TWEEDE SHOW OP WEG Het dure schoolboek goedkoop I BENNY VREDEN: IK MAAK ME MISBAAR AMERIKA ZAL INGRIJPEN WANNEER DAT NODIG IS ANDRÉ BLOCH OVERLEDEN E GEEN VAKANTIE VOOR ELLEN 1 Lasser viel van 10 m hoge werktafel Herten Geen zwakte in verkiezingstijd HOEWEL OUDERS FLINK MOETEN BETALEN Iedereen, behalve.... Geen „eenheidsboek" Knoop dit in „Goalpalen" Adjunct-directeur Frans Halsmuseum D. Schwagerman uw oorj VAN NELLE's Afternoon" theebuiltjes 98 ct presenteert vandaag een man die zijn publiek de volle kilo geeften een echtpaar dat particulier initiatief toont voor twee Volle pond Geen verschil WOENSDAG Het Metropole-or- krest maakt vanavond Latijns-Ameri- kaanse muziek om 20.05 op Hilver sum I. U zult dan weer gelegenheid hebben om de veelzijdigheid en grote kunde van dit orkest te leren kennen. Om 20.40 wordt een hoorspel van vorig jaar herhaald: Gangster tegen wil en dank. Om 21.55 weer het merk- u aardige programmaatje van Nienke Sikkema en Nick van den Boezem: Met een knipoog naar de muzen. Om 22.40 begint een uitgestelde uit zending uit het Holland Festival van dit jaar, een van de hoogtepunten: Wozzeck. de opera van Alban Berg, waarin Albrecht Peter schitterde. U hoort vanavond het eerste deel van het werk, dat totaal uit 15 taferelen bestaat. Hilversum II, 13.15 Hilversum II komt ook al met een stuk Holland Festival: om 20.15 het Nederlands Kamerorkest met mede werking van Elisabeth Schwarzkopf, Marcia Cureio, Thomas Kopf en Piet Nijland. Een heel ander geluid maar niet minder boeiend laat jazz-zanger Joe Williams horen om 22.10 met het or kest van Count Basie. Het concert uit het Holland Festival wordt om 23.00 voortgezet. En dan natuurlijk Paulus: Hilversum I. 19.00. programma's i1 'l ln het kort] DONDERDAG 11 AUGUSTUS RADIO HILVERSUM I. 402 m ochtend AVRO: 1.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; VPRO 7.50 Dagopening: AVRO 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.30 Vd kind; 8.40 Gram; 9.00 Gym Vd vrouw: 9.10 De groeritem; 9.15 Gram: 9.35 Waterst: 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.30 Vd kleuters; 11.00 Vd vrouw: 11.15 Pianorecital; 11.45 De kracht van het zwakke, lezing. middag 12.00 Orgel, piano en celesta; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Lichte muz; 13.55 Beursber; 14.00 Sopr en piano: 14.30 Voordracht; 15.00 Altviool en piano; 15.30 Gevaren van een slappe opvoeding, lezing: 15.50 Gram; 16.20 Voordr; 16.45 Lichte muz; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; avond 18.00 Nws; 18.15 Journ; 19.00 Licht progr: 19.45 Gesproken brief; 19.50 Sportpraatje; 20.00 Nws; 20.05 Bayreuther Festspiele I960: Die Meistersinger von Nürnberg (III), opera: 22.25 Wereldkamp. wielren nen: 22.30 Nws: beursber v New York en S O.S.-ber; 22.45 Jazzfestival: 23.00 Sport- act: 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorsp; 23.40 Gram; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. ochtend KRO 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.45 Morgen gebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d. vrouw; NCRV: 10.00 Gram; 10,30 Morgendienst; KRO 11.00 V. d. zie ken; 11.45 Gewijde muziek. middag 12.00 Middagklok - noodklok: 12.03 Gram: 12.25 Wij van het land. praatje; 12.35 Land en tuinb. meded.: 12.38 Gram: 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Koper- ork NCRV: 14.00 Amus. muz; 14.30 Fhilharm ork. en soliste; 15.45 Gram; 16.00 Bijbel overdenking 16.20 Holland Festival I960: Juilliard kwart; 17.00 V. d jeugd: 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Klavecimbel- recital. avond 18.00 Jazzmuz; 18.15 Gram; 18.25 Kinder koor, instr. ens. en orgel 18.50 Het Christe lijk onderwijs in Suriname, lezing; 19.00 Nws. en weerber; 19.10 Gram; 19.30 Radio krant 19.50 Polit. lezing; 20.00 Gevar- progr; 21.15 Gram; 21.30 Lichte muz; 22.00 Perio dieken parade; 22.10 Gram; 22.30 Nws. en S.O.S.