Bedrijven in Breskens zitten bepaald niet op rozen li Zonder bezorgd te zijn een voortdurende zorg KRIS 36™ De „Meie" of „Saetfooye bij het koolzaaddorsen door Zeeland Toekomst voor de recreatie Verantwoordelijkheid moet strikt persoonlijk zijn w&nöeLinqen öoor öe zeeuwse histORia Bouw ambtswoning burgemeester Gevonden voorwerpen Resultaten V erantwoordelijkheid Zeeuwse pontonniers sloegen brug voor vierdaagse-lopers Overvloedig maal en drinkgelag Subsidie restauratie van monumenten RESA-HILVERSUM Zaterdag 30 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag- 5 mWM a mm i ÈSP i i Wm iiis S <S •«5 1*.' r - - A- V' BRESKENS Terwijl lood grijze wolken laag over het pol derland dreven en een schuine regen door de straten joeg heb ben we een bezoek gebracht aan het plaatsje, dat samen met Vlis singen de monding van de Wes- terschelde beheerst. Vakantiegangers, de regenjas sen donker van het vocht, slen terden misnoegd door de straten of zochten hun vertier achter een dampende kop thee. Het was een uitgezochte dag om iedereen thuis te treffen. Breskens, te klein van opper vlakte en voor de huidige om standigheden te groot van ambi ties, heeft een flinke teleurstel ling moeten incasseren. Hoe had men gehoopt, niet alleen in de plaats zelf, maar ook in de verre omtrek, dat de minister de be- langen van West Zeeuwsch Vlaanderen zou honoreren door, Breskens aan te merken als in dustrie-kern. Deze hoop bleek; ijdel te zijn en het viel niet mee de consequenties zonder meer te zeggingen van de N.V. E.A.T.H. in één keer volgebouwd zou worden zal nu minder spectaculair tot ontwikkeling ko men, maar niettemin zit er schot in. Er is in totaal optie gegeven voor de bouw van een vijftiental bungalows. Met de bouw van twee bungalows zal over een paar maanden reeds worden begonnen. Bovendien ligt ten westen van de nieuwe veerhaven een 70-ha plan voor de bouw van zomerhuisjes, de aan leg van kampeerterreinen, en wat meer tot de uitrusting hoort van de goed kopere vormen van recreatie. Dit plan geeft de gemeente in de eerste plaats de gelegenheid om regelend op te tre- Ken uotid van masten. Waar vis sersschepen en jachten elkaar geruster- lijk verdringen den, want de wilde bouw zoals die plaats heeft gevonden bij het „Halve Maantje" is voor Breskens geen aan beveling. Dat er gegadigden zullen ko men is nauwelijks aan twijfel onderhevig. Sinds de Zeeuwsch- Vlaamse kust binnen het bereik van het Ruhrgebied is gekomen mag men zelfs verwachten dat het in de toekomst in sterk stij- ïgende lijn zal gaan. STAVENISSE. a In de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering, o.l.v. burgemeester A. Sluijmers werd medegedeeld, dat de bouw van de ambtswoning voor de burgemeester door de plaatselijke aannemers zal geschie den. Adhesie werd betuigd aan het schrij- ven van de raad van St. Maartensdijk, j aan de regenten van het Algemeen Bur- j gergasthuis te Bergen op Zoom, inzake het beleid van dit college. De heer J. j Nortier (kerkelijke lijst) merkte op, dat tegen dit beleid niet fel genoeg gepro testeerd kan worden. „Voor mij heeft dit alles een wrange bujsmaak" zei de heer C. J. Moerland (Soc). Als er een streekbelang mee gemoeid is kunnen de christelijke partijen met de socialis ten meewerken, maar samengaan op landelijk niveau is er niet bij". Op een vraag van de heer Nortier over de verouderde politieverordenihg deelde de burgemeester mede, dat bin nen afzienbare tijd de raad een nieuwe krijgt aangeboden. De heer J. Potappel :Gem. Bel) wilde weten of in het aan staand najaar nog bieten op de haven gelost kunnen worden. De burgemeester meende van wel. MIDDELBURG. Op het politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent onder staande voorwerpen die aldaar in het tijd vak van 13 tot en met 27 juli 1960 als ge vonden zijn aangegeven: Verschillende wan ten en handschoenen, portmonnaie's met en zonder inhoud, huis- en andere sleutels, tent zeil, bankbiljet, blauwe boodschaptas, paars met rood vest, beige wollen vest. pakje met. knotten wol, bril met donker montuur, kana rie, jongensjas, damesbril. beige regenjas. 