CLIFTON Belvedere WEBB HERBERT DA SILVA: Stijve stille ster EU 3 I Koning op enkele vierkante nieters Brugge weer middeleeuws voor t.v.-huwelijk Suriname in spanning na rechtszaak-bom S3SB f sss Ijp SriraS program ma's OPGEGROEID TUSSEN MUZIEK EN COSMOPOLITISCHE GESPREKKEN GESCHENK VOOR HAAGS MUSEUM WANDELEN LANGS NOORDZEEKUST ZEEUWSCH DAGBLAD presenieeri het verhaal van een merkwaardig acteur Charles Anthony Leven in show Veertig jaar DIE BIOSCOOPZALEN VAN HET LACHEN DEED BARSTEN „Hoofer" IN HET KORT UITVAART VAN FRITS VAN DIJK Toneelgroep Podium in nieuwe seizoen Olé ANDERE REGERINGSVORM GEWENST Prinses Irene bij Cuadro Flamenco Mary Pos gewond bij auto-ongeluk Duizenden auto's over kwart ton dynamiet Wolvenplaag in Polen las H Twee jeugdbendes opgerold Pag. 4 WEBB heet hij, Clifton Webb en pre cies tien jaar geleden lagen Ame rikanen en Europeanen aan zijn voeten, die, zo lijkt het tenminste, een flink eind van zijn hoofd ver wijderd zijn. Maar Europeanen en Amerikanen vergissen zich daarin, want Clifton Webb is min der lang dan u denkt. Bovendien minder jong. Bovendien minder een kluchtfiguur. Clifton Webb is, om u op weg te helpen, Lynn Bel vedere, een uit het niets verschijnende, niet zo jonge man, onbewegelijk, droog, maar zo geestig, dat bioscoopzalen van het lachen gebarsten zijn. Clifton Webb is ook, en dat zal u meer verbazen, de man, die een hoofdrol speelde in een zeer opvallende Engelse film: The man who never was. Dat was het ver haal van een operatie van de Britse geheime dienst, be dacht en geleid door een doodkalme, doodnuchtere Brit, die ons indertijd zelf zei: door L. van Duinhoven DEN HAAG De Afghaanse woordvoerder van het gezinnetje wist het er met moeite in een onbegrijpelijke taal uit te brengen: Die grammofoonplaat daar in de etalage. De plaat wordt gepakt en gespeeld. Op het wonderlijke ritme wiegt de vrouw haar kind. Meer dan tienduizend kilometer van huis zjjn zij even „thuis". „Clifton Webb heeft dat flegmatieke, rustige, wat mij er van overtuigt, dat wat zijn rol in deze film betreft er van geen over drijving sprake zal zijn." Zo is Clifton Webb ook. Webb is intussen bijna aan Drees toe. Hij is 64. Een man, die je het nooit zo precies zal vertellen, maar die vreselijk veel heeft meegemaakt. Als je hem er naar vraagt zegt hijnadat je een goede twintig minuten aan het woord bent geweest „Wel, yes", en dan kun je zelf weer verder praten. Omdat ik wist wat hij kan op toneel en film, vergat ik toen niet dat hij een zeer vlugge, rijk« fantasie heeft. Zo snel als zijn groot ste wereldsucces, mr. Bel vedere, groeide, zo snel verdween het ook weer. En daarom is het zo ple zierig, dat de Nederlandse televisie Webb weer van stal haalt, want hij verdient het. Achter die gekke, kille, maar zo erg warmhartige mr. Belve dere moet u namelijk een heel lang leven in show-business zoeken. Het toneeldebuut (maar neemt u dat maar met een korreltje zout) van Webb viel in 1903, zeven jaar na zijn geboorte. Hij heeft niet zo veel toneel gedaan. Oliver Twist, Blithe Spirit b.v., maar al gauw stapte hij over naar opera en operette (heel veel musical). Hij heeft niet in die grote topproduk- ties gestaan, maar juist daardoor zal zijn leven als show-artiest er niet ge makkelijker om zijn geweest. Veertig jaar had hij op de planken gestaan voor hij in 1944 voor de film debuteerde, in de volkomen vergeten film Laura, om daarna de ook al ver geten Dark Corner te maken en als derde Graham Greene's Razor's Ed ge. En dan pas doet Belvedere zijn in trede, in de film, die u vanavond zult zien: Sitting Pretty. Maureen O'Hara, over wie u waarschijnlijk meer hebt horen praten, dan had u haar nu met een in films gezien hebt, ontmoet u ook in Meneer de Gouvernante. Zo maar een huiselijk verhaaltje over jonge mensen die een oppas voor de baby nodig hebben. Een adverten tie doet de schrale mr. Belvedere op de stoep verschijnen. Hij komt bin nen ook en met hem de. misverstan den en nare, toch nog net oplosbare