Vandaag 15 jaar geleden barstte hoven mij de tweede atoombom WIE DE STAR LEESTKRIJGT BOEK PER DAG Lawaai vrede OVERLEVENDE OP KANTOOR VAN NAGAS AKI IN NIJMEGEN N' MONUMENT VAN DE MISDAAD In vele talen zong YMCA Gods lof in de Domkerk Gigantisch bedrijf werkt hypermodern ADENAUER-MACMILLAN DRIE THEMA's DAG-PUZZEL ZEEUWSCH DAGBLAD HELLICHTE VLAM. EXPLOSIE, HETE STOOM NIETS MEER Tierende Duitsers lieten zich niet verbinden Uitdagende rede van Arnold W. Fraser Auto verpletterd op bergp* as VENIJNIGE ZIEKTE EN BREVET VAN ONFATSOEN m Boete.... TWEE KINDEREN VERONGELUKT Dinsdag 9 augustus 1960 Pag. 6 mimimmni» lUHNMttlHMNt HHwnnmuM imiuniiiiimiii huiuhiiiiiiihui Van ome correspondent -IJMEGEN Vanochtend om tien minuten voor elf legt een kleine, gezette man zijn pen neer op het bureau in de Luchtmachtka zerne te Nijmegen. Op dat mo ment zal het tot op de seconde vijftien jaar geleden zijn dat de tweede atoombom, een plutoni umbom, ontplofte. Mèt de in dustriekern van Nagasaki ging het krijgsgevangenenkamp Foe- koeoka 14 in een waanzinnige vlammenzee ten onder. Vele tientallen Nederlanders kwa men daarbij met veertigduizend Japanners om. De kleine, ge zette man achter zijn bureau, die luistert naar de naam E. H. Schouten, is een van de zeer weinigen die op miraculeuze wijze aan de infernale dood ontkwamen. Goed tweehonderd krijgsgevange nen, de overgeblevenen van een groep van twaalfhonderd man, waren in Foekoeoka 14 opgesloten. Het kamp lag in het hart van Nagasaki, midden tussen, fabriek®complexen. In die fa brieken werkten de tot slaaf gemaak te militairen van het KNIL. Op de ochtend van de negende augus tus werden zij aan het puinruimen ge zet. Een zwaar bombardement van de Amerikaanse luchtmacht had een week tevoren veie fabrieken zwaar getroffen. Daaraan dankten de krijgs gevangenen het, dat zij niet de dage lijkse martelgang van zeven kilometer door Nagasaki hadden te gaan. Maar daardoor ook zaten zij in de kern van het ontploffingsgebied en barstte de bom pal boven hun hoofden uiteen. Be schepte juist de kruiwagen vol fuin, zo vertelde ons de heer Eef H. ehouten. M'n kameraad riep: Kijk een-s boven je, er hangt een koker aan drie parachutes. Voor ik m'n hoofd kon omdraaien schoot ©en hellichte vlam om me heen,. Toen een onvoor stelbare explosie en een golf hete stoom die me meters wegsleurde. Daarna niets meer. Alles werd zuurt Hoeveel later het was weet ik niet meer, maar opeens merkte ik, dat ik bezig was tussen balken en puin uit te kruipen. Om me heen lagen tien tallen vreselijk verminkte lichamen. Terwijl ik naar ze keek werd alles zwart. Omhoog kijkend zag ik de zon als een bloedrode bal tussen zvvarte wolkbanken staan. Dit is het einde van de wereld, dacht ik, en ik zonk op m'n knieën neer. Urenlang nadien heeft de heer Schouten door het brandende Naga saki gerend. Overal puin, lijken, ge wonden, verwoesting. Als waanzinni gen renden groepen mensen heen. en weer, van de ene vuurpoel naar de andere. Het was een orgie van ver schrikking, ellende en dood. Uitgeput bereikte hij tenslotte de heuvels bui ten de stad. Daar was hij betrekkelijk veilig. Ploegje In oen schuilkelder vond hij tenslot te een kampgenoot, de soldaat Salo mons. Met hun beiden zijn zij dagen TOKIO (A.P.) Op een 350 meter hoge heuveltop nabij Na- goj a wordt op 16 augustus een reusachtig monument onthuld voor oud-president Hideki Todzjo en zes andere Japanse oorlogsmisda digers die in 1948 ter dood werden veroordeeld door een internatio naal tribunaal. Het monument heeft 150 miljoen jen gekost. De gemeente Nagoja heeft