HET WAS DAN EN EERST PAAIEN SCHREEUWEN" Drie kinderen elf huisarrest jaar Op weg naar het mysterie- maar anders dan Columbus Raadslid klaagt B. en W. bi j justitie aan onderzoek Nader blijft dringend no Proces-verbaal bijna slapend ondertekend Wat met dure m iskoop programma's Getuige Verhoeven over v ooronderzoek zaak-Smeets VV „Beken nu maar"' .Niet zo nauw „Ik verwacht" Bittertafelpraat „Niets gehoord" De stukken Weer moeilijkheden in Genemuiden MOEDER BANG VOOR HUISBAAS Engels-Amerikaans gesprek over raket-onderzeeërs IN HET KORT Zaterdag 30 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 O an onze speciale verslaggever AASTRICHT Tijdens ons onderzoek naar de voor geschiedenis van de zaak-Smeets zijn wij bij verdachte en getuigen gestuit op ernstige beschuldigingen over de methode van verhoren, zoals die door 'de Dienst luchtvaart van de rijkspolitie is toegepast. Enkele staaltjes daar?- van hebben wij aan het begin van onze publikaties over deze- affaire vermeld. Tegen de achtergrond van het feitenmateriaal, dat wij in de afgelopen weken konden leveren, lijkt het ons alleszins verantwoord de bloemlezing nog wat uit te breiden. „Het was eerst paaien en dan schreeuwen". Verhoeven vertelde ons dat de opperwachtmeester Verdellen, toen een volgens de getuige belangrijk punt niet geheel correct in het ver baal werd opgenomen, had gezegd: „Nou ja. dat kun je ze ook uitleggen, dat komt zo nauw niet". Van der Werff heeft hij zeker drie of vier mogelijke oorzaken van het onge- luk met de Fokker S-ll geopperd. Zijn toen gedane uitlatingen zou men het best kunnen beschrijven als bitter tafelpraat. Even waardeloos als ieder ander gesprek tussen mensen, die het hebben over iets waar ze in feite niets van af weten. Daar is in de eerste plaats de verdachte zelf. Hij werd op een zondagavond medio februari ge arresteerd en overgebracht naar de politiepost te Meerssen. Daar werd hij onderworpen aan zeer lang durige verhoren, vooral over zijn gedragingen in Londen op de dag dat de Fokker S-ll met Ben Kleijn in zee stortte. Na een van die verhoren zou het proces-verbaal aan hem worden voor gelezen. Het was toen diep in de nacht. De politieman, die hem had onder vraagd, begon het geschreven relaas op een dreun voor te lezen, waarop Marcel Smeets, doodmoe en niet meer in staat zich behoorlijk te concen treren, zei: „wel ja, nu ga je nog bidden (prevelen -— red.) ook, kom maar hier, ik teken zo wel". Op een andere nacht in Meerssen, zo. vertelt Smeets, lieten de ambte naren van de Dienst luchtvaart van de rijkspolitie hem zeven maal uit en naar zijn cel brengen. Steeds als hij zich weer uitgekleed had, werd hij gehaald. De majoor van de rijkspolitie, jhr. B. W. F. de Beaufort, die volgens mevrouw Smeets heeft gezegd dat haar man bekend had, moet Smeets zelf aan het eind van de uitputtende eerste dagen hebben toegevoegd: „Je hebt zo'n leuk gezinnetje, beken nu maar". Mevrouw Smeets vertelde ons dat de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh haar, toen ze bepaalde zaken ter ontlasting van haar man ter tafel wilde brengen, had gezégd: „Ja na tuurlijk mevrouw, u als zijn echtge note". Met deze woorden gaf de magistraat te kennen, dat hij bij voorbaat me vrouw Smeets tot een meineed in staat achtte. Hij had beter gedaan de verklaringen van de echtgenote aan te horen, en ze op hun waarheidsge halte te onderzoeken. Een van de belangrijkste getuigen charge, de vlieger Verhoeven (hij werd in de loop van het vooronder zoek een getuige waar alleen de ver dediging nog garen bij kon spinnen), beschrijft