HET MYSTERIEUZE PROCES tegen dr. O. ANGST REGEERT DE INDONESIËR Meer jeugd misdaad in Amsterdam Acte van beschuldiging tegen Francis Powers gepubliceerd zienbarend boek vol aantijgingen kritiek ven onbekend auteur Strijd om Nw-Guinea blijft vreedzaam TUCHT IN BELAWANS HAVEN isZELFMENGEND Woensdag 10 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Strafpleiter mr. Huygens als de centrale figuur BRIEFJES-AFFAIRE HOOGTEPUNT NASLTION Moskou betrekt nu ook Zweden en Finland bij zaak-Powers ..VOLBLOEI) Duitse kampeerder ernstig gewond Rotterdamse sloper in Utrecht verongelukt NA BRAND IN POSTKANTOOR GELD TEKORT TE HULP HERZIENING VAN KINDERAFTREK Minder belasting steenkool Klaagbrief aan G.S. over de R.T.M. VERKLARINGEN KLOPPEN NIET .DOOR TWIJFEL weken voor niets ichlhonderd ton rijst gestolen in één maand Arnhemse verongelukt in Duitsland Gebrek aan politie „Vrij" reizen voor Franse rechters Cijfers KREMLIN STUURT NOTA TERUG Argentinië bereid tot uitlevering Duitser DUITSERS^GOOIDEN TRAANGASBOMMEN IN CAFÉ'S op tveg naar sleep nieuw karwei ESSO 2-T MOTOR OIL jCML WQwmurQW, v Mr. M. H. Huygens, de verdediger van dokter O. rijst als de centrale figuur op uit dit boek, waarin wordt aangetoond dat mr. Huygens onschuldig is aan de beruchte briefjes-affaire. Van een onzer redacteuren AN J. P. M. van Elswijk, een onbekende schrijver, komt vandaag in de pocketserie Zwarte Beertjes een boek in de handel, dat ongetwijfeld op nieuw stof zal doen opwaaien rond de nog altijd mysterieuze figuur van dokter O. „Het mysterie-proces dr. O." heet dit boekje, dat een sterk gekleurd verslag geeft van de opzienbarende terechtzittingen in 1954, toen de „eerste" zaak dokter O. werd behandeld. Slechts op een enkele plaats wordt in het boek gezinspeeld op de tweede zaak-O., de ge heimzinnige dood van de medegevangene van de Berkelse arts Lodder in Leeuwarder straf gevangenis. Desondanks kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat het boek juist met het oog op deze zaak thans wordt uitgegeven. Daarnaast wekt het de indruk, dat het is geschreven als sen vlammend pleidooi voor de verdediger van dokter O., de Haagse strafpleiter mr. H. M. Huygens, die de centrale figuur van het boek is geworden. De figuur van mr. Huygens treedt in het boek sterk op de voorgrond. Hij overvleugelt de man waar het in het proces om ging, bijna geheel. De beruchte briefjes-affaire waardoor de verdediger mede-verdachte werd, vormt een van de hoogtepunten van het boek. Of de schrijver de zittingen van de Haagse rechtbank zelf heeft bijgewoond, vermeldt hij niet. Ons is wel bekend, dat hij maandenlang de beschikking heeft gekregen over vrijwel alle publikaties die over de Berkelse moordzaak zijn verschenen en uit de passages die betrekking hebben op de briefjesaffaire blijkt, dat de schrijver zelfs de beschikking heeft gehad over de deskundige rapporten van prof. Carp en dr. Briët. Hij citeert daar namelijk conclusies en vooral passages uit, die nimmer in de openbaarheid zijn geweest. In vaak triviale bewoordingen laat de schrijver twee figuren op de publieke tribune (Bulletje en Bonestaak) kritiek oefenen op de zittende en staande magistratuur, en op de getuigen die verklaringen hebben afgelegd ten nadele van dokter O. Alle personen die een rol hebben gespeeld in het proces worden met naam en toenaam voluit genoemd. DJAKARTA (Reuter) Een woord voerder vóór de Indonesische minister van defensie generaal Nasution, heeft gisteren in Makassar verklaard dat Indo- nesië's strijd om westelijk Nieuw-Guinea gericht blijft op een vreedzame regeling. Dit is de eerste maal in weken dat een dergelijke verklaring