KON. MARINE OVERWINNAAR NA ZEVEN UREN FELLE STRIJD Amerikaans student moet Rusland uit REUZEN BALLON TUSSEN STATION Raadslid Vervest is geen lafaard Internationale gedachte faalt plaatselijk Geen tactisch verschil tussen Bonn en Londen Zweedse troepen vliegen niet Hammarskjoeld Katanga binnen Argentijns schip bij Den Helder in brand Drink Communisten wensen rol in „neutraal" Laos EEN LEUKE PILAARLAMP QUEM0Y ONDER VUUR Overvallen in Bandoeng - dertien doden Franse gevangenen terechtgesteld Hammarskjoeld op toneel Fransen teruggeroepen uit Zwitserland Nieuwe president van Zuid-Korea De Cycloop bestrijdt brand op vrachtschip GELOFTE „FEEST" „IN DE VEST" POLITIEK GEEN SUBSIDIE DOORVECHTEN NOG GEEN CONTACT MET BENELUX Bezoeken ter vergroting Europese eenheid Veel dode vis in Haarlemmermeer Automatische waarnemer Ambassadeur benoemd i'i HT^WTIfSKHPf Zaterdag 13 augustus 1960 - rV" ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 MOSKOU VINDT OPNIEUW „AGITATOR" MOSKOU (Ass. Press) Wagens het vinden van een „schelm" in de Ukrainse hoofdstad Kiev is gisteren de Amerikaanse student James Schultz het verdere verblijf in de Sovjetunie ontzegd. Volgens het Russische blad Komsomolskaja Prav- da nl. heeft Schultz een burger van die stad bereid gevonden „zijn eer en geweten te verkopen voor buitenlandse goederen". De 21-jari- ge Amerikaan, aidus nog steeds het blad van de Russische jeugd, heeft gepoogd een Rus aan te zetten tot anti-Russische agitatie, in ruil waar voor hij hem kleren, drie bijbels en provocerende Amerikaanse literatuur ter hand zou hebben gesteld. VIENTIANE (Reuter, DPA) - De commu nistische partij van Laos heeft zich bereid verklaard mee te werken aan de vorming van een „nationale coali tieregering" en aan de uitbreiding van de staatsgreep tot de verschillende provincies. De houding van de leider van de op standige beweging, Kong Lae, staat echter nog niet vast. Het lijkt name lijk niet uitgesloten, dat Kong Lae met de regering te Loeang Prabang tot een vergelijk zal komen, op voorwaarde dat ex-premier prins Soevanna- Phoema weer aan het bewind komt. LANGS OMWEG Het revolutionaire comité heeft erin toegestemd, dat het centrale leger de controle over Vientiane herneemt, wanneer op zijn beurt de koning bin nen 24 uur prins Soevanna tot eerste minister zou benoemen. Deze laatste heeft verklaard slechts de benoeming te zullen aanvaarden, indien dit op wettige wijze zou geschieden. Van prins Soevanna wordt verwacht, aldus Kong Lae, dat hij Laos tot een werkelijk neutraal land zal maken en onderhandelingen zal aanknopen met zijn half-broer prins Soephanoe-Vong, de leider van de communistisch-ge- oriënteerde Pathet Lao-beweging. (Advertentie) In het augustusnummer van het be kende maandblad DOE HET ZELF staat o.a. een duidelijke beschrijving, hoe U zélf een leuke, moderne pilaarlamp kunt maken. Het geeft U niet alleen voldoening, maar spaart U ook geld. Koop nu het augustusnummer om reeds in september plezier van Uw nieuwe lamp te hebben. Doe Het Zelf is overal in den lande verkrijgbaar bij kiosken, boek- en tijd- schriftenhandel. Indien niet meer voor radig kan het ook worden besteld door een briefkaart met 90 ct. postzegels extra gefrankeerd te zenden aan Maandblad DOE HET ZELF, Postbus 955, Rotterdam met vermelding: „Voor toezending augustus-nummer 1960". Hebt U een girorekening Gireer de 90 ct. dan op postrekening nr. 4530 met dezelfde aantekening op het „Bij"- strookje". Het maandblad DOE HET ZELF maakt U wegwijs TAIPEH (AP. Voor het eerst sinds een week hebben de door de Nationa listen