de verhoren van de Dienst luchtvaart van de rijkspolitie aldus: Volgens de vlieger Verhoeven heeft de opperwachtmeester over de myste rieuze envelop tegen hem gezegd: „Ieder weldenkend mens begrijpt dat toch, er moet een brief in hebben ge zeten, en ik verwacht dat u dat ver klaart. Ook dat Smeets de envelop geopend heeft". De verhoren van Verhoeven hebben de volgende indruk bij hem achter gelaten: „Ze gingen zo te keer, dat ze me op den duur alles hadden kun nen laten verklaren". Het was deze vlieger, die de onver kwikkelijke ervaring opdeed, dat in het huis van vrienden van Ben Kleijn zijn woorden op een bandrecorder werden opgenomen. Op wiens initia tief dat gebeurde is niet bekend. Dat was bij de heer Van der Werff, hoofd van de B.B. in Huis ter Heide. Verhoeven had er een bezoek ge bracht met zijn collega Dizy, even eens uit Maastricht. Op de terugweg zei Dizy tegen Verhoeven: „Het lijkt wel of ze je daar een verhoor hebben afgenomen." Pas bij de rechter-commissaris werd de vlieger met het bandje geconfron teerd, en wel met dat gedeelte, waar op de volgende woorden stonden vast gelegd: „Ben Kleijn heeft wel eens tegen me gezegd: ik spring er nog eens uit, als ik er mee in mijn maag blijf zitten". Bij de rechter-commissaris, heeft Verhoeven, zo zei hij ons, er uitdruk kelijk op gewezen dat dit maar een fractie was, van wat hij allemaal die avond in Huis ter Heide had gezegd. Overigens herinnerde hij zich de uit gelichte passage niet. Tijdens het gesprek bij de familie - A ,<f De zaakwaarnemer van Marcel Smeets, de heer Jansen, deed volgens zijn ver klaringen aan ons, met de plaatselijke politie te Maastricht de volgende erva ring op. Hij werd ondervraagd over mogelijke malversaties in het bedrijf van Smeets, en daarbij werd hem ver teld dat de heer Smeets een oplichter en een bedrieger was. De heer Jansen moet toen de ambte naren hebben voorgesteld die woorden nog eens te herhalen in het kabinet van de rechter-commissaris. Zijn onder vrager zei toen: „Ik heb niets gezegd, en zij (collega's van de politieman Red.) hebben niets gehoord". Tegenover zeer vele getuigen, die wij hebben gesproken, is door de onder zoekende ambtenaren gerept over „onbetrouwbaarheid" .leugenachtig heid" en „oplichterspraktijken", van de verdachte. Tot een broer van Marcel Smeets in Amsterdam zei de opper wachtmeester Verdellen: „Ik heb nu een lange ervaring, maar ik heb nog nooit zo'n leugenaar gezien als uw broer." Ons heeft deze politieambtenaar, toen wij tijdens de terechtzitting tegen over hem kritische geluiden over het vooronderzoek lieten horen, gezegd: ,,U kunt daar niet over oordelen, u kent de stukken niet". Wij kennen de stukken nu en op grond van hetgeen wij daaruit hebben geleerd dringen wij nogmaals aan op een onderzoek, o.m. naar wat wij hier boven hebben vermeld. KAMERCOMMISSIE: Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vaste commissie voor de rijksuitgaven van de Tweede Kamer wil van de minister van defensie weten of de miskoop van de negen trekkers voor tanks het rijk een verlies van 1.150.000 gulden (de aankoopsom) oplevert, of dat door verkoop of andere toepassing het ver lies nog kan worden verkleind. De trekkers werden in 1955 gekocht voor het transport van Centuriontanks. Na de afbouw van de eerste van de negen bleek dat de keuze van het chassis verkeerd was geweest. In 1958 sprak de Algemene Rekenkamer zijn afkeuring uit over de gang van zaken. Men had tot dat jaar de trekkers ongebruikt ge laten. De vaste commissie vraagt mi nister Visser verder wat hij gedaan heeft