ZWAAR GETROFFEN GEZIN stinkend ons land binnen NA 7 JAAR HERENIGD Mijn schorsing was een vals besluit Hartewens in vervulling na grootse hulp De Ri jn komt bi j Lobith Samen bouwen GROTE GULHEID BRACHT LIFTER NAAR CEL Brussel waarschuwde tegen troepenzending naar Katanga Halve ton voor deserteur Castro's positie erg wankel Van Zuid-Afrika naar Sommelsdijk VEERTIEN JAAR PRATEN TOT NU TOE ZONDER RESULTAAT DOOR VERZET VAN DUITSERS Gedachteniskapel in Dachau STAPELS BRIEVEN IN FABRIEK NOODLOTTIGE VAL OP DE GRENS BENJAMIN Ex-kringhoofd B.B. op Goeree-OverHakkee: Onderzoek zo snel begint mogelijk Personeel wordt aandeelhouder Druk verkeer op Amsterdamse daken „WOLVENJONGEN WORDT MENS SOEKARNO STICHT SUPER-PARTIJ In de hoek Duitse kampeerders vrij gelaten Hoog te paard Wij willen niet lichter worden Zaterdag 6 augustus I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Tag. lu Van een onzer verslaggevers SOMMELSDIJK De bevol king van Middelharnis en Som melsdijk op Goeree Overflak- kee leeft met ware gemeen schapszin mee met de thuis komst van mevrouw Bella Dij- kers-Grobbelaar en haar twee zoontjes, de tienjarige Ary, Jeroen en de zevenjarige Mi chael. Mevrouw Dijkers zal met haar kinderen op 28 augus tus te East London in Zuid- Afrika aan boord gaan van de Jagersfontein. Als .alles volgens plan verloopt kunnen zij eind augustus in Sommelsdijk zijn, waar dan een zwaar getroffen gezin zal worden herenigd. De 39-jarige heer A. Dijkers, die nu al jaren 'doorbrengt in 'een rolstoel, ziet zijn hartewens in vervulling gaan dank zij de hulp uit eigen plaats, van mensen elders in het land en van de Neder landse kolonie in Zuid-Afrika. Hoe ge handicapt ook, hij voelt zich nu een tevreden, mens. In het bijzonder verheugt hij zich er over. dat de mensen van Middelharnis en Sommelsdijk bezig zijn een huis ter beschikking te krijgen voor zijn gezin. De gemeenschapszin op Flakkee gaat zo ver, dat er naar wordt gestreefd op de dag van aankomst van mevrouw Dijkers en haar kinderen, het huis com pleet gemeubileerd te hebben. De heer Dijkers is de man, die op Tweede Pinksterdag zijn leven aanbood in de plaats van de veroordeelde Chesman. Dat heeft hem veel sympathie bezorgd. Hij kreeg stapels brieven uit alle werelddelen. Al die brieven heeft hij laten beantwoorden, door zelf de teksten te dicteren. Vanuit zijn rolstoel heeft hij laten weten, dat hij niet levensmoe was. Hij was er slechts van overtuigd dat een gezond leven niet mocht worden ver nietigd. Hij vond dat hij beter de gas kamer kon binnengaan, omdat hij toch niet meer in staat was te zorgen voor zijn vrouw en kinderen, die al sinds 1953 in Zuid-Afrika woonden. Het resultaat was, dat in Zuid-Afrika onder de daar woonachtige Nederlan ders een inzamelingsactie werd gehou den om mevrouw Dijkers en haar kin deren naar Nederland te laten vertrek ken. Zij waren kort na de februariramp in 3953 teruggegaan naar Zuid-Afrika waar mevrouw Dijkers is geboren uit een familie die al generaties terug uit Nederland naar Zuid-Afrika was ge gaan. Mevrouw Dijkers heeft daar in een fabriek van medische instrumenten ge werkt om het ontbrekende deel van haar inkomen te verwerven. De moe dige vrouw bleef hopen, dat haar man de macht over zijn ledematen zou her krijgen. Over en weer bleef de vurige wens dat het gezin weer eens zou wor den herenigd. Dat is mogelijk geworden, nu het Fonds voor bijzondere noden het ont brekende geld heeft geschonken voor de overtocht. Het ongeluk sloeg toe in de haven van Antwerpen tijdens de laatste oor logsmaanden. De heer Dijkers, stuur man op een geallieerd vrachtschip, hielp daar de gewonden wegdragen, die op een vlakbij gelegen schip wa ren gevallen, toen daarop een vliegen de bom was terecht gekomen. Bij het transport van de gewonden viel hij. Hij kwam met zijn rug op de reling van het schip terecht. Hij veronachtzaamde de pijn en bleef dienst doen. Hij voer nog jaren en had reeds de rang van eerste stuur man bereikt op een