het terrein waarop het mo nument staat geschonken. Dat terrein is zes hectare groot. De zeven oorlogsmisdadigers werden op 23 december 1948 sa men met vijf hooggeplaatste Ja panse militairen opgehangen. Tien jaar later deelde een Ja panse jurist mede, dat hij de as van de zeven terechtgestelde oor logsmisdadigers, die hij had helpen verdedigen, gestolen had. Die as krijgt over enige tijd een plaats in een graftombe die zal verrijzen in een park nabij Nagoja. Van onze correspondent HILVERSUM Twee jonge Duitse j toeristen zijn als ongewenste vreemde- lingen over de grens gezet, nadat zij j een dokter van de rooms-katholieke zie-1 kenverpleging in Hilversum alle moge lijke vloeken en verwensingen naar het hoofd hadden geslingerd. De Duitsers waren met hun scooter in kennelijke staat op de Lage Naar- derweg in Hilversum over de kop ge slagen. waarna zij naar het ziekenhuis werden gebracht. Daar gingen zij zo te gen de behandelende arts dr. Bakker tekeer, dat deze weigerde hen verder te behandelen. De politie werd in de zaak gemengd en die stelde op haar beurt de justitie in Amsterdam op de hoogte. Het resul taat van dit overleg was dat de knapen, de twintigjarige J. S. en de 21-jarige; H. P., ons land moeten verlaten. Nadat de jongens wat waren gekal meerd werden zij door een andere dok ter behandeld. Scooter en rijbewijs werden hun afgenomen en in hun pas prijkt nu een rood stempel. Zij hoeven niet meer in Nederland terug te ko men. achtereen Nagasaki binnengetrokken op zoek naar kameraden. Soms von den zij een gezonde, vaker troffen zij de lijken aan of zwaar gewonden. Ten minste tachtig doden hebben zij. al gauw versterkt door andere mensen van het KNIL weten te bergen. De lei ding bij dit alles nam een verpleger, Denkelaar geheten. Het armetierige groepje, van wie elke gezonde twee gewonden te ver zorgen had, werd kort nadien opnieuw krijgsgevangen gemaakt. Dwars door het vernielde Nagasaki sleepten zij zich naar een kamp aan de andere zijde van de stad. Onderweg en later in het kamp stierven nog vele gevan genen aan hun wonden. Soms bleef ook een tot dan ogenschijnlijk gezonde lig gen. Een slachtoffer van de atoom straling. Weg terug Pas de negentiende augustus hoor den de zestig overgebleven mensen van het KNIL dat de oorlog was ge ëindigd. Toen duurde het nog veertien dagen, voor de Amerikanen hen kon- De man. die Nagasaki overleef de, de heer E. H. Schouten in Nij megen. den ophalen. Met Rode-Kruisschepen zijn zij en bewoners van een ander kamp in Nagasaki naar de Philippij-, nen gebracht. Keer op keer werden zij onderzocht en gekeurd. Voor de heer Schouten leverden al die medi sche keuringen telkens het verheugen de resultaat op van volledig gezond te zijn. Na enkele jaren militaire dienst in Indonesië is de heer Schouten in de Prins Hendrikkazerne te Nijmegen ge demobiliseerd. Als burger is hij sinds- dien verbonden geweest aan de dienst Welzijnszorg. Tegen de wand van zijn kantoor is een serie foto's ge-prikt, op namen van de bommenwerper die de A-bom vervoerde, van het tot puin geslagen Nagasaki, van de helse pad destoel boven een wild kolkende vuur zee. Ongetwijfeld zal de kleine man er vanochtend minutenlang naar sta ren. Van een medewerker ÜTRECHT-HILVERSUM. Hoogte punt van het weekeinde was voor het wereldjeugdcongres van de YMCA-we- reldailiantie wel de kerkdienst in de Utrechtse Domkerk, die geheel gevuld was met de meesten van de acbthon- I derd deelnemers aan het congres, dat j op het marinekamp te Loosdrecht wordt J gehouden. De meesten, want voor de - meest Franse en