INDONESISCHE OVERHEID ZWEERT BIJ DE LEER Moskou wenst geen internationalisatie van wereldruimte ROXASECT Burgers gedwongen naar benauwende ceremonie NOORWEGEN OVERWEEGT AANSCHAF KERNWAPENS HCiïieVeSi intocht troepen Loemoemba schakelt het persbureau uit STAATSGREEP IN LAOS GEEN VOLDONGEN FEIT Wraak van moeder op kleuter Tchaad Republiek onafhankelijk Algerijnen veroordelen twee Franse soldaten ter dood NOORS-GRIEKSE IDYLLE RUSLAND WIJST AMERIKAANSE TOERIST UIT Op de tast naar de veiligheid ZEEUWSCH DAGBLAD Pag i AI NAAR GELANG. GEWRONGEN VERHEERLIJKING STAKENDE ZEELUI IN ROTTERDAM AANGEHOUDEN OVERSTAP „MEDEPLICHTIG" Russen komen helpen KERNREACTOR BIJ DJAKARTA Omstreden actie in Haarlem gestaakt OMDAT VADER WEGLIEP Dodelijk aangereden bij bushalte de, v&Meéoze, SNSECTEN-VERDELGER rijdag 12 augustus 19fnl Advertentie V an een bijzondere medewerker MEDAN - De zeventiende van elke maand voltrekt zich in heel Indonesië een benauwende ceremonie. Ambtenaren, scholieren, militairen, employe's van genationaliseerde be drijven worden die dag voor de aanvang van de dagtaak in het openbaar tien minuten lang geïndoctrineerd. De plechtigheid waarmee dat bij elke school, elk overheidskantoor. elk militair gebouw gepaard gaat, begint om zeven uur 's ochtends, het normale uur waarop in Indonesië de deuren van scholen en kantoren opengaan. Stipt op die -tijd is het verzamelen tde enige keer dat het kantoorpersoneel op tijd is, zeggen kritische geesten) en aantreden bij de vlaggemast. Het heeft iets huiveringwekkends her en der groepen burgers stram in het gelid te zien staan, omdat een auto ritaire overheid dat zo wil. Wat die overheid daarmee voor heeft, blijkt als het schoolhoofd, de oudst aanwez'end officier of de leider van het kantoor of het bedrijf voor het front der aan wezigen treedt. Al naar gelang van zijn overtuiging begeeft deze zich met meer of minder of in het geheel geen vuur in een ver- FORT LAMY. (Reuter). De eer ste minister van de Tchaad Repu bliek, Francois Tombalbaye, heeft in tegenwoordigheid van de Franse mi nister van culturele zaken. André Malraux, de onafhankelijkheid van zijn land afgekondigd. Hij zei, dat de bevolking van Tchaad trots en verheugd was onafhankelijk te zijn geworden, en veel verschuldigd was aan Frankrijk en Generaal de Gaulle. Onmiddellijk na de proclamatie las Malraux een telegram van de Franse president voor. waarin werd gezinspeeld op de ..heroïsche dagen van de laatste wereldoorlog", waarin Tchaad toen een Franse kolonie als een der eer sten de Vrije Fransen had gesteund in hun strijd tegen het Vichy-regiem. plichte. minutenlange verheerlijking van de Soekarno-doctrine. Hij wijst op de noodzaak van nationaal bewustzijn, herinnert er aan dat de nationale revolutie niet is voltooid zolang Indo nesië zich niet uitstrekt van Sabang tot Merauke en predikt de geleide democratie en de gëlëljie economie,, neergelegd in het Politieke pianifest. Hij besluit zijn rede met een oproep' tot gehoorzaamheid aan de leider, president Soekarno. Vervolgens wordt plechtig de vlag gehesen, het volkslied wordt gezongen en op een geschreeuwd commando zwermt tenslotte de groep uit om zich aan het dagelijks werk te zetten. De hele opvoering heeft iets gewron gens bij een volk dat van nature geneigd is met dit soort plechtigheden een loopje te nemen. Enkele maters verderop kan men ze zien zitten, de burgers die van deze zaak verschoond blijven: betjakmannen, straatverkopers, ..oppassen", chauffeurs, makkelijk neer gehurkt aan de kant van de weg, elkaar aanstotend, gniffelend om de poppekast op het nabijgelegen erf. De daarbij betrokkenen weten dat zij te kijk staan, maar niemand durft zich er aan te onttrekken, want het militair gezag heeft duidelijke, tot in details afdalende voorschriften voor de gang van zaken gegeven: van het aandachtig en in de houding toeluisteren bij het gesprokene tot het doodstil en beweging loos toezien bij het