Succes voor revolutionaire plannen van Den Haag en buurtgemeenten Tomeloze rit van tram liep op ramp uit Roeibootje door sluizen gesleurd en omgeslagen Amerika: Dan maar niet met Russen Eisenhower SPANNING OM ACTIE speelt golf y^ yy „Orgaan boven 16 DODEN gemeenten wijst plaats aan voor nieuwe stad" WEER HERRIE Vraag blijft Qp JAZZFEEST IN WENEN Het weer overal FAMILIE POWERS NAAR MOSKOU prOtEStantS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 3 augustus 1960 Super-gemeenteraad Niet verspreiden Aoeebt HET ONTWAPENINGSOVERLEG Coördineren DRINKBAAR WATER VOOR DE HOEK VERPLEEGSTER OP HOOFD GESLAGEN Uren zoetten Lijn 39 MOSKOU MELDT: Buien komen en gaan Twee kleuters en volwassene in Maas verdronken Zwaar gewond naar huis gestuurd DAPPERE REDDER KIND KWAM BOVEN Hoofdkantoor: Gom. L, Vorststraat 90. Postbua 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg. Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26, Missing en, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24. Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Ha ven park 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BRF.CKEB Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartalf Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7centper woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4620 RIJK WIL WILSVEEN Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering is van mening dat het ruimtepro bleem van de Haagse agglome ratie moet worden opgelost door de bouw van een nieuwe stad ten westen van het dorp Zoetermeer. De juiste plaats van de nieuwe stad zal door een te stichten bo- vengemeentelijk lichaam moeten worden aangewezen. De wet die de vorming van dit openbare lichaam zal regelen wordt zo spoedig mogelijk bij het parlement Ingediend. Dit delen de ministers van volkshuisves ting en bouwnijverheid en van binnenlandse zaken aan de Twee de Kamer mee in hun memorie van antwoord over de Haagse agglomeratie. De mededeling van de beide mi nisters betekent dat de regering zich nogmaals ondubbelzinnig heeft uit gesproken voor de uitvoering van het door de Haagse Agglomeratie voor gestelde plan-Wilsveen Gezien de uitvoerige bezwaren van de provincie Zuid-Holland en van een deel van de Tweede Kamer tegen* het plan-Wilsveen betekent deze her nieuwde uitspraak een overwinning voor het Haagse gemeentebestuur dat samen met de besturen van Rijswijk, Voorburg, Leidschendam en Noot dorp jarenlang heeft geijverd voor deze revolutionaire oplossing. Het bovengemeentelijke orgaan dat straks de juiste plaats van de nieuwe stad zal moeten bepalen zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers van Den Haag, Voorburg. Rijswijk, Leidschen dam. Wassenaar. Nootdorp en Zoeter meer. Ook dit is in overeenstemming met de wensen van Den Haag en die van de buurtgemeenten. De regering verwacht dat in de periode tot 1980 binnen de stedengroep Den Haag —Leiden—Delft voor driehonderdduizend mensen onderdak moet worden gevon den De Haagse agglomeratie. Leiden en Delft zelf zouden vermoedelijk tweehon derdduizend mensen kunnen bergen. Voor honderdduizend mensen moet er dus onderdak worden gevonden. Men kan deze mensen niet verspreiden over naburige steden en omringende ge meenten omdat zij economisch en sociaal aan de Haagse agglomeratie zijn gebon-1 den. Evenmin voelt de regering voor het door de provincie Zuid-Holland gelan ceerde plan voor de stichting van een nieuwe stad bij Pijnacker. het plan- Reyens. De tuinbouwgrond daar is te kostbaar. Bovendien zou deze nieuwe stad te veel op Delft-Rottevdam zijn ge- oriënteerd. ■v Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Amerika wil