Hammarskioeld O woedend naar TlVCUBïl Vdll (Ie Amerika terug ruimte VOORSPELLING VOOR POWERS TIEN JAAR DRIEST REISPLAN VAN v. BRAUN Reus onder de reuzen bij Verolme op kielblokken Loemoemba laat officieren van Ver. Naties arresteren STAKING VOORBIJ - ONRUST BLIJFT CYPRUS - VRIJ NA 3000 JAAR - WIL IN VER. NATIES Valse dollars in Amsterdam KOSTBARE SCHAAL UIT HAARLEMS RAADHUIS WORDT VERMIST DRIE DODEN BIJ BOTSING De Bilt: Zon Dienstregeling" van de ballon TWEE TREINEN GRIJPEN AUTO GROOTSTE TANKER VAN EUROPA IN AANBOUW PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 17 augustus 1960 WÊÊÈIÊÊÊÊÊÊÊÊXl: Huiszoekingen Arrestaties n EISEN BLIJVEN LAATSTE NIEUWS Ontwapeningsvoorstel Derde diefstal in een week Meisje onder vrachtauto 105 miljoen liter Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4. Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2433. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACO DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4632 STAAT VAN" BELEG IN CONGO Eiirpn nieuwsdienst Eigen nieuwsdienst LEOPÜLDSTAD Premier Loemoemba lieeft voor geheel Congo de staat van beleg afgekondigd voor de duur van voorlopig zes maanden. Deze bekendmaking volgde op een reeks van onaangename incidenten, waar van vooral blanken, onder wie leden van de politiemacht der Verenigde Naties, last hebben gehad. Er zijn overal huiszoekingen gehouden en arrestaties verricht. De jacht op ..Belgische spionnen" is in volle gang. Loemoemba heeft bekend gemaakt dat zijn regering zal overgaan tot inbeslagneming van alle Belgische eigen dommen in Congo wanneer niet binnen twee weken alle Congolese tegoeden en bezittingen, waaronder goudvoor raden, die op het ogenblik zijn geblokkeerd, zullen zijn teruggegeven. Zonder te wachten, zoals hem door premier Loemoem ba was gevraagd, op een Congolese delegatie naar de bijeenkomst van de Veiligheidsraad, is secretaris-gene raal Hammarskjoeld gisteren vertrpkken uit Leopold- stad. Hoewel hij kalm leek kon men hem aanzien dat hij woedend was over de behandeling die hem van de zijde van de Congolese regering en met name van Loemoemba was ten deel gevallen. In een brief aan president Kasa- voeboe, die nog steeds ver op de ach tergrond blijft bij alles wat er in Congo gebeurt, schreef hij vlak voor zijn vertrek naar New York dat het hem speet dat zijn missie in Congo zo moest verlopen. In een brief aan president Loemoemba zei hij dat de Veiligheidsraad zelf zal oordelen over de onware besehudigingen die premier heeft geuit. Hammarskjoeld had Leopoldstad nog maar nauwelijks verlaten of de Con golese politie, handelend op orders van de premier zelf. ging tot actie over. Doel was het vinden van Belgische spionnen die zich onder de troepen der Verenigde Naties zouden hebben ge mengd en nu (zo heette het in een officiële verklaring) ,.de uniform van de Verenigde Naties dragen". De Verenigde Naties hebben zich ge haast te verklaren dat er niet zoiets bestaat als „de uniform der Verenigde Naties". De troepen van het politie- leger dragen de uniformen van hun nationale leger met, als enige onder scheiding, een blauwe helm en een blauwe armband. De politie van Loemoemba ontzag zich niet, huiszoeking te doen in het gebouw waar het opperbevel van de strijdkrachten der Verenigde Naties is gevestigd. Tientallen officieren werden ondervraagd en moesten hun identiteitskaarten laten zien. Wie er geen had werd gearresteerd. Er waren verscheidene officieren van de internationale politiemacht die geen identiteitskaart hadden. Dit is een gevolg van de grote haast waarmee de strijdmacht destijds is samengesteld toen Loemoemba daar om had gevraagd. Tijd om ieder van papieren te voorzien heeft ontbroken en tot op dit ogenblik zijn de Ver enigde Naties er niet in geslaagd, in dit gebrek te voorzien. Met vrachtauto's tegelijk verscheen de politie op straat, iedere blanke, burger en militair aanhoudend. Er zijn tientallen arrestaties verricht. Vele gevangenen konden weer heen gaan na zich