am in finale door knieën voor geweld van Delattre Nederlandse amateurs op sprint uitgeschakeld Prijs van de Haven: prooi voor Gönenli Schaakspeler Jongsma dicht hij open titel is TRIOMF VAN ALTIG Kohier bedwong Mangold in duel om derde plaats ZEEUW SCH IJAGBI AD Pag. 13 Wereldkampioenschappen wielrennen Genadeslag Nieuw wereldrecord bij hinkstapspringen Gelijk geval Met centimeters Gasparella is kroon al kwijt Stoom tekort Zonder moeite Snnrt 1FI hpt kort dellijk na de start smeerde hij hem. RESA-HILVERSUM Om Europese zeiltitel in Snipeklasse CHIO TE ROTTERDAM Anna Clement won weer met Nico Mevrouw Timmer zeer kansrijk Verschillend Ook stayer Buis in eindstrijd PRIJS KRALINGSE PLAS DRESSUUR VERHEUGEND Door onze sportredacteur Ru de Grood LEIPZIG Het heeft niet zo mogen zijn! De hoop, dat de sterke boe renzoon ufct Eelderwolde, Henk Nijdam, in het eerste seizoen, dat hij de baansport beoefent (feitelijk twee maanden, nadat hij voor de eerste maal op een baanfiets klom), de strijd zou winnen, werd de bodem ingeslagen door de jonge Parijse wielrenner Marcel Delattre, twintig jaar oud, die hem in een hartveroverende finale bij de amateurachtervolging versloeg. De enige wanklank, die deze finale verstoorde was het schot van de starter, die Nijdam een halve ronde te vroeg afschoot, waardoor de Drentse jongen stopte en daardoor in een veel slechtere tijd terechtkwam dan hij verdiende. Niet dat dit schot hem van een mogelijke overwinning beroofde of d© oorzaak was van zijn nederlaag. Op het ogenblik, dat het klonk, lag Nijdam al ruim 40 m achter en had geen schijn van kans om ook maar iets van deze achterstand goed te maken. De beide jongens, hypernerveus, start ten kennelijk in een temDO, dat ver bo ven hun macht lag en Delattre was de eerste, die verstandig werd op aanwij zing van zijn coach, Gerardin, die hem temperde. Daardoor kon de Nederlander een kleine voorsprong nemen, die geen enkel ogenblik boven de 10 m uitkwam. Toen was ook Nijdam uitgeblust en Delattre. die inmiddels zijn hoge tempo had hervonden, begon allengs in te lopen. Na vier ronden bedroeg zijn ach terstand nog drie meter en in de vijfde ronde had hij al zeven meter op de Nederlander veroverd. Nijdam kwam kennelijk in moeilijk heden. De verantwoording die hem, zo geheel onverwacht op de schouders was gelegd, scheen te zwaar voor hem te zijn. Psychisch scheen hij dit alles niet meer te kunnen verwerken en hij stortte in elkaar. Het onverwachte, het volkomen verrassende begon zich af te tekenen en kreeg allengs gestalte. Twintig, dertig meter raakte Nijdam kwijt. Hij zag het lampje van zijn tegenstander steeds ver der weg opvlammen en hij wist, dat hij verslagen was. De nervositeit die zich de gehele dag in hem had opgehoopt, en die ten slotte in deze finale geen uitweg meer vond, verlamde hem en zijn benen wilden niet meer. Hij drong niet verder meer aan. En toen viel dat schot Nijdam, internationaal en nationaal de grote favoriet voor de eerste wereldtitel te Leipzig, was verslagen, maar zelfs voor de tweede plaats van' deze een voudige jongen, welhaast een nieuweling in het wielrenvak op de baan. maa'k ik nog een diepe buiging. De tijd waarmee Delattre won, bedroeg 5.5.8, terwijl als tijd voor Nijdam werd opgegeven 5.20.2. De Oostduitser Kohier versloeg de Westduitser Mangold in de strijd om de derde plaats, een gevecht, waarin de Westduitser nauwelijks tegenstand kon bieden. De weg van Nijdam naar deze finale was niet zo lastig geweest, in ieder ge val minder zenuwslopend voor ons dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Het was duidelijk, dat de Oostenrijker Kriz hem niet ai te veel moeilijkheden UL de weg zou leggen. Dat deed hij aanvankelijk wèl, want onmiddellijk na de tweede start de eerste was geresulteerd in een lekke band van Kriz nam hij tien m voor sprong. Spoedig bleek het een nood sprong of een intimidatie te zijn, want meteen viel hij weer terug. Na vier ronden lag