Mevrouw De Groot is met recht de MOEDER VAN HET JAAR DE GEVALLEN BRUID ERGIFTIGDE OLIJVEN 1 KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN Zaterdag 30 juli 1960 ZEEUWSCH DAGB1AD Pagina 3 Meer kinderen vernietigt Kroon raadsbesluit van Rotterdam MOEDER EN BABY DOOD GEVONDEN Zelf aan de slag j door Andrew Garve Veertien Een weet Deel van gezin Jack Dunkley linnminnmmniiRtiHiffiijunn Nozems op Texel werden te lastig DEN HAAG In een grote, gemakkelijke stoel zat zij gisteren tegenover ons: de drieënveertigjarige mevrouw G. de Groot-Pel. Dit jaar in Canada uitgeroepen tot de Moeder van het jaar". Waarom? Omdat deze Nederlandse daar in dat verre Canada iets groots heeft verricht. Alom heeft men haar op de Canadese televisieschermen kunnen zien. Honderden ouders zijn haar dank baar, want nu krijgen hun geestelijk gehandicapte kinderen ein delijk volledig dagonderwijs. En dat allemaal omdat een huis vrouw in Regina negen jaar geleden gewoon begon met dat on derwijs. Mevrouw Breg de Groot werd ge boren in Nieuwe Schans. Vijfentwintig jaar heeft zij in Middelburg gewoond. In verschillende plaatsen van Neder land is zij werkzaam geweest als so ciaal werkster en zij heeft ook de on derwijzers-akte. In '49 emigreerde zij met haar man, die chirurg is. naar Canada. Haar drie kinderen gingen ook mee: haar dochter (16) en een tweeling, twee jongetjes van dertien. Een er van is geestelijk gehandicapt. De familie De Groot kwam te wo nen in Regina. Een kleine stad ten westen van Manitoba, in de provin cie Saskatchewan. Midden in de prai rie wonen zij daar in hun houten huis. Want "over het algemeen zijn daar de huizen van hout. ,,In mijn eigen huis ben ik begon nen met les te geven aan mijn zoon tje en nog vier andere kinderen," ver telde de knappe en slanke moeder van het jaar'' ons. Er waren wel scho len voor abnormale maar niet voor imbeciele kinderen. ,,Met z'n twee- en hebben wij les gegeven en wel dra werden het negen kinderen." Steeds meer kinderen, kwamen erbij en die twee kamers in huize De Groot werden te klein. Dus ging men op zoek naar andere ruimte. Er moest een be roep worden gedaan op de gemeente. En hoe stond die tegenover uw plannen? „Zij waren er eerst niet erg enthousiast over," zegt mevrouw De Groot. „Mijn zoontje was inmiddels al in een inrichting en men was bang, dat ik dus spoedig op zou houden met het onderwijs." Gratificatie gemeentepersoneel DEN HAAG Het op 22 januari geno men besluit van de gemeenteraad van Rotterdam tot het verlenen van een gra tificatie aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel, is als strij dig met het algemeen belang door de Kroon vernietigd. De Kroon beschouwt het besluit als een doorkruising van het algemene sa laris- en loonbeleid en als een verstoring van de onderlinge verhoudingen in de bezoldiging van overheidspersoneel. Dat het personeel van de gemeente Rotterdam over de hele linie door de schaarste aan arbeidskrachten harder moet werken dan normaal is, kan volgens de Kroon niet als motief voor de grati ficatie worden aanvaard, omdat ook bij andere overheidsdiensten en in de par ticuliere sector een bijzondere krachtsin spanning om die reden een veelvuldig voorkomend verschijnsel is. Al vóór B. en W. van Rotterdam inder tijd bij de raad het voorstel hadden inge diend om het gemeentepersoneel een gratificatie te geven zij hadden toen alleen nog maar het voornemen uitge sproken dat te doen had minister Toxopeus laten weten dat hij een daartoe strekkend besluit meteen zou laten schor sen en aan de Kroon voor nietigverkla ring zou voordragen. Na een bewogen debat besloot de raad „dapper onge hoorzaam" de gratificatie tóch toe te kennen. Enkele uren later werd het raadsbesluit al door de Kroon geschorst, waarop dan nu de vernietiging is ge volgd. ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft donderdagavond een 39-jarige moeder en haar pasgeboren baby dood aangetroffen in haar woning in het wes ten van de stad. De uitslag van de sec- tie op het lijk van de vrouw wijst erop dat er een voortijdige bevalling teweeg I kan zijn gebracht. De 41-jarige echtgenoot van de vrouw is aangehouden. Hij ontkent dat hij een aandeel in de voortijdige geboorte neeeftj gehad. Hij wordt nog vastgehouden in het belang van het verdere onderzoek. In het gezin zijn vijf kinderen van ne gen tot zestien jaar. Bij het stellen van een betonnen trap in een bejaardentehuis in aanbouw in Venlo is gistermiddag de 25-jarige bouw vakarbeider J. Winkens uit Itteren (L) zwaar gewond, toen hij ce trap bóven op het lichaam kreeg. Hij is in het ziekenhuis overleden. GAZON tZ€qELMA-ri<; Uw gazon moet nu niet alleen regel matig bemest worden; in tijden van droogte zal men ook moeten sproeien. De bemesting speelt bij het groen blij ven van een gazon echter ook een gro te rol; eigenlijk moet om de twee we ken een beetje bemest worden en voor dit doel kan men het best gebruikma ken van de bekende roze tuin- en ga- zonkorrelmest en als men dat regel matig doet behoeft men ook niet veel te strooien; kan men eigenlijk al met vijftig gram per tien vierkante meter volstaan. Men zal ook moeten sproeien als het droog is en blijft; doe dat vroeg in. de morgen of laat in de avond. 31 ,,Van wie kreeg u die tip?" „Wij maken nooit de bronnen van onze inlichtingen bekend", zei Prin- gle met waardigheid. „Hoe was de naam van het kind? In welk hotel verbleef u? Bij wie won u inlichtingen in? Nu, mr. Prin- gle, ik wacht op uw antwoord". Pringles front stortte ineen. „Ik geef het op", mompelde h>j. „U heeft gewonnen, inspecteur. Ik ben er nooit geweest. Ik had de pegels nodig en de krant bezit er genoeg van. Boven dien haalde ik daarmee in, wat ik vroeger te weinig had gedeclareerd". Haines wierp de groene bundel re keningen weer op zijn tafel. „U bent inderdaad een bedrieger en een dief, mr. Pringle. Wij weten nu waar we aan toe zijn. Meent u nog altijd, dat de hoofdredacteur dit als een onbe langrijk iets zou hebben beschouwd?" Pringle bevochtigde zijn droge lip pen. „Wat gaat u doen? Ik heb een jongen op kostschool hij doet het daar goed het zal hard voor hem zijn als ik moeilijkheden krijg. Het was voor hem, dat ik het deed". Haines liet een uitroep van erger nis horen. „Ik ben niet van plan u aan te klagen, indien u dat bedoelt in-ieder geval niet wegens'frau de. Mr. Ede kan daar wel voor zor gen." Hij haalde nog een ander stuk tus sen de papieren op zijn tafel te voor schijn. „Ik heb hier een rapport over de volgorde, waarin de mensen, die hedenmorgen aan de redactieconfe rentie hadden deelgenomen, de di rectiekamer verlieten. Het schijnt, dat u als laatste het vertrek heeft verlaten." Pringle, wiens gedachten zich nog steeds bezighielden met het zoeken naar een uitweg uit de kwestie van de onkosten, keek verward op. „Ik was een ogenblikje na de an deren, zegt u?" Plotseling begreep