Zuidamerikaanse roomskatholie deelnemers was er, ook in Utrecht, een mis en de leden van oosters-orthodoxe kerken vierden hun heilige liturgie in de kampkapel (en niet zoals aanvankelijk de bedoeling was in Arnhem) In de Domkerk was ds. A. J. Lam ping, hervormd predikant te Duiven- drecht, voorganger. Hij hield ook een van de beide korte preken. De andere werd. gehouden door ds. Chang Woo Kim uit Hongkong, die moest invallen voor de Indiër ds. Daniel Raj. Met enieg moeite had men voor ds. Chang een to- j toespraken vooraf, zodat ze meer het ga van echt-Hollandse snit georgani- j karakter dragen van een aanvulling op Ds. Ghang preekte over Johannes 10 29, Niemand kan iets roven uit de hand mijns Vaders". Zijn thema was eeri andere regel uit de negro-,spiritual: Hij heeft jou en mij, broederin Zijn hand. In ons leven hebben wij de roe ping om ons geloof met de daad tot uit drukking te brengen, dat alle mensen in Gods hand zijn. De beide preken wer den omlijst door bekende negerliederen, gezongen door Fann yJones. Het wereldcongres begint zich na en-l kele eerst wat onwennige dagen te con- j solideren, voorzover men voor een j jeugdcongres dit woord kan bezigen. Het is de eerste keer, dat de YMCA een wereldconferentie houdt, waarin niet oudere jeugdleiders de boventoon voe ren, maar de jongeren zelf. Na de openingsavond waarin het spel Welcome in Holland een speelse arabesk tekende om de cereanoniëel-li- turgische plechtigheid en waarbij voor het eerst in internationaal gezelschap de gloednieuwe ster r ren vlag van Kongo werd meegedragen is tiet congres vrijdag een boottocht wezen maken langs Oostelijk Flevoland. De discussies in groepen, die bijzon der geanimeerd zijn gaan eestal aan de seerd. De Schriftlezing in de dienst die onder het conferentiethema ,,In Zijn handen" was gesteld werd gedaan door jongeren uit verschillende landen, in hun eigen taal. De dienst volgde het patroon van de eenvoudige pres byteriaanse orde, die ook aan de Ne derlandse liturgieën ten grondslag ligt. Ds. Lamping had als tekst uit Jesa- ja 45: .,Nïet tot een, baaierd (chaos) heeft Hij haar geschapen, maar ter be woning heeft Hij haar geformeerd'*, de wereld namelijk, die God. in. Zijn 'han den houdt. Omdat God de wereld heeft geschapen om te bewonen, hebben wij de opdracht haar bewoonbaar te maken uit de kracht van het geloof, dat Hij haar in Zijn hadnd houdt. Hetgeen in de praktijk betekend-: met woorden ge tuigen in ge-zin, vereniging, werk en school. BERN (AP) Op de Sustenpas is het. afgelopen weekeinde een auto met vijf inzittenden onder vallend gesteente be dolven en in brand gevlogen. Alle vijf in zittenden, onder wie twee kinderen, kwa men in de brandende auto om. Te hulp gesnelde toeristen konden niets uitrichten. Zij kónden de auto niet be reiken. Er lag een te grote vracht rots blokken op. De omgekomenen waren Zwitsers. No. 9 Omschrijving Horizontaal: 1 bloedvat: 4 hoofdstuk uit de Koran; 7 titel Indische adel; 9 ver trouwen; )1 keukengerei; 12 grond om de boerderij; 14 reeds; 15 loofbomen; 16 fa milielid; 17 door middel van: 19 keurig; 20 aantekenen; 24 kleurstof; 26 tropische kik vors; 27 voertuig. Verticaal: 1 voltooid; 2 republiek in Europa,; 3 wiel; 4 wijn; J verbond; 6 klaar; X bedriegen; 9 in gebreke blijven 10 door nalatenschap verkrijgen; 11 voedsel; 13 mo dejonker; 18 tors: 19 omlaag; 21 drank; 22 re»; 23 voortzesel; 25 voorzetsel. 