-berichten: 22.40 Gram: 22.45 Avond overdenking; 23.00 Orgelconc; 23.25 Platen- nieuws; 23.55-24.00 Nws. j TELEVISIE J NEDERLAND NTS 20.00 Journ. en weerber KRO 20.20 Documentaire: 20.30 Interviews; 21.00 The young in heart. TV-spel. BELGIë VLAAMS 19.30 Nws; 20.00 V. d. jeugd; 20.45 Muzi kale film; 21.00 Overname v.d. N.T.S.; Blijspel; 22.20 Nws. BELGIë FRANS 19.30 V. d jeugd; .20.00 Nws: 20.30 Film- progr. 22.10 Onbekend, daarna nws; DUITSLAND 17.00 V d. kind.; 17.15-18.00 V. d. jeugd ("Regionaal progr.: 18.45 NDR. Die Nord- *chau: WDR: Hier und Heute: 19.25 NDR: Noorse schetsen; WDR: Zeg de waarheid) 20.00 Nws; 20.20 Filmrep. 20.50 TV-spel. „Nelson heeft mij de achtergronden van het cabaretwezen geleerd, de men tale motieven die er achter steken, en hij heeft er ook steeds op gehamerd dat je nooit iets teil koste van je pu bliek mag debiteren Nelson geloof de ook trouwens nooit in een vervelend publiek. Gelukkig heb ik mij die over tuiging ook helemaal eigen gemaakt in de loop der jaren. Aan het eind van de honderden rei zen door Nederland vonden we vaak in het kleine dorpscafé een aftands zaaltje waar we moesten optreden. Dan ben je moe van urenlang opgepropt in een auto zitten. En als je dan in zo'n „un heimische" gelegenheid belandt waar er van de belichting niets deugt, terwijl er geen behoorlijke was- en kleedruim ten zijn, krijg je de neiging om de hele boel er bij neer te gooien. Maar dan dacht ik altijd aan Nelson! Het pu bliek mag niets merken van de stem ming der artiesten, het publiek heeft recht op het volle pond!" Dat volle pond heeft Benny Vreden ze altijd gegeven. Als producer maakt hij er misschien wel kilo's van. televisie vandaag 1 WOENSDAG. Vanavond krijgt u ''nieuws, voorlichting, film. ballet en sport te zien in een programma van de V.P.R.O. Na het journaal ziet u in de reeks Ontmoetingen met het Oos ten om 20.20 een film over China. Om 20.50 is De oude draaidoos aan de beurt en om 21.10 ziet u sterdansers Jaap Flier en Marianne Hilarides in een klassieke pas de deux. nog steeds een veel gevraagd repertoirestuk van vele balletgroepen: De blauwe vogel uit De schone slaapster van Pepitd en en daarna Legende, gedanst door Mil- ly Gramberg en Aart Verstegen. Maureen O'Hara, die u gister avond op de Nederlandse televisie hebt kunnen zien, speelt vanavond voor Vlaanderen een hoofdrol in de film Sentimentele reis, die om 20.00 wordt uitgezonden. Om 21.30 een pro gramma over Picasso. Frans België brengt na een aan tal reportages om 21.05 het toneelstuk La Demande, overgenomen van de Franse televisie. PARIJS De Franse componist An dre Bloch is op 87-jarige leeftijd over leden. Hij is een bescheiden figuur ge weest, die nochtans invloed heeft gehad op het Franse muziekleven, omdat hij vele jaren inspecteur-generaal van het Franse muziekonderwijs en leraar in de harmonie aan het Parijse conserva torium is geweest. O Van onze correspondent DELFT. De 37-jarige lasser M. W. de Graaf uil Delft is gisteravond van een tien meter hoge rijdende werktafel ge vallen. Hij kreeg een rugwervelfractuur. Tijdens het vervoer naar de St. Ursula- kliniek te Wassenaar is hij overleden. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. De Graaf was op de werktafel bezig met laswerk aan de kernreactor van de technische hogeschool. Toen de tafel zich plotseling in bewe ging zette, verloor hij het evenwicht. Hij kwam terecht op constructiewerk. Woensdag 10 augustus 1960 ZEEUW.SCH DAGBLAD Pag. 6 Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. Terwijl de meeste artiesten een welverdiende vakantie genieten is het volop werken geblazen voor het echt paar Maya Bouma-Frans Vasen. Maya is druk bezig aan haar tweede One-woman-show, die de VPRO zaterdag 3 september uit zendt. en Frans legt de laatste hand aan het repertoire van zijn toneelgroep De Speelkamer. Natuurlijk wordt die eerste za terdag in september voor Maya een groot avontuur, want u her innert zich nog wel haar verras sende debuut van een paar maan den geleden. Iedereen was vol lof over haar. Reden te meer om op je qui vive te zijn, denkt Maya. Of er nog gasten in haar showtje verschijnen? Natuurlijk, en wel twee zeer uiteenlopende: De com ponist Henk Badings en een straal jagerpiloot! Terwijl Maya ln de voorkamer haar teksten schrijft, is Frans in het zijkamertje bezig De Speel kamer voor het komende seizoen draaiende te houden. Het valt niet mee ongesubsidieerd door de pro vincie te trekken met eersterangs artiesten, diè met kleine honoraria genoegen nemen, omdat de vrijheid hun zo lief is. „Ik houd nu eenmaal van het vrije Engelse en Franse systeem: Een eigen produktie per stuk en geen vaste gezelschappen", zegt Frans, die vermoedelijk de jongste toneeldirecteur van het gehele westelijke halfrond is. De Speelkamer gaat nu zijn derde seizoen tegemoet. Het eerste jaar werden er dertig voorstellin gen gegeven, in 1959 honderd en dertig en dit jaar zal het getal tweehonderd wel overschreden worden. Er is dus nog particulier initiatief! Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De regering van de Sowjetunie begaat een pijnlijke vergissing indien zij meent in de huidige Amerikaanse verkiezingscampagne een perio- de te zien waarin de handen van de Amerikaanse regering gebon- den zijn. Zij zij gewaarschuwd dat de Amerikaanse regering en het Amerikaanse volk in deze periode even goed als in welke andere periode ook snel, krach tig en eensgezind kan ingrijpen. Christian Herter, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, die deze krachtige waarschuwing gisteren in een persconferentie liet horen, gaf enige voor beelden van de onverminderde militaire paraatheid van de Verenigde Staten tij dens en onmiddellijk voorafgaande aan een presidentsverkiezing. Die voorbeelden waren kennelijk even zeer bedoeld om het Kremlin tot matiging te bewegen als ook om president De Gaulle en kanselier Adenauer, die trach ten politieke zijde te spinnen bij de be weerde verminderde paraatheid van Washington, terecht te wijzen en om de openbare mening in het westen, door het optreden van beide Westeuropese staatslieden wat onzeker geworden, weel een hart onder de riem te steken. „Onze bondgenoten en de andere lan- den van de vrije wereld kunnen er i zeker van zijn", zei Herter, ,,dat ingegre- pen zal worden wanneer dat nodig is." Amerika had dat volgens hem al een paar malen bewezen. Herter noemde deze voorbeelden: ln 1940 verhinderde de presidents verkiezing niet dat Amerika een groot aantal torpedobootjagers aan En geland, toen al in oorlog, afstond, een overeenkomst met Engeland sloot over het afstaan van militaire bases in Enge land voor de Amerikaanse strijdkrach ten. en de dienstplicht invoerde. 2 ln 1948 slaagde Amerika er ondanks w de presidentsverkiezingen in de pogingen van de Sowjetunie, West-Ber- lijn van het westen af te snijden, door middel van de bekende luchtbrug te verhinderen, samen met Engeland en Frankrijk. 