Beschul di majoor K. hangen ;ingen nog in de lucht Strijd om westelijk leiderschap ZIEKE VERSTEKELING BLIJFT IN ONS LAND Belgen evacueren eerste contingent SCHERPE NOTA AAN MOSKOU ADENAUER IN PARIJS Eerst genezen in tb.c.-sanatorium Drente startte al hulpactie In Rotterdam 35 mille losgebrand Schip van Carras Polen naar Vredesheld Soekarno Astronauten getuige van mislukte proef met hun kunstmaan TARIEVEN00RL0G IN VRACHTVAART OP VERRE OOSTEN VOORKOMEN Zaterdag 30 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Staatssecretaris Calmeijer CHEF VAN DE GENERALE STAF ACHTTE ZE ONJUIST Geen aanleiding Niet duidelijk GROTE NOOD VOOR ZIEKEN IN CONGO Geen geheim voor Snel recht vechtersbazen TROEPEN V.N. BEHEERSEN SITUATIE IN CONGO POOLSE WATERSNOOD HOUDT AAN Fransen beschuldigd door Guinese president Farthing vaarwel ISRAËL—ARGENTINIË: BETERE RELATIES Amerikanen verhinderen herverkiezing Engelsman Sssst! op zondag in Katwijk Driebergen neemt handschoen op Democratie blijft moeilijke zaak Korea in VLIEGTUIG LATEN VERONGELUKKEN Van onze speciale verslaggever DEN HAAG. Staatssecretaris Calmeijer heeft, naar aan leiding van de publikaties over het geheime rapport van de com- missie-Musch, het zwijgen verbroken. Hoewel de staatssecretaris geen volledige opening van zaken gaf, heeft hij ons te verstaan gegeven, dat de chef van de generale staf na onderzoek yan de tegen majoor K. ingediende klachten door de directeur-generaal van oorlog S. Duyverman en de kolonel van de technische dienst W. J. Kaldenbach, geen aanleiding had gevonden strafmaatrege len te nemen tegen majoor K. De staatssecretaris voegde daaraan toe, dat zulks nog niets zegt ten aan zien van ernstige beschuldigingen die majoor K. heeft geuit o.a. aan het adres van de directeur-generaal van oorlog Duyverman en de kolonel Kal denbach 'die intussen tot brigade generaal is bevorderd en kort na die bevordering ontslag uit de dienst vroeg). In het gesprek met de staatssecretaris werd gesteld: Hoe kan men aan het publiek duide lijk maken dat de chef van de generale staf geen maatregelen treft tegen een majoor die zpn hoogste supe rieuren van onjuiste handelingen beticht, maar dat O dit uitblijven van maatregelen nog niets zegt omtrent de juist-1 held of onjuistheid van de beschul digingen. Immers, de vraag moet rijzen wij hebben haar gisteren al gesteld dat de commissïe-Musch toch wel zal hebben overwogen of de beschul digingen, die majoor K. uitte, ge grond zijn? Het antwoord van de staatssecretaris daarop bevestigt onze opmerkingen van gisteren. „Neen", zo antwoordde de staats secretaris. ,.De commissie-Musch heeft alleen de door directeur-generaal Duyverman en kolonel Kaldenbach ingediende klachten tegen majoor K. onderzocht en deze klachten ongegrond, althans niet zo ernstig bevonden, dat er aanleiding bestond maatregelen te nemen tegen majoor K." „Dus heeft majoor K. gelijk met zijn beschuldigingen?" „Die conclusie ligt geenszins voor de hand. De klachten van de heren Duy verman en Kaldenbach werden niet zo bijzonder ernstig bevonden. Maar daar-1 «mee is het omgekeerde nog niet be wezen". aldus de heer Calmeyer. Vervolgens zei de staatssecretaris: ..De door majoor K. geuite beschul digingen zijn niet juist geweest, maar desondanks nam de chef van de generale staf geen maatregelen." rest nog altijd de plicht, dat de be schuldigingen zelf worden onder zocht. Dat zal men niet met een interne commissie en een geheim rapport kunnen afdoen. Dat zal in het open baar moeten geschieden. Het minis terie van defensie kan zich niet de weelde veroorloven, dat zijn hoog ste functionarissen van onjuiste handelingen bij het aankoopbeleid worden beticht, en die beschul digingen dan maar gewoon negeren. Een onderzoek is temeer nodig omdat het tweede deel van het rapport-Koersen dat vandaag open baar