7 Van een onzer redacteuren 23 16 M 24) ]8 !S 2J i. 22 i*7 >9 23 /6 LS ER DOOR de Kalverstraat een jongeman loopt met aan zijn ene arm een lief meisje en aan zijn andere een draagbare radio, die de boek bespreking van Max B. Teipe om zich verspreidt, dan is tik zinnig mens geneigd de schouders op te ha len. Zit deze zelfde jongeman of een van de tienduizend anderen met draagbare culturele belangstelling op het veerpontje tussen Gorkum en Woudrichem welaan, dan maakt hij een beste kans op een scherpe opmerking en als hij zich in de rui sende stilte van de hemelerberg be vindt dan kan het voorkomen, dat hij ter plaatse een pak op zijn transistors krijgt. Radiolawaai in hinderlijke vorm Is een kwestie van plaats, tijd en omstan digheden. Er zijn vele herbergen in Nederland te vinden, die van tien uur 's morgens tot hoogte-tijd-heren boor devol muziek staan, waarnaar nie mand luistert, omdat ze toch maar een kwartje per drie nummers kost, maar die ook niemand kwaad doet. Naar een café hoeft men tenslotte niet te gaan. het in het congres al besprokene dan een inleiding op de bespreking. Zo heeft zondagavond prof. dr. Georges Crispy, Roofdier aar aan de universiteit van Mtwitpellier gesprok-en over de vraag „Wat is gezag?" Vrijdagavond was er in de gr-ote ean- tkie een zeer 'geanimeerd Oranjefeest, in verband -met de verjaardag van prinses Irene.' Zaterdag heeft de heer Arnold W. Fraser uit Canada een zeldaawm 'boeien de toespraak gehouden voor ©en 'bijna muisstil gehoor. Dat zegt wat, want de exercitlehaü. waag? de plenaire zittingen worden gehouden, is een wergalmend geheel, waar ieder geluid fors weer kaatst wordt door een betonnen, gewelf n waar bovendien de tolken in n ietge heel geluid'dichte hokjes de toespraken via koptelefoon® doorgeven in de drie conferentietaiem die de spreker niet ge bruikt. Geen generatie beeft zoveel crijheid als de huidige, zei de heer Fraser. Maar in een bepaalde zin is zij niet vrij. Ze wordt besprongen door de big bussiness, met name die van de platenindustrie, en ze wordt omcirceld oor een ontstel lende golf van tegenstrijdige politieke propaganda. Deze strijd van reclame en propaganda dreigt ons denken te beper ken, onze inzichten vast te nagelen en de wereld te verdelen. In dit zeer gevaarlijke spel zijn spe cialisten aan het werk, die ons vaak le ren, wat te denken, maar niet h o e te denken. Men kan van deze jewgdlichting spreken .al® de meest gebombardeerde generatie; gebombardeerd door gedach ten en meningen erft de jeugd van thans een vreemde verwarring. Ondanks dé scherpe kritiek die de jeugd oproept, draagt zij haar deel bij in de ketting der geschiedenis, aldus -de hee<r Fraser. Maar hij daagde haar wël uit om de grote problemen waar voor zij staat goed te zien. Wat zal de ze generatie doen om de waardigheid van de mens te handhaven in de eeuw van de machine. Wat zal haar bijdra ge zijn voor de hedendaagse muziek en literatuur, en voor de overbrugging van de grote ideologische kloven tus sen Oost en West? „Zul he ogen hebben om te zien wat er gebeuren moet en voor de grote be langen, in de strijd waarvoor je geroe pen bent mee te doen", zo vroeg de 'neer Fraser in zijn toespraak, die de jongens en meisjes unaniem de beste van het hele congres noemen. Ook de Duitse theoloog, dr. Horst Fild, secretaris-generaal van de Duitse CJMV. sprak over een bedreigde jeugd die door politieke en estetische -druk ge wrongen wordt in een patroon dat niet goddelijk maar werelds is. Maar de jeugd wordt ook uitgedaagd tot een pioniersbestaan, zo zei dr. Fild, een bestaan om yorm te geven aan christelijk leven. door hinderlijk geluld hiervan te ver bieden. Ook dieren mogen in de resi dentie geen hinderlijk gerucht veroor zaken. In een