de uitgeschreven vergadering van de ont wapeningscommissie van de Verenigde Naties laten doorgaan indien de meer derheid van de 82 daarin vertegen woordigde landen voor spoedige her vatting van het ontwapeningsgespreK is. Ook indien de Sowjetunie en de andere communistische landen blijven bij hun boycot van de commissie. Het staat premier Kroesjtsjef evengoed als elke andere regeringsleider vrij. zo deelde het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren mede. de vergadering van de ontwapeningscom missie bij te wonen. De Russische be wering, dat behandeling van de ont wapeningskwestie in de commissie af breuk zou doen aan de voorgenomen be- handeling in de Algemene vergadering, houdt volgens het State Department geen steek. Volgens Radio Moskou zou Amerika i aansturen op behandeling in de ont- wapeningscommissie opdat Henry Cabot Lodge, die niet alleen voor Amerika het woord zal voeren in de commissie maar, ook kandidaat van de Republikeinse partij voor het vice-presidentschap is. een 1 wit voetje bij de Amerikaanse kiezers kan halen. Het tweede communistische land dat aankondigde de uitgeschreven vergade-, ring van de commissie niet te willen bij wonen, was gisteren Polen, De overige landen van het communistische blok zouden ongetwijfeld het Russische voor beeld ook gaan volgen. m <~.r wilspoon mnpt wnrden I De vraag of Wils veen moet worden begonnen als een uitbreiding van het dorp Zoetermeer of dat men los van dit dorp zal moeten beginnen laat de rege ring onbeantwoord. Deze kwestie is van belang omdat de gemeente Zoetermeer ambitieuze plan nen heeft ontwikkeld om van een dorp van amper achtduizend inwoners uit te groeien tot een forse gemeente van veer tigduizend mensen. De regering acht het beter dat men deze kwestie in het tel stichten bovengemeentelijke lichaam zal uitmaken. Het al te nauw aansluiten bij de be staande gemeenschap in Zoetermeer lijkt j de regering overigens minder gewenst omdat het lokale karakter van deze gemeente dan snel in het gedrang zou I komen en het verzorgingsapparaat van j Zoetermeer de snelle uitbreiding niet zou j kunnen opvangen. WINDSOR, ONTARIO (A. P.). Jazzfeesten schijnen de laatste tijd steeds samen te moeten gaan met I vechtpartijen. Pas hebben wij kunnen lezen van de herrie op het Engelse landgoed Beaulieu, of nu is er het be- richt uit Windsor in Ontario. Ongeveer 5.000 mensen vierden daar de jaarlijkse feestdag ter herdenking van de afschaffing van de slavernij met een groot jazzfestival. Na afloop daarvan ontstond een massale vecht partij. De politie had meer dan een uur no dig om de vechtersbazen, die met mes sen. kettingen en flessen werkten, uit elkaar te jagen. Een 22-jarige neger werd levensgevaarlijk gewond en vijf tien politiemannen liepen eveneens zul- 1 ke klappen en messteken op. dat er vier van hen naar het ziekenhuis moes ten worden gebracht. Het nieuwe openbare lichaam, dat men district of stadsgewest zou kunnen noe men. zal in de eerste plaats planologi sche en coördinerende bevoegdheden krijgen voor het vastleggen van de grote lijnen van de nieuwe stad. De recht streekse belangenbehartiging zal bij de gemeentebesturen blijven berusten en worden uitgevoerd volgens richtlijnen die het lichaam zal geven. ROTTERDAM. De aansluiting van 45 woningen in Hoek van Holland op het net van de gemeentelijke drinkwa terleiding gaat Rotterdam een bedrag van tweehonderdduizend gulden kosten. De aansluiting 4.450 gulden per wo ning) is in hoge mate onrendabel, er kennen B. en W. in hun kredietaanvra ge aan de raad. Zij zien echter geen andere mogelijkheden om de 45 gezin nen in kwestie aan deugdelijk drinkwa ter