Vliegtuig voor Bunche mocht niet landen JONGE DUITSER KWAM MEISJE WEER SCHAKEN Kroesjtsjef bedreigt vliegtuigen ook buiten Russisch luchtruim Meeste doden in verkeer op zaterdagavonden Veiligheidsraad vergadert zondag over Katanga Ring met robijn voor jarige WEER SCHOK IN CHILI Rotterdam ontliep bom SPOTTERNIJ MET INTERNATIONAAL RECHT SNELLER DAN HIJ DACHT Ontploffing op toilet Wilde dieven jacht in Den Haag De BiltBewolkt Het Geen geweld Drama Geen reactie LAATSTE NIEUWS Onveiligheid op de weg neemt toe Roeanda-Oeroendi volgend jaar onafhankelijk PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Jsa} Zwakke tot matige weer overal Onder invloed twee meisjes aangereden Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD - De bezetting van Katanga door troepen van de Verenigde Naties, die vandaag had moeten beginnen, werd gisteravond op het laatste moment uitgesteld. HET WAS secretaris-generaal Hammarskjoeld die tot dit uitstel besloot, na spoedoverleg met zijn rechterhand, dr. Ralph Bunche, die daarvoor uit Elisabethstad over kwam. HAMMARSKJOELD heeft om een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd om het probleem-Katanga te bespreken. DE RAAD komt zondagavond al bijeen; Ham marskjoeld vertrok nog gisteravond naar New York om verslag uit te brengen. Bliksemsnel voltrok zich gisteravond de ontwikkeling rond Katanga, nadat dr. Bunche per vliegtuig was terug gekeerd uit Katanga. Het bezorgde gezicht van Hammarskjoelds naaste medewerker voorspelde dat er ernstig nieuws op komst was. Uit het rapport van Bunche aan Ham marskjoeld uitbracht bleek zonne klaar, dat premier Tsjombe van Katanga het been stijf hield: wij verzetten ons tegen de eenheden van de Verenigde Naties. De bin nenkomst van de troepen der Ver enigde Naties zal geweld tot gevolg heb ben, betoogde Tsjombe steeds opnieuw, gisteren nog eens met steun van zijn voornaamste stamhoofden, die zich be reid verklaarden tot de strijd, desnoods tot de laatste druppel bloed. Bunche (links) bij het verlaten van de woning van Tsjombe (rechts). Het zou tegen de beginselen van de Verenigde Naties indruisen geweld te gebruiken, aldus Hammarskjoeld. Van daar' dat hij de kwestie-Katanga eerst wil voorleggen aan de Veiligheidsraad. Uit alles bleek vrijdag dat Tsjombe niet wilde wijken voor argumenten van dr. Bunche met wie hij gisteren weer een lang gesprek had. Zijn regering liet weten dat zij nog vrijdagavond een eigen grondwet voor Katanga zou proclame ren. Maar bovendien was er een aantal militaire maatregelen waar de bereid heid van de regering-Tsjombe uit sprak weerstand te bieden tegen de troepen van de volkerenorganisatie indien de bezetting van Katanga zou zijn door gegaan. Van vrijdag te middernacht af werden alle vliegvelden in Katanga gesloten voor alle luchtverkeer. Olievaten, vrachtauto s en een enkele pantserwagen stonden ge reed om als obstakels tegen luchtlan dingen op iiet vliegveld van Elisabeth stad te worden geplaatst. Prikkeldraad versperringen waren aangebracht rond de controletoren. Belgische militairen staan permanent op wacht op het vliegveld. Het was gisteren in Leopoldstad rond het hoofdkwartier van de Verenigde Naties een komen en gaan van diplo maten uit velerlei landen. Vergeefs poog den zij er achter te komen wat de plan nen van Hammarskjoeld waren. De span ning steeg ten top toen met dr, Bunche, de opperbevelhebber van het politieleger in Congo, de Zweedse generaal von Horn bij Hammarskjoelds hoofdkwartier arri veerde. Twee uur na de terugkomst van Bunche uit Katanga kwam de dramatische mede deling, dat de operatie die voor zaterdag op het programma stond, was uitgesteld. Hammarskjoeld had het hoofd gebogen voorlopig althans voor de vastbesloten Tsjombe, die de zelfstandigheid van zijn provincie ten koste van alles schijnt