Adenauer en Macmillan angstvallige zwijgers Eisenhower rekent met mislukking kernwapenoverleg Nieuw baggerschip doet hap-slik-weg Botsing in noodweer SPELERS KUNNEN VAST BEGINNEN LAOS VECHT VOOR ZIJN VRIJHEID Steeds kortere reistijden REGEN BIJ STROMEN Nieuw-Guinea heeft eerste politieke partij NA DRIE UUR POLITIEK VARIÉTÉ IN BONN: MINISTERS WEGGESTUURD MINIEME KANS OP NIEUW GESPREK MET KROESJTSJEF onwil mocht hij geen steek De Ruvter en Walrus gaan oefenen Weer luitenant en kornet tijdens eerste oefening „DE NEDERLANDSE UITDAGING" V.N. gaan praten over ontwapeningskwestie Rode staatsgreep nog geen voldongen feit Stre ven: één volk in één land de zaak powers wensen DURE EXPORT NAAR EGYPTE In afwachting van wettelijke toto vernuftig nog meer Zes jaar voor doodslag in Spaanse Polder in hoofdstad welke rol Negentig kandidaten trekken zich terug voor studie landarts Massale diefstal van fuiken RODE HULP VOOR INDONESIË In Stockholm première: More stalely Mansions AUTO ONDER TREIN Donderdag 11 augustus 19D0 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Advertentie If! IwvV'd'ullV lldol. Van onze correspondent BONN Drie uur lang heb ben gistermiddag de Westduit- se bondskanselier dr. Konrad Adenauer en de Britse premier Macmillan gesproken over een reeks politieke onderwerpen, variërend van de Duits-Britse politieke verhouding tot de Europese eenwording. Daarna hulden zjj zich in een angstval lig zwygen; er is geen woord bekend geworden over het be sprokene. Het staat overigens vast dat Ade nauer. in gezelschap van zijn minister van buitenlandse zaken Von Brentano. Macmillan en de Britse minister lord Home heeft ingelicht over zijn laatste onderhoud van eind juli op het slot Rambouillet bij Parijs met de Franse1 president De Gaulle. Toen er spijkers met koppen moesten worden geslagen, stuurden de beide regeringschefs hun ministers en hoge ambtenaren uit de conferentiezaal weg en confereerden zij onder elkaar, slechts vergezeld van hun tolken, verder. UITSCHAKELING Zo bevestigde dit gesprek de mening van velen in Bonn en Londen dat ceze beide regeringsleiders de touwtjes van j de buitenlandse politiek van hun land op bijzondere wijze zelf in handen hou den. namelijk door gedeeltelijke uit- j schakeling van hun ministeries van buitenlandse zaken. Van Adenauer is al lang bekend dat vele van zijn be slissingen op buitenlands politiek ter- rein pas heel laat op het departement van buitenlandse zaken in Bonn bekend worden. De benoeming van lord Home j tot opvolger van Selwyn Lloyd schetst I men nu juist ook niet als een verzwak king van Macmillans wil om zelf de buitenlandse politiek van Groot-Britan- nië te blijven bepalen. AFGELAST Het tweede deel van het gistermid dag gehouden onderhoud ging over de politieke toestand in de wereld, de agressieve houding van de Sowjetunie, de verhouding tussen de Europese eco nomische gemeenschap en de kleine vrijhandelszone en over de Duits-Britse betrekkingen. Omtrent wat daarover werd gezegd, hulde men zich in Bonn in stilzwijgen. Eckard is ter elfder ure afgelast. van de Westduitse perschef Von Zelfs een aangekondigde persconferentie. Hedenmorgen volgt het tweede deel; van 'het overleg tussen Adenauer en Macmillan. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De Geneefse conferentie over een verbod van proeven met kernwapens is tot nu toe xo teleurstellend en ontmoedi gend verlopen dat de Amerikaanse regering meent rekening te moeten houden met de noodzaak van veilig stelling van de eigen positie in het geval van een volledig vastlopen van dat overleg. President Eisenhower, die dit gisteren in zijn persconferentie, de eerste in verscheidene weken, meedeelde, be doelde hiermee waarschijnlijk dat Ame rika na het verwachte vastlopen van de kernwapenconferentie de proeven met kleine ondergrondse kernwapens zal hervatten. Dit was de eerste zinspeling