te helpen. Van onze correspondent UTRECHT. Op de aardedonkere Soestdijksestraatweg in Bilthoven is maandagavond een verpleegster door j een onbekende man op het hoofd ge- slagen. Zij rende weg, hoewel zij dui- j 'zelig werd, en kon de deur van het' rusthuis Plantwijk, waar zij werkte, nog bereiken. Het was de 29-jarige zuster Bouw. Zij' was tegen elven met de trein in Biltho- j ven teruggekomen van een bezoek aan haar verloofde in Utrecht. Plotseling sprong er een man vanachter een boom de weg op. Hij kwam naast haar lopen, en vroeg: Waar woon je, dan breng ik je; thuis. Mejuffrouw Bouw antwoordde niet en; ging harder lopen. Toen kwam de onver- wachte aanval. De man wist te ontkomen. De politie onderzoekt de zaak. Zuster Bouw kon vandaag weer aan het werk, zij het met1 i een verband om het hoofd. I TELEFOTO'S JHen wel bijzonder triest record werd er gisteravond in Wenen gevestigd: het ernstigste verkeersongeluk dat de stad ooit heeft beleefd. Aan vele mensen kostte dit ongeluk een botsing tussen twee trams het leven. Vele tientallen raak ten erbij gewond. De bovenste foto laat een'deel van de ravage zien die door de trambotsing werd teweeggebracht. Rechts is een omgevallen tramwagen zichtbaar. In het midden ziet men een vrachtwagen, die eveneens bij het ongeluk be trokken raakte en kantelde. Een der ontelbaren die aan het reddingswerk deelnamen staat op de foto links. Duidelijk zhet men ook op deze foto hoe de twee trams zich letterlijk in elkaar boorden. En tussen deze wrakstukken, onherkenbare delen van twee trams, moesten nog mensen beklemd zitten,' wist men. Eigen nieuwsdienst WENEN Met gierend ge weld boorde een tramstel van drie wagens, waarvan de rem men niet meer werkten, zich gisteravond in Wenen in een andere tram. Er klonk een oor verdovende klap op het kruis punt van vier wegen waar zich dit alles afspeelde, gevolgd door het klaaglijke gekerm van tientallen mensen. Zeker zestien mensen kwamen om het leven bij deze botsing 80 trampassagiers raakten gewond de toestand van 30 van hen was vanochtend zorgwekkend. Dit is de trieste balans van het ernstigste verkeersongeluk dat de Oostenrijkse hoofdstad ooit beleefde. Het speelde zich in luttele seconden af. Uren na het vreselijke ongeluk wa ren reddingsploegen van brandweer en Rode Kruis, trampersoneel en groepen artsen en verpleegsters nog bezig tus sen de ineen gewrongen resten van de twee trams naar slachtoffers of delen daarvan te zoeken. Tussen de volko men vernielde overblijfselen van de voorste wagens van de trams zaten af gerukte ledematen en andere lichaams delen van de afschuwelijk verminkte slachtoffers beklemd. Een vrachtwagen was bij de botsing tussen beide trams terecht gekomen en gekanteld. Binnen enkele minuten na de ramp arriveerden zestien ziekenauto's op het kruispunt van de ramp. Acht doktoren begonnen onmiddellijk met het verle nen van eerste hulp en poogden te redden wat er nog te redden was. Met autobussen werden de minder ernstig gewonden naar ziekenhuizen vervoerd voor verdere behandeling. Als steeds je liefhebbende echtgenoot, Henry. Het was een tramstel van lijn 39 dat Wenen uit de richting van het be kende wijnoord Sievering binnenreed, dat moeilijkheden had met de rem men. Èen der passagiers verliet onder weg de tram omdat hij het te gevaar lijk vond verder mee te rijden, zo bleek later toen de ramp was gebeurd. Tot de Hobe Warte heuvel ging al les nog goed met lijn 39. Maar bij het naar beneden rijden van de stampvolle tram gebeurde het: de bestuurder merkte tot zijn ontzetting dat hij met zijn remmen niets meer kon uitrichten. De snelheid nam toe, steeds meer. In volle vaart