KROON BIJ PROFSTAYERS GING NAAR TIMONER Wierstra bereikte tweede plaats De 56.7 was een posthume hulde van Ronnie Kroon BOSCH Buis en brons Oostduitse Wielerbond bood excuses aan Kruiswoordraadsel Nederlanders in voorste gelid Oranjeroeisters in herkansingen WENS WERD ZEKERHEID Olympisch vuur ontstoken Als een fakkel Felle strijd ADO kansloos tegen Ever ton (03) Skiffeur Mackenzie niet naar Rome MVV krijgt steun van bedrij f sleven Politiek incident dreigde titelstrijd af te breken Verzending zeepost Voornamer Bijzondere rol Naar Rome Rapport faunabeheer niet openbaar CABARET LURELEI Zaterdag .13 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Fag. 10 door Ru de Grood KARL MARXSTAD. Zonder ook maar een ogenblik bedreigd te zijn heeft de Spaanse stayer Timoner zijn wereldtitel verlengd in de finale die ondanks enkele sensationele ogenblikken een vrij vlot verloop had. Door de grote overmacht van Timoner, die alleen in de Nederlander Wierstra, die tweede werd zonder rondeverlies, een tegenstander van enige betekenis vond. De beide andere Nederlanders Koch en Van Houwelingen plaatsten zich op de derde en vierde plaats met respectievelijk twee en drie ronden achterstand. Timoner dankt deze overwinning me de daaraan, dat kort na de start de gangmaker van Verschueren, Van den Bosch, ten val kwam door een geklap te achterband, waarna zijn motor in brand vloog, terwijl de brandende ben zine zich over de baan verspreidde. Toen Verschueren, nadat deze brand was geblust, weer achter een gangma ker zat en bezig was een deel van zijn achterstand goed te maken, kreeg ook zijn tweede motor stukken, en daarmee was de enige die de Spanjaard partij had kunnen geven uitgeschakeld. Het was een finale van negen man, waarin de gereserveerde plaatsen die de Nederlanders in de loting hadden gekregen, heus niet slecht waren. Koch en Wierstra zaten wat men noemt in WIERSTRA de voorste loge, vlak achter Pizzali, rnara voor De Paepe en Raynal, die beiden hier van kop af hadden ge wonnen. Dan volgde Verschueren, die voor Van Houwelingen zat, en die werd gevolgd door de Zwitser Bucher en de wereldkampioen Timoner. Vrij kort na het vertrek liepen Bucher en Timoner over Van Houwe lingen heen, die hen rustig lie^ gaan. ;Toen echter Verschueren dtt in de gaten kreeg, was hij meteen weg. M,aar Bueher noch Verschueren kon den Timoner in zijn jacht naar de kop bijbenen. Terwijl Bucher reeds achter De Paepe bleef steken en Verschueren zich' stuk reed, liep Timoner door en bereikte vrij gemakkelijk de kop. En toen na vijf minuten ge beurde het ongeluk. In een bocht klapte' de achterband van de motor van Verschuerens gangmaker, Van den Bosch. Hij viel en op slag knalde zijn benzinetank uiteen. De baan werd met brandende benzine overgoten, die ook Van den Bosch bereikte en hem in een brandende menselijke fakkel veranderde. Hij wierp zich op de grond en onmiddellijk waren er Rodekruis- mensen by de hand die het vuur dat zyn hele Ieren pak aanvrat doofden. De brandweer bluste de motor met schuimblussers. Toen de verongelukte gangmaker weer enigs zins by zyn positieven was gekomen, bleek, dat hy met uitzondering van enkele brandwonden aan het hoofd geen blessure van betekenis had opgelopen. Het leren pak had hem gered. Inmiddels was het circus door gedraaid in aanval en tegenaanval En. toen de aandacht weer op de wedstrijd werd gericht bleek dat T/moner nög altijd de kop had, gèvolgd door Koch, Bucher, Wierstra, De