wordt, op dit punt ook geen uitsluitsel geeft Integendeel. Op nieuw beticht de commissie-Koersen majoor K. van ernstige beleids fouten bij zijn aankopen voor het leger in het buitenland. De commissie-Koersen gaat in zoverre op de beschuldigingen van majoox K. aan het adres van directeur-generaal Duyverman en kolonel Kaldenbach in, dat zij op grond van verklaringen van sttbjec- tieve getuigen stelt, dat majoor K. ongelijk heeft. Dat achten wij geenszins bevredi gend, daar de commissie-Koersen in ieder geval op dit stuk zeer een zijdig te werk is gegaan. Redactie. Engelsen over hun „laagvliegerif MOSKOU (Reuter, AP) Er is geen sprake van dat Britse vliegtuigen gevaarlijk laag boven Russische sche pen hebben gevlogen. Dit maakte Engeland gisteren in een nota aan de regering in Moskou bekend, die in bijzonder krachtige bewoordingen was gesteld. De nota die in Moskou werd aangeboden, vormde het antwoord op recente Russische beschuldigingen in dit verband. Britse vliegtuigen vliegen geregeld boven buitenlandse schepen, maar geen enkele regering heeft dit ooit aanleiding gegeven tot klagen, aldus de Britse nota aan Moskou. In alle gevallen waarover werd geklaagd, was sprake van normale verkenningsvluchten. Nimmer vlogen de Britse toestellen lager dan 150 meter boven de Russische schepen, dus van gevaar voor de schepen en hun bemanningen kan niet worden gesproken, zo blijkt uit het Britse ant woord. Intussen zond de Sowjetunie gisteren protestnota's aan Amerika, Engeland en Frankrijk in verband met een Westduits besluit in West-Beriijn een instelling te vestigen ter controle van radio-uitzendin gen naar Duitsland en Europa. Moskou noemt dit besluit van de bondsrepubliek onwettig. West-Duitsland heeft volgens de Sowjetunie geen enkel recht in West-Beriijn. DJAKARTA (Tass) De heer Mirzo Tursun, een vooraanstaand Russisch let terkundige, heeft in Djakarta aan presi dent Soekarno de Lenin-vredesprijs overhandigd. Premier Kroesjtsjef had er een brief bij gedaan, waarin Soekar no met zijn prijs werd gelukgewenst. „Ik wens u, geachte Bung Karoo," aldus Kroetsjef, die het Indonesische woord voor kameraad gebruikte, „verdere gro te successen in uw werk, dat is gericht op de consolidatie van de vrede en de veilig heid der volkeren". In zijn dankwoord liet Soekarno uitko men dat hij geen communist was. „Ik volg mijn eigen weg," zei hij. ..Zijn de beschuldigingen die majoor K. heeft geuit dan onderzocht door de commissie-Musch?", was de volgende vraag van onze kant. Daarop kon of wilde de staatssecre taris geen duidelijk antwoord geven. „U kunt eventueel nog melden", aldus formuleerde staatssecretaris Calmeijer voorzichtig. ..dat de chef van de gene rale staf meende dat de door majoor K. geuite beschuldigingen onjuist waren, dat hij gezien de spannende omstandig heden voor majoor K. en het feit dat hij stellig te goeder trouw was geweest, geen strafmaatregelen tegen hem onder nam. ondanks het feit, dat majoor K. met het doen van deze beschuldigingen minder juist had gehandeld." CWjj handhaven derhalve onze GENÈVE (Reuter) Opnieuw werd vrijdag een dringende oproep gedaan voor het zenden van medische hulptroe pen naar Congo, waar ook op het gebied van de volksgezondheid een ware nood toestand heerst. De ziekenhuizen in de vroegere Belgische kolonie zitten drin gend verlegen om medisch personeel, aldus een bekendmaking van de Wereld gezondheidsorganisatie. In Kasai Vooral in de ziekenhuizen in de pro vincie Kasai is de toestand uiterst som ber. Met name in de hoofdstad van deze provincie. Loeloeaburg. kampt men met de grootste moeilijkheden in de hospi talen. Dit alles blijkt uit gegevens die het ministerie van gezondheid van Congo heeft verzameld. In de overige provincies zal de situatie niet beter zijn, neemt men aan. MAJOOR K. eenzijdig beoordeeld opmerking van