Nijdam met hem weer gelijk en in de volgende had hij tien en in de zesde ronde twintig meter voorsprong. Daarna bestond Kriz voor Nijdam niet meer. De Nederlander nam zelfs een deel van zijn tempo terug en reed zijn vier kilometer rustig uit, die hij eindigde met een voorsprong van onge veer 40 meter; een voorsprong waar voor de Oostenrijker hem dankbaar mocht zijn. De tijd van Nijdam was niet groots, doch dit was begrijpelijk gezien het feit, dat hij zich niet had ingespanneif. In de halve finale kwam hij tegen de plaatselijke favoriet, de Oostduitser Kohier, die volgens de legenden van de baan hier al eens beneden de vijf mi nuten had gereden. En iedereen vrees de het ergste. Toch leek ons deze plaatsing niet zó ongunstig. Hij had behalve Kohier ook de Fransman Delattre kunnen krijgen (die door pech niet eens de volle af stand had behoeven te rijden en dus minder vermoeid was) of de Duitser Mangold (die door het niet rijden van Testa daarover straks zich nau welijks had behoeven in te spannen). Maar dezelfde Kohier had in de kwart finale zich werkelijk volledig leeg moe ten rijden om de Italiaan Valantb met enkele centimeters verschil te kloppen en deze klap zou hij ongetwijfeld in de vroege middag nog niet te boven zijn. Nijdam voegde aan de lichamelijke beproeving van de Duitser er ook nog een geestelijke aan toe; na een furieu ze start zette hij Kohier na drie ron den voor een achterstand van niet min der dan 35 mü Het werd een doodklap voor de Duitser, die in een wanhopige poging nog even tien meter terugwon, maar zich toen leeg, volkomen leeg reed en verslagen werd. Het ging niet, het kón niet meer. Fris, monter draai de Nijdam zijn rondjes, keek af en toe eens naar zijn stervende tegenstander en paste zijn tempo om zich voor de finale te sparen aan aan dat van de Duitser. Desondanks liep de Nederlander tegen het einde nog verder op zijn verslagen tegenstander in en finishte in een tijd van 4,7,5. Kohier de grote Kohier, fei telijk met de Italianen de grootste fa voriet van dit tornooi, vond niet eens WARSCHAU (A.N.P.). De Pool Schmidt verbeterde tijdens de nationa le atletiekkampioenschapepn in War schau het wereldrecord hinkstapsprin gen tot 17.03 meter. Het oude record stond sedert 3 mei van verleden jaar op naam van de Rus Fedossejev met 16.70 meter. Schmidt, geboren op 28 maart 1935 te Michalowic. is de eerste atleet, die bo ven de magische 17-metergrens is ge komen; hij heeft zich vijf weken voor de Spelen als grote favoriet aangekon digd. meer de kracht om zijn laatste ronde uit te rijden en ontliep daarmee een vernietigende tijd. Drama's hadden zich tevoren bij de achtervolging van de amateurs afge speeld. Maar het hoogtepunt hiervan bleef toch wel de wijze, waarop de snelle Testa door de Duitser Mangold werd uitgeschakeld. Nijdam had juist zijn serie beëindigd in een tijd van 5.7.1. en iedereen wasgespannen om te weten, tot welke tijd de Italiaan, de be» langrijkste tegenstander van Nijdam, zou komen. Het schot klonk en terwijl de Duitser snel vertrok, ..struikelde" de Italiaan naar voren, viel bijna, hield zich nog juist in evenwicht en stapte af. Bij de felle inzet was zijn voetriempje gebro ken. De Italianen begonnen wild naai de starter te zwaaien in een poging de serie te laten afschieten. De nieuwe starter deed alsof hij niets zag en liet de Duitser rustig doorrijden. Deze star ter kende namelijk het reglement op zijn duimpje en dit reglement zegt, dat hij alleen het recht heeft om een start vals te verklaren, wanneer een renner een lekke band krijgt, valt, of een es sentieel deel van zijn fiets breekt of wanneer dit defect raakt. Maar nu was een voetriempje belang rijk, maar toch niet essentieel. Nu zou dit alles niet meteen door het hoofd van de starter hebben gespeeld als hij dezelfde ochtend niet met een precies gelijk geval geconfronteerd was. Bij de achtervolging van de meisjes deelneemsters precies hetzelfde overko men, maar zij