Paepe, Van Houwelingen, Raynal, Pizzali en Verschueren, die met dit alles vijf ronden was kwijtgeraakt. De hevige gevechten aan de kop hadden'nog geen slachtoffers gemaakt. Sléchts Koch, die zich enkele malen aan Timoner had gewaagd, had hier bij, teveel ;van zichzelf -'gevraagd en< - -vieb ferug.'Dit- was voor Van Houwe- gingen-het sejmoha.naaf^pren te^gaan. Mét korte flitsende sprongen rukté mj op en na 40 van de 100 km bereikte hij de .vierde plaats achter Timoner, Bucher, die voor Van Houwelingen was De heer M. Koot, in 1959 voorzitter van het College van Wedstrijdcommis sarissen bij de wereldkampioenschap pen wielrennen te Amsterdam, schrijft ons het volgende: Mijne Heren, In het verslag over de wedstrijden om het wereldkampioenschap der ama teurstayers te Leipzig, voorkomende in Uw blad van 8 augustus trof ik de vol gende passage aan: Buis, die geen enkele maal aanviel, zich nooit heeft behoeven te verdedigen, zich volkomen leegrecd, maar desondanks de bronzen medaille verdiende, die hem het vorige jaar door een blunder van de jury was ontgaan." Ik meen te mogen vaststellen, dat, indien er al sprake kan zijn van een blunder, dezè niet is gemaakt door de baanjury van Amsterdam in 1959. Wèl is Buis het vorige jaar de bronzen me daille ontgaan, maar stellig niet door de schuld van de jury. Om even het geheugen op te frissen het volgende: Buis is in '59 als vierde door de finish gegaan en viel daarmee buiten de prijzen, omdat er in een we reldkampioenschap maar drie beschik baar zijn. Bij geruchte had ik echter vernomen, dat er iets niet klopte met de amateurstatus van de Franse ver tegenwoordiger in de finale, Deconinck. Dit gerucht bleek bij onderzoek inder daad juist te zijn; Deconinck was nl. in het bezit van een Franse licentie der categorie onafhankelijken; hij had bo vendien en niet alleen in wedstrij den voor een liefdadig doel, waarvoor uitzonderingen toegestaan kunnen wor den m 1959 al enkele malen deel genomen. aan stayerswedstrijden voor beroepsrijders, w.o. Timoner, Verschue ren, Bucher en andere groten", zo dat hij volgens de U.C.I. reglementen niet aan de wedstrijden had mogen deelnemen. Omdat Deconinck een der kanspaarden was, had de Franse wie lerbond hem echter opzettelijk fraudu leus ingeschreven voor het wereld kampioenschap der amateurstayers en hem daartoe een amateurlicentie ver strekt. Toen de feiten mij, na een grondig onderzoek, juist bleken te zijn. heb ik het Bestuur van de K.N.W.U. ver zocht tegen dit onsportieve optreden van de Franse Bond officieel te protes teren bij de U.C.I. Indien dit zou zijn gebeurd, zou het gevolg geweest kun nen zijn, dat Deconinck alsnog zou wor den gediskwalificeerd, waardoor Buis in het bezit van de bronzen medaille zou zijn gekomen, omdat hij dan der de in het eindklassement zou zijn ge worden. Het Dagelijks Bestuur van de K.N.W.U. weigerde echter te protes teren bij de U.C.I.omdat het 't stand punt innam, dat het niet juist zou zijn vanwege de K.N.W.U. als organisa trice van de wereldkampioenschappen 1959 een protest bij de U.C.I. in te dienen tegen een bevriend land!! Eerst in december 1959 besliste het volledige bestuur van de K.N.W.U. alsnog te pro testeren bij de U.C.I., - maar toen was de reglementaire termijn verstre ken, zodat het protest niet in behande ling genomen werd. Zó en niet door een blunder van de jury verspeelde Buis in 1959 de^ bronzen medaille. De Wedstrijdcommissarissen voor de baan waartoe ik zelf niet