grote tanker, toen plotseling de verlammingsverschijnse len zich openbaarden. Hij was reeds gedeeltelijk gehandicapt toen hij met zijn gezin van Curasao terugkeerde naar zijn geboorteplaats Middelharnis, waar, hem een nieuwe slag trof: de watersnood van 1953. Het gezin ging naar Afrika, maar de heer Dijkers keerde terug naar Nederland voor een specialistische be handeling. Hoewel de hoop op herstel bij hem nimmer verflauwde, verer gerde zijn toestand week na week. 99 99 Nu wordt ook zijn gezicht slechter. Toch blijft hij monter. ,,Je leeft op de grens van zelfmedelijden en onver schilligheid", zei hij. ,,Die grens is zo scherp als een mes en daarom moet je zorgen, dat je je niet snijdt." Over het slechter worden van zijn ogen zegt hij: ,,Dat ik nu alles min der duidelijk zie, heeft zijn voor delen. Je ziet het lelijke niet meer. Het is net of alle mensen knapper zijn geworden. De wereld wordt mooier." Toch is hij geen zacht eitje, zoals hij zelf zegt. In zijn uiterlijk en zijn woorden herkent men nog de stoere man, die voor geen kleintje opzij ging. Hij is nog altijd dezelfde, die op 22 november 1944 in een roeiboot van Flakkee overstak naar het be^ vrijde Brabant om zijn diensten aan te bieden bij de geallieerden. Hij wordt bij uitzondering ver zorgd in het rusthuis voor bejaarden Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het op non-actief gestelde kringhoofd van de B.B. op Goeree-Overflakkee, de heer J. Carels, heeft in zijn aangifte bij de officier van justitie in Rotterdam, de kringraad van de B.B. op het eiland niet alleen van een financieel wanbeleid beschuldigd. Hij verwijt deze uit de zes burgemees ters van het eiland gevormde raad ook, dat hij een vals besluit heeft op gemaakt. Het besluit waar de heer Carels op doelt is zijn schorsingsbesluit. Het kring hoofd is ervan in beroep gekomen bij het Ambtenarengerecht, dat de kringraad om een toelichting heeft verzocht. Han gende deze procedure is de heer Carels op medische gronden afgekeurd voor zijn taak als kringhoofd. Weliswaar bleek hij bij een door drie Rotterdamse artsen gehouden herkeuring kerngezond, maar de kringraad eist nu een derde keuring. Pas als daarvan het resultaat bekend is kan het Ambtenarengerecht de juistheid van de schorsing verder onderzoeken. Aanleidingen Er blijken volgens de kringraad veel aanleidingen voor de schorsing te heb ben bestaan. De kringraad voert o.m. aan? De commandanten brandweer zegden hun vertrouwen in het kring hoofd op. cy Enkele (in het besluit met name genoemde) functionarissen bij de B.B. op het eiland legden als gevolg van ac tiviteiten van de heer Carels hun functie neer. De heer Carels uitte verdacht makingen over en tegen functionaris sen van de B.B., alsook gezagsondermij nende uitdrukkingen en verhalen over de leden van de kringraad B.B. a De geestelijke toestand van de ambtenaar vormde een beletsel om zijn dienst naar behoren te vervullen. Bovendien had de kringraad enkele niet zo nauwkeurig omschreven bezwa ren tegen de heer Carels. Ontaktisch op treden was er één van. Antwoorden Omtrent de eventuele juistheid van deze verwijten kan het volgende worden ge meld: 1 Als in het schorsingsbesluit staat -*• dat DE commandanten brandweer dus alle hun vertrouwen in het kringhoofd hadden opgezegd kan dat niet juist zijn. Een commandant zei ons let terlijk: Ik heb mijn vertrouwen in de heer Carels niet opgezegd. Waarom zou ik? Nooit last van hem gehad, zei een ander. Eén brandweercommandant zei perti nent, dat hij niet meer met de heer Carels wilde samenwerken. De bezwaren, zoals hij ze stelde, leken niet ongegrond. Het is een feit dat de heer Carels, een ex- militair, de zaken in de B.B. graag „mi- litairement" aanpakte; dat wil bij bur gers uiteraard wel eens op bezwaren stui ten. Bij oefeningen leidde dat, naar wij vernamen, wel tot botsing.en o Enkele functionarissen legden „tot grote teleurstelling" van de kringraad hun functie neer, aldus het De heer A. Dijkers. „de