na nieuwe reeks eisen van Loemoemba VERTROUWEN IN HAUMARSKJOELD „OPGEZEGD" Werkspoor lam door staking VOCHTIG DEBUUT HERTER: MOSKOU VERBERGT IETS Dienstpistool bestemd voor zelfverdediging BUURJONGEN (13) LICHT BEJAARDE VROUW OP ZEVENDE EN ACHTSTE KLASSEN VERDWENEN NA LUIDE SOMMATIE PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Climax Brieven Twee kansen De BiltWind Indonesië kreeg Amerikaanse bommenwerpers WEER EEN REPUBLIEK CONGO Op (bijna) alle lagere scholen DUIVEN NESTELEN IN CARILLON Spanning om proces-Powers Kogel trof vluchteling in hart BELANG MOEILIJKHEID M DODELIJKE TREFFER KV ILPENDAM DE VRAAG: WANNEER MAG POLITIE VLLRWAPENS PAS GAAN GERRLIKEN? Verdrag verdeling water van Indus Hoofdkantoor: Gom, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26, Vlisslngen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 4631 Dinsdag 16 augustus 1960 CONFLICT CONGO-VER. NATIES Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD In de komende dagen zullen er via een door de Amerikaanse luchtmacht georganiseerde luchtbrug meer dan 4000 man troepen van de Verenigde Naties naar Congo worden overgebracht, onder wie Ieren. Dit in weerwil van het feit dat premier Loemoemba gisteren zijn vertrouwen in Ham- marskjoeld heeft opgezegd en schriftelijk zijn eis heeft herhaald dat alle blanke troepen uit Congo moeten worden teruggetrokken. Hij formuleerde, eveneens op schrift, verder nog de volgende eisen: 1 De troepen van de Verenigde Naties zullen alle vliegvelden in Congo onmiddellijk ontruimen en overdragen aan het Congolese leger. 2 Onmiddellijk zullen troepen van de Verenigde Naties uitsluitend niet- blanken naar geheel Katanga worden gezonden, 3 Alle blanke troepen worden ogenblikkelijk uit Katanga teruggeroepen. De Verenigde Naties moeten vliegtuigen ter beschikking van de Congolese regering stellen voor het vervoer van Congolese troepen en burgers. De troepen van de Verenigde Naties nemen onmiddellijk alle wapens en munitie in beslag die door de Belgen in Katanga ter band zijn gesteld aan opstandige partisanen. Het in beslag geno- mene wordt ter beschikking van de Congolese regering gesteld. Met deze nieuwe serie eisen heeft het conflict tussen de centrale regering van Congo en de Verenigde Naties een cli max bereikt. Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de volkerenorgani satie, wenste onmiddellijk naar het hoofdkwartier van de V.N. in New York te vertrekken om de Veiligheidsraad, op wiens orders hij handelt, in spoed zitting bijeen te roepen en hem het conflict voor te leggen. Ook Loemoemba wenst dat de Vei ligheidsraad bijeenkomt en wel om een commisie van veertien leden naar zijn land te zenden „om erop toe te zien dat de resoluties van de Veiligheids raad inderdaad worden uitgevoerd". Hoewel hij Hammarskjoeld het ver trouwen heeft opgezegd, heeft hij de secretaris-generaal toch gevraagd zijn vertrek naar New York uit te stellen, om een Congolese delegatie gelegen heid te geven, in zijn vliegtuig mee te reizen. Het was gisteravond nog niet bekend of Hammarskjoeld op dit merk waardige verzoek zou ingaan. De meningsverschillen tussen Loe moemba (van wie niet bekend is of hij bij dit alles ooit overleg heeft gepleegd met zijn kabinet) en Hammarskjoeld zijn gisteren in al hun onaangenaam heid aan het licht getreden toen de correspondentie werd gepubliceerd die zij hebben gewisseld. „U bent", zo schrijft de Congolese premier, „te werk gegaan alsof ik en mijn regering niet bestonden". Een andere beschuldiging luidt: „,U hebt u schuldig gemaakt aan intriges door naar Katanga troepen te zenden uit Zweden, een land waarvan maar al te zeer bekend is. dat het per soonlijke banden heeft met het Belgi sche koningshuis". Loemoemba daarentegen stelt zich op het standpunt dat de Raad in zijn resolutie van 14 juli uitsprak: ,,De secretaris-generaal wordt gemachtigd in samenwerking met de Congolese regering alle maatregelen te nemen die noodzakelijk zijn om die regering de militaire bijstand te verlenen die zij nodig acht." Het verschil is dus dat volgens de oudste resolutie de troepen van de V.N. gebruikt mochten worden om desnoods het afvallige Katanga weer onder het gezag van Loemoemba's regering te brengen. De tweede reso lutie daarentegen verbiedt de troepen van de V.N. uitdrukkelijk zich te be moeien met dergelijke interne Congo lese politieke kwesties. De publicatie van de briefwisseling tussen" Hammarskjoeld en Loemoemba heeft de moeilijkheden openbaar ge maakt. Het kan nu niei anders meer of de Veiligheidsraad zal zich opnieuw met de Congolese kwestie moeten bezighou den. Ondertussen groed de strijdmacht van de Verenigde Naties dagelijks. Te- Het R.