vlaghijsen toe. De pogingen om de Indonesiër natio naal gevoel bij te brengen, iets waar voor president Soekarno zich sinds jaar en dag inspant, hebben thans het karakter gekregen van de verheerlij king van een systeem, die vanzelf Orwells 1984 in de gedachten roept. De zeventiende speelt daarbij een bijzondere rol. Soekarno heeft dat cijfer tot een magisch getal gemaakt. Op 17 augustus 1945 werd de Indone sische onafhankelijkheid geproclameerd. Zeventien maal per dag zegt de mo hammedaan een gebed. Gaarne laat Soekarno op massabijeenkomsten zeven tien maal de massale kreet Merdeka aanheffen. De zeventiende van elke maand wapperen nu van alle bedrijven, alle Indonesische particuliere huizen, alle openbare gebouwen de vlaggen. Volgende week is het voor de zes tiende maal „17 augustus". Soekarno spreekt op die dag altijd een grote, hartstochtelijke rede uit. Hij mag die gelegenheid graag aangrijpen om be langrijke aankondigingen te doen. Ongetwijfeld zal daarbij dit jaar Neder land weer een dankbaar mikpunt zijn. De sfeer daarvoor is de laatste weken met zorg geschapen. Van deze plaats zal president Soekarno volgende week woensdag zijn grote, jaarlijkse rede ter gelegen heid van de onafhankelijkheidsdag, 17 augustus, houden. Dat is op de treden van zijn paleis Merdeka aan het voor malige Koningsplein. Zeventien is in de loop der jaren in Indonesië een magisch getal geworden. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD De rege- ring van Loemoemba heeft gis teren haar actie tegen de oppo sitie voortgezet. Er zijn nieuwe arrestaties verricht onder de leden van de Abako (de partij van president Kasavoeboe) en het Belgische persbureau Bel ga, dat tot nu toe de voornaam ste bron is geweest van nieuws uit geheel Congo, heeft alle ac tiviteiten moeten staken. Naar het heet hebben de Belgische journalisten Loemoemba's woe de opgewekt door het bericht te verspreiden dat hij gewond was geraakt. De juistheid van dat bericht wordt nu ontkend, maar daar de Congolese premier de dag in eenzaamheid heeft doorgebracht, weet niemand zeker of het waar is geweest of niet. Hij schijnt ook geen plannen te hebben gemaakt om Hammarskjoeld te be groeten, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die naar Leo- poldstad komt om overleg te plegen ovër de bezetting van Katanga, die vandaag zal beginnen, en over de verdere maatregelen die nodig zijn om het hoofd te bieden aan de nog steeds groeiende chaos in Congo. Lijfwacht Hammarskjoeld zal samen met twee compagnieën Zweedse militairen Katanga binnengaan. „Die paar honderd man betekenen voor een gebied als dat van Katanga niets. Ik zal ze als een lijfwacht van Hammarskjoeld beschouwen", zei" de Katangese premier Tsjombe gisteren toen hij van de eerste troepen zendingen hoorde. „Als wij die troepen toelaten dan doen wij dat Van onze correspondent 1 PARIJS. De regering in balling schap van de Algerijnse nationalisten De Tchaad Republiek is bijna het Heeft bekend gemaakt dat twee met laatste Afrikaanse gebied van de Fran-.name genoemde, zich in krijgsgevan- se Gemeenschap, dat formele onafhan- genschap bevindende Franse solda- kelijkheid heeft verworven. 'Met een op-ten, na een rechtmatig gevoerd pro- pervlakte bijna gelijk aan dat van j Frankrijk en een bevolking van 2.7 mil- i joen inwoners is liet een van de dunst bevolkte gebieden van het Afrikaanse vasteland. De belangrijkste produkten zijn katoen, rijst en vee. ces ter dood zijn veroordeeld. Zij worden beschuldigd van moord op en knevelarij van de Algérijnse burger bevolking. Ze zijn nog niet geëxecu teerd. - Met nadruk is vermeld dat de ter dood veroordeelden verdedigers hebben ge had en dat zij, evenals nog andere Fran se militairen die voor de Algerijnse mi litaire rechtbank zullen verschijnen, recht hebben op dezelfde .zekerheden als de Algerijnse verzetsstrijders die in Frankrijk worden berecht. Alleen wan neer zeker vaststaat dat de verdachten oorlogsmisdaden