wereld wordt mooier Mevrouw Dijkers en haar kinderen, Ary-Jeroen en Michael. Van onze correspondent BARNEVELD. In Barneveld wil een groep particuliere bouwers daar toe gestimuleerd door het Christelijk nationaal vakverbond een coöperatie voor het bouwen van woningen oprich ten. De adspirant-bouwers willen de kos ten drukken door veel administratief werk zelf te doen, door de bouwplan nen te combineren, door de bouw gronden samen aan te kopen en door de te bouwen huizen in één keer aan te besteden. schorsingsbesluit. In zijn verweerschrift voor het Ambtenarengerecht schrijft de heer Carels. dat één van deze functio narissen, een dame, (in het besluit en in het verweer worden namen genoemd) in de oorlog bij de NSB was geweest. Mensen met een dergelijk politiek ver leden mogen in de B.B. geen leidingge vende functie vervullen. Van een andere functionaris heeft de kringraad zelf (in een genotuleerde ver gadering) gezegd, dat hij te weinig ac tiviteit ontwikkelde. Een derde functionaris die zijn functie neerlegde was kringcommandant-brand weer. Volgens de heer Carels was hij niet geschikt voor zijn werk. Onze bevindingen zijn evenwel, dat het standpunt van de heer Carels op dit punt verschilt van dat van sommige brandweercommandanten. o De heer Carels is voorts het uiten van „verdachtmakingen" verweten. Dat het z.i. financieel niet klopte bij de B.B. op Goeree-Overflakkee heeft de heer Carels, naar hij ons toegaf, voor niemand verzwegen, ook niet voor zijn superieuren. a Wat de geestelijke toestand van de ambtenaar aangaat: twee van de drie Rotterdamse artsen die hem goed keurden waren zenuwartsen. Naar de officier van justitie ons giste ren meedeelde zal het onderzoek naar de beschuldigingen van de heer Carels zo spoedig Mogelijk beginnen en met de grootste spoed worden verricht. Goede Ree te Sommelsdijk. Hij is tussen al die bejaarden de benjamin- In zijn door een elektromotor aan gedreven rolstoel maakt hij nu hele tochten over het eiland. Een meisje komt hem avond aan avond voor lezen, omdat hij zelf niet meer lezen kan. Hij leeft intens mee met wat er in de wereld gebeurt. Voor hem op het tafelblad staat een radio, waaraan hij zelf met rubberslang hulpstukken heeft aangebracht, zodat hij de knop pen kan bedienen.' Over het weerzien dat nu iedere dag nader komt, zegt hij echter wei nig. ,,Het is een experiment, vooral met de kinderen." zegt hij peinzend. ,,Tot nu toe hebben wij het aardig opgelost. Met opzet stuurden wij niet teveel foto's over en weer, want dat maakt je zo gauw sentimenteel." Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. Het personeel van de Nederlandse exportpapierfabriek te Nij megen wordt deelgerechtigd in de winst van het bedrijf en krijgt medezeggen schap in de algemene vergadering van aandeelhouders. Dat gebeurt doordat dr. J. M. E. En gelen, directeur van de fabriek, privé aan het personeel van de fabriek hon derd aandelen van duizend gulden in.de eigen n.v. heeft geschonken. Zij zullen binnenkort officieel worden overgedra gen. Driehonderdduizend De aandelen, die op het ogenblik sa men driehonderdduizend gulden waard zijn, worden ingebracht in een door dr. Engelen en zijn vrouw op te richten stichting. Het bestuur van de stichting wordt gevormd door de bedrij/sraad, waarvan de adjunct-directeur, drs. J. A. M. Engelen, een zoon van dr. En gelen, voorzitter is. Dividend verdeeld Het dividend op de honderd aandelen zal aan het personeel worden uitge keerd, in verhouding tot het aantal dienstjaren met een maximum van tien. De bedrijfsraad zal in de aandeelhou dersvergadering moeten stemmen zoals in een vooraf te houden vergadering van het personeel met meederheid van stemmen is besloten. TERNEUZEN, De belastingconsu lent H. A. H. L. te Terneuzen is ge arresteerd op last van de fiscale re cherche in Rotterdam. Hij wordt ervan verdacht- een onjuiste belastingaangif te te hebben gedaan. GORINCHEM (ANP) De rijkspo litie van Zuid-Holland en de gemeen tepolitie