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Perioden met zonneschijn, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige en langs de kust vrij krachtige weste lijke wind. De zelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. YIIESJE: Vandaag moet mijn was droog! Op verscheidene plaatsen in ons land hebben buien gisteren zware regen gebracht. De regen werd veroorzaakt door een randstoring van een depressie op de Noordzee. Deze is gister avond weggetrokken en zij wordt gevolgd door een gebied met op klaringen. Hierin kan zich ook nog een enkele bui ontwikkelen, maar de buiigheid zal vandaag toch aan merkelijk kleiner zijn. gen het einde van deze week zal zij haar maximale sterkte hebben bereikt van 15.000 man. In Katanga begint het langzamerhand onrustig te worden en het merkwaar dige is dat dat een gevolg is van de komst van de troepen der V.N. Tsjombe had zijn tegenstanders goed onder de duim, maar nu de orde wordt gehand haafd door de volkomen neutrale inter nationale troepenmacht durven zij zich te roeren. Er ontstaan telkens vecht partijen, waarbij gisteren opnieuw vijf doden vielen. De aanhangers van Loe moemba's centrale regering blijken even sterk in aantal te zijn als de aan hangers van Tsjombe, de Katangese premier. Van een bijzondere medewerker DJAKARTA De Amerikaanse luchtmacht heeft Indonesië in het bezit gesteld van een aantal bom menwerpers, die tot de beste en snelste behoren van de schroefvlieg- tuigen. Het is de B26-B Invader, welk type nog altijd in gebruik is bij de Ameri kaanse en Franse luchtmacht. Deze tweemotorige (2000 pk) bommen werper vliegt met een snelheid van zeshonderd kilometer per uur en heeft een vliegbereik van 2860 km. Het toestel kan een bommenlast mee voeren van vijfduizend Engelse pon den en is bewapend met zes mitrail leurs en acht raketten onder de vleugels. GROOT AANTAL Special Ferry Service heeft al acht van deze bommenwerpers van Amerika naar Indonesië gebracht. Binnenkort volgen nieuwe zendingen. Op het ogen blik wordt een groot aantal van deze toestellen in Amerika gerevideerd en gereed gemaakt voor verzending. De B26-B Invader is kennelijk be stemd om de Mitchellsquadrons te vervangen. Indonesië nam in 1950 de Mitchells over van het K.N.I.L. Deze toestellen zijn nu verouderd en ver sleten. Al eerder ontving Indonesië uit Rus land een aantal Iljoesjin-straalbommen- werpers. Deskundigen menen, dat de Amerikaanse toestellen waar Indone sië thans de beschikking over heeft ge kregen beter zullen voldoen en prak tischer in het gebruik zullen zijn. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Rond 1500 man personeel van de N.V. Werkspoor te Utrecht is gisteren in staking gegaan. De staking omvat alle afdelingen uitgezonderd de apparatenafdeling. waarin gewerkt wordt door personeel van Werkspoor- Amsterdam. Het voor maandag vastgestelde bezoek van minister Khalil van de Verenigde Arabische Republiek aan Werkspoor is wegens de moeilijkheden afgelast. Oorzaak van de staking op eigen initia tief is de ontevredenheid over de perio dieke verhoging die in juli van kracht is geworden. Bij de samenstelling van deze verhoging is reeds enigermate vooruitgelopen op de werkclassificatie die, volgens de verwachting, pas in januari zal worden ingevoerd. Door dit vooruitlopen op de werkclassificatie is thans reeds een groot verschil geko men in de lonen, wat voor sommigen een verbetering, voor anderen een ver slechtering heeft meegebracht. De ver schillen