hebben bedreven, zul len zij worden veroordeeld. FELLE REACTIE Dat laatste schijnt een overbodige mededeling, doch zij zal wel vooral ge richt zijn tegen de officiële reactie van Frankrijk die uiteraard direct is ge volgd. De Franse regering is nl. van oordeel dat de eis van de doodstraf te gen geüniformeerde Franse militairen in flagrante tegenstelling is met de rech ten van de mens. Bovendien bestrijdt men natuurlijk aan Franse zijde de rechtmatigheid van de militaire recht banken van de Algerijnse nationalisten. Van onze correspondent OSLO Eén ding heeft het Kremlin met zijn intimidatie- politiek van de laatste tijd be reikt: in Noorwegen wint gelei delijk de opvatting veld, dat generaal Lauris, de opperbevel hebber van de Navo in Europa, het onlangs bij het rechte eind had toen hij stelde, dat de Noorse defensie zonder kernwapens niet effectief kan zijn. Generaal Norstad sprak die mening in april uit. Ongeveer twee maanden later, in juni, uitte Anastas Mikojan, vice-premier van de Sowjetunie. tij dens een officieel bezoek aan Oslo de beschuldiging dat Amerika er op uitj was de kleinere landen van de Navo kernwapens op te dringen. Mikojan maakte gebruik van de gelegenheid1 om Noorwegen voor te houden dat Russische tegenmaatregelen niet zou den uitblijven indien de Noorse strijd krachten 'werden voorzien van kern wapens. se regering medeplichtig" zou zijn geweest aan de spionagevlucht van Francis Powers boven de Sowjetunie heeft veel kwaad bloed gezet. Dit bleek onlangs in het Storting tijdens de defensiedebatten. Verschei dene prominente parlementsleden, on der wie de voorzitter van de defensie commissie. een conservatief, pleitten voor aanschaffing van kernwapens. dat de voor de had be Premier Gerhardsen zei Noorse socialistische partij laatstgehouden verkiezingen loofd de strijdkrachten vrij van kern wapens te zullen houden. Hij voegde daaraan echter toe: De toestand kan zich zo gaan'ontwikkelen dat ook.de socialisten in dit opzicht hun stand punt moeten herzien. De agressieve houding van de Sow jetunie begint de Noren nu te prikke len. Vooral de bewering dat de Noor- Eigen nieuwsdienst Kroonprins Harald van Noor wegen en prinses Sophie van Griekenland genieten in eikaars gezelschap in ruime mate van zon en zee. Prins Harald brengt zijn vakantie door bij de Griekse konink lijke familie. «Met de charman Griekse prinses vaart hij iedere dag uit in haar raceboot. In Noorwegen en in Griekenland gonst het intussen van de geruchten over een ophanden zijnde verloving. MOSKOU ('Reuter, Tass) tweede maal in 48 uur is ROTTERDAM. - De Rotterdamse po- i *aan? staatsburger uitgewezen door het litie heeft gisternacht op het terrein van Russische ministerie van buitenlandse de B.P.M. veertig opvarenden aangehou- fak^.n- Tervyul gistei en de Amenkaanse, den van twee Engelse tankers, de Vari- luchtvaartattache. de kolonel E Kirton, cella en de William Wheelwright. Uit werd aangezegd de Sovjetunie te veria sympathie voor een wilde staking in En-j ten, geldt de officiële verontwaardiging geland waren zij met al hun bagage van vandaag een Amerikaans toerist, R. boord gegaan. Christner. Deze zou tijdens zijn vakantie kaarten van diyerse gebieden hebben Beide schepen hadden woensdagavond getekend en foto's hebben gemaakt o.a. uit de Rotterdamse haven moeten ver- van oorlogsschepen in de haven van rekken, door de staking werd hun ver- Bakoe. trek een dag vertraagd. i TT g m u, De veertig zeelieden voelden er niets Ret agentschap Tass \ermeldl voorts voor opnieuw aan boord van de Varicel-1 nog» dat de ambassade van de Verenigde la en de William Wheelwrigt te gaan. Staten is gewezen op het ontoelaatbare Twaalf van hen zijn gisteravond met karakter van het gebruik van toeristen de Harwichboot naar Engeland vertrok- voor spionagedoeleinden. Een woord ken, hun overige collega's volgen van- voerder van de ambassade verklaarde idaag en morgen. i geen weet te hebben