behoorde staan derhalve volkomen buiten de ze affaire, omdat deze op Bestuursni veau uitgevochten diende te worden. De houding van het Dagelijks Be stuur van de K.N.W.U. bracht mij er toe aan het eind van het vorig jaar mijn functies in de wielersport neer te leggen. VAN HOUWELINGEN gevlucht, en Wierstra. Maar spoedig had Wierstra zijn tweede plaats her nomen, terwijl Van Houwelingen weer te^ug. viel. Onvermoeid duurde de schermutse ling voort. Verschueren, die inmiddels een nieuwe gangmaker had gevonden, deed wanhopige pogingen om nog wat van zijn achterstand goed te maken en hij verwierf zich alle sympathie van het publiek. En toen, toen trof hem het noodlot opnieuw: in een aan val op Timoner weigerde de motor en hij verloor al hetgeen hij tot dan toe had herwonnen. Die aanval had Timoner echter wak ker geschud en in een onweerstaan bare rush vloog hij naar voren. Pizzal- li en Van Houwelingen, volledig ver rast door deze aanval, kregen hun eer ste klap. Koch was nog juist op tijd gevlucht. Na 47 km viel echter het eerste slachtoffer de Belg De Paepe staakte zonder enige aanwijsbare re den de strijd. Het gevecht golfde op en neer, maar allengs bleek, dat Timoner recht- TIMONER streeks op de nieuwe wereldtitel afste vende. Behalve Wierstra, Koch en Bu cher hadden al zijn tegenstanders al een ronde achterstand gekregen en de enkele malen, dat hij in de aanval ging flitste hij zo gemakkelijk naar zijn te genstander toe, dat het slechts een kwestie van tijd scheen of ook zij zouden het lot van de anderen vólgen. Hetgeen overigens niet zo heel erg te verwonderen was als men weet dat Timoner met een gemiddelde van meer dan 82 km reed. Zo gebeurde het dat Koch, aan een stevige inzinking ten prooi, als zijn eerste slachtoffer viel. Daarna had Timoner, met Wierstra op de tweede en Bucher op de derde plaats de wed strijd volledig in handen. Maar Bucher zou niet die plaats bereiken, die hij hier voor zichzelf had gereserveerd. Ongeveer 10 km voor 'het einde bleek zijn strijdlust te zijn uitgeblust en op dat ogenblik passeerde Timoner de strijidensmoede Zwitser zinder enige tegenstand en hij sleepte hierbij Wier- stra mee. Enkele ronden later staakte de Zwit ser de strijd en daarmee was het ge vecht teneinde. De uitslag: 1. Timoner (Sp.) achter Meule- man (België) 1 uur 12 min. 59 sec., gem. 82 206 km p. uur; 2. Wiersma op 130 meter; 3. Koch no 736 meter; 4. Van Houwelingen op 1020 meter; 5. Pizzali (It.) 1623 meter; 6. Raynal (Fr.) 1765 meter; 7. Verschueren (Belg.) op 3666 meter. De Belg De Paepe en de Zwitser Bucher staakten de strijd. DEN HAAG Het heeft de Engelse eerste-divisieclub Everton gisteravond in het Haagse Zuiderpark niet veel moeite gekost om in het voetbalduel met ADO aan het langste eind te trekken. De Em gelsen waren in conditie, techniek en spei beheersing de Hagenaars duidelijk de baas en de overwinning van 30 zou on getwijfeld groter zijn geweest als de gas ten tegen het slot niet in showspel waren vervallen. De openingstreffer in deze door 8000 toeschouwers bijgewoonde strijd kwam na een half uur van de voet van linksbin nen Collins. Na rust werd ADO in twee minuten elke illusie op een zege ontno men toen eerst Collins de stand op 20 bracht en nog geen 80 seconden later Harris het derde doelpunt op zijn naam bracht. 