denderden de drie wagens heuvelafwaarts. De snelheid was op een gegeven mo ment zo groot, dat de eerste wagen van de tram uit de rails liep. Deze wagen was het die zich in het voorste gedeelte van een andere tram boorde. Die tweede ook volle tram stond juist bij een halte om passagiers op te I nemen. Tien passagiers van beide trams wa ren op slag dood twee anderen overleden op weg naar het ziekenhuis. Vier mensen stierven in het ziekenhuis V1T1 HL1 11 MOSKOU, (Reuter). Het Rus- -A -*-J- T »X T sche persbureau Tass uitte giste- MOSKOU, (Reuter). Het Rus sische persbureau Tass uitte giste ren de veronderstelling dat kon wor den opgemaakt uit de Amerikaanse reacties op de jongste Russische ont wapeningsvoorstellen dat president Eisenhower opnieuw geheel in zijn golfspel opgaat en daarom niet be reid is deel te nemen aan overleg met andere regeringsleiders over ont wapening in het kader van de Ver enigde Naties. l>e 35-jarige ongehuwde hulphouwer G. Dokter uit Hoensbroek is maandag avond in de mijn Oranje-Nassau IV door vallend steen zo zwaar gewond, dat hij na korte tijd stierf. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL In grote spanning vroeg men zich gisteravond laat in Brussel af wat er zich de eerstkomende dagen in de Congolese provincie Katanga gaat afspelen. Zaterdag zullen troepen van de Verenigde Naties Katanga binnenrukken, maakte secre taris-generaal Hammarskjoeld in de loop van de avond bekend. Eerder oo de dag had Jean-Marie Kibwe, minister van financiën van het bewind in Katanga te Parijs verklaard: ..Mijn regering zal zich met geweld ver zetten tegen de komst van troepen der Verenigde Naties in Katanga. Dat zou een oorlogsverklaring zijn." Het K.N.M.I. In De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Opklaringen en voornamelijk in het j jjfe:" J binnenland ook vüfWLx plaatselijk enkele yJaV buien. Zwakke tot yjvk matige wind uit noordwestelijke I richting. Dezelfde C temperaturen als 777, dinsdag of iets la- 1/ Ij gere. K. tJ MIESJE: Paraplu b(j de hand houden! 4 Allg zon op 05.05. zon onder 20.25: maan op 18.06, maan onder 02.02. Van onze weerkundige medewerker Het weer van gisteren was nogal verschillend. Tal van plaatsen wer den drastisch in het zonnetje gezet maar ook heel wat oorden zelfs vakantieoorden hadden minder plezant weer. Zware buien sommige met hagel en onweer zijn over het land getrokken. Zelfs is er melding gemaakt van windhozen. Een hoos in het centrum van het land be reikte de grond niet. Bij Kerk- werve op het eiland Schouwen ge beurde dat wel. Er was weinig schade. In Zierikzee viel by dit alles in één uur tyds 42 millimeter regen. In het gehucht Schudde- beurs even zuidelijker zelfs 57 millimeter, net zoveel als norma liter in een maand. Venray kreeg gisteravond in drie kwartier 38 millimeter regen te verwerken. Het water en ook hagel veroorzaakte schade aan het gewas. In Venray stonden de straten blank en liepen vele kel ders onder. Later op de avond verdwenen de buien weer, de temperatuur daalde toen vrij snel na 's middags acht tien tot 21 graden te hebben be reikt. Na een koude nacht zullen de buien vandaag de vakantieganger zowel plaatselijk als tijdelijk laten voelen dat hij voor een heel groot gedeelte van het weer afhankelyk is. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbr. Belgrado Athene Home Ajaccio Madrid Lissabon weer 1. bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. regen zw. bew. on bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. regen regen 1. bew. 1. bew. onbew. regen 1. bew. onbew. 