stad als Den Bosch gaat het wat gemoedelijker: de politie grijpt in als een café wat al te veel lawaai produceert door te sommeren ramen en deuren te sluiten. Als er een klacht komt, staat er even later een politie agent voor de deur, zeggende: „Wilt u eraan denken, dat u nog buren hebt?" DE FAMILIEKRANT van de Amerikaanse hoofd stad is de Washington Star. Driehonderddui zend gezinnen lezen dit avond blad, dat zeven maal per week uitkomt met edities van 80, 100 of meer pagina's. De krant van donderdag, als er veel geadverteerd wordt, be vat anderhalf maal to veel tekst als de roman „Gone With The Wind"! De Amerikaans© krantenlezer 'ifS verwend Ieder nummer van de Washington Star heeft acht kater nen, voor groot nieuws, locaal nieuws, vrouwenrubriek, sport en zo meer. Daar komt dan nog het wekelijkse televisietijdschriftje bij, de speciale magazine-editie op zon dag, en het bijvoegsel vol stripver halen. Evenals bij vele Amerikaan se kranten, wordt hier al veel ge werkt met driekleurendruk ove rigens nog met verre van fraai re sultaat. Door het enorme adverten tie-aanbod behoeft de lezer maar 5 dollarcent neer te tellen voor zijn krantje waarvan alleen het blan co papier al 7 cent inkoop kost. Eigen spoorlijn De Washington Star is niet groot sommige New-Yorkse bladen ha len oplagen van 5 miljoen en meer maar hij is een van de modernst geoutilleerde kranten van Amerika. Aan Virginia Avenue, in het spik splinternieuwe gebouw met zijn eigen politie en eigen cafetaria, werken 1800 mensen, waarvan. 250 redacteuren. Over de eigen spoorlijn rijden Iedere dag acht wagons met papier naar het ondergrondse perron, en de papierbaan die de Star wekelijks verbruikt zou men kunnen uitrollen van Washington tot Tokio. Als de krant van de pers komt, bundelen volautomatische pakma- chines per minuut 800 exemplaren, en daardoor kunnen de persen snel ler draaien. In een expeditieruimte, even groot als een voetbalveld belanden de pak- De Washington Evening Star verwelkomt congresbezoekers in de hoofdstad met het laatste nieuws. ken kranten in 23 vrachtauto's te gelijk voor de verzending. De tech nici van de Star hebben daar zelfs een speciale machine voor gecon strueerd, waarop van tevoren' kan worden ingesteld, hoeveel pakken in welke volgorde in welke auto moeten rollen. De man die de knoppen heeft af gesteld kan daarna rustig ergens een kopje koffie gaan drinken: zo dra een bestelwagen op zijn plaats staat bij de transportband, raakt deze een contactknop, en de ver- deelmachine doet de rest. Geen lood Dit alles zijn aar-dige stwafje®. maar liet verschilt niet essentieel van wat dagelijks bij ons in de Witte de Withsiraat wordt gepresteerd. Eén ding echter zag ifc in Washing ton, dat bij mijn weten in Europa nog niet bestaat. Dat is Linofilm, een nieuw procédé voor het letter zetten, dat pas vorig jaar in. Ame rika is begonnen, en dat naar het oordeel van veel deskundigen de toekomst heelt. Volgens de gangba re methode wordt een krantenpagi na samengesteld uit loden regels. Die regels worden gegoten met be hulp van metalen lettervormen. Bij Linofilm komt de pagina tot stand door het opplakken van gefotogra feerde teksten. En die teksten wor den gemaakt door in de fotografische zetmachine letter-diapositieven te projecteren op fotografisch papier. De kopij-tekst is eerst door een Li nofilm-typist overgebracht op een ponsband. Deze band commandeert de fotografische zetmachine. De kant en klaar geplakte pagina wordt uiteindelijk in zijn geheel gecli cheerd, en daarna op de traditionele wijze verder bewerkt. Geen