wordt afgelegd. Hoewel in die tijd niet met zoveel woor den is gedreigd met militair geweld, hebben verschillende autoriteiten druk geschermd met Indonesië's „potentiële macht" en zijn „fysieke kracht". De woordvoerder, kolonel Sukowati, zei nog iets opmerkelijks: de minister stafchef vertrouwt op de vastbesloten heid van het volk van de Molukken om te strijden en de territoriale onschend baarheid te verdedigen tegen gevaren „van welke zijde die ook mogen komen". Zoals bekend heeft het leger de laatste weken verscheidene maatregelen getrof fen tegen de Indonesische communis tische partij en zijn de betrekkingen tussen Indonesië en communistisch China al maanden lang gespannen. Stafchef Nasution is op het ogenblik o.a. met de minister van buitenlandse zaken Subandrio, op rondreis door ge bieden, die grenzen aan Nederlands Nieuw-Guinea. Het viel op dat de woord voerder Nasutions reis gisteren omschreef als een routine-inspectie. Van een bijzondere medewerker MEDAN De algemene indruk die men in het Indonesië van van daag van de bevolking krijgt, is er een van angst en van gespannenheid. Ér heerst gespannen vrees dat men „fouten" zal maken in het stelsel win geleide democratie en geleide economie, neergelegd in de alleen zaligmakende doctrine van het Poli tiek manifest van president Soekar- no. Er heerst angst voor de gevol gen daarvan. In gesprekken met Indonesiërs in het laatste half jaar is mij duidelijk geworden dat men elkaar niet meer vertrouwt. Een vertrouwelijk gesprek wordt in het openbaar niet meer gevoerd. Pas als hij er van overtuigd is dat er niemand meeluistert, kunnen bij de Indonesiër de innerlijke ge voelens nog wel eens tot uiting komen. Er is reden tot voorzichtigheid. Het zou niet de eerste maal zijn dat iemand, die zich in bijzijn van derden in ongunstige zin pitlaat over de maatregelen van de regering, dooi de militaire politie wordt verhoord, al dan niet gevolgd door gevangen neming. AFGEZET Even gevaarlijk is het al te zakelijk te denken en te verzuimen het anti- Nederlandse sentiment voorop te stellen. Een sprekend voorbeeld daarvan overkwam een Indonesiër, die het zich liet aanleunen om begin 1958 door zijn Nederlandse directie aan het hoofd te worden gesteld van de maatschappij, in welker dienst hij was. Aldra na het vertrek van de Nederlandse leiding werd hij door de militairen afgezet en ontslagen. De man richtte vervolgens, om in zijn levensonderhoud te voorzien, een xi.v. op. Hij slaagde er in het agent schap van een buitenlandse scheep vaartonderneming te verkrijgen, dat voorheen bij zijn voormalige, thans genationaliseerde maatschappij had berust. Nadat zijn n.v. dat agentschap twee jaar lang tot tevredenheid van alle betrokkenen had gedreven, bleek dat de militairen deze Nederlander vriend niet waren vergeten. Hij en zijn vrouw werden gearresteerd. Zij zouden de geleide economie hebben geschonden. Dat is een derde angst: de vrees dat men in de warboel van vaak tegenstrijdige of onbegrepen economi sche regeringsmaatregelen, ook onge wild de wetten en verordeningen zal overtreden. Ook daarvan liggen kras se voorbeelden voor het grijpen. Zo het geval van een plaatselijk di recteur van een staatsbedrijf die werd gearresteerd omdat hij cement zou hebben gehamsterd. Het kostte hem twee dagen om de plaatselijke (mili taire) overheid er van te overtuigen, dat niet hij maar de regering zelf verantwoordelijk was. VERSTEEND De zaak zat aldus: op een gegeven ogenblik was er in heel Medan geen cement meer te krijgen. Een groot aantal dringende aanvragen om toe wijzing van cement werd langs de daarvoor bestemde kanalen naar Dja karta