Om heerschappij over Katanga MOSKOU: NIEUW DREIGEMENT Zorgzame echtgenote stak haar man neer Onderzoek AVRO door oommissie van drie STADSBUS ZOEK IN ROOSENDAAL Congoleeskabinet dineerde in hongerende stad Kinderen, Prinsessen voeren naar Antwerpen Jazz feest OVERVAL OP met braak BEJAARDEN OPGELOST De Bilt: Koel huis hieven PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Waarschuwing Groot p3 Oude invitatie Gezwaaid Dr. Vixseboxse naar Djakarta via Amsterdam DOLKMESJE TEGEN DE DRANK Verwijten Bril af Besluit van bestuur na voorstel in Assen INSTEMMING Weer overal Nederlanders gedood Agenten voelden zich bedreigd door 15-jarige JfoofdkantoOT: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116668, teleioon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef-' redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg. Korte Delft 30, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendljk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Temenzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikiee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4618 Maandag 1 ailgUStUS 1960 DRUK OP HAMMARSKJOELD e"iaar Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. De aanwezigheid van het zich nog steeds uitbreidende politie leger van de erenigde Naties in Congo heeft de verhitte gemoederen van de onervaren bliek nog niet voldoende kunnen afkoelen. Dit werd het afgelopen weekeinde duidelijk toen de ontstemming van de Congolese rege ring over het falen van de pogingen, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, te bewegen het politie- heet resoluut door te hakken, zich ontlaadde ii\ scherpe verwijten. Hammarskjoeld w ilde niet afstappen van zijn standpunt dat het politieleger naar Congo was gestuurd om orde en rust te herstellen en niet om de binnenlandse politieke moeilijkheden van regeerders over de jonge Afrikaanse repu- leger te gebruiken om de knoop die Katanga Congo op te lossen. Bewaar ile gebruiksaanwijzing op het blik: ik ben een kookboek aan het 1 schrijven Met het Congolese kabinet I werd Hammarskjoeld het alleen eens over de oprichting van een commissie die onder voorzitter-; schap van Loemoemba, of diens! plaatsvervanger, moet toezien op naleving van de twee resoluties over Congo die de Veiligheids-' raad heeft aangenomen. Die commissie moet zich in het bij zonder wijden aan de kwestie- Katanga. De Congolese ontevredenheid over deze ontwijking door Hammarskjoeld van de neteligste van alle Congolese kwesties ontlaadde zich in een felle rede van de Congolese vice-premier, Antoine Gizenga. Deze verweet de Verenigde Naties het blijvend dulden van de aanwezigheid van Belgische troepen en het werkeloos toezien bij het voortgaande streven van Katanga naar erkenning van de afscheiding. weigerden zich te verzetten tegen de bestendiging van de afscheiding van Ka- tanga. Terwijl Gizenga sprak aan een dis die overvloeide van uitgelezen spijzen en dranken groeide onder de duizenden Congolezen in Leopoldstad de onrust als gevolg van stijgende materiële nood. Nood die zonder kansen op spoedige toe neming van de werkgelegenheid opstan dig maakte. Het politieleger had dan ook het consigne gekregen: Uiterste waakzaamheid geboden. Hammarskjoeld applaudiseerde niet toen Gizenga was uitgesproken. Hij be antwoordde de uitdagende rede koel met de toezegging dat hij al het mogelijke zou doen om Congo een nog grotere tra gedie te besparen. Van de stijgende spanningen -in Congo maakte Moskou zondag gebruik om olie op het smeulende vuur te werpen door middel van een verklaring die deze waarschuwing inhield: Indien de door de Navo gesteunde agressie in de Congo voortduurt zal de regering van de Sowjetunie niet aarze- Minister Gizenga, die sprak aan een diner ter ere van Hammarskjoeld, trok zich al sprekend niets aan van de her haalde verzoeken van Hammarskjoeld om gematigdheid. Waarom, zo vroeg hij, ontwapent