Vlamingstraat-kwestie zit de Vlissingse middenstand dwars Rust" keerde weer rond het veer over Zijpe GOES KRIJGT 61 WONINGEN EXTRA Y.MXlA.-conirres besloten met dertien punten Mammoeten mummie in het museum Internationale zwemwedstrijd te Goes met vele cracks Hoogtepunt van mosselfeest in Bruinisse is rondvaart Zakenlieden in Walstraat l richtten rekest aan B. en W. Pag. 13 Zeeuwsch Dagblad Taktiek NO AD na zege op MEVO kampioen Departement Jongens kampeerden in C.J.M.V.-kamp Radicale jeugd was zelf vooral aan het woord Televisie-team kwam tevergeefs Klederdracht in al haar pracht TWEE BOTEN ZETTEN OVER Automobilist dik tevreden Enorme drukte bij ballonoptoclit Geen rijwielen op voetpaden Jubilerende gemeente-secretaris spontaan gehuldigd ZATERDAG IN HET GOESE SAS OP ZATERDAG 20 AUGUSTUS Vandalisme op het strand Turnen Holland- België in Kapelle Jacht bij Hoofdplaat in moeilijkheden Hengelen om de beker Botsing in Walstraat HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK V Dinsdag 16 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk OP een communistisch vakbondscon gres in Peking is aan het licht gekomen, dat er een groot menings verschil is tussen de Chinese en Euro pese communisten. De leiders van rood-China zijn van mening, dat een oorlog tegen „het kapitalistische westen" wenselijk is en elke moge lijkheid, die zij kunnen aangrijpen om een conflictsituatie te scheppen, wil- VLISSINGEN. Een aantal Vlissingse zaken en een filiaal van len zij benutten. De westerse communisten ook de Russische hebben een andere visie. e,en grootwinkelbedrijf m de Wal- Zij willen op dit ogenblik geen oorlog, stiaat dreigen de dupe te worden Dat wil echter niet zeggen, dat er ver schil is in doelstelling tussen de Rus sische en de Chinese communisten. Beider doel is de wereldheerschap pij, maar Kroesjtsjef meent, dat het voorshands beter is te pogen het westen economisch in moeilijkheden te brengen, door bijv. de olie-, de graan- en de vlasmarkt te bederven. De Sow,iet-Unie doet al het moge lijke om de export van olie te verho gen en heus niet in de eerste plaats om de welvaart in eigen land te doen toenemen, doch vooral om de wester se landen belangrijke markten afhan dig te maken en door de oliele veranties bepaalde landen aan zich te verplichten. Het Chinese communisme is een ge vaar, dat duidelijker zichtbaar is. Huidige aard en taktiek van het Rus sische communisme vragen echter evenveel waakzaamheid. van de expansiepolitiek van een in deze omgeving gevestigde krant. De verschillende zakenlie den verdragen het niet langer door de afsluiting van de Vlaming straat de toegang tot hun pakhui zen te zien versperd. Zij hebben dan ook de koppen bij elkaar ge stoken en zaterdag een rekest ge zonden aan het college van burge meester en wethouders, waarin zij hun grieven en bezwaren tegen deze maatregel duidelijk naar vo ren hebben gebracht. De afsluiting van de Vlamingstraat ten behoeve van een krant, die brood nodig wil moderniseren, is eigenlijk een onderdeel van het gehele sanerings plan. zoals dit kortgeleden door het Vlissingse gemeentebestuur werd ge lanceerd en welk plan niet bepaald een onverdeeld gunstig onthaal heeft gevon den. Een van de bewoners van het blok, waarvan ook het pand van meeraange- duide krant deel uitmaakt, heeft in een plaatselijk advertentieblad de vraag gesteld ..waarom men voordat het saneringsplan algemene bekend heid kreeg reeds aan enkelen facilitei ten heeft verleend". Hij was van me ning. dat hier van enige bevoorrech ting" sprake was. De bewoner, de heer L. Klijberg, DREISCHOR. Na wekenlang wach- wees erop, dat door de afsluiting van ten is zaterdagavond in de tweede klas- de Vlamingstraat de bevoorrading van se der S.D.K.B. de beslissing gevallen. de zaken aan de Walstraat wordt be- NOAD uit Dreischor wist n.l. haar moeilijkt. De Vlamingstraat was het laatste competitiewedstrijd in de volle drukste verkeersstraatje voor de be winst om te zetten en dit leverde het Korfbal S.D.K.B. benodigde punt ruimschoots op. NOAD verscheen na lange tijd weer volledig binnen de lijnen en zelfs het op Schouwen-Duiveland zo bekende korf balechtpaar de Waaij-Bolkenbaas was speciaal uit hun nieuwe woonplaats Hoogvlret overgekomen om de biauw- witten voor deze belangrijke wedstrijd te versterken. Op een glad veld ontspon zich een wat zenuwachtige wedstrijd en MEVO