2 bankbiljetten, groene wollen trui, rechter bruin kinderschoentje, rode step, pet, wit rechter kinderschoentje. Frans boekje, zilve ren kinderringetje, breiwerk met naalden, ballpointpen, beige regenjas, dop van benzi netank, wieldop van auto. rood kinderdrie- wielertje, haarlint, sigarenaansteker, zon nebril in etui. speelgoedbeer, zwarte regen jas, klapcamera, groene zijden sjaal. gele bal, geruite jongensblouse, zeil en tuig van zeilboot, voetsteun van kinderzitje, bruin da mesjasje, gevlamde vulpen. baddoek en zwembroek, motorbril. Katholiek kerkboekje, regenjas met grijze siaal. etui met rozen krans, halsband van hond, armbandje van bloedkoralen, blauw met gele meisjesrok. groene ias, witte regenjas in hoes, groene sjaal, blauwe kindermuts. bruine jas. porte feuille met Engels en Frans geld, dop van benzinetank, badtas met inhoud. Engels Pas poort, gouden collier, kap van rijwiellamp. rode zwembroek, witte handdoek, broche met wit steentje, zakagenda. De heer J. Westerweele. onderwij zer aan de o.l. school te Borssele slaag de voor de hoofdakte. ue ia«u sjsjn. __o gen. Zakenlieden die willen uitbreiden I i of vernieuwen kunnen in sommige 1 rPlïl PPTYQP H 51 TITIPTI gevallen - de rente en aflossingen vin KJM MCI1 hun leningen gegarandeerd krijgen door de gemeente. In vele gevallen brengt Onze samenleving is opgebouwd uit dit ook mee dat ze goedkoper geld op;vele kleine gemeenschappen. Ieder ge kunnen nemen dan particulier moge lijk zou zijn. Met name voor de Breskense vis sers heeft deze regeling al duidelijke resultaten afgeworpen. Drie vernieuw de of nieuwe schepen zijn langs deze omweg in de vaart gekomen en heb ben de resultaten van de visserij in positieve zin beïnvloed. De nieuwe sche pen zijn beter geaccomodeerd en ook minder arbeidsintensief. In totaal ma ken al vijf vissers van deze gelegen heid gebruik om hun schepen te ver nieuwen. Overigens blijft het garande ren van rente en aflossing in feite een lapmiddel al zal incidenteel iemand geholpen kunnen worden en men hoopt dan ook nog steeds dat Breskens alsnog zal worden aangewezen als in dustrie-kern. Als dit niet gebeurt al dus de burgemeester dan zal in de toekomst de jeugd ongetwijfeld weg trekken. Er is veel aan deze kwestie ..getrokken" en er wordt nog aan ge werkt zodat de hoop nog niet geheel verdwenen is. Een tweede moeilijkheid voor Breskens is de haven-accomoda- tie. Op de Rijksbegroting van 1960 is een post van drie ton uitgetrokken in verband met de voorbereidende werk zaamheden voor een derde haven. Dal deze haven nodig is wordt wel duidelijk als men het gedrang in de vissersha ven gadeslaat. Vissersschepen en jachten krioelen door elkaar en moeten de beschikbare ruimte gezusterlijk verdelen, hoewel dit in feite reeds onmogelijk is. De Ko ninklijke Brusselse jachtclub heeft in Breskens haar thuishaven, maar de scheepjes moeten in de wintertijd naar Brussel terug. Voor de ontplooiing van een goede jachthaven is eenvoudig geen gelegenheid. De recreatieve Breskens zijn de laatste Velen van ons weten welk een zorg kinderen vaak kunnen geven ^Voora^de falwikanten Wfeest riïet be2orgd^^^l^^emaarStóet'belevCTi? moeten astronomische 'bedragen De zorg om het kind slaat zo vlug over i^het bezorgd zijn. Zojijn inVeke^euitbKidingdtan°Vhun be-heefrbezorgd'trzijn61"immers,"wat"hebben wij in dei S^l°rcs rwscv to' oafn torwiii hun hand? Ons leven niet. Maar evenmin dat van onze kinderen. Toch ?,V f hJt L...J h izijn we bezorgd. Bezorgd om het leven in het verkeer, op weg naar concurrenten ind" Seme'en- ^ool of Ujdlns het spïl Bezorgd om het welzijn: gezondhefd. het „ij