van Gorinchem hebben de weeldedromen van de 24-jarige fabrieks arbeider P. van de G. wreed ver stoord. Hij is in zijn woonplaats Gor- cum, verdacht van inbraak en diefstal, gearresteerd. De man heeft bekend vorige week maandag een boerderij onder Bergam bacht te zijn binnengedrongen en daar vijfduizend gulden uit een geldkist in de pronkkamer te hebben gestolen. Tij dens een zwerftocht zag hij hoe de boer en zijn vrouw de boerderij verlieten en een sleutel bij de deurdorpel verstop ten. Argwaan Na de inbraak kreeg Van de G. een lift van een automobilist uit Bergam- Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Om vijf uur gis ternacht klom een man aan de M. H. Trompstraat in Amsterdam via de dak goot de slaapkamer van een verkoop stertje binnen. Het meiske wilde juist gaan gillen toen de man vroeg: Weet u waar Corrie B. woont? Nee, bib berde de doodsbange verkoopster. Dank u, zei de man en verdween weef uit het dakraam. Even later zag het meisje haar be zoeker in een auto stappen en wegrij den. Niets te dol In dezelfde vroege ochtenduren pro beerden vier agenten een jongeman van de daken langs de Oude Zijds Voor burgwal te halen. Hij wilde hen ont vluchten door over een steeg te sprin gen, maar dat mislukte. Hij viel zes tien meter naar beneden en kwam op een fiets terecht. Dat brak zijn val en zo kwam hij er met wat lichte ver wondingen af. Hij oleek een Amerikaanse soldaat te zijn. Met een vriend van het bezet tingsleger in West-Duitsland bracht hij zijn verlof in Amsterdam door. In een dronken bui waren de vrienden een zwerftocht over de daken begonnen. De vriend was het al gauw te gek gewor den. Hij was toen naar beneden ge-* klommen. Zijn makker was echter niets te dol. 99 BOMBAY (AP) De Indische „wol- venjongen" Ramoe, in 1954 in de rim boe gevonden en volgens artsen moge lijk door wolven opgevoed, begint zich na zes jaren observatie en heropvoe ding thans aan te passen aan de men selijke levenswijze. Ramoe doet nu bij na alles wat een gewoon kind kan, op lopen en praten na, zo heeft de minis ter van volksgezondheid van de Indi sche deelstaat Oetar Pradesj in ant woord op vragen van zijn parlements leden verteld. De medici die de jongen observeerden waren tot hun mening ge komen doordat Ramoe alleen rauw vlees at, het met de tanden greep, ge kookt voedsel afwees, gromde, trachtte te bijten en genegenheid toonde voor herdershonden. De minister deelde ten slotte mee dat Ramoe al vorderingen maakt in het weergeven van een gedachtengang, maar nog niet spreken kan. bacht, aan wie hij vijfentwintig gulden bood als deze hem naar het veer in Schoonhoven wilde brengen. Toen de automobilist van de diefstal hoorde kreeg hij argwaan en gaf hij aan de rijkspolitie een duidelijk signalemen' van zijn verdachte passagier. Het oog viel al gauw op Van de G.p die de laatste dagen zeer royaal met geld was omgesprongen. Kort na zijn arrestatie viel hij door de mand. Een flink deel van het gestolen geld kon worden achterhaald. DJAKARTA (A.F.P.) President Soekarno heeft bij verordening een Nationaal Front opgericht. Het lidmaat schap staat open voor iedereen „die is doortrokken van de geest der onafhan kelijkheidsverklaring van 1945". Soekarno is zelf voorzitter van de nieuwe beweging, die is gebaseerd op de geleide democratie. Het front heeft ten doel om de politieke partijen op den duur overbodig te maken. ■EERTIG miljoen men sen bewonen het stroomgebied van de Rijn. In minder dan een eeuw tijds hebben hun va ders en grootvaders het Rijn bekken tot een van de meest produktieve gebieden ter we reld gemaakt. Tussen Hoek van Holland en de Zwitserse Alpen vindt men de grootste in dustrieën ter wereld, de rijkste mijnen, de grootste concentra ties van kapitaal en arbeid. Langs deze ene rivier wonen meer mensen dan in Canada of Australië en zij worden beter gevoed, gekleed en betaald dan de meeste andere mensen in de wereld. Hun welvaart steunt op hun eigen ontwikkelingspeil en op een