[32 UITSLAG LEXINGTON PRUSVRAAG LEXINGTON A fzonderlijke weersvoorspelling voor het gehele Deltagebied QverkenldM JU LI-RONDE De juiste vrouw op de juiste plaats K.N.Mi.-station Zierikzee heeft grootse taak Net van stations Mosselvissers trekken kregen hun thuis Zeeuwsch Dagblad Glorie van de school Waterbouwkundige werken gaven de stoot Raad Ovezande bijeen Gehoorzaamheid leren GÉÉN HUWELIJKSBUREAU, MAAR RECHTBANK MIDDELBURG Vlieg niet Lexi naar Rome en cle Olympische Spelen WERELDMERK INGANG VROUWEN en JEUGD Beroepskeuze Levensgeluk Vrijdag 12 augustus 1960 ZEEWSCH DAGBLAD Pag. .3 Protestants-Christelijk JARENLANG VERSCHEEN in de maand juli in een plaatselijk nieuwsblad een bericht, waarin werd medegedeeld dat alle (of op één of twee na alle) leerlingen van de ILL.O.-school, die aan het examen hadden deelgenomen, waren ge slaagd. De secretaris van de school vereniging die het bericht opgaf aan de redactie van het nieuwsblad, schreef daar elk jaar onder: „Voor waar een groot succes". Men gaf jaarlijks een mededeling over het geslaagd zijn van alle leer lingen op, omdat men daarin propa ganda zag voor de school. Die school had ook tot in de verre omtrek een goede naam. Terecht zei men, alle kandidaten slagen steeds voor het examen. Wat zich echter tijdens de school jaren afspeelde werd nooit in de krant vermeld: noch het hoofd der school, noch de secretaris van de schoolvereniging, deelde mede hoe groot het aantal leerlingen was, dat voor de examenklas aanbrak, de school verliet. Dat aantal was name lijk niet gering. Het hoofd der school was n.l. voor stander van een strenge selectie. Leerlingen, van wie men, op grond van de ervaringen, die met deze kin deren werden opgedaan in de eerste en tweede klas verwachtte, dat zij wel eens konden zakken op het examen of moeite zouden hebben met het tentamen, werden van school ge stuurd. De „middelmatigen" werd te ver staan gegeven, dat ze „zaagsel in het hoofd" hadden en werd dikwijls tij dens de les voor ogen gehouden, dat ze slechts geschikt waren voor een beroep, dat volgens de leraar, tot de minderwaardige behoorde. Met der gelijk pedagogisch geblunder had men succes: De leerlingen die in de hoek werden geschopt, kregen een minderwaardigheidsgevoel en werden ontmoedigd. De resultaten van de stu die werden nog minder en dan was het ogenblik gekomen om. in overleg met de ouders uiteraard, te besluiten de studietijd van het kind te beëindi gen. En aldus slaagden praktisch alle examenkandidaten van deze school. Het laagste examencijfer was een ze ven. Wat het onderwijzend personeel zocht, was niet in de eerste plaats het belang van het kind, maar het behalen van eigen glorie. Het bestuur van bedoelde school heeft jarenlang het hoofd geprezen wegens de voor treffelijke examenresultaten, die hij wist klaar te stomen. Enkele jaren geleden ging het bestuur echter, dank zij het feit dat er een nieuwe voor zitter kwam. de ogen open. Aan dit gebeuren uit het schoolleven, ons ver teld door een onderwijzer, die ver klaarde zich ook mede aan dit kwaad schuldig te hebben gemaakt, moesten wij denken bij het lezen van een re solutie van het onderwijzerscongres van de Wereldfederatie van onderwij zersorganisaties. De resolutie luidt: „In het belang van de gezondheid van het schoolkind wordt het onder druk zetten van kinderen die zich voorbereiden op een examen, afgera den." Hierbij mag de geestelijke ge zondheid niet worden vergeten. O DELTAGEBIED Er zullen maar weinig mensen zijn, die nog nooit in hun leven een kwaad woord over „De Bilt" hebben gezegd. Die weerkundigen, oordeelt men dan, voorspellen maar wat. Het is net als bij de waarzeggers, ze houden je altijd voor het lapje. We zullen wel zien wat voor weer het wordt. En de boeren gaan