te willen verdedigen. Gisteravond laat was er nog geen reactie gekomen van de regering-Loe- moemba, die van meet af aan het binnen trekken door het politieleger in Katanga had geëist. Zonder twijfel zal het Congo lese kabinet fel protesteren tegen Ham marskjoelds besluit. Premier Loemoemba zal zijn gebruikelijke dreigementen wel weer uiten, verwachtte men in Leopold stad. Dr. Bunche ondervond gistermiddag grote moeilijkheden bij zijn vertrek uit Elisabethstad. Militairen uit Katanga wil den het vliegtuig dat hem kwam ophalen geen toestemming geven te landen, omdat zij vermoedden dat er de voorbode van het politieleger in zat. Er werden al olie vaten gereed gehouden om de landings baan te blokkeren. Met de minister van binnenlandse za ken van Katanga spoedde dr. Bunche zich naar het vliegveld. Hij rende de controle toren in en eiste op hoge toon een radio gesprek te mogen voeren met de piloot van het vliegtuig, dat toen nog veertig minuten vliegen van Elisabethstad was. De gezagvoerder verzekerde dr. Bunche dat er alleen burgers in het toestel zaten. Deze zei toen dat het vliegtuig toestem ming kreeg te landen, maar niemand mocht uitstappen. Er mocht alleen ge tankt worden, Bunche mocht instappen en de terugvlucht naar Leopoldstad kon beginnen. Onder de Belgen in Katanga is de op winding aanzienlijk geluwd. De trek naar de grenzen is tot stilstand gekomen. Hoe wel de bezorgdheid bleef, is voorlopig tenminste de paniekstemming ver dwenen. Geen dag gaat voorbij of Moiste Tsjombe, premier van Katanga, houdt een persconferentie. Deze foto is bij een van die gelegenheden genomen. Met nadruk gebarend herhaalt Tsjombe telkens zijn bekende standpunt. Van onze correspondent KERKRADE De politie van Kerkrade heeft een twintigjarige Duitse jongeman gearresteerd die een meisje van vijftien jaar oud uit Kerkrade heeft geschaakt. Het meisje verdween vorige Week. Donderdag werd zij in Hamburg door de politie aangehouden terwijl zij met de jonge Duitser liep te wandelen. Het meisje werd naar het Nederland se consulaat gebracht; de jongeman werd ongemoeid gelaten omdat scha king in Duitsland niet strafbaar is. Gisteren kwam de jonge dochter weer thuis. Haar vriend dook tegelijk Eigen nieuwsdienst LONDEN Premier Kroesjtsjef van de Sowjetunie heeft het nu zelf verklaard: Vliegtuigen die iu de richting van de Sowjetunie vliegen zullen, ongeacht of zij het Russische luchtruim binnen komen of niet, neergeschoten worden. Behalve de twee bovengenoemde Deze uitdagende mededeling, die ge- - tuigt van minachting voor het inter nationale recht waarop de Sowjetunie zich heeft beroepen tijdens de behan deling van de recente luchtincidenten, is vervat in het uitvoerige antwoord van Kroesjtsjef op het recente schrif telijke verzoek van premier Macmillan van Engeland om opheldering over de buitenlandse politiek van de Sowjet unie. Niet mis Het tweede opvallende punt in Kroesjtsjefs vijftien bladzijden be slaand antwoord dat gisteren tegelijk in Londen en Moskou werd bestudeerd was de bewering dat niet de Sowjet unie, maar de Verenigde Staten de Parijse topconferentie zou hebben laten mislukken. Kroesjtsjef liet in zijn antwoord, waarin hij Macmillan, de grote ijveraar voor topconferenties, bepaald niet spaarde, alle belangrijke kwesties in de internationale politiek de revue nog eens passeren: de topconferentie, de incidenten met twee Amerikaanse vliegtuigen, een U-2 en een RB-47, de militaire bases op vreemd grondgebied, de Duitse kwestie en West-Berlijn, Congo, het ontwapeningsvraagstuk, het streven naar afschaffing van kern wapens, en Cuba. punten bevatte Kroesjtsjefs scherpe en allerminst uitzicht op een spoedig te beleggen topconferentie biedende brief geen enkel nieuw gezichtspunt. Uit Kroesjtsjefs dreigende uitlating over het