om in de toekomst dit soort ver gissingen te voorkomen. Verder wil de commissie weten of het rijk er in is geslaagd een bedrag van 78.500 gulden, dat te veel werd betaald voor het reviseren van motorrijtuigen, terug te krijgen. Het geld werd inder tijd betaald aan een leverancier die voor arbeidsloon, olie en smeermiddelen veel te veel had berekend. Ook de helmenaffaire duikt in het verslag van de vaste commissie nog een keer op. De fabrikant heeft inmid dels voor ruim 26.000 afgekeurde hel men een bedrag van 261.000 gulden terugbetaald. Er zouden nog 17.000 hel men herkeurd moeten worden, maar het ministerie en de fabrikant hebben samen een regeling getroffen die inhoudt dat de fabrikant nog een bedrag van 65.000 gulden betaalt en daarvoor finale kwijting van zijn garantieverplichtingen ontvangt. De vaste commissie is van mening dat dit laatste bedrag waarschijnlijk te laag is. Als van de laatste partij helmen verhoudingsgewijs net zoveel exempla ren zouden worden afgekeurd als van vaststellen. de herkeurde partij, dan zou het bedrag Bovendien heeft deze pachter van len W. een nieuwe boerderij toegewezen Zó lag de Tiger Moth van Trek-air gisteren op Teriet Van een onzer verslaggevers GENEMUIDEN Het christelijk-his- torisch raadslid K. B. Bakker uit Gene muiden heeft bij de officier van justitie te Zwolle drie aanklachten ingediend twee tegen het college van B. en W. in zijn geheel en één tegen een der wet houders van Genemuiden. Directe aanleiding tot deze climax in een al jaren durende spanning in de raad van Genemuiden, is de aankoop door de gemeente van stukken grond in het uit breidingsplan De binnenlanden. De heer Bakker beschuldigt het gemeentebestuur van valsheid in geschrifte. Naar zijn overtuiging is bij Gedeputeerde Staten van Overijsel een raadsbesluit ingediend en goedgekeurd dat in feite geen raadsbesluit is. Te veel vergoeding De gronden zijn weliswaar op de ge bruikelijke wijze verworven, maar de regeling van de pachtersschade is vol gens de heer Bakker op de meest zon derlinge wijze tot stand gekomen. Een der pachters zwager van een wet houder heeft zitting gehad in de com missie die de waarde van de grond moest B. gekregen, waarbij hem extra hectaren land zijn gegeven. Met deze toegewezen grond acht de heer Bakker de pachter vol ledig schadeloos gesteld. Daarenboven ontving deze echter ook schadevergoe ding in geld, op een tijdstip lang voordat de grond aan de gemeente was over gedragen. Wethouder verdween De heer Bakker heeft ook de Kroon van deze gang van zaken in kennis ge steld. Hij heeft minister Toxopeus schriftelijk ingelicht na langdurige be sprekingen op het ministerie van bin nenlandse zaken. Het is niet de eerste keer dat de heer Bakker een klacht indient tegen een wet houder van Genemuiden. In 1956 diende hij een klacht in tegen een wethouder die zelf een gemeentelijk werk uitvoerde, waarvoor hij door een stroman had laten inschrijven. De wethouder moest ontslag nemen, maar werd bij de laatste raads verkiezingen opnieuw in de raad en het college van B. en W. gekozen. namelijk groter moeten zijn. Burgemeester J. G, Hamer wacht het resultaat van het justitiële onderzoek met een gerust hart af. Hij meent dat de heer Bakker zich vergist wanneer hij stelt dat omtrent de pachtersschade geen besluit zou zijn genomen door de gemeenteraad. Dat is tijdens de ziekte van de heer Bakker gebeurd, aldus de burgemeester. OTTAWA (Reuter, A.F.) Drie kinderen uit een Canadees gezin dat in Tecumseh, Ontario woont, hebben elf jaar lang geen voet buiten de deur van hun huis