soms zelfs nog een stapje verder: wij weten uit ervaring of het gaat regenen of droog blijft. Het moet gezegde,De Bilt" trekt zich van deze weinig vleiende opmerkingen niet veel aan. De meteorologen gaan onverstoorbaar verder met hun wetenschappelijke arbeid en slapen er heus niet minder om wanneer een Middelburger of een Yersekenaar boos is geworden, omdat het-K.N.M.I. een zonnige dug had voorspeld en in werkelijkheid de ene bui na de andere zich ontlastte. Boven dien. is het opmaken van de weersverwachting slechts een onder deeltje van de omvangrijke arbeid, die daar in het centrum des lands wordt verricht. Maar omdat al dat andere werk op weten schappelijk niveau de mensen niet. aanspreekt en de weersvoorspel ling wel. heeft „De Bilt" het uiteraard altijd gedaan te van gemiddeld 20 kilometer. D kennis hiervan is noodzakelijk bij het beoordelen van de kans op de vor-e ming van rgnbuien. In het driemaandelijks bericht op de Deltawerken wordt verteld, dat een punt van speciale aandacht vormt sedert de stormramp van 1953 het bepalen van de verwachte afwijkingen van de in de ge tijtafels vermelde waterstanden. Bepa lend voor de hoogte van het zeeopper vlak van .de Nederlandse kust is het. windveld boven het gehele Noordzeege bied. Daarnaast spelen secundaire factoren een rol, zoals het weg- of toestromen van water door het Nauw van Calais (wat ook weer in hoofdzaak van de wind afhangt), de stabiliteit van de onderste lagen van de atmosfeer enz. En toch debalueert men door op de weerkundigen neer te kijken de geweldi ge inspanning en intensieve prcitéit; die de meteorologen zich getroosten. Mn vergeet dat tal van faktoren bij het opmaken van de verwachting voor de volgende dag een rol kunnen spelen. De mannen van De Bilt weten dit zelf ook en daarom leggen zij de nadruk ook op het woord verwachting". Veel meer dan vroeger houdt De Bilt zich bezig met Zeeland. Dit is 'gemak kelijk verklaarbaar, omdat de uitvoe ring van de waterbouwkundige werken in het Deltagebied mede afhankelijks is van de weersomstandigheden. Het is voor het tempo en de indeling van de werkzaamheden van groot belang, dat men beschikt over een betrouwbare en gedifferentieerde weersverwachting voor het gebied waar het wrerk zich bevindt. Betreft het waterbouwkundige werken die op een tamelijk onbeschutte plaats aan zee worden uitgevoerd, zoals bij de Deltawerken het geval is. dan dient men voortdurend op de hoogte te zijn van de heersende meteorologische en hydrolo gische omstandigheden. Zo zal men bijvoorbeeld moeten weten welke waterstand verwacht kan worden, of er mist komt of neerslag, terwijl het ook wenselijk is de verwachte golfbewe ging te- kennen, daar de golven bij de zozeer aan de zee blootgestelde afslui- tin.gswerken een overheersende faktor vormen. Radiosondes De verwachtingen omtrent weer, wa terstanden en golfhoogten worden ver schaft door het KNMI, dat op grond van eigen waarnemingen, gegevens van an dere waarnemingsstations in Nederland, waaronder verscheidene vliegvelden, als mede die van omringende meteorologi sche stations in 'net buitenland en van waarnemingsposten op de Noordzee en de Atlantische Oceaan de weerkaarten samenstelt. Daarna verschaft- hét KNMI zich j een indruk van het algemene weer-1 1 beeld door gegevens over de hogere luchtlagen. Deze worden verkregen met behulp van een radiosonde: een instrument dat aan een ballon wordt opgelaten en onderwg dvuke. tmpe- ratuur en vochtigheid op verschillen de hoogten opneemt en naar de aarde overseint. Door middel van deze radi osondes kan een beeld worden ver- kregen van de gesteldheid van de at- i mosfeer vanaf de grond tot een hoog- De differentiatie van de weersver- wachtingn strekt zich, zoals uit de weerberichten van de radio