van gezaghebbende zijde op de kans op een volledige mislukking van het toch al nimmer echt hoopgevend geweest zijnde overleg in Genève Eisenhower zei dat Washington zich zal houden aan de toezegging, dat geen Amerikaanse proeven met kernwapens in de dampkring zullen worden genomen die de gewone mensen ongerust zouden kunnen maken over de mogelijke ge volgen voor hun gezondheid. Het was al opgevallen dat de laatste dagen de kernwapenconferentie in Genève van dag tot dag werd opge schort zonder dat het overleg ook maar een stap vorderde. Tenzij Eisenhower te pessimistisch is geweest in zijn nauwelijks bedekte ver wachting dat ook deze Geneefse confe rentie zal mislukken, wordt binnenkort het aantal geheel mislukte naoorlogse conferenties met communistische landen \yeer met een vermeerderd. Mislukt de conferentie over de proe ven met kernwapens, dan zal de oorzaak daarvan zijn de onwil van de commu nistische landen akkoord te gaan met doeltreffend internationaal toezicht op naleving van te sluiten verdragen. Door diezelfde oorzaak liep onlangs ook de tienlandenconferentie in Genève over het ontwapeningsvraagstuk op een volledige mislukking uit. Mocht premier Kroesjtsjef van de Sowjetunie. zo zei Eisenhower, naar New York willen komen om deel te nemen aan de debatten in de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties over het ontwapeningsvraag stuk. dan zou een bespreking met hem in Washington wellicht tot de moge lijkheden behoren. Die kans achtte hij echter uiterst klein. Hij had er nau welijks zijn gedachten over laten gaan. Mocht het noodzakelijk zijn dan zou hij zelf ook aan het ontwapeningsover- leg in de Algemene Vergadering deel nemen. zei Eisenhower. Doelend op de kritiek van de Demo cratische partij op zijn defensiebeleid zei hij. dat het verwijt geen steek hield dat de regering zou hebben besloten de door het Congres voor de defensie uitgetrokken 62 miljoen dollar te „be vriezen". Het is beslist niet waar. zei Eisenhower, dat die middelen niet voor de defensie zullen worden gebruikt. Ook is het volgens hem niet juist dat vice-president Richard Nixons me ning over defensievraagstukken sterk van de zijne zou afwijken. Enkele kleine verschillen daargelaten deelt Nixon zijn opvattingen volgens hem geheel. Eisenhower had lof voor de houding van België in de Congolese kwestie, voor de Veiligheidsraad en voor Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Hij sprak de hoop uit dat loyale samenwerking tussen België en de Verenigde Naties het Belgische volk de mogelijkheid zal bieden in de toe komst mee te werken aan de verdere ontwikkeling van de republiek Congo. In stromende regen heeft Adenauer gisteren zijn Britse gast op het vlieg veld van Bonn ontvangen. De gezichten stonden ernstig en ook na hun bespre kingen, die drie uur hebben geduurd, was dat nog zo. De enige die plezier schijnt te hebben, is de nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, maar toen deze foto werd ge nomen wist hij waarschijnlijk nog niet dat Adenauer en Macmillan hun minis ters de kamer uit zouden sturen zodra er werkelijk over zaken gepraat moest worden Bij aankomst van Macmillan op het vliegveld Wahn bij Bonn had Adenauer gistermiddag verklaard blij te zijn te kunnen spreken „over gemeenschappe lijke zorg en hoop'. Onze volken, zo zei de kanselier, zijn het erover eens dat Europa politiek en economisch één moeten worden. Macmillan haakte daarop in met de opmerking dat het nuttig zou zijn in dien er regelmatig samenkomsten van deze informele en persoonlijke aard tussen de regeringschefs van verbonden regeringen zouden worden gehouden: dergelijke oijeenkomsten zouden vol-, gens de Britse premier van nut zijn voor de gehele westelijke alliantie. Macmillan noemde de eenheid van Europa en de vrede in de wereld de doeleinden van het overleg met de Westduitse bondskanselier. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Nederlandse krui ser De Ruyter en de onderzeeboot Wal rus zullen deelnemen aan de grote vlootoefening Sword thrust, die van 20 september tot 1 oktober in de Noord- atlantische oceaan en het zeegebied bij Noorwegen wordt gehouden. Ook Ame rika, Engeland. Canada. Frankrijk en Noorwegen nemen aan de oefening deel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vaandrigs en kor netten van land- en luchtmacht zullen met ingang van 1 oktober respectievelijk één en vier maanden voor zij afzwaaien worden bevorderd tot tijdelijk reserve tweede luitenant. Hun definitieve bevor dering tot deze rang gebeurt gelijk met de bevordering van hun jaargenoten van de KMA. Deze nieuwe regeling is een compromis tussen de oude regeling, waarbij een groot deel van de diensttijd als tijdelijk reserve tweede luitenant werd vervuld, en de hui dige regeling waarbij tijdens de eerste j oefening de tijdelijke rang is geschrapt. Op de huidige regeling die in 1957 werd ingevoerd is nogal wat kritiek geweest. Men had vooral bezwaar tegen de manier 1 van beëdiging die vrij willekeurig ge schiedde geruime tijd na afloop van de eerste oefening. De tot tweede luitenant bevorderde kon een dag in werkelijke dienst komen om beëdigd te worden, maal ais hij wilde kon hij wachten tot de eerst volgende herhalingsoefening. Bij de op 1 oktober in te voeren rege ling zullen de adspirant-officieren weer voor de troep beëdigd worden, gelijk met hun bevordering tot tweede luitenant. WASHINGTON (Reuter) De Indo- nesische ambassadeur in Washington, Mu- karto Notowidigdo. heeft gisteren na een onderhoud met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Herter, ver klaard dat zijn land bereid is zijn zelf respect en integriteit te verdedigen te genover „de Nederlandse militaire uit daging in westelijk Nieuw-Guinea". Het zenden van de Karei Doorman naar Nieuw-Guinea had volgens hem een ernstige situatie geschapen. Indone sië, zo zei hij, heeft steeds naar een vreedzame oplossing door middel van de Verenigde Naties gestreefd, maar als de1 Nederlanders willen vechten staan de j Indonesiërs klaar. De ambassadeur zei nog steeds te hopen, dat het niet zover zal komen. In antwoord op een vraag zei hij, dat het van de ontwikkelingen in het gebied zal afhangen of Indonesië de kwestie bij de Veiligheidsraad aanhangig zal ma ken. Volgens de Indonesische ambassadeur heeft Herter de hoop uitgesproken, dat een vreedzame oplossing voor het geschil tussen Nederland en Indonesië kan worden gevonden. NEW YORK (Reuter, AP) De ontwapeningscommissie van de Ver enigde Naties komt dinsdag bijeen om het mislukken van het Geneefse tien- landen-overleg over het ontwape ningsvraagstuk te bespreken. In de commissie zijn de 82 bij de Verenigde Naties aangesloten landen ver tegenwoordigd. Amerika is voornemens het westelijke ontwapeningsplan ter dis cussie te stellen dat in de Geneefse conferentie aan de orde zou komen op de dag toen de vijf communistische landen die conferentie torpedeerden. De verwachting is dat de vijf westelijke landen die aan de Geneefse conferentie deelnamen, zullen aandringen op een besluit van de commissie, de Sowjetunie te verzoeken het tienlandenoverleg te hervatten. De Sowjetunie zal naar alle waar schijnlijkheid de andere acht landen van het communistische blok voorgaan in een boycot van de commissie. Het Kremlin wil de ontwapeningskwestie alleen nog maar behandeld zien in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Eigen nieuwsdienst SINGAPORE All* militaire steunpunten van andere mogendhe den in Laos moeten verdwijnen. Al le buitenlandse militairen moeten het land verlaten. Met de infiltratie door een „grote mogendheid" waarmee de Verenigde Staten wor den bedoeld van de strijdkrachten moet het afgelopen zijn. De afgezet te regering heeft het volk van Laos op een dwaalspoor geleid en