bezet gehouden eilanden van de Quemoy-groep weer onder vuur gelegen van kustbatterijen op het vasteland. Er werden 35 granaten afgevuurd. DJAKARTA (AP). Een bende ven vierhonderd gewapende mannen heeft dertien mensen gedood bij overvallen op twee plantages in het regentschap Bandoeng. Reeds jaren heerst hier een grote activiteit van rebellen. TUNIS (Reuter). De Algerijnse re- gering-in-ballingschap heeft bekendge maakt dat de twee Franse krijgsgevan genen die wegens „misdaden jegens het Algerijnse volk" ter dood waren veroor deeld, gisteren zijn terechtgesteld door middel van de kogel. Schultz, die deelneemt aan een reis oneer auspiciën van de Y.M.C.A. en de Y.W.C.A. twee internationale christe lijke jeugdorganisaties bevond zich met anderen in een kamp te Kiev. Hij is de derde Amerikaan in successie, die in een tijdsbestekvan -drie dagen uit de Sovjetunie is uitgewezen, en 'het ziet er naar uit, dat op deze wijze de open bare mening moet worden voorbereid op het proces-Powers, cat volgende week woensdag begint. NIET OVERTUIGEND In geen der gevallen is de rechtvaar diging van het optreden tegen deze buitenlanders overtuigend. Terwijl de Amerikaanse luchtvaart-attaché Kirton en de student Christner foto's van mili taire objecten zouden hebben gemaakt, en zich zodoende schuldig zouden heb ben gejhaakt aan handelingen onver enigbaar met hun status van diplomaat dan wel van-toerist, he$ft„ Schultz mqt zijn daad „verontwaardiging gewekt bij eerlijke lieden". BRIEF De mening dat het proces-Powers op de achtergrond, staat wordt versterkt door de publikatie in de Pravda van gisteren van een brief, geschreven door een aantal lezers. Zij vallen in hun brief de Amerikaanse ambassace in Moskou aan wegens het zenden van „propagan- da"-materiaal. Het betreft hier een antwoord van de ambassade op pro testbrieven'tegen de vlucht van de U-2, waarin een verklaring van president Eisenhower was opgenomen. Van onze correspondent STOCKHOLM. De secretaris generaal van de Verenigde Naties Dag Hammarskjoeld is niet alleen een bekwaam diplomaat, maar hij houdt zich ook daadwerkelijk bezig met toneel en literatuur. Hij gebruikt de weinige vrije uren, die de diplomatie hem overlaat, voor schrijven en ver talen. In de Koninklijke Schouwburg van Stockholm zal in het komende seizoen een stuk van de Amerikaanse schrijf ster Jona Barnez, Wisselzang getiteld, worden opgevoerd. Hammarskjoeld heeft dat toneelspel bewerkt en in het Zweeds vertaald in samenwerking met dr. Carl Gierov, de directeur van de Koninklijke schouw burg. Het werk was juist gereed gekomen, voordat de troebelen in Congo hem weer helemaal voor de diplomatie opeisten. BERN (Reuter). Twee leden van de staf van de Franse ambassade te Bern zijn op verzoek van de Zwitserse bondsregering naar Parijs teruggeroe pen. Zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan spionage. Volgens het communiqué van de Zwitserse regering hebben zij een inlichtingendienst geor ganiseerd. Tegen wie die was gericht wordt er niet bij gezegd. De twee Fran sen hebben het land reeds verlaten. LONDEN. Een film over het leven en het werk van de raketgeleerde Wern- her von Braun zal volgende week za terdag het internationale festival van Edinburgh openen. De Schotse festivalorganisatoren heb ben de film van de Amerikaanse geleer de van Duitse afkomst gekozen uit een lijst van 250 rolprenten. De film, die I am at the stars heet, gaat op 10 augustus te München in première. Curt Jürgens vervult de titelrol. Dikke rookwolken stügen op uit het achterschip van de Rio Diamante. Twintig ton