gezonden. Enige tijd werd daar op niets gehoord tot plotseling alle aanvragen tegelyk werden.ingpwj^li^d*. Het resultaat was dat van de aan gevoerde cement dertig procent kon worden verwerkt. De overige ééttëhtlg procent was tegen die tijd door het natte klimaat versteend en dus on bruikbaar geworden. De „hamstervoorraad", die de ar restant in zijn schuur had liggen, be hoorde tot die zeventig procent. Hij kon zijn opgeslagen cement aan de straatstenen niet kwijt. De man werd vrijgelaten. Het is een geval uit vele; een il lustratie slechts van de spanningen waaronder de Indonesiër thans heeft te leven. Het is onder die omstandighe den geen wonder dat men in Singa pore nog al eens directieleden van Indonesische ondernemingen kan te genkomen, die .daar betere tijden af wachten. Voor de Indonesiër thuis, ook de kleine Indonesiër, komt bij de span ning nog de onzekerheid over de toe komst. Hoe vaak niet doen er berich ten de ronde over een op handen zijnde militaire revolte. In Indonesië gaat de kabar angin, het gerucht, nu sneller dan ooit. Bezwarende verklaringen worden „lekengeklets" genoemd en het boek wemelt van uitvallen als: ,,De schoonmoeder? Ze moest de zaal uit geschopt worden... da's geen normaal mens om te getuigen. De intuïtie juffrouw? (de apothekersassistente van de arts). Waardeloos. Ik zie dat het onbenul hier eerste rang zit en de deskundigen met reputatie van hier tot Timboektoe de blaren op hun tong mogen praten zonder dat het wat helpt", is een uitroep die volgt op •een beredenering van de getuigen-des- Icundigen die door het openbaar mi nisterie waren gedagvaard. Over de schoonmoeder van de arts wordt nog eens gezegd: ,,Ze hadden die dame psychiatrisch moeten onder zoeken^ Elke gek wordt geloofd zolang hij zijn vfngers iri de lucht steekt." Dokter Hulst, die de sectie had ver- richt, wordt afgeschilderd als een dorpsdoktertje uit vroeger tijd. Een man die niet weet hoe hij een sectie moet verrichten. Hij, dr. Zeldenrust en de andere medische deskundigen die zijn gehoord, worden betiteld als „schooljongens" die met open mond stonden te luisteren naar de grote Engelse deskundige prof. Purchase, die door mr. Huygens als deskundige naar voren was gebracht. 55 Deze inderdaad befaamde deskundi ge krijgt het volle pond van de schrij ver. Hij, „het glanzend paradepaard STEEKVLAM UIT KOOKTOESTEL Van onze correspondent DEN HELDER. Met brandwonden overdekt is een Duitse kampeerder, de heer W. Ohms, in het ziekenhuis Park zicht in Den Helder opgenomen. Hij .zal daar zes tot zeven weken moeten blij ven. De Duitser liep de brandwonden op, toen hij getroffen werd door een steek vlam, die tijdens bijvullen van benzine uit zijn kooktoestel schoot. Zijn kampeertent vloog met de inven taris in brand. Kampeerders uit de buurt schoten te hulp en blusten het vuur. De vrouw van de heer Ohms is bij een van hen ondergebracht. Van onze correspondent ALMELO. Een felle brand in een postagentschap te Enschede op 25 april, waarbij voor zeventienduizend gulden aan bankbiljetten, zegels en briefkaarten verloren ging, bracht de 46-jarige G. K. uit Enschede gisteren voor de rechtbank. Als houder van het postagentschap was hem verduistering van gelden der P.T.T. te laste gelegd. K. gaf toe geld van het postagent-i schap in zijn winkel te hebben ge- j bruikt. Het zou om vierduizend gulden gaan, maar het tekort bij het postagent-' sc'iap was aanmerkelijk groter. K. weet dit aan de brand, waarvan hij zich volkomen distantieerde. Er zou den grote coupures verbrand zijn, maai bij het onderzoek was daarvan niets ge bleken. Wèl had de recherche van de P.T.T. een opmerkelijk