gisteren: De op dracht aan de commissie-Musch had verbreed moeten worden of er had nog een andere commissie de juist heid van majoor K.'s beschuldigingen moeten bekijken. Nu blijft, nog altijd, de verbazing en de onrust. Red.). Ook zei staatssecretaris Calmeijer nog, dat de commissie-Koersen in haar eerste verslag een ernstige blaam had geworpen op majoor K, door diens aankoopbeleid bij het D.M.L. ernstig te veroordelen. „Hoewel ik de vorm niet goedkeur", aldus de heer Calmeijer, „kan ik wel begrijpen, dat majoor K. zich met zijn tegennota tot de Tweede Kamer richtte. Iedere Nederlander heeft daartoe het recht. Dat majoor K. ook van dat recht gebruik maakte, neem ik hem niét kwalijk." Over de (gisteren door ons reeds gesignaleerde) beschuldigingen van het dagblad De Telegraaf aan het adres van staatssecretaris Calmeijer dat hij het rapport-Musch onder de tafel werkt, zei de heer Calmeijer: „Ik heb niets te verheimelijken. Als deze ernstige be schuldiging waar zou zijn, zou ik geen dag langer in functie blijven." Met nadruk wees staatssecretaris Calmeijer er op, dat het onderzoek van de commissie-Musch een intern onder zoek in opdracht van de chef van de generale staf was naar aanleiding van klachten die tegen majoor K. waren ingebracht. Deze commissie had niet de taak de nota van majoor K. waarin deze zijn beschuldigingen uitte, op juistheid te onderzoeken. Uit dit alles blijkt, dat de be schuldigingen die majoor K. heeft geuit nog altijd in de lucht hangen. Wij hebben er reeds bij herhaling en gisteren nog op gewezen, dat dit een hoogst bevreemdende en onbevredigende toestand is. Niet alleen omdat het zeer onge bruikelijk is dat een ondergeschikte in het openbaar ernstige beschul digingen uit aan het adres van zijn hoogste superieuren. Nu dit eenmaal is geschied en door een commissie is vastgesteld dat de beschuldigden met onvoldoende redenen een klacht hadden ingediend tegen majoor K. Hulp Het Internationale comité van het Rode Kruis en de Liga van Rode Kruisvereni gingen hebben gisteren nieuwe verzoeken om hulp voor Congo gericht tot Rode Kruisorganisaties in achttien verschillende landen. Veertien Rode Kruisorganisaties hebben tot dusver gereageerd op een soortgelijk verzoek om medische hulp, dat vorige week werd gedaan. KAAP CANAVERAL (Reuter. AP) De tweede proeflancering van een onbemande Ajnerikaanse Mercury- kunstmaan over korte afstand is gis teren mislukt. De start van de machtige lanceerraket, een Atlas waarvan de neuskegel was vervangen door een één ton zware Mer- cury-kunstmaan, verliep vlot. Ruim een minuut later echter vielen de radio verbindingen uit. Men nam daarna aan dat raket en kunstmaan op korte afstand van Kaap Canaveral in de Atlantische Oceaan waren gestort. De eerste proeflancering slaagde het I vorige jaar weliswaar niet geheel maar ïwas toch geen totale mislukking. De zeven ..astronauten" die in oplei ding zijn voor het maken van tochten in de kunstmaan, eerst over korte afstand boven de Atlantische Oceaan, daarna om de aarde, woonden de proeflancering bij. Van onze correspondent PARIJS. De 84-jarige bondskanselier Konrad Adenauer is gisterochtend om elf uur op het vliegveld Orly aangekomen en vandaar onmiddellijk naar het kas teeltje Rambouillet vertrokken. Daar zal hij ook vandaag nog besprekingen met generaal de Gaulle voeren. Gisteren heb ben de beide grijze staatslieden twee keer een onderhoud gehad, voor en na de lunch, terwijl Adenauer gistermiddag eerst een paai' uurtjes heeft moeten uit slapen. Mogelijk dat er vanavond of morgen een communiqué wordt uitgegeven, doch veel zal dat zeker niet zeggen. Zowel Frankrijk als West-Duitsland zullen zeker eerst de vier overige regeringen van het zg. Klein Europa van de Zes (Benelux, Italië, Duitsland en Frankrijk) en mo gelijk ook hun andere partners in de Navo