wist zich in het begin het beste aan de omstandigheden aan te passen. Na twintig minuten zag Tonny Sim mers zijn kans schoon en gaf MEVO de leiding. (01). NOAD beet lel van zich af en zette talrijke aanvallen op die zeer gevaarlijk waren. De altijd uitstekend spelende Hah Steenland de poneerde al spoedig de gelijkmaker in de MEVO-körf en dit was het teken voor de blauw-witten om er een schep je bovenop te gaan gooien. Aangemoe digd door het talrijke publiek bleef NOAD in het offensief en door Sari Verburg werd het 21. Vijf minuten later kon de NOAD-aanhang opnieuw juichen want Jo van der Linde schoot beheerst in. (31). In de tweede helft zag het er aan vankelijk naar uit dat MEVO zich zo maar nog niet gewonnen zou geven en de oranjehemden drongen NOAD zelfs enige tijd in de verdediging terug. Toen Jan de Bil de stand met een afstandsschot op 41 voor NOAD had gebracht was het pleit wel Deslecht en kon NOAD zich piractisch wel al kam pioen noemen. Kort voor het einde kreeg de Dreischorse club zelfs nog een strafworp toegewezen welke door Jan Smits jr. in een doelpunt werd omge zet. (51). Toen de scheidsrechter voor de laatste maal floot was in de stand geen verandering meer gekomen en was NOAD kampioen. vrachters. Ten slotte schreef hij langs zijn neus weg: „het gemeentebestuur was immers zo bang voor spekulatie?" Nee. de heer Klijberg is niet bepaald te spreken over de gang van zaken met betrekking tot de Vlamingstraat. Reeds vorig jaar november schijnen de krant en het gemeentebestuur tot een akkoord te zijn gekomen. Maar dat was toch prematuur? Goed, b. en w. hebben een bericht in de krant doen zetten, dat tot afsluiting zou worden overgegaan en dat bezwaren voor die en die datum konden worden ingediend. Maar wie leest zo'n aankondiging? De gemeente had ons allemaal moeten aanschrijven! Ik heb wel gereageerd, aldus de heer Klijberg, maar wegens familie-omstandigheden bereikte mijn bezwaarschrift te laat de gemeentelijke vertrekken, waardoor ik bot ving. De heer Klijberg zat echter niet stil, schakelde het departement van verkeer en waterstaat in en smaakte inderdaad het genoegen dat er iemand van dit ministerie is komen kijken. Men vond, althans volgens de heer Klijberg, de j dreigende situatie weinig verheffend, j De Vlissinger wacht evenwel nog op schriftelijk kommentaar op zijn ver zoek. En verder is hij zeer benieuwd naar de reacties van b. en w. op het rekest van de middenstanders. Zoals bekend heeft de Vlissingse middenstand enkele weken geleden in een speciaal daartoe belegde bijeen komst van gedachten kunnen wisselen met het gemeentebestuur over het sa neringsplan. In die vergadering bleek reeds, dat tal van middenstanders scep tisch staan tegenover de inhoud van het plan. Er is een aantal, dat een om vorming van de nu schier verpauperde Lange Zelke tot winkelstraat-van-de- eerste grootte beslist onaanvaardbaar vindt. Sommigen zijn van mening, dat men hier wooncomplexen moet bouwen. Za- ikenpanden zijn er genoeg. Er staan zelfs nog verschillende leeg. Wanneer men de Lange Zelke toch als hoofdstraat wil aanmerken, oordeelt men (onder wie de heer Klijberg), dan zal dit de doodsteek worden voor de vele zaken, die tussen de Lange Zelke en de Nieu- wendijk liggen. Hoe het ook zij, deze week is de laatste week dat de bezwaarschriften over het plan bij b. en w. kunnen wor den ingediend. Afwachten wat er alle maal uit de bus komt. ST. ANNALAND. Een aantal jon gens uit Sint-Annaland hebben onder leiding van enkele C.J.M.V. leiders, J. van Elsacker en J, de Laater uit Tho- len een week gekampeerd in het C.J.M.V.-kamp (Jongenskamp) te Leus den bij Amersfoort. Ondanks het regen achtige weer hebben de knapen zich uitstekend vermaakt. Op zondagmor gen woonden de jongens een kerkdienst bij. Verder hebben ze de week doorge bracht met verschillende spelen, zoals hockey en voetballen. Ook werden er enkele wandelingen en verkenningstoch ten gemaakt. De week werd besloten met een groot kampvuur. O Van een medewerker Wegens ernstige vervuiling van het water in de haven van Krabbendijke is een zwemverbod afgekondigd. GOES De Postduivenvereniging ..De Rode Doffer" heeft een wedvlucht georganiseerd vanuit Noyon. De uitslag luidt als volgt: 1. L. Du- vekot, 2. J. Dubois, 3. U. van Bem- dem. 4. W. v. d. Ree. Uitslag oude dui ven: A. Kuijpers; 2. A. Kuijpers. ZIJPE-ANNA-JACOBA. Dat er een keer ten goede was gekomen in de toestand van het veer ondervond vorige week ook een energiek team uit de televisiestad Bussum. Gealar meerd door de berichten over het „rampveer" was men haas tig naar Schouwen gekomen om opnamen van de zich opeen- hopende rijen auto's te maken voor het televisiejournaal. Schuchter vervoegden zich tel kenmale echter maar enkele voertuigen aan beide oevers. Onverrichterzake keerde men naar Bussum terug TOERISTISCHE BELANGSTELLING VOOR 9? ZIJPE Na de geruchtmaken de publicaties en de scherpe kri- !tiek van het G.S.