1. bew. h. bew. onbew. onbew. wind N O w zo NW ZW NW stil WZW w N NW O NW ZZW w ZZO N w NW W NW ZO w w WZW NW max.t. n.sl. 5 o 2 0 10 1 0 9 0.2 0 0 0 0 2 3 5 2 0 0 0 3 0 0 0 In het ziekenhuis te Bergen op Zoom is gisteren de zestienjarige B. Bakker uit St. Filipsland aan de zaterdag op gelopen verwondingen bij een botsing met een bus. overleden. Het slac'htotfer werd op de fiets op de rijksweg tussen 1st. Filipsland en Steenbergen door de bus gegrepen. Van onze -1 T WASHINGTON, (Reuter). De echtgenote en de ouders van Fran cis Powers, de piloot van het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig dat op 1 mei boven de Sowjetunie neerstort te, hebben elk een Russisch visum gekregen. Zij willen naar Moskou gaan om het proces tegen Powers bij te wonen dat daar op 17 augustus begint, O AMSTERDAM (ANP) In de Vale- riuskliniek te Amsterdam is de 72-jarige mevrouw E. WijmansOtjes overleden, die op 7 juli in de Wijttenbachstraat j door een wielrijder werd aangereden. De vrouw is toen opgenomen in het Onze Lieve Vrouwengasthuis en na onderzoek naar huis gezonden. De huisarts achtte later opname even wel dringend noodzakelijk; in de Vale- I riuskliniek constateerde men een sche- delbasisfractuur. een hersenbloeding en een zware hersenschudding. Aan de ge-1 volgen hiervan is mevrouw Wijmans, naar eerst thans blijkt, op 19 juli over- l leden. Van onze correspondent ROERMOND. Een pleziertocht je in een roeiboot op de Maas is gistermiddag in een drama geëindigd. Drie van de zes inzittenden verdron ken, toen het bootje in tomeloze vaart door de geopende schuiven van de stuw te Roermond werd gesleurd en na een val van zes meter in het kolkende water omsloeg. Drie bouwvakarbeiders uit Roermond hadden het bootje gehuurd om met hun kinderen te gaan spelevaren op de Maas. Op honderd meter afstand van de stuw weiden zij door het personeel van rijkswaterstaat gewaarschuwd, dat zij zich op gevaarlijk en verboden ter rein bevonden. De mannen sloegen die waarschuwing in de wind en voeren de dood recht tegemoet. Vlakbij de stuw werden zij zich pas van het dreigend gevaar be wust. In panische schrik poogden zij het bootje uit het woelige water te loodsen. Maar door enkele verkeerde bewegingen met de riemen werd de boot in de geopende schuiven gezogen. Twee van de inzittenden, de 25-ja- rige M. H. Hoeben en de 28-jarige J. C. M. Satelijn, konden zich nog juist aan een staketsel boven de stuw vast grijpen. Het bootje schoot onder hun i voeten weg en sloeg om na met een doffe klap op het laag staande water buiten de stuw terecht te zijn gekomen. De 43-jarige H. Henzen, zijn zeven- jarig zoontje Wim en de vierjarige Ma- I rietje Saletijn werden naar de diepte 1 gesleurd en verdronken. De zevenjarige I Huub Saletijn kon door dapper optre- den van de 22-jarige C. Luiten uit I Roermond worden gered. Vanaf de bok j Roermond, waar hij aan het werk was, 1 zag hij het ongeluk gebeuren. Hij greep onmiddellijk naar een reddingboei en gooide die in de richting van de heer I Henzen, die echter geen enkele poging deed de boei te grijpen. De man die een gapende hoofdwond had was op I dat moment vermoedelijk al overleden. De heer Luiten sprong de drenkeling na, maar even later was de heer Hen zen weer in de diepte verdwenen. Op een paar meter afstand dook op dat moment Huub Saletijn op, die zich wanhopig vastklampte aan een houten rooster uit de boot. Ondanks de zeer sterke stroom slaagde de heer Luiten erin het kind op de kant te brengen. De andere twee drenkelingen werden door de stroom meegesleurd. Gister avond waren hun lijken nog niet ge vonden. De drie geredde drenkelingen zijn naar het ziekenhuis van Roermond ge bracht,

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1