wijze van spreken op cj™ "e.T» Ü'CmWSÏ. zen zi en. kunnen opbrengen te leven zonder bezorgd te zijn, dan nog hebben bibf°tei^eereeenUtussenweg Sb£ar°dtej wij een voortdurende zorg. Met name om onze kinderen. de raad ook metterdaad heeft ingesla- ...;nt 1 (heidszorg omvat veel en veel meer dan waartoe zij zelf ooit in staat is te ge ven. Daarom durf ik de stelling te po neren dat de Overheid, net als ieder ander gezinshoofd, primair tot taak heeft er voor te zorgen dat een ander kan zorgen. Mogelijkheden scheppen. Midde len ter beschikking stellen. In tegenstelling tot wat het socialis me wil, een overheidszorg om de mens. moeten wij steeds op de bres blijven staan voor en oproepen tot het dragen van verantwoordelijkheidsgevoel van de mens voor de mens. Niet alleen in de [•collectiviteit. Het zal u bekend zijn. althans het kan u bekend zijn, dat het subsidiestelsel, het subsidiebeleid, na 1945 radicaal is gewijzigd. De Rijksoverheid gaat gebukt onder een zo zware subsidielast, dat het stre ven er bij voortduring op is gericht de ze last te verminderen. Subsidie op melk en subsidie op huren, om er maar twee te noemen. Welnu, stel u gerust, als wij er voor pleiten dat de Overheid middelen ter beschikking moet stellen om te kunnen zorgen, dan bedoelen wij daar echt niet mee dat het in normale omstandighe den een taak van de Overheid zou kun nen zijn om middelen ter beschikking te stellen op'dat de mens zou kunnen won: en melk drinken In een norma le tijd is het beslist geen overheidstaak er voor te zorgen dat wij melk drin ken voor enkele centen beneden de kostprijs. En ook de grote Overheids bemoeiing met het huurpeil was alleen maar verantwoord in een ontredderd land. Zo spoedig mogelijk moet ook de ze taak ingekrompen worden. zin is ten slotte een gemeenschap. Al die gezinnen samen vormen onze samen leving, het grote gezin. En met dat gro te gezin is het al net eender als met het kleine: de gezinsleden zijn eenj voortdurende zor.g voor hen die met de verzorging belast zijn. Het leek ons goed om in deze artike lenserie eens wat meer de aandacht te richten op de veelomvattende zorg om de mens in onze moderne samenleving. Het doel daarbij is eigenlijk tweeledig: a. een opwekking tot activiteit van meerderen op velerlei terrein, opdat het niet zal zijn over u en voor u, maar zonder u. hetgeen een groot ge vaar inhoudt voor onze democratie, -voor de medezeggenschap, en vervol gens, b. een confrontatie met verschillen de aspecten van het verzorgende ele ment in onze samenleving. 'De gedachte dat ieder voor zich en God voor ons allen moet zorgen mag hier en daar dan nog leven, van bete kenis is zij niet. Het lijkt er op of na bijna twintig eeuwen christendom het tweede gebod meer en meer wordt aan vaard. Althans, als collectiviteit. In onze sociale wetgeving en in onze bewust wording van de taak ten opzichte van de onderontwikkelde en achtergebleven gebieden elders in de wereld, komt dat duidelijk tot uitdrukking. Het is altijd moeilijk een program op korte termijn uit te voeren. Vandaar dat wij het nog steeds veel voor komende verwijt als zou met name de christelijke politiek van voor 1940 volko men hebben gefaald, met een korreltje zout nemen. Een feit is dat de huidige regeringspolitiek, onder de leuze van een christelijk-sociaal beleid, zeker niet minder is als door de voorafgaande ka- binetten gevoerd. mogelijkheden van Ik bedoel Overeenkomstig het ®.