gezet. Dat mocht niet van hun moeder, een gescheiden vrouw die in een houten huis van twee verdiepingen woont. In ondervoede toestand werden de kinderen gisteren door de politie uit het huis gehaald en naar een zieken huis overgebracht. Door het jaren lange gebrek aan lichaamsbeweging is de groei van het drietal ernstig ge stoord. Op trapportaal Uit het trieste relaas van de ont aarde moeder bleek, dat het drietal stumpers al die jaren in een bed op een trapportaal had geslapen. Een televisietoestel moest blijkbaar ver goeden wat ze aan frisse lucht tekort kwamen. Er waren verder maar liefst vijftien katten in huis! Geen der drie kinderen een meisje van zestien en een van vijftien, alsmede een vijftienjarige jongen kan behoorlijk lopen. Ze spreken alle drie gebrekkig. De jongen is nog geen 1 meter 20 lang; het meisje van zestien ziet er uit of het nauwelijks dertien is. De helft De drie kinderen mochten zich tijdens hun elfjarig gedwongen ver blijf in het huis vrij bewegen, als ze zich maar niet buiten vertoonden. Tegenover de politie gaf de moeder deze verklaring over haar wrede ge drag: het is zo moeilijk een groot huis te vinden. Daarom vertelde ik de huiseigenaar, dat ik maar drie kin deren had. De andere drie verborg ik. De drie kinderen die zich wel buiten mochten vertonen zijn intussen ge trouwd en wonen elders. Vergissing Lastig lid Dat een der pachters zitting heeft ge had in de taxatiecommissie acht de heer Hamer volkomen in ordé, daar deze pachter adviseur is van de grondkamer. De burgemeester bestempelt de heer Bak ker als een lastig raadslid en een que rulant. Al vijfentwintig jaar lang heeft hij onophoudelijk vragen gesteld in de raad, brieven met klachten geschreven aan Gedeputeerde Staten, de commissaris der Koningin, de minister van binnen landse zaken en aan de Kroon. De heer Bakker meent op zijn beurt, dat de rechter binnenkort wel uitspraak zal doen over de zijns inziens zonder linge gang van zaken in Genemuiden. LONDEN (Reuter, AP) De Verenig de Staten en Engeland onderhandelen over de wijze waarop in de toekomst Amerikaanse reactoronderzeeboten ge bruik zullen mogen maken van Britse havens. Het gaat om onderzeeboten die onder water raketten van het type Pola ris kunnen lanceren. Vólgens het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken ligt het in de bedoeling dat die oorlogsbodems in Britse havens brandstof en leeftocht zullen mogen in nemen. Het zou nog niet gaan om het afstaan van Engelse bases voor die sche pen. radio vandaag ZATERDAG De Vara houdt u via de radio vanavond van 20.05 tot 21.25 bezig met lichte muziek, eerst in een langdurig programma van Nederland se artiesten, daarna met muziekjes geïnspireerd op grote rivieren in Amerika. Om 21.40 ontmoet u op de Veranda Ton van Duinhoven, Ellen Craamer, Harry Mooten, Ger Daal- huisen, Wim Sanders en Jelle de Vries. In de rubriek Hogogeaeht publiek treedt de tachtigjarige revue-compère, conferencier, Raf Kapper op. Op Hilversum II vindt u om 20.30 het cabaretprogramma Boordje los, om 21.15 het tweede deel van het hoorspel Een mens kan bang zijn voor -huizen en om 22.40 weer de boei ende rubriek Jong-oud-eeuwig. Het midd.agprogram.via vermeldt enkele symfonische uitzendingen. Om tien voor half vier. (Hilv. 1) speelt het Radio Filharmonisch Or kest o.l.v. Carl Garaguly. Op het programma staan een Ouverture van Nielsen, Rakastava (een suite voor strijkorkest) van Sibelius en het Concert voor orkest van Kodaly. Om half vijf kunt u over Hilver sum 2 luisteren naar het Loudens Symfonie orkest, dat