3 In 1956 greep Amerika ondanks de presidentsverkiezingen resoluut in toen de crisis om het Suezkanaal de we reldvrede in gevaar dreigde te brengen. Bovendien had de Amerikaanse rege ring' in 1948 de handen ondanks de pre sidentsverkiezingen nog wel zo vrij dat zij kon meewerken aan het tot stand brengen van een van de belangrijkste bondgenootschappen in de geschiedenis, de Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie. „Laat niemand de fout maken", zei Her- ter, „datgene te zien als een teken van zwakte en er misbruik van te maken I wat in werkelijkheid een teken van kracht, is. namelijk dat wij Amerikanen als burgers van een vrij land vrijmoedig en openlijk van mening kunnen ver- schillen over de politiek om zoedoende de politieke beslissingen mogelijk te ma- i ken die voor ons land de beste zijn." Van een onzer redacteuren EVORDERD Over naar een hogere klas op Gymnasium, H.B.S. of Lyceum. Die ivoorden zijn ieder jaar weer voor duizen den jongens en meisjes reden tot uitbundige vreugde. En de ouders zijn niet minder blij, want het is voor hun kinderen alweer een stap verder naar de volwassenheid. Gevonden voorwerpen GOES. in de maand juli 1960 zijn aaw het bureau van gemeentepolitie te Goes on derstaande voorwerpen als gevonden aange geven en nog niet afgehaald Inlichtingen hierover zijn aldaar op iedere werkdag te verkrijgen. Witte dameshoed, wieldop v. „Ford", hand doek met hempje, broekje en washandje. I uin?i me* sleuteltje en sleutel. 4 div. zonne brillen. waarvan 1 in rood étui. een passer, I 5 div. portemonnaie's, met of zonder inhoud, een sierduif, natuurkundeboek. 3 bankbiljet- ten van 10,doos, inh. 5 kg cacao (pak- jjes). een hondenriem. 4 div. sjaals of hoofd- j doeken, herensandaal (wit bovenleer) wit j led. kihdertuigje, schoenlepel (zwart meta- jlen), grijze plastic regenjas, halsketting (ko- I per?wit plastic étui w.i. rozenkrans, plas- I tic regenkapje, plastic kindertasje. inh. speel- goedgeld, ceintuur, autoped, kleur beige m. j blauw, passer, grijze das, fietssleutel (1 stuks), bruin kinder jack m. ritssl., kontakt- J sleutel .V.W.", SG 135, R.K.-kerkboekje, i beige plastic étui met damesbril m. hoornen montuur, bi. kindertasje, doublé damespols» horloge m. dito bandje, doos (v. Visser-Koo- le-Axel) w.i. nieuwe geruite damesjas,, plas tic bal, capuchon, rood gevoerd, paar br* glacé handschoenen, vulpen, bl.zw. gevlamd, goudkl. armbandje, jong katje. br. glacé handschoen (1.), kinderregenjas (okerkleurig), zilverkl. schakelarmbandje, aktetas. 4-kleuri- ge ballpoint, 2 eigaretten aansterkers (o.a, ..Rodan"), 3 bankbiljetten v. 25.1 zil veren gulden, damesrijwiel, sportmodel, schroevendraaier „Navis" m. geel isolatie handvat, snoer imitatieparels, zwarte alpino muts, plastic zakje m. wortelen, 1 blauw- en 1 grijs geruite damesparapluie. wit kinder schoentje (r.), 2 ballpoints (grijs m. groen en een zwarte), kettinkje m. medaillon, he renpolshorloge m. metalen bandje, regenpak (groene cape en zwarte broek), 2 all.- of sta len duimstokken, geel plastic armbandje, lichtblauwe autoped o. luchtbanden, zilv. ket- tink]ö w.a. „bedeltjes", J2 kg. rundvet, kg reuzel, huissleutel, badhanddoek m. zwem broek. padvindersriem, collier paarlen. br. led. tas. inh. port., huissleutels, borstel, haakwerk, enz. 20.