had de tegenwoordigheid van geest bezeten om met haar voet óp het pedaal de rit uit te rijden en te winnen. Vermoedelijk heeft de star ter daarna eens nagekeken wat hem te was namelijk een van de Russische doen had gestaan, indien de Russen een annulering van de rit hadden ge vraagd. Dus hield hij nu voet bij stuk. De Italianen schreeuwend, gebarend, boos, woest, schoten op juryleden, baancom missarissen, leden van de internationa le technische commissie af, maar over al ontmoetten zij het opengeslagen re glement en de vinger bij het bewuste artikel. En toen alle Italianen, verzor ger en ploegleider naar Testa terug keerden met gezichten, donkerder dan de donkerste wolk die wij in de afge lopen dagen hebben gezien, brak de arme Italiaanse jongen in snikken uit. Hij, die met de beste kansen op de ti tel was vertrokken, lag er door een dom incident, dat overigens spotte met alle wetten en opvattingen over sport en sportiviteit, uit. zonder dat hij zich had kunnen verdedigen. En Testa's droefheid brak de harten van alle om standers. Maar dit alles was nog lang niet het einde van de huilpartij van de Italia nen. Hun grote troef, Valanto, had al le kansen om de Oostduitser Kohier te verslaan en had, een stuk beter rijdend dan tijdens de eerste series, zelfs een behoorlijke voorsprong opge bouwd. Maar onweerstaanbaar kwam de Duitser tegen het einde terug en lag bij het ingaan van de laatste ron de nog een halve centimeter achter. Hij beschikte in deze 300 m nog juist over de laatste greintjes reservekrach ten om dit verschil goed te maken en er de enkele centimeters uit te worste len, die hij nodig had voor de overwin ning. Voor beiden werd dezelfde tijd van 5.5.6 genoteerd, maar de luttele centi meters gaven in de uitslag de door- ig. Kohier had gewonnen. Daarmee waren beide Italianen geëlimineerd en was Italië de jarenlange hegemonie op dit nummer kwijt. Delattre won van Vid Stein, omdat hij, toen hij 800 m voor het einde van de rit een lekke band kreeg zóver voor lag op de Deen, dat een overrijden van de rit geen zin meer had. Dezelfde Delattre verraste echter in de halve finale door de Duitse Man- gold. die in de series toch zo'n voor treffelijke indruk had gemaakt, naar een nederlaag te rijden, die op het randje van een beschamend af was. Toch was de Franse tijd niet vlammend. Hierdoor verloor het duel, waarop het publiek zich zo intens had voorbereid: de Westduitser Mangold tegen de Oost duitser Kohier en waarin het zo ge hoopt had zich te kunnen uitleven, veel aan waarde, daar deze nog slechts om de derde plaats ging. Van een onzer verslaggevers LEIPZIG. Eén overwinning en zes nederlagen hebben de drie Ne derlandse sprinters, die de achtste finales hadden bereikt, de toegang afgesneden tot de kwartfinales en daarmee uitgeschakeld voor de rest van het sprinttornooi voor amateurs. Eén overwinning, die Paul, die Ioni- ta en Kert gemakkelijk versloeg, toegang gaf tot de achtste finales en daarna zes nederlagen, drie in de achtste finales zelf en drie in de herkansingsseries, die de verslagen renners als laatste kans kregen om zich alsnog in de kwartfinales te werken. Bij al deze nederlagen kan er slechts één een excuus aanvoeren: Gerritsen. In zijn serie tegen de Brit Handley en de Fransman Gruchet had Gerritsen vlak na de bel de kop genomen1 en zet te juist aan voor een felle demarrage, toen zijn voorband klapte. Hij tuimelde zwaar op de baan. Handley viel over hem heen en Gerritsen bleef liggen voor een ogenblik volledig k.o. Het duur de even vóór hij bijkwam, maar hij was toch niet zó zwaar geraakt dat hij niet meer kon starten. Een onderzoek van de ploegarts Rolink was voldoende om te constateren, dat hij geen ernsti ge blessures had opgelopen en hij mocht weer vertrekken zij het met lichte hoofdpijn. In de overgereden rit viel hij in de laatste bocht de Brit Handley aan, die hem mee 2omhoog nam. Gruchet schoot binnendoor, maar Gruchet was hiermee geklopt