9 De Italiaanse discuswerper Consolini zal bij de opening van de Olympische Spelen te Rome op 25 hugustus namens alle deelneemsters en deelnemers de Olympische eed afleggen. LONDEN (ANP). In de strijd om de Europese roeititel voor dames te Wil lesden hebben de Nederlandse deel neemsters zich niet meteen kunnen plaatsen in de finales, die zondag wor den gehouden. Vaandaag krijgen zij de gelegenheid om zich via de herkansingen alsnog voor de eindstrijd te plaatsen. Alleen de winnaressen van de series gingen rechtstreeks over naar de be slissende ronde. De Nederlandse Skiffeuse Marianne Luderus werd tweede achter de Hon gaarse Papp, die een tijd over" de 1000 m noteerde van 4 min en 2 sec. Lu derus finishte in 4.20.2 vóór de Oosten rijkse Sika en de Russische Rakitskaia. Bij de dubbelvieren werd Nederland eveneens tweede, achter Rusland, dat een tijd maakte van 3.36,1 tegen onze landgenotes 3.47,1. Frankrijk werd in deze serie derde in 3.57,7. SYDNEY, (ANP). De vrees is niet ongegrond gebleken: 's werelds snelste skiffeur, de Australische roeier Stuart Mackenzie, zal niet kunnen deelnemen aan de Olympische Spelen te Rome. Voor Australië betekent dit een van de grootste teleurstellingen uit haar sport geschiedenis. Mackenzie heeft ernstige maagklach ten en onmiddellijk ooeratief ingrijpen zal noodzakelijk zijn. De Australiër zal, aldus de doktorep, na de operatie geen zware training meer kunnen verduren. MAASTRICHT (ANP) In Maastricht is de Stichting Geusselt opgericht met het del de eredivisieclub MVV financieel te steunen. Van het stichtingskapitaal, groot 100.000, is reds 60.000 volgestort, in hoofdzaak door het Maastrichtse bedrijfs leven. De jongste aankopen van de voet balclub MVV zijn reeds door de Stichting mogelijk gemaakt. De vereniging zal gaan spelen in het Geusselterveld-stadion. waarin de gemeente Maastricht 4.500.000 heeft geïnvesteerd. VERSCHUEREN Toen zondag middag, na de finale van de 100 meter vrije slag he ren in het Kristalbad te Apeldoorn de horlo ges op 56.7 sec. bleven stil staan, betekende dat voor de nieuwe recordhouder Ronnié Kroon een posthume onder scheiding aan zijn' trainster, mevr. Armbrust, die op 10 juli te Amsterdam overleed. De nieuwe recordtijd was namelijk het gevolg van het constant volharden in het moeilijke trainingsschema, dat mevr. Armbrust voor haar pupil Ron nie in mei op papier had gezet. 56.7, een tijd, die de Amster damse lyceïst zondagochtend alsnog voor onmogelijk had ge houden, maar die eruit kwam om de wens van zijn zo plotse ling overleden trainster: ,,Ron- Advertentie kom p re s so r Prijzen vanaf 532,- verkrijgbaar' bij'de bonafide bar.del Alleeavcrtegcnu oordigi ng\- N.V. Willem van Rijn Amsterdam. Haarlemmerweg 473, tel 185222 (10 lijnen) Op 25 augustus. 29 augustus en 1 sep tember wordt te Naaldwijk het twaalfde Druivenschaaktornooi gehouden. DEN HAAG. Met de volgende schepen kanzeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach' ter de naam van het schip. Argentinië: Alnati (14—8) en Uruguay (30— 8); Australië; Alaric (168) en Radja (17—8); Brazilië: Alnati (14—8), Yapeyu (17—8) en Tzon (248); Canada: Arkadia (148) en Harpefjell (18—8); Chili: Burgenstein (20—8); Indonesië: Telemachus (17—8); Nederlandse Antillen: Attis (16—8) en Mataram (18—8); Nederlands Nieuw Guinea: Mataram (188); Nieuw Zeeland: Rangitiki (188); Suriname: Sarpedon (17—8): Unie van Zuid-Afrika en zuidwest Afrika: Randfontein (168); Brit» Oost Afrika: Jean Laborde (208). nie moet naar de Olympische Spelen" in een zekerheid om te zetten. T/EEL HULDEBLIJKEN heeft deze nuchtere Amsterdamse school jongen zich