worden door het personeel te groot gevonden. ONRUST Deze vaststelling van het nieuwe loon werd de onmiddellijke aanleiding tot de staking. Reeds eerder was er bij Werkspoor te Utrecht enige ontevre denheid onder verscheidene groepen van het personeel. Hoewel de lonen in een c.a.o. zijn vastgelegd en de directie van Werkspoor de maxima uitbetaalt, bestaat er onder een deel van de me taalbewerkers ontevredenheid over de bedragen die in de c.a.o., in overleg met de bonden, zijn vastgelegd. Ook het feit dat in een korte periode van slapte, die volgde op een lange periode van hoogconjunctuur, tal van arbeiders werden ontslagen, heeft nogal onrust verwekt. Nu er op het ogenblik bij Werkspoor enkele belangrijke orders in uitvoering zijn, heeft een uit de arbeiders ge vormd stakingscomitè thans dit mo ment gekozen om als blijk van de on tevredenheid over de pas bekend ge worden nieuwe loonschaal het werk neer te leggen. De directie van Werkspoor is in overleg getreden met de ondernemingsraad en met de vertegenwoordigers van de bon den. In twee bijeenkomsten in het schaftlokaal heeft de ondernemings raad de stakende arbeiders het stand punt van de bonden en dat van de di rectie medegedeeld. De bonden lieten weten dat zij niet achter deze staking staan. De stakers werd aangeraden weer aan het werk te gaan. De direc tie heeft de stakers laten weten dat de uren waarin niet wordt gewerkt, niet zullen worden uitbetaald'. AMSTERDAM WACHT De Amsterdamse werknemers in de ap paratenafdeling hebben zic'h nog niet met de stakende Utrechters solidair verklaard. Men is daar het wel eens met de looneisen, maar men wil de directie enige tijd gelegenheid geven vóór men zijn beslissing zal nemen. Van de zijde van de werknemersbonden wordt het onmogelijk geacht de directie te dwingen boven de gezamenlijk vast gestelde lonen uit te gaan. Daar de werkwilligen onder het perso neel door de staking niet aan het werk kunnen ligt het bedrijf stil. OOK SCHIEDAM Ook bij de Scheepsbouwmaatschappij De Nieuwe Waterweg te Schiedam, de dochteronderneming van de Rotter- damsche Droogdok Mij., heerst ernstige ontevredenheid over de verschillen in de beloning. Het is zo dat bij de RDM. 38% tarief voor nieuw werk wordt be taald en de vijfhonderd! arbeiders in Schiedam ontvangen 30% voor onder- houds- en reparatiewerk. De vakverenigingen zullen dezer dagen vergaderen. Van onze correspondent DRUMPT. Een dertienjarige jongen uit Drumpt heeft kans ge zien zijn bejaarde buurvrouw M. van Alfen in een jaar tijds van ai haar spaargeld te beroven. De jon gen stapte op een dag haar een voudige woninkje binnen met de me dedeling, dat stropers haar zeven schapen wilden stelen. Er was echter wel iets aan te doen: de schapen moesten een medicijn slikken. Zij zouden dan 's nachts niet blaten, zodat eventuele stropers ook niet wisten waar zij hun buit moes ten zoeken. De jongen, H. N., zei in opdracht van zijn oom te handelen die bij de politie was. De vrouw kende de politieman, ver trouwde daarom ook de jongen en be taalde trouw de kwitanties voorzien van de vervalste handtekening van zijn oom die de jongen op gezette tijden kwam aanbieden. De bedragen voor het wonderdrankje varieerden van tien tot vijfentwintig gulden. Na een paar maanden waren de spaarcentjes van de oude vrouw op. De jongen kende echter geen genade en kwam opnieuw met zijn „schapen- briefjes" aan de deur. Ten einde raad besloot mevrouw Van Alfen vier scha pen te verkopen om de resterende drie in leven te kunnen houden. Ten slotte kon zij zelfs de bakker niet meer betalt n. Die vond dat vreemd, omdat de vrouw altijd stipt op tijd aan haar verplichtingen had voldaan. De man sprak er met buren over. waarop één van hen een briefje schreef aan een zuster van mevrouw Van Alfen in Den Haag. De Haagse mevrouw Van Alfen reisde naar de Betuwe en op de vraag ..Mien, wat scheelt eraan?", vertelde de beroofde vrouw onder tranen dat zij haar „schapenbriefjes" niet meer kon be talen. De bejaarde mevrouw Van Alfen, die door haar dertienjarige buurjongen op geraffineerde wijze werd beroofd. De