het overgehaald zich met het geld van die grote mogendheid te laten om kopen. Indien de man die zich met deze sterk anti-westerse leuzen tot het volk HOLLANDIA (A.N.P.) In Hollandia is gisteren de oprich tingsvergadering' gehouden van de eerste Nieuwguinese politieke partij: de Partai nasional, kort weg Parna genoemd. Er bestond redelijke belangstelling: circa vijfhonderd inheemsen woonden de bijeenkomst bij. De voorzitter van de partij, Herma- nus Wajoi. liet zich in waarderende woorden uit over het streven van Ne derland om westelijk Nieuw-Guinea in democratische zin op te voeden. Maar. waarschuwde hij. de Nederlandse hulp heeft alleen dan zin. wanneer wij de handen zelf uit de mouwen steken. ÉÉN De voorzitter bracht in herinnering dat de Papoeastammen elkaar vroeger voortdurend beoorloogden om meer macht te verwerven. Zending en missie eerst, het gouvernement daarna, heb ben daarin verandering gebracht. Het is thans het streven van de Parna om te komen tot één volk in één land. Fins vliegveld dat Moskou noemde bestaat niet meer Eigen nieuwsdienst HELSINKI. In Finse luchtvaart kringen heeft het nieuws uit Moskou dat Powers opdracht zou hebben gehad desnoods na zijn verkenningsvlucht bo ven de Sowjetunie te landen op het Fin se vliegveld Sodankyla enige verbazing gewekt. Dat vliegveld werd namelijk in de tweede wereldoorlog grondig vernield en is sedertdien in die vernielde staat ge- I bleven. Het zou dan ook voor Powers onmo gelijk zijn geweest in geval van nood daar met zijn U-2 te landen. Een van de mede-oprichters, Kirjiio, 1 hield zijn gehoor eveneens voor dat er hard gewerkt zal moeten worden. Hij (stelde Nederland daarbij ten voorbeeld. Dat land heeft na de oorlog Nederlands- Indië verloren en niettemin is het een 1 welvarende natie met een keiharde eco nomie, zo zei hij. Verwijten aan het adres van de Ne derlandse regering en wensen waren er overigens ook. Zo werd de wens uitge- sproken dat het gouvernement van Ne derlands Nieuw-Guinea in staat wordt gesteld buitenlands kapitaal aan te trek ken. Voorts werd aan de aanleg van wegen de voorkeur gegeven boven het j openen van luchtverbindingen. Op on- derwijsgebied wenst de Parna in de eer- 1 ste plaats meer middelbare scholen. die zijn aangepast aan de Nieuwguinese omstandigheden, maar aansluiting ge- ven op universitair onderwijs. Van onze scheepvaartredacteur KINDERDIJK. Een zeer bijzon der baggerwerktuig zal binnenkort van ons land naar Egypte worden gesleept. Het is voorzien van een le pel- en rotsbrekerinstallatie. Het ge heel wordt een lepelbagger genoemd. De opdracht voor de bouw ervan, waarmee een bedrag van bijna drie miljoen gulden is gemoeid, werd dooi de Suezkanaalmaatsehappij verstrekt aan de I.H.C.-Holland, die de uitvoe ring overdroeg aan haar vennoot J. en K. Smit te Kinderdijk. Het werktuig is bestemd om rots of harde grond met grote stenen te bagge ren in gevallen dat zij met een ander type baggerwerktuig niet of moeilijk kunnen worden verwerkt. Het kan daar bij nodig zijn, dat zulke harde formaties eerst moeten worden gebroken met be- Dit wrak bleef er over van de bestelwagen die in hevig nood weer gisteravond buiten Am sterdam op de Muiderstraatweg tegen een personenauto botste. De chauffeur ervan, de 44- jarige heer B. Tauke uit Amster dam, werd gedood. De twee inzittenden van de personen auto de heren S. Cohen uit Bloemendaal en S. B. Molhoek uit Haarlem werden zwaar gewond in een ziekenhuis opge nomen. Op girorekening 5710 van het Vluch- telingenfonds van de Belgische ambas sade is in ruim twee weken tijds 9.611 gulden gestort. De rekening blijft ge opend tot 15 september. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Nederlandse sport federatie en het Comité van instellin gen voor overleg inzake sportprijsvra- gen hebben de spelregels bekend ge maakt voor de deelnemers aan de toto naar nieuw model, zoals die op 28 augustus zal beginnen. Het lidmaatschap van een vereniging 1 is niet langer verplicht. Onderzocht wordt nog of het mogelijk is ook bij an dere dan sportverenigingen de registra tie (waarvoor 1.50 is verschuldigd) ter hand te nemen. De reeds in omloop zijnde groene kaarten van de toto van de K.N.V.B. zijn ook geldig voor de sporttoto. Beperkte kosten De inleg kan van vijftig cent tot twee gulden variëren, maar verder mogen I geen kosten aan de deelnemers in re kening worden gebracht. De medewer kende verenigingen krijgen een ver goeding van vier procent, waaruit zij de te maken kosten moeten bestrijden. De verenigingen ontvangen twintig i procent van de bruto-inleg als voovbe- I steding, uitsluitend te gebruiken voor de zuivere amateursport en de lichamelijke vorming. Van de bruto-inleg moet ten minste zestig procent worden besteed voor het doel. te weten de belangen van de zuivere amateursport, lichamelijke vorming, cultureel en maatschappelijk werk en volksgezondheid. Verdeling Van deze zestig procent gaat drie kwart naar de sport en één kwart naai de andere instellingen. De zoëven ge noemde twintig procent voor de vereni gingen wordt onttrokken aan het drie kwart deel van de sport. Over een gewonnen prijs is geen be lasting verschuldigd. De prijzen zullen 1 ter beschikking worden gesteld in waar debonnen. kredietbrieven en geblokkeer de goederenkredieten en mogen niet worden bestemd voor de aankoop van geldswaardige papieren of alcoholhou dende dranken. KLM IN DE WINTER Van onze luchtvaartredacteu* DEN HAAG. Bijna negentien uur korter wordt van Amsterdam naar Tokio de reistijd met de KLM via Zuidoost Azië als met ingang van de winterdienstregeling op 18 oktober het straalvliegtuig DC-8 zijn intrede doet op deze route. Inplaats van 46 uur bedraagt de reistijd dan nog 27Va uur. Hetzelfde type toestel gaat ook naar Sydney vliegen en op dit traject wordt dan een tijdwinst van bijna een heel etmaal geboekt. Van Amsterdam naar Singapore zal de reis zes uur korter worden. Voor de komende winter biedt de KLM meer belangrijk nieuws. Hiervan noemen wij de aanzienlijke uitbreidin gen van het luchtnet in Afrika. Als al le gevraagde goedkeuringen afkomen, zal van begin november af naar veer tien steden in twaalf Afrikaanse landen worden gevlogen. Nieuw zijn de al eer der aangekondigde, maar uitgestelde lijn naar Monrovia, onder andere via Las Palmas en Conakry, de tweede nieuwe lijn naar Akkra in Ghana (zo mogelijk via Lagos in Nigeria). Voor de passagiers is zeker ook van betekenis, dat al op 1 oktober de toe ristenklasse in de diensten naar het Verre Oosten. Centraal, en Zuid-Afrika en Curacao worden vervangen dtior de zg economy klasse. Naar gelang de route komt dit neer op een tariefsverla ging van zes tot tien procent. Ondanks de grote vrachtcapaciteit op de diensten voor de DC-8 (rond 5000 kg per vlucht) zal de KLM komende win ter zes vrachtdiensten per week onder houden naar New York met een inci dentele tussenlanding te Montreal. Twee ervan geschieden met DC-7F's. Dit zijn DC-7C passagiersvliegtuigen, die omge- jbouwd zijn voor hun nieuwe beitenv I ming. hulp van de rotsbrekerinstallatie. De door de 22% ton zware rotsbeitel gebroken stukken kunnen daarna met de lepel, die een inhoud van 4% kubieke meter heeft, worden verwijderd en in langszij gemeerde bakken worden ge stort. Er kan tot ongeveer twintig me ter onder de waterspiegel worden ge werkt. Tijdens het graven wordt het vaar tuig vastgezet, waarbij de voorkant ge deeltelijk uit het water wordt gelicht door het met lieren aan twee zware pa len (zg. spuds) op te hijsen. Aan de ach terkant van de ponton is eveneens een spud aangebracht. Met behulp hiervan en van de „steel" van de lepel kan het schip voorwaarts worden bewogen. In derdaad dus een merkwaardige, hoewel vernuftige constructie. Met deze gespecialiseerde apparatuur voegt de I.H.C.