of zelfs in de O.E.E.S. in kennis stellen van hun plannen. SECRETARIAAT Dat deze een vrij uitgebreid gebied bestrijken kan men afleiden uit het feit, dat ook de beide ministers van buiten landse zaken en die van oorlog evenals de permanente vertegenwoordigers van Frankrijk en Duitsland bij de Navo en bij de O.E.E.S. gelijktijdig te Parijs be sprekingen voeren. Men leidt uit dit alles te Parijs af, dat de Gaulle nu toch voor de dag is gekomen met zijn zogeheten politiek secretariaat voor de zes landen van de Europese economische gemeenschap. Dat secreta riaat zou vanzelfsprekend volgens Franse plannen te Parijs gevestigd worden en Frankrijk en West-Duitsland zouden er de voornaamste rol spelen. Italië, zo redeneert men in Frankrijk, heeft te veel binnenlandse moeilijkheden en België's zorgen met betrekking tot Congo zullen zeker nog wel enige tijd duren. Noch Nederland noch Luxemburg schijnt men verder belangrijke rollen te willen toebedelen. POGING Toch ontkomt de Nederlandse waar nemer niet aan de indruk, dat de Gaulle eigenlijk handig gebruik maakt van de omstandigheden i.e. van Adenauers angst, dat de Verenigde Staten voor enige maan den de handen niet geheel vrij zullen hebben op het gebied van de buitenlandse politiek. Misschien dat hij ook heeft gespecu leerd op de indruk, die het besluit van een nieuwe Engelse regering geen aan sluiting bij de Zes te zoeken in Europa heeft gemaakt De Franse president probeert thans zijn eigen land tot een soort Europese voorvechter te maken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Dimitri Simenovitsj Nedbairoff blijft voorlopig in Nederland. De rederij van bet Zwit serse motorschip Sils, waarmee hij zondag als ver stekeling zonder paspoort uit Goa in Rotterdam was aan gekomen. heeft zich garant gesteld voor zijn verblijf hier en voor de kosten van verpleging in een Nederlands sana torium. Het aanvankelijke plan was om de 53-jarige Witrus met het vliegtuig terug naar Goa. Portugees-Indië. te brengen opdat hij daar genezing van zijn t.b.c. zou kunnen vinden. Eerst had dat land evenwel te kennen moeten geven dat het de man toe zou willen laten. Een telegram met een des betreffend verzoek ging naar Goa, maar er kwam geen antwoord. Het zag er toen naar uit dat er niets anders opzat dan Nedbairoff weer aan boord van de Sils te bren gen. Hij zou dan in een geïsoleerde hut moeten worden ondergebracht om te voorkomen dat hij de bemanning zou besmetten. Daarmee zou overigens geen eind komen aan zijn zwerversbestaan. Au stralië, waarheen hij in 1951 emigreer de. mocht hij na een avontuurlijke reis met een zelfgemaakte boot niet meer binnen wegens zijn gezondheidstoestand. Welk ander land zou een zieke man willen toelaten? Wordt betaald De Rotterdamse vreemdelingenpolitie begreep dat zij hier iets moest doen. Het hoofd nam contact op met de reder van het Zwitserse schip, de Suisse-Atlantique société d'armement maritime s.a. te Lausanne. Het overleg leidde er toe dat de reder de kosten van verpleging in een Nederlands sana torium op zich wilde nemen. Vervolgens moest de minister van justitie het nog goed vinden dat de Bij dit alles is er een factor, die van het grootste belang is. Binnen het ver band van de Navo zullen de Verenigde Staten de. eerstkomende maanden zeker in geen enkel opzicht een zwakkere partner zijn dan tot nu toe. Integendeel, Eisenhower, oud-opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten, weet zeer wel wat er op het spel staat en niets kan zijn partij slechter dienen dan het aan zijn opvolger overdragen van een land, dat zwakker dan tot dusver tegenoverde Sowjetunie zou staan. Wanneer de Gaulle daarop speculeert is dat een misrekening evenals het een misrekening van hem is te veronderstel len, dat ooit de landen van de Navo akkoord zouden gaan met een soort directorium