BRESKENS VERWACHT TWEEDUIZEND GASTEN Bouw van hotel in Westkapelle? Rond nieuwjaar polderhuis te St. Maartensdijk klaar Zeeuwse Visserijschool „vist" naar leerlingen Geroyeerd raadslid stelt zetel niet beschikbaar Zwaard van het verkeer hangt boven Grote Gat Bewoners bejaardencentrum huldigen ds. Van der Waa Zeeuwse VVV houdt tweede enquête onder toeristen Visserijfeesten koortsachtig voorbereid Vlootshow ORGELCONCERT IN KAPELLE Bejaardenwoningen in Axel Colporteur kreeg zes maanden Vlotte vergadering W aterscliap Tholen Oesterseizoen begint op 1 september Hengelconcours te Kapelle Politie redde poezelevens Elfjarige redt kind van verdrinkingsdood Burgemeester Schliiter gaat met pensioen Vereiste aantal voor eerste leerjaar nog niet bereikt Protest tegen Kostbare flora en fauna in gevaar Reddingvlet voer uit T ureluur Bloemkool Aanrijding Aanrijding bij parkeren Eerste „steekproef' uitstekend geslaagd Meer dan één ring voor gehuwden Ex-pater naai* Amerika Dat smaakt kostelijk.... Wedvlucht de Rode Doffer Dinsdag 9 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 BRESKENS. De visserij- de hoofdstraten versierd worden en een De grote jaarmarkt houdt vervolgens feestverlichting aangebracht aan de maandag Breskens in zijn greep. De openbare gebouwen. Kortom in Breskens Brusselse Jachtvereniging demonstreert heerst deze week een koortsachtige haar kunnen wat betreft waterskieën en stemming. Het programma is als volgt. Vrijdag komen enige marine schepen het feest feesten zullen voor de achtste met hun aanwezigheid vereren. Zaterdag maal m Breskens gehouden wor- de ochtend in i>© Uitkomst een den en deze'maal worden zij op speedboatraees Tot slot zal een groot vuurwerk voor „Oooooh's" en Aaaaa's" uit twintigdui zend kelen zorgen. Sinds 1953 wordt dit feest eik jaar in Breskens gevierd. Dit jaar zullen de wagens in het bloemencorso voor het eerst met levende bloemen getooid zijn. groot congres van de Zevibel worden gehouden, 's Middags opent de commis- een wel zeer g'rootscheepse ma- saris van de koningin, jhr. A. F. C. de nier gehouden. Heel de vissers- Casembroot de feesten, waarna de 1 stad hoopt op mooi weer aan- Breskense schippers met een uittocht der versierde en met passagiers bela- staand weekeinde, zodat de ver- ^en scheepjes voor een vlootshow zor- wachte twintigduizend bezoekers en door niets weerhouden kunnen worden. Het comité Aansluitend daarop trekt een bloe- Visserii mencorso door de stad, waar verschei- J dene muziekkorpsen hun medewerking Breskens" onder voorzitterschap aan verlenen. Deze korpsen verzorgen ei a -rr.u's avonds een concert, welke elke avond van de heer C. A. Vissenberg van driedaagse feest op het Oranje- brengen nu al hun vrouwen tot Plein gehouden wordt Op datzelfde plein s wordt zaterdagsavonds door de Konink- wanhoop en laten avond na avond lijke Cyclobalvereniging uit Gent demon straties en wedstrijden verzorgd. het eten koud worden. Er moet ook nog zo reel gedaan wor den Zondag worden de mooiste bloem en- i wagens met prijzen beloond. Het orgelconcert van AXEL. Het college van B. en W. stelt de raad voor (vanavond komt de gemeenteraad bijeen) de 48 duplexwo- ningen, gelegen in het blok Bylocque- straat - Bernhardstraat - Beatrixstraat - Singelweg te bestemmen tot bejaar- denvvoningen, zulks naar aanleiding van een rapport van het comité protestants- christelijke bejaardenzorg. Dit comité zal een stichting in het leven roepen, met als doelstelling een doeltreffende huisvesting en verzorging van de in het complex ondergebrachte bejaarden. Dit zal o.m. inhouden, dat op een of meer bovenwoningen bejaardenverzorgsters zullen worden gehuisvest. Bovendien ligt het in de bedoeling achter de wo ningen een centraal gebouw te stichten met een recreatiezaaltje, douches e.d. Deze extra-voorzieningen zullen uiter aard voor rekening van de stichting ko men. De toewijzing van de woningen zal blijven geschieden