—.), speld, best. uit grote en kleine parels, kinderbril, licht mon tuur (gevonden o. Goesse Sas), gestr. grij ze jonge poes, sleuteltje „Quiek"-184, kast- sleutel „27", nieuw wit zeil m rubberlus sen, zwarte waterproof regenbroek, 14 obli gatiezegels v. Albert Heijn a 10 ct., wit led. kinderschoentje, mt. 21, rechter, diamant duifje, koperen „Lips"-hangslot, 1 rijksdaal der, sleutelbos, zw. meisjesfietsje „P.J.KA* met a h. stuur een bruine tas. parapluiehoes (beige), grijs herensportrijwiel, „Batavus", Advertentie AAR tegelijk met de rapportcijfers die va der en moeder inkijken, terwijl de bevor derde scholier met een smak zijn boeken tas in een hoek gooit, rolt ook de boekenlijst uit de schoolenveloppe. Reeksen nieuwe boeken zijn weer nodig voor het volgende schooljaar. Een vluchtige blik langs de titels en prijzen leert al gauw, dat het optel sommetje van twee, drie, vier en soms wel van zes en zeven guldens voor de verscheidene vak ken wel weer een bedrag van honderd tot hon derdtwintig gulden zal maken. N voor Jan, die nu in de klas komt die zijn oudere broer juist heeft verlaten, moeten ook weer boeken Voor Ellen Craamer, het blonde zangeresje uit de Publieke (televisie-) tribune van Gys Stappershoef was er dit jaar geen tijd voor vakantie. Tussen de Publieke tribune van twee maanden geleden en de televisie programma's van bet komende seizoen is Ellen moeder geworden van Inge, een flinke dochter van zeven en een half pond. Ook al zal Inge voorlopig haar moe der wel duchtig in beslag nemen. Ellen hoopt toch weer gauw voor de televisie te verschijnen. Maar eerst gaat zij nog wat opnamen maken voor grammo foonplaten, iets wat zij tot nu toe steeds heeft geweigerd. worden gekocht, want sommige worden helemaal af geschaft en door andere vervangen en'van enkele moet een nieuwe druk worden gekocht. Dan komt de klacht, die wij van veel ouders hoorden: Wat zijn die schoolboeken toch duur. Kan. dat echt niet goedkoper? En die klachten vinden steun bij de uitspraak van bijvoorbeeld professor dr. G. Van den Bergh, die enkele jaren geleden al klaagde over het dure studieboek en een methode aan de hand deed het goed koper te maken. De ouders wijzen ook op het pocketboek en verzuchten: Kan dat met het schoolboek ook niet zo? Wij hebben die vragen voorgelegd op het ministerie van onderwijs. Wij heb ben ze ook gesteld aan leraren, en tenslotte zijn wij bij de uitgevers van schoolboeken binnengestapt. Experts van het ministerie vonden de klacht van de ouders wel begrijpe lijk. Immers, tegenwoordig wordt al het mogelijke gedaan om zoveel mo gelijk kinderen te laten studeren door schoolgeldfaciliteiten en boekenbeur zen. Maar alleen de uitblinkers kun nen die gratis boeken krijgen, als zij tenminste een vader hebben, wiens in komen beneden de zogenaamde wei standsgrens ligt. Voor de anderen blijft een bedrag van honderd tot hon derdvijftig gulden de jaarlijkse domper op de overgangsvreugde. Of er van de zijde van het ministe rie iets aan gedaan kan worden bij voorbeeld door normalisatie van het schoolboek? Een afwerend gebaar is het antwoord en een glimlachend: ,,U weet toch wel, dat bij het Nederlands onderwijs iedereen wat te zeggen heeft behalve de minister." De schoolboekenkwestie is dus niet iets voor o.k. en w., maar voor lera ren, schoolbesturen en vooral. voor de consumenten, de scholieren en 'hun ouders. Wel is er van overheidswege bepaald, dat het bedrag aan school boeken op de Rijksmiddelbare scholen over de gehele studietijd van vijf of zes jaar het bedrag van vijfhonderd gulden niet te boven gaat. De leraren met wie wij spraken en van wie er velen zelf door hun eigen kinderen weten hoe duur de boe ken zijn hadden zich vrijwel niet verdiept in de mogelijkheden van goedkopere