situaties. Enfin, Belvedere is gebleven, drie films lang heeft hij zijn dwaze, ont roerende avonturen beleefd. Webb speelde de rol van zijn leven. Scher pe. droge humor van superieure kwa liteit, een persoonlijkheid, die het doek overheerste en de lieveling van het publiek was. Zoals het in Amerika met veel oude films en bijna vergeten filmsterren gaat, zo zou het ook wel eens met Webb in Europa kunnen gaan. Niet met zijn latere films, Goedko per per dozijn, Three corns in the foun tain of Boy on a dolfin zal hij Euro pa weer veroveren. Maar het is heel goed mogelijk, dat zijn Belvedere-se- rie op het continent via de televisie een nieuwe zegetocht begint. Want, en ik heb het van dichtbij zo wel als op het filmdoek bekeken, Webbs gezicht is een televisiegezicht. Prettig, geestig juist in kleine bewe gingen en onvergetelijk. Hij is boven dien net als de televisie realistisch tot het uiterste. Dat bewees hij, toen hij ophield met dansen. Zij staat in de grammofoonplaten - handel Record Master Folklore aan de Molenstraat in Den Haag, die wellicht een van de weinige zaken in West- Europa is met een specialisatie op het gebied van folkloristische muziek. Van pygmeeënmelodieën tot en met een begrafenisritueel aan de voet van de Annapoera, zowel muziek van Polynesië als van Vietnam, kortom, de gehele muzikale wereld op een paar vierkante meter. De kleine, uiterlijk welvoldane man die op iedere plaat een deskundige toelichting kan geven, Herbert daSilva (37) is niet de eigenaar van de zaak en het filiaal op de Scheveningse boule vard. Hij is adviseur. Da Silva is niettemin het ongekroonde koninkje in de folklorewereld, en zijn uithoudingsvermogen lijkt groter dan de steeds nerveuzer wordende platen industrie voor mogelijk hield. „Ieder een was van mening", zegt hij tussen twee klanten door, „dat ik er achter elkaar dood aan zou gaanMag ik even de telefoon opnemen?" (Uit het gesprek dat in vloeiend Engels volgt, Jarenlang was Webb een gevierd danser in musicals geweest toen een criticus hem betitelde als „hoofer", hetgeen een bijzonder onplezierige be naming voor een tapdanser is. Webb las het, en trok zijn conclusies. Hij ambieerde voortaan alleen nog speel- rollen in musicals en pas toen de cri tici gezien en geschreven hadden dat hij ook als acteur een succes was, waagde hij zo nu en dan nog een dansje. Ik zei u al. dat Webb u verbazen zal. Zo droog en schijnbaar onbewe-j gelijk als zijn gezicht is, zo kwikvlug spelen zijn handen in een gesprek hun lijnenspel. Hun precies lijnenspel/wei- te verstaan. Want Webb is als mr. Belvedere: keurig en precies. is te beluisteren dat de Spaanse am bassadeur aan de andere kant van de lijn is.) „Prinses Irene komt vanavond naar de ridderzaal", verklaart da Silva niet zonder trots. Het is een klein kroontje op hard en ondankbaar werk, na vijf jaren. Hij haalde het Spaanse gezel schap Cuadre Flamepco naar ons land voor eigen risico. Minstens vier avon den van de zes moesten uitverkocht zijn om er uit te springen. Het werden er zeven en de omzet van originele Fla menco-platen stijgt met sprongen. Met een soortgelijke sprong rijdt hij me in zijn Lancia naar het huis op de Mauritskade. Misschien is daar meer wijs te worden uit de wonderlijke samenstelling van deze vrijbuiter die tot elke prijs op de bres staat voor het echte, het goede, niet voor wat kunst heet, maar kunst i s. Van de regen in de drup, is mijn eerste indruk. Het huis lijkt een mu seum. Boven aan de trap staat een verguld houten Boeddha de rechter handpalm naar voren gestrekt. Siam, achttiende eeuw. Mag ik even voor u langs? (dit tegen Boeddha). In het decor van zijn ethnologische verzameling die het water uit de mond doet lopen, schetst De Silva zijn leven. Eigen nieuwsdienst BRUGGE. Televisie-program ma's met een historische achter grond zijn bijzonder populair bij de Belgen en een staaltje van het kun nen krijgen de Nederlandse kijkers vanavond om tien giinuten over acht gepresenteerd met Het Huwe lijk in Brugge. Dit is een recon structie van het huwelijk van Mar- garetha van York met Karei de 10.35 Gram 11.25 Cabaret. WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 RADIO 1 HILVERSUM I. 402 m. ochtend VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram VPRO: 10.00 Moderne theologie, le zing. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Lichte muz. middag 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. me- ded. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Promenade Ork. 13.45 De wereld wil bedrogen zijn, lezing. 14.00 Gram. 14.20 Kamerork. en koor. 15.00 V. d. kind. 16.15 Gram. 17.00 Versierde va- kantietips. 17.50 Regeringsuitz.Emigratie- rubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. avond 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.50 Licht muz. 20.40 Désiré Bisquet. gangster tegen wil en dank. detective pa rodie. 21.40 Lichte muz. 21.55 Voordr. en muz. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 Holland festival 1960: Wozzeck, opera. 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 in schau. WDR; Hier und Heute. 19.25 NDR: Mijn betere helft. WDR: Testvlucht. 20.00 Nws. 20.20 Gevar. progr. 20.55 Rep.Die Tour der Leiden. 21.35 Gevar. progr. 22.00 Gesprek. BELGIë VLAAMS 19.30 Nws. 20.00 Speelfilm. 21.30 Docu mentair progr. 22.05 Nws. f BELGIë FRANS d. vrouw. 20.00 Nws. 20.35 Rep. 21.55 Lectuur voor allen. 19.30 V 21.05 TV-spel. 22.45 Nws. radio vandaag ochtend NCRV: 7.00 Nw woord voor de dag. 7.10 Gram. 7.30 Een 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken, 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw 1015 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Gram. middag 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act.. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, lezing. 13.20 Blaasork. 13.45 Gram. 15.30 Interscho- lair jeugdtournooi Haarlem 1960. 16.00 V de jeugd. 17.20 Kamermuz. 17.40 Beursber 17.45 Gram. 17.55 Meisjeskoor en instruvr. ens. avond 18.15 175 Zuid'MoIukse kinderen uit het woonoord De Schattenberg bij Hooghalen gaan uit logeren, reportage. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Holland Festival 1960: Kamerork. en sol. 21.05 Muzikale volkenkunde van Nederl. Nieuw-Guinea, lezing. 21.20 Gram. 20.15 Sopr., obligaat-piano en ork. 21.30 Gewijde liederen. 22.00 Gram. 22.10 Lichte muz. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Holland Festival 1960: Kamerork. en soliste. 23.55 - 24.00 Nws. DINSDAG. Het is een gelukkige gedaehte om in de serie belangrijk en zeer onbelangrijke herdenkingen die ons leven rijk is ook de herinnering aan Hiroshima levend te houden. Niet om van ons redeloze tegenstanders van atoombommen te maken, maar wel om ons de verschrikking in herinnering te brengen, die wij vele malen ver sterkt weer aan kunnen richten. Van avond vindt u op Hilversum I in het programma van de Avro om 20.35 een programma in samenwerking met de Wereldomroep onder de titel Vijftien jaar na Hiroshima. Personen van grote importantie 'leveren er een bijdrage aan. (20.35). Het is logisch, dat het programma daarna niet in wilde tonelen uitbarst en zo krijgt u om 21.10 een stuk van de Bayreuther Festspiele te horen: het tweede bedrijf van Die Meister- singer von Nürnberg. Op Hilversum II is er licht te ver teren muziek om 19.25 tot 20.20, daar na opnamen van grote zangers en zan geressen en om 23.05 weer lichte pla ten. I AMSTERDAM. Tientallen acteurs en actrices hebben gisteren bij de uit vaart de laatste eer bewezen aan hun collega Frits van Dijk, die vorige week bij het zwemmen in Zandvoort is ver dronken. Het stoffelijk overschot stond opge baard in de tot chapelle ardente inge richte hal van de Amsterdamse schouw burg en een talrijk publiek stond bij het gebouw, toen om twaalf uur de kist werd uitgedragen. Marie Hamel, Elise Hoo- mans, Albert van Dalsum, Fred Sterne- berg, Louis van Gasteren, Paul Huf, Rob de Vries en Ko van Dijk fungeer den als slippendragers. Achter de lijk wagen volgde een