zeldzaam gunstige combinatie van natuurlijke om standigheden. Van deze com binatie maakt de Rijn zelf deel uit. Haar aandeel is: goedkope scheepvaartweg, goedkope wa terleiding, goedkope vuilafvoer. De Rijn is de slagader die het leven in de gemeenschap van de veertig miljoen mede aan de gang houdt. De omvang en het niveau van dit leven stijgt elk jaar. Maar de capaci teit van de slagader is niet oneindig. Ergens ligt de grens. Voor Nederland is die grens al be reikt. In 1954 stroomde er zoveel vuil bij Lobith ons land binnen, dat men in ons land moest zeggen: nog meer bedorven Rijnwater kunnen wij niet ongestraft ontvangen. NATUURLIJK hebben onze deskun digen dit stadium zien aankomen. Reeds in 1946 richtte ons land tot de andere Rijnoeverstaten een oproep ge meenschappelijk de toenemende ver vuiling van de Rijn tegen te gaan. Maar de dringende oproep heeft tot nu toe weinig geholpen. In april 1960, dus veertien jaar later, verklaarde drs. H. A. Korthals, de Nederlandse minister van verkeer en waterstaat, in de Tweede Kamer ern stig teleurgesteld te zijn over de tot nu toe bereikte resultaten in het ge meenschappelijk overleg. Ondanks veertien jaar praten was er immers tegen de vervuiling van de Rijn zo weinig gedaan dat de rivier elk jaar alleen maar vuiler is geworden. Het peil van 1954 is tot nu toe elk jaar overschreden, essentiële onder delen van onze nationale economie lopen acuut gevaar. Maar men moet constateren dat ai onze argumenten bij de voornaamste partners geen we zenlijke indruk hebben gemaakt. Van onze correspondent BRUSSEL Premier Eyskens is gisteren opgekomen tegen de bewering volgens welke de Belgische regering haar goed keuring zou hebben gehecht aan het zenden van troepen van de Verenigde Naties naar Katanga. Dit is niet juist, zei Eyskens, wij hebben alleen maar verklaard ons er niet tegen te zullen ver zetten. Gisteravond heeft de Belgische re gering haar standpunt nog eens in een officiële verklaring gepreciseerd. Dit is in de volgende punten samen te vatten: De Belgische regering wil de be sluiten van de Veiligheidsraad Eetrouw uitvoeren; de Belgische troepen zijn bijna over al teruggetrokken uit de gebieden waar zij moesten ingrijpen; de Belgische regering verzet zich tegen inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Congo; de Belgische regering acht het haar gebiedende plicht de veiligheid te waarborgen van de twintigduizend Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De twee jeugdige Duitse kampeerders, die donderdagoch tend waren aangehouden op verdenking van brandstichting in de duinen bij het Zwarte pad te Scheveningen, zijn vrij gelaten. Gebleken is dat zij aan de brand, die vierhonderd vierkante meter in de as legde, geen schuld hebben. medewerkers die de economische struc tuur van Katanga waarborgen en die door onlusten in gevaar zouden kun nen komen; de Belgische regering is derhalve zeer bezorgd voor de risico's die met interventie van de Verenigde Naties in Katanga gepaard kunnen gaan; de Verenigde Naties zijn geroepen met eerbiediging van Congo's binnen landse aangelegenheden een verzoe ningsactie te stimuleren, die door alle landen gesteund moet worden. In de verklaring wordt ten slotte geprotesteerd tegen het feit dat de door de Verenigde Naties gewaarborg de orde en veiligheid voortdurend in gevaar worden gebracht door de offi ciële radiozender Leopoldstad. ALKMAAR De 44-jarige G. de Jong, wethouder en voorzitter van de K.A.B. te Ursem is gistermiddag gedood door een grasblazer. In opdracht van zijn werkgeefster, de Coöperatieve Werktuigenvereniging West Friesland was hij met een trekker en een grasblazer naar een landbouwer te Zuidkarspel gegaan. Tijdens het werk werd hij gegrepen door de afpakas van de trekker, die de grasblazer aandreef. De Jong werd meegesleurd en zwaar verminkt. Hij overleed korte tijd later. De man was getrouwd en had acht kinderen. ONS LAND verkeert in een onmoge lijke onderhandelingspositie. Er zijn