autohanden zijn in brand geraakt. Tegen de Rio Diamante ziet men de sleepboot IJssel van de Kon. Marine bezig met het blussingswerk. Tegen de IJssel aan ligt de Simson van Wijsmüller, die niets te doen kreeg, want de kapitein van de Rio Dia- mantè zag het blussingswerk liever geklaard door de marine. Hjj hoopte, dat die het gratis doen zou. Vervolg van pag. 1 „Hier spreekt president Eisenhower. Dit is een nieuwe belangrijke stap voor waarts bij het programma van de Ver enigde Staten voor het onderzoeken en exploreren van de ruimte". Aldus de stem van het Amerikaanse staatshoofd gisteren, in zijn radioboodschap die door de grote ballonkunstmaan werd teruggekaatst die vrijdag «werd gelan- pieuw stadiypj injxet pro- je.ci stadijom in h< Weis bereikt; eên belangrijke vdö^uitgang bij het streven naar een wèreld .omvattend radiQtcdtnmupicatie- stèlsel. Voor televisie De bedoeling van project-Echo is te pro beren of het mogelijk is verscheidene kunstmaanballons te gebruiken als „spiegels" voor radio- en televisie-uit zendingen en bij het tot stand brengen van telefoongesprekken over grote af standen in de gehele wereld. President Eisenhower zei in zijn weerkaatste ra diotoespraak dat de ballon door alle landen vrijelijk voor eigen experimen ten gebruikt mag worden. Engeland en Frankrijk zullen dat zeker gaan doen. De ballon werd in opgevouwen toestand, in- een houder door een raket van het type Thor-Delta gelanceerd. Al spoedig ving iften op verscheidene plaatsen signalen op die door de zenders in de ballon werden uitgezonden. Daar maak te men uit op dat het gevaarte in de tevoren berekende baan rond de aard bol was geraakt. Minder dan vier uur na de lancering werd de op een band opgenomen, terugge kaatste radiotoespraak van president Eisenhower in Washington op eèn pers conferentie afgedraaid. Tijdens de eer ste omloop rond de aarde was de rede uitgezonden. Experimenten Met de ballonkunstmaan kan een tele foongesprek in enkele seconden van Amerika naar Japan worden „overge bracht". Zij kan verder bijv. televisie beelden van de Olympische Spelen in Italië naar alle plaatsen op aarde zenden. Onmiddellijk begon men gisteren met de ballonkurastmaan te experimenteren. Al spoedig werden belangrijke successen geboekt. Op 13 mei van dit jaar mis lukte de eerste poging een ballon in de ruimte te brengen. De veelbewogen vrijdag eindigde met de lancering van een nieuwe Polaris, een raket die van onderzeeërs af onder water wordt gelanceerd. Er waren en kele verbeteringen in dit wapen aan gebracht, Ook deze lancering bleek een volledig succes. Even voor de Polaris voor de kust bij Cape Canaveral werd afgevuurd, ging een enorme Atlasraket de lucht in de neuskegel volgestouwd met weten schappelijke instrumenten. De raket overbrugde een afstand van 8000 km. Een poging de neuskegel uit zee op ts vissen gelukte niet. SEOEL (AP) De republiek Zuid- Korea heeft weer een president. De 62-jarige vroegere minister van handel, Joen Bo-soen is met grote meerderheid van stemmen door de twee kamers van het parlement gekozen. Hij is de opvol ger van dr. Syngman Rhee, wiens re gering in april van dit jaar moest heengaan. DEN HELDER De bemanningen van de marinesleep boten Bommel en IJssel hebben giste ren de hele middag een zware strijd ge leverd tegen een brand, die woedde in het achterschip van de Argentijnse vrachtvaarder Rio Diamonte. Om tien minuten over zes was de vuurhaard boreiJfct en een uur later was de brand geblust. De strijd werd ge streden bij het Molen- gat o-p de rede van Texel. Vanmorgen om zeven uur ont dekte men