en de aanval van Gerritsen ving Handley han dig op. Paul kwam niet meer tot een aanval. De Graaf rekende te veel op het feit, dat hij Melby achter de Rus Wassilov had opgesloten. Maar bij het ingaan van de voorlaatste bocht vloog de Deen over de Rus heen en toen moest de Rotterdammer over twee tegenstanders heenkomen om nog een kans te maken op de overwinning. En dit was net te veel. Melby won. In de herkansingen ging het niet be ter. Paul kwam in zijn aanval op Sterckx een behoorlijk stuk tekort en werd kansloos verslagen. Gerritsen viel in de laatste 200 m tweemaal de Rus Wassilov aan, maar hij kwam niet over hem heen. De Graaf hield te lang de Fransman Gruchet vast dan dat hij nog voldoende tijd had om een gefun deerde aanval op de Duitser Riecke te ondernemen. Maar de grootste verrassing vaii dit gehele tornooi was toch wel, dat de we reldkampioen Gasparella evenmin door de herkansing heenkwam. Hij werd op gehouden door de Rus Leonov en de Belg Sterckx profiteerde hiervan door weg te lopen. Opnieuw kwam Gasparel- a stoom tekort om de Belg te kunnen verslaan en daarmee was de Ltaliaan zijn wereldtitel kwijt. In de kwartfinales kwamen ten slot te de Pool Zajac, de Italianen Gaiar- done en BegheHo, de Belgen Lambrachts m Sterckx, de Engelsen Barton en Handley en de Deen Melby. Van deze jongens plaatsten zich Gai- ardone en Sterckx zich in twee ritten in de halve finale; zij waren overigens de enigen die de laatste 200 meter in 11,6 seconden konden rijden. De Deen Melby had er drie series voor nodig evenals Handley of Beghetto. die nog voor een plaats in de halve finale moes ten rijden. Paul, die in de eerste serie startte met de wereldkampioen Gasparella en de Pool Zajac, zorgde voor een sensa tie. Hij wist, dat zijn enige kans be- *11 stond in een onorthodoxe rit en onmid- U J/Ul L xix J.JA L XVv/i L. Gasparella was wel verplicht achter -1- hem aan te gaan en hij kreeg hem pas Avery Brundage, die acht jaar na een zware jacht één ronde later te lang voorzitter is geweest van het In- pakken. Paul liet zich daarna terugval- ternationaal Olympisch Comité, zal zich j ^en ,°P u-' .niaar in de bij de opening van de Spelen te Romevoorlaatste bocht liet hij zich weer naar niet herkiesbaar stellen. beneden tuimelen. werd opgevangen door Zajac, die meteen in volle sprint Na zeven ronden in de landen- was. En toen Gasparella op de Pool schaakwedstrijd te Hamburg tussen j wilde toestormen om hem op het laat- West-Duitsland en Rusland hebben de ste rechte eind te kloppen bezat hij op- Russen een voorsprong geboekt van do kracht niet meer om dit te 11 nur Bij de profs waren de kwartfinales slechts een formaliteit, waarbij Derksen ^oncah'e wereldkampioen Maspes, de Belg De- OCiisaue backer en Plattner zich zonder moeite in de halve finales plaatsten. Derksen, die de jonge Zwitser Suter tot tegen stander had, behoefde slechts 50 meter te fietsen eenmaal van kop af, eens uit tweede positie om hem met drie ferme trappen op de pedalen te kloppen. Maspes draaide Potzerheim twee maal een laatste 200 meter van 11,4 seconde voor de neus, waar de Duitser natuurlijk geen antwoord op had. Plattner liep van de Fransman Gaignard gewoon weg en won telkens met een straatlengte. Al leen Debacker en Rousseau hadden een extra rit nodig en tot verrassing van het gehele stadion, van iedereen die geworteld zit in de sprintwereld, ver sloeg de Belg de vroegere Franse kam pioen met een gemak, dat Rousseau werkelijk tot een tweedeklasser degra- De Nederlandse amateurachtervolger Nijdam kwam in Leipzig een heel eind, maar in de finale werd hij toch versla gen. De Drent moest buigen voor de Fransman Delattre. De voetbalclub Fortuna '54 heeft te Neuendorf tegen TUS gelijk gespeeld (11). Met de rust was de score nog 0—0. Advertentie Geslaagddank zij (Nederlands Talencentrum) - Tel. 5432 Vraagt ons prospectus Telen: Ned., Frans, Duits, Engels L.O, en H.O.A.