lange stoet van toneel spelers. Albert van Dalsum. Rob de Vries en Fred Sterneberg spraken in het crematorium woorden tot afscheid en herinnerden aan de belangrijke rol, die Frits van Dijk de afgelopen veertig jaar in hét Nederlandse toneelleven had gespeeld. DEN HAAG. De toneelgroep Po dium. het enige christelijke beroepsge zelschap in ons land, heeft voor het seizoen 1960-61 de volgende werken op haar repertoire genomen: De goedhar tige bulderbast van Carlo Goldoni, In de soete suyckerbol van W. G. van der Hulst, Attentie, u bent niet alleen van Flip Poort en De jeugd vliegt uit van J Jan de Vries. Het tableau de la troupe van het ge zelschap, dat in het vorige seizoen voor het eerst is opgetreden, bestaat uit Tom van Ek, Cees Pijpers, Lien Groene- meyer. Dick van 't Sant, Jelly de Jong, Emmy Scholte» Gerrie Mantel, Hans Veerman, Tom Merkelbach, Detlev de Vries, Mary Michon, Corry Zinkweg en Jo Nobel. Stoute, dat bijna vijf honderd jaar geleden in België werd gesloten. Regisseur Eddie Steylaerts heeft met deze film in de eerste plaats op het oog gehad de intimiteit van de huwelijksinzegening in Damme en de intrede van de landsvrouwe in Brugge weer tot leven te wekken. Het gevolg is natuurlijk, dat hij in de straten van Brugge alles heeft moeten laten verwijderen dat ook maar enigszins aan de tegenwoordige tijd herinnert om het beeld van de 15« eeuw zo zuiver mogelijk gestalte te geven. Dat hieraan wel het een en ander te pas is gekomen, ligt voor de hand. Twee weekends is Brugge vrijwel geheel geïsoleerd geweest van de bui tenwereld. Geen toerist mocht de plaats binnenkomen; het verkeer moest worden omgeleid; vele huizen ontruimd; de historische gebouwen ontdaan van hun moderne decoratie; reclameborden weggenomen. Kortom: Brugge moest weer mid deleeuws worden, en naar wij hebben vernomen, is dat gelukt dankzij de bijna 125 vergaderingen die film- en t.v. mensen met tientallen instanties hebben gevoerd gedurende de afgelo pen maanden. Letterlijk alles en iedereen, van bur gemeester tot bisschop, van politie agent tot generale staf, is er bij be trokken geweest en heeft alles in het werk gesteld het verleden zo ..echt" mogelijk te laten herleven. Wij zijn bijzonder benieuwd waartoe deze krachtsinspanning heeft geleid. Cosmopoliet Zijn vader, een Portugese suikeringe nieur en zijn moeder, op het cultuur- kruispunt Cyprus geboren, kwamen el kaar toevallig op Cuba tegen toen zij beiden de halve wereld hadden afge reisd. Bert voor de vrienden kwam op Jamaica ter wereld en groeide op tus-, sen muziek en cosmopolitische gesprek-] ken. Zijn culturele smaakpapillen werden verfijnd met Turkse, Griekse, Spaanse en Italiaanse ingrediënten. Als kind kwam hij naar Nederland en kon toen al nauwkeurig onderscheiden wat wel een oorspronkelijke calypso was en wat niet. Deze hobby voor muziek werd op den duur ethnologisch en sociologisch ge-1 richt en groeide uit tot een bekwaam- j heid waarvan hij zelf mild-ironisch zegt: Zodra ik pretendeer dat ik er iets van weet, komen er academisch gespecia-1 liseerden om tt bewijzen dat ik er niets van weet. Juist door deze begrijpelijke terughou-1 dendheid is het vermeldenswaard dat zijn lezingen over Spaanse muziek door j de ambassade op hoge prijs worden ge-i steld. En als het zilveren halskettinkje voor de dertigste maal door zijn ver zorgde handen is gerold, weet ik waarom ik steeds op verkeerde momenten olé heb geroepen. Hier is de oplossing: Olé is een in- stemmingskreet die wordt geslaakt na dat de Flamencozanger een vondst deed toen hij op het onverbiddelijke metrum van de muziek improviseerde. Olé heeft dus niets met aanmoediging te maken, maar werkt met terugwer kende kracht. Voor opzweping is het! roepen van „Arsa" (voer het op) de. aangewezen methode. Het is maar HERBERT DA SILVA weet. En Da Silva weet. Wat hij niet weet is waar de vijfdui zend grammofoonplaten zijn gebleven, die na zijn arrestatie door de S.D. in be slag werden genomen. Het dwong hem, alles opnieuw op te