door het gemeen tebestuur via de woonruimteadviescom missie. Een ander voorstel van B. en W. be- KAPELLE. -- de .heer Gommert de Kok in de N.H. helst het m Primnpe besluiten tot uit- Kerk, zal, zoals gemeld, niet plaats vin- voering van werken ten behoeve van den op 8 aug.. doch op maandag 15 aug. a.s. om 8 uur. Wat orgelmuziek betreft bestaat het programma onder meer uit werken van W. F. Bach, Ce- sar Franck en Feike Asma. De sopraan Corrie Jager zal eveneens aan deze .avond medewerken; zij zal o.m. werken zingen van Cesar Franck, Handel en Hugo Wolff. MIDDELBURG. De rechtbank deed de bluswatervoorziening, waarvoor de kosten zijn begroot op 34.550,-. De bluswatervoorziening is naar de mening van het college onvoldoende. Er zullen vier nieuwe blusvijvers moeten komen en twee bestaande putten moeten wor den vergroot. De kosten worden begroot op 34.550, waarvan 26.500 zal wor den gesubsidieerd. Voorts is er een voor stel tot overname van de 43 woningwet woningen aan de Julianastraat van de vereniging tot verbetering der volkshuis vesting. Deze vereniging heeft zich ont bonden. vindt. Han Bakker en zijn gezelschap De buurtverenigingen tuigen de wa-hopen de toeschouwers met hun open- gens op voor het bloemencorso en ver- luchtcabaret 's avonds te vermaken. Na sieren en verlichten hun straten. Dedeze kleinkunst komt de muziekvereni- muziekverenigingen uit Breskens en om- ging ..De Unie" uit Breda met grovar geving repeteren. De gemeente zorgt dat geschut en houdt een taptoe. wagens met prijzen beloond waarna zaterciag uitspraak in de zaak tegen een tweede optocht doodde stad^piaats F R s colporteur Terneuzen, die op 24 januari in een landbouwhuishoud- SCHERPENISSE. Naar verwacht zal de bouw van het nieuwe polderhuis, dat voor rekening van het Waterschap Tholen in St. Maartensdijk wordt neergezet, rond nieuwjaar klaar zijn. De werk zaamheden worden naar volle tevredenheid van het waterschaps bestuur verricht. Deze mededelingen verstrekte gistermiddag de dijkgraaf van het Waterschap, de heer H. van Gorsel, toen in het Hollandhuis een algemene vergadering werd gehouden. De gezworenen en ingelanden waren brief gericht aan het prov. bestuur, blijkbaar met hun gedachten bij de! oogst teen kletterende regenbui veroor-' BeSrOting 19ol zaakte vele sombere gezichten), want m een bijzonder vlot tempo konden vele 0ok konden reeds mededelingen ge- zaken van het waterschap afgehandeld daan worden over de voorlopige begro- worden. school in Terneuzen diefstal met braak had gepleegd. Zij veroordeelde S. tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest. YERSEKE. Naar wij vernemen zal ting 1961. Afgerond vertoont de ffewo-- 0p 1 september een begin worden ge- Aan het begin der vergadering werd ne dienst aan en maakt met het oesterseizoen. Nu reeds s een bedrag van 200.0MMkojttaI»»9 kan gezegd wordendat de kwaliteit re- 178.000 en begroting 1^^! j de lijk goed is. En naar verwacht zal omstreeks begin september de kwali- Rekeningen Burgerlijk Armbestuur goedgekeurd ELLEWOUTSDIJK. De raad van Ellewoutsdijk heeft gisteravond zonder talmen de agenda afgewerkt waarbij de diverse voorstellen alle werden goed gekeurd. Als lid van de woonruimtecom missie in de vakature van de heer J. Platschorre werd benoemd de heer J. Spruijt. De wijziging begroting dienst 1960 werd goedgekeurd. De rekening Burgerlijk Armbestuur over 1958 en 1959 werd eveneens goedgekeurd. Besloten werd de woning aan de Van Hattum- straat 6 te verhuren aan de heer D. Imanse uit Ellewoutsdijk. Subsidie werd verleend aan de Bond tegen het vloeken en de Vereniging ter bestrijding van het alcoholisme. Tijdens de rond vraag werd voorgesteld een gedeelte van de Van Hattumstraat te laten herbe- straten, hetgeen door de gemeentearchi tect in overweging zal worden genomen. staande het overlijden van de hoofdin geland, P. v. d. Slikke uit Tholen her- Voor onderhoud der wegen is ongeveer dacht, die