ruimte Aan deze nieuwe zet-methode komt dus helemaal geen gesmolten lood meer te pas, en in plaats van honderden zware metalen lettervor men, kan men volstaan met een handvol vederlichte diapositieven. Er is minder personeel, minder materiaal, en vooral minder om haal voor nodig. Een fotografische zetmachine met drie ponsmachines erbij kost 100.000 dollar. Maar het werk gaat 25 procent vlugger en 40 procent goedkoper. De journalisten van de Washington Star zijn trots op hun bedrijf. Maair één ding kunnen ze niet verkroppen: het eeu wig gebrek aan plaatsruimte. Want een krant van 100 pagina's vinden ze maar magertjes, en toen één maal een recordnummer van 144 pagina's van de persen rolde, werd er nog gemopperd door de redactie dat men nu juist dit of dat artikel niet meer had kunnen plaatsen.. Van onze correspondent [juli op het slot Rambouillet bij Parijs BONN De Britse eerste- de Gaulle heelt gevoerd. Het IS te minister Macmillan (67) Bonn geen geheim meer dat. als resultaat van dit Frans-Duitse overleg, Adenauer morgenochtend op het vliegveld aan Macmillan zal voorstellen' om. in het Wahn bij Bonn worden verwei- Afril^eU 0^^ komd door zijn zeventien jaar oudere Westchiitse collega Kon rad Adenauer (84) voor een twee daags gesprek over Europa's plaats in de wir-war van de re cente gebeurtenissen. Wij willen u niet vermoeien met een Jf heJ middelpunt van dit gesprek opsomming van de verschillende politie- zullen drie thema s staan. Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: I drie; 4 ibis; 7 nevel; 9 zondvloed; 10 ego: 11 ode; 15 boemelaar; 18 ieder; 19 lade; 20 idem. Verticaal: 1 deze; 2 innigheid: 3 eed; 4 jen; s bloodaard; 6 soda; 8 v.v.v.; 12 Abel; 13 bed; 14 kram; 16 mee; 17 tei. Er zijn evenwel ook honderdduizenden huizen in datzelfde Nederland, waar de radio van de buren een jengelende belager van de vrede, van de ge- moeds- en zelfs van de nachtrust is. Ons wetboek van strafrecht is er kort en krachtig over: artikel 431 zegt im mers: „Met geldboete van ten hoog ste dertig gulden wordt gestraft hij, die rumoer of burengerecht verwekt, I waardoor de nachtrust wordt ge stoord". Daarbij wordt niet omschre- i ven, of nachtrust overdag kan val- len, ingeval van ploegendienst en even- min wordt nader aangeduid of kinde ren via hun ouders kunnen klagen, als zij om 7 uur naar bed gaan en daar- bij worden gehinderd door Hilversum II van de overbuurman, die de ra men open heeft. De politieverordeningen in de meeste gemeenten houden daar wèl rekening mee: ..onverminderd de bepaling van artikel 431 van het wetboek van het verboden door middel van een mu- de flats als voornaamste haarden van zoekinstrument of van een toestel, be- radio-onmin. stemd tot het hoorbaar maken van IN DEN HAAG wijdt de Algemene po- muziek of de menselijke stem, hetzij litieverordening een aantal artikelen m de open lucht, hetzij m een af- aan overlast door lawaai: gesloten ruimte, op zulk een wijze Buiten de voor de nachtrust bestemde geluid te maken, dat het, voor de om- uren is het in de residentie verboden geving hinderlijk kan zijn voor de omgeving in hoge mate hin- 17 i derlijk rumoer te maken. Ver/OeK Dat mag bovendien niet in „passages", niet bij het venten, niet op zondagen Dat is dan heel wat. Men zou zeggen, dat de in hun nacht- of dagrust ge stoorde Utrechtenaren in rotten van drie opmarcheren naar het politiebu reau. De ervaring in de stad is even wel anders. Bij hinder door radio of televisie is een verzoek van de om wonenden in de meeste gevallen vol doende om er een eind aan te ma ken. In ergere