gelegitimeerd te heb ben, maar een groot gedeelte bleef in arrest. Dit optreden tegen troepen van de Verenigde Naties zal ongetwijfeld ook ter sprake komen wanneer de Veilig heidsraad in spoedzitting bijeenkomt op verzoek van Hammarskjoeld. Voor lopig is deze vergadering vastgesteld op donderdag, half vijf Nederlandse tijd. Hammarskjoeld zal de Raad dan zijn onenigheid met premier Loe moemba voorleggen en vragen om een uitspraak over de beschuldigin gen die Loemoemba aan het adres van de secretaris-generaal en de poli tiemacht heeft geuit. Ook zal de Raad moeten besluiten in hoeverre hij zich iets zal aantrekken van de eisen die Loemoemba aan het optreden van de politiemacht heeft gesteld. Een Congolese delegatie zal de ver gadering in elk geval bijwonen. Ook premier Tsjombe van Katanga stuurt een afvaardiging. De Belgische regering vindt de zaak niet langer interessant. Zij zal geen minister zenden om België te vertegenwoordigen, daar het nu een zaak is geworden waarbij uitsluitend de Verenigde Naties en Congo als partijen betrokken zijn. UTRECHT (ANP) Ook in de komende nachten 7,al de Ameri kaanse ballonsateliet boven ons land te zien zijn als een heldere ster die langzaam tussen de ster ren doorbeweegt, aldus deelt de Sterrenwacht in Utrecht mee. Hij zal by elke overgang ongeveer twintig minuten zichtbaar zijn. Hij is het best waarneembaar in de nacht van 17 op 18 augustus om 22.26 vrij hoog in het zuiden, om 24.30 uur hoog in het zuiden en om 2.34 hoog in het zuidwesten; in de nacht van 18 op 19 aug: om 22.04 uur vrij hoog in het zuiden, om 24.10 uur hoog in het zuiden en om 2.15 uur hoog in het zuid westen. MOSKOU (Reuter) Van ochtend om tien uur gaat in Moskou het doek op voor het grootste showproces dat de Sowjetunie sinds jaren heeft opgevoerd: de berechting van Van een onzer verslaggevers UTRECHT Even onver wacht als zij was uitgebroken, is de wilde staking bij Werk spoor in Utrecht gisteren ge ëindigd. De 1500 arbeiders die de dag tevoren tegen het ad vies van de organisaties het werk hadden neergelegd, gin gen gisterochtend weer gewoon aan het werk. Het bedrijf bood het gewone dage lijkse beeld dat extra glans verkreeg doordat het (aanvankelijk afgelaste) bezoek van minister dr. Mostafa Khalil van de Verenigde Arabische Republiek ook doorgang vond. Minister Khalil was in gezelschap van autoriteiten op het gebied van het verkeerswezen. De buitenlandse gasten werden ontvangen door de president-directeur van Werk spoor Utrecht, ir. M. C. Darame. De heer Damme deelde mee, dat Werkspoor weldra begint aan een grote exportorder van goederenwagons voor Spanje. Minder zekerheid sprak uit de ver klaringen over de zo abrupt begonnen en opgeheven staking. Het is zeer de vraag, zo werd ons van vakbondszijde meegedeeld, of het herstel van de arbeidsvrede van lange duur zal zijn. Het vreemde is, dat de gestelde eisen die aanleiding werden tot de staking niet zijn ingewilligd (en ook niet in gewilligd konden worden) en dat de stakers deze eisen evenmin aan de kant hebben gezet. Met de opheffing van de staking zijn de spanningen nog niet verdwe nen. In de loop van de ochtend heb ben vertegenwoordigers van de me taalbewerkersvakbonden bespekingen gevoerd met de ondernemingsraad en de werkplaatscommissie van Werk spoor. Bij het vooruitlopen op de komende werkclassificatie zijn de werknemers bij Werkspoor thans ingedeeld in zes groepen. In elke groep variëren de lonen tussen een vastgesteld maxi mum en een minimum. De daardoor ontstane verschillen in op het oog gelijkwaardige functies hebben het ongenoegen van de ar beiders gewekt. De vakbonden hebben besloten de thans ingetreden periode van vrede direct te gebruiken om in vergade ringen het personeel van Werkspoor voor te lichten over de werkclassifi catie waaromtrent onvoldoende in zicht blijkt te bestaan, aldus menen de besturen van de werknemersorga nisaties. de Amerikaanse piloot Francis Gary Powers. Het moment dat Powers de enor me rechtszaal wordt