o.l.v. Josef Krips de eerste (Frühlings-) symfo nie van Robert Schumann uitvoert. De violist Simon Kooke treedt als solist op in Rimski-Korsakofs sym fonische suite „Shéhérazade", van avond om vijf voor half acht (Hilv. 2) uit te voeren door het Gelders Orkest o.l.v. Alfred Salten. radio morgen ZONDAG Zo tussen half zeven en half elf zondagavond treft men meestal liet beste en het meest ge varieerde lichte programma van de week. Eerst de Vara met drie boeien de programma's achter elkaar: 18.30 Amerikaanse muziekfavorieten als Per ry Como, Benny Goodman, Peggy Lee, dan om 18.55 de veelbeluisterde rubriek van dr. Van Egeraat en om 19.30 Intiem theater met een voorstel ling van het Haags Studenten cabaret. Om 20.05 neemt de Avro de zaak over met een Weens getint muziekprogram ma, om 20.50 een touristische wande ling, om 21.10 Corry Brokken, om 21.25 lichte muziek in vele soorten en om 22.00 opnamen van het festival in Knokke. door W. Hoffmann MERIKA sinds Co lumbus is dat een toverwoord geweest voor ons Europea nen. Een raadsel, een schrik beeld, of een sprookjesland. Een halve eeuw terug was het een verre bestemming voor landverhuizers. Voor half en heel mislukten, die het daarginds nóg eens Wilden proberen, in de hoop op een gemakkelijk verdiend fortuin. Dertig jaar geleden was het de kermis-achtige woonplaats van de legendarische schatrijke heef, die ons opeens kon komen verrassen met zijn protserig bezoek, of met een miljoe nenerfenis. Met ontzag En toen we werden bevrijd was daar opeens Amerika als de machtige natie achter de onuitputtelijke mili taire hulpbronnen. Het land waar over in die eerste magere na-oorlogse jaren met enig ontzag werd verteld, dat iedereen er een auto had en iedereen televisie en dat er grote winkels waren waar je jezelf kon bedienen en letterlijk alles te koop lag, kant en klaar verpakt. Nu is Nederland zelf boor devol auto's, televisietoestel len en supermarkets. We kijken daar nu wat nuchter der tegenaan. Maar Amerika is een raadsel gebleven. Zeg Amerika en de een denkt aan prairies en cow boys, de ander aan wolken krabbers en subways, weer een ander aan lieflijke bak vissen, of :aan gangsters, miljonairs, sensatiejourna listen. Amerika is een raadsel ge bleven, maar des te vlotter zijn wij Europeanen er vóór of er tégen. Sommigen hangen een beeld op van grote auto's, einde loze ruimten, eigen huis, eigen tuin, kansen voor het grijpen. Het weelderige, ge_ stroomlijnde, échte leven, waarvoor in ons benauwde landje geen plaats meer zou zijn. Anderen weten precies te vertellen, dat Amerika een immense speelkamer is voor 180 miljoen bedorven grote kinderen, die bereid zijn alles en iedereen te vertrap pen in hun jacht naar steeds grotere ijskasten en was machines J en die daarbij verpletterend voldaan zijn over zichzelf. Onbevooroordeeld. Tegengestelde opinies, maar veel Europeanen houden er niettemin een mengsel van deze twee op na. En dat kan zo makkelijk, omdat het voornamelijk projecties zijn, weer spiegelingen van de vreugden en misères van ons Avondland. Met de werkelijke Verenigde Staten heeft 'dat even weinig van doen als klomp jes, tulpjes en molentjes met Neder land. Maar komaan, laat ons zelf een kijkje gaan nemen aan de overkant. Een bescheiden, maar in elk geval onbevooroordeeld kijkje in dat we relddeel van 3000 bij 4000 kilometer, met zijn vijftig staten, die even sterk van elkaar verschillen als IJsland van de Sahara, of Nederland van Turkestan. Gaat u mee? We vertrekken zo meteen, van Schiphol. Bagage hoeft u niet mee te nemen. Ook geen pas poort of