JUF IS NA ANDERHALVE MAAND JARIG I GEEN LANGE iTENENl Bijna net zo opgewonden ah 40 jaren geleden BRITSE STAKING TREFT VAKANTIEGANGERS oor Lily Bouwmeester gaat doek weer op programma's- Vrijdag 12 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD radio IN HET KORT ECONOMEN WILLEN DRS BLIJVEN G.S. Zeeland akkoord ruil verkavelingsplan Kleverskerke Aanvragen Brand op motorjacht Zwitserse televisie in Chileens rampgebied KORTERE WERKTIJD IN 130 METAALBEDRIJVEN televisie") Automobilist door slaap overmand PYGMALION TERUG OP DE PLANKEN Een telefoontje op BLIJSPEL SLECHTE REGEN VERDRIJVER Pag. 6 televisie In een hoge lichte flat aan de Haag se Laan van Meerdervoort zitten wij weggezonken in een wijde fauteuil. In de andere kamer staat onze gast vrouw. Een klein fragiel figuurtje, donker afgetekend tegen de scherp- liehte regenlucht: Lily Bouwmeester, door haar huwelijk met de directeur van de Grote schouwburg Rotterdam- Zuid mevrouw Van der Lugt Melsert- B«ouwmeester. Grote naam Als zij tegenover ons zit, beseffen wij plotseling, dat dit kleine bewege lijke vrouwtje met nauwelijks grij zend kastanjebruin haar rondom een vriendelijk-levend gezichtje, de naam draagt van het grote Nederlandse to neelspelersgeslacht der Bouwmees ters. maar bovendien zelf het to neelleven vei.; ongeveer veertig jaar vertegenwoordigt. „Ja. grootvader Frits Bouwmeester was een broer van de ..grote" Louis (twee en half duizend keer Shylock) en van TLeo (DoorV Mann-Bouwmees- ter (Madame sans géne). Neen, mijn vader was geen toneelspeler, maar violist. Ik zou ook violiste worden. Van mijn zesde tot mijn veertiende jaar heb ik ijverig gestudeerd." En dan met een ondeugend lachje: ..Nu kan ik geen instrument meer vasthou den Zelf wilde ik liever balletdan seres worden. Minstens een Pavlowa". Toch toneel En het werd toch toneel?? Ja. dank zij oud-tante Door, de grote Theo Mann-Bouwmeester die haar eigen carrière pas begon toen zij weduwe was geworden. Van haar kreeg ik mijn eerste voordrachtsles- sen. En zij heeft mijn toneelloop baan gevolgd, totdat zij in 1939 stierf. Ik was zeventien, toen ik naar Eduard Verkade stapte, de grote man van de toneelvernieuwing. En een lichte tinteling in de grote ogen ach ter de spiegelende brilleglazen laat opnieuw de eerste stap naar het to neel glanzend herbeleven. „Om niet te jong to lijken, stak ik mijn haar op en liet mijn korte meisjes-rok on der mijn manteltje tot op mijn en kels zakken, zoals de mode het in die tijd voor volwassen dames voor schreef. Lachende Verkade Een boekje onder mijn arm ontlok te een luide lach van de grote Ver kade. Ik kende het uit mijn ^oofd: Het was Snikken en glimlachjes van Piet Paaltjes je was zo'n kind nog", zei Verkade later). De jonge Lily werd aangenomen en begon met een jongensrol in „De gro te dagen van Knollebroek van Ade- ma van Scheltema. Het stuk viel als een baksteen, maar Lily had haar plaats in het gezelschap van Verka de. Bijna steeds in travestirollen. Haar eerste succes was dan ook de jon gensrol in de Brief van de koning van de Indische dichter Tagore. Na vier jaar Koninklijke Vereniging van Verkade, stapte Lily Bouwmees ter over naar het gezelschap van Cor van der Lugt Melserl. In de negen jaren bij dat gezelschap tot 1932 vestigde zij haar naam als come- dienne. Naar huis Daarna nog een jaar bij het Cen traal Toneel, toen een heerlijke tour nee van veertien maanden met Anton Ruy-s en Jan Musch door Nederlands- Indië. En