op het Argentijnse schip, dat bij Vlieland voer, brand in twee ruimen in het achterschip, waarin twintig ton autobanden lagen. Na dat pogingen om het vuur zelf te blussen hadden gefaald, vroeg de kapitein om hulp bij het loodswezen in Den Helder. Het loodsvaartuig Zeekoet ging het schip tegemoet, om te voorkomen, dat het de haven van Den Helder binnen zou lopen en loodste het naar de rede van Texel. De Argentijn was nauwelijks voor anker of twee marinesleepboten kwa men langszij, aan stuurboord de Bom mel en aan bakboord de IJssel. Eerst met zes, maar later met vijf tien slangen gingen de mannen van de marinebrandweer het vuur te lijf. GRATIS Enige tijd later arriveerden de sleep boten Simson van Wijsmuller uit IJmuiden en Doggersbank van de rederij Doeksen van Terschelling. Zij waren ook op de noodoproep uitgevaren en wilden het werk over nemen. Maar omdat het blussen in volle gang was, voelde de Argentijnse kapitein daar niets voor. Bovendien zouden particulieren betaald moeten worden en hij verwachtte, dat de ma rine het werk gratis zou doen. De motorreddingboot Dorus Rijkers bevond zich op korte afstand van de schepen om een oogje in het zeil te houden. VETTE WALM Ondanks de vette verstikkende walm die uit de ruimen opsteeg, slaag den de marinemannen erin de vuur haard te 'bereiken en de brand te blussen. De Rio.. Diamonte -was met een la ding autobanden, auto's en hout van Hamburg op weg naar de thuishaven. Advertentie GASFORNUIZEN reeds vanaf f 284.- een piekfijn» keuken met JUNKER RUH Van onze correspondent IJMUIDEN De zeesleepboot Cycloop van n.v. bureau Wijsmuller bevecht in het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan onder de Braziliaanse kust een brand, die al bijna een week op het 9420 ton metende Liberiaanse s.s. Panaghia T woedt. De Liberiaan werd ter hoogte van Tamantare aan de grond gezet. De Cycloop was maandag zonder sleep onderweg van Lagos, Nigeria, naar de Verenigde Staten, toen zij de noodseinen van de Panaghia T opving. Hoewel de afstand tussen beide schepen ruim vijf honderd mijl was kreeg de sleepboot, die met de modernste brandbestrijdings- middelen is uitgerust, toch opdracht om naar het brandende schip te varen. De Cycloop bereikte de Panaghia T in de loop van donderdag. De- brand was uitgebroken in de machinekamer. Van de 33 opvarenden van het met kolen ge laden schip waren er negen aan boord gebleven. Een korvet van de Braziliaan se marine blijft ook in de buurt van het brandende schip om in geval van nood bij te kunnen springen. T_JET klinkt een beetje fanatiek uit de mond van Christianus Wil helmus Vervest: „Ik weet dat ik voor een goede zaak, voor een ide aal vecht. Dat geeft me de kracht om vol te houden." Het fanatisme is echter verdwenen als hij er, iet wat vermoeid, aan toe voegt: „Ge loof me, er is véél kracht voor no dig." Vervest vecht. Hij vecht in Goes. Hij is er raadslid voor de Katho lieke volkspartij. Dezer dagen kreeg hij bericht, dat hij was geroyeerd als lid van die partij en of hij zijn raadszetel nu maar ter be schikking wilde stellen. „Nee," zei hij, „ik vecht door." De scheuring in de fractie van de K.V.P. in Goes is nu definitief. Een scheuring die, merkwaardig ge noeg, vooral is veroorzaakt door Vervests streven naar verbroede ring internationale verbroedering nog wel. ALS krijgsgevangene in het voormalige Nederlands-Indië legd^ adjudant Vervest van het Koninklijk Neder lands-Indisch Leger een gelofte af: Hij zou ,,iets" doen aan de verbroe dering van de jeugd uit alle landen. Naarmate de ellende van internatio nale vijandschap