visum; het Algemeen Dag blad is genoeg. Gaat u mee? Even langs de mare chaussee, de douane en daar zwaait de deur al open naar het duistere platform.... We hebben dé eerste stap buiten de Oude Wereld gezet. Vijf uur terug U kijkt nog even om, naar het ter ras, waar ergens familie en vrienden moeten staan wuiven.' Maar in het pikkedonker is dat laatste brokje thuis al niet meer te onderscheiden. Een autobusje draagt ons naar de DC-7 en een geüniformeerde schoon heidskoningin geleidt u naar uw slaapstoel, die behaaglijk achterover kantelt bij een druk op de knop. Even later lekken de uitlaatvlam- men aan de. motoren, de blauwe lampjes langs de startbaan schieten sneller en sneller voorbij en opeens zijn we los en zien we Europa schuin onder ons wegzinken Zet nu uw horloge maar vijf uur terug. Van nu af gaan we meten met de maatstaven van Amerika. ....waar de regen mistroostig op de betonbanen spettert net Schiphol, maar dan groter. Nu het straaltijdperk al is begon nen. is onze PH-DSD „Black Sea", met zijn krap 500 kilometer per uur, eigenlijk alweer een tam. beestje. Over de 6000 kilometer non-stop naar New York doet hij maar liefst der tien uur. Maar de zorgzame K.L.M. weet haar klanten bezig te houden. Eerst komt een steward ons demonstreren, hoe we onze zwemvesten moeten aandoen, als de nood 'aan de man komt. Allerlei handige attributen zitten er aan zo'n vest. Eén ervan is een fluitje kijk, zó kunt u het tevoorschijn trekken. Hierop kunt u blazen, voor geval u vergeten mocht ronddobberen in de Atlantische Oceaan. We hangen intussen boven En-ge. land, of Ierland en 5000 meter bene den ons liggen de laatste lichtje® van de Oude Wereld, uitgestrooid als paarlemoeren knoopjes op een donker tapijt. Terwijl het buiten 20 graden vriest, serveert de hostess ons champagne met kgvïaar. En als diep beneden de Oceaan gaapt, wordt ons een paar pantoffel tjes ten geschenke aangeboden. Druk op de knop, uw stoel zinkt achter over en alleen het rosse licht, dat de hele nacht aan de noordelijke ho rizon blijft glanzen, zou u nu nog kunnen storen in' uw slaap. Geen ontberingen Het ochtendgloren brengt nieuwe cadeaugeneugten. We krijgen een mooi tasje cadeau, met allerlei spullen om ons wat op te frissen. Er zit zelfs een gloednieuwe tanden borstel bij. Eerlijk gezegd: we had den er al een. Terwijl wij ons tegoed doen aan een ontbijt van drie gangen, komen ijsbergen, statig koersend in de morgenzon, ons vriendelijk begroeten, Newfoundland komt in zicht, met wouden en rotsen en plekken sneeuw. We zien de branding schuimen op de kust van Növa Scotia. We krijgen een Delfts blauw trapgeveltje cadeau, gevuld met Hollandse jene ver; en chocolade, verpakt in reproducties van oude meesters. We denken aan de ontberingen van Colombus, de doodsverachting van Vas- co da Gama; en we kijken naar onze gepantoffelde voe ten en we gevoelen ons toch een beetje een verwekelijkte twintigste-eeuwse sok. Maar ook daarop heeft de K.L.M. gerekend en hoewel het zeven uur 's morgens is, wordt ge nog vlug even op gevrolijkt met champagne en getruffeerde paté. Zachte aankomst En ja, dan is het tijd om de riemen vast te gespen bo ven New York International Airport. Even zit je te wach ten om de bons te voelen als de wielen de landingsbaan raken. Maar gezagvoerder Damme zet zijn kist zo ve derlicht neer, dat ons eerste contact met Amerikaanse bo dem niet is te onderscheiden. Een ogenblik later kijkt ge uit over Idlewild, waar de regen mistroostig op de betonbanen spettert. Het is net Schiphol, maar dan groter. Met ons cabine-koffertje