dan., in 1935 trouwen met schouwburgdirecteur Cor van der Lugt Melsert, neef van de „oude" Cor. Die zag zijn vrouw liever thuis dan op de planken. ,,En ik vond het wel fijn. Want ik ben erg huiselijk". Dat zou liet einde van een toneel loopbaan zijn geweest. Als er niet in 1936 een telefoontje uit Amsterdam was gekomen: ,,Lily. wij gaan Pyg malion filmen. Jij moet. Eliza Doo- little zijn." ..Je doet het niet", zei echtgenoot Coi, maar een bezoek aap het Am- stelhotel in Amsterdam en een ont moeting van de regisseur doctor Lud- wig Berger bezorgde haar een con tract, bijna zonder dat zij het zelf wist. Pygmalion En Nederland zag Pygmalion met Lily Bouwmeester ^als bloemenmeis je, Verkade als Pickering en Johan de Meestér als professor Higging. Het werd een daverend succes. Nieuwe films Vadertje Langbeen en Ergens in Nederland, volgden. Toen kwam de tweede wereldoor log. Weer zakte het doek voor Lily Bouwmeester. Maar in 1945 kwam zij terug, eerst bij het Residentietoneel. Daarna in Rotterdam bij het Rot terdams Toneel in o.a. Madame sans géne, weer Pygmalion (met Richard Flink) en als laatste met Ko van Dijk in Het hemelbed van Jan de Hartog. „En nu voorgoed" In 1953 besloot Lily Bouwmeester er voorgoed mee uit te scheiden. Twee jaar door de provincie met voor- drachtsavonden. Nog een jaar Het he melbed. nu met Frits van Dongen, ,.En toen was ik bek-af. Helemaal op. Ik wilde een jaar tot mijzelf komen". Dat ene jaar werden er vijf. ..En kele maanden geleden werd ik ziek. en in die'rust kwam weer het ver langen naar het toneel". Vandaar dat telefoontje in juli naar regisseur-di recteur van Theater. Richard Flink in Rotterdam: ,.Ik wil weer spelen. Kunnen jullie mij gebruiken. En de schaterlach van ..Meen je dat nou echt!" Binnen een week was de zaak beklonken. Theater heeft een rol voor Lily Bouwmeester. Honderden keren speelde Lily Bouwmeester na de oorlog het bloemenmeisje Doolittle in Shaw's Pygmalion bij het Rot terdams Toneel. Richard Flink was daarin- professor Higgins. In de jaren dertig had Lily Bouwmeester dezelfde rol ook met veel succes gespeeld in de Nederlandse film. De herinnering daaraan her leeft weer, nu binnenkort in Nederland Pygmalion als de befaamde musical My fair lady in première gaat. -K- Volgende maand Vandaag' beginnen in Arnhem de re petities. Mevrouw Bouwmeester reist iedere dag van Dén Haag. naar Arn hem. Blij* en vol spanning'.-bijna pre cies als veertig jaar geleden voor de eerste rol bij Verkade. Over een maand,: op 10 september.' staat zij weer onder het felle licht van de to- neellichten in de Arnhemse Schouw burg bij de première van het seizoen. En in oktober komt zij met haar eigen Pygmalionherinneringen zeker naar Rotterdam om er te zien, hoe nu een nieuw sterretje. Margriet de Groot, in de Pygmalionmusical My fair lady het bloemenmeisje speelt. Want Lily Bouwmeester leeft niet alleen op de herinnering van haar ei gen carrière. Bewondering Met grote bewondering volgt zij de prestaties van haar oudere en jonge re kunstzusters. Zonder voorbehoud is haar bewondering: Ida Wasserman („Wat een veelzijdige artiste"), Caro van Eyck Helemaal verdiend die ring van (oud-)tante Door"), Ma ry Dresseühuys („Verrukelijk haar in een blijspel te zién"), Annie de Lan ge, Lies Franken, Anne Marie Hey- ligers en zetveel andere namen. Mevrouw Bouwmeester is ronduit verheugd om zulk een duidelijke bloei van prestaties in ons 'huidig toneelle ven, w-aarin zij zelf weer eens op