zetten en gelukkig viel dat in de periode dat de langspeelplaten het licht zagen. Zijn verzameling is in tien jaar op gebouwd, is nu zijn bestaan en zijn hobby, en de buitenlandse contacten zijn uitstekend. Zijn niet al te grote neus is erop getraind commerciële verwatering in de muziek op kilometers afstand te ruiken, daar gaat hij dan grommend op af. DEN HAAG Onder auspiciën van de ambassadeur van Spanje besloot gis teravond het Spaans gezelschap Cuadro Flamenco een serie-optreden in Den Haag. Prinses Irene bevond zich in gezel schap van de hertog van Baena onder het publiek, dat zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken stak. In een uitgebreid repertoire bracht het gezel schap de authentieke flamenco, zang en dans en guitaarspel uit Andalusië, een vorm van interpretatie door de zigeuners op de oorspronkelijke muziek. Het ongekunsteld optreden dat een feilloos samenspel te zien en te horen een|gaf, hoewel de medewerkenden nooit in deze vorm met elkaar hadden samenge werkt, bracht voor de zevende maal een uitverkochte Ridderzaal tot spontane toe juichingen. Van onze correspondent PARAMARIBO Heel Suri name houdt zich deze dagen be zig met de „bomaffaire". Daar voor hebben onder grote publie ke belangstelling zes mannen dent mr. S. D. Emanuels. minister Shrimisser en andere hoogwaardigheids bekleders om het leven te brengen. HEEL RAAR televisie vandaag TELEVISIE"! NEDERLAND KRO' 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. VPRO: 20.20 Film over China 20.50 Filmprogr. 21.30 Beschouwingen over Sportprestaties. DUITSLAND 17.00 V. d. jeugd. 17.35 IK.00 Jeugdkron. .Regionaal progr.: 18.45 NDR: Die Nord- DINSDAG. Op de filmavond, ver zorgd door de Avro. treft u vanavond een voorfilmpje uit Vlaanderen, dat een historisch huwelijk reconstrueert en als hoofdfilm een bij uitstek voor de televisie geschikte, huiselijke ko medie met Clifton Webb: Meneer de Gouvernante. Vlaanderen neemt van Frankrijk de opera Le Medecin malgré lui van Gou nod over om 20.30. Frans België biedt u om 20.30 een lange filmreportage over Olympisch Rome van de Italiaanse t.v.. om 21.35 ballet, het Zwanenmeer, gedanst in Wenen. Duitsland Wederom vanmiddag vanaf 14.30 Tennis. Vanavond om 20.20 het spel: Bedienung hitte, daarna een bericht over de Amerikaanse presi- dcntsverkiezingen. Van onze correspondent. DEN HELDER. Op de muziek van een Helders draaiorgel zijn gistermor gen 107 deelnemers aan de Strandzes- daagse vertrokken om honderdveertig kilometer langs de vloedlijn af te leg gen, naar Hoek van Holland. Het grote aantal deelnemers drie maal zo veel als vorig jaar was voor de Helderse burgemeester Rehorst aan leiding om, voor hij het startsein gaf. de organisatoren geluk te wensen. Het wordt een zware tocht voor de deelnemers. De schoonheid onderweg, J langs duinen en badplaatsen, zal echter de moeite van het wandelen door het mulle zand vergoeden. De leeftijden van de deelnemers va riëren van twaalf tot 75 jaar. Nellie van Bij de laatste „lintjesregen" is de Haagse kunsthandelaar P. A. Scheen door de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Om zijn dankbaarheid voor deze onderscheiding te tonen, heeft de heer Scheen het Haagse gemeen temuseum een vorstelijk geschenk aangeboden: Drie vroege werken van Piet Mondriaan. In de raadsstukken voor de ge meenteraadszitting van volgende week bevindt zich het voorstel van burgemeester en wethouders van den Haag het geschenk te aanvaar den. De gift bestaat uit een jongens- en meisjesportret het jongenspor tret is hierbij afgebeeld en een landschapsaquarel. Eigen nieuwsdienst NAARDEN. De schrijfster Mary i Pos is gisteren met haar auto op de1 Bollelaan te Naarden tegen een boom gebotst. Mevrouw Malcolm-Pos liep wonden op aan haar hoofd, borst en bè-1 nen. Zij werd naar het Gerardus Ma- i jellaziekenhuis in Bussum overgebracht. De naast haar zittende passagiere Het kwam in de rechtszaal schuin tegenover de werkkamer van minister- (president Emanuels nu en dan tot j