-Onderwi|*«rsaWte-WlskundeL.O. en M.O.A. - MULO A en B., H.B.S. en Gymn. PraktijkexamensBoekh., Ned., Frans, Duits, Engels en Hoofdcorrespondent. TURKU (ANP) De wedstrijden om het Europese kampioenschap twee- manszwaardboten, dat in de Snipeklas se wordt gezeild, zijn gisteren voortge zet. De uitsla? van de derde race was: 1. Sugar II, Ulrich Liborn Behnke (W- Dld) 1.51.52, 2. Diomede, Jean Rosset (Zwits.) 1.52.51. 3. Chuvia. Angel Arma- de (Spanje) 1.^4.41. Na de derde race was de stand: 1. Duitsland 2695 punten. 2. Frankrijk 2160, 3. Denemarken 1859, 4, Zweden 1792, 5. Noorwegen 1683, 10. Nederland 604. Onze landgenoten Laagwater en Wil- lemse hebben de derde race niet uitge zeild. Hun 604 punten zijn in de eerste en tweede race behaald. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het puissance springconcours om de Prijs van de Haven, telkenjare één van de spec taculairste wedstrijden van het CHIO te Rotterdam, dreigde veel van zijn glans te verliezen toen, naarmate er meer combinaties in de ring waren verschenen, het aantal foutloze gere den parcoursen tot twee beperkt bleef. Gelukkig evenwel, met nog vijf deel nemers voor de boeg, volgden er ach ter elkaar vier ruiters die zich voor de volgende ronde klasseerden door zonder fouten de acht hindernissen te springen. VENRAY Donderdagavond was het feest in het Prinsenhof; vrijdag ochtend geviel het, dat het schaakpro gramma in het open kampioenschap de zesde ronde vermeldde; dat is voor reporters en spelers een moeilijke keuze gebleken. Verholt en Quakke- laar losten de tweezet knap op. Zij speelden in de ochtend een simpel orthodox damegambiet, nadat zij de vorige avond ook de polonaise hadden miterlebt. ,,Mit erlebt", treffeiide uitlating van Diemer, die bovendien na de vijfde mars van de koninklijke harmonie Euterpe had geprofeteerd, dat hij vrijdag en za terdag moest verliezen en dat Van Donk beide malen moest winnen. Sterren, Sterren, Veranlagung en bioritmiek had den hem dit feilloos duidelijk gemaakt- Dat hij desondanks won en Van Donk verloor, moet aan het Limburgse kli maat worden geweten. „Nadorst", zeiden anderen, maar wie luistert in de schaakwereld naar boze tongen? Speijer, de oostelijke kampioen, mag dan in Nijmegen wonen, hij is maar een Van een onzer verslaggevers LEIPZIG Niet een van de Italiaanse profs, die evenals bij de amateurs hun hegemonie in de achtervolging hebben verloren, maar de wereldkampioen van de amateurs van het vorige jaar, de West duitser Altig, heeft de wereldtitel achter volging gewonnen in een van de fraaiste, boeiendste en meeslependste finales, die het wereldtornooi in de laatste jaren heeft gezien, een finale, die echter beslo ten werd met een incident dat dit alles ontsierde; toen Altig gehuldigd werd ty- dens de cérémonie protocolaire weigerde de organisatie het Westduitse volkslied te spelen, waarop het publiek met een geweldig fluitconcert reageerde. Altig nam volgens zijn gewoonte met een bliksemende start een flinke voor sprong en toen hij was leeggebrand, bleef hij in een stug tempo doordraaien, zich van dat ogenblik af slechts verdedigend tegen de aanvallen van de jonge Zwitser Trepp, die onvermijdelijk moesten komen. Zij kwamen, maar Altig verdedigde zich perfect en zegevierde. De tijd van Altig bedroeg 6.12.3; die van Trepp 6.20.7. Van de Italiaanse glorie bleef alleen Gen onderlinge strijd om de derde plaats over tussen Faggin en Baldini; een strijd, die Baldini in een vrij slechte tijd won. De winterbaanspecialist Post had in de kwartfinale tegen Baldini geen schijn van kans. Door een furieuze start nam hij weliswaar enkele meters voorsprong, die in de tweede ronde reeds afnam en in de derde ronde verdween, maar daar na was Baldini heer en meester en reed rustig zonder enige bedreiging naar een ruime overwinning. Voor de Italiaan werd een tijd afgedrukt van 6.22 en voor Post 6.29.4. Trepp deed met de Deen Hansen het zelfde wat hij in de classificatieritten had gedaan: hij vrat hem op in 