-lid, de heer L. P. van Oorschot, op de R.T.M. [schijnt de rust bij het veer ti Zijpe thans te zijn weergekeerd. Twee boten varen nu dagelijks heen en weer om de grote aan tallen auto's tijdig over te zetten. Sinds 6 augustus zorgen de „Krammer" en de „Zijpe" er voor dat aan de wensen van het dikwijls ongeduldige publiek tege moet wordt gekomen. Om het kwartier ploegt een veerboot zich „De klachten over het veer zijn aldus de direktie van de R.T.M. hiermede voldoende ontzenuwd", moeizaam naar de overzijde. Aan de wensen van het lid van Ge deputeerde Staten, de heer L. P. van i Oorschot, die zoals bekend G. S. schrif- GOES Naar wij vernemen heeft het gemeentebestuur van telijk verzocht een onderzoek in te stel- Goes de verheugende mededeling ontvangen van het provinciaal IftanTbiXh "meer dan °ilh°wibare toe- bestuur, dat de gemeente een extra toewijzing heeft gekregen van 61 woningen in verband met de vestiging van nieuwe industrieën. Dit vrij grote contingent is Goes ten deel gevallen uit de zoge naamde „industriepot" van het ministerie van Economische Zaken. In de mededelingen van het provinciaal bestuur wordt gezegd, dat 60 woningen bestemd zijn voor het personeel van de nieuwe appa raten- en ketelfabriek uit Den Haag, die gaat bouwen op het in dustrieterrein aan de haven. Eén woning is gereserveerd voor een personeelslid van de firma Slabbekoorn, winkelbetimmeringen. Reeds eerder ontving Goes uit deze pot 20 woningen. Met een toewijzing van 52 woningwetwoningen komt het totale contingent van toewijzing voor dit jaar op 137 woningen. Een aantal waarop mi l'ge gemeente jaloers kan zijn. Uit de industriepot waren 500 woningen over het gehele land te verdelen. HAAMSTEDE. De door de Midden standsvereniging Haamstede Burgh ge organiseerde ballonoptocht op zaterdag avond heeft een overweldigend succes geoogst. Onder de vrolijke tonen van de Kon. Harmonie „Witte van Heem stede" trok een zeer grote menigte voor zien van een 1000-tal ballonnen van Burgh naar Haamstede. Even dreigde een regenbui spelbreker te worden doch de bui trok over en welgemoed werd Haamstede bereikt. Na een korte om gang door het dorp waar nog vele met ballonnen voorziene badgasien en bur gers zich achter de toch al lange stoet schaarden om uiteindelijk de Prov. Weg naar Serooskerke te bereiken. Ter hoog te van de R. K. Kerk werden de bal lonnen losgelaten. Inmiddels had op de tent in Burgh de Kon. Harmonie „Kunst on Eer" plaats genomen om een concert te geven. Jammer was het. dat het irriterende kabaal van de talrijke brommers een genotvol luisteren af en toe onmogelijk maakte. Voor het overige heeft de Mid denstandsvereniging een zeer groot suc ces behaald met deze avond. ST.-ANNALAND. Het komt de laatste tijd geregeld voor, dat wieliij- ders en zelfs ook berijders van brom fietsen gebruik maken van de voetpa den en de trottoirs in Sint-Annaland. Dit is, speciaal voor de voetgangers en ook voor spelende kinderen zeer gevaar lijk. Men wijst ons er op, dat dit ten strengste verboden is. Voetpaden zijn nu eenmaal voor voetgangers en niet voor fiefcten en brommers. WESTKAPELL. Met een klinken de serenade van de muziek verenigig- ging van de lieer W. J. K. Dieleman 25 jaar in dienst van de gemeente Westkapelle, waarvan 20 jaar als ge meente-secretaris. Burgemeester Th. H. de Meester zei in zijn toespraak, dat de jubilaris in 1935 van Axel kwam. „Als een van de overkant. En het werd hem in de eerste 'doen echter zonder klagen hun jaren wel meer dan een keer te ver- I uiterste best en zij verdienen be slist dat er een pluim op hun hoed wordt gestoken! Volgens de di rektie zal deze toestand niet lang zo voort kunnen duren. ,,Het in schakelen van de reserveboot is maar tijdelijk," Een feit is trou wens dat het enorme vervoers aanbod met het naderend einde van het vakantieseizoen