snelle uitbreiding van de brand geconstateerd. Naast een pa piermand. waarin door een weggewor pen peukje brand zou zijn ontstaan, was een fles benzine aangetroffen. De president van de rechtbank vond het een ernstige en bedenkelijke zaak. Dat was ook de opvatting van de offi cier van justitie, die tien maanden ge vangenisstraf eiste, waarvan vier voor waardelijk. Een verzoek om onmiddellijke invrij- heidstelling werd door de rechtbank af gewezen. De schoonmoeder van dokter O. me vrouw Van Eyl-Vos en de apothekers assistente mej. Mostert, krü&cn in het boek de wind van voren. van de verdediging, een Engelse vol bloed". wordt uitvoerig ingeleid met alle indrukwekkende successen uit zijn loopbaan, met nog een voetnoot, waar in nader wordt verhaald welke succes sen en eerbewijzen prof. Purchase ja ren later nog ten deel waren geval len. De overige deskundigen stelt de schrijver voor in enkele zinnen vol kritiek. Hij verwijt de politie, de deskundi gen en alle getuigen a charge voorin genomenheid en ondeskundigheid. Hij put uit het rapport van prof. Carp de wetenschap dat rijksrechercheurs in de beruchte briefjes-affaire, de broer van dokter O. die aanvankelijk was gearresteerd op verdenking de briefjes te hebben gemaakt, met min der eerlijke middelen tot de bekente nis zouden hebben gebracht dat het mr. Huygens was geweest, die het ini tiatief tot de zelfmoordbriefjës had ge nomen. De schrijver stelt vast, dat het allemaal tot doel had: Huygens moest hangen. In dit deel van het boek snelt de schrijver de Haagse advocaat te hulp, ofschoon men mr. Huygens op bijna elke bladzijde bezig ziet op een wij ze waaruit overduidelijk blijkt, dat deze strafpleiter mans genoeg is om eigen boontjes te doppen. Terwijl van anderen slechts hier en daar een passage is opgepikt uit de vele kran tenverslagen die de schrijver ter be schikking hebben gestaan, staan er pagina's vol letterlijk aangehaalde uitlatingen in van mr. Huygens van wie ook allerlei vragen die hij met zoveel brio kan afvuren, letterlijk worden weergegeven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De staatssecretaris van financiën, mr. dr. W. H. van den Berge, heeft zijn memorie van ant woord betreffende de herziening van de kinderaftrek bij de Tweede Kamer ingediend. In het algemeen kan hij zich ver enigen met de op- en aanmerkingen van de Kamerleden in het voorlopig verslag. Over de „verdienende" stu derende kinderen, voor wie aftrek kan worden toegepast, is de staatssecretaris van mening, - dat de grens van vier honderd op vijfhonderd gulden per jaar moet worden gebracht. Aan de belastingdienst zal daarvan mededeling worden gedaan. MINISTER DE POUS: op ROERMOND (ANP) Het zogenaam de mijnrecht is enige weken geleden afgeschaft, zo heeft drs. J. W. de Pous, de minister van economische zaken, tijdens een bezoek aan Roermond mee gedeeld. Dit recht was een heffing van rijkswege van een dubbeltje per ton gedolven steenkool. De opbrengst ervan werd volgens be paalde maatstaven uitgekeerd aan ge meenten, die op de een of andere manier met de mijnen te maken hebben, bijv. doordat er tenminste vijftig mijnwerkers wonen. Zij bedroeg circa een miljoen gulden per jaar. Volgens de minister vormde het mijn recht een extra belasting en een kostprijsverhogende factor. De bewinds man verklaarde voorts dat er ook iets zal worden gedaan aan de omzetbelasting op steenkool. Maar over het hoe of wat en wanneer van die maatregel wenste hij zich nog niet uit te laten. Van een onzer verslaggevers BRIELLE. Een inwoner van de stad Brielle, de heer J. M. van Bel Veldhuis, heeft zich in een brief aan Gedeputeerde .staten van