2200 m en Altig deed precies hetzelfde met Hansens landgenoot, Petersen: hij ver liet hem na 2800 m. Faggin had met de Fransman Bouvet even weinig moei te, als hij in de classificatieritten had gehad. Faggin won in de voor hem zeer matige tijd van 6.17.2 tegen 6.22.6 voor Bouvet. Altig en Trepp bereikten hun plaat sen in de finale op geheel verschillende wijze. Terwijl de Duitse yoga-beoefe- naar. die voor zijn ritten nog altijd de wereld een tijdje omgekeerd bestudeert, met een bliksemstart de Italiaan, 30, 40, 50 m achteruitgooide en daarna zijn verovering vervolgde met winsten v een enkel metertje, zodat hij ten slotte met een voorsprong van 80 m won (tijd 6,15.6), vertrok Trepp in een hoog tem po, dat hem niet onmiddellijk winst bracht. Baldini bleef met hem volkomen ge lijk en scheen het tempo behoorlijk te kunnen volgen. Het was echter schijn; in werkelijkheid was het tempo ver woestend en uithollend. Centimeter voor centimeter schoof Trepp naar voren. Na enkele ronden was dit uitgegroeid tot één meter en vijf ronden voor het ein de tot drie meter. Een schijnbare tita nenstrijd liep op zijn einde.. Nog een ogenblik kon Baldini zich handhaven, omdat hij een lekke band kreeg en de rust, die hem deze verschafte, bracht hem een gedeeltelijke restauratie van zijn krachten. Nog twee ronden kon hij na de twee de start Trepp bijbenen en toen volgde de ineenstorting, zó volledig, zó diep, dat hij in de laatste twee ronden bijna hon derd meter verspeelde en op zijn knie- en over de eindstreep kwam. Trepp be reikte, mede dank zij de twee starts, de beste tijd, die tot dan toe in dit ach- tervolgingstornooi was bereikt: 6.12.5 en Baldini kreeg 6.20.3 achter zijn naam. Daarmee lag Italië ook uit déze ach tervolging, eens zijn groot glorienum mer. Van een onzer verslaggevers LEIPZIG. Evenals voor Van der Meulen was de gang van de Nederlan der Buis naar de finale van de ama teurstayers een wandeling zonder meer. Weliswaar vertrok hij op de laatste plaats in zijn serie, maar na enKele ronden liep hij zijn drie voorgangers, de Ier O'Connor, de Italiaan Chechetto en de Pool Bek voorbij en arriveerde daarmee op de tweede plaats achter de Oostduitser Wustrov; een plaats, die hem rechtstreeks naar de eindstrijd voerde. Daarvoor behoefde hij zelfs zijn voorganger niet meer te passeren. Hij bleef dus rustig liggen en dan mocht O'Connor hem nog even bij ver rassing voorbijkomen toen hij door het eentonige tempo in slaap was gevallen, eenmaal ontwaakt verhoeg hij de Ier onmiddellijk van zijn plaats en eindig de zonder enige verdere inspanning als tweede achter Wustrov. halve zuiderling in vergelijking tot Bre da, waar men uit de kluiten wast tus sen carnavals, brouwerijen en ochtend- ziekten door. Speijer was nog te wuft, anders had hij beslist niet het Siciliaans gambiet gekozen. Kuypers ham de pion en belegde hem voor het toen nog verre eindspel, speelde fluks de stukskes en dat was dat. Enfin, Speijer kon er goed tegen. Goris is principieel tegen remise; een compromis, dat schaaklogica volgens hem niet verdraagt. Zijn duel met Jan sen was er een treffend bewijs van; edochvan Jansens zijde; mogen wij het ook op de donderdagavond schuiven, want wie in een reeds aanvechtbaar Al- bins tegengambiet ook nog een stuk of fert voor het genoegen van enkele schaaks en zwevende luchtkastelen, heeft iets in zich Mulder trok zich van de donderdag niets aan. Daarvoor is hij dan ook ge boren en getogen in Helmond en dat ver schilt qua breedtegraad maar weinig met Venray. Tegenstander Coninghs komt uit Vlaanderen u weet wel het werd dus een normale strijd met de gebruikelijke tijdnood aan de dokters zijde en de minuspion bij Coninghs. De tijdnood redde de Belg, remise. Diemer, zijn voorspellingen vergetend, won met veel bravour van Meddeler. Waarom? Hij zei het mysterie van de schaakkunst nu definitief te hebben door grond: ,,Men moet niet een maar twee pionnen offeren." Van Donk kreeg een