ook wel af zal nemen. Voorlopig ware MIDDELBURGDe toerist (maar hij niet alléén), die wat meer over dé interessante historie van Zeeland wil weten, moet aan geraden worden het museum van het Zeeuws Genootschap der We tenschappen in de Wagenaar straat te gaan bezoeken. Dit museum was vroeger de woning van een oude adellijke familie, die in Zeeland in zeer hoog aanzien stond: Van Cit- ters. Generatie op generatie be woonde het oude huis, dat de'fa milie aan het genootschap schonk. Vele schilderijen tonen vereeuwig de leden van het Zeeuwse ge slacht. In de ontvangkamer kan men het Chinees porcelein bewonderen, dat avon tuurlijke familieleden in dienst van de Oostindische Compagnie hebben ver gaard. Verder ziet men een schilderij van het Kasteel Popkensburg in St. Lau rens, waar de familie eveneens gezeteld heeft. Het kasteel bestaat niet meer, maar de naam leeft voort in een daar gelegen boerderij. In Middelburg was toen het Molenwa ter inderdaad nog een water en in St. Maartensdijk smeedde het St. Jacobs- gilde het zilver tot bijzonder fraaie be kers en borden. In de kaartenkamer, de vroegere bi bliotheek van het huis, kan men erva ren dat Zeeland er volgensoude kaar ten toch echt wel anders uitzag. Pren ten tonen dorpen als St. Aechtenkerke, dat nu Aagtekerke heet en Jersike (Yer- seke). De muntenkamer toont gildepenningen. die met de tegenwoordige lidmaatschap pen der vakbonden vergeleken kunnen worden. Ketenen van boogschuttersgil- de en historiepenningen, die Zeeuwse helden als admiraal De Ruyter en Frans Naerebout en zelfs Paul Kruger laten zien. De beroemde schilder Ferdi nand Bol vereeuwigde de admiraal in 1667 en het resultaat hangt in het mu seum. Dat Veere vroeger veel groter en imposanter is toont een schilderij uit 1669. De haven Veere was toen zeker niet te klein om zo'n grote kerk er op na te houden. In de gangen treft men oude kas ten spiegels, scheepsgeschut, een ar restee en een buffet, allemaal in de beste romantische traditie met veel krullerig snij- en smeedwerk ver sierd. Dat de heidense godin Nehalen- nia in de derde eeuw na Christus nog haar zetel in Domburg had, kan men in de stenenkamer zien, waar tegels met Latijnse onderschriften en af beeldingen deze curiosa tonen. Vele boeken zijn over dit onderwerp ge schreven en geleerden komen zelfs uit het buitenland om de godin uit de Romeinse overheersing en haar tem pel te bestuderen. Omstreeks 1200 begroef men in Elle- meet op Schouwen en Brigdamme bij St. Laurens de doden in stenen doodkis ten. Meestal werd daar rode zandsteen voor gebruikt. Dat Zeeland in die tijd onder een vluchtheuvel heel wat anders verstond, tonen prenten en kaarten waar de vele kunstmatige verhogingen tegen het over stromingsgevaar op aangegeven zijn. In het trappenhuis laat een schilderij het buitenverblijf van Jacob Cats zien: de Munnikenhof bij Grijpskerke. Poppen in de hoerenkamer geven de Zeeuwse klederdrachten weer in al hun ipracht: uit Zuid-Beveland, Axel, Goes, Zeeuwse katholieken uit Heinkenszand en Kwadendamme. De lange muts van Tholen contrasteert met de minder uit- Een oude Walcherse boer met knie kousen en een stoof bij de hand, zit over achttiende eeuwse problemen na te denken, terwijl een boerinneke laat zien dat zij getrouwd is. Want zij draagt haar gouden voorhoofdsplaat rechtsterwijl de ongehuwde meiskes die links behoorden te dragen. Ver gissing uitgesloten! In de tijd van Michiel de Ruyter nam men trouwens altijd vork en mes als men voor een etentje uitgenodigd werd en de huisvrouw droeg aan haar gor del behalve dat nog vele andere nuttige gebruiksvoorwerpen als schaar, brei pennen en beurs. In de boerenkeuken stond eén geldkist, die in stevigheid het opnam tegen een hedendaagse brandkast en met kunstig handwerk versierde kast, waarvan het slot achter de versieringen verborgen zat. Een lugubere bewoner van het museum treft men in de gang aan. Een Egyptische prinses die op haar zesde jaar stierf en wier mummie al drie en een half duizend jaar oud is. Een mammoetslagtand in de zoölogische kamer vindt dat maar een prille leeftijd. De tand zelf is waarschijnlijk meer dan honderdduizend jaar oud. Verder kan men overblijfselen bewonde ren van edelhert, bison en harige neushoorn. initiatief daartoe moet uitgaan van de YMCA-wereldfederatie. In de zitting heeft de president van 1 de wereldfederatie, dr. Charles D. Sher- I man, minister van financiën van Libe- i ria, een slottoespraak gehouden, waar- in hij nadruk legde op de eigen taak HILVERSUM In de plenaire !en roeping van de jonge generatie, slotzitting hebben zaterdag de! p. achthonderd gedelegeerden uit ttlgen meer dan veertig landen naar| Zo is dan het wereldcongres ten ein- het Y.M.C.A.