blijkt, soms ook uit tot ht noorden, zuidn, j westen en oosten van ons land. En afzonderlijke voorspelling voor het Deltagebied bestaat echter nog niet. I Omdat de werkbaarheid in dit gebied in sterke mate wordt beinvloed door meteorologische en 'hydrologische om standigheden is kennis van de locale faktoren die de weersgesteldheid be palen van grootbelang. Deze kennis jverkrijgt men alleen van waarne mingsposten ter plaatse. Waarnemingsposten Mede daarom heeft men het wenselijk geoordeeld in het gehele Deltagebied een tamelijk dicht net van stations op te richten die zich zullen bezighouden met het verzamelen van plaatselijke ge gevens betreffende windsnelheid, wind richting, luchttemperatuur, neerslag, zicht, watertemperatuur, waterstand, stroming, golfhoogte, enz. Min of meer in hei centrum van deze stations, in Zierikzee, is met ingang van januari 1960 een onderafdeling van het KNMI geopend, dat de locale gegevens verza- melt en op grond van haar plaatselijke en algemene informatie verwachtingen kan verstrekken over een tijdvak van enkele uren tot 24 uur vooruit aan alie bij de Deltawerken betrokken personen. Daarnaast is er voor de dienst te Zie rikzee een omvangrijke en invloedrijke taak weggelegd op net gebied van de research, die verricht zal worden in i nauwe samenwerking met de Waterloop- j kundige Afdeling van de Deltadienst. Een eerste punt van onderzoek vormt de nauwkeurige en gedetailleerde bepa ling van <de golfbeweging in de zee-ar men, een faktor die voor de vrschil- lende in uitvoering zijnde werxen van direkte betekenis is. Als volgend punt zal worden ondernomen een studie om trent de struktuur van het windveld bo ven water en de invloed die «de wind snelheid ondervindt aan de ingang van de zeearmen ten gevolge van de daar aan grenzende landmassa's. Speciaal ten behoeve van de kennis der locale omstandigheden in het Deltagebied zal onderzocht worden of er een verband bestaat tussen de temperatuürverdeling van het water in de zee-armen en het ontstaan en oplossen van mist (voor Zeeland heel belangrijk!). Men hoopt hiermee op de duur te komen tot een verfijning van mistverwachtingen. Daarnaast zijn verschillende plannen ih voorbereiding tot hét verrichten -van klimatologische onderzoekingen, waar van inhoud en omvang nog niet precies zijn omschreven en waarvan ook nog niet vaststaat in hoeverre hierbij de nieuwe meteorologische dienst wordt in geschakeld. Klimaatwijziging. Dan is er nog het probleem van de mogelyke klimaatswijziging die door de afsluiting van de zee-armen wordt ver oorzaakt. Hierbij denkt men aan de mo gelijke verandering in het Deltagebied van gemiddelde temperatuur, nacht vorst, mistfrekwentie, ijshoeveelheden enz. als gevolg van het gaan ontbreken van de getijbeweging in de zeegaten en de geleidelijke verzoeting van het wa ter. De dienst te Zierikzee zal in staat zijn steeds de laatste gegevens en ver wachtingen omtrent weer en watei stan den voor het Deltagebied te verstrek ken. terwijl hij naast zijn operationele taak de mogelijkheid heeft vraagstuk ken te bestuderen die voor de toekomst van het gebied van betekenis zullen zijn. OVEZANDE. De gemeenteraad komt donderdag a.s. des avonds om ze ven uur in openbare vergadering bijeen. Aangezien steeds meer rioleringen 'aan gelegd dienen te worden en in de toe komst een rioolzuiveringsinsta'llatie no dig zal zijn is het noodzakelijk een rio leringsplan voor de gemeente te ma ken. De kosten voor het maken van dit plan worden geraamd op I 4000. B. en W. stellen de raad voor een dergelijk plan te laten maken. De gemeenteraad zal voorts de ge meentebegroting 1961 in behandeling ne men. Voorts krijgt de raad te beslissen over een reeks voorstellen tot subsidie verleningen. zo heeft