hij, waar het hier om ging. „Zeg eens", zei hij met een kreet van schrik, „u meent toch zeker niet, dat ik Hind heb gedood". ,,Daar u het me vraagt", zei Hai nes, „geef ik als mijn mening, dat u het even goed als ieder ander, die ik tot dusver heb gesproken, had kunnen doen. U bent een tamelijk onplezierig stukje mens, mr. Pringle. U had een wrok tegen Hind en een goede reden om hem het stilzwijgen op te leg gen. U heeft uw best gedaan om de verdenking op anderen te werpen, hetgeen u uiteraard zou doen, indien V u schuldig was. Ja, u schijnt mij een veelbelovende kandidaat toe. Weet u wellicht, dat er op de cliché afdeling blauwzuur aanwezig was?" Pringle slikte met moeite. „Neen", zei hij. ,,Dat "is een leugen als ik nog nooit heb gehoord", zei Haines opge wekt. „Ik vermoed, dat u evenmin weet, dat de heer Hind erg van olijven hield?" Pringle weifelde, terwijl hij met zijn fletse ogen een blik wierp in de richting van de inspecteur en ze toen neerslo.eg. „Toevallig wist ik daarvan", zei hij. Haines glimlachte. „U bent een zeer argeloos man, mr. Pringle, niet waar". „Ik deed het in elk geval niet", zei Pringle. Zich ervan bewust de waarheid te spreken, uitte hij deze woorden met eerlijke overtuiging en kracht. „Ik zweer, dat ik het niet deed, inspecteur. Ik mag dan een beetje slordig met de onkostennota's ge weest zijn, doch ik zou geen mens doden. Ik zou niet weten, Jioe ik dat zou moeten aanleggen". „Ook niet na al die drinkgelagen met hoofdinspecteurs, mr. Pringle?" Haines keek verachtelijk naar de misdaadreporter en veranderde plot seling van toon. „U kunt gaan", zei hij. De inspecteur wachtte, totdat de deur zich achter Pringle had geslo ten en belde toen miss Timmins via de huistelefoon op. „Wilt u miss Shei la Brooks opsporen en haar zeggen, dat ze bij mij moet komen?" Daar op waste hij zijn handen. Na het bezoek van Pringle vond hij dit wel nodig. Hij kon het niet uit zijn hoofd zetten, dat er wellicht iets van be lang kon zijn in dat relaas over Car- dew en mrs. Ede. Wanneer de men sen met modder gooien blijft er al tijd wel wat hangen. Toen het meisje ongeveer tien mi nuten later aan de deur klopte, groette hij haar op een bezorgde toon, die slechts gedeeltelijk op tac tiek berustte. Vermoedelijk was hier een meisje in moeilijkheden en van nature was hij ridderlijk. Zij zag er alleraardigst uit, maar de gedachte kwam bij hem op. dat hij niet graag zou willen, dat zijn eigen dochter, zulke hel ge lakte nagels, zulke drastisch geepi- leerde wenkbrauwen en zulk een uit drukking van berekende hardheid had. Zijn blik was niettemin welwil lend. „Het spijt mij u lastig te moeten vallen met allerlei vragen en dan op een ogenblik als dit, miss Brooks", begon hij. „Ik vrees, dat mr. Hinds plotselinge dood een zware slag voor u moet zijn geweest". Hij zag de lippen van het meisje trillen. Zijn blik ontwijkend, zocht zij naar een sigaret in haar tasje en stak deze enigszins stuntelig aan, waarna haar gezicht weer zijn ge kunstelde uitdrukking terug kreeg. „Het is heel erg" zei zij, terwijl zij een rookwolk uitblies, die haar bijna aan het gezicht onttrok. „Heeft u enig idee. wie het heeft gedaan?" Haines schudde zijn hoofd. „Maar ook als we het wisten, zouden we dat toch niet meteen aan de eerste de beste jonge dagbladverslaggeef ster mededelen. Maar als u er geen bezwaar tegen heeft, zal ik u nu wat vragen stellen". „Waarom heeft u mij eruit ge pikt?" vroeg