-wereldjeugdcongres d®- waarin de jongeren zo men wil: j J :..de tieners' zelf een belangrijke rol dertien punten als conclusies Uit hebben gespeeld. Niet alleen was een hun besprekingen van tien dagen r "l1 elkwerelddeel vice-pr.esi- aanvaard. rol 1. De jongeren zelf moeten voortaan dent van de conferentie en oefenden ze daardoor grote invloed op de dagelijkse gang van zaken in het congres, maar ook de dertien punten ademen duidelijk meer bij de opzet en de uitvoering van hun radicale inslag (het verzet tegen dit soort congressen worden betrokken, (gescheiden kerkdiensten had men ook al vanuit de oecumenische jeugdconferen- tie in Lausanne gehoord). De jeugd der YMCA conferentie kwam naar Hilversum met vele vragen en zij vertrok met veel vragen. Maar zij kreeg een dieper begrip voor eikaars problemen en ideeën. 2. Naar het wereldjeugdcongres moe- ten voortaan waarnemers van niet-chris- telijke godsdiensten en uit de communis tische landen worden uitgenodigd. 3. Om de twee of drie jaar moeten regionale conferenties worden gehouden, om de vijf jaar een wereldcongres. Daarbij dient een financiële regeling de komst van afgevaardigden uit financi- Zij ontdekten doel en zin van het le- eel zwakke, onderontwikkelde gebieden j ven of om 't te zeggen met de gemakkelijker te maken. j woorden van een 18 jaar oude student 4. Er moeten internationale YMCA-[uit New York, Bill Brown: „We kunnen vakantiekampen komen. zendelingen van begrip zijn, we zijn medewerkers der UNO, en we zijn 5. Op het volgende congres dient schei- Christengetuigen. Dit omvat en bevat ding van de aanhangers van christeli.j- onze taal en missie". ke confessies vermeden te worden (er I Het is onze zending vandaag, niet die waren behalve de protestantse minder-j van morgen, maar van het nu. Wii le- heid ook belangrijke groepen rooms-ka- 1 - tholieke en oosterse YMCA-leden aan wezig, die vorige week zondag afzonder lijk kerkdiensten bezochten). 6. Het congres stelt zich met nadruk achter het werk van de Verenigde Na ties. 7. De YMCA-reisdienst moet worden uitgebouwd: Hij biedt de mogelijkheid tot nadere kennismaking met leven en cultuur in andere landen. Ook uitbreiding van het gezinspro gram van de YMCA is dringend nodig. 9. Het congres ondersteunt met alle nadruk alle pogingen tot ontwapening. Tijdschrift 10. Wat de publicaties betreft stelt het congres voor de uitgave van een internationaal tijdschrift voor de jonge re YMCA-leden. 11. Er moet een internationale cor respondentieclub komen, uitgaande van de YMCA. 12. Het congres vraagt om publicatie van alle punten, waarover het tot een stemmige of verdeelde conclusies is ge komen. En daarop moeten dan ook de onderwerpen vermeld worden, waar over de discussie niet afkwam. 13. Voor een beter begrip van de werkmethoden van de Verenigde Naties acht het congres de instelling van jeugd- V.N.'s nodig op internationale basis. Het stand bij het veer bij Zijpe," is der halve op opmerkelijk snelle wijze tege moetgekomen. En de automobilisten, in het bijzonder de vakantiegangers onder hen die altijd de meeste kritiek leve ren. kunnen dik tevreden zijn. Over de noodzaak van het inschakelen van de tweede pont behoeft echter geen twijfel te bestaan in deze maand, nu het toerisme hoogtij viert. Gisteren heeft het personeel van beide boten b.v. de gehele dag de handen vol ge had Overigens is de vraag gewet tigd of het nu inderdaad wel zo erg geweest is. Wie het oor te luisteren legt merkt weinig van kritiek. Natuur lijk, er kwamen wel eens lange wacht tijden voor, vooral op vrijdagavond, wanneer de grote stroom die het week einde in de Westhoek door kwam bren gen, moest worden opgevangen. Soms bedroeg de wachttijd dan anderhalf uur. In uitzonderlijke gevallen op hoog tijdagen, zoals Pasen en Pinksteren I moest er wel eens twee uur worden ge- x 111VÏ moest er wel eens twee uur worden ge- bundTge'hooHdekTels'van ^Aagtekerke^ênI snelste Goesenaar op de schoolslag, wacht. Dit jaar moet bovendien als ab-'cadzand 'verleden jaar de wisselbeker definitief