„n woord van Paulus hebben de christelijke de Met uitzondering van enkele grote steden, zouden b.v. de huurprijzen die uitgaan boven de 100 per maand, vrij moeten -en kunnen zijn. terwijl ook bet premiestelsel zich steeds meer zal moe ten distanciëren van de duurdere bouw. In een tijd van welvaart past het niet dat de meest elementaire levensbehoef ten niet zelfstandig kunnen worden be vredigd. Ook de lagere overheden, zoals provin cie en gemeente, worden met een enorm aantal subsidieverzoeken lastig geval len. Nu wil ik direct deze verzoeken splitsen in tweeërlei -soort. nl. zij die zich voor alles en nog wat lot de Over heid wenden om te zien of er wat los te peuteren is en zij die een stuk nood zakelijke zorg om de mens op zich ne men en daarvoor een beroep doen op de Overheid. Daarom is het zo onjuist gezien als een bepaald bestuurscollege ergens een punt neerzet, onder het mom van: En nu kan komen wat wil. maar geen cent meer van ons. En dat gebeurt. Daarom zal iedere aanvraag serieus moeten worden bekeken en worden getoetst aan de verantwoordelijkheid die men als Overheid draagt in hel kader van de zorg om de mens. In onze volgende artikelen zullen wij die zorg om de mens nader onder de loupe nemen. Wij zullen trachten daar bij de zwakkere een royale plaats te ge ven: de baby en de bejaarde, de zieke en de minder valide, de geestelijk ge- En hoewel de gezonde de medicijn meester niet van node heeft, zal de zong om de mens toch ook -gaan in deze rich ting. Het is een uitgebreide zorg. Pre ventieve gezondheidszorg, het instand houden van onderwijsvoorzieningen en het uitbreiden daarvan bij gebleken be hoefte. hetzij aan meer of beter, hetzij aan een grotere differentiatie. Werkge legenheid en vrijetijdsbesteding, ja wat niet al? Met elkaar zullen wij zien hoe veel zijdig het leven is. Een interessant le ven waarin de mens veel goed wordt gegeven. Ook komen wij daar in aanra king met de mens die er schijnbaar ■naast zit. En we vragen ons dan daar bij af Is dit ook leven? En het waarom en het waartoe klinkt ons bij voortdu ring in de oren. Het antwoord op deze vragen is moeilijk te geven. Er gaat van al deze, naar onze mening in het gedrang gekomen levens, een roep uit tot ons om ons niet aan onze verantwoordelijk heid te onttrekken. Ieder van ons en wij allen met elkaar, dragen verantwoordelijkheid voor de an der. Met name voor de zwakkere. Zonder bezorgd te zijn, moeten wij ons bewust zijn van de taak dat onze medemens een voortdu rende zorg waard is. NIJMEGEN. De heer H. P. v. d. Veen schrijft ons het volgende in zijn laatste brief: Pontonnier Van der Plas uil Yer- seke heeft noord gehouden. Zijn afdeling stond gisterochtend om 5 uur voor de brug in Cuyk om als eerste de pas geslagen pontonbrug over te trekken. En inderdaad, na een korte rustpauze trokken zij over de brug die door hun maats geslagen was en die de doeltreffende naam draagt van: Een brug voor allen' De pontonniers uit Keizersveer la gen er in tenten. Fier wapperde er de Zeeuwse vlag met hel Luclor Et Emergo, want de 46ste was een Zeeuwse compagnie. Van de 8 ser geants kwamen er 4 uil Zeeland. Ik sprak er sergeant Van Sluis uit Brou wershaven. Hij rond dit prettig, zo'n brug te leggen. Ook omringden mij in een uitgelaten vrolijke stemming de pontonniers: Sim pie Verhoeven, Zonnebloemstraat, GoesWillem Wit te, Borssele, Leendert Bakker, Oos IerlandSteenbakker uit Letvedorp, D. SuurmondBoutven Ewart- straatV lissin gen. Sergeant L. O. van der Maas, Kloetingseweg, Goes. Pontonniers Sam Westdorp uit Noordwelle was de kleinste van de club maar hij had de meeste praats. Zijn wens was later na het afzwaaien vertegenwoordigerte worden. In Cuyk en in alle plaatsen waar de vierdaagse-wandelaars doorkwa men heerste een feeststemming. Hel was mooi wandelweer. De toeschou- tvers hadden het niet te koud en schonken overvloedig bloemen en hartelijk applaus. Ook met de zieken en blaren viel het mee. De soldaat bij de genees kundige troepen J. J. Snijders, Toor- oplaan 34, Vlissingen en werkzaam te Goes vertelde mij dal hij de eer ste en tweede dag weinig hulp be hoefde te bieden. De derde dag was druk geweest, maar de laatste dag was gemakkelijk. Van de wandelaars zag hij niet veel en zeker niet de mooie binnenkomst in Nijmegen, want hij