die niet m CYPRUSDAG DER VRIJHEID Na 5000 jaar van trieste historie ANNIE DE REUVER RUSSEN TREKKEN ZICH TERUG IN ISOLEMENT Nieuw-Guinea veroveren via economie „DOODMOE WORD JEERVAN" ZWARE TAAK VOOR MAKARIOS AL CRISIS IN HET KABINET CYPRUS 11 1 presenteert u de vrouw in een burcht, gewapend tegen venijnige vriende lijkheid en achterklap TON HASEBOSCH NAAR VPRO Ruimtevaartcongres geopend Geen samenwerking in de ruimte Politieagent gewond bij brand Oorlog voorkomen Glimlach Nieuwe heerser De Turken Wespennest D CLAUDIO ARRAU ERNSTIG ZIEK I1 Zo zuur Alles geregeld Argwaan Mechanisch kegelspel in Scheveningen Dinsdag 16 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 N/COSfA Lefko iLarnoca 100km V PELT|54347l TURKIJE CYPRUS 0pp:1/4van| l Nederland \UBANOt IMiddcllandsg 'ORDAN/i VOORMALIGE I l&R/TSE [£^06/57^ Marab/£\ Zangeres De Reu ver zit bedrijvig fraaie jurken te fa briceren. raad programma's |ln het kort RADIO HILVERSUM I. 402 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.30 V d jeugd; 8.55 Tips v d voedingsmarkt; 9.00 Gym v de vrouw; 9.10 Gram; (9.359 40 Waterst). VPRO: 10.00 Moderne theologie, lezing. VARA: 10.20 Gram; 10.35 De grote stap, gesprek over emigratie; 11.00 Gram; 11.30 Radioportret; middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Voor het platteland, praatje; 12.38 Hammondorgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.45 De wereld wil be drogen zijn, lezing; 14.00 Volksliedjes en -dansen; 14.15 kamerorkest; 15.00 V d jeugd; 16.15 Grem; 16.50 Fluitduo; 17.00 Versier de vakantietips. 17.50 Regeringsuitz: Par lementair bezoek I960, d E. M. Wijntuin en J Defares; avond 18.00 Nws en comm.; 18.20 Gram; 18.30 Lichte muz; 19.00 V d kind; 19.10 Is raëlische liederen. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Promenade-ork; 20.45 Zo zijn er meer, blijspel; 21.15 Dans- muz; 21.50 Strijkork; 22.20 Act; 22.30 Nws; 22.40 Orgelspel; 23.00 Gesproken portret; 23.15 Jazz-concours; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7.13 Gram; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.40 V d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Je moet zelf kiezen, hoorsp (herh); 11.55 Gram; middag 12.00 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Meisjeskoor en instr kwintet; 12.53 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Met Pit op pad, lezing; 13.20 Lichte muz; 13.50 Poros, opera; 15.30 Fluit en piano; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gitaarspel; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; avond 18.00 Hammondorgelspel; 18.15 Het spec trum, rep; 18.30 Leger des Heilsmuz; 18.45 Boekbespr; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Volksliederen; 19.30 Radiokrant; 19.50 Mys- terium von der Geburt des Herrn, opera; 22.00 Muzikale lezing; 22.15 Gram; 22.30 Nws en SOS ber; 22.40 Gram; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Gram; 23.30 Gram; 23.55 24.00 Nws. TELEVISIE NEDERLAND AVRO: 17.00 V d kind. NTS: 17.30—17.40 Intern jeugdjourn; 20.00 Journ en weerover- zicht. KRO; 20.20 L'elisir d'amore, komische opera (Marionettentheater); 21.15 Buiten lands overz; 21.25 Spaans danspaar; 22.05 Epiloog. DUITSLAND 17.00 V d jeugd; 17.35 V d vrouw; 17.50 18.10 Film (Regionaal progr: NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR; 18.45 Hier und Heute NDR: 19.25 Call: London 999; WDR: 19.25 Avontuur onder water); 20.00 Nws; 20.20 TV-film; 20.45 Telebilderbuch; 21.10 Lezing. vandaag