gistermorgen bij een be- 70 per km gerekend. Voor onderhoud der waterleidingen ongeveer 400, en drijfsongeval om het leren nas geko- vf((>r bemalipg f 4.50 per ha. men. Dijkgraaf Van Gorsel schetste hem als' een prettig, zakelijk hoofdin- Op de kapitaalsdienst 1961 is o.m. voor de afsluiting van de haven te Sta- geland en als een aangenaam collega. venisse een bedrag van 220.000 ge- Na deie woorden werden enkele ogen-1 raamd. blikken stilte in acht genomen. Beslo ten werd een telegram van deelneming aan de familie te zenden. Tenslotte deelde dijkgraaf Van Gorsel mede. dat vrijdag 9 september ge zworenen en hoofdingelanden een tocht teit van de oester zeer goed zijn. Zaad oesters zijn er maar in kleine hoeveel heden. De feestelijke opening van het oester- en imosselseizoen zal, zoals bekend, wor den gehouden op donderdag 8 septem ber a.s. Naar wij van het comité Zee land Presenteert vernemen hebben reeds negen van de elf burgemeesters van de provinciale hoofdsteden toege- De afwerking van de agenda van het waterschap Tholen vergde niet veel tijd. Trouwens, ook de belangen van de wa terkeringen Oud-Kempenhofstede, Mog- gershill en Suzanna werden in een mum van tijd afgehandeld. Muiiigciaiiucii CCJI iui-1i over het eiland zullen maken teneindeze£>d om deze dag naar Yerseke te ko- zich op de hoogte te stellen van de gang 1 men- Van twee wordt het antwoord zalcftn in bet Waterschap. spoedig verwacht. van zaken in het Waterschap. In de rondvraag werd de aandacht nog gevestigd op de vele gevaarlijke kruispunten op het eiland. Het ligt 'in de bedoeling om deze punten met be planting te markeren en zo nodig zul len er ook borden worden geplaatst. Ann hnnpTi En tot slot werd nog kritiek uitgeoe- fend op het plaatsen, van kampeerten- OP de bui'tenbermen van de Zeedijk, Zonder bedenkingen verklaarden de we]k e vormen drei t aan, te hoofdingelanden zich akkoord met de nemen Er zelfs stemmen op om aankoop van 26 are grond, verband „u houdende met de bouw van het polder huis, waarmee inmiddels is begonnen. De grond werd gekocht voor 1.50 per ca. en de pachter krijgt een vergoe ding van 40 cent per ca. Voor de bouw van een machinistenwoning bij het ge maal te Tholen werd eveneens grond aangekocht voor een gulden per ca. De voormalige machinistenwoningen te St. Maartensdijk en Tholen zullen onder hands worden verkocht. Ook de heffing van het voorlopig dijk- geschot (ongebouwd» voor 1960 ontmoet te geen bezwaren. Het bedrag zal 40,71 per ha zijn-. Voor de polders, die boven het gemiddelde van deze som komen, betekent dit een verlaging van twee gul den en voor polders, die onder dit ge middelde liggen, houdt dit een verho ging in van twee gulden. een verbod uit te vaardigen maar vol gens het bestuur is dit niet zo eenvou dig. KAPELLE. De hengeslsportvere- niging ,,De Kapelse kanaalvissers" zal aangemoedigd door het succes van vo rig jaar, ook dit seizoen weer een in ternationaal hengelconcours uitschrijven. Het zal gehouden worden op 1 oktober in het Kanaal door Zuid-Beveland. Of schoon de eerste toebereidselen nog maar getroffen zijn is men nu al ver zekerd van een grote deelneming. De vereniging heeft al vele toezeggingen De begroting 1960 werd vastgesteld v00r Kschr«vingen ontvangt vooral met op de gewone dienst aan ontvang- van Belgische zijde. Een keur van prij- cfan CU Iidrtovan oon Kodrofl uon a xr sten en uitgaven een bedrag van 823.725.46 met een post onvoorzien van 15.447.63. De kapitaaldienst geeft aan ontvang sten een bedrag te zien van 1.086.778.87 en aan uitgaven 1.721.085.87, dus een nadelig saldo van 34.307. Nieuw wapen „Tussen de bedrijven door" circu leerde het nieuwe wapen van het Wa terschap, dat inmiddels bij Kon. Be sluit de goedkeuring verkreeg. Met welgevallen bekeken de hoofdingelan den het wapen, waaromheen een zwar te balk, verdeeld in acht stukken (de zen zal weer beschikbaar worden ge steld. Uitkering slaehtpremies