van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk binnen die organi satie. Engeland en de Verenigde Staten, dat is tot daaraan toe. De Gaulle is in Frankrijk echter nog niet lang genoeg aan de macht om Europa te doen vergeten dat zijn land drie oor logen (die van 1870, van 1914 en van 1939) in eerste instantie heeft verloren, dat het de jongste vijftien jaar devaluatie na devaluatie en meer stakingen en andere sociale moeilijkheden dan welk ander Europees land heeft gehad en dat het in Noord-Afrika nog steeds een oorlog voert waarvan het verloop met zorg wordt gevolgd. Witrus een tijdje in ons land zou blij ven. Even voordat de Sils gistermiddag zou vertrekken, kwam de toestemming af. In Drente Onafhankelijk van de bemoeiingen van de Rotterdamse vreemdelingen- politie was als reactie op onze publika ties over Nedbairoff in Drente een actie ontstaan om geld in te zamelen voor zijn verpleging in Nederland. Professor Kraan van het sanatorium Beatrixoord te Appelsga had al een bed voor hem gereserveerd. T ijdelijk De Drentse geldinzameling is nu niet Nedbairoff even uitrusten de geneeskundige dienst van Rotterdam. Na het onderzoek zal namelijk worden bekeken in welk sanatorium hij het beste kan worden opgenomen. De verblijfsvergunning van de ver stekeling is maar tijdelijk. Na zijn ge nezing zal de Zwitserse rederij er voor moeten zorgen dat hij ons land weer verlaat. Waarheen? Misschien zal Australië een gezonde Nedbairoff wel meer nodig. Of gebruik kan worden ge- willen opnemen, maakt van het aanbod van prof. Kraan Een vurige wens van de Witrus is hangt af van de uitslag van een nader met dit alles nog niet in vervulling medisch onderzoek van Nedbairoff door' gegaan: een eigen paspoort. WARSCHAU (Reuter) De Poolse DEN HELDER Snel recht is er ge- veld over de twee broers, die in de nacht van 13 op 14 juli tijdens feestelijkheden op Texel een landarbeider hebben afge tuigd; Gerben R. werd gisteren door de Alkmaarse politierechter tijdens een zit- ting in Den Helder tot vier. zijn broerwatersnood tengevolge van overvloedige Rense tot twee maanden gevangenisstraf regenval is gisteren nog verergerd door veroordeeld. nieuwe dijkdoorbraken van rivieren die het dodencijfer tot minstens vijf deed De landarbeider J. v. d. M., het slacht-1 stijgen. Sedert de oorlog heeft Polen niet offer van de gebroeders, liep bij demeer zulke overstromingen gekend. In vechtpartij een bloeduitstorting aan een het gebied van Katowice zijn veertig ooglid op en verloor vier tanden. Twee bruggen over rivieren weggespoeld. Bij rijkspolitiemannen, die tussenbeide had- Kielce moeiten 2500 gezinnen worden ge- CONAKRY (Reuter) President Se koe Toeré van de onafhankelijke West afrikaanse staat Guinee (het vroegere Frans Guinee) heeft Franse officieren er gisteren van beschuldigd met elemen ten in de Britse kolonie Gambia en in Portugees Guinee samen te spannen om Guinee's soevereiniteit weer ongedaan te maken. Guinee is de enige thans onaf hankelijk geworden Franse kolonie die verkoos buiten de Franse Gemeenschap te blijven en een zeer linkse, communis tisch getinte, politiek te volgen. LONDEN Ondanks de voorliefde van de Britten voor alles wat oud is en uit het verre verleden stamt, is gisteren een stukje van dat verleden ongedaan gemaakt. De farthing is afgeschaft, het muntje mèt de laagste waarde van het Britse muntenstelsel. De farthing was een kwart penny waard, maar de aanmaak ervan kostte tweemaal zoveel. Er is dan ook besloten de farthing uit de circulatie te nemen. Sinds 1956 werden er geen nieuwe far things meer vervaardigd in Groot Bri- tannië. Er zijn bijna 200 miljoen van de kleine bronzen farthingmuntjes in omloop; maar zeker 475 miljoen moeten zijn onder gedoken". Die kunnen niet ach terhaald worden. BUENOS AIRES (Reuter) Alles wijst er op dat het