moest tveer opbreken en terug reizen naar Ermelo. Evenwel hulde voor de verzor gers, die zo'n hele week druk in de tveer zijn en op het zogenaamde noodrantsoen moeten leven. Nog een oud-Vlissinger sprak ik. de heer J. Leeuwerinkgeboren 25-5-91 in de Jan Nelissfraal 18. Vlissingen. Nu woont hij in Amsterdam. Hij liep op zijn eentje voor de 12e keer. Ten slotte nog iels over een Goese kam pioene, mevr. M. P. Nutbey-West- dorp, thans wonende in Amsterdam. Maar van geboorte een ras-echte Zeeuwse uit Goes waar ook nog veel familie van haar woont. Ze is al-ver in de zeventig en loopt nu volgens haar zeggen in de „kinderafdeling van 30 km". Tot haar wandelpresla- taties behoren o.a. de Elfsteden wan deltocht 220 km), 12 X de ronde van Zuid-Limburg12 X zwemmen de 2000 nt baan voor de Nijmeegse 4-daagse, in hel Maas-Waal kanaal. En zo behoort deze Vierdaagse weer tot het verleden. Wat heb ik ge noten en daarom zeg ik: lot het volgend jaar. W«or L var Walianburs In het vorige artikel hebben I we het ouderwetse dorsen van koolzaad bijgewoond. Er is en kele dagen hard gewerkt, maar nu is het werk klaar. De wagens worden met de zakken zaad be laden en als resultaat van de goede afloop wordt er feest ge vierd. Feest, dat betekent in dit geval eens lekker eten en drinken. De Meie In vroegere tijden behoorde bij de j plechtigheden van koolzaaddorsen ook het aanbieden van de „aneie" aan de eigenaar van het zaad. Misschien kun nen de stokouden van 90 a 100 jaar (maar die zijn er niet veel) het zich nog herinneren. Wanneer de knechts de laatste pakken met zaad op de wagen hadden geladen, betekende dit dat de oogst gedaan was. Nu kwamen er twee vrouwen aandra gen met de meie, die de vorige avon den door de draagsters was klaarge maakt. Ieder droeg een wilgentak en deze takken waren van boven naar el kaar toegebogen. Met goudpapier en ander gekleurd papier waren de takken versierd. Ook hingen er papieren rozen en kronen aan en in 't midden een mooie grote papieren kroon. Een paar nog met koolzaad gevulde struikjes hingen aan weerszijden van de meie. Een paar meisjes speldden dan bij de mannen en vrouwen een papieren kroon tje of roosje op de borst. Vervolgens kwamen de twee vrou wen met de meie aandragen. Eer-st gingen ze drie keer rond de zaad- vloer, gevolgd twee-aan-twee door de andere vrouwen en de dorsers met hun gereedschap op de schouder. In derdaad een eigenaardige processie. Dan hielden de vrouwen met de meie stil voor de boer, de baas van het land en het zaad. Ze hielden haar wilgentak boven zijn hoofd, zodat hij onder de versierde boog stond. De welsprekend ste van het tweetal dreunde daarna het volgende schone gedicht op: „Baas, hier heb je 't laatste van je 'zaad, 't Is te hopen dat het volgend jaar weer zo gaat! Hier heb je een meie, niet hoog van waarde, Ze is gesproten uit deze aarde, 'l Is een meie zeer vigilant Afgesneden al uit de kant, 't Is een meie van veel takken. Met de wens van vele zakken, Alle zakken vol en rond. Iedere zak van prijs twee pond. 't Is een meie van geel en groen. Ons is het om de fooi te doen, Niet alleen van bier en wijn, Maar ook van gesuikerde brande wijn." Op deze heilwens volgde een alge meen hoera. Soms werd deze plechtig heid nog uitgebreid met het aanbieden van een gekroonde stenen pijp, die de boer onder de meie moest uitroken. Zo'n wilgentak werd vroeger ook ge plaatst op het laatste voer graan dat van het land naar de schuur werd ge bracht. Kwam men hiermee op de boer derij dan werd deze meitak aan het hek gespijkerd. De molenaar plantte een meitak op de galerij van zijn molen wanneer de eerste zak van het nieuwe graan werd gebracht om gemalen te worden. Dit eerste koren behandelde hij gratis. Smulpartij op hofstede De boerenwagens rijden naar huis, volgeladen met zakken 'koolzaad. Soms was er echter een grappenmaker, die nog niet tevreden