boeken. Wel lieten zij dui delijk merken, dat zij er niets voor voelen, voorschriften te krijgen. Zij willen zelf bepalen welk boek zij voor hun lessen en hun leer lingen het geschiktste achten. Van een soort „eenheidsboek" moeten zij in het algemeen helemaal niets weten. Dat zou trouwens in ons land niet kunnen, vinden zij. Daarvoor hebben wij te veel vormen van middelbaar onderwijs. Heel veel wijzer werden wij dus niet. Dus moesten de makers van het boek. de uitgevers, uitkomst brengen. „Geen sprake van. Het Nederlandse schoolboek is eerder te goedkoop dan Aan de vorm van het hedendaagse schoolboek wordt de uiterste zorg besteed zoals reeds de omslag van dit algebraboek laat zien. Het is een uitgave van J. M. Meulenhoff en werd in 1959 gekozen bij de vijftig best verzorgde boeken van het jaar. te duur. Vergelijk het maar ten eer ste met de normale boeken en ten tweede met de boeken in het buiten land." Dat waren reacties der uitge vers. Cijfers kwamen op tafel. De prijs van het boek is in ons land waar de kosten van levensonderhoud drie a viermaal zo hoog zijn geworden als voor I960, maar ruim twee maal zo duur als voor de oorlog. In België en Luxemburg is dat bijna zeven maal, in Frankrijk en Italië respectievelijk zelfs 26 en 92 keer zo hoog. Het'Ne derlandse boek is dus ondanks prijs stijgingen van de kosten (papier, zetten, drukken, binden enz.) goedkoop in ver gelijking met de omringende landen, aldus de uitgevers. Wat voor het normale boek geldt, is zeker waar voor het schoolboek. Weer kwamen de cijfers. Wij kregen een geschiedenisboek te zien met 556 pagina's en ruim 350 illustraties. Prijs in stevige linnen band 9.75. Vergelijk daar maar eens de prijs mee van een doodgewone roman. Als ander bewijs kregen wij een be kend woordenboek voor onze neus: 1400 pagina's, twee kolommen per bladzijde en in stevige band voor niet meer dan 11,75. I HAARLEM De veertigjarige con- j servator van het Gemeentemuseum in 1 Den Haag D. Schwagerman uit Schiedam is benoemd tot adjunct-directeur van het I Frans Halsmuseum in Haarlem. Nee. zeggen de uitgevers. Als men bedenkt, dat het papier na de oorlog acht keer zo duur is geworden en de drukkosten 300 procent hoger lig gen dan is ons schoolboek goedkoop. Bovendien moeten wij zorgen, dat de boeken, die behalve als studiemateriaal ook als goalpalen en slagwapen dienst moeten doen, extra degelijk in elkaar zitten. Vergelijking met het pocketboek, dat op goedkoper en minder sterk pa pier wordt gedrukt, niet wordt inge naaid maar gelijmd en niet wordt ge bonden, gaat dus in dat opzicht al niet op. Bovendien is het onmogelijk van een schoolboek tienduizenden exemplaren tegelijk te drukken, wat bij de pocketboeken wel kan. Aan het schoolboek worden hoge eisen gesteld, zowel wat de inhoud als wat de verzorging betreft. Daar om zijn de produktiekosten hoog. En met zekere trots vertelden schoolboe kenuitgevers ons, dat zij voor de vorm geving zelfs typografische kunstenaars als Suzanne Heinemann, Henk Krijger in dienst hebben. Wij kregen dan ook schoolboeken te zien, die heel wat ver schilden van de leerboeken waaruit wijzelf vroeger onze kennis hebben moeten putten. Zelfs het dorre alge braboek is tegenwoordig nog plezierig om naar te kijken. De uitgevers konden overigens best Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie. Ook buiten, op vacantie, in de tent, op de bootzó gemakkelijk Neem ze vooral mee! (groot formaat) doos t an 20 stuks begrijpen, dat de ouders het boek. duur vinden. Maar dat is meer een gevoelskwestie dan werkelijkheid. Het feit. dat