Zuid-Holland beklaagd over de ouderwetse verbindin gen 'die de motortramtreinen van de R.T.M. onderhouden tussen Rotterdam en het eiland Voorne-Putten. Hij verwijt de R.T.M. despotisme, uit welk despotisme vaak groot ongerief voor de reizigers voortvloeit. Naar zijn oordeel zouden elektrische trctie en een grotere frequentie uit komst bieden ên voor de bewoners van het eiland èn voor de vele duizenden Rotterdammers die hun ontspanning zoeken op het eiland. Eigen nieuwsdienst LONDEN. Drie maanden na de eerste sensationele mededelingen over de mislukte verkenningsvlucht van de Amerikaanse piloot Francis Gary Powers is in Moskou een pikant, nog niet eerder openbaar gemaakt detail gepubliceerd dat in Scandinavië zeker veel stof zal doen opwaaien. Het detail dat Powers in geval van nood zijn vlucht ook zou mogen beëindigen in Finland of Zweden. Dat zou Powers volgens de gisteren in Moskou gepubliceerde akte van be schuldiging tijdens de verhoren hebben verklaard. Tot dusverre was alleen de Noorse luchtbasis Bodö als eindpunt van Powers vlucht genoemd. De acte van beschuldiging, die door spekt is met politieke toespelingen op de „agressieve politiek van de Ver enigde Stater", bevat ook de letterlijke tekst van de beschrijving die Powers zijn ondervragers zou hebben gegeven van het neerstorten van zijn vliegtuig, een U-2. Opmerkelijk is het dat in die be schrijving elke zinspeling ontbreekt op de technische moeilijkheden waarmee Powers te kampen moet hebben gehad blijkens de laatste boodschap die men in het westen per radio van hem op ving. Uit die boodschap bleek dat een hapering in de zuurstofvoorziening hem had genoopt lager te gaan vliegen. Hier volgt de aan Powers toege schreven beschrijving zoals die voor komt in de acte van beschuldiging. TEGEN DASHBOARD „Plotseling hoorde ik een hol klin kende explosie en zag ik een oranje kleurige vuurgloed. Het vliegtuig dook op hetzelfde ogenblik voorover. Ik ge loof dat toen stukken van de vleugels en de staart naar beneden begonnen te vallen. Het is mogelijk dat het vliegtuig geen voltreffer heeft gekregen maar dat de ontploffing zich heeft voorgedaan vlak bij het vliegtuig en dat het alleen door de kracht van de explosie en scherven werd getroffen. Het gebeurde geloof ik op ongeveer 68.000 voet (20.725 meter). Ik moet zijn neergehaald op 25 tot 30 mijl ten zui den of zuidoosten van Swerdlofsk. Op dat ogenblik volgde ik de route die was uitgezet op mijn kaart vrij nauwgezet. Toen het vliegtuig begon neer te storten werd ik tegen het dashboard gedrukt, waardoor ik de schietstoel niet kon gebruiken. Ik opende de cockpit, gespte mij los en klom naar buiten. De parachute ging automatisch open." BEPALEND Wanneer een vliegtuig plotseling een" duikvlucht begint, zal de piloot met kracht tegen de rug van zijn stuur stoel worden gedrukt. Precies zoals een automobilist tegen de rugleuning gedrukt wordt wanneer hij plotseling veel gas geeft. De zinsnede waarin Powers een ver klaring van het in strijd met de na tuurwetten zijnde tegendeel in de mond wordt gelegd is daarom even bepalend voor de waarde van de gehele „ver klaring" als de andere daarin ver vatte onwaarschijnlijkheid: dat Powers kans zou hebben gezien een parachu tesprong van ruim twintig kilometer hoogte te maken. De Sowjetunie laat er. getuige de At- Alles wat Francis Gary Powers verklaart tijdens het proces, dat de volgende week in Moskou begint, moet volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken worden be schouwd in het licht van de omstan digheid, dat hij dan drie en halve maand van elk contact met het westen verstoken zal zijn geweest. Mevrouw