was met het aanbie den van de meie (dit was dus ook een eeuw geleden ongeveer). Hij sprong op een hoop zaa&stro en plantte daar een groene tak op. slechts versierd met een enkel kroontje. Dit moest ook een meie voorstellen, waarover hij echter door de vrouwen niet weinig ge plaagd werd. Hij trok zich echter niets aan van de spotternij. Op de hoge strostapel staand hield hij met een van zijn kameraden beneden het vol gende gesprek: „Daar komt de man!" Zijn collega beneden vraagt: „Wat heeft hij an?" Daarop luidt het antwoord: „Grijs. gras. grauw, Van allerhande blauw, We krijgen nu nog brood met ham. Van 't krentenbrood een boterham, Daarbij een bosje droge vis, Wat zeker daar wel goed bij is. Ook lange pijpen en tabak, Een fooitje geld nog in de zak." Ook op dit kreupelrijm volgde weel een uitbundig gejuich. Nu kunnen de harde -werkers inder daad gaan genieten van de heerlijkhe den die in di-t vers worden genoemd. Op de boerderij gekomen staat de boe rin hen in het „deurgat" op te wach ten. Ook zij moet een gelukwens in ont vangst nemen dat het koolzaad is ge dorst en de kleine zaadjes in de veilige schuur kunnen worden gebracht. Dan naar binnen, waar de maaltijd wacht. Bij goed weer ook wel buiten onder de bomen, waar door middel van een paar planken op schragen een lange tafel is klaargemaakt, 't Is een eenvoudig maal. maar degelijk en overvloedig. Eigengebakken brood, zo wel wittebrood als krentebrood, met ham. kaas en droge vis. De dorsers en draagsters kunnen er een ongeloof lijke hoeveelheid van naar binnen werken. Brandewijn MIDDELBURG. Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren hun goed keuring gehecht aan de volgende door Gedep. Staten uitgebrachte voorstellen: toekenning uitkering-ineens in verband met verhoging kindertoelage en uitke ring-ineens in verband met algemene salarisherziening aan het provinciaal personeel; wijziging wachtgeldregeling, ambtenarenreglement en arbeidsover- eenkomstenbesluit; vaststelling premie spaarregeling provinciaal personeel; on rendabele drinkwatervoorziening en on rendabele electriciteitsvoorziening ruil verkaveling Kleverskerke; overdracht door de provincie aan de gemeente St.- Jansteen in eigendom, beheer en onder houd van de Vlasstraat, alsmede van gedeelten van de Schoolstraat en de El- lestraat aldaar; wijziging provinciaal wegenplan voor Zeeland 1958; onttrek king gedeeltelijke oostelijke bmnenberm van de Willempolder in St.-Philipsland aan het openbaar verkeer; wijziging bijzonder reglement op het bestuur van de Polder Walcheren; subsidie Neder lands Instituut voor Volkshuisvestiging en Stedebouw; verlenging werkingsduur subsidiergeling beroepskeuzevoorlich ting; intrekking subsidiebesluit t.b.v. bloedtransfusiedienst Nederlandse Roo- de Kruis, kring Zeeland; subsidie res tauratie monumenten van geschiedenis en kunst. Advertentie Wilt Gij Onderwijzer worden Er If groot gebrek aan Onderwijzers, Wij radan U aan zo spoadig mogelijk aan prospectus aan ta vragan bij: (Bekende Schriftelijke Cariui) Tal. 5-432 Qederwlf xersekte (Eartta an 2a Laarkring) ToWi-Vartalar (Fr, D. an Engels) Hoofd- ©errespendent an V.T.H.-dlploma, H.B.S., Gymnasium an MULO A an B. Bejaarden op reis HEINKENSZAND. De ouden van dagen maakten hun jaarlijkse reistocht. Eerst werd Oudenbosch bezocht, waar de heer Funk burgemeester is. Hij was voorheen burgemeester te Heinkenszand. Vervolgens werd langs Dordrecht, Ba- rendrecht naar Brielle gereden. Daarna met twee ponten naar Maassluis en zo naar Rotterdam, waar een boottocht door de havens gemaakt werd. Te 9 uur waren de bejaarden weer in Hein kenszand alwaar het muziekgezelschap Euterpe" hen opwachtte. Het was weer een gelukkige intocht en na de gebrui kelijke rondedans werd deze dag weer afgesloten door een toespraak van de Burgemeester Eisen. Opleidingsschool voor heilgymnastiek etc. MIDDELBURG. De