zondag op het platform van het Kristalbad niet laten welge vallen; veel tijd heeft hij de foto graven niet gegeven om een plaatje van de nieuwe recordhouder te ma ken: voornamer vond hij de hand druk en omhelzing met de heer Armbrust, die de training nan Ron nie heeft overgénóihên en "in wie hij mevrouw Armbrust voor deze pres tatie bedankte. Slechts luttele secon den duurde die handdruk, maar die seconden bevatten alle dank aan de trainster die de lange knaap zo bij schaafde, dat hij tot deze recordver betering kon komen. TAAT TRAININGSSCHEMA heeft een bijzondere rol in dit succes gespeeld. Toen de heer en mevrouw Armbrust op 1 juni voor een vakan tie van drie weken naar Noorwegen vertrokken kreeg Ronnie het advies de schriftelijke aanwijzingen precies op te volgen. Hetty Balkenende zou daarbij toezien op de technische kant van de zaak. En Kon, hardnekkig als hij in dat opzicht is, hièld zich eraan, zoveel zijn studie dat toeliet. De resultaten van haar schema-op- papier heeft zijn trainster nimmer mogen meemaken, want na een her senbloeding overleed zij op 10 juli. Het was een morele knak voor de jonge Amsterdammer, hetgeen in zijn dalende prestaties tot uiting kwam. GESPREKKEN met de Lheer Armbrust beurden hem weer op. Zij zochten troost en richtten het oog op de toekomst: de wens van mevrouw Armbrust waar te maken. Ron kwam over de inzinking heen. bleef zich aan het schema houden en langzaam stegen zijn prestaties naar zijn normale kunnen. Totdat die explosie In het Kristel- bad te Apeldoorn kwam. 56.7, het was een tijd, die noch hij zelf, noch de heer Armbrust had voorzien. In een stil hoekje van het bad liet de heer Armbrust de tranen hun vrije loop; tussen zijn meisje en Hetty Bal kenende in kropte Ronnie zijn tranen op, om deze kort daarop te laten vloeien. Niemand heeft het gezien. BON GAAT nu naar Rome. Op 20 augustus vertrekt hij met de ove rige zwemsters en zwemmers. Hij zal dan nog dezelfde nuchtere, niet over het paard getilde jongen zijn, zoals voor de nationale kampioenschap pen; een knaap, die zijn studie aan het Lyceum te Amsterdam belangrij ker vindt dan zijn prestaties op sport gebied; die van zijn ouders het de vies heeft meegekregen, dat het be halen van deze bijzondere prestaties Mwr KROON Van een onzer verslaggevers KARL-MARX-STADT. Het heeft maar weinig gescheeld of de wereld kampioenschappen wielrennen waren, nog vóórdat de finale van de prof stayers en de twee wegwedstrijden waren verreden, uit elkaar gespat door een tweede belangrijk incident, dat een ogenblik in een schandaal dreigde te ontaarden. De Westduitse, Franse, Belgische, Italiaanse en Ne derlandse en ongetwijfeld nog an dere delegaties hebben op het punt gestaan hun renners van deze titelwedstrijden terug te trekken en naar huis te gaan. De oorzaak van het incident was een politieke kwestie, die zijn basis vond in een excursie naar Buchenwald en. va. twee communiqués, die daarna over de ze tocht werden uitgegeven op het offi ciële papier van de wereldkampioen schappen. In het eerste communique, waarin een korte reportage werd gege ven over het verloop van de tocht, werd West-Duitsland ervan beschuldigd de moordenaars van Buchenwald vrij te laten rondlopen en hoge amoten te la ten bezetten in de staat en in de rege ring. Verder werd hierin gezegd, dat m talloze gesprekken de journalisten na drukkelijk verklaarden, dat zij inder daad het grote gevaar onderkenden, dat de moordenaar van zoveel