Powers, de vrouw van de piloot, zal minder op zijn woorden letten dan op zijn voorkomen en zijn houding. Meer dan wie ook zal zij er achter proberen te komen wat de Russen in die drie en halve maand met Powers, haar man, hebben gedaan. tekst van de acte van beschuldiging, geen twijfel over bestaan dat het niet in de eerste plaats gaat om Powers maar om opheffing van de bases van de Amerikaanse luchtmacht in het buitenland en om hernieuwde aandacht voor het gevaar dat zou zijn gelegen in het patrouilleren van Amerikaanse vliegtuigen die kernwapens aan boord hebben. Het staat er duidelijk in de acte van beschuldiging: Het voortdurend pa trouilleren van vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht met kern wapens aan boord maakt dat het over schrijden door een vreemd vliegtuig van de grenzen van de Sowjetunie al tijd de voorbode zou kunnen betekenen van een gewapende aanval. KOUD KUNSTJE Die voorstelling van zaken, die ove rigens in een acte van beschuldiging nauwelijks thuishoort, klopt niet met eerder afgelegde Russische verklarin gen volgens welke Russische radar posten de U-2 zouden hebben gevolgd sedert het ogenblik waarop hij het Russische luchtruim binnenvloei Zij klopt pok niet met Russische mede delingen over de. vportreffelijkheid/van de Russische radarapparaten. Zouden die werkelijk zo goed zijn, dan moest het onder alle omstandigheden een koud kunstje zijn een U-2 te onder scheiden van een bommenwerper die kernwapens kan vervoeren. Van onze correspondent UTRECHT. De 24-jarige Rotter-1 damse sloper F. Ooms is gistermorgen nPtnTlWPTkPT 7.'A t ZPVP11 in Utrecht om het leven gekomen toen 1 J"'cLul1 >v ci Jv' 1 'jClL V,"J* hij op het terrein van de voormalige gasfabriek bezig was een pijler om te halen. Een deel van het dak dat door deze pijler werd gesteund kwam omlaag en trof de sloper op de borstkas. De heer Ooms was in dienst van Zuidmetaals slopersbedrijf te Rotterdam. Van onze correspondent Bij alle onzekerheid, die in Indo nesië rondwaart, kan het in één op zicht bogen op een voor het Verre Oosten unieke prestatie: in Bela- wan, de haven van Sumatra's oost kust, waar de diefstallen nog maar kort geleden de spuigaten uitliepen, heerst tucht. De corruptie is uitge bannen, de goederen zijn er veilig. Toen ruim een jaar geleden een van onze redacteuren op zijn Indo nesische reis een bezoek aan die ha ven bracht, bleek hem dat daar per maand alleen al achthonderd ton rijst werd gestolen. Ruim drie maan den geleden nam de marine l et ha venbeheer over van het leger. Sinds dien wordt er correct en met harde hand opgetreden. Niemand heeft meer zonder pas toegang tot het havengebied. Een tientje in de hand opent geen hek ken meer: zij blijven onverbiddelijk gesloten. Havenarbeiders worden ge regeld gecontroleerd. Kunnen zij geen verklaring geven voor hun aan wezigheid op de plaats waar zij zich op dat ogenblik bevinden, dan wor den zij gesommeerd onmiddellijk het terrein te verlaten. Voldoen zij daaraan niet, dan wordt er gescho ten. In het begin zijn er een paar do den gevallen. Binnen een week heerste er orde. DEN HAAG De 41-jarige Haagse be- j tonwerker E. T. heeft zeven weken lang; voor niets in voorlopige hechtenis ge zeten. Hij werd verdacht van poging tot diefstal van waterkranen in het nieuwe gebouw van "het Rode-Kruisziekenhuis in Den Haag maar het bleek niet te be-' wijzen zodat T. na een voorlopige hechte nis van ruim twee maanden alleen werd veroordeeld voor vernieling. Daarvoor kreeg hij twee weken gevangenisstraf met aftrek opgelegd. Een Rotterdamse adjunct-inspecteur van politie die met zijn verloofde op de Sportlaan in Den Haag