van Christner. DJAKARTA (Reuter) In 1961 zal in Indonesië bij Djakarta worden be gonnen met de bouw van een kern reactor. Rusland zal technische hulp bieden. Prof. Siwabessy, directeur van de Indonesische raad voor atoomenergie, heeft meegedeeld dat de reactor een vermogen zal krijgen van tussen de duizend en tweeduizend kilowatt. Zij zal vijf miljoen dollar kosten en over drie a vier jaar klaar zijn. Prof. Siwa bessy zal in Rusland besprekingen voeren over het project. In Djokjakarta zal een laboratorium worden gebouwd voor kernonderzoek. Voor de Russische deskundigen zullen het per een Ameri- soneel opleiden. omdat wij van mening zijn dat men ons recht heeft doen wedervaren" Het schijnt dat Tsjombe de intocht van de troepen van de Verenigde Naties nu als onvermijdelijk accep teert. Hij blijft de voorwaarde stellen dat de komst van deze troepen niet de weg mag vrijmaken voor herstel van het gezag van de centrale regering. Kranten zwijgen Behalve tegen het persbureau Belga heeft de regering van Loe moemba zich ook gekeerd tegen de kranten in zijn land. Enkele kranten hebben een totaal verschijnings verbod opgelegd gekregen, andere hebben hun laatst versohenen num mers moeten inleveren. In totaal zullen zes bladen worden verboden. In de plaats van Belga zal de Con golese regering proberen zelf een persbureau in het leven te roepen. Daarvoor zal de apparatuur van worden overgenomen. Eigen nieuwsdienst. SINGAPORE. Ondanks de aan houdende stroom van verwarring stichtende berichten uit Vientiane, de hoofdstad van Laos die gedeeltelijk in handen is van opstandelingen, was het gisteren duidelijk dat de wettige regering de overgrote meerderheid van het land nog achter zich had. Premier Somsanith, die met vele le den van het kabinet verbleef in de re sidentie van de koning. Loeang Pra- bang. zond gisteren de opperbevelheb ber van het leger, generaal-majoor Rathikul, naar Vientiane om te onder handelen met de leider van de militai re opstand, kapitein Kong Lae. Somsanith stelde alles in het werk om te verhinderen dat de provinciale mili taire bevelhebbers de zijde van de op standelingen zouden kiezen. Sommige diplomatieke waarnemers waren de mening toegedaan dat kapi tein Kong Lae geen gemene zaak had gemaakt of wilde maken met de com munistische opstandige beweging Pathet Lao. die al jaren opereert in de grens gebieden. Niet geheel in overeenstem ming met die opvatting was de oproep van Kong Lae tot de provinciale mili taire bevelhebbers, de strijd tegen die beweging te staken en de troepen on der hun bevel naar hun garnizoenen te laten terugkeren. Bakkers sluiten vrede Van onze correspondent HAARLEM. De actie die aanlei ding was tot de Haarlemse broodporlog is geëindigd. De N.V. Vermaats bakke rijen heeft haar zegeltjesactie gestaakt op grond van de resultaten van een on derzoek dat een organisatiebureau heeft ingesteld naar de mogelijkheden van stimulering van de broodverkoop in Ne derland. Dit onderzoek werd ongeveer vier maanden geleden ingesteld op verzoek van de Nederlandse bakkerijstichting. In Haarlem is de zegeltjesactie in sep tember de directe aanleiding geworden tot een verwoede broodoorlog, die maan den lang heeft geduurd. De oorlog De kleinere en middelgrote bakkers voelden zich bedreigd door de zegeltjes- actie, omdat zij daarin een klantenbin dingsmiddel zagen, dat als oneerlijke concurrentie diende te worden aange merkt. De broodprijzen waren op een gegeven moment in Haarlem tien cent lager dan in de rest van het land. Van de zijde van de minister van eco nomische zaken is toen een minimum prijs vastgesteld voor Haarlem en om streken. Later werd een compromis be reikt, waarbij de broodprijzen weer tot een normaal peil werden verhoogd. Eigen nieuwsdienst HAMBURG Een duidelijke tegen stelling tussen oost én west in de op vattingen over het internationale recht in de wereldruimte is gisteren aan de dag getreden in het internationale ju