Argentijns-Israëlische geschil, ontstaan door de ontvoering van de nazi oorlogsmisdadiger Adolf Eich- mann, van de baan is. Argentinië neemt blijkbaar genoegen met de verontschul digingen die tot dusver door de Israëli sche regering zijn aangeboden. De uitwijzing van Israels ambassadeur in Buenos Aires schijnt de weg geëffend te hebben voor betere betrekkingen tus sen beide landen. Tot dit alles hebben de besprekingen van de rechtskundige adviseur van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken met Argentijnse autoriteiten ze ker bijgedragen. BERN (Reuter, AP) Frank Cousins, de algemene secretaris van de machtige Engelse transportarbeidersbond, die de laatste jaren fel ijvert voor eenzijdige afschafing van alle kernwapens door Engeland is niet herkozen in het be stuur van de internationale Transport arbeidersfederatie. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Uit de brandkast van Muys en de Winter's bouw- en aan nemingsbedrijf N.V. aan de Heemraads- singeL te Rotterdam is gisternacht een bedrag van 35 mille gestolen. De 38-jarige kassier De Groot merkte gisterochtend in de gang van het kan toor voetsporen op, die naar de keuken leidden waar de brandkast stond. Arg wanend volgde hij de sporen en zo ontdekte hij dat in de zijkant van de kluis een gat was gebrand. Beschadigin gen aan de voorkant wezen er op dat eerst nog was geprobeerd daar met een boor doorheen te komen. Geen kleinigheid Via het gat hadden de nachtelijke bezoekers de geldkist kunnen openbreken. Zij haalden er 27.000 gulden aan bank biljetten uit en lieten het kleingeld liggen. Eveneens via het gat was een koffer met loonzakjes opengebroken. De hele inhoud ten bedrage van achtduizend gulden verdween. Feestje De inbrekers hebben kennelijk een klein feestje op het succes gevierd. Uit de ijskast die ook in de keuken stond, namen zij enkele flesjes limonade en dronken ze ter plaatse leeg onder het genot van een sigaretje. Behalve de lege flesjes en de sigarettepeuken lieten zij ook nog een stuk gordijn en een dekzeil achter, die zij vermoedelijk hadden mee genomen om het schijnsel van de snij brander af te schermen. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL België maakt on middellijk een begin met de eva cuatie van een eerste contingent van zijn strijdkrachten in Congo. Het gaat hierbij om 1500 man. De eersten van hen komen dinsdag of misschien al eerder in België terug. Het was Arthur Gilson, België's mi nister van defensie, die dit belangrijke nieuws gisteren in Brussel bekend VLISSINGEN (ANP) In de Vlissmg- se buitenhaven is gisteren een der zgn. Carras-schepen aan de Poolse rederij Centromor overgedragen. Het schip draagt de naam Beniowsky en is dopr De Schelde gebouwd. De Beniowsky is een van de tien sche pen die in opdracht van de Nederlandse scheepsbouw exportcentrale voor de Griekse reder Carras werden gebouwd. Vier schepen zijn door de reder afgeno men. maar toen Carras in financiële moeilijkheden raakte moest voor de ove rige een andere eigenaar worden gevon den. Behalve aan Polen is een schip uit deze serie aan Spanje verkocht. Nog vier Voor vier schepen, waarvan er nog twee gebouwd moeten worden, is nog geen bestemming gevonden. Om de ver koop van de Carras-schepen af te wikke len heeft de Nederlandse scheepsbouw maakte. Dit gebaar van goede wil van Belgische kant moet worden gezien als reactie op de garanties die België van de Verenigde Naties heeft gekregen. De troepen van de volkerenorganisatie kunnen thans orde en wet in Congo in voldoende mate handhaven en het leven van de Belgen die er nog wonen be schermen. Er zijn op het ogenblik 10.000 man Belgische troepen in Congo. Het contin gent, dat als eerste wordt teruggetrok ken, komt uit het gebied van Leopold- stad en de Beneden Congo. „Nieuw bewijs" Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken haastte zich gisteren te verklaren, dat dit Belgische besluit „een nieuw bewijs is van België's samenwer king met de Verenigde Naties". Voor de Congolese premier Loemoemba moet deze verklaring als een koude douche hebben gewerkt, na alle felle anti-Bel gische opmerkingen die hij tijdens zijn verblijf in Washington maakte. Het State Department liet gisteren duidelijk blijken, dat Amerika zich niet uitspreekt ten gunste van een der beide partijen. Het steunt van harte de hulp verlening van de Verenigde Naties aan Congo, zei een woordvoerder en is be reid een belangrijk aandeel daarin te hebben. Loemoemba arriveerde gisteren in Montreal, Canada. Voor zijn vertrek uit Washington liet hij weten, dat „geheel Afrika" z.i. door België wordt bedreigd en dat er „een wereldoorlog kan uitbre ken als de Belgen Congo niet spoedig verlaten". In Canada deelde hij degenen die hem ontvingen mee, dat er van alle berichten over aanrandingen van blanke vrouwen in zijn land geen woord waar is. In Washington kreeg Loemoemba toe zeggingen voor economische en finan ciële steun aan zijn land; ook in Canada hoopt hij die te krijgen. Intussen bereikte het leger van de Verenigde Naties in Congo gisteren een sterkte van bijna 10.000 man. Dat kwam exportcentrale een aparte instelling in het leven geroepen, de N. V. tot afwik- door de aankomst van het Ierse bataljon keling van het shipping development corpor ati on-pr oj eet. Van onze correspondent KATWIJK Geen vermaak meer op zondag, zo heeft de ge meenteraad van Katwijk beslo ten. Na uitgebreide en bewogen discussies is deze week het be sluit genomen om alle openbare vermakelijkheden op zondag voortaan te verbieden. B. en W. willen daarmee het christelijke karakter van de plaats bewaren, maar aldus één van de raads leden de bevolking schijnt er anders over te denken. DRIEBERGEN (ANP) De gemeente raad van Driebergen-Rijsenburg heeft gisteravond besloten in verweer te gaan tegen de rechtsvordering, die door de erven Diederichs tegen de gemeente aan hangig is gemaakt. Deze erven eisen her roeping van de schenkingsaete, waarbij de Rijsenburgse bossen van particulier tot gemeentelijk bezit werden. Een voor stel om het raadsbesluis waarbij de raad bepaalde dat het de bossen van zichzelf zou gaan onteigenen, in te trekken vond geen steun. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming het. verweer in te stellen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Een dreigende vrachttar ie venoor log tussen scheep vaartmaatschappijen die op het Verre Oosten varen, is op het nippertje voor komen. De drie Nederlandse maat schappijen die er bij betrokken zijn, hebben gisteren overeenstemming be reikt met de Far Eastern freight conference. De drie maatschappijen de n.v. Stoomvaartmaatschappij Nederland, de Inplaats van Cousins werd de Belg Rotterdamse Lloyd en de Roger de Keyzer gekozen als voorzit- j Rolland Oost-Azie-Lijn zijn terugge- ter. De Nederlander P. de Vries werd T secretaris-generaal van de federatie. De verwijdering van Cousins uit het hoofdbestuur van de federatie was in hoofdzaak het werk van de Amerikaan se vakbonden. Die verhinderden ook dat tus hun lidmaatschap van de conference op te zeggen; zij zullen lid blijven. De J91 met een den willen komen, kregen kneuzingen en evacueerd: bij Krakau raakten eerder al enige andere Engelsman zitting kreeg in compromis genoegen genomen, daar het Compromis maatschappijen hebben verwondingen. i 30.000 mensen dakloos. het hoofdbestuur. [mede in het belang van de handel was om niet in een vrachttarievenoorlog te raken. De breuk, die tussen de drie Neder landse maatschappijen en de conference dreigde, vond zijn oorzaak in het ver langen van de maatschappijen om een groter aandeel te krijgen in het verkeer met het Verre Oosten. Zij zochten „een redelijke