nieuw een rol gaat spelen. VRIJDAG. De Avro biedt u van avond een tweetal uitzendingen, die met spanning tegemoet gezien worden. In de eerste plaats het cabaret van Chris van der Velden, waarover u op deze pagina meer leest, en vooraf de Duitse, zeer scherpe, film over Duitse toeristen in Italië. Het programma ziet er aldus uit: om 20.30 de toestand in de wereld, om 20.45 een kwartier Jan Brusse. om 21.00 de Duitse film en om 21.40 het cabaret Juf is jarig. Om 22.10 komt de NTS weer terug met een reportage van de wereldkam pioenschappen wielrennen tot 22.40. Vlaanderen presenteert eerst een wetenschappelijke film over vogels, daarna de westernserie Bonan za, als hoofdschotel een oratorium overgenomen van de Duitse televisie, daarna filmpremières en tenslotte wielrennen. Frans België laat Sacha Distel zin gen en neemt daarna van Frankrijk de komedie Les Invités over fen van Italië een film in verband met de Olympische spelen. Tenslotte wielren nen. Madrigal en Monodie is de titel van een zangspel van Claudio Monteverdi (1567-1643), dat vanavond om 21.05 door de Duitse televisie vanuit het Cuvillies- theater in München wordt uitgestraald, ter gelegenheid van het Eucharistische wereldkon gres dat vooraf vanaf 20.20 in filmreportage verschijnt. Kris van d« Velden, Thea van Engelen, Jan Staal en Adèle Bloemendaal presenteren vanavond de televisie-musical Juf is jarig. LS DE KIJKERS van avond de helft van het plezier beleven, dat wij aan de voorbereidingen hebben .gehad, dan zijn we dik tevreden. Met deze uitspraak laat de jonge choreograaf Kris van de Velden, die vanavond zijn eerste tv-showtje presen teert, ons meteen toe in de ZATERDAG 13 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 M. ochtend VARA 7.00 Nws: 7.10 Gym; 7.23 Gram: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.30 V d kind; 8.50 V d vrouw: 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing; 10.05 Morgenwij: ding. VARA: 10.20 Gevar progr; 11.30 Ka- mermuz. middag 12.00 Hammondorgelspel; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Roemeense muz; 13.00 Nws; 13.15 Gram; 14.15 V d jeugd; 14.50 Jongenskoor; 15.05 Ruimte voor vrijetijds besteding, lezing (2); 15.20 Omr ork en so list; 16.00 Boekbespr; 16.20 Versierde va- kantietips; 17.00 Jazzmuz; 17.30 Weekjourn; avond 18.00 Nws en eomm; 18.20 Piano-soli; 18.30 Muziekkiosk; 19.00 Kunstact. VPRO; 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing; 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing; 19.55 Deze week, lezing. VARA: LILY BOUWMEESTER verlangen naar toneel Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Ruim tachtig pro cent van de doctorandi in de economie in ons land meent dat een wettelijk er kende en beschermde titulatuur voor hen de vorm zou moeten aannemen van drs. vóór de naam. met ec facultatief maar beschermd achter de naam. Dit blijkt uit een enquête die de contact commissie van academisch gevormde economen heeft gehouden. Deze contactcommissie heeft in een adres aan de leden van de Tweede Ka mer verzocht hun goedkeuring te ont houden aan het wetsontwerp van de mi nister van o.k. e:i w\, mr. J M. L. Th. Cals, tot wettelijke erkenning en be scherming van de titel magister (mg.). Van onze correspondent LONDEN. De Kanaaleilanden zijn afgesneden door de Britse zee liedenstaking, die zich gisteren aan zienlijk heeft uitgebreid. Duizenden vakantiegangers zijn gestrand. Alle Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta- ten