terechtgestaan, aie er van wor-:merkwaardige verklaringen. Zo zei een den verdacht een aanslag te heb- van de verdachten: Ik wilde de auto kon u^*Jvan de minister van justitie, maar niet ben gepleegd met het doel de de minister zelf opruimen. De rechter wettige regeringsvorm omver te vond dat verdachte er rare ideeën op werpen. Vorige week werd tegen na hield- De tribune gniffelde, hen anderhalf tot zes jaar gevan-! genisstraf geëist. Zij zijn nu in afwachting van de uitspraak. De verdachten werden tijdens de openbare behandeling van de zaak bij- gestaan door vijf advocaten Twee van de laatsten zouden, zo heeft een getuige gezegd, voor regeringsfunc ties in aanmerking zijn gekomen wan neer de omwenteling met succes was verlopen. ACHT MAIS De bomaffaire ontstond toen in de nacht van 14 op 15 april 1959 een zelf- i gemaakte bom naar de woning van de kabinetsformateur-vakbondsleider Jopie Pengel werd geslingerd en tot ontplof- fing kwam. De dader vluchtte in een auto. De justitie ging voortvarend aan het werk en al spoedig arresteerde zij een, daarna een hele reeks verdachten. JAcht in totaal, van wie er later twee |weer zijn vrijgelaten. Op grond van in beslag genomen ma teriaal werd bekendgemaakt dat een complot tegen de Surinaamse regerings- jvorm was ontdekt. De aangehoudenen zouden het oogmerk hebben gehad eerst jde heer Pengel. daarna minister-presi- REVOLUTIE Uit de verhoren is gebleken dat enke le verdachten van plan waren geweest wapens te kopen in Brazilië, Brits Guy ana en Cayenne. Daarmee zouden zij een revolutie teweeg brengen en korte metten maken met de autoriteiten „die op de lijst stonden". Een getuige verklaarde dat een groot BONN (Reuter). Honderdduizenden automobilisten reden de afgelopen vijf tien jaar over een brug in de buurt van Idar-Oberstein in West-Duitsland. Pas dezer dagen ontdekte men dat er ruim een kwart ton dynamiet onder de brug lag. Op zes plaatsen was de brug volge stopt met explosieven om haar op te blazen. Dat was tegen het einde van de tweede wereldoorlog door de Wehr- macht gebeurd. Een inwoner van Idar-Oberstein, des tijds een jongen van dertien jaar, her innerde zich onlangs plotseling dat hij dit indertijd had gezien. Hij spoedde zich naar het gemeentebestuur om het te vertellen. WARSCHAU (APi In zuidwest*- lijk Polen heeft men de laatste tijd grote overlast van horden wolven onder vonden. De herders kunnen de roofdie ren 's nachts alleen met grote vuren van hun kudden afhouden. In enkele dagen tijds zijn er dertig schapen door wolven en lossen verscheurd. Een deel van de Surinaamse politie achter i half Ptoe^A^S d^ wolvenplaag een te roepen en maakt gelijk ganiseerde militaire geweld zorgen. de beweging zou hebben gestaan. De j de Most uit Rotterdam is de jongste, kreeg een hersenschudding, een heup- de heer A. N. Tuin uit Alkmaar de oud- fractuur en een beenbreuk. Mevrouw ste. Zaterdag om kwart voor twee ho- ^os- die vandaag voor een tournee naar pen de wandelaars Hoek van Holland Amerika zou vertrekken, kon later op te bereiken. de daê naar huis worden gebracht. Advertentie m •V. de voordelige beautyllacon Van onze correspondent IJMUIDEN. De politie van IJrnui- den 'neeft dertien jongens dertien tot vijftien jaar oud gearresteerd. De jongens zouden 35 inbraken, insluipingen en diefstallen hebben gepleegd. Van de opbrengsten zouden zij tochtjes naar Amsterdam hebben gemaakt. In samenwerking met de centrale re cherche te Amsterdam zijn verder drie Amsterdammers gearresteerd: de acht tienjarige A. L. G., de negentienjarige T. Z. en de zestienjarige W. F. P. Eind juni zouden zij uit een fabriekskantoor I le IJmulden vierduizend gulden hebben gestolen. I Een van de verdachten (met donkere bril), die na de zitting het gerechts gebouw verlaat; achter hem politiemannen en een in burger geklede recher cheur. Geheel rechts twee politie-agenten bij de auto, waarin de verdachte weer naar het huis van bewaring zal worden gebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4