Joden, GloHke. een van de hoogste regeringsambtena ren van Bonn. en zoveel andere moor denaars in West-Duitsland nu reeds vormden. In een tweede communique gaf een zekere heer Salah, een Algerijnse com munist, met nadruk van zijn gevoelens blijk tijdens deze tocht. Hierbij ver klaarde hij letterlijk: „Het gevoel, dat mij overviel, toen ik het crematorium van Buchenwald betrad, herinnerde mij aan mijn eigen belevenissen in Algiers, toen de Franse soldaten Algerijnen gruwelijk mishandelden. Ik herinner me nog precies die soldaten, die door de dorpen reden met hun vrachtwagens, waarbij zij hun gruwelijke overwinnings trofeeën vrouwenoren, vrouwenhan den, enz. meedroegen." De reacties van de Westduitsers en de Fransen waren spontaan, duideink, be grijpelijk, waardig en doeltreffend De Westduitsers schreven een brief, waar in zij de Oostduitse Wielerbond herin nerden aan incidenten over het volks lied te Leipzig, aan het beroep dat hun delegatie op het directeuren-comité had gedaan en op de officiële excuses, die hierna van de Oostduitsers waren ge volgd. Niettemin, zo werd in da brief gesteld, heeft men in het genoemde com muniqué de Westduitse regering en daarmee de Westduitse gasten op nieuw beledigd. De brief eiste veront schuldigingen over het gebeurde en een publikatie daarvan via een perscommu niqué. Verder eisten zij een schriftelij ke bevestiging, ddt-incidenten als -deze zich niet meer zouden herhalen. Zo dit alles niet gebeurde, dan zou men zijn- koffers pakken, zowel die van de ren ners als die van de officials. Effectiever De Fransen deden het nóg effectiever. Daar het bewuste communiqué, dat van eergisteren dateerde, ontdekt werd door nieuw aangekomen Franse journa listen, was het al vrij laat in de avond (11 uur) vóórdat de enige overgebleven Franse journalist ervan op de hoogte werd gesteld. Hij riep onmiddellijk zijn delegatie bijeen, hetgeen veel tijd kost te, daar een deel op de Sachsenring lo geert en daar reeds naar bed was. Om half twee arriveerde de leider van de delegatie in het hotel van de UCI, waar na onmiddellijk de beraadslagingen be gonnen. Inmiddels waren ook de voor zitter van de UCI, alsmede dr. Van Dijk, vice-voorzitter van de UCI, gearriveerd. Toen volgden de gebeurtenissen elkaar op in een vrij snel tempo; het draaiboek van deze film zag er als volgt uit: 2 uur Nadat de Italiaanse en Belgi sche delegaties zich solidair hadden verklaard met de door de Fransen te nemen stappen, trokken de Fransen zich terug voor een bespreking. £.30 uur Aankomst van de heer Scharch, voorzitter van de Oostduitse Wielerbond, verantwoordelijk voor de organisatie van de wereldkampioen schappen. Hij vroeg toegelaten te wor den tot de Franse delegatie, in gezel schap van de voorzitter van de UCI, de Italiaan Rodoni. De Fransen eisten op heldering. 2.55 uur Nadat de opheldering was gegeven, werd de Duitsers verzocht zich terug te trekken, waarna de Fransen overleg pleegden met de president van de UCI. 3.15 uur Het inmiddels door de Oost duitsers ontworpen communiqué werd aan de Fransen voorgelegd ter goedkeu ring. 3.30 uur Terwijl over het communiqué werd beraadslaagd, bereikte de brief van de Westduitsers de bijeenkomst. Waarna de Oostduitsers opdracht kregen het communiqué zodanig te veranderen, dat ook de Westduitsevs genoegdoening zouden krijgen. 