voornemen, vliegtuigen neer te schieten buiten Russisch gebied in dien die in de richting van de Sowjet unie vliegen kan men opmaken dat het Kremlin de hoop heeft opgegeven de wereld ervan te overtuigen dat de on langs boven de Barentszee verdwenen Amerikaanse RB-47 in het Russische luchtruim zou zijn neergeschoten. Kroesjtsjef zei dat vluchten zoals die welke werd uitgevoerd door de RB-47 „uitdagend" waren, of het de bedoeling was boven Russisch gebied te gaan vliegen of niet. Zulke vlieg- MOSKOU Tenzij de Bel gische troepen onverwijld ver wijderd worden uit geheel Con go door het politieleger van de Verenigde Naties moet de opperbevelhebber van het leger vervangen worden. Deze eis was vervat in een scherpe verklaring van de re gering van de Sowjetunie die gisteravond laat werd gepubli ceerd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De verkeersonveilig heid in Europa blijft toenemen. In de landen aan deze kant van het ijzeren gordijn (met uitzondering van Spanje en Portugal) zijn vorig jaar ruim 45.000 mensen bij verkeersongelukken om het leven gekomen, bijna 4.000 meer dan het jaar daarvoor en ruim 10.000 meer dan in 1953. Nederland staat .net 1.691 slachtof fers op de zesde plaats. Bovenaan staat West-Duitsland met 12.288 doden. Daar na volgen Frankrijk (S.409), Italië (7.232), Engeland (6.520), Oostenrijk (2.041), Nederland (1.691), Zwitserland (1.114), Zuid-Slavië (995), Zweden (927), België (906), Denemarken (764), Portu gal (594), Ierland (306), Noorwegen (305) en Luxemburg (73). Juli en augustus zijn de gevaarlijkste maanden; de cijfers zijn het laagst in januari en februari. Zaterdag is de ge vaarlijkste dag voor het verkeer en de gevaarlijkste uren liggen in de namid dag tussen vijf en zes. tuigen zouden in het vervolg worden neergeschoten. In dit verband was het opmerkelijk dat Kroesjtsjef, naar aanleiding van het incident met .de U-2, het spionage- vliegtuig dat in mei boven Swerdlofsk, in het hart van de Sowjetunie ver ongelukte, gewaagde van een streven van de Verenigde Staten, de Russen zenuwachtig te maken. Hij schreef letterlijk: „Desondanks hebben de Amerikanen de U-2 ge stuurd om onze zenuwen nog meer te prikkelen, om ons te vernederen en te beledigen." „In onze richting" Waarom het Kremlin had besloten het internationale recht ter zijde te schuiven liet Kroesjtsjef blijken uit deze woorden over de paraatheid-in- de-lucht van de Amerikaanse strate gische luchtmacht.' „U behoudt zich het recht voor vliegtuigen met kernwapens de lucht in te zenden zodra vreemde vliegtui gen uw land naderen en ze de rich ting van de Sowjetunie uit te sturen." Moeilijk te rijmen met Kroesjtsjefs dreigende aankondiging van maatre gelen tegen verkenningsvliegtuigen in het internationale luchtruim waren zijn uitlatingen over vreedzaam naast elkaar bestaan, het streven van de Sowjetunie naar wereldvrede, zijn hernieuwd aandringen op vredesver dragen met Duitsland, en het ont wapeningsvraagstuk. Veeg uit de pan Van een topconferentie zou volgens hem op zijn vroegst wat kunnen ko men na de Amerikaanse presidents verkiezingen. Met een keur van ci taten uit redevoeringen van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Christian Herter, vice-presi dent Richard Nixon en president Eisenhower wilde hij bewijzen dat niet hij, maar Amerika de Parijse top conferentie had getorpedeerd. „Die conferentie werd onmogelijk gemaakt door de Verenigde Staten", schreef hij Macmillan letterlijk. Premier Macmillan kreeg ook per soonlijk een veeg uit Kroesjtsjefs pan. Op diens vraag „Ik begrijp echt niet wat thans uw bedoelingen zijn" antwoordde Kroesjtsjef dat hij zou tonen geen vertrouwen meer te heb- hen in Macmillans staatsmanschap in dien hij die vraag beantwoordde. Hij wilde liever niet veronderstellen dat Macmillan die vraag