binnengeleid, in de zuilenzaal van het huis der vakbeweging, zal voor hem en zijn vrouw Barbara wel heel aangrij pend zijn. Sinds 1 mei hebben zij elkaar niet gezien of gesproken. Op die dag immers geraakte Francis Powers in Russische gevangenschap, nadat zijn verkenningsvliegtuig' bij Swerdlofsk werd neergeschoten, zo als de Russen beweren. Zoals bekend moet Powers terecht staan wegens spionage tegen de Sow jetunie. Hij kan veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van zeven tot vijftien jaar, zelfs tot de doodstraf. In het Westen nam men tot nog toe vrij algemeen aan, dat de piloot er met tien jaar zal afkomen. DOODSTRAF Russische journalisten die onlangs uit Moskou naar Oost-Berlijn kwamen, wisten evenwel te vertellen dat de in druk in Moskou 'beslist anders is. Vol gens hen zal Powers misschien wel de doodstraf krijgen. De president van de Sowjetunie zal, nog altijd volgens de zelfde bron, waarschijnlijk van zijn recht gebruik maken en een dergelijk streng vonnis wijzigen in een gevan genisstraf van tien jaar. IN HET PLUCHE De plaatsen in de rechtzaal die voor de familieleden van Powers zijn gere serveerd, bevinden zich dicht bij de getuigenbank in een soort theaterloge, compleet met een versiering van ro de pluche. De drie militaire réchters zitten op een soort toneel. In de Russische pers wordt de aan wezigheid van de familie Powers in Moskou doodgezwegen. De naam van de gevangen piloot komt weinig voor in de vele artikelen die aan de voor bereidingen van het proces zijn ge wijd1. Zoveel te meer de „imperialis tische kringen in de Verenigde Staten, de inspirators van Washingtons agres sieve buitenlandse politiek". Voor een beschouwing over het proces-Powers zie pag. 3. 4* Van een onzer redacteuren» STOCKHOLM. Wanneer de twintig verdiepingen hoge reuzenraket Saturn die misschien al over enige jaren Ame rikaanse ruimtepioniers naar de maan zal brengen, gereed is, moet hij, alvo rens die reis door de ruimte in wei nige uren te kunnen volbrengen eerst een vele dagen durende tocht per schip -maken van de fabriek naar Cape Canaveral. Met dit voorbeeld van de gebondenheid van de pioniers van de ruimtevaart aan aardse omstandigheden kreeg dr. Wernher von Braun in zijn fascineren de uiteenzetting over zijn ongelooflijk drieste plannen, die nu in uitvoering zijn, gisteren vele lachers op zijn hand. Drie weken Alleen al het vervoer per schip van de 25 meter hoge eerste trap die eigenlijk een samenstel is van acht in een cilin der gebundelde raketten, van de fa briek naar Cape Canaveral, zal drie weken duren. Daarbij komt dan nog het vervoer op overeenkomstige wijze van de andere geledingen van de Sa turn. Wie zullen de eerste reis naar de maan of liever om de maan heen en naar de aarde terug maken? Volgens' Von Brauns plannen twee mannen. Daar voor is een Saturn volgens hem vol doende. Dat wil zeggen een uit zes trappen bestaande geperfectioneerde Saturn, waarvan de vijfde en de zesde trap de twee mannen naar de aarde terug moeten brengen na een vlucht om de maan heen. Honderdduizenden pk's Zo'n reuzenrakket zal bij de start een stuwracht moeten ontwikkelen van bij na 5% miljoen kilo, honderduizenden paardekrachten dus. Liever dan zo'n drieste vlucht met een Saturn zou Von Braun echter zien dat de startplaats voor een vlucht naar de maan werd verplaatst naar de wereld ruimte. Daarvoor denkt hij nodig te hébben een Centaur met een stuwkracht van „maar" negenhonderdduizend kilo, die eerst de bovenste trappen in een baan om de aarde moet brengen, twee van ten minste vijf kleinere tankerraketten, die de maanraket in die baan van nieu we brandstof moeten voorzien voor het reisje om de maan heen. Daarbij laat Von Braun het niet. Hij voorzag ook een kunstmaan die plaats moet bieden aan drie personen. Dat NICOSIA (Reuter). Cyprus is gisteren te middernacht uitgeroepen tot een onafhankelijke republiek na vreemde overheersing van meer dan 3000 jaar. Aartsbisschop Makarios en dokter KÜQÜk hebben als eerste