in de hand lopen we door het enorme stations gebouw. Het lijkt op een Griekse tempel, maar in plaats van goden beelden staan er sigarettenautomaten en langs de marmeren zuilen strijkt gedempte jazzmuziek. Aan een bar, groot genoeg voor een hele volksstam, zit één enkele sergeant, in piekfijn gesteven uniform, zijn ochtend depressie weg te drinken. Dit is het dan, werkelijk: de Nieuwe Wereld. RADIO ZONDAG 31 JUI 1960 1 radio HILVERSUM I 502 m. ochtend VARA: 8.00 Nws en postduivenber; 8.18 Gevar. progr; 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V d jeugd. IKOR: 10.30 Herv. Kerkd; 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber uit de kerken. middag AVRO: 12.00 Milit ork; 12.30 Sportspiegel; 12.33 Orgelspel (verz progr); 13.00 Nws en S.O.S.-ber; 13.07 De toestand in de we reld, lezing: 13.17 Meded of gram; 13.20 Gram; 14.00 Boekbesr; 14.15 Residentie- ork en solist (I. d. pauze: 15.2015.35: Filmpraatje); 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Radioportret; 17.15 Boekbespr. VARA: 17.30 17.30 V d jeugd. 17.50 Nws, sportuitsl en sportjourn; 18.30 Gram; 18.55 Het dal van de Inn, lezing m muzikale illustraties; 19.30 Cabaret. avond AVRO: 20.00 Nws; 20.05 Promenade-ork, omr, koor en sol; 20.50 Wandelingen met Clio, klankb; 21.10 Zang en p.ano; 21.25 Gram; 21.45 Journ; 22.00 Int. Songfestival te Knokke; 22.30 Nws en S.O.S.-ber: 22.45 Gram; 23.15 New York calling; 23.20 Lich te muz; 23.55—-24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. avond 19.30 De gelijkenissen van Jezus, lezing. KRO; 19.45 Nws en postduivenber; 20.00 Klankb over Suriname; 20.30 Gram; 20.45 U bent toch ook van de partij?, lezing; 20.55 Gram; 21.30 Voordr; 22.00 Rep Eucha ristisch wereldcongres te München; 22.20 Gram; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws;- 22.40 Avondgebed; 22.55 Gram; 23.55—24.00 Nws. ochtend NCRV; 8.00 Nws en weerber; 8.15 Ork., koor en sol. IKOR: 8.30 Goede Morgen; 9.00 Openluchtdienst. KRO: 9.30 Nws en postduivenber; 9.45 Gram; 9.55 Inl Hoog mis; 10.00 Hoogmis; 11.30 Gram. 1 televisie TELEVISIE NEDERLAND AVRO: 20.00 Filmrep; 20.15 Jong talent: 20.55 Tele vizier; 21.05—22.00 Film. DUITSLAND 11.15 Euchar. Congres; 12.00—13.00 Intern borreluurtje; 14.30 V d jeugd; 15.00 Duitse kampioensch kano-slalom en roeien; 17.30— 18.50 Film (Regionaalprogr19.30—19.25 NDR: Die Nordschau; WDR: Hier und Heute); 19.30 Weekjourn; 20.00 Nws; 20.05 TV-spel; 21.15 TV-essay over de goede oude tijd; 21.40 Rep Duitse zwemkampioensch.; 23.10 Rep Duitse roeikampioensch. VLAANDEREN Afwisselend: 15.00—18.00 Rep. Belg atle- tiek-kampioensch; 16.00—17.15 Rep Belg wie- lerkampioensch19.00 V d kleuters; 19.30 Ijws; 20.00 Muzik komedie; 23.00 Nws en journ. FRANS BELGIË 11.0011.45 Hoogmis; 15.00 Rep Belg at- letiek-kampioensch; 16.00 Rep Wielerwed- str; 17.15 Rep Belg atletiek-kampioensch.; 19.30 Feuill; 20.00 Journ; 20.30 Tekenfilm; 20.45 Film; 21.45 Recital; 22.15 Journ en nws. MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 Gram; 11.00 Omr ork en solist; 11.45 Voor dracht; middag 12.00 Amus muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Voor ons platteland, praatje; 12.43 Jazzmuz; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Metropole-ork; 13.55 Beursber; 14.00 Gram; 15.30 Spreekuur van elf tot twaalf, hoorsp; 16.45 Viool en piano; 17.15 Gram v d jeugd; avond 18.00 Nws; 18.15 Polit praatje; 18.25 Ama- teursprogr; 19.00 Pianorecital; 19.30 V d jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Lichte muz; 20.35 Progr over de Wieringerwaard; 20.55 