normaal worden gezien in verhouding tot andere jaren. De direktie van de R.T.M. wijst erop dat het vervoers aanbod zonder dat erop was gerekend met 20 pet. is gestegen. Grotendeels is dit het gevolg van de stijgende be langstelling van de toeristen voor Schouwen-Duiveland. Intussen heeft het inleggen van de tweede boot tot gevolg gehad dat de verlofdagen aan het personeel niet meer kunnen worden verleend. De mannen GOES Een der jaarlijks weerkerende evenementen in de zwemwereld as ongetwijfeld de internationale zwemwedstrijd over twee kilometer, die in het Goese Sas wordt gehouden. Dit grote zwemfestijn dat niet alleen bekend is door de doorgaans goede prestaties die geleverd worden, doch eveneens door de zeer vele prijzen die ieder jaar weer beschikbaar gesteld wor den, zal dit jaar plaatsvinden op zaterdag 20 augustus om 2 uur. De energieke zwemvereniging 't Sas" die elk jaar weer de beste zwemmers uit binnen- en trekken heeft ook dit jaar weer buitenland naar Goes weet te enige troeven op het lijstje staan. Het aantal inschrijvingen is dit jaar weliswaar iets kleiner dan verleden jaar, doch de kwaliteit van de zwemmers is beslist hoog, terwijl bovendien nog vele inschrijvingen verwacht worden. Tot de favorieten van dit jaar behoren ongetwijfeld mej. Metten van P.S.V. die reeds in 1958 en 1959 de wisselbeker op de 2 km schoolslag wist te veroveren en haar clubgenote mej. Slegtenhorst die dit eveneens presteerde op de vrije slag. De zwemdub „De Robben" uit Hilver sum zal vertegenwoordigd zijn met zes of zeven deelnemers waaronder Ineke Tiggelaar, Nellie Wieger en de zeer sterke Rita Kroon. Van de andere clubs noemen we nog „Zwemlust" uit Utrecht, „De Baronie" uit Breda en „Sure" uit Breda met o.a. mej. A. de Vos van Ger- ven die deelnam aan de grqte Schelde- wedstrijd. Voor de eerste maal hebben de Brabantse clubs Daphnia uit Hoeven en Hieronymus uit Roosendaal ingeschre ven. Ook de Zeeuwse cracks zijn present en wel met Dirks die reeds menig succes op zijn naam bracht. Johan Boogaard de J| 11~1die op zijn naam bracht, zal ook nu niet ont breken, Tiny Daalhuizen die derde werd in Brugge en Carla Evers de Goese schoolslagkampioene, evenmin. Er zullen wedstrijden gehouden worden in de volgende categorieën, 2 km school slag voor dames en heren, 2 km vrije slag voor dames en heren en een wedstrijd voor veteranen. Voor de aanvang van de grote wedstrijd om drie uur zal nog een volkswedstrijd gehouden worden om 2 uur. Hiervoor zijn eveneens vele prijzen in de vorm van bekers en medailles, beschikbaar gesteld. Tot nu toe is het aantal inschrijvingen niet zo groot als verwacht was, doch het huidige aantal zal waarschijnlijk nog ver dubbeld worden daar vele verenigingen, die ongetwijfeld zullen meedoen, zich nog niet opgegeven hebben. We denken hier aan „Luctor" uit Vlissingen, die gewoon lijk met 30 a 40 zwemmers deelneemt en S.Z.V. uit Souburg. Het is nog niet zeker of de grote favoriet op de vrije slag, Richards van „Dolfijn" uit Amsterdam die reeds twee maal de beker in zijn be zit kreeg, ook zal inschrijven, doch dit is wel waarschijnlijk. Eveneens worden nog inschrijvingen van onze zuiderburen verwacht, die ver leden jaar zo uitstekend vertegenwoor digd werden door vader en zoon Bogaerds. Reeds vele malen waren er plannen voor een zwembad in Goes en evenzovele malen zijn die plannen weer eens geruis loos in de doofpot verdwenen, doch nu schijnen deze plannen weer eens tevoor schijn te zijn gehaald, zodat de kans be staat dat Goes over niet al te lange tijd zijn wedstrijden in een eigen bad zal kunnen houden. staan gegeven, dat hij in Westkapelle eigenlijk niet thuishoorde. „Maar", zei de burgemeester, „De Westkappelaars merkten al vlug, dat het, met de „in dringer" wel goed zat. De heer Diele man gaf zich weldra voor het vereni- gigsleven en omdat hij een charmante Westkapelse huwde werd *jj spoedig be schouwd als een echte inwoner van het dorp". Vele burgemeesters heeft de heer Die leman zien komen en gaan. Aan de we deropbouw na de oorlog heeft de ge meente-secretaris heel wat stenen bij gedragen. Hij had ook een enorm aan- deel in de opbouw van het verenigings leven: voorzitter van O.K.K.. voorzitter van de toneelclub en bestuurslid van vele andere verenigingen. Tot slot sprak burgemeester De Meester zijn dank uit voor het vele werk, dat de jubilaris in al die jaren voor de