Hij, hoewel Hij de Zoon was, de gehoorzaamheid ge leerd uit hetgeen Hij heeft gele den Hebr. 5 vs 8 De catechismus zegt dat de woorden die in de hemelen zijt" door Jezus bij de aanspraak „onze ader" zijn gevoegd, opdat wy van de hemelse majesteit Gods niets aards zullen denken. En dat gevaar is niet denkbeeldig. Maar wat ten opzichte van God de Va der geldt, geldt niet, althans niet op gelijke wijze, ten opzichte van God de Zoon Wjj zullen bij liet noemen van de naam Jezus van Hem niet te hemels moeten denken. Naarmate wij Ilem beter leren kennen, naar die mate gaan wij duidelijker zien boe echt menselijk J<v/us geweest is. hoewel Hij de Zoon was. Ik zeg niet: hoe echt men selijk Hij zich gedragen heeft, maar hoe echt Hij geweest is. Hij heeft de gehoorzaamheid geleerd. Dat betekent niet dat Hy ongehoorzaam is geweest maar wel dat Hij er grote moeite mee gehad heeft gehoorzaam te zijn. Daar om heeft Hij in Gethseniane zo'n zware strijd gehad, zoals ook de veertig dagen in de woestijn kort na zijn doop grote zie- Jestrijd hebben gebracht. Gehoorzaamheid is geen eigenschap, geen kwestie van erfelijkheid en aanleg Piano spelen is dat bijvoorbeeld ook niet. Geen mens, ook al is hij nog zo muzikaal, kan als hij voor het eerst een piano ziet er mee overweg. Daarvoor moet hy oefenen, tot vermoeiens toe. Door piano te spelen leert hjj pianospelen. Gehoorzaamheid lei-en we door te ge hoorzamen, telkens weer. Jezus heeft het geleerd in de weg van lijden. Dat moest om- dal Hy onze ongehoorzaamheid droeg. Zyn les is zo vreselijk moeilijk geweest, omdat |IIy zo ver van de gehoorzaamheid aan God j is gaan staan. Voor niemand is het leren van de gehoorzaamheid zo'n lange lijdens- j weg geweest als voor Hem. Omdat Hij, ter- wlij Hy volkomen onschuldig was, het moest verdragen dat Hy door de mensen en door God werd aangezien als de grootste zon daar. Gehoorzaamheid is de houding, waarin het kind dicht bij zijn vader blijft. Het is de volstrekte overgave van hart en hand in vertrouwen en bewuste erkenning dat wat God doet en vraagt goed is. Ieder van ons moet de gehoorzaamheid leren. Niet om erdoor ons eeuwig heil te verwerven. Dat deed Jezus al voor ons door zijn gehoorzaamheid Maar omdat dit de enige wijze is waarop wij met God kunnen leven, straks en nu. Jezus heeft de gehoor zaamheid geleerd in de weg van de bitter ste eenzaamheid. Hij leerde alleen. Dat moest. Wij mogen en kunnen de les leren alleen ah wij Hem vasthouden. Hij gaat dagelijks naast ons. Hoe meer iemand vordert aan de piano, des te meer vreugde beleeft hij van zijn spel. Hoe meer wy ons oefenen in de gehoor zaamheid, des te meer voelen wij ons ge lukkig in het gehoorzamen. En des te meer verlangen wy naar de volkomen gehoor zaamheid, de eeuwige vreugde, waarvan wij nu reeds het beginsel in ons hart gevoelen. Rilland-Batli. PH STOFFELS. (Advertentie) OFFICIER NOEMDE HET DIEFSTAL MIDDELBURG. Twee broers uit Philippine, J. P. R. en F. R., vissers van beroep, werd mosseldiefstal op 9 fe bruari ten laste gelegd. Volgens getui genverklaringen van twee wachtmees ters der rijkspolitie te water, hadden zij in de avonduren op de Westerschel- de onder Biervliet mosselen gevist op percelen welke behoorden aan W. en H. R. Op de radar had het schip van de rijkspolitie de niet verlichte boot der gebroeders gezien. Het was trou wens een maanloze, wat heiige avond. Het bleek dat zij zich in de buurt van enkele mosselpercelen bevonden en dat zij in het ruim 2500 kg mosselen ver voerden. Twee opzichters van de visse- rijpolitie verklaarden dat de soort mos selen der percelen overeenkwam met de in het ruim der vissers gevonden zeedieren. Blauw ,.Het zijn- blauwe mosselen, die vind ,ie alleen op banken, tenminste in on diep water", verklaarde