van Zeeland hebben zich akkoord verklaard met het ruilverkavelingsplan Kleverskerke voor de gronden op Wal cheren ten oosten van het Kanaal door Walcheren. Met ingang van maandag zal het plan op de gemeentehuizen van Arnemuiden, Middelburg en Veere ter visie worden gelegd. De stemming over het plan zal op 10 oktober worden gehou den. Het. ruilverkavelingsplan Stoppelsdijk in Oost-Zeeuws-Vlaanderen is vrijwel ge reed. Voorts zal dé cultuurtechnische dienst twee ruilverkavelingsobjecten in behandeling nemen die eveneens in Oost- Zeeuws-Vlaanderen zijn gelegen. Drie landbouworganisaties hebben een aanvrage ingediend voor ruilverkave ling van het ruim 7.600 hectaren meten de grensgebied van Oost-Zeeuws-Vlaan deren, gelegen tussen het kanaal en de Saeftingepolder. Het tweede object is de Walsoorden polder. Deze ruim 1.300 hectaren grote polder is bijna geheel kroondomein. De herverkavelingswerken in Schou wen Duiveland, Tholen en de zak van Zuid-Beveland omvatten 35.000 hectaren en zijn haast klaar. De herverkaveling j op Schouwen Duiveland komt het eerst gereed. De administratieve afwerking i zal echter nog wel enkele jaren in be slag nemen. Daarna komen achtereen volgens de herverkavelingswerken in 'Tholen en Zuid-Beveland gereed. radio vandaag 1 vliegtuigen die van de eilanden ver trokken, waren propvol passagiers. De Queen Mary was een van de 35 schepen in veertien havens die niet konden uitvaren. De nacht-veerboot van New Haven en naar Dieppe moest eveneens aan de kade blijven liggen. Bij het Britse Hoge gerechtshof zijn gerechtelijke acties ondernomen tegen de stakingsleiders en in Londen zijn acht zeelieden gevangen gezet. Noodvoedseldienst In Southampton lag de grote Queen Mary gisteravond stil met duizend pas sagiers aan boord, maar slechts de helft van de bemanning. Tegen de tijd dat het schip via Cherbourg naar New York had zullen varen, waren zeshon derd bemanningsleden aan wal gegaan. Er werd voor de passagiers een nood voedseldienst georganiseerd met koffie en sandwiches. In de eerste-klasseres- taurants stonden slechts tien gerechten op het menu in plaats van de gebrui kelijke zeventig. Aan de andere kant van het Kanaal trachten de Franse autoriteiten al het mogelijke te doen door het inleggen van extra treinen en schepen om gestrande passagiers naar Engeland terug te krijgen. Van onze correspondent WIERINGERWERF. In Wieringer- werf is woensdagavond een groot mo torjacht. gemeerd in de Robbevaart uit gebrand, waarschijnlijk doordat bij het starten van de motor een vonk in de benzine terecht kwam. De vlammen laaiden hoog op toen de benzinetank, die ongeveer zeshonderd liter brandstof bevatte, leeg liep. De eigenaresse van het jacht, me vrouw H. G. Harlaar uit Amsterdam, haar dochter mevrouw C. W. Jonkhof en een elfjarig kleindochtertje konden zich slechts met moeite redden. De dames waren op vakantie en zouden morgen naar huis terugkeren. De schade bedraagt tienduizend gul den. Een portefeuille met tweehonderd gulden werd eveneens door het vuur ver teerd. VRIJDAG. Paulus vandaag om 19.00 op Hilversum I. En daarna het trio Ger van Leeuwen. Het vakan tieprogramma van de Vara hoort u om 21.10. Remco Campert is in de poëzieru briek van de VPRO vanavond om 20.10 aan de beurt. Op Hilversum II krijgt u tien minu ten jazz van het Modern Jazz Quar tet na 21.50. Op serieus gebied is er op beide zenders vanavond veel te beleven. Ten eerste twee stukken Holland Festival: Op