaak." Daar twijfelen wij niet aan. want het heeft anderhalf jaar geduurd voordat SCHEVENINGEN „Zand heeft een ge- het zaakje rond was. „Er wordt veel weldige aftrek", zeiden twee dames over ambtenaren geschreven", meent de heer Kwak, „maar toen het plan eenmaal bij Sociale zaken in Den Haag was, leken zij daar wel met atoom kracht bezield." Een timmerman en een schilder hebben in hun vrije tijd de vroegere melkwinkel verbouwd, tot een sigaren zaak. Daar troont nu een tevreden mijnheer Van Laar achter de toonbank vvvwvVWWVW tegen elkaar op de boulevard. Een zeer wijze opmerking, want als het maar even kan, trekt men naar het strand. Om bruin te bakken', te zwemmen of iets anders te doen. En dat iets anders doet de heer J. G. Krisman. Zand heeft voor hem wel een bijzondere aftrek: hij kan er maar niet afblijven. Als het niet regent zit hij in het zand twintig jaar geleden mee. Een politie agent duidde de heer Krisman aan als „zandartiest" Johannes Gerardus Krisman monteur van zijn beroep. In zijn vrije tijd zat hij op het strand figuren van zand te maken en hij begon er ruim was En dat is hij in zekere zin, want wat een S w Dit mag er clan anders uitzien dan een normale boekhouding met dikke kas- boeken, maar het resultaat is hetzelfde: Het klopt, en daar gaat liet om. ROTTERDAM. De 83-jarige Rotter dammer de heer T. Wouterse van de Zuidhoek is gisteren verdronken. Tegen negen uur ging hij de deur uit voor een morgenwandelingetje. De poli- tie denkt dat hij zonder dat iemand het heeft gezien van het Charloise hoofd is gevallen. Zijn lijk werd later in de mond van de Maashaven gevonden. O Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN. In Vlissingen is gis termiddag de 72-jarige bromfietser P. L uit Middelburg aangereden door een bestelauto. Hij word tegen de grond ge smakt en overleed ter plaatse. De be stuurder van de bestelauto sneed de bromfietser bij het afslaan. Clematis en speciaal de kleinbloemi- ge soort Clematis montana var. rubrum moet ook wel eens gesnoeid worden. Ze kan meters lange scheuten vormen en op den duur zou men er geen raad meer mee weten; nu kan men ze te rugsnoeien; ze kunnen zonder bezwaar tot op de helft teruggesnoeid worden. De grootbloemige soorten moeten ook wel gesnoeid worden, doch dat kan men beter uitstellen tot volgend voorjaar; die scheuten vriezen nog wel eens een eind in en dan kan men tegen begin maart beter zien wat nog wel leeft en hetgeen ingevroren is; dat deel kan men I dan terugsnoeien. beeldhouwer met klei en andere mate rialen doet, presteert de „zandartiest" met zand. Wij stonden op de boulevard te kijken naar de heer Krisman, die be drijvig rond de machtige kop van Dorus Rijkers liep. Van tijd tot tijd moesten jongetjes een gieter vullen met zee water, die hij dan weer leeggoot boven de kop. VERGUNNING Waarom doet u dat", vroegen wij. „Das s om te zorgen dat de kop niet uit elkaar rolt. Giet ik er zeewater over, dan blijft 5 hij de hele dag hard." De hele dag is genoeg, want de „zand- artiest" maakt eendagsbeelden. 's Avonds zorgt hij ervoor, dat er van zijn nijvere arbeid van overdag geen spoor meer overblijft. De hobby van twintig jaar geleden groeide uit tot een dagelijks kijkspel voor vele badgasten. Want de figuren, die de heer Krisman in de loop der jaren maakte werden steeds mooier. Toen de „zandartiest" vier jaar geleden met pensioen ging, raadde men hem aan vergunning te vragen, omdat hij nu alle tijd had om zandfiguren te maken. Daar zag de heer Krisman aanvankelijk niet veel in. „Maar er stonden zoveel mensen te kijken", vertelde hij