schoolboeken bestellen juist meestal vóór en de rekening ervan betalen juist na de vakantie valt zal bij dat duur vinden wel een rol spelen, dachten zij. Wij hebben ook het balletje van de vele herdrukken nog even opgeworpen en gevraagd, of nieuwe boeken en her drukken niet vaak een gevolg zijn van winstbejag bij uitgevers en leraren- boekenschrijvers. Met verontwaardiging werd de be schuldigende vraag van de hand gewe zen en aangetoond, dat herdrukken slechts aarzelend en alleen in noodza kelijke gevallen werden gemaakt. Voor beelden te over: de ontwikkeling van de wereldgeschiedenis maakt wijzigin gen van aardrijkskunde- en geschiede nisboeken nodig. De stormachtige vooruitgang van de techniek heeft van de scheikunde- en natuurkundeboekjes uit onze eigen tijd weinig meer heel gelaten. Ook voor andere vakken maakt een nieuwere didactiek nieuwe boeken nodig. De uitgevers behoefden ons maar te la ten zien, hoe vroeger de talen werden geleerd uit boeken met dorre woorden reeksen en droge thema's, terwijl nu grammatica en ideoom spelenderwijze geleerd worden in geïllustreerde ver halen. Meestal kunnen de laatste herdruk-, ken nog gerust naast elkaar gebruikt worden, zodat gebruik door jongere fa milieleden of verkoop aan vriendjes geen bezwaar is. Het Nederlandse schoolboek is dui niet duur. A LS ZE ME op het ogenblik vragen: Wat ben je van je beroep?, dan weet ik nooit direkt wat ik zeggen moet. Een jaar geleden kon ik naar eer en geweten antwoorden: Cabaretier. Nü zou ik kun nen zeggen: Ik ben bezig mij misbaar te maken. De licht-blauwe ogen van Benny Vreden staan op binnenpret als zij ontdekken, dat hun meester in raadselen spreekt. „Kijk, dat zit zo", en Ben ny Vreden gooit zijn ene been over het andere, „de laatste 15 jaar ben ik altijd zelf van de partij geweest Eerst alleen: als entertainer, pianist, liedjeszanger, samen steller van amusementspro gramma's voor de Wereld omroep, en sinds 1952 als baas van cabaretgezelschap pen die de hoofdschotel vormden van de propaganda- tournees van de VPRO. Daarnaast traden we voor eigen rekening op in alle hoeken en gaten van ons land en op het laatst krijg je dan zo het idee, dat je er altijd bij moet zijn. En dat is natuurlijk niet zo. Dan plotseling krijg je de smaak van het organiseren te pak ken, het produceren dus van programma's voor radio, televisie en film, maar ook voor de Bühne." Begon Benny Vreden ruim 20 jaar geleden in de moeilijkste tijd die men zich denken kan. nu, als man van middelbare leeftijd met een solide naam heeft hij de wind in de zeilen: Industrie en reclamebureaus kunnen iedereen met frisse ideeën goed ge bruiken en wat is er meer waard dan een onderhoudend radio- of televisie- programma'tje gevolgd door een goede pakkende reclameboodschap, redene ren zij. „Ik werk dus uitsluitend in opdracht van firma's en omdat die de ideeën en uitwerking helemaal aan mij over laten is er in feite voor mij geen verschil met het werk, dat ik tot nu toe deed en nog doe voor de omroep." Nadat Benny Vreden het amuse mentsvak van alle kanten heeft mee gemaakt ligt nu de weg' van producer voor hem open en het is niet uitgesloten dat zijn succes hierin nog groter zal zijn dan als kleinkunstenaar. Want Vre den kent zijn publiek, 'hij weet zo on geveer wat ze verlangen en. bovenal: hij gelooft in zijn publiek, een geloof dat hem is bijgebracht door niemand minder dan Rudolf Nelson bij wie hij enige tijd in de troep is geweest. BENNY VREDEN Pianist, liedjeszanger en „baas" van cabaretgezelschap.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6