-Holland een belangrijk werktuig toe aan de vloot van sleep- en baggervaartuigen, die zij in de afgelo pen tien jaar aan de Suezkanaalmaat sehappij heeft geleverd. Dat zijn onge veer een dozijn sleepboten (waaronder twee van 6400 pk en een van 5500 pk), drie snijkopzuigers en een tachtig tons drijvende kraan. Wat de toekomst zal brengen is nog onbekend, maar door het wegvallen van de Engels-Franse invloed schijnt de commerciële situatie op dit punt voor de Nederlandse combinatie van zes be drijven wat gemakkelijker geworden. De Suezkanaalmaatsehappij gaat voort met het verdiepen en verbreden van het kanaal en het uitbreiden van passeer- gelegenheden. Het staat nog niet vast of de gedach te aan verdubbeling van het kanaal zal worden verwezenlijkt. Voor een groot deel hangt zulk een beslissing af van wat de reders van mammoettankers van plan zijn: wel of niet door het ka naal gaan. Van ome weerkundige medewerker DE BILT. De regen is gisteren bij stromen gevallen. Vooral in het westen van het land is gisteravond om zeven uur veel regen gemeten. Die was gevallen in de voorafgaande twaalf uren. Op Valkenburg bij Katwijk was het 27 millimeter, op Ypenburg 24. Hoek van Holland meldde om zes uur reeds 26 mm. In het noorden is het wat beter gegaan. Terwijl Schiphol negentien millimeter noteerde, viel er in Den Helder slechts één millimeter en op Terschelling waren het slechts enkele druppels. Gisteravond om negen uur duurde de regen nog voort behalve in het uiterste noorden en het uiterste zuiden van het land. De temperatuur had veel onder deze buiigheid te lijden. In het midden en westen werd het niet warmer dan vijf tien tot zestien graden, nauwelijks kamertemperatuur dus, terwijl in het noorden zeventien tot achttien graden werd genoteerd evenals in het zuiden. In Zuid-Limburg was zelfs negentien graden de hoogste temperatuur. De depressie, die de oorzaak is van de regen, bevond zich gisteravond nog boven de ingang van het Kanaal. Zij verplaatste zich nog maar zeer lang zaam. zodat zij voorlopig nog wel in staat zal zijn invloed te oefenen op het weer bij ons. Ook in Engeland en langs de kanaalkust van Frankrijk en België heeft het gisteren veel geregend. De kans op buien of een druilerig regentje blijft groot, terwijl de temperatuur geen sprong omhoog zal maken en de zon zich slechts af en toe zal laten zien. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De 22-jarige ha venarbeider C. J. V. is gisteren door de Rotterdamse rechtbank wegens doodslag tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Hij zal ter be schikking van de regering worden gesteld. Op Tweede Kerstdag van het vorig jaar beroofde V. de twaalfjarige Jan Uitdenbogerd van het leven, na hem eerst te hebben meegelokt naar de Spaanse Polder. De officier had een gevangenisstraf van acht jaar en ter beschikkingstelling van de regering geëist. De rechtbank overwoog in het vonnis, dat V., tijdens de daad niet voort durend toerekeningsvatbaar is geweest. Hij moet als een gevaar voor de maat schappij worden beschouwd en wordt daarom ter beschikking van de regering gesteld. van Laos richtte, kapitein Kong Lae, erin slaagt de macht in handen te krij gen, lijdt het geen twijfel dat dan de dagen van het koninkrijk Laos zijn ge teld en de communisten er de macht zullen overnemen. Zover was het gisteren nog niet. Vol gens de berichten van de grenzen van Laos waren de opstandelingen alleen meester van de situatie in een deel van Vientiane, de hoofdstad, waar hevig werd gevochten, en was de rest van het land nog trouw aan het oude, westelijk georiënteerde bewind. De eerste berichten over de gevan genneming van de leden van de rege ring schijnen niet geheel betrouwbaar te zijn geweest. Sommige van het ka binet bevonden zich op het ogenblik van de staatsgreep in Loeang Prabang, de koninklijke residentie, ter bijwo ning