gemeente heeft ge daan en hij betrok in zijn huldiging ook mevrouw Dieleman. De heer A. Roelse bood namens het gemeentepersoneel de heer Dieleman een zilveren sigarenkistje aan, waar in het wapen van Westkapelle was ge graveerd. ven vandaag en wij zijn christenen van heden en we moeten God's werk van vrede heden doen. HAAMSTEDE Bij het strand op de vuurtoren werd een deel van het red- dingsmaterieel, een stuk touw ter leng te van 25 meter lengte weggenomen. In verband met het doel van dit 'ouw; tin nood verkerende zwemmers zo no dig te helpen redden) kan hier van van dalisme worden gesproken. De gemeen te doet alle moeite om het de zwem mers zo aangenaam mogelijk te maken, ook in verband met de veiligheid doet ze al wat mogelijk is om !n nood ver- kerenden de behulpzame 4iand te bie den, en nu wordt dit materiaal gesto len. De Rijkspolitie te Haamstede ver zoekt daarom mogelijke getuigen van de- xe diefstal zich te melden bij de Post- commandant. Beëdiging officieren VLISSINGEN. Donderdag 13 augus tus zullen in het Marinevliegkamp Val kenburg veertien beroepsofficieren en tweeënzestig offic ravenein ETAOIN tweeënzestig officieren van de Konink lijke Marine Reserve beëdigd worden. Deze plechtigheid, die om elf uur 's morgens begint, wordt afgenomen door de commandant van het vliegkamp, kapitein-ter-zee-vlieger J. C. Petschi. Onder de te beëdigen officieren zijn de heren F. J. van der Maas en C. L. J. van Wanst uit Vlissingen beiden luite nant-ter-zee van vakdiensten der 2e klasse. KAPELLE. Het staat thans defini tief vast dat de landenwedstrijd dames- turnen tussen vertegenwoordigende ploegen uit Nederland en België op 24 september te Kapelle zal worden gehouden. De wedstrijd begint om half acht en wordt gehouden in het veilings gebouw. Uit welke deelnemers de ploegen bestaan zal pas veertien dagen voor de wedstrijd bekend worden ge maakt. De organisatie van de landen- ontmoeting berust bij de plaatselijke gymnastiekvereniging, dat het 50-jarig bestaan gaat vieren. BRUINISSE. De fees ten ter opening van het Mosselseizoen enige jaren geleden spontaan ontstaan, verheugen zich steeds meer in de belangstelling van het publiek. Duizen den zijn jaarlijks od Yer- seke getuige van de in tocht van de een of ande re figuur uit het verleden, die niet nalaat de aan dacht op de producten van de Zeeuwse Stromen te vestigen. Maar naast Yerseke telt Zeeland nog een aantal plaatsen, waar de mossel cultuur of de mosselhan- del een belangrijke bron het ooit gewettigd zal er echter van bestaan vormen en op wel niet meer over het ..ramp- e,lk die plaatsen wor- i i den dit jaar „mosselfees- veer' worden gesproken. ten" georganiseerd. Zo zal Bruinisse, waar „de mosselnering" zeker ï'ii meer dan drie eeuwen Door een verkeerde mhaalmanoeu- oud is op zaterdag 20 au- vre kwamen op de Rijksweg bij Krab- gustuSi evenals dit op v6_ bendyke ter hoogte van de Meiboom rige jaren gebeurde, op een Duitse en een Belgische personen- feestelijke wijze de na- wagen met elkaar in botsing. Beide 1 druk leggen, dat de mos auto's werden tamelijk ernstig bescha- selen nog altijd een der digd doch persoonlijke ongelukken pijlers is, waarop de eco- c^eden zich niet voor. 1 nomie van het dorp steunt, een pijler, die, want ook dat speelt bij deze feesten toch wel een rol, niet mag worden weg genomen. En als het dan absoluut niet anders kan, door een andere pijler zal moeten worden vervan gen. De mosselen komen uit het water en daarom be gint het feest ook op het water. Ongeveer 25 vaar tuigen zullen gepavoi- seerd, een vlootrevue op de Grevelingen houden en naar de verschillende mos selpercelen varen, om daar de korren te laten zakken en de eerste Zeeuwse mosselen aan de wal te brengen. Deze rondvaart begint om 13.45 uur en zal ongeveer an derhalf uur in beslag ne men. Om 15.30 uur is er voor de liefhebbers van de motorsport en de puz zelaars een Oriënterirlgs- en Knobelrit voor auto's, motoren en scooters. Om 18 uur een „Mosselmaal tijd" van 19 tot 20 uur zijn er diverse sportde- monstratie*. Waar „Nu met Hope" in de middaguren, voor de vrolijke noofcj zal zorgen, geeft „Kunst en Eer" uit Zierikzee, er van 20 tot 22 uur op de Muziektent een uitvoering. Tal van autoriteiten, die op visserijgebied hun zeg je te zeggen hebben, zijn uitgenodigd. Zij zullen ten Gemeentehuize worden ontvangen. Zo bereidt Bruinisse zich voor