Stichting Zeeuwse Opleidingsschool voor Heilgym nastiek, Massage en Fisiotechniek heeft haar eerste vergadering gehouden. Er werd een bestuur gevormd, waarin zit- Iting hebben de heren J. v. Tuinen, voor zitter; M. L. Almekinders, sekretaris, G. K. de Waardt, administrateur, F. Cal- jouw, W. J. Berg en J. Moll. De arts dr. J. R. v. d. Borg is lid met een adviserende stem. Hij is tevens voorzit ter van het college van curatoren, waar van ook deel uitmaken dr. Weening uit Vlissingen en P. Pools, leden. Het kon- taktadres is Der Boede te Koudekerke, waarin ook het instituut is gevestigd. Orgelconcert D. J. Zwart VROUWENPOLDER. Op dinsdag 2 augustus van acht tot negen uur 's avonds zal de Rotterdamse organist Dirk Jansz. Zwart een concert geven in de Gereformeerde Kerk. Op het on der zijn advies uitgebreide mechani sche orgel zal hij een zeer gevarieerd programma uitvoeren, dat bestaat uit werken van Walther, Pescetti, Handel, Dubois (Toccata). Pomper en Jan (Zwart (o.m. Fantasie over „Een vaste burcht is onze God"). Wedvlucht „De Luchtpost" RILLAND. De postduivenvereni ging ..De Luchtpost" nam deel aan drie wedvluchten. De uitslag uit St. Quentin was; 1 en 3 C. Coremans. 2 J. van Stel, 4 en 5 P. Hillebrand. Uitslag Bordeaux: 1, 3 en 4 C. de Mees ter, 2 S. J. Prevo. Uitslag Tilburg (jon ge duiven); 1 en 9 A. van Overmeire, 2 en 10 J. van Stel, 3 en 4 C. Core mans. jaren sterk r.r- toegenomen. Wal dat betreft heeft men 15? Lle'ce partijen, de Overheid steeds de wind ook in de zeilen. Mede in ver- ^ez'Tn !l„ Gods dienaresse, het vost ten band met de gevoerde reclame-acties Soede. Natuurlijk is dat gernakkehjk.v in - ----«- i...„!«en partijporgramma neergeschrexvi wordt de West Zeeuwsch Vlaamse kust op het ogenblik ontdekt en het ljjdt geen twijfel dat Breskens een evenre dig deel van de baten zal opstrijken. Destijds heeft men zich afgevraagd wat er gedaan moest worden aan de schade die aan de middenstanders werd toegebracht door het verplaatsen van de haven. De verkeerswegen werden buiten het dorp omgelegd, hetgeen voor een deel van de middenstand een zware slag betekende. Inmiddels is hier een compensatie voor gekomen in de vorm van het gloednieuwe kunstduin. Uiter aard is het de bedoeling dat op dit duin tenslotte een boulevard zal wor den aangelegd, waardoor ook de mo gelijkheid voor hotelbouw aanwezig zal zijn. De regering heeft over de financie ring van deze werken nog geen beslis sing genomen. Maar de gemeente ivil niet langer wachten. Een klein gedeelte van de weg, alsmede een parkeer plaats gaat men ml zelf aanleggen. Al mag het waal" zijn dat de toe komst van Breskens zorgen baart, op het gebied van de tccreatie heeft men dan zichtbaar in onze samenleving t\' utidrukking gebracht. Wij hopen echtcX iets van die dienst, het volk ten goeds, m deze artikelen te kunnen laten zien. Immers, zoals de man krachtens de bepalingen van het Burgerlijk Wet boek het hoofd van de echtvereniging is, van de kleine gemeenschap, en dus een grote verantwoordelijkheid draagt voor het wel en wee van die gemeen schap. zo draagt de Overheid een grote verantwoordelijkheid voor het wel en wee van haar onderdanen, of zo u wilt, van allen die tot dat grote gezin behoren. Hoe groteT echter het gezin wordt, hoe meer er aan taakverdeling wordt gedaan. Het hoofd van het gezin kan niet voor alles zorgen. Wel heeft hij de plicht te zorgen dat een ander kan zorgen. B.v. zo zal het hoofd er voor moeten zorgen dat het huishouden door de vrouw goed kan worden verzorgd door de huishoudkas van de nodige middelen te voorzien. En toch grote verwachtingen. Het veel be- sproken bungalow-palk, dat volgens toe- zo is het ook met de Overheid. De Over- Dan komt de grote tractatie: de ,,su- kerkomme". Een grote stenen kom Is gevuld met brandewijn, waarin zoute bolletjes zwemmen, die natuurlijk he lemaal met