maar weinig internationale lichamen, waar de kaarten zo slecht zijn ver deeld als in de internationale commis sie ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging. Zwitserland, Frankrijk, Duitsland en Luxemburg kunnen de huidige kwali teit van de .Rijn nog best verdragen - Nederland niet. Kwaliteitsverbetering kan alleen maar geschieden door in grepen in Frankrijk en Duitsland, de beide grootste yervuilefs. Nederland kan hoog of laag springen maar zolang deze grote. Rurferi met genegen zijn iéts te doen zal de kwaliteit niet ver anderen. Nederland kan in feite niets eisen, want Nederland heeft deze grote buren niets te bieden. Een beroep op het goede nabuurschap en de belofte voor finan ciële bijstand voor technische voorzie ningen, is het enige. Maar zelfs dit laatste is tot nu toe niet in staat ge bleken de onderhandelingen te ver snellen. Waarom niet? Men kan er slechts naar 'gissen, want de internationale commissie timmert niet aan de weg. Zij vergadert twee keer per jaar en heeft niet eens de beschikking over een permanent secre tariaat zodat alle commissieleden en die van de vele werkgroepen in hun arbeid direct ondergeschikt blijven aan de betrokken ministers. Enige aan drang in de een of andere richting kan de commissie, die bovendien geen enkele bevoegdheid heeft, dus niet oefenen. ïyrAAR DESONDANKS is het duide- 4*4 lijk dat Duitsland ons het meest dwars zit: het machtige Duitsland dat bmnen luttele jaren een leidende, positie heeft verworven en weer hoog te paard zit. Vermoedelijk vreest de Duitse regering dat zij te zijner tijd gedwongen zal zijn aan de verbete ring van het Rijnwater een grote prio riteit te geven, die niet past in het nationaal-economische beleid dat haar voor ogen staat. In deze houding wordt deze regering gesterkt door de industrieën die vrezen dat de grootste vervuilers onder hen het meest zullen moeten betalen. Ne derlandse financiële hulp zal uiteraard de door Duitsland verwachte moeilijk heden wel verminderen maar de sociaal-economische ervaring heeft wel geleerd dat men er tegenwoordig met geld alleen niet is. Het Duitse verzet is versluierd door een aantal feiten, die zich als prak tische problemen presenteren: de struc tuur van de Bondsrepubliek maakt het mogelijk om het onderhandelingstempo te vertragen. Niet alleen immers de federale regering, ook de regeringen van de Liinder moeten voortdurend bij het probleem van het rijnwater be trokken worden. Als men van nature genegen is Het probleem op de lange baan te schui ven is dit een handig argument. Daar bij komt dat de Rijn in Duitsland onder de bevoegdheden van twee ministeries valt: dat Van het ministerie voor atoomenergie en waterhuishouding en dat van het ministerie van verkeer. Over het laatste ministerie zwaait minister Seebohm de scepter, de man van wie men wel eens met duidelijke ironie heeft gezegd dat hij de grootste vriend van Nederland in Bonn is Iedereen die zijn gedragingen van de laatste tijd goed heeft gevolgd kan zich voorstellen dat. hij nu juist niet de man is die openstaat voor de belangen van kleine landen. ■pRANKRIJK is ons waarschijnlijk 4 iets beter gezind, maar om tal van redenen ziet Parijs de vriendschap met Bonn liever niet verstoord door sterke steun aan de Nederlandse wensen. geen enkele bevoegdheid heeft staat echter ook hij machteloos. Y\P HET OGENBLIK is de situatie zo dat de commissie dank zij lang durige waarnemingen nauwkeurig heeft vastgesteld wie de grootste ver vuilers zijn en waaruit het vuil be staat. Dat was een wetenschappelijk probleem waarover geen misverstand mogelijk is. Nederland heeft nu zijn wensen in gediend terugkeer naar de Kwaliteit van 1954 en pas dit jaar is ons land er met grote moeite in geslaagd om een -subcommissie te belasten met het antwoprd-op-de vraag wat er zou moe ten gebeuren om aan de Nederlandse wensen te voldoen. Men kan zich voorstellen dat het nog jaren zal duren voordat dit antwoord verwerkt is in een soort