bestrijding abortus bang GOES. In de maand juni zijn 1.752 runderen voorzien van een rood oor merk. In deze maand is voor 520 run deren een slachtpremie uitbetaald ter bestrijding van de abortus bang tot een bedrag van 130.000. Zoals bekend is het besluit van het bestuur van het Land bouwschap tot het verlenen van slaeht premies bij de bestrijding van abortus bang in werking getreden op 11 mei 1959. Sinds het inwerkingtreden van dit Vertrokken 7-8 Fiona, gepass. naar Antwerpen (Ned. schepen) 7-8 Michel Swenden, Helena (Goes), Abbedijk, 8-8 Hersilla, gepass. naar zee (Ned. sche pen) 8-8 Kerkedijk. BERGEN'OP ZOOM. Maan dagmorgen zagen enkele wande laars een paar jonge katj es ploeteren, die alle mogelijke po gingen in het werk stelden om het leven nog een tijdje te be houden. Gelukkig passeerde een patrouillewagen van de gemeen tepolitie. De dienaren van Her mandad begaven zich onver schrokken te water, en met behulp van een ijlings toegesnel de gemeentearbeider smaakten ze ten slotte het genoegen de kleinen aan de wal te brengen, waarna ze meegenomen werden naar het politiebureau waar reeds zovelen, vrijwillig of on vrijwillig. gastvrij onderdak ver leend werd. De onverlaat die deze snode daad op zijn geweten heeft, was beslist geen dieren vriend want naast de kat jes dreef in het Ravelijn nog eén zak waarin de diertjes ge stopt waren met de bedoeling ze voortijdig het po ezeleven te ont nemen. Gelukkig kon dit door moedig optreden van de Bergen se politiemacht voorkomen wor den. WESTKAPELLE Naar wij j bouw van een hotel. Op het ogen- vernemen zal waarschijnlijk nog' blik zijn de onderhandelingen in de herfst, vermoedelijk in de De Casembrootstraat, in West- kapelle worden begonnen met de O BERGEN OP ZOOM. De elfjarige A. v. d. M. heeft gistermiddag een daad gesteld van voorbeeldige moed en tegenwoordigheid van geest door een tweeëeneenhalfjarig kind van de ver drinkingsdood te redden. Het dochtertje van de familie Beeber was de eendjes aan het voeren in de Vijverberg vijver toen het spelenderwijs te water geraakte en kopje onder gixig. Gelukkig zag A. v. d. Meer dat. Zonder usa.ulu. zicti een moment te bedenken sprong nij bujsjes en tenten. Het ligt in de bedoe- te water en wist hij het kind aan ae dat d-t campingterrein nog aan- tussen de gemeente Westkapelle en een grote bierbrouwerij uit Amsterdam nog druk gaande. Er zijn nog enkele faktoren die een punt van bespreking vormen. Wat betreft het recreatieplan van Westkapelle, hierover zal waarschijn lijk nog deze maand de beslissing val len. Daarna zal het gemeentebestuur 't nieuwe plan in de openbaarheid bren gen. Het recratieplan heeft vrijwel geheel betrekking op het zuidwestelijk gedeelte van de gemeente, waarin zoals bekend een lange, kronkelige kreek ligt. Een prachtig brokje natuurschoon, dat tel- kenjare meer toeristen trekt. Eromheen vindt men opschietend geboomte. Tegen de grens van Zoutelande staat op het ogenblik een aantal kampeer- feant te brengen. zienlijk zal worden uitgebreid. MIDDELBURG. Bij Koninklijk Besluit van 19 juli 1960 wordt met ingang van 1 oktober 1960 eervol ont slag verleend als burgemeester van de gemeente Graauw en Langendam in Zeeuwsch-Vlaanderen aan de heer mr. F. J. Schlüter, met dankbetuiging voor de diensten als zodanig bewezen. De heer Schlüter is in 1937 burge meester van Graauw en Langendam geworden. Daarvoor was hij werkzaam in Suriname. Tijdens de ambtsperiode I d j weken en de nieuwe cursus van de heer Schlüter is er in Graauw j" A i veel veranderd. Het dorpsbeeld werd (derde achtereenvolgende keei) aanzienlijk verfraaid, een nieuw uitbrei- van Zeeuwse Visserij school dingsplan kwam tot stand en diverse nieuwe gebouwen zijn verrezen, o.a. een badhuis, een wijkgebouw van het Wit- Gele Kruis en een nieuwe kleuterschool. Op het ogenblik is men bezig met de bouw van een nieuwe lagere school. Voorts werd tijdens de ambtsperiode van de heer Schlüter