wandelde, had op J 20 mei water horen stromen in het bouw werk van het Rode* Kruis. Hij ging eens kijken en vond T. bezig met een water kraan, overigens de enige in het hele gebouw waarop de waterleiding reeds was aangesloten. T. heeft steeds volgehouden dat hij ook water had horen lopen en bezig was geweest de kraan, die hij naast de straal zou hebben gevonden, opnieuw te beves tigen. Hij zei bij de komst van de politie man te zijn gevlucht omdat hij met een verleden met negen veroordelingen ervan overtuigd was in moeilijkheden te komen. Bij zijn vlucht had hij een ruit vernield. De indruk die het boek wekt is grover dan de aankondiging in het voorwoord, waarin gesteld wordt: „Dit boek is door twijfel tot stand ge komen. Ik heb de op vele wijzen ge uite twijfel van anderen hier en daar geciteerd". In de nabeschouwingen, die de schrijver geeft na het optre den van bijna iedere getuige, geeft hij een eigen mening, die de lezer op grove wijze wordt opgedrongen, door te smalen over de getuigen. Deze na beschouwingen worden telkens ge volgd door de triviale gesprekken die de schrijver twee gefantaseerde figu ren op de publieke tribune laat hou den en die op eigen platte wijze er nog een schepje bovenop gooien. Het lijdt geen twijfel of dit boek zal de nodige opschudding verwek ken, al zal die waarschijnlijk anders uitvallen dan de schrijver vermoede lijk heeft beoogd. Wij konden de auteur niet bereiken daar hij juist en kele dagen voor het boek uitkwam, met vakantie naar Duitsland was vertrokken. Mr. Huygens die wij naar zijn me ning vroegen, zei ons het boek reeds te hebben gelezen. Hij noemde het een objectief verslag doorspekt met de subjectieve mening van de auteur „Ik ben uiteraard blij met deze onge vraagde rehabilitatie. De schrijver toont aan de hand van de stukken mijn onschuld in de briefjes-affaire onomstotelijk aan!", aldus mr. Huy gens. Verscheidene andere personen, met naam en toenaam in het boek genoemd, en op wie ernstige kritiek wordt geoefend, konden wij niet naar hun mening vragen, daar zij met va kantie zijn. NIJMEGEN Tijdens zware regenval is gisternacht op de weg van Keulen naar Stuttgart een Nederlandse personen- j auto op de linker weghelft geraakt. Daar botste de auto op een tegenligger. De 35-jarige mevrouw M. Burgers uit i Arnhem kwam om het leven. Mevrouw R. Verbeek uit Nijmegen, die achter het stuur zat, werd ernstig gewond. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. In de eerste helft van dit jaar is het aantal geregistreer de jeugdmisdrijven in Amsterdam, ver geleken met dezelfde periode in 1959, met vijfentwintig procent toegenomen. Dit percentage zou volgens de Amster damse politie nog hoger zijn als er geen sprake was van een nog steeds toenemend tekort aan straatpersoneel. De zogenaamde „kleine baldadigheid"- wordt al niet meer gerapporteerd, som mige kleine misdrijven die niet tot ver volging leiden evenmin. Aan de veront rustende stijging van de jeugdcrimina liteit in Amsterdam zal voorlopig wel geen einde komen. i In de eerste zes maanden van dit jaar werden 1027 jeugdmisdrijven geregis treerd tegen vorig jaar 821. In al deze gevallen werd over jongeren beneden de achttien een rapport uitgebracht of er werd proces-verbaal opgemaakt. Boven dien werden nog 2145 baldadigheidsrap porten opgesteld. Over 1955 waren het er 10.287. over 1960 wordt op 4500 bal dadigheidsrapporten gerekend. Die aan zienlijke teruggang duidt niet op een verminderde jeugdcriminaliteit, maar is een gevolg van de inkrimping wegens personeelsgebrek van de jeugdbrigade der Amsterdamse politie. In 1948 telde de plaatselijke kinder politie 61 