onverdiende klap. Donderdag had Van Donk zich aan „don ker" gehouden en Jongsma aan „licht' Het witte voordeel groeide uit tot een welverdiende kwaliteit, daarna naar een winnend eindspel en ten slotte tot een geslaagde afwikkeling. Maar de tijd nood, de erfvijand van vrijwel allen, deed Van Donk een hallucinatie erleven cn toen was het uit met Diemers voor spelling. Schaaktechnisch wel jammer; Jongsma kwam ermee op de drempel van het open kampioenschap. De dames hebben donderdagavond na tuurlijk meegedaan, doch hierover geen kwaad woord. Vooraf had mevrouw Heemskerk namelijk, overigens met blij gemoed, de afgebroken partij tegen me vrouw Timmer verloren. De Haagse er vrij dicht mee bij de titel gekomen. Gisterochtend waren de ladies tip-top in textiel, vorm en humeur toen wed strijdleider De Graaf aankondigde, dat het gevreesde uur 9.15 voormiddag toch was aangebroken. Mevrouw Heemskerk deed wat zij in haar bedreigde positie moest doen en won van mevrouw Bee- laerts van Blokland. Mej. Broerse ver loor van mevrouw Van Aalst, die ple zier heeft van theorie-uurtjes, die zij 's avonds in het hotel beoefent. Carla Bruinenberg beleefde de zoveelste „af braak", nu tegen mevrouw Vreeken en mevrouw Timmer ging een tweede zit ting tegen mevrouw Van der Veen te gemoet met een pluspion in moeilijk eindspel De uitslagen van de algebroken partijen uit de vijfde ronde waren: ConinghsJan sen 10, MeddelerMulder 01. De uitslagen van de zesde ronde: Van Donk —Jongsma 0—1, Speyer—Kuypers 0—1. Ver- holtQuakkelaar VaVs, DiemerMeddeler 10, GorisJansen 10, MulderConinghs VaVa* De uitslagen van de afgebroken partijen uit de vijfde ronde van het dameskampioen schap waren: mevr. Beelaerts van Blokland mej. Bruinenberg VaVa, mevr. Timmer mevr. Heemskerk 10, mevr. Vreeken mevr. Van Aalst 10. De uitslagen van de zesde ronde: mej. Broersemevr. Van Aalst 01, mej. Brui nenberg—mevr. Vreeken afgebroken, mevr. Heemskerkmevr. Beelaerts van Blokland 10. mevr. Van der Veenmevr. Timmer afgebroken. De standen luiden: Heren: 1 Jongsma pnt, 2 Kuypers 4Va punten, 3 Verholt, Goris. Van Donk 3Va pnt, 6 Diemer en Quakkelaar 3 pnt, 8 Speyer en Mulder 2'i pnt, 10 Co ninghs. Jansen en Meddeler iy2 pnt. Dames: Mevr. Timmer 5 pnt. 4- 1 afgebr., 2 Mevr. Heemskerk 5 pnt, 3 Mevr. Vreeken 4 pnt 4- 1 afgebr.. 4 Mej. Broerse 3 pnt. 5 Mevr. Van Aalst 2l's pnt, 6 Mevr. van der Veen l\'a pnt 4- 1 afgebr., 7 Mej. Bruinen berg JA pnt 4- 1 afgebr., 8 Mevr. Beelaerts van Binviand Va pnt. ZEELAND RESERVE-GROEP Al. Pot voor ir. Elzer- man, die in de fide ronde van Pater Kre- kelberg won en thans 3'i punt achter zijn naam heeft staan. De kans op een prijs moet Enerzijds kan daaruit de conclusie worden getrokken dat het uitgezette parcours niet eenvoudig was, anderzijds kan evenwel niet worden ontkend dat het gemis van enkele top-ruiters zich ook liet gevoelen. De wedstrijd begon goed voor Neder land, want de heer W. Philips slaagde erin Donnerhall, na een rustig en stijl vol gereden parcours zonder fouten dooi de finish te brengen. Onze tweede na tionale vertegenwoordiger, Ton Timmer met Rebel werd na het afwerpen van één hindernis uitgeschakeld. Verscheidene combinaties, die na hem kwamen, faalden eveneens, al bleef ook bij de meesten de „schade" tot vier fou ten beperkt. Slechts de Belgische ruiter G. Hernalsteens met Hipparque voegde zich inmiddels met 0 ft.