politic werd in de zaak gemengd en voelde de jongen stevig aan de tand. Met de opbrengst van het geld. zo bekende hij, had hij zijn zakgeld aangevuld. BRAZZAVILLE (Reuter). De re publiek Congo, die vroeger deel uit maakte van Frans Equatoriaal Afri ka en een buurland is van de repu bliek Congo, die een Belgische kolo nie is geweest, is gisteren onafhan kelijk geworden. In aanwezigheid van vertegenwoordigers van Frankrijk en alle landen van de Franse gemeen schap las president Youlou de pro clamatie voor. Daarna werd de groen geel-rode vlag van Congo gehesen ter wijl een saluutbatterij 101 schoten loste. In een stromende regen hebben gisteren zes volwassen Hagenaars drie huismoeders en drie gepensio neerden hun debuut als verkeers- brigadier gemaakt. Op het Paul Kru- gerplein waar de stemming zor gelijk scheen loodste de 65-jarige heer N. J. M. van Os de schoolgaan de jeugd veilig van het ene trottoir naar het andere. Ook op twee andere kruispunten in de Haagse binnenstad hebben ouderen het werk van de jeugdbrigadiertjes overgenomen. Slaagt de proef, dan zullen méér vol wassen verkeersbrjgadiers het Haag se stadsbeeld gaan beheersen. Daar mee ontlasten zij de taak van de agenten die nu nog een oogje in het zeil moeten houden op gevaarlijke kruispunten waar het verkeer door jeugdige brigadiertjes wordt geregeld. Eigen nieuwsdienst ZIERIKZEE. Een koppel houtduiven heeft genesteld op de grootste klok van het carillon in de stadhuistoren te Zie- rikzee. Elk kwartier komen de 29 klokken van het carillon in actie. Ieder vol uur laat de grote klok waar het nest op is ge bouwd, haar stem horen. De duiven trekken zich daar niets van aan, maar broeden rustig door op de twee eieren in het nest. Ik geloofdat ik volwassen word; de platen boeien me niet meer. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met ingang van het nieuwe schooljaar zullen op tal van lagere scholen de zevende en achtste klassen zijn verdwenen. Dat is het gevolg van de wijzi gingswet lager onderwijs van augustus 1958, waarin de duur van dit onderwijs op zes jaren werd ge steld. De overgangstermijn no dig om de scholen tijd te geven zich aan de nieuwe situatie aan te passen is met het schooljaar '59-'60 verstreken, zodat thans als regel geldt: lagere school met zes klassen. Het departement van onderwijs heeft in de afgelopen tijd enige hon derden aanvragen om dispensatie moeten verwerken, waarvan het over grote deel naar verluidt 75 procent is afgewezen. De maatstaf is dat wanneer er in de gemeenten of hun buurt voldoende aansluitend onderwijs aanwezig is (zoals een lagere tech nische school, een school voor vglo, een landbouwschool of een mulo) de dispensatie niet wordt verleend. Eigen nieuwsdienst MOSKOU De spanning waarmee de gehele wereld het proces-Powers in Moskou afwacht, nam gisteren nog toe door .een dramatische verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. De Russische re gering verbergt bepaalde aspecten bij de voorbereiding van het proces tegen Francis Gary Powers, aldus een brief van minister Herter aan zijn Russische ambtgenoot Gromyko. Herter kwam tot deze slotsom gezien de weigering van de Russische autori teiten Powers te laten ondervragen door een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade in Moskou. Dit alles staat in de brief die Herter vrijdag in Moskou liet overhandigen. Daarin eiste hij opnieuw toelating van een officiële Amerikaanse vertegen woordiger bij de gevangen piloot van de U-2, het verkenningsvliegtuig dat op 1 mei boven de Sowjetunie werd neer geschoten. Een botte mondelinge weigering was Gromyko's reactie op deze eis van Herter. GESPREK Het State Department wilde maandag niet ingaan op veronderstellingen dat Powers in Moskou aan hersenspoeling onderworpen zou zijn. Dit alles wordt woensdag wellicht duidelijker, de dag dat het show-proces in de Russische hoofdstad begint. De familieleden van de piloot had den gisteren in Moskou een lang ge sprek met zijn Russische verdediger, Michail Iljitsj Grinef, een vooraan staand autoriteit op juridisch gebied in de Sowjetunie. Een