een der opzich ters. Mosselen in diep water, dus uit de vaargeul zijn gelig van kleur". Ver der, had de visserijpolitie nooit last ge had van de verdachten. Beiden gaven toe dat zij op verboden uren hadden gé vist en dat hun schip onverlicht was, maar zij verklaarden beslist niet op de hun niet behorende percelen te hebben gevist. ,,Ik denk, dat we uit de koers zijn geraakt", zei een der broers. .."We za gen trouwens geen bakens". De presi dent van de rechtbank, mr. B. S. Sie- perdag vroeg: ..Zijn die twee perclen dan niet goed aangegeven?" ..Ja, dat wel", was het antwoord. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenburg van Mierop, zei in zijn requisitoir: ..Van welk perceel de mos selen in kwestie nu precies zijn, is moei lijk te zeggen, omdat de twee percelen zo dicht bij elkaar liggen. Maar waar om gaan de verdachten in het holst van een maanloze nacht zonder verlichting vissen? De hele dag lag hun boot in Hoofdplaat. Waarom zijn zij toen niet er op uit gegaan? Trouwens als de broers in vijf trekken 2500 kg mosselen aan boord krijgen, moet er wel op dicht gezaaide percelen gevist zijn. In de vaargeul, waar zij- verklaren gevangen te hebben, zijn er heus wel meer trek ken voor nodig. Ik acht dan ook geen toeval of onge luk aanwezig en het ten laste gelegde bewezen." De eis luidde twee maanden gevan genisstraf. verbeurdverklaring van de korren, waarmee gevist werd en terug betaling der opbrengst van de vangst aan de perceeleigenaars. Uitspraak 17 augustus. onachtzaamheid Mr. J. L. Andreae. de officier van justitie, vroeg zich af in hoeverre er sprake was van overtreding of misdrijf in de zaak tegen een chauffeur uit St. Annaland. A. v. d. M. Op 15 maart bad M. met zijn vrachtauto op een voor rangskruising geen voorrang verleend aan een personenauto, waardoor een botsing ontstond en de inzittenden der personenwagen ernstig gewond werden. Roekeloosheid, onvoorzichtigheid en on achtzaamheid op de openbare weg wa ren de verwijten. De officier vond al leen grove onachtzaamheid bewezen en hield rekening met de toch wel mee gevallen gevolgen van de botsing, die veel ernstiger hadden kunnen zijn. Hij eiste 106 of twintig dagen en drie maanden voorwaardelijk ontzegging uit de rijbevoegdheid met twee jaar proef tijd. Uitspraak 17 augustus. Zonrlagoehtendwandeling In hoger beroep van vonnissen door 1 de kantonrechter in Zierikzee gingen J twee inwoners van Zonnemaire. A. F. I en J. D.. respectievelijk landbouwer en i tractorchauffeur. Overtreding van de jachtweg door het zoeken van eieren op 1 mei werd hun verweten. Beiden zei den dat zij slechts, zoals altijd, een zon- dagocntendwandel'ing maakten en niets kwaads in de zin hadden. Een als ge tuige verschenen wachtmeester der rijkspolitie had dat wel gezien. Over een afstand van anderhalve kilometer hadden verdachten een uur gedaan, ter wijl zij systematisch de grond afkeken, zich so-ms bukten en enkele keren in de langs de zeedijk gelegen sloten gin gen. waar, zoals het de wachtmeester bekend was. broedende patrijzen nestel- den. De officier vond dat beide mannen voor een onschuldige wandeling zeer ongewoon hadden gehandelden eiste bevestiging van het vonnis van de kan tonrechter, dat 25 of vijf dagen luidde. De raadsman, mr. C. J. B. de Ccoo. vond dat het wettelijk bewijs niet ge keverd was en vroeg vrijspraak. Uit spraak 17 augustus. Opening prot. geestelijke verzorging Woensdreeht BERGEN OP ZOOM. —7 Op woensdag 19 augustus a.s. des namiddags om 15.30 uur zal op de vliegbasis Woens dreeht bij Bergen op Zoom de feestelij ke heropening plaats hebben van het centrum voor protestants geestelijke verzorging op de vliegbasis. Er zal dan tevens gelegenheid zijn I om kennis te maken met de opvol ger van kapitein ds