Hilversum I het tweede deel van de Opera Wozzeck; op Hil versum II Concert voor klavier en strijkorkest van Giordani, uitgevoerd door I Musici en Maria Theresa Ca- ratti. De opera hoort u om 23.10, I Mu sici om 20.20. Hilversum II biedt ver der nog de mis in e voor achtstem mig koor en blaasinstrumenten van Bruckner uitgevoerd o.L.v. Ferdinand Leitner om 21.00 en een kort intermez zo van Nikita Magloff om 21.40. Een Zwitserse televisieploeg werkt al enige tijd in het Chileense ramp gebied aan een grote reportage over de bittere nood van de slachtoffers. Vooruitlopend op die reportage heeft een van de leden van die ploeg be richt: Chili wacht een reuzentaak; honderdduizenden woningen, boerde rijen, talloze bruggen en stuwdammen, moeten herbouwd worden. Dat is een taak die Chili alleen niet kan vol brengen. AMSTERDAM (A.N.P.). De vak- raad voor de metaalindustrie heeft tot begin augustus 150 aanvragen van ondernemingen tot verkorting van de werktijd ineens tot 45 uur, ingaande 1 januari 1961, behandeld. Er zijji er, 130 van goedgekeurd en 20 aangehou den, aldus meldt de Metaalkoerier, het orgaan van de Algemene Neder landse bedrijfsbond voor de metaal- nijverheid en de elektrotechnische in dustrie. 33 ondernemingen kozen de vorm van een vrije zaterdag in de vier weken, 59 I gaven de voorkeur aan een vrije zater dag in de twee weken of twee opeen volgende vrije zaterdagen in de vier we ken. Van de overige 38 bedrijven koos het grootste deel een vrije zaterdag in ,de maand. In sommige bedrijven zijn de vrije zaterdagen willekeurig'verdeeld jover een bepaalde periode. Ook komt het voor dat alleen in de zomermaan-j 'den vrije zaterdagen worden gegeven.' 20.00 Nws; 20.05 Dansmuz; 20.40 Gevar 22.05 Sportnws; 22.30 Nws; 22.40 Zang met interviews; 23.10 Gram; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 298 M. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws: 8.18 Gram: 8.50 V d vrouw; 10.00 v d kleuters; 10.3,5 Gram; 10.30 Progr v oudere luisteraars; 11.00 V d zieken; 11.45 Chansons. middag 12.00 Middagklok-noodklok: 12.03 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.55 Kathol nws; 13.00 Nws; 13.15 Zonne wijzer; 13.20 Gram; 13.30 Gram; 13.50 V d jeugd; 14.00 Mannenkoor; 14.20 Kunstkron; 14.50 Gram; 15.30 Vd jeugd; 16.00 Grego riaanse zang; 16.30 Gram; 16.50 Wereld kamp wielrennen 1960; 17.00 V d jeugd. avond 18.00 Gram; 18.05 Journalistiek weekover zicht; 18.15 Noordholl filharm ork en koor zang; 18.50 Wereldkamp wielrennen 1960; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Gram; 19.30 Omr ork; 20.20 Lichtbaken, lezing; 20.30 Cabaretprogr; 21.00 Gram; 21.10 De beer en de aap, hoorsp; 21.45 Gram; 22.25 Boek bespr; 22.30 Nws; 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprekken; 23.5524.00 Nws. keuken waar inderdaad een sfeer heerst waar menigeen ja loers op zou zijn. Hij heeft trouwens alle reden om een soort gev.oel-van-de-wereld-hele- maal-te-kunnen-omarmen in zijn bla zoen te voeren, want sinds hij vorig jaar de stap waagde van een vaste verbintenis bij het Operaballet naar free-lance danser choreograaf heeft hij de wind goed in de zeilen gehad. ..Het begon met de choreografie van de Weekendshow Girls toen Daph ne Kiernander daar plotseling mee ophield. Dat was zo'n beetje de kans van mijn leven, die ik met meer dan twee handen heb gegrepen natuurlijk. Maar wat nog belangrijker voor me was: Ik kwam in dagelijks contact met de televisie, voor de Avro trad ik