hande ling in hun hoedanigheid van president en vice-president van de nieuwe republiek telegrafisch het secretariaat van de V.N. te New York verzocht Cyprus als lid van de volkerenorgani satie toe te laten. Optimisme Eerder had Makarios, sprekend van de aartsbisschoppelijke troon in de Phaneromeni-kerk te Nicosia, zich op timistisch uitgelaten over de toekomst van het eiland en alle inwoners op geroepen „het bouwwerk, dat heden is gesticht, in liefde te voltooien". De laatste Britse gouverneur. Sir Hugh Foot, drukte zich voorzichtiger uit dan de ex-Eoka leider en verklaarde in een radiotoespraak, dat Cyprus de wereld zou verbazen met zijn vooruit gang en dat hij niet geloofde in de voor spellingen van enige waarnemers, dat het moeizaam gewrochte regiem niet duurzaam zou zijn. Tegenover de mening, dat de viervoudige Griekse meerderheid zich tegen de Turkse Cyprioten zou keren, stelde hij, dat „mensen, die op de rand van de hel geweest zijn, niet terug willlen". Afscheid In zijn luxueuze residentie, symbool van 82 jaren Brits gezag, nam Sir Hugh na de plechtigheden vervolgens af scheid van Makarios en Kügük en vertrok naar de havenstad Famagusta om zich aan boord van een Brits fregat in te schepen. Intussen lagen buiten gaats de vaartuigen, die de beide Turkse en Griekse contingenten hadden aan gevoerd, in afwachting van het ver trek van de ex-gouverneur, om ter stond daarna te landen. De bevolking toonde zich voor het eerst in lange tijd geïnteresseerd in het verloop der gebeurtenissen en maakte zich op de troepen, al naar gelang hun nationaliteit, een geestdriftig welkom voor te bereiden. Diplomatieke glimlachjes óók op het internationale ruimte vaartcongres in Stockholm. De bekende Amerikaanse raketdes- kundige dr. Wernher von Braun (rechts) schudde gisteren met op het oog nadrukkelijke hartelijkheid, de hand van pro fessor Leonid Sedof, een van zijn Russische collega's1 die voor zitter is van het congres in de Zweedse hoofdstad. eerste bemande ruimtestation zal huis vesting moeten bieden aan de technici die de maanraket moeten bijvullen in de wereldruimte. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Twee Amsterdamse winkeliers zijn het slachtoffer gewor den van een ongeveer dertigjarige buitenlander, die zijn inkopen met val se dollarbiljetten blijkt te hebben be taald. De politie heeft op twee valse biljetten van vijftig dollar beslag gelegd. De dader heeft maandagmiddag bij twee winkels in de Kalverstraat zijn slag geslagen. In de ene zaak kocht hij en kele overhemden met bijpassende das sen, in de andere schafte de man zich een paar groene schoenen aan. In beide gevallen betaalde hij met een biljet van vijftig dollar. Het wisselgeld kreeg hij in Nederlands geld. Gisteren merkten de winkeliers pas dat zij waren bedrogen. De politie houdt er rekening mee, dat de buitenlander met zijn valse geld ook elders in stad of land zal pogen te opereren. Volgens de getuigenverklaringen van de winkeliers gaat het om een ongeveer 1.75 m. lange man, een Italiaans type, met zwart achterover'gekamd haar, een smal gezicht en een slank postuur. In Amsterdam sprak hij Engels met een vreemd, waarschijnlijk Duits accent. Hij droeg een zonnebril met een donker montuur en was gekleed in een korte beige sport jas. De valse dollarbiljetten die hij gebruikt dateren van 1956. Aan de groen-zwarte voorzijde staat een afbeelding van ge neraal Grant, op de groene achterzijde van het biljet is een afbeelding van het Capitool afgedrukt. De vervalsing wordt door de politie als bijzonder ge raffineerd bestempeld. De valse biljet ten zijn alleen matter dan de echte. De politie heeft onmiddellijk contact opgenomen met Interpol. Van onze correspondent NIJKERK Op een particuliere over^ Weg in de lijn AmersfoortZwolle onder de buurtschap Hogerveen bij Nijkerk is gisteravond een auto door twee treinen aangereden, eerst door een goederen trein uit de richting Nijkerk, even latei- door een sneltrein uit de richting Amers foort. De