J. W. Jongbloed, de kapitein ds E. Zorn, in verband met het vertrek per 22 augustus a.s. naar de vliegbasis Ypenburg van ds. Jong bloed. De jury beoordeelde alle inzendingen en kenae de prijzen toe, onder toe zicht vah notaris Mr. P. Donker te Rotterdam. Juryleden: Mevr. Fie Carelsen toneelspeelster Mevr. J. de Groot i ectarne-deskundiye Dr. Lastpost piii-de-desku*d\ut Ted Schaap ter.oom.f H. Wandschneider Lexi heeft zich reeds persoonlijk gericht tot de vele winnaars van de laatste ronde der Lexington prijsvraag. De 7 hmfdprijsuinnaars Mej. L. Poslma, Pasteurstraat 81, Den Haag. W. Klerk, Eikenlaan 49, Nieuw Loosdrecht. M. J. Duivesteyn, Deimanstraat 348, Den Haag. Mej. Hënrica Hoogenkamp, p a Cimburgalaan 82, Breda. W. Ridder, Hoofdstraat 97, De Lier (Z.H.). J. Winkens, Molsberg 21, Simpel veld (L.). Ton Orth, Bergsingel 231a, Rotterdam. De 100 winnaars van een slof Lexington: B v Benthsm, Stolionwingel 44, Veenendao' - D. Steeosma, Lmschofenslngel 9', Ulrefiht - B Hoving, Oosfers«ng<»l 14öa, Groningen - Mevr. R. v. d. Aa-v. d. Hayden, Gen. SmutsJaan 73. Tilburg - L. Alberts, Coranlijasir.3711Amsterdam - H. N. Ar- driesse, Berenrtide 105, Den Hoog - W. Baima, Valkslr. 20, Draclite - H. de Bekler, De Deckerstr. 1, Deventer - A v Benflekom, Libeüenslr. 42b, Rotterdam - Mej. J. M. v d. Berg, Ortoborgsk. 41, Rijswijk - P. F. Blonde Papiermole iur. 'l As moke - v. Boeket, Ritks>veQ 86, OilWen - J M. J. Bonten, de Ruyterstr. 34. Ro'- terdom - C. H. M Boot, Slotiaon 25, Ro'.teiclom - Mej. A. Bos.non, Esrtr 29, En- schede - D. Both, Vredenoordlaan 89b, Rotterdam - G. W. Bruèe, Da Costakade <63r Amsterdam - G. M. Bruinenberg, Leitfsekade 66hs, Amsterdam - 8. Busschers, Berkweg 54, Hengelo - H. J. Cromer, Kostverlorenslr. 21, Amsterdom - J A. v. Dee'en, Spangensekad* 29, Rotterdam - J. P. M. v. d. Does, Hoofdstr 188, Sassen- hci(n - J. Duel, Geerestemselaau 38, Woudenberg - A, AA. v. Eyck, Homeruslcan 79,'Utrecht - M. Fonterne, W. de Wilhstr. 9, Spnkcnlsse - W. A. de Groot, H. Dorchslr. 67a, Rotterdam - M*vr F. de Haas-Bioemers, '.andersti7, Oss IA. Hor- meas, Aartsherlogenlaan 429. Den Bosch - Me.. H. v. d, Heuve Lombok',"r ',2, Amersfoort Mevr. A. s d. Hoeven-Gieefhorst, Remkenstr. 57, Den Hoog -HA J Hofman, A. Biinsloan 35, Den Haag - V/. A. Hommes, Oosterhoj's'r55, Asse Mej. R Hotze, Hogemo'rsweg 126, Oeqstgees! - J. A. Janssen, AvAoienstr. 22, £er- beek, GId. - M. J. de Jonge, Woudslr. 34, Gouda - G. Kospersma 6 Iderdijkstr. 62, Zwolle - W. v. Keulen, Trutnaniaon 545, Utrecht - Me;. K Keur's Dnebergensfr. 143, Den Haag - Mevr. R. v. Kleef-Havius, Troelstro'aan 71 Utreen - Mevr. Ti-. J.1 H. Kléyn-Ntebe, v Boérlestr. 7, Anlsteraom -.1, B. Kneppers, Valerrussv. 138 Amsterdam - J. de Kok, Goudenregensir. 288, Den Hoog 8 Kroes, Leerinks'r. 2e4, Doetinchem - J. Kruger, Heclorstr. 4", Amsterdam H. J Kuipers. Hóléne Swarth- slr. lhs, Amsterdam - E. ligthart, R dpirtseweg 15, Vlaard-ngen - Ad v d, linden, de Lino 12, Oisterwijk - J, Louwaard, Ie Arjehstr. 28, Amsterdam Mevr. T Lijn- kornp-Veen, Torenlaan 59, Laren - H, Mar'm, VoHastr. 14, Maastrich' - J- Moed- de Bos. D.N.weg <7, Nij-Beets,(Fr.t-- J, W Moerkerk, v. EgmondsH. 35, HooHem E. J. Molenaar-Kenter, Molenweg 29, Enkhuizen - H. E. Muller, leidsekade 102", Amsterdam - W. Muns. Moerbe pi. 14, Den Haag - Mej E. Neyman, Niersir 22'l, Amsterdam - Mevr. C. C Nfeuwonbroek-Remmerswaol, Veursesir <v. 50, Leidschendam- A. G. Offerman, El. Wolffih'. 80', Arnsferdam - (Meyr. O Ooster.mg-Slpkes, v, Soeykloan 5, Doavn - A. v d. Oudenhoven', Lijsterbeslaan"35. Rotterdam - Mevr. C. V/. Ouwens, Viizelstr. 54, Amsterdom - A. J. Pennings Bisonslr. 52 Breda - Ir. A. Plof, K, d. Grotelcon 121, Emdhovce Joh. I G. v. d Poel, Gladiolysslr. 