gevallen trekt de po litie er achteraan, die de vinger ter plaatse dreigend heft. Meestal in flats. strafrecht", aldus die van Utrecht, „is IN AMERSFOORT; hetzelfde beeld met en niet op de eerste Kestdag, noch op erkende Christelijke feestdagen of nabij scholen en ziekenhuizen. IJsco- venters vallen daarbuiten, als zij zich met hun bellen maar verre houden van ziekenhuizen en scholen en als hun bel maar vooraf is goedgekeurd door de hoofdcommissaris ten be wijze waarvan de bel moet zijn voor zien van een door de hoofdcommissa ris vastgesteld kenteken." Bovendien stelt Den Haag paal en perk aan radio- en televisielawaai verordeningen tegen het lawaai. Wij willen slechts stellen, dat het kreunen van de moderne maatschappij, of het nu met behulp van haar com municatiemiddelen of met behulp van haar bromfietsen gebeurt, veel en veel te weinig aan de wettelijke teugel wordt gehouden. 0 Wjj willen stellen, dat een Neder lander rustig een flat-neuroticus mag worden, zonder dat zijn overheid daar iets tegen onderneemt. Wij willen stellen, dat een neuroticus en hoevelen zijn er in de moderne flats? handen vol geld kost voor hij weer zonder afwijkingen in de maat schappij kan terugkeren. Wij willen stellen, dat het redelijk geluidlicht maken van flats aanzien lijk goedkoper is dat een wet op de geluidshinder eveneens goedkoper is. Lawaai is iets, dal tot op zekere hoog te onvermijdelijk de hand heeft gereikt aan de vooruitgang met straalvliegtui gen en automobielen, maar dat aan de andere kant tot het minimale moet wor den beperkt. Lawaai wordt anders een venijnige ziekte een bewijs van on macht en een brevet van menselijk on fatsoen. De organisering van de politieke samenwerking in West-Europa, met Groot-Britannië en zo mogelijk met andere leden van de EFTA (kleine vrijhandelszone) 2 De Russische politieke bedoelin gen sedert de mislukte topcon ferentie te Parijs. de politieke samenwerking in West- Europa als een zeer urgent punt te be schouwen. Volgens de Westduitse kanse lier is het noodzakelijker dan ooit, dat de regeringschefs van de Westeuropese landen komen tot een permanente confe rentie, die elke drie of vier maanden bijeen moet komen ter bespreking van de politieke en militair-politieke pro blemen. De gebeurtenisgen in Midden- Afrika, speciaal in Congo. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In het strandbad aan de Kralingse Plas is gistermorgen de tienjarige Christiaan Zond ervan uit de Compagniestraat verdronken. De jon gen, die niet kon zwemmen, was drij- MacmiUan zal worden vergezeld door and 111 dieP? zijn nieuwe minister van buitenlandsede®£e .(er«cht gekomen. Vermoedelijk zaken. Lord Home, en een reeks hoge£eefit hij daar zijn evenwicht verloren, ambtenaren. Reeds morgenmiddag wordt j Het ongeluk werd door niemand waar- het eerste gesprek MacmillanAdenauergenomenpas omstreekt zes uur stootte gehouden; het tweede is vastgesteld ope.en duikende zwemmer op het levenloze donderdagmorgen en het is zelfs moge- j lichaam, lijk, dat in de loop van donderdagmiddag nog een derde onderhoud volgt. EenOp de hoek van de Langehorst en de definitieve vertrektijd voor MacmiUan i De Slinge is gistermiddag de vijfjarige naar Londen heeft men zelfs maar met Jacob Bos d PoeIenburg djeJ da*r vastgesteld! URGENT Uitgangspunt van deze i in het zand van de opgebroken rijweg speelde, onder een op rijplaten achter- gesprekken i uit rijdende met zand beladen vracht- vormt het onderhoud, dat Adenauer op 30 auto geraakt. Hij werd op slag gedood.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6