het, politieleger onze troepen en laat het de Belgische troepen ongemoeid? Gizenga zei het recht te hebben zich af te vragen of de geschiedenis wellicht eens zal le ren dat de regering van Congo in I960, had gedoogd dat het Congolese volkj werd ontwapend, in tweeën werd ge deeld en geplunderd. Gizenga zei dat de Verenigde Naties len maar vastberaden maatregelen ne men tegen die agressie. De hulpverlenende landen waarop Moskou het gemunt had zouden volgens de agressieve Russische verklaring trachten Congo economisch om hals te brengen en de bevolking uit te hongeren. Daarom zou de Sowjetunie graag zien dat alle „vrijheidslievende landen" gin gen medewerken aan een groot Russisch plan voor verlening van economische hulp aan Congo. De Sowjetunie wilde het voorbeeld ge ven bij het verlenen van uitgebreide eco nomische hulp aan Congo en zou zich daarbij onthouden van bemoeienis met de binnenlandse politiek van de jonge republiek en van uitoefening van mili taire of politieke druk. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Prinses Beatrix en prinses Irene hebben in het af gelopen weekeinde een korte zeereis gemaakt met het Rotterdamse pas sagiersschip Prinses Irene. De tocht met dit vlaggeschip van de Oranje Lijn beperkte zich tot een uitstapje van Rotterdam naar Antwerpen. De aanleiding tot het vaartochtje was dat prinses Irene de doop en te waterlating van het' schip had verricht, maar nog niet in de gelegenheid was geweest er nadëT kennis mee te ma ken. Daarom had de directie van de rederij haar uitgenodigd eens mee te maken hoe het toegaat in het dagelijk se leven van zulk een schip. De invitatie strekte zich ook uit tot prinses Beatrix en tot een kleine groep uit beider kennissenkring, evenals tot beider secretaresse mej. Wijnen. Met kleine tussenpozen arriveerde zaterdag middag het gezelschap in auto's aan de kade in de Lexhaven. Kort na half zes kwamen de prinses sen aan in een hofauto. Zij werden bij de valreep begroet door directeur A. Veder. Enkele minuten later maakte de Prinses Irene zich los van de kade. Lange tijd heeft het hoge bezoek op de brug grote aandacht gehad voor de gang van zaken. De honderden, die zaterdagmiddag- en avond bij Hoek van Holland naar de binnenkomende en uitgaande schepen j plegen te gaan kijken, hebben ook ge- j zwaaid naar de opvarenden van de Prinses Irene. Vermoedelijk heeft nie mand van hen de jonge dames in beige en groene toiletten herkend als de oudste dochters van ons koninklijk echt paar. Omdat het een geheel persoon- lijke aangelegenheid was. was de i standaard van prinses Beatrix niet gehesen. Kalm weer heeft de zeereis begun-j stigd. Zondag tegen het middaguur j meerde het schip af te Antwerpen. Met I auto's aanvaardde het gezelschap de terugreis. DEN HAAG (ANP>. - De nieuwe Nederlandse diplomatieke vertegen woordiger in Indonesië, dr. J. Vixse boxse. is zaterdag in gezelschap van zijn echtgenote naar Djakarta vertrok ken. Dr. S. L. van der Wal. plaatsver vangend chef van de directie beleidsza ken Indonesië van het ministerie van, buitenlandse zaken, deed hun op Schip hol uitgeleide. Bij het vertrek waren voorts aanwezig de diplomatieke verte genwoordiger van Indonesië in Neder land en mevrouw Susanto Djojosusito. De heer en mevrouw Vixseboxse wor den. na een oponthoud in Bangkok, over enkele dagen in Djakarta verwacht. LONDEN. Dat nooit meer",! verzuchtte de jazzminnende lord, Montagu gisteren bi) de verbrande resten van twee antieke auto's uit zijn automuseum op zijn landgoed Beaulieu in het graafschap Hamp shire. De brand in het museum was ge sticht door jongelui, die door de lord gastvrij in het kasteel en het park van Beaulieu waren ontvangen om er za terdagavond een jazzfestival te vieren. Bij de duizend gasten waren enkele tientallen jongens en meisjes voor wie de festivalvreugde zo hoog steeg, dat zij het op de begane grond niet meer uithielden. Zij