gedachtenloos had gesteld. met haar op in Kerkrade, kennelijk met de bedoeling er nogmaals met haar van door te gaan. De politie heeft daar" een stokje voor gestoken. De rechtbank te Maas tricht, waar de jongeman vandaag zal worden voorgeleid, zal hem dui delijk-maken dat schaking in Neder' land wel een strafbaar feit is. „Yippee!", riep Joe Walker toen hij in zijn raketvliegtuig, een X-15, het absolute ivereld'snelheidsrecord had ver beterd. Hier ziet u hem even eerder terwijl hij nog in zijn nauwe stuurhut zit. Zijn vreugde werd later nog groter toen bekend was geworden dat zijn nieuwe record niet ruim 3450 kilometer per uur was', maar dat bij zorgvuldige narekening ivas gebleken dat hij had ge vlogen met een snelheid van iets meer dan 3530 kilometer per uur. OESOEMBOEROE (Reuter) Het Belgische beheerschapsgebied Roean da-Oeroendi dat aan Congo grenst zal in 1961 autonoom worden en kort daarna de onafhankelijkheid verwer ven. Dit is vrijdag meegedeeld door de Belgische resident-generaal van dit beheerschapsgebied der Verenig de Naties, Harroy. Deze voegde er aan toe dat Roeanda-Oeroendi voor zijn verdediging een politiemacht en een leger zal krijgen. De Belgische troepen zullen echter in het land blij ven tot het definitief zijn onafhanke lijkheid heeft gekregen. Ook zal het land zijn eigen geld uitgeven en niet langer op de Congolese frank steunen. LUIK (AP) Op zijn achttiende ver jaardag is A. Buiserd uit Lekkerkerk gisteren tijdens een fietstocht bij Spa aan een zonnesteek overleden. De jongen fietste met een paar vrien den van Theux naar Spa, toen hij zich plotseling onwel voelde en afstapte. Hij raakte bewusteloos. Een dokter die voorbij kwam, constateerde even later dat de jongen aan een zonnesteek was overleden. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Poatbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Ternenzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van f 1, 16e JAARGANG No. 4623Zater{Jag g augustus I960 OPMARS V.N. UITGESTELD OSLO (A.P.) Door een misverstand is een zeer explo sieve vliegtuigbom ontdekt op de plaats waar de trots van de Nederlandse koopvaardijvloot, de 38.650 ton metende Rotter dam van de Holland-Amerika- lijn, in de haven, van Oslo zou afmeren. De havendienst van Oslo had opgekregen, dat het schip een diepgang had van 31 voet. Daarom werkten zandzuigers de hele nacht bij de Filipstad- pier om enkele ondiepten weg te werken. Het schip steekt slechts 28 voet. Tijdens het zandzuigen werd een reusachtige vliegtuigbom ontdekt en met grote omzichtigheid verwijderd. De Rotterdam is het grootste pas sagiersschip, dat ooit de haven van Oslo is binnengevaren. Het schip had achthonderd passagiers aan boord. En denk je, dat iemand voor hem opstaat? Eigen nieuwsdienst SANTIAGO DE CHILE Een krachtige aardschok veroorzaakte gisteren hevige ontsteltenis in Concepción en Los Angeles, beide gelegen in het enige weken ge leden zo zwaar geteisterde ramp gebied, maar richtte geen schade van betekenis aan. Ook vielen er geen slachtoffers. Sedert de aardbevingsramp zijn in Chili, waar nog duizenden mensen in kommervolle omstan digheden leven, honderden aard schokken van verschillende sterk te gevoeld. Dit maakt dat vooral in de zwaar geteisterde plaatsen de bevolking eigenlijk niet tot rust kan komen. Ook dat het opruimings- en herstel werk en de zorg voor de duizenden daklozen daardoor bijzonder moeilijk Chauffeur stak sigaret op Van onze correspondent HOOGEVEEN Er volgde een hevige klap, toen de 20-jarige vee wagenchauffeur H. Steenbergen uit Meppel op het toilet van een Hooge- veens marktgebouw een sigaretje op stak. Het plafond kwam krakend naar be neden, muren en deuren werden ont wricht en ruiten vielen rinkelend in scherven. De chauffeur kwam uit de ravage te voorschijn