een nieuwe weg aangelegd van Graauw naar Hulst. Burgemeester Schlüter legt zijn ambt neer wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. is VLISSINGEN. Nog amper gaat beginnen. Helaas echter heeft men voor het eerste leer jaar nog niet de twaalf vereiste leerlingen. Naar de secretaris van het bestuur van de Zeeuwse Visserijschool, de heer W. Poppe, ons meedeelde, zijn slechts de aanmeldingen binnengekomen GOES. De heer C. W. Ver- vest is niet bereid zijn zetel in de gemeenteraad van Goes ter beschikking te stellen. Dit heeft hij gisteren medegedeeld in een schrijven aan het partijbestuur van de K.V.P. te Den Haag. De heer Vervest ontving zaterdag j.l. een schrijven van het bestuur der af deling Goes van de K.V.P. waarin hem werd medegedeeld dat het bestuur met algemene stemmen had besloten hem te royeren als lid van de K.V.P. in verband met zijn gedrag tegenover de andere leden der K.V.P.-fractie in de Goese gemeenteraad en zijn uitlatingen jegens wethouder Roose in de gemeen teraad van Goes van 28 juli j.l. De heer Vervest werd verzocht zijn zetel in de raad ter beschikking te stel len. Het geroyeerde raadslid heeft gis teren de volgende brief aan het partij bestuur der K.V.P. te Den Haag ge zonden. ..Naar aanleiding van het schrijven van het afdelingsbestuur Goes der K.V.P., waarin ondergetekende in ken nis wordt gesteld met zijn royement als lid en waarin hem verzocht wordt om zijn raadszetel ter beschikking te stel len, deelt ondergetekende mede dat hij tegen deze eenzijdige, zonder vooraf gaand onderzoek genomen beslissing protest aantekent en, dat hij zijn zetel niet ter beschikking stelt. Het raads lid" w.g. C. W. Vervest. Een afschrift van deze brief heeft de heer Vervest doen toekomen aan het kringbestuur Zeeland en het afdelings bestuur Goes van de K.V„P. gezworenen). Dwars door het wapen loopt een blauwe balk, dat de verde- diging tegen het zeewater moet voor- besluit zijn tot eind juni in totaal 15.373 stellen. In dit wapen zijn voorts twee runderen voorzien van een rood oor- koeiekoppen en twee aardappelplan- nierk. Voor 8003 runderen is een slacht ten aangebracht, die de veeteelt en de 1 J X"L J landbouw moeten uitbeelden. Medegedeeld werd, dat voor de aan leg van de loswal te Gorishoek een voorlopig voorschot van 80 pet. door het rijk zal worden verleend zulks in het kader van verbetering der zwakke plaat sen. Het plan voor de loswal dient ge-1 zien te worden als nauw verweven met! de afsluiting van de Pluimpot. Welis waar heeft het Waterschap niet zoveel belang bij de loswal, maar het bestuur ziet toch deze aanleg als een belangt voor de streek. In deze geest is een; WESTKAPELLE De heer Peeraer, die in Westkapelle als badgast vertoeft, voer met zijn zoon en Annelies de Nijs uit 's-Hertogenbosch, in een kleine rub berboot met buitenboordmotor op de zee voor Westkapelle. Bij het nemen van een te scherpe bocht kantelde de rub berboot. Onder leiding van de heer R Boogaard voer de reddingvlet direct uit en kon de drenkelingen na een kwar tier behouden aan wal brengen. Dit is de eerste maal dat de reddingvlet zee moest kiezen. Hierdoor is bewezen dat de vlet die de V.V.V. Westkapelle, in bruikleen heeft van de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, onmis baar is. premie uitgekeerd tot een bedrag van 2.000.750. In Zeeland werden in juni 81 oormerken aangebracht, uitbetaalde premies 47 en uitbetaalde bedragen 11.750,—. OOSTBURG. Vele kreken kronkelen door het prachtige Zeeuws-Vlaamse landschap. Een der schoonste en zeker de wild rijkste is het Grote Gat, dat men het beste kan bewonderen vanaf de weg van Oostburg naar Water- landkerkje. Het Grote Gat, dat reeds in een woordenboek van 1843 beschreven werd, heeft altijd bekend gestaan als een vogelreser vaat en is nu voor een groot ge deelte het eigendom geworden van de stichting „Het Zeeuwse Landschap". Een blauwe reigerformatie, die nestelt op een