10, Hitverspm - L. Rademakers, p a Tosmanstr. 34, Arnhem V/. Rcpmund. G. Te:- borgslr. 26b, Amsterdam - H. M. Riemer-v. d. Brink, O. Loosdr weg 76, Hilversum - H. j. M, Roebers, J. C. Heuthorststr. 37, Doetinchom - G- Ronnen v. Evckstr. 16, Maastricht - Mej. A. G. Schol, Deelpnscheweq lo. Hoenderloo - G. P. Schopper:, Spinnerrj 100, Leeuwaraen - Mevr. A. G. Scbuivehng-Queüe, Geucenstr. 5", Am sterdam - Wt v. Soes', 'Joh. Verhulstlcan 9, Baom - E Ch; v. Son-Ritter, Poul Krugerslr. 15, Nijmegen - H. Spee, R. v. Ca'sweg 178, Gouóa - J. B. Steinfort, Meroenstr.22, NoaldwijR - J. v. Straaten, Rozenlaan 20 Sch'edam - Mevr. M Swa'gten-Hermanussen, Abr. Bloemaectstr 14, Den Bosch - S. Téernstra., Moonenstr. 3, BeSf - R. Toele, Haorlemmermeerstr. 67Amsterdam - V/. den Uyl, Bergloon 1, Santpoort T Mevr. v. d. Veen, Heinsrusloan 35, Amersfoort -- R. W. v. tl. Veer, Ujrechtsewég 329, Amersfoort - R. v. d. Ve'den, Saroteastr. 63, Heerlen - I. Ver- duyn, H. Schaflstr. 164, Haarlem - J. \V. Verhoeven," Tussenweg 9. Nipnegen - Mevr. H. A. Verwey-Diikeo, Koninginneweg 20b, Hilversum - Mpvi. H. de Vreese, MariOnpoelsfr. 41, Leiden - W, P. ML de Vreese-Craon, St. Jonsstr. 16A B, Leiden - J W. ae Vries, Ctuaphoysenkade 20,-Alkmaar - M. P. v. Vriesiond, Vlierboomstr 456. Den Haag - G. v„ Wavereri, Dappersir. 123'. Amsterdam - T. A. Willeumier, C, T. S'orksfr. 49, Hengelo G. v. d. Windt. Goesbeekstr. 97, Rotterdam - E. Wou ters, pia fam Sauveptanne, Emmaweg'35, Zandvoort a Zee - Mevr. W, C M v. Xanten, p.'a Burg. Reigerssir. 66bis, .Utrecht - S. Zoetmulder. Voorschotericon 108, Rotterdam - J. J. Zwollo, Ketenbos'weg 2, Gorssel - J. Zijlsfra, St. Pielersfr. 82, Cbei/remont J. Zi|lstra, Stienserstr. 7, Leeuwarden. LEXI dankt de duizenden en duizenden deelnemers hartelijk voor het enthousiasme, waarmee zij aan het LEXINGTON-figurenspel hebben meegedaan. Hij weet, dat de jury een zeer moeilijke - maar boeiende - taak heeft gehad om de meest originele oplossingen te bekronen. De 28 hoofdprijswinnaars wenst Lexi een heerlijke reis naar Rome toe', tot de 400 slofwinnaars en tot hen die helaas buiten de prijzen vielen, besluit hij met; STEEK ER EEN LEXINGTON BIJ OP From America's Best Tobaccos krijgen." Deze voorlichting wordt door het arbeidsbureau aan de leerlingen ge- nog zo n meisje. geven een behoorlijke tijd vóórdat z-e de school moeten verlaten. komt waar ze vrouw kan blijven, dat is erg belangrijk", meent mej. Wave rijn. Evejneens moet rekening gehouden worden rhet het milieu waaruit het meis je komt. in verband met haar toekom stige werkkring. Verder houdt de ar beidsbemiddelaarster voortdurend con tact met de werkgevers, die als ze ie mand nodig hebben, wat het ook moge zijn, een typiste of een kapster, al gauw naar de telefoon grijpen en haar op bellen. I Glimlachend vertelt ze: „Ik was erin geslaagd een meisje een baan te bezorgen. De vader kwam naar me toe om te zeggen dat zijn dochter het zo goed naar haar zin had. Een tijdje later werd ik opgebeld door de be treffende firma: lever me dit jaar .en dat in Goes. GOES. Gistermiddag be vond ik mij in een oase, een oase van rust wel ,te verstaan. Vlak bij het rumoer van het voortja gende verkeer op de Rijksweg zat ik in een frisse, sfeervolle en bovenal rustige kamer van het Gewestelijk Arbeidsbureau aan Westwal 33. Alvorens deze kamer te kunnen binnentreden moet je een trap op, een trap waar een zwart bordje met witte letters naar verwijst. „Vrouwen trap op", staat er te lezen. Een ver wijzing die bijna gedachten op roept aan een hoofdkwartier van handelaars in blanke slavin nen En dat in Goes. De wer kelijkheid was echter dat ik mij bevond tegenover de achter haar I bureau zittende mejuffrouw M. Waverijn uit Kapelle. ZIJ IS arbeidsbemiddelaarster