ristencongres in Hamburg, het 49e congres van de International Law Commission. Professor Wladimir Koredtski (Mos kou) verklaarde zich tegen een ontwerp- aanbeveling, opgesteld door een groep westelijke juristen, tot het sluiten van een internationaal verdrag waarbij de wereldruimten evenals de wereld zeeën tot vrij gebied verklaar^ zou den worden. De ontwerp-aanbeveling was ingediend door professor Meyer van het instituut voor luchtrecht van de universiteit van Keulen. Het ontwerp houdt ook in dat na in ternationalisatie van het wereldruim geen enkel land territoriale rechten op enig hemellichaam zou mogen laten gel den. De meerderheid van de congressisten kon zich met de ontwerp-resolutie ver enigen. Professor Koredtski echter niet. Hij zei dat de Sowjetunie zich het recht wenst voor te behouden soevereiniteits aanspraken te laten gelden zodra dat land zich uit de wereldruimte zou voe len bedreigd. Professor Koredtski zou graag zien, dat ook in de wereldruimte het beginsel van het vreedzaam naast elkaar bestaan kon worden toegepast. AD 7-13 mach 34 Een meer theoretische discussie ont stond toen de Duitse hoogleraar Rink naar voren bracht dat op korte termijn een internationale regeling van het recht in het wereldrLiim gewenst is, omdat in de toekomst een landing van mensen op de maan uitgevoerd kan worden, waardoor soevereiniteitsaanspraken zou den ontstaan. GEZAGSKWESTIE Zijn landgenoot prof. Duden bestreed echter deze mening. Het was, meende hij, immers niet bepalend dat een nog, onbekend gebied wordt betreden, doch dat over zulk gebied ook werkelijk ge zag kan worden uitgeoefend. Ook over de nationalisatie bleken de opvattingen in twee kampen uiteen te vallen. In de betrokken werkcommissie kwam de Russische vrouwelijke hoog leraar Chalfina met de extreme stelling dat iedere nationalisatiemaatregel een intern recht van een soevereine staat is. Reeds de poging van het congres dit recht nader te gaan definiëren en dus ook te beperken, dient als een inmen ging en als een ontoelaatbare aantas ting van het soevereiniteitsrecht van een staat te worden gezien. Het is zeker niet geheel van belang ontbloot dat ten aanzien van die kwestie van Duitse zijde ee*n nogal zorgvuldig uitgewerkt voorstel ter tafel is gebracht om tot instelling van een internationaal gerechtshof voor buitenlands vermogen te komen, hetgeen de steun van de meer derheid der congrescommissie mocht ge- genieten. E>ORDRECHT. Voor de Dordtse politierechter stond gistermiddag een moeder terecht, die bijna twee en half jaar lang haar thans vijfjarige dochtertje heeft gesard, omdat de va der was weggelopen. Om het gezin, dat totaal negen kin deren telt niet te duperen, besloot de politierechter haar te veroordelen tot drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De officier van justitie overwoog in zijn requisitoor hetzelfde, maar eiste bovendien een boete van 75 gulden. De moeder, mevrouw P. van W.-Van E. (40) sloeg het meisje herhaaldelijk. Bij het eten mocht het kind niet aan ta fel zitten en het mocht ook niet bui ten spelen. Het kind is intussen in een tehuis on dergebracht. APELDOORN (ANP) De 25-jarige mevrouw M. van de Nieuwendijk-Dik- staal is gisternacht in het Julianazieken- huis te Apeldoorn overleden, enkele uren padat zij op de Zwolseweg door een auto was aangereden. De auto slipte, reed tegen een licht mast en daarna tegen een paal bij de bushalte, waar mevrouw Van de Nieu- wendijk stond te wachten. (Advertentie) LONDEN (Reuter) Honderden reizigers uit een Londense onder grondse trein hebben zich gisteren op de tast een weg naar de veiligheid moeten zoeken na een door kortsluiting veroorzaakte brand in een treinstel. Meer dan honderd passagiers wer den naar ziekenhuizen overgebracht; zestien moesten er ter verpleging worden opgenomen. fijjg géén vlekken n» radicaal en snel frisse geur IN PI VOORDELIG!, ORANJE SRUITRUS

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5