bestuurder van de auto, de groentehandelaar E. Bouw, is niet ge vonden, wel zijn klompen en zijn pet. De wrakstukken van de auto lagen over een afstand van achthonderd meter langs de Jbarrrr-verspreid. Ik ben Anthropopithecus Troglodytes. Zeg maar Charlie VERENIGDE NATIES Dl de bijeenkomst van de 82 leden tel lende ontwapeningscommissie van de V.N. hebben de Verenigde Sta ten het voorstel ingediend om ófwel op basis van wederkerigheid 30.000 kg splijtbaar materiaal voor oorlogsdoeleinden onder internatio naal toezicht te stellen óf, zo de Sowjetunie dit voorstel niet aan vaardbaar acht, de produktie van splijtbaar materiaal geleidelijk stop te zetten, eveneens onder interna tionaal toezicht. Van onze correspondent HAARLEM Voor de derde keer binnen een week is een antiek voor werp ontvreemd. Na Leiden en Arn hem, waar respectievelijk een Chinees beeldje en enige antieke gebruiksvoor werpen verdwenen, wordt in het Haar lemse stadhuis een antieke tinnen schaal vermist. Het ontvreemde voorwerp is een gladde tinnen schotel met een middellijn van dertig centimeter, een opstaande kant van vier centimeter en een platte rand van eveneens vier centimeter. De schaal is vermoedelijk eigendom van het Frans Halsmuseum. Op de lijst van uitgeleende goederen komt zij echter niet voor. Wel wordt volgens de lijst een andere schaal, met letters en engelenfiguren, vermist. Het is moge lijk dat deze schotel in de kluis van de gemeentesecretaris ligt. Men kan echter de kluis niet in, omdat de secre taris met vakantie is. ZATERDAG NOG De hoofdbode van het stadhuis, de heer J. M. G. A. van Sonsbeek, miste de schaal maandagmiddag omstreeks half vier, toen hij enige bezoekers de kamer van B. en W. wilde laten zien. De schaal stond altijd op een tafeltje onder het wandtapijt De slag bij Damiate. De heer Van Sonsbeek herinnert zich po sitief zaterdagmiddag om ongeveer half een de schaal nog te hebben zien staan en ook maandagmorgen moet zij er volgens hem nog zijn geweest. Kort voor het middaguur is hij nog op de kamer geweest en het zou hem zeker zijn opgevallen als ze toen al ver dwenen was. 's Middags miste hij de schaal meteen toen hij binnenkwam. De verdwenen schaal was het enige voorwerp van waarde in de kamer van B. en W. Op de tafel staan vier kleine tinnen schalen en een grote. Deze zijn echter geen antieke voor werpen De indringer heeft ze laten TWEEDE KEER Het is de tweede keer dat uit het Haar lemse stadhuis een kostbaar voorwerp verdwijnt. Verleden jaar is uit de wachtkamer, een zeventiende-eeuwse pronkkamer in het oude gedeelte van het stadhuis, een Chinese kom wegge nomen. Het stadhuis heeft van deze vermissing nooit de recherche in kennis gesteld. Wel heeft men toen de kost bare zilveren schalen in deze kamer vervangen door glazen asbakken. Enige jaren geleden is uit het Frans Hals museum een zilveren schaal ontvreemd. Deze schaal is verleden jaar onder mysterieuze omstandigheden terugbe zorgd. De recherche zag daarom deze diefstal als een soort wraakneming te gen de museumdirectie. Inderdaad heeft de onbekende dief laten weten bezwa- VALKENSWAARD. Een botsing op de weg ValkenswaardEindhoven tus sen een Volkswagenbusje en een bestel auto heeft gisteravond aan drie mensen het leven gekost. De Volkswagen, eigendom van de che mische wasserij Brabant ia uit Eindhoven an bestuufd door de heer Vogels, pas seerde een langs de weg geparkeerd staande vrachtwagen, kwam daarbij te veel op de linker weghelft en vloog in volle vaart op een bestelauto van het elektriciteitsbedrijf Gerrits uit Valkens waard. De drie inzittenden van de laatste wagen, de heren Gerrits, Jacobs en Rein- ders, overleden ter plaatse. De bestuur der van de Volkswagen werd met enkele gebroken ribben naar een ziekenhuis in Eindhoven gebracht. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Toen gisteravond om streeks kwart over negen de achttienja rige Lea Impelmans uit de Frits Ruys- straat na een bezoek aan de bioscoop Arena-op de West Kruiskade óp haar'fl'èrs stapte, kwam zij even in aanraking met een haar links passerende bromfietser- Volgens ooggetuigen maakte zij dienten gevolge met haar fiets een slingerende beweging waardoor zij in botsing kwam met de aanhangwagen van een haar pas serende Duitse vrachtauto. Het meisje viel en kf*eeg het achterwiel van de aanhangwagen over zich heen. In zorgwekkende toestand werd zij naar het Coolsingelziekenhuis gebracht waar zij kort na aankomst aan de gevolgen is over leden. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Perioden met zon neschijn, maar ook enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tus sen west en zuid. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. MIES Weg truien. Vandaag schijnt de zon! 18 aug.: zon op 5.28, zon onder 19.58; maan op 1.44, maan onder 17.32. ren tegen haar beleid te hebben. De politie zoekt nu verband tussen deze diefstal en de nieuwe. Wellicht heeft de dief van deze tinnen schaal bezwaren tegen het beleid van B. en W. In geen van de drie recente diefstallen heeft de politie enig spoor gevonden. De politie van Leiden deelde ons giste ren op een verzoek om nadere infor maties mee: Er is ons helemaal nog niks bekend. De hoofdinspecteur van de Arnhemse re cherche bleek nog niet op de hoogte van de diefstal in Haarlem. Hij kon niet zeggen of er verband was tussen de drie diefstallen. Van onze scheepvaartredacteur ROZENBURG Vier mach tige kranen hebben gisteren een staalconstructie van 85 ton neer gevlijd op de kielblokken in het driehonderd meter lange bouw- dok van Verolme op Rozenburg. Hieruit zal in ongeveer zestien maanden tijds een tanker van 78.000 ton groeien. De korte plechtigheid van het plaatsen van deze vlaksectie, bestaande uit het middenzaathout met raamspan- ten en langsspanten, betekende dat thans de tot dusverre grootste tanker in Europa in aanbouw is. De bodemplaat is vier centimeter dik. Het begin voor deze opdracht speel de zich af, toen de heer C. Verolme in 1956 met de Nieuw Amsterdam naar New York voer. Daar werden de eerste besprekingen gevoerd voor de bouw van drie tankers van 47.000 ton voor Esso. Daarna werd de tonnage ver groot tot 73.000 ton, nu wordt gezegd 78.000 ton, maar er bestaat kans, dat zij nog tienduizend ton groter worden. Een van die reuzen, die 50 miljoen per stuk kosten, gaat onder Nederland se vlag varen. Inderdaad reuzen, want de hoofdafme tingen zijn: lengte over alles 260.86 m, lengte tussen de loodlijnen 249,94 m, breedte op grootspant 34,29 m, holte 19 m en diepgang op zomermerk 14,28 m. De afmetingen gaan duidelijker spreken met enkele vergelijkingen. Dit schip zal 105 miljoen liter aard olie kunnen vervoeren. De Essoraffina- derij te Rotterdam zou die grondstof kunnen verwerken tot zoveel benzine, dat 800 auto's van gemiddelde grootte er vijfmaal mee rondom de aarde zou den kunnen rijden of tot zoveel vliegtuigbenzine, dat een DC-8 er vijf entwintig rntnvrviiTi-hton imdnM.m New York mee zou kunnen maken. De breedte van deze tanker komt overeen met de lengte van een kust vaarder van 300 ton laadvermogen. Op het hoofddek, dat 170 meter lang en 34 meter breed wordt, zouden 700 auto's kunnen worden geparkeerd. Het maximum machinevermogen zal ongeveer 24.000 apk bedragen. De bij na 80 cm dikke schroefas gaat meer dan dertig ton wegen. De twee ketels worden ruim elf meter hoog. Omdat de machinekamer 2814 meter hoog wordt, komt er een lift in. Hoe sterk dit schip er een is in de vergrotende trap blijkt uit de hoogte van circa tweeduizend meter als men alle trappen en ladders in deze tanker boven elkaar zou plaatsen. Een aardi ge illustratie is ten slotte, dat een mid dentank een inhoud heeft van 4150 ku bieke meter, hetgeen op zichzelf de maat van een flink vrachtschip is. Uiteraard geschiedt de constructie volgens sectiebouw. Om dit schip ge stalte te geven zijn er ongeveer hon derd secties met gewichten ti sen 80 en 140 ton en 250 secties tussen 20 en 80

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1