voor1 vrouwen. ,,Ja, toen ik pas op het arbeidsbureau was werd ik als vrouwen- bemiddelaarster betiteld. En als ik op vragen van kennissen dus vertelde dat ik vrouwenbemiddelaarster was gingen de gedachten natuurlijk in de richting van een huwelijksbureau of iets derge lijks". Vandaar dat vrouwenbemidde laarster" nu arbeidsbemiddelaarster is geworden WIE ECHTER denkt dat haar werk alleen uit „bemiddeling" zou be staan heeft het mis. Onder het motto „de juiste vrouw op de juiste plaats" .ziet mejuffrouw Waverijn zich de voor lichting, in het bijzonder aan school- i gaande meisjes, als taak gesteld. „Dit lis ook heel prettig werk" zegt ze na even gezwegen te hebben. „Die voorlich ting wordt gegeven aan examenklassen jvan Ulo- en landbouwhuishoudschelen. De meeste meisjes weten niet wat ze I na school moeten gaan doen en we wij- i zen dan op de grote mogelijkheden die j er zijn om op het Gewestelijk Arbe'ds- I bureau de nodige inlichtingen te ver- Mejuffrouw Waverijn houdt dan een inleidend praatje over beroepskeuze en de mogelijkheid op het arbeidsbureau beroepskeuze adviezen in te winnen.1 Meestal worden er na afloop vragen ge steld over bepaalde beroepen en oplei dingen. „Soms ratelen ze alles af en een andere keer zijn ze gesloten als een pot" merkt ze op. Op mijn vraag of dit werk vruchten afwerpt zegt mej. Waverijn: „heel veel, hoe meer voor lichting er is, des te meer meisjes ko men bij ons om inlichtingen." Tegenwoordig worden er ook ouder avonden op de scholen gehouden waar een praatje over al de beroepsmogelijk heden wordt gehouden. "r^EN HEEL ANDER deel van haar ■L-* werk is de echte bemiddeling. Ook dit is zeer verantwoordelijk werk. Meestal gaat het op deze manier. Een meisje zoekt werk en gaat op het ar beidsbureau informeren, waarna me juffrouw Waverijn een praatje met haar maakt. Het is de taak van de arbeids bemiddelaarster, in dit geval mejuf frouw Waverijn, het meisje aan het pra ten te krijgen, en zich een idee te vor men in welke werkkring zij zich thuis zou kunnen voelen. „Ik moet opletten dat ze op de plaats Het is.prachtig werk dat zij verricht, evenals natuurlijk de andere arbeids- bemiddelaarsters die aan de verschil lende Gewestelijke arbeidsbureaus in Zeeland verbonden zijn. En niet te ver geten het,werk van haar mannelijke col-: lega's! Het arbeidsbureau van Goes, als centrum van een agrarisch gebied heeft bovendien te bemiddelen in al die gevallen van mensen (b.v. vrouwen werkzaam in de fruitteelt) die seizoen werk verrichten en buiten het seizoen werkloos, zijn. die manier te spreken. Heel eenvoudig is haar relaas: „Na mijn schooltijd zocht ik een of andere vorm van maat schappelijk werk. Ik voelde me daar toe aangetrokken en toen kwam ik hier in maart 1957." De thans 21-jarige heeft een mooie maar zware verantwoorde lijkheid op haar schouders geladen. Me juffrouw M. Waverijn kan haar taak evenwel zo goed vervullen omdat ze zelf de juiste vrouw op de juiste plaats is! Dit is het ware geheim van haar werk. VOOR HET GOESE arbeidsbureau is voorlichting een uiterst omvangrijke en belangrijke taak aan het worden in verband met de voortschrijdende ontwik keling vsm Goes als kerngemeente.. Nog steeds zoekt men naar nieuwe wegen en nieuwe methoden om dit werk te intensiveren. Want, zoals de direkteur van het Gewestelijk arbeidsbureau, de heer A. P. Bos met klem betoogt: het feit dat' iemand werk verricht waarvoor hij of zij mentaal geschikt is, en dat deze man of vrouw derhalve met vreug- de kan verrichten is beslissend voor iemand's levensgeluk. Mej. Waverijn vindt overigens met recht voldoening in haar werk. In feite bestaat het uit dienen van de mens. Ofschoon sij zelf te nuchter in om op Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3