voor Vervest ster ker voelbaar werd hij werkte aan de rampzalige spoorlijn door Thai land, hij was dwangarbeider in een Japanse, kolenmijn, zijn vrouw en vier kinderen zaten opgesloten in een kamp op Java nam hij zich stelli ger voor die gelofte gestand te doen. Kort na de oorlog kwam hij naar Nederland terug. Een auto-ongeluk had zijn militaire loopbaan abrupt af gebroken. De schedelbasisfractuur, die hij bij dat ongeluk had opgelo pen, zou in de tropen nooit kunnen genezen. Hij werd weer burger. De nu 51-jarige heer Vervest werkt als ambtenaar van het ministerie van fi nanciën in Middelburg. HIJ hield zijn belofte. Als voorzitter-secretaris van een Goese sportvereniging Kasporgo, Katholieke sport Goes bouwde hij grootscheepse uitwisselingsprogram ma's op. De. Goese jeugd trok ver over de grenzen. Buitenlandse jeugd kwam naar Goes. Er werden hechte banden aangeknoopt. De vorige week Kasporgo be stond tien jaar was in Vervests idealistische werk een hoogtijweek. Uit Engeland, Frankrijk, Luxemburg, Oostenrijk, Zweden en Nederland wa ren volksdans-, ballet-, gymnastiek- en muziekgroepen naar Goes geko men. Het werd een feestweek, een week van internationale vriendschap. OP een nacht in die week werden op enkele plaatsen in Goes echter slordig in elkaar geflanste pamfletten aangeplakt: „Vervest in de Vest". En op het hoogtepunt van het feest kreeg de heer Vervest een brief: „Het bestuur van de afdeling Goes der K.V.P. heeft met algeme ne stemmen besloten, gezien uw ge drag en uw uitlatingen van de laatste tijd, in het bijzonder in de gemeenteraadsvergadering van 28 juli jl., u te royeren als lid van de K.V.P." TIJDENS de in de brief genoemde raadsvergadering had de heer Ver vest zijn twee fractiegenoten in de raad op de korrel genomen. De K.V.P.-wethouder Roose noemde hij een politieke moordenaar („Zo had hij mij óók genoemd!") en het raads lid De Valk maakte hij uit voor Roo- ses secondant. Hij zei, doelend op de wethouder, ook: „Voor mij is nu de tijd geko men om met deze politiek onbe trouwbare figuur te breken" en „Van deze Streber distantieer ik mij". Zijn rede baarde nogal opzien. Het was echter geen onbeheerste uitbars ting geweest. De heer Vervest had zijn betoog tevoren nauwkeurig uit getypt. Het was een „veldslag" in de „strijd", die hij met zoveel overtui ging voert. TYE heer Vervest verklaart zijn op- Lt treden. Hij zegt (en wat-hij zegt staaft hij met schriftelijke bewijzen): „Ik kan nu nog niet al mijn kruit verschieten, maar het komt in het kort allemaal hier op neer: Kaspor- go's werk begon meer en meer de aandacht te trekken. De manifesta ties van een voorheen „gewoon" gym- nastiekverenigingetje trokkèn in bin nen- en buitenland veel aandacht. In Goes waren ze er trots op. Toen wil de wethouder Roose er de politiek bij halen. Hij wilde, dat de mensen zou den zeggen: „Kijk, die katholieken weten toch maar hoe ze zoiets aan moeten pakken." Maar dat wilde ik nu net niet. Ik had en hèb! mijn idealen. Daar sta ik pal voor." Toen de heer Vervest niet mee wil de doen aan de (zoals hij het noemt) „Roose-politiek" werd plotseling de subsidie aan Kasporgo gestaakt. De heer Vervest heeft een van 1958 daterende brief, waarin de subsidie nog wordt genoemd. Hij heeft een re centere brief van de heer Roose als K..V.P.