grote menigte Russen verdrong zich rond de auto waarin Barbara Po wers, de vrouw van de piloot en de an dere leden van de familie, wegreden na de bespreking in het kantoor van Grinef. Hoewel de Russen zich niet uit gesproken vijandig gedroegen en blijk baar meer uit nieuwsgierigheid waren komen kijken, werd er tweemaal tegen de wagen geschopt. Mevrouw Powers wilde niets zeggen, ze had kennelijk gehuild tijdens het on derhoud met de verdediger van haar man. Een der drie Amerikaanse juri dische adviseurs van de familie Powers noemde het gesprek „bijzonder bevre digend". Hij had de indruk dat Grinef de verdediging naar beste kunnen zal voeren. Het State Department in Washing ton wees er gisteren op dat de advocaat Grinef indertijd twee groepen hand langers verdedigde van de terechtge stelde chef van de Russische geheime politie, Beria. Erg veel succes had hij niet met zijn verdediging: zij allen wer den schuldig bevonden. Van de eerste groep werden vier mensen terechtge steld; twee kregen langdurige gevange nisstraffen. Hetzelfde gebeurde met zijn „cliënten" van de tweede groep. Men kende in Washington geen enkel geval waarin Grinef meer succes had. In Westelijke landen hoort men steeds meer de veronderstelling uiten dat het proces tegen de Amerikaanse vlieger er op wijst, dat er iets verkeerd is ge gaan in de hoogste regionen van de Sowjetunie. Blijkbaar hadden zij be hoefte aan een groots opgezette ma noeuvre om de aandacht van de massa ergens van af te leiden. Steeds meer worden de Russen en de inwoners van de andere communistische landen opgeroepen toch vooral waak zaam te zijn tegen „vijanden van bin nen uit en van buiten af". In het ver leden vooral'onder Stalin waren dergelijke vermanen altijd de voorbode van dramatische ontwikkelingen, die meestal een bloedig karakter hadden. Op het strand van Heemskerk is gis teren het lijk aangespoeld van de vijf tienjarige Laurens ten Wolde uit Assen delft. De jongen werd in het 'begin van de vorige week vermist nadat hij met een paar vriendjes op het Heemskerkse strand had gespeeld. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De sectie op het stoffelijk overschot van de za terdagavond in Ilpendam op de vlucht neergeschoten Amsterdam se koopman, heeft uitgewezen, dat de kogel uit het pistool van de wachtmeester van de rijkspolitie Van Leeuwen het slachtoffer in het hart heeft getroffen. Het pro jectiel is via de achterzijde van de rechterschouder het lichaam bin nengedrongen. De kogel is op last van de of ficier van justitie te Amsterdam ter beschikking gesteld aan het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, waar men onder meer zal moeten uitmaken of de treffer te wijten kan zijn aan het ketsen van de kogel op een steen of een stuk ijzer. De politieman heeft ver klaard, dat hij in lage richting op de vluchtende koopman heeft ge vuurd, om hem zo mogelijk in de benen te raken. Die maatstaf is vrij stringent aan gelegd, omdat hij wordt gezien als een belang van het kind. Sommige ouders vinden het gemakkelijk wan neer hun kind zijn leerplicht kan uitzitten" op één en dezelfde school, ongeacht het feit dat het veelal in de zevende of achtste klas er weinig bij leert. De toepassing van de wetswijziging dwingt de ouders nu een nieuwe keus te maken voor hun nog steeds leer plichtige kinderen en die krijgen daar door een aanvullende opleiding, waar zij meer aan hebben. De scholen voor vglo krijgen meer kansen dan tot dusverre en het is ook de bedoeling geweest deze scho len een extra stimulans te geven. Voor die kinderen, die naar het mid delbaar onderwijs zullen gaan maar daar na zes jaar lagere school eigen lijk nog niet klaar voor zijn, geeft de nieuwe bepaling extra moeilijkhe den. Tot nu toe was er de uitweg van de zevende Idas, van waaruit zij het toelatingsexamen voor hbs of gymnasium konden doen. Die komt nu te vervallen, zodat de keus wordt: óf de zesde klas doubleren óf een jaar naar de mulo. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De dood van de Amsterdamse koopman, die za terdag op de vlucht door een wacht meester van de rijkspolitie op een afvalerf in Ilpendam is neergescho ten, heeft allerwegen de bezinning op het gebruik van vuurwapenen door de politie geactiveerd. Evenals bij vorige gelegenheden wordt ook nu weer de vraag gesteld of in de ambtsinstructies de risico's, die aan dit gebruik zijn verbonden, niet te weinig zijn verdisconteerd. Met name, kan het zin hebben om na te gaan, of de aanwijzingen, die betrekkin? hebben, op het ge bruik van vuurwapens' tegen vluch ter de personen, wel voldoende re kening houden met de realiteit. De ambtsinstructie voor de rijks politie, die op 11 september 1957 door de minister van justitie werd uit gegeven, staat het gebruik van het pistool na „waarschuwing met luider stemme" toe bij het bestrijden van samenscholingen'en bij het verrichten van een arrestatie wegens misdrijf of overtreding. De rijkspolitieman mag zijn vuurwapen niet keren tegen vrou wen of kinderen beneden de zestien jaar behalve in gevallen van uiterste noodzaak. Deze richtlijnen laten ruimte voor grote vrijheden. De politieman mag zijn dodelijk wapen in feite richten op iedere vluchteling, die geen gehoor heeft gegeven aan de duidelijke som matie. Dit geldt niet alleen voor de leden van de rijkspolitie, doch ook voor die van de gemeentepolitie. Of de vluchteling in kwestie een halsmisdrijf, of een kruimeldiefstal dan wel een overtreding kan worden aangewreven maakt in de praktijk niets uit. Zo kan dus het gebruik van het pistool gevolgen hebben, die in geen enkele verhouding staan tot datgene, waarvan de vluchteling wordt verdacht. Het geval Ilpendam is van deze stelling de tragische illustratie. Enkele weken geleden berichtten wij over de aframmeling van een vijftien jarige jongen, die door Amsterdamse agenten met de kolf van een pistool was bewerkt. De knaap werd verdacht van diefstal van een bromfiets, en was ontsnapt. Het feit, dat hij klappen met een pistool opliep, maakt het aan nemelijk dat de agenten de achtervol ging met het vuurwapen in de hand waren begonnen. Dit incident heeft, ook fcfinnen het Amsterdamse politiekorps, vele wenk brauwen doen fronsen en het roept, zij het op minder schrille toon dan het geval Ilpendam, de vraag op of het niet hoog tijd is, dat de ambtsinstructie voor de politie wordt gewijzigd. Dat zou dan als volgt kunnen gebeu ren: Het gebruik van een vuurwapen wordt in éen geval van uiterste nood zaak toegestaan als het erom gaat iemand aan te houden, van wie op redelijke gronden kan worden aan genomen dat hij een misdrijf tegen het leven 'heeft gepleegd of daartoe een duidelijke poging heeft ondernomen. In alle overige vluchtgevallen dient van het gebruik van een pistool te worden afgezien. De hierboven omschreven wijziging verdient o.i. te meer aandacht, omdat de politie bewapend is met pistolen, die zeer onzuiver schieten. Buiten de af stand van vijftien tot twintig meter heeft het geen zin meer om zuiver te richten. Verder wordt slechts zeer spo radisch met de wapens geoefend. Het schieten op bewegende doelen wordt in een stad als Amsterdam nimmer op de schietbaan in praktijk gebracht. Het risico, dat het vuren op een voortvluch tige over het algemeen richt men dan op de benen dodelijke gevolgen kan hebben, is dus bepaald niet uit gesloten. Het spreekt vanzelf, dat de politie man zijn pistool moet kunnen grijpen als zijn eigen leven of dat van een ander direct gevaar loopt. Dat hij het kan gebruiken als schrikaanjagend middel bij relletjes (schoten in de lucht) ligt evenzeer voor de hand. In deze gevallen voorzien overigens de instructies voor rijks- en gemeente politie zeer duidelijk. RAWALPINDI (Reuter). Een van de belangrijkste bronnen van wrijving tussen Indi'ë en Pakistan, de verdeling van het water van de Indus, is uit de weg geruimd. Dank zij de bemiddeling van Iliff, de vice-president van de We reldbank, is er een verdrag tot stand gekomen, dat over een maand zal wor den getekend. Het belangrijkste wrij vingspunt dat nu nog overblijft tussen Indië en Pakistan is de kwestie-Ka si-

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1