DINSDAG De filmavond van de NTS bestaat uit een semi-weten- schappelijke film over bergklimmen en een bijzonder aardige Engelse comedie met Alastair Sim. De comedie heet De leukste thuis en behelst de avonturen van de erfgenamen van een zonderlinge heer, die eist, dat in ruil voor het te erven geld bijzonder vreemde dingen gedaan moeten worden. O De stad Aalst wordt door de Vlaam se televisie vanavond om 20.00 aan u voorgesteld. Om 20.30 volgt" Vedette galerij en om 20.35 een uitgesteld re lais uit Oostenrijk: Serenade uit We nen Om 22.10 T.V.-rallye. Het geval Peckmann, is een span nende detective-film met Margaret Leighton, die vanavond om 21.10 door de Duitse televisie wordt vertoond. Vooraf de rubriek: De mens en zijn aarde radio vandaag DINSDAG Na het zwerven door operaland, dat om 19.05 op Hilversum I begint, sluit de Avro u om 20-05 aan met de Ti.voli club voor wat plezierige ontspanning. Een lezing over Felix Tim mermans door zijn dochter Lia hoort u om 20.45- Edmundo Ros speelt om 21.30 en om 23.05 begint de uitzending van vijftig minuten uit een Duits jazz fes tival. Hilversum II biedt lichte platen, vrij wel onafgebroken, van 18.30 tot 20.30. In een concert van het Radio Philhar- monisch orkest hoort u o.a. het concert voor viool en orkest van Mozart, in G. gr. K.V. 216, met als solist Jos Ver- koeyen. Het concert begint om 21.00. Jacqueline Bonneau, die jarenlang, op ideale wijze Gerard Souzay begeleidde, ondersteunt vanavond aan de piano de tenor Ernst Hafliger (20.40) in de lie derencyclus van Schubert Die schone Müllerin. Op 15 september krijgt de VPRO de vijfde televisie-regisseur. Het is Ton Hasebosch, laatstelijk cameraman bij de NTS. IN Rotterdam is Anna Maria Klacina de Reuver ge boren, een bewegelijk, on dernemend en niet direct gemakkelijk kind. Bewegelijk is ze nog steeds, de zangeres Annie de Reuver. De stoe len in haar riante Blaricumse wo ning zijn springplanken naar allerlei activiteiten in en rondom het huis, want er is altijd wel iets te doen voor een vrouw die haar huis be schouwt als een veilige burcht tegen de „gevaren" van de buitenwereld. „Afgezien van de telefoon ben ik hier veilig", zegt Annie de Reuver, tevre den rondkijkend. „Sommige mensen begrijpen niet dat ik me in een dorp als Blaricum terug heb getrokken. Wat is eraan te begrijpen? Het is een fantastisch huis, last van hinderlijk veel aanloop heb je hier door de afstanden niet en verder ben ik gewoon wat te leurgesteld in de omgang met té veel mensen Zij niet We raken een kernpunt dat in de ge sprekken met veel artiesten door gaans hoofdzakelijk onder de goede ar tiestenechtparen ter sprake komt. Zo onder elkaar lijken de radio- en televi siemannen en -vrouwen uitstekende collega's. Woorden als „schatje" en „liefje" zijn niet van de lucht Maar er is veel venijn, veel achterklap, veel ko medie. Er zijn artiesten die dat weten, accep teren, mee-acteren en er wel bij varen. Annie de Reuver kan dat niet. Ze is hartelijk en spontaan, kan goed en vlot met mensen omgaan en heeft geen ver beelding. Het kwetst haar dat in de kring van haar collega's zoveel onop rechte elementen rondwandelen. „Doodmoe word ik ervan", zegt zij zuchtend. „Als is kwaad ben of iets tégen iemand heb, dan val ik uit of zeg de waarheid vlak in iemands gezicht. Zo was ik en zo ben ik eigenlijk nog. Als het er dan uit is, voel ik me opgelucht en van m'n boosheid is geen spoor over. Maar die karaktertrek is niet erg in de mode.. Ze