zij wrevelig. s „Omdat u als een vriendin van mr. Hind ons vermoedelijk kunt helpen bij het onderzoek", zei Haines haar. „Zij keek hem een ogenblik koel aan en trok toen haar schouders op. „In orde, ga maar verder". „Ik zou graag iets over uzelf wil len horen, in de allereerste plaats. Hoelang werkt u bij de Morning Call?" „Ongeveer een maand". „Dus volkomen een nieuweling". Hij gaf haar een ontwapenende glim lach. ,,lk vermoed, dat u uw loop baan aan een plaatselijke krant bent begonnen dat is toch de gewone weg, nietwaar?" het jaar" er kwam waarin zij Maar de „moeder van heeft haar zin gekregen: ruimte. Een tuchtschool, onderwijs gaf, werd een school. Ne gen keer moest er in negen jaar ver huisd worden. Het aantal leerlingen groeide gestadig en er werd een schoolbestuur gevormd. Het voor beeld vond navolging en nu zijn er al veertien van die speciale scholen. Me vrouw De Groot zwaait nu haar scep ter over acht leerkrachten. Het zijn meest getrouwde vrouwen, die als het ware in de ban geraken van dit on derwijs, want eenmaal begonnen gaan zij er mee door. Toen mevrouw De Groot twee maan den geleden naar Nederland kwam voor vakantie, liet zij zo'n tachtig kin deren acAiter. En de eerste paal voor een eigen schoof is al geslagen. „De moeder van het jaar": Mevrouw B. de Groot-Pelt. Zij is niet alleen huisvrouw maar ook onderwijzeres. Sinds '49 woont zij met haar gezin in Canada. huizen zijn met hun parketvloeren ge makkelijk te onderhouden en ik heb j hulp: een Indiaanse, kraakhelder is ze en zo eerlijk als goud" Eigenlijk vormt het onderwijs, dat mevrouw De Groot geeft, al een deel van het gezin. Men is er aan gewend en. interesseert zich er voor En de Canadese regering wordt ateeds enthousiaster. Zij zorgt voor subsidie en de mensen zelf voor gif ten. Honderden ouders weten nu, dat er ook aan hun kinderen gedacht wordt. Nu u zoveel van huis bent, lijdt uw gezin daar niet onder? „Ja, soms wel", antwoordt mevrouw De Groot, zoekend naar het juiste woord in het Nederlands. „Maar gelukkig zijn de kinderen de gehele dag -op school en vaak ben ik 's avonds wel thuis. De En wat vindt u van de vrouwen in Canada? „Efficiënt zijn ze," vindt me vrouw De Groot. „Bovendien kijkt de man daar meer naar een vrouw *>p dan bijvoorbeeld in Nederland." Maar genoeg, want wellicht zijn vele man nen dit niet met haar eens. O ja, zij reed eens met haar man in New York. en mijnheer De Groot had een fèlgekléifrd hemd Mail: 1 „Toén stopte er,. e.en auto, de .bestuurder stak zijn hoofd door het raampje en zei tegen mijn man: Ik wou dat ik het lef had zo'n hemd te dragen." En wij maar denken, dat die Ame rikanen altijd in vreemdkleurige hem den lopen. Die bewaren ze zeker voor Europa, want daar in New York zijn de mannen en de vrouwen donker ge kleed. Het is maar een weet. Dat trouwen niet zo gemakkelijk is als men wel denkt heeft Juli Wright aan den lijve ondervonden. Welgemoed stapte deze Londense mannequin de trappen van het stadhuis op, toen zij op haar sleep trapte. En boem, daar lag zij plat op haar rug. Maar zij redde zich op charmante wijze, een manne quin waardig, uit haar netelige situatie. Overigens: een stevige jongedame, want zij had zich niet bezeerd. DE NATUUR IN EN OM UW HUIS |lllllllllll>IIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIII>lllltlllllllllllllllllllilnillllllllllllllllllllllllllllllli:illlllllllllllllllllllH9llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llll>IIIIIIIIIIIIHMIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII| Grootbloemige