4 uur Een voorgelegd. nieuw communiqué werd 4.15 uur Opening van een persconfe rentie, waarin het volgende communiqué bekend werd gemaakt: „Het presidum van de Oostduitse Wie lerbond verklaart nadrukkelijk dat de mededelingen aan de pers, verschenen in de bulletins nummers 10 en 11 van 11-8-1960 (later bleek dat het hier be trof de communiqués nummer 4 van de 10de en nummer 7 van de 11de Red. A.D.) in geen enkel verband staan met de officiële organisatie van de wereldkampioenschappen 1960. De publikaties naar aanleiding van een door het perscentrum georganiseerde excursie werd bij vergissing afgedrukt op het officiële papier van de organisa tie van de wereldkampioenschappen, waarover wij (de organisatoren) onze grote spijt betuigen. Wij zullen ervoor zorgen, dat dergelijke incidenten zich niet meer zullen herhalen en wij vra gen de steun van alle aanwezig'e dele gaties om de wereldkampioenschappen in de Duitse democratische republiek tot een succesrijk einde te brengen". Waarmee de organisatie zich dus vol ledig distancieerde van hetgeen door het volkomen onafhankelijke en naast de organisatie werkende perscentrum was gepubliceerd. Maar waarmede zij tevens tegenover de dreiging van de de legaties door de knieën ging. Toezegging In de daarop volgende korte bespre king zegde de organisatie toe, dat in het vervolg alleen nog maar technische communiqués gepubliceerd zouden wor den en dat elke publikatie zou worden onderworpen aan de censuur van het organisatiecomité. Bovendien werden openlijk excuses aangeboden aan Frank rijk en West-Duitsland. Uit het antwoord op een van Franse zijde gestelde vraag bleek, dat de voor zitter, noch de secretaris van de Oost duitse Wielerbond de Algerijnse heer Salah kende en men beloofde een on derzoek naar zijn aanwezigheid hier en naar de verantwoordelijke steller van de gewraakte communiqués. Om kwart voor vijf werd de persconferentie geslo ten. Daarmee was de zaak echter nog niet helemaal uit de wereld. Om vijf uur heropende de voorzitter van de Zweed se bond, de heer Jonsson, het incident met te verklaren, dat hij gehoord wens te te worden door het directeuren-co mité van de UCI voor een actie van de kleine wielerlanden en om van de UCI een uitspraak te krijgen dat politiek voor eens en voor altijd uit de wieler sport geband zou worden en om een voorstel te formuleren aan het comité, Vfr&arin deze uitbanning geregeld en ver zekerd zal worden. Er ontspon zich onder voorzitterschap van dr. Van Dijk een debat over ge noemde actie en het desbetreffende be roep op de UCI; een debat, dat door dr. Van Dijk om zeven uur in de ochtend werd gesloten zonder dat men tot een bepaald besluit was gekomen. Laat op de dag van gisteren besloot de heer Jonsson zijn actie wèl te hand haven, maar deze pas na afloop van de wereldkampioenschappen te doen star ten. DEN HAAG (ANP) Een door de minister van landbouw en visserij inge stelde commissie tot onderzoek van het beleid van de directeur faunabeheer is met haar onderzoek gereed gekomen. Zij heeft rapport aan de minister uitge bracht. Dit heeft minister Marijnen geantwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Borst (CPN). Het rapport is, ofschoon niet opge steld door onder gezag van de minister werkzame personen, naar opzet en strek king te beschouwen als een intern dienstrapport. De openbaarmaking daar van is gebruikelijk noch gewenst, aldus de minister. De minister heeft de bestudering van het rapport nog niet voltooid. Het wordt derhalve voorlopig niet ter vertrouwe lijke kennisneming aan de Kamers over gelegd. niet zijn. de mooiste