ons „dat ik last kreeg met de politie. Toen heb ik toch maar een verguning aan gevraagd en van de Maatschappij Zee bad heb ik een stukje strand gehuurd." Daar brengt de „zandkunstenaar" nu van 's morgens negen tot 's avonds zeven zijn tijd door. „Welk zand is nu het beste?" „Het voch tige donkere zand dat onder de losse bovenlaag ligt", legt hij uit. Alles maakt de heer Krisman: Paarden koppen en Eisenhower. Dorus Rijkers en Adenauer. „Want van zand kan men alles maken", zegt de heer Krisman. Dat „men" moet „ik" zijn, anders had men hem niet aangeboden om in Stutt gart beelden te maken van pijpaarde. En hij denkt er hard over om dat maar te gaan doen. De hele dag door maakt men foto's van de „zandartiest" en zijn werk. Men krijgt maar niet genoeg van die vier beelden, die hij iedere dag maakt. OOSTEREND De veertienjarige Sjirk Vellinga uit Wommels is maan dagavond in Liet Friese Oosterend met zijn fiets onder een door zijn broer Tie- de bestuurde vrachtwagen gekomen. Hij is daarbij om het leven gekomen. |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii::::tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!i 96. „Ziezo", zei Kappie. met een te vreden blik op de ventilator. „Ik denk dat we jouw kunstmaan nu gauw ge noeg zullen vinden!" Onder de leden van het baard- en kne velcongres zaaide Kappie's, handelwijze grote ontsteltenis. Het water, dat hij in de ventilator had geworpen, werd door de draaiende wieken in- het rond geslingerd en daalde als een regenbui in de eetzaal neer. Brood en uitsmij ters leden daar aanzienlijk van. Ook was nu duidelijk te zien, dat enkele le den hun baard verfden. Ontstemd stonden de congresleden van tafel op en verzamelden zich rond de dader. „Hoe kunt u, iemand met zo'n prach tige knevel, zich op zo'n schandelijke manier misdragen?!" riep de voorzit ter, zijn gezicht bettend met een steeds zwarter wordende zakdoek. „Hoe kan ik me nu straks op de vergadering ver- jtonen?" I Ook het personeel in de eetzaal was erg boos over Kappies gedrag. „Gaat u maar eens mee naar de di- Irectie, meneer!" riep de chef, Kappie beetgrijpend. Doch zover kwam het niet. Op dat ogenblik steeg er uit het mid den der congresleden een doordringen de reuk op, die gaandeweg de hele eet zaal vulde. „W-wat. is d-dat? W-waar komt die afschuwelijke lucht vandaan?" werd èr gestameld. Dat werd vlug genoeg be kend. Proestend, met zakdoeken voor hun knevels gedrukt, deinsden de con gresleden weg van twee medeleden, die eenzaam met een dampend koffertje in het midden van de zaal achterbleven. NED. HERV. KERK Beroepen te Aalsum-Wetsens (toez.) J. Kuipers te Wolsum; bedankt voor Zetten-Andelst, J. C. Schuurman te Bleskensgraaf, beroepen te Oud-Vosse- meer G. C. Post, kand. de Delft; be dankt voor Amersfoort als pred. v. d. Lichtenberg, M. L. W. Schoch, jeugd- predikant te Rotterdam. GEREFORMEERDE KREKEN Aangenomen naar Zwijndrecht (vac. J. Visscher) S. van de Veen te Arum Beroepen te Hijum-Finkum, W. Vis scher, kand. te Nieuw-Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAATK) De classis Kampen heeft prep. geex. en beroepbaar verklaard de heer D. Deddens te Kampen, kand. van de Theo logische Hogeschool. CHR. GEREF. KEREKN Beroepen te Murmerwoude, W. van 't Spijker te Drogeham; aangenomen naar Steenwijk. J Vogel. kand. te Wor- merveer; bedankt voor de Krim-Lutje- gast en Onstwedde, J. Vogel, kand. te Wormerveef, voor Murmerwoude J. W. v. d. Gronden te Enschede. DOOPSGEZ BROEDERSCHAP Beroepen te Balk-Woudsend, M. Heijnes te Oud BildtzijL

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2