beklauterden de stellage, waarop televisiecamera's waren opge steld. Zij maakten zich meester van de microfoons en loeiden wilde kreten over het feestterrein. De mannen van de televisie, die hun kostbare apparatuur verdedigden, raak ten in een vechtpartij, die van het kleine groepje oversloeg naar de rest van de feestvierenden Ondanks dat alles werd het feest tot kort voor middernacht voortgezet. Maar nauwelijks waren de laatste jazzklan- ken verklonken, of luid gilden brand-, weersirenes. Als dank voor het aange-i naam verpozen hadden de luidruchtige jongelieden een vreugdvuur ontstoken in het automuseum van lord Montagu, i Van onze correspondent ALKMAAR De 25-jarige landar beider H. J. B. uit Koedijk, een week geleden gearresteerd in verband met de overval op het bejaarde echtpaar Heuvel-Mantel in Sint Pancras. heeft bekend deze overval te hebben ge pleegd. De bejaarde mevrouw Heuvel .had het bij de overval op een gillen ge zet. Voordat de 73-jarige. bedlegerige door hernia geplaagde heer Heuvel zijn vrouw te hulp kon snellen, had B. haar al enkele klappen met een boksbeugel toegediend. Toen de heer Heuvel de kamer betrad om zijn vrouw te ontzetten was de indringer zonder buit op de vlucht geslagen. Oude bekende B. is al eerder wegens diefstal met de politie in aanraking geweest. Hij wordt ook verdacht van de overval op de 86-jarige weduwe Sipman-Re- zelman in Alkmaar, waarbij een be drag van honderdvijftig gulden werd gestolen. B. ontkent, in deze overval de hand te hebben gehad. Hij zal naar het huis van bewaring in Alkmaar worden overgebracht. rRT1Rtlp7Pn nflnr (^loTljö'O naen. Het was de Nederlandse mevrouw V^ctlJdill- /jCIL Udell v^Ullj^U i Korlu-Boender, die vijf jaar geleden haar betrekking als verpleegster in het Amsterdamse Wilhelminagasthuis opgaf en naar Canada emigreerde. Daar trouwde zij met een Canadees, maar zij kon de verpleging toch met vergeten en sloot zich aan bij het Ca- nadese Rode Kruis. Zaterdag kon zij 1 de kennismaking met tal van familie leden hernieuwen. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. Vier artsen en zes verpleegsters van het Canadese Rode I Kruis hebben zaterdag een dagje in Amsterdam gepassagierd alvorens de i reis naar Congo voort te zetten, 's Avonds pas kon het team naar Leo- poldville doorreizen, maar Nederlandse collega's 'hadden ervoor gezorgd dat de Canadezen zich niet hoefden te ver velen. Even thuis Een van de verpleegsters voelde er niets voor aan de uitstapjes deel te ne- Hardloper Leider van de groep is de neger-chi rurg dr. P. Edwards, in de jaren twintig een bekend atleet. In 1928 nam hij deel aan de Olympische Spelen in Amsterdam In 1929 slaagde hij erin het wereldrecord op de halve mijl op zijn naam te brengen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de Gijsing- straat in Rotterdam-West heeft de 55-jarige mevrouw C. W. in de nacht van zaterdag op zondag haar 61- jarige man P. W. tijdens een heftige ruzie met een klein dolkmesje in de hartstreek gestoken. Kort daarop is de man tijdens het transport naar het ziekenhuis Coolsingel overleden. Het echtpaar had al eerder op de avond na een bezoek aan kennissen aan de Brielselaan in Rotterdam-Zuid ruzie gekregen. Bij de kennissen ging de 61-jarige gepensioneerde poetser van de Rotterdamse tram, die door een hartkwaal met vervroegd pensioen was gegaan, met een kostganger die hij daar ontmoette een ommetje maken. Zijn vrouw bleef met de andere vrou wen achter. Toen het uitgangetje van de beide mannen wat lang duurde, gingen de dames op onderzoek uit. Zij vonden de beide mannen in een café in de buurt, waai' mevrouw W: het kleine glaasje met geestrijk vocht van de tafel sloeg. Haar man mocht met het oog op zijn hartkwaal geen sterke drank gebruiken. Hij deed dat nog wel eens buiten mede weten van zijn vrouw, die zich daar niet alleen zeer ongerust over maakte, maar die daarover altijd in woede ontstak. Zij