violen kan men nu met succes van zaad in eigen tuin opkwe ken en het is nu de goede tijd het zaad te bestellen en het kan dan al direct na ontvangst gezaaid worden en dat kan men het best in een gesloten broei- bakje doen. Niet omdat het zo warm moet zijn, doch daar kan men het glas afdekken met een rietmat of met zak ken; violenzaad ontkiemt namelijk veel beter als de grond de eerste tijd goed vochtig en donker gehouden kan wor den en dat heeft men in de tuin niet zo goed in de hand. Men kan wel zaai en in de volle grond van de tuin, doch dan dient men na het zaaien het bedje af te dekken met vochtige zakken en lappen en die moet men ook vochtig houden. Nu is het een goede tijd voor het stek ken van uw beilenplanten of Fuchsia's; er zijn nu genoeg jonge scheutjes; waarin niet zo veel bloemknoppen mo gen zitten; die knopjes en open bloe men moet men namelijk wegnemen. De stekjes kan men ter lengte van onge veer tien centimeter nemen; ze zullen in een potje met zanderige grond vrij gemakkelijk wortels vormen en als men ze dan maar voorlopig uit de volle zon houdt, dóch zodra ze eenmaal wor tels hebben verlangen ze wel volle zon De stekjes kan men ook wel in de volle grond van de tuin zetten en dan op een licht schaduwplekje. 81. Het zag er niet zo mooi uit voor Kappie en professor Dubbelster. De waard had doorgekregen, dat de la waaierige bol aan zijn voeten de be ruchte bom was en dat zijn twee gasten dus de gezochte aanslagplegers waren. Met trage passen kwam hij op Kappie af, die nog steeds tussen de gerechten lag. Kappie wachtte evenwel niet af. Bliksemsnel greep hij een. schotel aard appelpuree die in zijn nabijheid lag en slingerde deze met kracht naar het hoofd van zijn tegenstander. De puree bleek uitstekend voor zijn doel geschikt. Het is immers een tamelijk hechte mas sa met een flinke kleefkracht. Met de ze kwalitéiten van zijn kooksel voor ogen bleef de waard wankelend staan. „Ahoy, Dubbelster.... met volle kracht de deur uit!" brulde Ka-ppie bo ven het geraas van de kunstmaan uit. Hij graaide het apparaat van de grond en stormde met de professor naar de deur. Achter hen had de herbergier op de tast de telefoon gevonden en draai de het nummer van de politie. Het duur de even voor hij kon spreken. Het la waai van de kunstmaan verwijderde zich weliswaar snel genoeg, maar ei moest eerst nog een flinke hoeveelheid purée doorgeslikt worden.... Van onze correspondent TEXEL. Grote aantallen jongens en meisjes die de zuurballenjeugd nauwelijks zijn ontgroeid, maken het de politie en de ongeveer 3500 kam peerders op Texel danig lastig. Zó lastig zijn zij de laatste dagen geweest, dat al vele vakantiegangers het eiland hebben verlaten om elders rust te zoeken. De nozems slapen overdag: zodra bet donker wordt komen zij in actie. Soms beperken zij zich tot wat herrie schop pen, maar ook zijn ze tot ergerlijke ver nielingen overgegaan. Zo zijn op het strand dertien badhuisjes vernield en leeggeroofd. Van acht badhuisjes zijn de ruiten ingeslagen. Op de kampeerterrei nen is geld gestolen. De politie, die sinds donderdag ver sterking heeft gekregen van de vier bereden agenten, die anders op het strand dienst doen, heeft er nu de wind weer onder. Veel kampeervergunningen zijn al ingetrokken.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2