af en toe ook nog als solist op." Kris van de Velden raakte meer en meer gefascineerd -door het medium. liiiNiiifiiitiiiiiMtiiiniiimiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii - NEDERLAND NTS: 12.45-—14.00 en 16.30—18.30 Rep we reldkamp wielrennen I960, Om 17.0017.30 NCRV: Kinderprogr. NTS: 20.00 Journ en weeroverz. NCRV: 20.20 Disneyland-iflm; 21.05 Baskische folklore; 21.25 Gevar progr; 22.10 Dagsluiting. DUITSLAND 14.15 Filmprogr; 15.00 Rep >a boord vh ms Europa: 16.0018.30 Wereldkamp wiel rennen; (Regionaal progr: 13.15 WDR: Hier und Heute, weekjourn; 18.45 NDR: Die Nordschau. WDR: Hier und 'Heute; *19.25 NDR: Zwart op wit; WDR: Vader is de beste): 20.00 Nws; 20.20 Documentair pro gr; 20.50 Gevar progr. Daarna: Het woord voor de zondag. VLAANDEREN 12.45—14.00 EN 15.00—15,30 Wereldkamp wielrennen: 15.30 Vd jeugd: 16.3018.30 Wereldkamp wielrennen, 19.00 Religieus progr; 19.30 Nws; 19.45 De week in beeld: 20.15 Filmklucht; 20,35 Gevar progr; 21.15 Feuill; 21.40 Kron voor automobilisten; 22.10 Nws. FRANS BELGIE 12.4514.00 Wereldkamp wielrennen; 15.00 —15.30 Idem; 16.30 —18.30 Idem; 19.30 Feuill; 20.00 Nws; 20.30 Tekenfilm; 20.40 Kruistocht door Europa; 21.00 Gevar progr; 22.00 TV-spel; 22.30 Nws. „Als wij een film over de Duitsers gemaakt hadden die zo ongenaakbaar hun onhebbe lijkheden uit de doeken deed als deze „Toeristen in Italië", zouden er heel wat bedrijven en zaken die het op het ogen blik van de Duitse vakantie gangers moeten hebben, een fel protest laten horen." Dit zei Avro's producer Ger Lug- tenburg toen wij hem vroegen waarover deze filmdocumen taire, die vanavond om negen uur wordt gedraaid, eigenlijk ging. „Want", vervolgde Lug- tenburg, „deze film van de Hessische Rundfunk is bijzon der gedurfd, uiterst scherp wordt de mentaliteit van de Duitse toerist onder de loep genomen en de camera van Jürgen Neven - du Mont regis treert meedogenloos. Het is trouwens typerend voor de Duitse televisie hoe veelvuldig de programmaleiding het mas samedium aanwendt om liet miljoenenpubliek de hardste feiten voor te houden. Ik heb bijv. gezien hoe zij de misda den die de nazi's tegen de Jo den bedreven hebben, op het scherm bracht. Het was af schrikwekkend! De satire van vanavond is gelukkig niet gruwelijk, wel blijkt eruit, dat de mensen van de Duitse televisie niet bang zijn voor lange tenen en heilige huisjes. hij bestudeerde de mogelijkheden van alle kanten en zag uiteraard ook de tekortkomingen. Vooral .de vaak dilet tantische houdingen en gebaren van grote artiesten waren hem als man van-de-beweging een doorn in het oog. En dat brachthem ertoe een soort cursus in houding en gebaar te be ginnen. ,,Wat is voor jullie nu het fijne om voor de televisie op te treden?" ,,Jan Staal en ik hebben het thema „Juf is jarig" uitgewerkt. Het is een musical-achtig geval met liedjes en dansjes waar regisseur Henk, van der Molen natuurlijk bovenop gesprongen is. Natuurlijk, omdat Henk verzot is op dit soort tegen het cabaret aanleunen de comedies. Daardoor, en dat is in dit geval het fijne van televisie, werd ik ook helemaal bij de voorbereiding betrokken. Ik kon ideeën kwijt, en een paar nummers die ik al eens eerder op de planken had uitgebracht kon -ik nu perfectionneren. Van de decors is veel meer werk gemaakt dan voor ons op de planken mogelijk is, en een Chinees nummer brengen we nu met de authentieke muziek." Anderhalve maand hebben Kris van de Velden en dat handjevol medewer