willen dat je mee-huichelt, meespeelt en ook „schatje- liefje" roept, al meen je er geen steek van. Ik herhaal: doodmoe word je ervan. Als ik thuis hen, valt alles van me af. Daarom ben ik hier zo graag." Als we spreken over de oorlog-met- vriendelijke-woorden in de kring van artiesten, mogen wij niet generaliseren. Annie de Reuver heeft zoals alle arties ten slechte collega-vrienden, maar ook mensen die haar oprecht een warm hart toedragen en géén komedie spelen als zij zeggen „Annie, oh, dat is zó'n meid!" Met de duim omhoog zeggen ze dat. Bewonderenswaardig jong ziet ze er uit, met of zonder (werk)bril, altijd goed verzorgd, niet te zwaar opge maakt, vrolijk en probleemloos van aard. Haar antwoorden zijn kort en nuchter: „Hoe lang hen je al in het vak?" „Heel verschrikkelijk lang". „Wanneer zal je ophouden met zingen?" „Als het publiek me niet meer wil". „Hoe zal je dat mei-ken?" „Aan de brieven, Of aan het gebrek aan brieven. En aan de uitnodigingen". „Wat is het meest vermoeiende van je werkzaamheden?" „Reizen. Vier of vijf maal per week trek ik er op uit om ergens te zingen. Meestal chauffeer ik zelf. Bar ver moeiend". „Zing je wel eens moderne nummers. Rock 'n Roll liedjes bijvoorbeeld?" „Ik zing wat het publiek wil horen. Bij m'n eigen dansorkest, De Reuver- tjes, zing ik letterlijk alles behalve opera en operette natuurlijk. Waarom niet? Ik ben soepel en het publiek is de baas. Waarom zou ik de mensen opdringen waar ze niet om vragen. Als je als zangeres weigert met de tijd mee te gaan, heb je je tijd gehad." „Er zijn principiële vocalisten". „Die zijn er. Als ze het redden kun nen en hun idee tenslotte op het publiek overbrengen, dan feliciteer ik ze. Voor mezelf maak ik er geen prestige-kwestie van, hoor!" In haar Blaricumse bungalow („Het meisje is natuurlijk ziek, dat hoort zo") speelt Annie de Reuver uitbundige, rumoerige spelletjes met Tax de hond, een enerverend dier, dat houdt van een soort neus-voetbal met ballonnetjes. Of ze doet de huishouding. Of zij zit bedrijvig achter haar naai machine om met eindeloos geduld fraaie jurken te fabriceren. Tót het uur van afscheid komt. Vlug nog een kopje thee, vlug krul spelden inzetten voor het avondoptre den ergens in het land, hoofddoekje er omheen, wagen uit de garageWeg. HET EILAND CYPRUS Van aartsbisschop Makarios, de eerste (Grieks-Cypriotische) president van Cyprus, wordt dezer dagen veel tact en staatsmanschap geëist. STOCKHOLM Negen Russi sche leiders, onder wie de voor zitter van de Russische academie van wetenschappen, Aleksander Nesmejanof, hebben geweigerd het lidmaatschap te aanvaarden van de internationale academie van ruimtevaartwetenschappen. Dat was gisteren de grote sensatie op de openingsdag van het elfde internatio nale ruimtevaarteongres, een dag die gro tendeels gevuld werd met druk bezochte recepties, waar allen die iets in de wereld van het ruimtevaartonderzoek betekenen, elkaar na lange tijd weer ontmoetten. ALS EEN BOM De mededeling dat de Russen niet wil den medewerken aan de academie van ruimtevaartwetenschappen sloeg in als een bom in de persconferentie, waarvan naar iedereen dacht, zeker dr. Wernher von Braun het middelpunt zou zijn. Het pakte anders uit. Toen dr. Theodor von Karman, een van de organisatoren van de ruimtevaartacademie, bekend had gemaakt dat de Russen die waren uitge nodigd samen met vele andere beroemde geleerden uit de gehele wereld zitting te nemen in de academie, geweigerd had