van de begrafenis van wijlen ko ning Sisavang Vong. De ministers van defensie, voorlich ting en economische zaken van Laos kwamen gisteren per vliegtuig in Bang kok, de hoofdstad van Siam, aan. Hun vliegtuig, waarin zij onderweg waren van Loeang Prabang naar Vientiane, had niet in de hoofdstad kunnen lan den en was daarom doorgevlogen naar een vliegveld in het noorden van Siam. In het verloop van de staatsgreep zouden volgens berichten in Siamese kranten drie landen van de regering van Laos, onder wie de minister van buitenlandse zaken, zijn gearresteerd. Het was gisteren nog niet duidelijk welke rol kapitein Kong Lae. de lei der van de staatsgreep, speelt. Men bracht in herinnering dat Kong Lae zijn militaire opleiding heeft gekregen in Fort Benning, in de Verenigde Sta ten. DEN HAAG. Van de 278 jongelui die zich hadden opgegeven om tandheel kunde te gaan studeren zijn er nog maar 188 overgebleven. Verwacht wordt dat er zich van hen ook nog enkelen zul len terugtrekken. Het maximum van 175 eerstejaars studenten dat de rijksuniversiteiten van Utrecht en Groningen kunnen plaatsen zal daardoor niet of nauwelijks worden overtroffen. Noodmaatregelen kunnen naar het oordeel van de regering dan ook achterwege blijven, zo antwoordde minister Cals. gisteren op schriftelijke vragen van het socialistische Tweede- Kamerlid Van Lienden. Een groot deel van de negentig ge gadigden, die zich hebben teruggetrok ken, moest dat doen omdat zij niet wa ren geslaagd voor het vereiste einddi ploma van een middelbare school. Ver scheidene jongelui bleken eerst in mili taire dienst te moeten. Anderen zagen van hun oorspronkelijke studieplan af. IN DE BIESCHBOS Van onze correspondent HARDINXVELD-GIESSENDAM. Be roepsvissers die in en bij de Biesch- bos hun netten uitwerpen, lijden de laatste tijd grote verliezen: onder de beoefenaars van de watersport, die in steeds groter aantal naar de Biesch- bos komen, blijken veel fuikenlichters te zijn. Het lichten van fuiken en kubben neemt zelfs zulke ernstige vormen aan, dat verscheidene beroeps vissers zomers nauwelijks nog in de Bieschbos durven vissen. De verliezen van de beroepsvissers worden nog groter als de rovers haast hebben: dan nemen zij voor het gemak het hele visgerei maar mee. Er zijn vissers, die dit- seizoen al tien fuiken (een fuik kost circa dertig gulden) zijn kwijtgeraakt. Visser Aarts uit Geertruidenberg zag deze maand, toen hij aan de ene kant van de river zijn fuiken uitzette, dat aan de andere kant zijn fuiken werden gelicht. De stropers ontsnapten met hun buit in een auto. Zelfs zijn zij al zo ver gegaan, dat zij van een beroepsvisser het bunslot op een vissersboot hadden verbroken. Zij na men een grote vangst mee. De politie te Drimmelen, Gorinchem, Sliedrecht en andere plaatsen heeft wel eens enkele yisdieven betrapt: de drukte in de Bieschbos is evenwel zo groot geworden, dat controle in dit uitgestrekte gebied zeer moeilijk is. DJAKARTA (Reuter). Eerste mi nister Djuanda is gisteren van zijn Oost- europese reis in Djakarta teruggekeerd. Een aantal landen achter het IJzeren Gordijn, zo kondigde hij aan, heeft In donesië kredieten aangeboden voor de financiering van Indonesië's ontwikke lingsprojecten. Djuanda zei dat Indonesië niet klak keloos alle aanbiedingen zal aanvaar den. Zij moeten passen in Indonesië's nationale plannen. NEW YORK. In september zal in de Koninklijke schouwburg van Stock- li olny het nagelaten toneelstuk van Euge ne O'Neill More stately Mansions de we reldpremière beleven. UTRECHT (A.N.P.) Op de niet be veiligde overweg tussen Klarenbeek en Apeldoorn is gistermiddag een perso nenauto door een trein gegrepen en zwaar beschadigd. De bestuurder van de wagen, de 33-jarige heer D Steen- brugge uit Deventer werd ernstig aan het hoofd gewond. Hij is in een zieken- huis opgenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5