hofstede in Zuidzande, komt da gelijks in het gat een visje of kikvors verschalken. Soms heeft men de kans de in Nederland bijna niet meer waar genomen steltkluut te bewonderen, riet mussen, karakieten, waterhoentjes met hun jongen, de beschermde bergeenden en nog veie andere watervogels hebben daar hun domein. Zelfs de pestvogel, een in Nederland officieel niet meer voor komende vogel van een warmbrulne kleur is enige keren door vogelkenners gesignaleerd. Deze vogels hebben een kuif en zijn iets kleiner dan een spreeuw. Rallen, wulpen, meerkoeten, schol eksters, kieviten en tureluurs laten re gelmatig in het grote gat hun snavels zien. 's Winters logeren er een stuk of zes wilde zwanen. De snip en sneppe kan als een zeer bijzonder schot voor jachtlustige Bel gen en Fransen beschouwd worden. Men wil het graag verbieden, maar die jagers brengen deviezen meeDe in ons land uitstervende otters bezorgen Oostburgse vissers in het Grote Gat nog danig veel last. Vele netten zijn reeds een prooi voor scherpe otter- tanden geworden. Een kalkachtige „levende" steenfor matie „groeit" in het Grote Gat. Naast Schouwen is het de enige streek in Neder land, waar dit verschijnsel te constateren valt. Bryozoa- of bloemkoolformaties noemen de kenners dit unieke gebeuren, dat kan plaatsvinden bij een overgang van zout naar zoet water. Mikroskopisch kleine diertjes doen in het Grote Gat de stenen groeien. Het mag wel teleurstellend worden GOES. Op de Westwal vond gisteiren een aanrijding plaats tussen een personen auto bestuurd door A. H. de J. uit Woensdrecht en de wielrijder S. H. uit Kloetinge. De oorzaak van het ongeval was het geen voorrang verlenen van S. H. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. er was slechts enige materiële schade. TERNEUZEN. In de Westkolk- straat te Terneuzen vond gistermiddag een aanrijding plaats tussen twee per sonenauto's. Tijdens manoeuvreren van H. A. N. van de L. uit Terneuzen om zijn auto ter plaatse te parkeren reed hij op de achterbumper van de reeds geparkeerd staande auto van E. B. K. Uit Vlissingen. Beide wagens werden ernstig beschadigd. van vijf nieuwe leerlingen, die merkwaardigerwijs allen in Bres kens wonen. Dit laatste is even wel niet verwonderlijk, omdat de Breskense vloot met personeel- tekort te kampen heeft en de jon gens die nu de Visserijschool gaan bezoeken, zo spoedig moge lijk op die vloot dienst moeten doen. Intussen zit het bestuur van de Zeeuw se Visserijschool. aldus de heer Poppe, niet stil. Er wordt alle mogelijke moeite gedaan om meer gegadigden voor het elementaire visserijonderwijs te krij gen. Men heeft goede hoop het aantal van twaalf nog voor september vol te krijgen, als is er de laatste weken zo goed als geen succes geboet. Dit wordt echter toegeschreven aan het feit, dat velen met vakantie zijn. Het bestuur heeft ook reeds de verschillende vissers- verenigingen ingeschakeld, alsook het dagelijks bestuur van Zevibel. Deze organisaties hebben toegezegd alles in het werk te stellen om de pro blemen van de Zeeuwse Visserijschool op het terrein van de leerlingen weg te nemen. Wellicht zal straks ook de di recteur, de heer H. J. v. Dijk, die nu met vakantie op Texel vertoeft, nog een duit in het wervingszakje doen. Oorzaken Men kan zich afvragen wat de oor zaak is van de geringe animo om onder wijs te volgen aan de Zeeuwse Visserij school. Stellig zullen verschillende fak toren een rol hierbij spelen. In sommige opzichten is het verschijnsel niet vreemd. Per slot van rekening dragen de moeilijkheden, waarvoor de Veerse en Arnemuidse vissers zich binnenkort geplaatst zullen zien niet weinig bij tot aarzeling, die er blijkbaar bij vele jon geren moet heersen om een cursus aan de Zeeuwse Visserijschool te gaan lo pen. Weliswaar kunnen de Walcherse vissers hun vloot straks onderbrengen in de nieuwe haven van Colijnsplaat, maar voor vele van deze vissers brengt die overplaatsing