personeelsleden en twaalf re- chercheurs die o.m. met het preventie- ve werk waren belast. Nu zijn die cij fers respectievelijk 34 en één. De wer-1 kelijke stand van de jeugdcriminaliteit j is verontrustender dan uit de statistie ken blijkt, omdat daarin o.m. de balda- digheidsrapporten en de „onbekende bal dadigheden" als eenvoudige vernielingen niet zijn verwerkt. PARIJS (AP». De Franse regering heeft na 150 jaar een einde gemaakt aan de bepaling dat leden van de rech terlijke macht toestemming van de minister van justitie moeten hebben om een reis naar het buitenland te mogen maken. Napoleon I decreteerde in 1810 dat le den van de rechterlijke macht slechts naar het buitenland mochten reizen wan neer zij daartoe toestemming hadden verkregen en de rechters, die zich uiter aard beter dan wie ook aan de letter van de wet houden, hebben elk jaar trouw toestemming gevraagd en au tomatisch gekregen omdat die wet van Napoleon er nu eenmaal was. Generaal de Gaulle heeft nu het decreet getekend waarbij die wet buiten werking wordt gesteld. Advertentie MOSKOU (AFP). Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft de Belgische nota van 6 augustus aan de Belgische ambassade te3 Moskou te- ruggezonden. In die nota protesteerde de Belgische regering tegen de beschul- I digingen van Rusland aan het adres van de Belgen, die ,zich in Congo zouden I misdragen en zich schuldig maken aan wreedheden. 1 De Russische regering retourneert de j nota. omdat zij „in grove termen is ver vat die vreemd zijn aan de diplomatie ke gebruiken." BONN (DPA). De Argentijnse re gering heeft zich bereid verklaard dr. Joseph Mengele, de kamparts van Auschwitz, aan West-Duitsland uit te le veren wanneer zij tenmmste de hand op hem kan leggen. Mengele was ver antwoordelijk voor het selecteren van de slachtoffers die bestemd waren om in de gaskamers Ier dood té' worden gebracht. Met uitzondering van de eenvoudige diefstallen neemt de jeugdcriminaliteit in Amsterdam in alle groepen toe. Over het eerste halfjaar zien de vergelijken de cijfers er als volgt uit: rijwieldief stallen 75 (zelfde periode vorig jaar 29), bromfietsdiefstallen 175 (108), motordief stallen 5 (0), inbraken 88 (37), winkel diefstallen 272 (178) en eenvoudige dief stallen 177 (256). VENLO Twee Duitse jongens, die in Venray publiek op de vlucht joegen met traangas-bommen, zijn door de rijks- politie gearresteerd. Gasampullen en alarmpistolen, die ze bij zich hadden, I zijn in beslag genomen. De knapen kwamen per brommer de grens over. Café's, cafetaria's en andere plaatsen, waar veel publiek bijeenkomt, waren hun geliefde werkterrein. Zij brachten daar de bommen tot ontploffing en zagen telkens kans ongezien te ver dwijnen tussen de haastig vluchtende mensen. Eigen nieuwsdienst. ROTTERDAM. De sleepboot Schel de heeft onderweg naar het lekke en j verlaten Liberiaanse schip Soph-oclyve een s.o.s. opgevangen van het Noorse s.s. Mafalda van tweeduizend ton. Het schip heeft in de Golf van Oman ma- Vineschade opgelopen. De Schelde gaat naar dit schip toe om het te assisteren. Men hoopt er van- ochtend aan te komen. De gehele be- j manning is nog aan boord. De sleepboot passeert op weg naai de Liberiaan, van de Perzische Golf naar de Arabische Zee. de Golf Oman. Zij vermengt zich vanzeff met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale dope die bij tweetakt motoren veelvuldig voorkomende lagercorrosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van en 1 liter. Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil ESSO NEDERLAND N.V.. ESSO GESOUW BEN HAAS

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4