-er, waarin deze nog eens aan zijn intenties" herinnert en een brief van loco-burgemeester Roose, van weer latere datum, waarin ëen verzoek om subsidie wordt afgewe- ze. ER zijn natuurlijk meer din gen gebeurd. Er is, zegt de heer Vervest in de Goese fractie van de K.V.P. meer dan eens „dictatoriaal" opgetreden. Het gaat er al jaren lang „verre van democratisch" toe. Het door de K.V.P. geroyeerde raadslid zal „vóór de K.V.P.". zegt hij tégen deze toestanden blijven vechten. In die strijd weet hij zich gesteund door zijn vrouw. „Zij zou mij een lafaard noemen, als ik de raadszetel ter beschikking stelde. Wij zijn nu 28 jaar getrouwd en wij hebben veel meegemaakt, maar een lafaard heeft zij me nog nooit hoeven te noemen. Dat zal ook nu niet gebeuren." Het Goese raadslid Vervest is trots op lijn internationale vriend schappen. Hier poseert hij voor een „wandkleed", dat is samengesteld uit ten geschenke gekregen buiten landse souvenirvlaggetjes. Advertentie MÉWMnWH de enige echte Sedert 1912 Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD - Vergezeld van de driehonderd man Zweedse troepen van de Verenigde Naties is Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de volkerenorganisatie, gisteren Katanga binnengevlogen. Op het vliegveld van Eiizabethstad stond een erewacht van Katangese troepen aangetreden onder be vel van Belgische officieren. Pre mier Tsjombe was zelf naar het vliegveld gegaan om de secretaris generaal „en diens lijfwacht" wei- kom te heten. Onmiddellijk begonnen Hammar skjoeld en Tsjombe besprekingen die ongetwijfeld ten doel hadden in zo weinig mogelijk tijd de Belgische troe pen te evacueren overeenkomstig de resolutie van de Veiligheidsraad. Hammarskjoeld heeft de Veilig heidsraad een plan voorgelegd om Congo gedurende vrij lange tijd voor chaos te behoeden door het zenden van bestuursambtenaren en militaire des kundigen. Op elf terreinen zullen de experts van de Verenigde Naties de Congolese regering moeten komen hel pen: landbouw, onderwijs, financiën, verbindingen, handel, volksgezondheid, justitie, binnenlandse veiligheid, indus trie, arbeid, beheer der nationale hulp bronnen en rijkdommen. De moeilijkheid is alleen om deze hulp zodanig te geven, dat de Congo lese regering voor de indruk gespaard blijft dat zij geen baas zou zijn in eigen huis. Loemoemba is op dat punt bij zonder gevoelig gebleken. Een andere moeilijkheid vormen de politieke vraagstukken van het land. Verschei dene delen van Congo houden vol dat zij onafhankelijke staten zijn gewor den. Daardoor is het voor de technici van de Verenigde Naties heel moeilijk geworden om overal in Congo op te treden namens de centrale regering. Loemopmba heeft zijn actie tegen het buitenland verder voortgezet door nu ook het Franse persbureau AFP het werk onmogelijk te maken. Het bu reau van AFP te Leopoldstad werd gisteren opgebeld met de boodschap dat het onmiddellijk al zijn activiteiten moest staken. Een etmaal eerder was het Belgische persbureau Belga ver boden. Voor de maatregelen tegen AFP werd geen reden opgegeven. Loe moemba heeft kort geleden felle aan vallen gedaan op de Franse pers, die hij „anti-Congolees" noemde. Van onze correspondent BONN De tijd is nu definitief voorbij, dat er tactische verschil len bestonden in de beoordeling door Londen en Bonn van de wereldtoestand. Macmillan en Adenauer willen op geen enkel punt ter wereld toegeven aan Russische eisen, maar zullen ook nergens provocerend optreden. Hierop legde gisteren de Westduitse regeringsperschef, staatssecretaris von Eckhardt, tijdens een persconferentie te Bonn veel nadruk, toen hij het nog eens had over het overleg van woensdag en donderdag tussen de Britse eerste minis ter Macmillan en de Westduitse bonds kanselier Adenauer. ZEER VAST Von Eckhardt schetste de positie van de vrije Europese staten als „zekerder