satie voor de verliezen die zij geleden hebben in het verkeer met Indonesië". De compensatie zochten de maatschap pijen voornamelijk in het verkeer op China, Japan en Hongkong. „Niet voldaan" De maatschappijen hebben nu met een compromis genoegen genomen, waarover een woordvoerder van de Rotterdamse Lloyd o.m. opmerkte: ,,Wij zijn tevreden maar niet voldaan. Het besluit is genomen omdat het verre verkieslijk was boven een tarievenoorlog, die beide partijen miljoenen guldens zou hebben gekost." SEOEL (AP/Reuter) Woedend over vroege verkiezingsuitslagen die een kan didaat van de in discrediet geraakte li berale partij begunstigden, hebben twee duizend Koreaanse burgers en scholieren gisteren een stembureau te Sam Tsjou Po overvallen en de stembussen met inhoud verbrand. Van de te hulp geschoten po litiemacht raakten veertig agenten ge wond; vijf van hen ernstig. De politie, voorzichtig geworden na de onlusten bij het aftreden van president Rhee, had opdracht niet te schieten. Even verder oostelijk, in de havenstad Poesan, deed een menigte van duizend Koreanen tezelfdertijd een inval in het 1 buis van de democratische kandidaat Lie Men-woe die men verantwoordelijk stelde voor de arrestatie van twee de mocraten wegens een geschil over de wijze van stemmen. Lie werd door de menigte ontvoerd: zijn lot is onbekend. Intussen bleek de ongerustheid van de woedende menigte in Sam Tsjon Po over bodig blijkens latere uitslagen leidt de democratische partij de sterkste groe pering sedert de val van Rhees impopu laire liberale bewind in april in deze nieuwe verkiezingen voor een Zuidko- reaans parlement. Kandidaten van de on- afhankelijken zijn echter van mening dat er ook ditmaal alweer fraude bij de tel lingen is gepleegd. op het vliegveld van Goma. Duizenden uitgelaten Congolezen juichten de Teren uitzinnig van blijdschap toe. De vreugde steeg ten top toende 650 Ieren, vooraf gegaan door doedelzakblazers en een drumband, een mars door Goma maak ten. Een tweede Ierse detachement arri veerde vrijdag 500 km verder naar het westen in de onrustige provincie Kivoe. Vergissing Bijna zaten de Ierse militairen gisteren al zonder voedesl. Per Sabena-vliegtuig waren hun rantsoenen in Goma aange komen. Binnen enkele minuten was het voedsel evenwel verdwenen. De beman ning van het toestel verkeerde in de veronderstelling, dat het eten voor Con golese legereenheden in de buurt be stemd was. Die haalden het van het vliegveld weg Later bracht men het Ierse voedsel terug met de nodige excuses! Indonesië liet gisteren weten, dat het troepen gereed houdt o-m naar Congo te zenden. Het heeft dit aan de Verenigde Naties meegedeeld. WASHINGTON (Reuter) De ramp met het passagiersvliegtuig dat op 6 januari in de Amerikaanse staat North- Carolina neerstortte en waarbij 34 in zittenden omkwamen, is veroorzaakt door een opzettelijke ontploffing van een lading dynamiet. Deze verschrikkelijke conclusie is ge maakt door de Amerikaanse Raad voor de Burgerluchtvaart, nadat men een nauwgezet onderzoek had ingesteld. De Raad schrijft in een rapport dat het aan de justitie is om uit te maken wie voor deze misdaad verantwoordelijk is, maar voegt eraan toe dat de New Yorkse jurist Julian Frank op de tijd van de explosie zich dicht b- de dynamietlading bevond. Frank, wiens lijk 25 km van het wrak en de andere slachtoffers werd teruggevonden, had een levens- en on gevallenverzekering ter waarde van ruim een miljoen dollar lopen. TILBURG De raad van Tilburg heeft gisteravond een brief van ir. J. F. L. Krugers, waarin deze zowel voor het wethouderschap als voor het lid- maatschap van de raad bedankt, voor kennisgeving aangenomen. Het mini male vertrouwen dat een raad in een wethouder moet hebben, ontbreekt, zo zegt hij in zijn brief.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6