den, barstten de vragen los. Wie de negen Russen waren? De namen die werden genoemd maakten de verba zing nog groter. Aan het hoofd van de lijst stond dr. Leonid Sedof, de president van de congresserende internationale fe deratie van ruimtevaartverenigingen, I.A.F. Enkele uren eerder had Sedof, in zijn openingsrede, nog krachtig gepleit voor meer internationale samenwer king op wetenschappelijk gebied ter bevordering van de vooruitgang van de ruimtevaart. Twee andere uitgenodigde Russen, dr. Valerian Krassofski en generaal Anatoli Blagonrawof, wonen evenals Sedof de conferentie in Stockholm bij. Van de andere vijf Russen, die even eens de academie van ruimtevaartweten schappen voor het hoofd stieten met hun weigering, noemen wij prof. Ogorodnikof, dr. Toptsjef en dr. Koeznetsof. Deze houding van de uitgenodigde Russen, kennelijk het uitvloeisel van strenge directieven uit Moskou, was een grote teleurstelling voor de geleerden, die aan de oprichting van de ruimte vaartacademie een jaar lang hadden ge werkt. Tot de vele uitgenodigde leden uit het Westen, die het lidmaatschap van de academie wel aanvaardden, behoort dr. J. M. J. Kooy, de bekende Nederlandse ruimtevaartpionier uit Breda. De weigering van de Russen was voor al zo opmerkelijk omdat Sedof in zijn kwaliteit als voorzitter van de I.A.F., de ontwerp-statuten van de ruimtevaart- academie had goedgekeurd. De houding van de Russen was vooral ook opvallend, omdat de ruimtevaartaca demie niet bestaat uit nationale afvaar digingen, maar uit individuele leden, die uit hoofde van hun grote wetenschappe lijke prestaties uitgenodigd worden. POLITIEKE DAAD Dat de Russen en bloc voor de ontegen zeggelijk grote eer hadden bedankt, zagen de meeste waarnemers dan ook als een zuiver politieke daad. Het motief van de Russen, die niet aan wezig waren en hun standpunt niet zelf verdedigden, was volgens betrouwbare zegslieden, dat er al te veel internationale organen werkzaam waren op het gebied van de ruimtevaartwetenschappen en dat ze ook nog tijd wilden overhouden voor hun eigenlijke werk. De opvatting van de Russen werd ge deeld door de Engelse prof. H. Massey, de enige van alle uitgenodigde westelijke geleerden die ook voor de eer had be dankt. „Het komt nog zo ver", zei Massey „dat wij alleen nog maar tijd overhouden om deel te nemen aan internationale wetenschappelijke conferenties en dat ons geen tijd meer voor ons werk rest." Het vraag- en antwoordspel, dat aan deze kwestie was gewijd, liep zo hoog dat iedereen de belangrijkste man, dr. Wernher von Braun, vergat en deze de brandende vragen die hij had verwacht en waarop hij zich had voorbereid, niet te beantwoorden -xreeg. NASUTION: UTRECHT. Bi; een brand, die gis termorgen vroeg in een houten loods aan de Biltsestraatweg in de Utrecht se Johannapolder uitbrak, is de agent van politie Klein gewond geraakt. Hij werd door scherven aan het hoofd gé- troffen, toen een paar butaflessen ont ploften. Ook liep hij enige brandwonden op. De agent sprong in een sloot. In het ziekenhuis is hij verder verzorgd. DJAKARTA, (Reuter). De Indo nesische minister van defensie, gene raal Nasution, heeft verklaard dat de strijd om westelijk Nieuw-Guinea be slist zal worden in Nieuw-Guinea zelf. Nasution, die tevens chef-staf van de landmacht is, zei dit weekeinde op een massa-bijeenkomst ervan over tuigd te zijn dat die strijd niet kan worden beslist in de Verenigde Na ties of in Indonesië, dan wel door de Verenigde Staten