en vaster dan ooit". Opnieuw sprak hij erover, dat de verhouding tussen E.E.G. en vrijhandelszone ondergeschikt moet worden gemaakt aan de algehele wereld situatie. Hij schetste ten slotte de weg die Macmillan, Adenauer en ook de Gaulle thans willen volgen als uitermate nuttig, ook voor de andere Westeuropese staten en voor het Europese eenheids- streven. Men mag volgens von Eckhardt bij dit IN OOST-DUITSLAND Zeven jaar voor luisteren en schrijven naar BBC BERLIJN, (Ass. Press). Een Oost- duitse rechtbank heeft, aldus een be richt van het in Dresden verschijnende blad Union, een 55-jarige Oostdüitser wegens het luisteren naar Britse radio uitzendingen veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De veroordeelde. Kurt Willig genaamd, zou sinds 1956 regelma tig naar uitzendingen van de B.B.C. hebben geluisterd en anonieme brieven voor de Duitse uitzending van de En gelse radio hebben opgezonden. Voor het schrijven hiervan kreeg Willigs vrouw twee jaar gevangenisstraf. PARIJS (Reuter). President De Gaulle heeft de Italiaanse premier, Amintore Fanfani, uitgenodigd een be zoek te brengen aan Parijs voor hefhou- den van besprekingen. Dit bezoek zou dan net zo moeten worden beschouwd als het bezoek dat Adenauer heeft ge bracht aan Parijs en het bezoek van Macmillan aan Bonn. nl. als pogingen om Europa hechter aaneen te smeden, zowel economisch als politiek. alles nooit de band met de Verenigde Staten uit het oog verliezen; zonder de band West-Europa—Washington kan de vrije wereld niet in stand blijven. Ove rigens is hier nog niets bekendgemaakt van enigerlei Westduits contact met de E.E.G.-partners Nederland. België en Luxemburg over het gesprek Adenauer— Macmillan. Daarentegen is hier wel ver nomen, dat Londen onmiddellijk contact heeft opgenomen met de landen van het Gemenebest en ook met Parijs over het onderhoud te Bonn. Opvallend is ook, dat van de zijde van de grootste oppositiepartij te Bonn, de S.P.D., die het overleg tussen Ade nauer en Macmillan heeft toegejuicht, er gisteren over is geklaagd, dat Adenauer met zijn geheime diplomatie veel te ver gaat. De bondskanselier wordt ervan beschuldigd, dat hij de commissie voor buitenlandse zaken van de Bondsdag niet heeft ingelicht over zijn besprekingen met de Gaulle en Macmillan. De S.P.D. spreekt nu overigens nogal overdreven van eigen machtige methoden van de kanselier, die de parlementaire controlecommissie vol komen zou negeren. JEÏÏHJPHOL Honderden versufte, stervende en dode vissen drijven de laatste dagen aan de oppervlakte van de hoofdvaart in de Haarlemmermeer Er zijn grote snoeken bij. Bij Hoofd dorp is zo'n vis van twintig pond uit het water gehaald. Het polderbestuur van Hoofddorp stelt een onderzoek in. Men vermoedt, dat het water te weinig zuurstof heeft Kroosvorming of afstervende water planten, die moerasgas kunnen laten vrijkomen, zouden de oorzaak kunnen zijn. SCHIPHOL Engelse technici heb ben een soort ingebouwde automatische waarnemer voor vliegtuigen ont wikkeld. Het apparaat legt tijdens de vlucht allerlei gegevens vast. Het is zo ge pantserd dat het vrijwel onverwoest baar is. By een eventueel vliegongeluk zal het een val ook van grote hoogte waarschijnlijk wel overleven. Het kan -ü". Xaü bÜzonder belang zijn voor het vaststellen van de oorzaak van het ongeluk. va^BR|0SAA5} f, Jhr' mr- Beelaerts van Blokland, ambtenaar van de bui tenlandse dienst, is benoemd' tot buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de republiek India en bij het N«- palese hof.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7