Intern Songfestival te Knokke; 21.15 Journ; 21.30 Gram; 21.40 Holland Festival 1960: Kamer- muz; 22.30 Nws, beursber v New York en SOS-ber; 22.45 Act; 23.15 Gram; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.40 V d vrouw; 10.15 Theologische etherleergang; 11.00 Gram; 11.25 Voordr; 11.45 Gram; Zuid-Afrika; 21.05 Film; 21.30 Documentai re over TV in de Sowjet-zone v Duitsland. BELGIë VLAAMS 19.30 Nws; 20.00 Disneyland; 20.45 Ge sprek over de Congo; 21.15 TV-Western; 22.00 TV-spel; 22.30 Nws en journ. BELGIë FRANS 14.3017.00 Eurovisie BBC: Rep athle- tiekwedstr Gr BritanniëFrankrijk: 19.30 Sport; 20.00 Journ; 20.30 TV-spel; 22.05 Mu- ziekprogr; Daarna: Journ» televisie vandaag middag middag 12.00 Symf ork en sol; 12.30 Gram; 12.55 Act; 13.00 Nws; 13.05 De hand aan de ploeg, lezing; 13.10 Gram; 13.30 Gram; 13.50 Letterkundige persoonlijkheden, die ik heb gekend, praatje; 14.00 Zangrecital; 14.30 Gram; 15.30 Nederland zendt zijn missio narissen uit, lezing. Convent van Kerken: 17.00 Gereformeerde kerkd. NCRV18.30 Omr ork en solist; 19.00 Nws uit de kerken; 19.05 Meisjeskoor en sol; (JBADIO J HILVERSUM I. 402 m. ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.15 Verz progr; 8.30 V d kind; 8.40 Verz progr (verv); 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 12.00 Klavecimbel-recital; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Zang; 12.53 Gram en act; 13.00 Nws; 13.15 Gevar muz; 13.40 Gram; 14.00 Gram; 14.15 Operamuz; 14.30 Gevar progr; 15.45 Gram; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Ka- mermuz; 16.45 Gram; 17.00 V d kleuters; 17.15 Gram; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsuitz: Vakantie op de eilan den Biak en Soepiori in de Geelvinkbaai II, d J F van Bruggen; avond 18.00 Orgelspel: 18.30 Gram; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Pianospel; 19.30 Radio krant; 19.50 Lichte muz; 20.10 Vijf dagen naar Parijs, hoorsp; 21.10 Viool en piano; 21.40 Gram; 22.00 Parlementair comm; 22.15 Gram; 22.30 Nws en SOS-ber; 22.40 Gram; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Gram; 23.25 Jazzmuz; 23.40 Het Evangelie in Esperanto; 23.55—24.00 Nws. televisie DUITSLAND 17.00 V d kind; 17.20—18.00 Filmrep over Chili (Regionaalprogr: 18.45 NDR: Die Nordschau. WDRHier und Heute. 19.25 NDR: Vader is de beste. WDR: Geheimen te Rio Purus) 20.00 Nws; 20.20 Rep over ZATERDAG De klucht van de koe, een spel van Bredero, wordt van avond door de KRO opgevoerd als wa genspel en op het scherm gebracht om 20.20. Om 21.00 wordt u weer verbon den met Treslong voor een van die pro gramma's van Jos van der Valk, on derhoudend, niet hoogdravend, plezie rig. U ziet o.a. Teddy en Henk Schol ten. Om 22.00 ziet u een filmpje van Hitchcock; als het is zoals de vorigen, dan behoeft u er niet voor op te blij ven. De NTS zend't vanavond ook nog een reportage van de finale van het songfestival van Knokke uit. VIAAN'DEREN opent het avondpro gramma om 20.15 met het feuilleton Highway Patrol, om 20.40 volgt een filmpje onder het motto Dat was schrikken, om 21.00 overname van de KRO en om 22.00 het programma voor automobilisten. DUITSLAND. In het zaterdagmid- dagprogramma van Duitsland kunnen we om 15 uur kijken naar de Duitse zwemkampioenschappen; om 17.30 naar een Wild West film en daarna om 18.15 naar een film over de Oecumenische jeugdconferentie in Lausanne. Vana vond om 20.20 komt via Oostenrijk Lou van Burg op het scherm met zijn pro gramma Jede Sekunde eine Schilling. Om 22.00 tenslotte kegelen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7