dingen in het leven ATHENE (A.N.P.) Tien duizend Grieken en buitenlandse toeristen hebben in het aloude Olympio. het Olympisch vuw gisteren zien ontsteken. Daarna begon, de eerste van de 362 lopers, die het vuur over een afstand van 350 km naar Athene zullen brengen, aan zijn tocht. Via Patras, Corinthe en Megare arriveert de toorts vandaag in de Griekse hoofdstad. Daar zal de vlam worden overgedragen aan de president van het Ita liaans Olympisch Comité, waar na het vuur per schip naar Syracuse op Sicilië' wordt ver voerd. Vanuit Syracuse zal de vlam door 1500 lopers ooer een al- stand van 1532 km naar het Olympisch Stadion in Rome worden gebracht. Omschrijving Horizontaal: 1. beschaafde vrouw; 5. specerij; 11. veldvrucht; 15. vertegen woordiger;- 17. richting; 13. afgemat; 19. linnenpers; 21. klein kind; 22. deppen; 23. keukengerei; 24. wiel; 26. ton; 27. vleesnat; 28. aanzien; 30. donker; 31. door middel van; 33. zich toeëigenen; 35. knolgewas; 38. deel v. d. Bijbel; 40. deel v. h. gezicht; 41. schicht; 43. oude vochtmaat; 44. afkorting; 45. gewricht; 47. meubel; 49. ontvangbewijs; 50. vrucht; 51. bagage; 52. tijdrekening; 53. tijdelijk uiteengaan van congres; 55. steen; 56. achter; 57. hoeveelheid; 59. snelle loop; 60. durf; 62. pers. vnw.63. gesponnen draad; 65. zweep; 67. kle dingstuk; 68. toestaan; 69. jong dier; 71. dicht; 72. log en zwaar; 73. vochtig koud,^ 75. deel v. e. huis; 77. vroeger; 79. wiel; 81. autobergplaats; 83. afgod: 84. schoeisel; 86. rode verfstof; 87. slim, sluw; 88. Afrikaans dier; 89. insekten- eter. Verticaal: 1. nevel; 2. halfedelsteen; 3. sturen; 4. nauw; 6. klein iemand; 7. zeepwater; 8. ouderwets kledingstuk; 9. woonboot; 10. spil; 11. varkenshok;, 12. keurig; 13. parfum; 14. deel v. h. oog; 16. driemaal; 18. worstvlees; 20. be vruchten; 22. onderkomen; 25. mager; 26. afgelegen; 29. vocht doorlatend; 31. lichamelijk lijden; 32. vleesgerecht; 34. liefhebber; 36. balletstudie; 37. soort hert: 39. driekroon; 41. geestelijke; 42. gedicht; 46. spoedig; 47. kever; 48. le ring; 49. mann. dier; 54. grafmonument; 57. branche; 58. slaapplaats; 60. buig zaam; 61. hevig; 63. godsdienstleraar (Ind.); 64. vangwerktuig; 65. mal; 66. stuk grond voor droge rijstbouw (Ind.); 67. gard; 70. toverkunst; 71. zinken vat; 72. huid; 74. krachteloos; 76. rood (wa- penk.); 78. sluiting; 79. tentoonstel lingsgebouw in A'dam; 80. straks; 82. klein hert; 84. afkorting; 85. afkorting. KRYPTOGRAM Oplossing Horizontaal: 1. kolbak; 4. schrijver; 9. Panama; 10. kameleon; 12. alarm; 13. maskerade; 15. ara; 16. eerst; 17. kapper; 22. branie; 24. roede; 27. duw; 28. promenade; 31. adder; 32. obstakel; 33. criant; 34. toeslaan; 35. wedden. Verticaal: 1. kaptafel; 2. lantaarn; 3. Alma Mater; 5. ctjaos; 6. roede; 7. veelal; 8. renner; 11. smaken; 14. kap; 18. poeder; 19. eerwaarde; 20. leidraad; 21. begroten; 23. aan; 25. sproet; 26. poesje; 29. email; 30. arena. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De cabaretgroep Lurelei begint op 1 oktober met een se rie voorstellingen in het Theater Paloni aan de Leidsekade te Amsterdam. Het gezelschap, dat optreedt met het pro gramma ,,Niet sexpres...." is drie da gen per week in Amsterdam. De overi ge dagen geeft het voorstellingen in an dere plaatsen. Lurelei is als volgt samengesteld: Jas- perine de Jong, Kathe Schatborn, Eric Herft, Ben Rowold, Pier van Brakel en Kees Bergman.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 10