met wonden aan gezicht, hals, handen en armen. Hij is in het ziekenhuis Bethesda opgenomen. Een lek in de gasbuis, die door het toilet loopt, heeft de ontploffing ver oorzaakt. „Kijk eens, hoe beeldig", zei gistermid dag prinses Irene toen zij haar moeder de ring liet zien die zij voor haar verjaardag van de Federatie goud en en zilver had gekregen. Een delegatie van drie kwam de ring aanbieden. Een van hen, de heer Iiallenbeek, herin nerde aan de traditie elke prinses bij het bereiken van de 21-jarige leeftijd een blijvend geschenk aan te bieden. De ring (foto onder) is van witgoud met een robijn, afkomstig uit Ceylon, waar de mooiste robijnen worden gevonden. De band van de ring splitst zich om de steen heen. De twee gebogen uiteinden van de band, bezet met 26 briljanten van aflopende grootte, zijn met de in een chaton van platina gezette robijn verbonden door fijne gouden spijltjes, straalsgewijs geplaatst, zodat het centrum luchtig is. De prinses heeft het ontwerp van de ring zelf uitgezocht. Even eerder op de middag had een depu tatie van het Garderegiment fuseliers Prinses Irene twee witgelakte tafel lampen met satijnen kap aangeboden. Bij de deputatie was ook een oud- strijder van de Prinses Irenebrigade. Omdat de Prinses nu 21 jaar is zal het garderegiment van haar naam geen deputatie meer sturen op komende verjaardagen. De lampen vormden de kroon op de cassette tafelzilver, die op voorgaande verjaardagen in delen is aangeboden en vorig jaar compleet was. Van onze Haag-se redactie DEN HAAG. Vijf agenten van poli tie, een inspecteur, zeven waarschu wingsschoten en een wilde achtervolging rondom de Grote kerk waren gisteren nacht nodig om drie looddieven in de kraag te grijpen. Een vierde is niet achterhaald. Bij de kerk, die verbouwd wordt, zag een voorbijganger tegen vier uur duiste re figuren rondscharrelen. Hij alarmeer de de politie. De mannen waren druk bezig staven brons en lood op een bakfiets te laden, toen drie politiejeeps bij de kerk halt hielden. De waarde van de metalen bedraagt ongeveer 1700 gulden. De dieven waren de 26-jarige koop man J. B., de 18-jarige kelner C. H. A. de Z. en de 23-jarige koopman L. van G., alle drie bekenden van de po litie. ROERMOND. De 44-jarige mijn werker J. Crombach uit Spekholzerhei- de is gistermorgen in de mijn Willem Sofia te Heerlerheide verongelukt. Hij raakte bekneld tussen een liftkooi en een muur. Hij werd zwaar gewond en overleed korte tijd na het ongeluk. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke be- wolking en enkele JMF verspreid voorko- A-tA mende buien. wind tussen noord Dj en noordoost. De- l//W\ zelfde temperatu- xv-\\jl'Sja ren a*s gisteren of iets lagere. MIESJE: Ga er nog eens uit! 7 aug.: zon op 5.10, zon onder 20.20; maan op 20.23, maan onder 5.35. weer Helsinki onbew. Stockh. onbew. Oslo zw. bew. Kopenh. zw. bew. Aberdeen onbew. Londen zw. bew. Amsterd. zw. bew. Brussel h. bew. Luxemb. zw. bew. Parijs zw. bew. Bordeaux 1. bew. Grenoble zw. bew. Nice h. bew. Berlijn h. bew. Frankf. bew. München h. bew. Zürich onweer Genève regen Locarno regen Wenen zw. bew. Innsbr, zw. bew. wind max.t. n.sl. z 18 0 z 18 0 stil 18 0 O 20 0 zzo 19 0,3 NO 23 0 NNO 22 0 N 22 0 NO 21 0 NNO 24 0 W 22 0,2 NO 23 0,fi NNW 21 19 NNW 24 0 NNW 24 0 ozo 20 0,f> O 22 3 NW 23 2 O z 27 0 O 23 0 Van onze correspondent VENLO. De 38-jarige beroeps chauffeur G. J. uit Venlo heeft gister middag op de St. Urbanusweg in Venlo onder invloed van sterke drank twee meisjes aangereden. Het waren de negenjarige T. Koen- ders en de twaalfjarige G. van der Schacht, die samen op een fiets re den. Zij werden ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Zij verkeren niet in levensgevaar. De chauffeur i( gear resteerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1