had de laatste tijd de gewoonte haar man te bedreigen met het minia tuur dolkmesje, dat zij zich had aan geschaft. Hij had voor dat wapen altijd groot ontzag gehad, maar op den duur sleet ook dat. In het "café wist de man zijn vrouw tot reden te brengen. Het gevolg was dat de dames bij de beide mannen aan de tafel gingen zitten en ook wat drank namen. Omstreeks half één ging het echtpaar W. per taxi terug naar de Gijsingstraat in het westelijk deel van Rotterdam. Hoewel man en vrouw wel het een en ander hadden gedronken, was van dronkenschap geen sprake. In de taxi begon het geharrewar over de berisping in het openbaar opnieuw. Thuisgekomen maakte de man zijn vrouw de heftigste verwijten over haar optreden in het café. Om hem weer in de hand te krijgen, haalde de vrouw haar dolkmesje voor de dag, maar inplaats van te kalmeren, ontstak de man in zo'n hevige woede, dat man en vrouw in een verward handgemeen verwikkeld raakten. Daar bij bracht de vrouw haar man de fatale steek toe in de hartstreek. Zwaar bloedend ging hij op een stoel zitten. Hevig geschrokken over haar daad legde de vrouw hem op de vloer en rende het huis uit, waar voorbij gangers met haar meegingen om te kijken wat er aan de hand was. De politie werd gewaarschuwd, die terstond voor een ziekenauto zorgde. Onderweg naar het ziekenhuis Cool singel stierf de man. De vrouw is in het politiebureau Marconieplein ingesloten. Zij ver klaarde dat haar man haar de bril van de neus had geslagen, zodat zij niet meer kon zien wat zij precies deed. Helemaal in overeenstemming met de feiten is deze verklaring niet, daar zo wel haar bril als het dolkmesje in de keuken zijn teruggevonden, terwijl de fatale stéék in de kamer werd toe gebracht. De vrouw is diep onder de indruk van het gebeurde. Zij word donderdag aan de officier van justitie voorgeleid. Voor het eerst in elf jaar buiten, en dan nog meteen naar het zie kenhuis wegens onden oedbig! Dut hebben deze drie ongelukkige Ca-, nadese kinderen hun ontaarde moe der te danken die hen uit onbere deneerde angst voor de hidsbaüs'de buitenlucht al die jaren ontzegde en hen in hun groei ernstig belem merde. Het is de beide zusjes on derste foto) Constance (links) en Glenda (rechts) niet aan te zien dat zij al zestien en dertien jaar zijnmin als men hun broertje Gordon foto borenhier in de zorgzame handen van een ver pleegster zijn vijftien jaren zou geven. Van onze omroepredactie HILVERSUM Het bestuur van de Avro heeft beslóten een commissie in te stellen om de aantijgingen van het actie comité te onderzoeken. Zater dagmiddag heeft jhr. Röell, de voorzitter van de Avro, dit met algemene stemmen door het Algemeen Bestuur genomen be sluit meegedeeld aan een ver gadering van een zestigtal le den van alle gewestelijke bestu ren vön de Avro. De commissie zal bestaan uit drie leden van de Avro, vooraanstaande figuren uit de Nederlandse maat schappij, die geen enkele binding met welk bestuur van de Avro dan ook hebben. In de vergadering, die zaterdag van half drie tot vijf uur duurde en die ook door drie vrouwelijke be stuursleden werd bijgewoond, is door een rij van sprekers instemming met dit besluit betuigd. De stemming op de vergadering was bijzonder goed en levendig. Men gaf uiting aan zijn verontwaardiging over de methoden gevolgd door de oppositie in Assen en men was er van overtuigd, dat het rapport, dat de commissie t.z.t. waarschijnlijk aan het Algemeen bestuur zal uit brengen, zuiverend zal werken. Bij een botsing tussen een bus met mijnwerkers en een tankauto zijn za terdag te Soignies in België zes mijn werkers omgekomen en 25 ernstig ge wond. De tankauto was aan het draai en bij een benzinestation. De benzine vatte gelukkig geen vlam. CATANIA (Reuter). De vulkaan de Etna is zondag opnieuw tot uitbarsting gekomen. Enorme rotsblokken, zand en rook vlogen tot anderhalve kilometer hoog de lucht in. Beide kraters werk ten, maar er was geen gevaar voor de dorpjes in de buurt. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond am 23.15 uur: Opklaringen, maar t plaatselijk ook enke le buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Ongeveer de zelfde temperaturen. MIESJE: De bus gemist. 2 augustus: zon op II x, 5.02, zon onder 20.29; ij maan op 15.54, maan onder 0.26 max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind c. in mm Helsinki half bew. WNW 23 0 Stockh. onbew. Z 25 0 Oslo regen NNO 23 6 Kopenh. onbew. ZO 24 0 Aberdeen onbew. Z 19 0 Londen 1. bew. ZW 21 0 A'dam zw. bew. NW 20 0.2 Brussel bew. NO 20 1 Luxemb. bew. NNW 18 32 Parijs 1. bew. Stil 20 3 Bordeaux h. bew. WNW 21 12 Grenoble onweer NW 22 31 Nice zw. bew. ZZO 28 0 Berlijn zw. bew. zo 30 0 Frankf. zw. bew. N 26 0 München 1. bew. O 27 0 Zurich onweer w 27 0.4 Genève regen stil 21 15 Locarno zw. bew. stil 23 4 Wenen onbew. ZO 26 0 Fnnsbr. h. bew. ONO 31 0 Belgrado onbew. stil 28 0 Athene onbew. NO 32 0 Rome onbew. WNW 31 0 A.iaccio onbew. Z 27 0 Madrid 1. bew. w 28 0 Mallorca onbew. zw 31 0 Lissabon onbew. N 24 0 ROOSENDAAL Om half drie gistermorgen is een van de twee Roosendaalse stadsbussen gestolen. Gelukkig voor de Roosendalers is er een reservebus; de twee stadslijnen zullen vandaag normaal worden gereden. Hoe langer het zoeken vruchteloos bleef, hoe meer er aan diefstal werd gedacht. Bij het ter perse gaan van deze edi tie was de bus nog steeds zoek. De gestolen bus een drie jaar oude DAF, ingericht voor het vervoer van 39 mensen, van wie er dan elf moeten staan is van het autobus bedrijf Hoefnagels in Roosendaal, dat de stadsdiensten daar onderhoudt. Als altijd stond de bus gisternacht voor de KLiAI ATE E PIS I OOL garage aan de Spoorstraat. Hij was niet afgesloten. Voor het starten was| geen contactsleutel nodig. De politie van Roosendaal heeft gis teren naarstig naar de bus gespeurd. KLEEF. Op de grote verkeersweg bij Kleef in Duitsland is de auto van de heer Van Woerkom uit Dordrecht gisteren aan het slippen geraakt en te gen een boom gereden. De 42-jarige H. van Woerkom en zijn zevenjarige zoon Rolde zijn daarbijgedood. In de auto zaten ook mevrouw Van Woerkom en haar moeder. Zij zijn in een ziekenhuis te Kleef opgenomen, j Mevrouw Van Woerkom is er zeer „rQVj ov,7Q„ .~i u ernstig aan toe. weid eivan vei dacht dat hij een brom- In de buurt van Wiesbaden is zater- had gestolen. Hij zou van het dag een vrachtwagen van de firma 1 Meyerplein worden overgebracht naar AMSTERDAM Twee agenten van het bureau Daniël Meyerplein te Amsterdam hebben zaterdagmiddag een vijftienjarige jongen door klappen met een dienstpistool er toe bewogen zijn verzet tegen een arrestatie te staken. De knaap, een leerling-straatmaker, L. H. de Bruyn uit Rotterdam tegen een Duitse personenauto gereden. Twee van de drie inzittenden van de Duitse wagen werden gedood, de derde kreeg een shock. De mannen in de cabine van de vrachtwagen liepen geen letsel op. Een paar uur later reed op bijna de zelfde plaats een Nederlandse personen auto op twee tegen elkaar gebotste H de N?derland" I kreeg enkele klappen "met het'vulr- se auto zaten de echtparen Lammer- 1 wapen en viel on dr» prnnd schop uit Rotterdam en Holleman uit w,W S A Dordrecht. De heer Lammerschop zou' teruS op het bureau Meyer- ernstig zijn gewond. De heren zijn Pleln bekende hi.i een bromfiets te overgebracht naar een ziekenhuis in i hebben gestolen. Hij is daarop ter be- Weilburg, de dames naar een ziekenhuis I schikking van de kinderpolitie ge in Hadamar. 'steld. de Warmoesstraat. Bij het instappen in de politieauto rukte hij zich los en rende weg. Twee agenten zetten hem na en kregen hem even later te pakken.'Een van hen had zijn pistool in de hand. Volgens het politierapport voelden de agenten zich bedreigd door het ver zet van de vijftienjarige. De jongen

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1