of door Rusland. In donesische beroepen op Nederland en massa-bijeenkomsten hebben in het verleden niet geholpen. Indonesië, zo zei hij, moet daarom deze methoden staken en zijn inspanningen gaan rich ten op economisch terrein en op de Dinnenlandse veiligheid. De minister van buitenlandse zaken, Subandrio, die ook het woord voerde op de bijeenkomst, zei dat tegenover de Nederlandse kracht Indonesische kracht moet worden gesteld en tegen over de Nederlandse economie de In donesische economie. SANCTIES Intussen heeft gisteren het nationa listische dagblad Merdeka bij de In donesische regering aangedrongen op economische sancties tegen Japan, om dat dat land heeft toegestemd in een bezoek van de Karei Doorman aan Japanse havens. Het blad acht het pro test dat Indonesië daartegen bij de Ja panse regering heeft ingediend niet voldoende. Dat moet gesteund worden door dreiging met een boycot tegen Japanse goederen en diensten, aldus Merdeka. Japan, zo besluit het blad, moet be denken „dat Indonesië zal voortbe staan, maar dat de rol van Nederland is uitgespeeld voor wat betrelt dit deel van de wereld, uitgezonderd zijn tij delijke steunpunt in westelijk Nieuw- Guinea". Advertentie kalmeert zonder slaap te verwekken Van een onzer redacteuren ALS vrucht van bloed en geweld, jarenlange haat en terreur, moeizame onderhandelingen en eindeloos schijnend gechicaneer, wordt vandaag de onafhan kelijkheid van Cyprus een feit. Bisschop Makarios, de grote vrijheidsheld van de Grieks-Cyprioten, is president; als tegenspeler krijgt hij de Turks-Cypriotische dr. Kütchük en de Engelsen ontvangen bepaalde delen van Cyprus in pacht om er hun vlootbases te handhaven. T")E strijd om de onafhankelijkheid is gestreden, maar deze nieuwe onafhankelijkheid betekent slechts een enkele mijlpaal in de sombere geschiedenis van het tragische ei landje in de Middellandse Zee. Het valt te betwijfelen of de nu ge vonden oplossing het begin van een zonnige toekomst betekent. Want Cyprus schijnt voorbestemd tot strijdtoneel en het laatste drama was er slechts één in de lange ke ten van geweld. Dit laatste drama begon in 1878. Bismarck, de ijzeren kanselier van Duitsland, bracht met gevoelens van voldoening een Engelse delegatie naar het Berlijnse station, waar een speci ale trein gereed stond om de Britse minister-president Disraëli en diens gevolg naar het vaderland terug te brengen. BISMARCK meende tevreden te kun nen zijn, want hij had met min zame bezadigdheid juist een oorlog in Oost-Europa voorkomen. Rusland had in 1878 de Turken uit Europa verdreven en zichzelf een doortocht naar de Middellandse Zee bezorgd. Engeland, Frankrijk en Italië zagen uit economische en strategische over wegingen niets in deze nieuwe Russi sche positie en begonnen met sabels te rammelen. „Kom het in Berlijn nu eens kalm uitpraten", stelde Bismarck sussend voor, omdat hij in het Middellandse Zee-gebied geen belangen voor Duits land aanwezig achtte. Men was naar Berlijn gekomen en er was een overeenkomst getekend: Rusland door de oorlog uitgeput en niet tot protest in staat moest een deel van de Balkan weer aan Tur kije teruggeven; de doortocht naar de Middellandse Zee was hem weer ver sperd. MISSCHIEN was de handdruk van Disraëli op het Berlijnse station iets te hartelijk geweest. Toen de trein wegreed zagen omstanders het glunderende gezicht van Bismarck langzaam verstijven. Enkele weken later bekeek Bismarck het geheime Brits-Turkse verdrag: Turkije die zijn rol in Europa uitgespeeld wist, wilde de Turken op Cyprus beschermen te gen terreurdaden van de Grieken die ongetwijfeld zouden volgen wanneer de eeuwenoude Turkse bezetting op het eiland werd opgeheven. Daarom hadden zij Engeland in Berlijn Cy prus aangeboden. Disraëli had geaccepteerd en ging trots met zijn buit naar Engeland terug. Een halve eeuw later zou blijken dat hij een nieuw Paard van Troje binnen de Engelse veste had ge haald. Maar in 1878 was dit nog niet te bezien. Engeland jubelde om de prestigewinst en Bismarck gromde machteloos: „Der alte Jude hat es wieder gemacht". CYPRUS had dus weer een nieuwe bezetter gekregen, een van de ve len in de meer dan 5000 jaren van zijn bestaan. Ongeveer 3000 jaar voor Christus trad het eiland in de historie als cen trum van Griekse cultuur en bedrijvig heid. Als delfplaats van koper en als handelscentrum tussen Oost en West werd het een begeerd eiland dat voort durend door machthebbers van de tijd werd belaagd. De oorspronkelijk uit Griekenland afkomstige Cyprioten zagen in de loop der eeuwen achter eenvolgens Egyptenaren, Assyriërs, Perzen, Romeinen, Byzantijnen, En gelsen, Arabieren, Portugezen en Ita lianen als bezetters van het eiland ko men en gaan. IN 1570 kwamen de Turken. In hun opmars door Europa bij Honga rije gestuit, bleven zij heer en mees ter over de Balkan en de eilandjes in het Oosten van de Middellandse Zee. Zij heersten met Oosterse wreedheid, het minste verzet werd met bloedig geweld gebroken en niet zelden wer den als represaille hele dorpen „chris tenhonden" uitgemoord. Na de Napoleontische tijd nam de Turkse macht in Europa snel af. Enerzijds om een uitweg naar de Mid dellandse Zee te vinden, anderzijds om de verdrukte Christenen op de Balkan te bevrijden, verdreef Rusland in 1878 Turkije uit Europa. Engeland Frankrijk en Italië vonden het lijden van hun christenbroeders op de Bal kan echter minder zwaar wegen dan de economische en strategische be langen in de Middellandse Zee. De Turken kwamen weer terug op de Balkan maar Cyprus was cloor het avontuur van bezetter verwisseld. ,E Engelsen hadden Turkije zeker garanties voor de Turkse minder heid op Cyprus gegeven en daarom bleef deze groep thans ongeveer 80.000 personen ongemoeid voortle ven naast de veel grotere groep Grieks-Cyprioten thans ongeveer 430.000 personen. De eeuwenoude haat tussen de Grie ken en de Turken is echter zo groot SANTIAGO (AP). De Chileense pianist Claudio Arrau heeft gisteren, kort voordat hij een concert zou geven ten bate van de slachtoffers van de aardbevingen in zijn land, een hartaan val gehad. I fET eiland Cyprus speel- I-" de al vroeg in de ge- i schiedenis een bijrolletje op het grote wereldtoneel, I waarop het ook in de eeuwen 1 voor onze jaartelling niet aan spanning ontbrak. Iln het jaar 856 voor Chris- I tus stierf koning Itobaal van Phoenicië en zijn onderne- I mende kleindochter Elissa I probeerde haar broer Pyg- malion op de troon te hel- Ipen. Deze poging mislukte en Elissa moest vluchten met een groot aantal burgers 1 Ivan de stad Tyr, die haar I hadden gesteund. Het gezel schap scheepte zich in en Ikwam op Cyprus aan, waar I men enkele maanden tijd I nam om op adem te komen. I Vervolgens werd de reis I voortgezet naar de Afrikaan-' I se kust. Daar stichtte Elis- Isa en haar volgelingen de I stad Karthago, die de grote vijand van het latere Ro- j meinse rijk zou worden. dat er van enige vermenging bijna geen sprake