op een feestelij ke opening van het mos selseizoen, die grootser van opzet is, dan tot dus ver de gewoonte was en die bij gunstig weer zeker niet zal nalaten, velen voor het eerst of opnieuw kennis te laten maken, met de mosselvisserij en wat daarbij te pas komt. Want ieder, die wil mee varen op een der versier de vaartuigen en een tochtje wil maken naar de mosselbanken van de Gre velingen is welkom. Gastvrijheid is een ken merk van de Zeeuwen en speciaal ook van de Brui- nissenaren. en de rond vaart is geheel gratis. VLISSINGEN. Maandagmiddag geraak te als gevolg van de voor dit soort vaar tuigen hoge zeegang, nabij Hoofdplaat een jachtje in ernstige moeilijkheden. De drie opvarenden verloren de macht over het scheepje dat even later omsloeg en haar bemanning moest een toevlucht in het woelige Scheldewater zoeken. Op een waarschuwing verliet de red dingsboot President J. V. Wiersma Bres- kens en spoedde zich naar de plaats van het ongeluk. De drie watersportliefhebbers hadden inmiddels het met de kiel naar boven drijvende jachtje weten te bergen, waar op de reddingsbboot naar haar station terugkeerde. De jeugdige K. K. te Terneuzen, die in dienst is bij de gemeentelijke plantsoenendienst viel tijdens het kas- tanjeplukken van een ladder. Hij moest zich onder behandeling stellen van dr. Bos omdat hij een lelijke wond aan de kin had opgelopen. Jonsjelui stalen scooter VLISSINGEN. Nadat vorige week een personenauto in Vlissingen spoorloos verdween, was het in het afgelopen weekeinde een Belgische toerist die de Vlissingse politie mededeelde dat zijn scooter waarschijnlijk gestolen was. Een intensief ingestelde speurtocht leverde alras het vermiste vervoermid del op. Alle scooters werden aangehou den waarbij tenslotte in de Wilhelmina- straat de daders met de scooter aange troffen werden. Teg enhen. twee zestien jarige jongens uit Vlissingen en Laren, werd proces-verbaal opgemaakt wegens joy-riding en het zonder rijbewijs bestu ren van een motorvoertuig. KAPELLE. Aan de vijfde bèker- wedstrijd van de hengelsportvereniging ..Kapelse Kanaalvissers" namen 37 per sonen deel. In totaal werd 1725 gram vis gevangen. De uitslag was als volgt' 1- J. de Schipper, 310 gram. 2. J P 210 gram, 3. J. Remijnse. 160, 4. N. Dommisse, 140, 5. C. J. van Zweden, 130, 6 C. Coomans, 120, 7 C Burger, 100, 8. P Schijf. 90. 9. A. Joos'- se, 75, 10. P. J. Lepoeter, 60 gram Bii de junioren was de uitslag: 1 G J Lepoeter, 130 gram, 2. Joh. Schijf, 30 gram 3. C. Burger, 30 en 4. Jaap Oele VLISSINGEN. In de Walstraat ont stond gistermiddag een botsingK toen de autobestuurder V. te veel naar links uitweek voor een geparkeerde auto en niet voldoende ruimte liet voor een te gemoetkomende scooter, bestuurd door C. uit Vlissingen. Een botsing bleef met uit. waarbij C. gewond werd aan hoofd en handen. Per ambulance werd het slachtoffer naar het St. Josefzir- kenhuis vervoerd, maar kon later naar huis. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. CONCORDIA KRIJGT NIEUWE DIRECTEUR KRABBENDIJKE. In verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd en zijn drukke werkzaamhe den, heeft de heer P. Krijnsen die reeds vele jaren de leiding heeft van de mu ziekvereniging „Concordia". bedankt als directeur. In zijn plaats is benoemd de heer A. B. Holster te Kruiningen. Bromfietsers botsten HAAMSTEDE Toen de heer K B uit Haamstede, een bromfiets besim rend zich in de buurt van Winterrust aan de Hogeweg op het fietspad begai naderde uit de richting Burgh een brem- fiets, bestuur door de heer A. de S. uit Zierikzee. Een botsing was onvermijde lijk. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. doch de beide brommers lie pen nog al wat schade op. Bus kontra auto VLISSINGEN. In de Paul Kruger- straat ontstond eer, botsing tussen een bus van de Stoomtram Walcheren en een personenauto uit Nijmegen. De bestuurder van de personenauto remde plotseling omdat hij meende geen voorrang te zullen krijgen van een juist passerende Duitse auto. De bus kon niet tijdig meer tot stilstand komen en raakte de personenauto. Beide voertuigen wer den beschadigd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Advertentie Leef opgewekt. Neem Togaf tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogeli k' Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8 88

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3