weer andere hoofdbrekens mee. Dan is er de kwestie Yerseke. Boven het hoofd van de oester- en mosselkwe- kwekers hangt het zwaard van de dich ting van de Oosterschelde. Dit vooruit zicht schrikt ook weer een aantal jon geren af. Vol lof Het is beslist niet zo, dat men niet naar de Zeeuwse Visserijschool wil, om dat het onderwijs op deze school niet aan de verwachtingen zou voldoen. In tegendeel, met welke visser uit Zeeland men ook praat over deze instelling, iedereen is vol lof over deze instelling, iedereen is vol lof over hetgeen de jon gens daar geleerd wordt. Men moet de oorzaak van de weinige aanmeldingen dus zoeken in de toe komstmogelijkheden voor de visserij- jeugd. En wie zal het de jongeren kwa lijk nemen dat zij eerst overwegen al vorens een (beroeps)keuze te doen. Niettemin hopen wij voor de Zeeuw se Visserijschool en de gehele visserij gemeenschap van Zeeland, dat het ver eiste aantal leerlingen voor het eerste leerjaar er komt. Op zaterdag 13 augustus zal het fan farecorps O.K.K. te Westkapelle t.b.v. de badgasten en inwoners van Westkapelle, een concert geven op de muziektent. GOES Ontroerd nam domi-!de dominee nog lang vergund grote reservaat, dat bestaat uit een lang gerekte kreek met rietvelden en slib- oevers, begrensd door weilanden, knot- nee Van der Waa gisteravond de moge zijn steun en troost te bren- wilgen en meidoornhagen, in de toekomst misschien zal worden opgeofferd aan het verkeer. De afwatering van het Grote Gat valt onder de directie van het water- MIDDELBURG Dg Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer te Middelburg heefi het voornemen op korte termijn vermoedelijk in het najaar of iets la ter een tweede enquête te houden onder de taertsten, die deze zomer Zeeland bezoeken en hebben bezocht. genoemd dat dit circa dertig hectare Sinds de vorige enquête, die verleden vele blijken van dank en hulde ®en a'3'j zieken en bejaarden, van het personeel en de bewoners van het bejaardencentrum i Hierna dankte de heer A. Kooyman namens de bewoners van „Randwijck" voor het medeleven dat zij steeds van schap ,,Het Vrije van Sluis". De voorlopig Randwijck. Naar hij zei, was het! fPMarisda)I°"toffe2^ikddbe2iikevan0tvaar-!seprojf.cteerde r"kswcft later waar" voorzitter, de heer C. L. van de;dcring een geschenk aan.'Dominee Van i schijnlijk scherprechter spelen over een livedo „„ot-Ho als parate dankbaarheid voor het feit dat hij reeds groot gedeelte van het Grote Gat, terwijl Vrpeae, voerde ais eerste net der Waa getuigde hierop van zijn grote de weg Oostburg—-St. Margriet over een woord namens het bestuur vanlang hei-Evangelie had mogen ver- stuk bouwland, behorende bij het reser- Rrandwijck. Naar hij zei, was het <?uebifer^ Laat, zal iepen, hem een genoegen ae moeilljKe, dervond, de bloemenhulde, de envelop r-, maar zegenriike taak die de met inhoud en de vele andere geschen- Vele natuur-en in het bijzonder vogel- J oi -Urrrï Ten slotte declameerde mejuffrouw] liefhebbers hopen met ons dat de nieuwe reeas grijze preaiKani ai zo iang| Merison, inwoonster van Randwijck, nog ideeën, welke de watersituatie van wes- en in zovele plaatsen heeft mogen een zelfgemaakt gedicht, waarna nog telijk Zeeuws-VlaandereL gaan beheer- TT-' -- 1 J— i eau arxctri dnnrlirnviviie 70I l*iofolröiion DAni vervullen, te memoreren. Hij sprak daarbij de hoop uit dat het 1 juk'tè wensen. iGat. zeer velen van de gelegenheid gebruiksen. geen doodvonnis zal betekenen voor maakten om hun geliefde predikant ge- de kostbare flora en fauna van het Grote jaar werd gehoudenis het aantal vakantiegangers dat in Zeeland neer streek sterk toegenomen. De PZVVV nu wil graag weten wat de beweeg- redenen zijn geweest van een groot, aantal badgasteni. dat de reis naar ons gewest aanvaardde. De eerste steekproef" is uitstekend geslaagd, talrijke aangeschreven toeris ten reageerden spontaan en hartelijk. Zij gaven uitvoerige bijzonderheden over de