advies, waar in de technische mogelijkheden zijn verwerkt. In het allerbeste geval wor den in dit advies dan ook nog enkele opmerkingen gemaakt over de finan- eieel-economische kant van het pro bleem. Dat laatste is niet eens zeker want de commissie heeft geen enkele opdracht in die richting. cpENSLOTTE: de beleidslieden kun- 4 nen het advies van de commissie ongelezen laten want zij zijn niet ver plicht zich door de commissie van advies te laten dienen. Nederland wenst om zijn doel te be reiken een internationale overeen komst waarin de kwaliteitseisen van het rijnwater zijn vastgelegd in de eerste plaats technische en financieel- economische bevoegdheden voor deze commissie. Maar zelfs deze wens lijkt niet te verwerkelijken. Voor Neder land is de situatie dus zeer somber. Het wordt tijd dat ons land meer ruchtbaarheid gaat geven aan zijn ge rechtvaardigde wensen. Duitse automobilisten Eigen nieuwsdienst HAMBURG. Westduitse automobi listen, verenigd in de automobielclub AVD, hebben zich gekeerd tegen een bepaalde zakelijke belangengroep die de regering te Bonn tracht warm te ma ken voor reflecterende autonummerbor den. De club is van mening dat de auto's in Duitsland Over voldoende dui delijke nummerborden beschikken en dat er dus geen aanleiding bestaat de autobezitters op nieuwe onnodige kosten te jagen. Men wijst erop dat het concern ook reeds tijdens het recente internationale pclitiecongres in Monte Carlo getracht heefi voor zijn project te pleiten. SEOEL (AP) De Noordkoreaanse straaljagerpiloot- die Woensdag met zijn Mig-15 naar Zuid-Korea deserteerde, krijgt van de regering in Seoel een niet mis te verstane beloning ter waarde van 58.000 gulden. Voorts overweegt men hem een onderscheiding en een studiebeurs toe te kennen. Tenslotte is de man nog tot eerste luitenant bij de Zuidkof eaanse luchtmacht benoemd. Een Noordkoreaanse piloot die in 1953 met, zijn Mig-15 naar Seoel vluchtte, kreeg toen een beloning van 100.000 dol lar die uitgeloofd was door. het opper bevel van de Verenigde Naties. MIAMI (AP( Raul Chibas, één van 0 s naaste medewerkers dié naar Florida is uitgeweken, gelooft dat Gastro geen half jaar meer aan de macht zal blijven. - Chibas, die een belangrijk aandeel scnijnt te hebben gehad in de processen legen de vijanden van Castro's regiem, zei met te geloven dat Castro alleen maar instructies uit Moskou opvolgt. Wel past 'hij in zijn propaganda-het Rus sische systeem toe. DACHAU (Reuter) Idat, de kal'imiJnen in "de waar eens het beruchte^ultse'aatS Elzas die het leeuwendeel van de eiuitse franse vervuiling veroorzaken de be- schikking hebben over machtige pleit bezorgers in Parijs Luxemburg, klein als het is, speelt in de onderhandelingen nauwelijks een rol van betekenis. Als vervuiler van het Moezelwater, dat in de Rijn uit mondt is het niet erg belangrijk en de de Luxemburgse belangen worden door de vuile Rijn niet geschaad. Zwitserland is duidelijk het enige land dat zich vierkant achter de Ne derlandse wensen stelt. Men zegt in Den Haag dat de eminente Zwitserse hydrobioloog prof. O. Jaag uit Zürich bezeten is van de wens om de Rijn te verbeteren. Als voorzitter van de com missie heeft hij tot nu toe zijn uiterste best gedaan om resultaten te bereiken. Als voorzitter van een commissie die hun is aangedaan centratiekamp Dachau stond, het eer ste dat de nazi's inrichtten, werd gisteren een gedachteniskapel inge- wijd. Vroegere gevangenen uit het kamp en duizenden Duitse Ropms- Katholieken woonden de plechtig heid bij. s hing Samen met h®t Eucharistisch congres dat oo het ogen- Jn hat nabüe München gehouden. Drieduizend Duitsers van München naar Dachau bij van boetedoening. Bisschop Hengsbach uit Essen zei tijdens de ceremonie: „Wij Duitsers zijn ons -de zware schuld .die wij od ons geladen hebben, zeer wel bewust i schuldigen onder ons vragen dé slachtoffers om vergiffenis voor wat wordt li.énen wijze

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 10