* bij de tot dat ogenblik eenzaam aan de kop gaande Werner Philips. Tegen het einde kwamen de foutloze parcoursen los. Achtereenvolgens plaat sen „Bubbi" Günther (Duitsland) met Asta, zijn landgenoot Klaus Pade met Raubatz, de Japanner K. Otha met Fa- cey en de Turkse kapitein N. Gönenli met Domino zich voor de volgende ron de. In die eerste barrage werden de hin dernissen op 1,60 m en 1,55 m gebracht, hetgeen zowel voor Donnerhall, gereden door de heer Philips, als voor de heer Otha met Facey echter te hoog bleek te zijn. Onze landgenoot sneuvelde op de muur en de Japanner op de oxer van het inmiddels tot vier hindernissen teruggebrachte parcours. In de tweede barrage (derde ronde) kwam de muur op 1,65 m en de oxer op 1,70 m. De Belg Hernalsteens haal de beide hindernissen ruimschoots, doch op de allereerste sprong, een hek ter hoogte van 1,40 m maakte Hipparque een fout en dat betekende dat de com binatie was uitgeschakeld. Günther met Asta faalde vervolgens op de oxer, waarna Klaus Pade met Raubatz en Gönenli met Domino opnieuw foutloos rondkwamen. In de vierde ronde werden de muur en de oxer beide op 1,80 m gebracht teneinde Pade en Gönenli gelegenheid te geven om de eerste prijs te kampen. Het werd opnieuw een grandiose over winning voor de Turk. Nadat Raubatz de muur had afgesprongen en de oxer fraai had genomen, was het de beurt aaiy Gönenli met Domino. De Turkse kapitein en de 13-jarige ruin namen zo wel de muur als de oxer feilloos en een donderend applaus van de dicht be zette tribunes begeleidde de combinatie toen zij als overwinnaar door de finish ging. Het jachtspringconcours om de Prijs van de Kralingse Plas leverde ook dit jaar evenals in 1958 een overwinning op voor mej. Anna Clement met Nico. De Duitse amazone maakte, nadat de Belg Lombard met Dandy en de Turk se majoor Koe met Dedal haar in het rijden van een foutloos parcours waren voorgegaan, een bijzonder scherpe en snelle rit. Gebruikmakend van elke mo gelijkheid om bochten af te snijden en Nico aansporend tot zijn hoogste snel heid, ging de combinatie, zonder één fout te hebben gemaakt, in de fraaie tijd van 86,9 sec (parcours was 760 m) door de finish. Die prestatie werd niet meer verbe terd, evenmin als die van de Belg (96.4 sec) en van majoor Koe (97,1 sec). Op de vierde plaats eindigde de Franse kapt. De Fombelle met Bucephale <99 sec), 5. I. Suti (Hongarije) met Szé- nleany en kapt. M. Uründül (Terkije) met Zambak, beiden 100,4 sec. In de morgenuren vond men de lief hebbers rond de dressuurring waarin de Intermédiaire" werd verreden. Geheel volgens de verwachting boekte Harry Bold jr. (Duitsland) een tweevoudig succes. Zowel met Sankt Georg (682 pnt.) als met Brillant (672 pnt.) gaf hij een prachtige demonstratie. Verheugend was echter, dat ook nu weer mevr. I. Siem-Roderwald (Bilthoven) met Barce lona, ondanks een groot verschil met de Duitser, na hem werd geklasseerd. Zij verkreeg 605 pnt. en mevrouw F. Bene- dictus-Lieftinck (Putten) werd met Lor- bas (602 pnt.) vierde. 5. mej. D. Ma son (Engeland) met Franella (601 pnt.) en 6. mej. T. van Doorne (Deurne) met Hamlet (600 pnt.). Bijzonder verheugend was ook, dat in het concours elegantste rijpaard de in Nederland gefokte halfbloed Prinses Ma ry. gereden door Ton Timmer (eigena resse mevr. E. Barlagen) tot kam pioene werd uitgeroepen. Teresa, gere den door mej. Pr. Arts, zegevierde in de lichte klasse. Bataille des Fleurs, ge reden door mej. D. de Monchy, werd tweede. Gisteravond werden officials en deel nemers van het CHIO door het gemeen tebestuur van Rotterdam op het stad huis ontvangen. groot worden geacht. Het moreel van de Zie- rikzeese hoofdklasser is sterk gebleven. ACHTKAMPERS: Er komen, als resultaat van de vechtlust van onze achtkampers, on getwijfeld prijsjes mee naar Zeeland, als de meerderheid morgen de fietstocht huistoe aanvangt. Verspoor, Middelburg, groep D, heeft zich door een zege op Suiver naar de tweede plaats gewerkt; leider Kohlbeck, Lei den, staat een halve neuslengte voor. Louws, Oost Kapelle, groep E, won van ds. Corts en heeft nu 412 uit 6. Van Wijnen, Middel- rug, in F, versloeg Stapelvoort en heeft 4 u\t 6 achter zijn naam staan. Jonkheer, Mid delburg, groep G, verloor. Met 3 uit 6 is er echter nog een kansje op een trofee(tje). De ZESKAMPERS speelden gisteren niet. De Prijs van de Haven op het CHIO te Rotterdam ging naar de Turkse ruiter Gönenli, die gisteren een grandioze indruk maakte. ••loor Ook deerde.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 13