kers geploeterd op „Juf is jarig". Al le tijd. die ze beschikbaar hadden, hebben ze erin gestoken, maar denkt u niet-dat ue vanavond onbevangen voor de camera's zullen aantreden. Kortgeleden zei Willy Walden nog tegen ons, dat hij het Nederlandse publiek het lastigste van heel Europa vindt. Kris van de Velden merkte op: „Men heeft hier zo weinig geduld met Hollanders." En hij voegde eraan toe: „Het pu bliek begrijpt nog steeds niet dat wij in de showbusiness onder de moeilijk ste omstandigheden werken: te wei nig opleidingsmogelijkheden, te lage salarissen zodat je je nooit kunt per mitteren over de grenzen te kijken waar zo bijzonder veel voor ons valt te leren." ASSEN (ANP). De 41-jarige bak kersvrouw J. Kuyk-Komdeur uit Zuid broek is woensdagavond om het léven gekomen, toen de bestelwagen waarin zij en haar gezin van vakantie terug kwamen op de Hoofdvaartweg bij .As sen tegen een boom reed. Op weg naar huis werd de echtge noot, die aan het stuur zat, door slaap overmand. Mevrouw Kuyk zag een on geluk aankomen toen de auto van de weg raakte en gaf een ruk aan het stuur. De wagen was echter niet meer te houden en vloog tegen een boom. Mevrouw Kuyk werd gedood, haar man en veertienjarige dochter raakten ernstig gewond. Twee zoontjes kwamen er met enkele schrammen af. Een vertegenwoordiger uit Smilde schoot met zijn auto op het wrak van de bestelwagen. Hij kwam met de schrik vrij. Als Duitsers Duitse toeristen kritiseren, gezien door ADRIAAN MEIJERS. bekeken door Anton Deering zondagmorgen in Den Haag en een schater lach met een „Meen je dat nou echt'' aan de andere kant van de lijn in Rotterdam. Daaraan is het te danken, dat Lily Bouwmeester de Eliza Doolittle uit de Nederlandse film Pygmalion in de jaren dertig volgende maand weer toneel gaat spelen. Wij /uiten haar dan kunnen zien in De koekoek roept (The time of the Cuckoo) van Arthur Laurent, het stuk waarmee de Arnhemse to neelgroep Theater het nieuwe sei zoen opent. Dan wordt een toneel- neelearrière van veertig jaar na een onderbreking van enkele jaren weer voortgezet. Na de hevige regenval en het som bere kille weer van de afgelopen dagen kon kijkend Nederland best een op- kikkertje gebruiken. Wat dit betreft hadden wij gisteravond onze hoop ge vestigd op het blijspel Jong van hart van Derek Benfield, dat door Frits Butzelaar op het scherm werd gebracht Het is echter op een teleurstelling uitgelopen. Wij zagen een nogal druk en rommelig familiestuk dat niet vee) om het lijf had en waarin inhoudloze en langgerekte dialogen zich gelijk buiten als stapelwolken opeenhoopten Het was een af- en opgaan van per sonen die elkaar met veel omhaal niets vertelden, en men presteerde het zelfs dit ruim een uur vol te houden. Frits Butzelaar wist met het geval ook al niet veel raad. De spelers kweten zich op slechts plichtmatige wijze van hun taak. Waarom overigens een zilveren hu welijksfeest als een soort boerenbrui loft moest worden afgeschilderd, was ons ook niet helemaal duidelijk. Zo bleef het zowel binnen als buiten de Nederlandse huiskamers een druilerige boel. Het meest trad Betsy Smeets nog op de voorgrond als de vrolijke teen-ager terwijl ook Lo van Hensbergen als de onverstoorbare vader goed spel te zien gaf. Voegen wij aan dit alles toe, dat het gesprokene niet al te goed verstaan baar was, dan bleef er van de jongheid des harten eigenlijk maar bitter weinig over. S. vandaag j

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6