redenen, waarom zij Zeeland hadden uitgekozen als hun vacantieverblijf. De reacties kwamen uit heel de wereld, of schoon de PZWV voornamelijk Neder landers had benaderd. Uitgebreid zijn wij destijds op vele brieven ingegaan, waarin soms de meest verrassende op merkingen over Zeeland werden ge maakt. De Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft er zelf veel toe bijgedragen om zulke massale KOUDEKERKE. Onder grote pu blieke belangstelling werd zaterdag de jaarlijkse wedstrijd voor gehuwde ring- rijders gehouden. De uitslag was als volgt: 1. D. Kluyfhout 29 ringen. Wissel beker van Burgemeester J. L. Dreg- mans. 2. L. de Pagter 26 ringen. Be ker fa. Van Eenennaam. 3. A. de Pag ter 25 ringen. Wisselbeker Zaadhandel D. J. van der Have. 4. A. de Lange 25 ringen. Wisselbeker J. van de Ber ge. 5. W. Koole no. 121. 24 ringen. 6. W. Brasser 24. Wisselbeker Winkeliers vereniging. 7. A. van der Heyden 24. 8. P. C. van der Heyden 22. 9. J. van Sluys 22. 10. P. Jobse Izn 22. 11. D. van de Voorde 20. 12. L. Verhage Jzn 20. 13 J. P. Reynierse 19. 14. Jac. Wis se 19. 15. M. van der Heyden 18. 16. Jac de Witte 17. 17 P. Jobse Jzn 17. 18. A. Francke 17. 19. Js. Vos 15. 21 W. Koole no 33. 15. 22. A. Ovaa 15. 23. Jac. Simonse 14. 24. A. Janse 12. 25. Chr. Jobse 12. 26. C. Vos 10. 27. W. de Potter 9. 28. L. Brasser 9. 29. B. Vos 5. 30. L. Verhage 4. De pollepel werd ge wonnen door J. P. Reynierse. Eigen nieuwsdienst GOES. Zondagmiddag is van Schip hol de heer M. de Berdt per KLM naar de Verenigde Staten vertrokken, waar deze voormalige pater Van Scheut, theo logie gaat studeren aan Calvin College te Grand Rapids in de Amerikaanse staat, Michigan. Zoals gemeld gaat de heer De Berdt als zendeling terug naar Japan, waar hij tot enige tijd geleden als r.k. missionaris werkzaam was. De classis Pella zal de studiekosten en het levensonderhoud voor haar rekening ne men. Een theologische uitzet in d® vorm van een welgevulde boekenkist kreeg de heer De Berdt mee van de commis sie reformatie-Rome, die via de kerke lijke pers giften hiervoor vroeg en kreeg. De bemiddeling die tot wederzijd se aanvaarding van de Chr. Ref. Chur ches en de *ueer De Berdt als zendings partners leidde werd verleend door de stichting In de rechte straat van ds. H. J. Hegger. MOSSELAANVOER YERSEKE. De aanvoer van mos selen uit de Waddenzee bereikte in de maand juli een totaal van 50.000 ton. Uit de Zeeuwse wateren werd slechts 170 ton aangevoerd. De kwaliteit van de Zeeuwse mosselen gaat goed vooruit, verzekerde men ons uit Yerseke. Advertentie aantallen vreemdelingen naar onze pro vincie te trekken. Schertsenderwijs heeft de heer G. W. Oskamp, directeur van de PZWV, eens opgemerkt, dat hij „rust verkocht op onrust terug te krij gen", welke uitspraak hij uiteraard niet letterlijk bedoelde, al kan het vooral op donderdagen en weekenden met name op Walcheren enorm druk zijn. De PiCVW komt in elk geval een woord van lof toe voor de wijze, waarop zij de toeristische belangen van de pro vincie Zeeland behartigt. Velen in ons land. die tot voor kort nog nauwelijks wisten, dat er een trein naar Vlissin gen reed. keken in Zeeland hun ogen uit bij het zien van al die schilderachtige bezienswaardigheden Uitslag wedvlucht vanuit Cimey voor jonge duiven 5-8 60. gelost om 11.45 uur bij goed weer, kalme N.W. wind. 1 en 2. W. Scheers, 3. D. Klooster man, 4. J. Dubois, 5. E. Harinck, 6. D. Kloosterman. 7. .L Duvekot, 8. Gebr. Beenakker, 9. G. de Hond, 10. L. Du vekot. Uitslag oude duiven: 1 en 2. A. Kui pers, 3. D. Kloosterman, 4. E. Harinck en 5. K. Verhagen. Uitslag Bordeaux. 21. juli. duiven ge lost om 13.00 uur. aankomst, duiven 22 juli. 1. W. v. d. Ree, 2. D. Kloosterman. Donderdagavond inkorven voor Noyon en Breda. Op d© boterham...-, heerlijk en voordelig Grot© pot 1,45 Middelpot 0,93 V met handige schroefsluïting* MtMMnMinMMHtwmnn

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3