dit 'heerlijk vocht door trokken zijn. Om beurten haalt men nu met een lepel zo'n bolletje eruit en het duurt niet lang o£ de brandewijn gaat zijn werking doen. Uit hun repertoire zingen de mannen en vrouwen de „schoonste" liederen: „Toen ik op Neerlands bergje stond. Keek ik het zeegat in. Daar zag ik een scheepje zeilen. Daar -zaten drie ruitertjes in. Een van die drie was naar mijn zin." Of het oude volksliedje: „Aan de oever van een snelle vliet Een treurend meisje zat Hoe verder het feest duurt, des te meer stijgt de uitgelatenheid ten top. Ten slotte worden de .raarste deunen gebruld en de gekste praatjes verteld. In 1680 was dat ook al zo. Ik lees dat op 11 juli Jan Klaassen te St.-Joos- land een zekere Stoffel Willemse in de saetfooye zijnde zodanig met een mes in de linkerarm had gewond, dat deze daarmee te „meesteren" moest gaan (is zich onder de behandeling van een dokter moest stellen). De menssenheld werd veroordeeld tot 15 boete. Aan alles komt een eind, ook aan de eet- en drinkpartij. Als ze die avond laat naar huis gaan, zijn er wel die slechts met moei te hun woning bereiken kunnen. Eenmaal in bed slapen ze deze nacht zeker vijf kwartier in een uur. Aanwinsten leezaal te Goes GOES. De aanwinsten openbare leeszaal en bibliotheek zijn: Baardman: Zeventig maal zevenmaal. Buskes: Hoera voor het leven. Denis: Rijdend op een rhinosrug. Ekert-Rotholz: Het gouden web. Ferwerda van den Berg: Jij ook, Maria! Golowanjuk: Levensbron. Greven: De hemel is een ster. Huigens: Israel; land van de bijbel; land van de toekomst. Kemp: Matglas. Kloppers: Rennen zonder richting. Kortooms: Mijn kin deren eten turf. Lannoy, de: Madame Roya le; de prinses in de schaduw. (2e dl) Lhote: De rotstekeningen in de Sahara. Mares: Waaiende bomen. Mehnert: De Russen. Pi con: Malraux par lui-même. Vries, de: De meesters van de draak. Wechsberg: De blauwe vogel. WethekamEen gat in het dak. Yperman: Een heel klein scheepje. Bal letfacetten. Buck: Command the morning. Caute: At fever pich. Collings: Bond street story. Davies: A mixture of frailties. Grol- lenberg: Kleine atlas van de bijbel. Habe: Ik neem de handschoen op. Leffelaar: Het kaartenhuis in Dixie. Pieper: De regels van het maatschappelijk werk. Prosperi: Koning der haaien. Reith: Wereldwonderen en nog wat. Ryan: De langste dag. Stegeren, van: Groei naar de volwassenheid. Vat, van der: Mensen in Londen. In de maand juli werden 4701 boeken uit- geleend, waarvan 1120 boeken in de jeugd afdeling en 2373 in de volwassenenbibliotheek. Mej. C. Laban, te Thoien is met in gang van 1 september a. s. benoemd tot onderwijzeres aan de bijzondere lagere school te Best. 0 -Donderdagmorgen zou de echtgeno te van J. Nelisse te Thoien een dagje uitgaan en stond daartoe in het wachÜo- kaaltje bij de bushalte op de bus te wachten. Plotseling werd zij onwel. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. De gymnastiekvereniging uit Se- rooskerke en Oostkapelle gaven onder leiding van de heer J. de Keizer turnde- monstraties voor de badgasten in Vrouwenpolder. Voor de uitstekende oe feningen bestond grote belangstelling. De in de zomeravondvoetbalcompe titie, rayon Terneuzcr. gespeelde voet balwedstrijd' tussen H. K. C. en P. Z. E. M. werd gewonnen door H. K. C. met 4—0. In de plaats van wachtmeester R. Simons, die naar Axel vertrekt, wordt naar Thoien overgeplaatst de wacht meester le klas, N. van Rijswijk, thans gedetacheerd te Axel. Tijdens de rondgang van enke le commissieleden ter voorbereiding van de oprichting van een speeltuin vereniging te Sint-Aiv.iala rul kwamen er reeds een aantal vrije giften voor dit doel binnen. Om misverstand' te Voorkorrtdn wordt meegedeeld, dat, wanneer de speeltuin er eenmaal is, deze toegankelijk is voor alle kinde- ren, ongeacht welke school ze bezoeken.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5