is geweest. Toen de En gelsen na de tweede wereldoorlog aan het vrijheidsstreven in vele van hun kolonies toegaven, kwamen ook de Cyprioten met hun eisen. Turkije en Griekenland beide lid van de Navo begonnen voor de rechten van hun stamgenoten op Cyprus te pleiten. Wat eens de trots van Disraëli was ge weest ontpopte zich als een stekelig wespennest. HADDEN de Engelsen zich in 1955 toen de eisen om onafhankelijkheid met terreurdaden werden onder streept van Cyprus teruggetrokken, dan had de Grieks-Cypriotische meer derheid het leven van de Turks-Cy priotische minderheid ongetwijfeld zo zuur gemaakt dat de Turks-Griek se oorlog onvermijdelijk was gewor den. De Turkse minderheid „repatrië ren" was ook onmogelijk, want de Turken op Cyprus wonen daar al eeu wen van geslacht op geslacht en heb ben geen enkele praktische binding met Turkije. Daarbij was Turkije eco nomisch niet in staat deze groep op te vangen zodat het aantal „displa ced persons" op de wereld met 80.000 zou zijn toegenomen. OOK wilde Engeland het eiland niet helemaal prijsgeven want Cy prus vormt vooral na het verlies van Suez een van de zeer weinige Britse steunpunten in de Middelland se Zee. Ten slotte is Cyprus straatarm de kopermijnen zijn uitgeput, de han del heeft andere wegen gevonden en behalve schamele landbouw heeft men er geen middel van bestaan en dus een dankbare prooi voor het commu nisme. De inkomsten van de militai re bases vormen voor de bevolking het hoofdmiddel van bestaan. Na vijf jaar verbitterde strijd is anderhalf jaar geleden een oplossing gevonden, die de Grieken de vrijheid, de Turken enige rechtszekerheid en de Engelsen behoud van hun steun punten geeft. Nu schijnt alles geregeld. ÏY/IAAR op deze dag der vrijheid •L"1 kijken drie landen argwanend toe of alle spelregels worden nage komen. Engeland, Griekenland en Turkije. Van de eerste president, bisschop Cyprus er vroeg bij NICOSIA (Reuter, AP). Nog voor Cyprus maandagavond klokslag 12 uur een onafhankelijke republiek werd, was er al een kabinetscrisis. Nicos Kranidiotis, weigerde gisteren zitting in de regering te nemen als minister van buitenlandse zaken. Kranidiotis was tijdens de troebelen van de afgelopen jaren op het eiland lid van de Griekse verzetsbeweging Eoka. Juist omdat hij uit de Eoka voortkomt koos aartsbisschop Maka rios hem uit als eerste minister van buitenlandse zaken van de republiek Cyprus. Voor Makarios de post aan buiten landse zaken aanbood aan Kranidio tis had hij hem geoffreerd aan iemand die de Eoka niet bepaald gunstig gezind was. Dit had een storm van protest in kringen van de vroegere verzetsbeweging tot gevolgd. De mi nisters in het Cypriotische kabinet die als exponenten van deze bewe ging gezien mogen worden, dreigden onmiddellijk met ontslag. Toen vroeg Makarios Kranidiotis om minister van buitenlandse zaken te worden. Deze weigerde blijkbaar om persoon lijke redenen. DEN HAAG. In navolging van ve le internationale uitgaanscentra krijgt ook Scheveningen het volgende seizoen een gemechaniseerd kegelspel met 20 banen, dat onder de naam Amerikaan se bowling met 20 banen bekend is ge worden. Het spel is door technici zodanig ge moderniseerd, dat kegeijongens er niet n .er aan te pas komen. Advertentie Makarios, zal veel tact en staats manschap worden gevergd om alle partijen plus zijn vurige Grieks-Cy prioten tevreden te stellen. NATUURZUIVER TM OPWEKKEND VERKWIKKEND

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5