Voor toezicht op defensie - uitgaven aparte ambtenaar VOORSTELLEN TOT WIJZIGING VAN BELASTINGSCHEMA Commissie-Koersen in eindverslag over D. Ml.L. DUISTER VERHOOR VAN OVERSTE HEEL GEZIN OP ROOF RAHN NAAR ENSCHEDE Jongen valt in klauwen van hongerige leeuwen in VOOR WERKENDE VROUW DUIZEND GULDEN VRIJ Gasthuis: besluit intrekken De Bilt: Warmer Gebonden Ongewenst Nederlander chef medische dienst Congo Luchtpost uit Amerika 5 TIGER MOTH VAN TREK-AIR NEERGESTORT Na telefoontje namens commissie-Koersen Haagse autozwendel van grote omvang Vier uur wachten voor rampveer warmer Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 118668, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2091. DirecteurJACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4617 Zaterdag 30 juli 1960 MEEM CONTROLE VAN KAMER Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Opheffing van het defensieplafond en terugkeer tot de gewone jaarlijkse begrotingsplannen voor defensie, scherper toezicht op de militaire aankopen door de centrale accountantsdienst en uitbreiding van de controle mogelijkheden van het parlement. Dat zfji de drie belangrijkste voorstellen uit het eindverslag van de commissie-Koersen, die is gereedgekomen met haar onderzoek naar het militaire aankoopbeleid, in het bijzonder van het Direc toraat materieel landmacht. De fouten van dit beleid zijn uitvoerig behandeld in het eerste deel van het verslag van de commissie. Na een nauwgezette studie doet zij thans een aantal aanbevelingen om de Tweede Kamer en de regering ertoe te brengen enerzijds de parlementaire controle op de doelmatige besteding van het toegestane begrotingsgeld te verscherpen, anderzijds de organi satie van de betrokken diensten en de interne ambtelijke controle te verbeteren. Terug naar jaarlijkse begroting zmjtÊËÊBi 11 HBSi SI Wm *TX De belangrijkste aanbevelingen houden in: IDe vaste Tweede-Kamercommissie voor de rijksuitgaven en die voor defensie zouden haar werk sterk moeten uitbreiden en verdiepen. 2 Er moet weer een jaarlijkse reke ning en verantwoording komen van de minister van financiën van wat er met de begroting van het afgelopen jaar is ge beurd. De commissie stelt voor het zoge naamde zedelijk verslag, zoals dat voor de oorlog ieder jaar werd ingediend, weer in te voeren. Het werd in 1946 afgeschaft. 3 De Tweede Kamer zou de beschik king moeten krijgen over een hoge onafhankelijke ambtenaar, naar het voor beeld van de Zweedse Ombudsman, die bevoegd is de bepalingen voor het beheer van de militaire gelden, gebouwen, in kopen, verbruik en onderhoud te contro- leren, ambtenaren te horen en maatrege len te nemen. 4 Nagegaan dient te worden of het nodig is een Doelmatigheidskamer in te stellen, al dan niet als onderdeel van de Algemene rekenkamer. 5 De functie van de minister van fi nanciën als „bewaker" van de be steding van het toegestane begrotingsgeld dient wettelijk te worden vastgelegd en er moet een eind komen aan de toestand dat het departement van economische za ken als enige niet onder deze bewaking valt. 6 De Tweede Kamer moet beoordelen op welke manier de begrotingsbe handeling kan worden verbeterd, bijvoor beeld door het instellen van een budget commissie of door een andere samenstel ling van de bestaande vaste commissie. Bovendien zouden de vaste commissies hun aandacht voor de inwendige en uit wendige controle op de departementen moeten verscherpen. De commissie-Koersen heeft met deze voorstellen een veel breder terrein be treden dan dat van het militaire aan koopbeleid. Zij heeft de vinger gelegd op tal van andere plekken die verbete- ring behoeven wat de parlementaire en ambtelijke controle betreft. Gedurende de laatste tien jaren is de invloed van de uitvoerende macht ra de financiële sfeer aanzienlijk uitgebreid, terwijl de parlementaire controle daarop eerder kleiner dan groter is geworden. Deze opmerking in het verslag treft wel de kern van de bezwaren. Een van de middelen om de Tweede Kamer een vastere greep op de defen sie-uitgaven te verschaffen, is volgens de commissie het loslaten van het defen sieplafond. In feite bond het parlement zich door het aanvaarden van een defen sieplan van enkele miljarden telkens voor een jaar of drie, vier, waardoor de afzonderlijke begrotingsbehandeling aanzienlijk aan betekenis verloor. De omstandigheid dat de besteding van toegestane begrotingsgeld van het ene jaar op het andere kon worden over geheveld, ontneemt voorts het parlement voor een goed deel de mogelijkheid om het oog te houden op de bestedingen. Zo ontstond de zogenaamde overloop, die in 1956 toen de minister van financiën scherper dan ooit moest letten op de be stedingen leidde tot vierhonderd mil joen gulden meer aan kasuitgaven voor defensie dan de begroting voor dat jaar toestond. Ongewenst acht de commissie ook dat de minister van defensie maar willekeu rig begrotingsbedragen kan overschrij ven van de ene post op de andere. Tekor ten op gewone uitgaven kan hij dekken met een overschrijving uit het bijzondere krediet voor oorlogs- en mobilisatie- voorraden en omgekeerd kan hij dit kre diet aanvullen met overschotten van de gewone dienst. De specificatie van de defensiebegroting verliest daarmee een groot deel van haar waarde. ji Eén man als leider van Hg Euro pese vrouwen. Een vrij zeldzaam verschijnsel, temeer wanneer zo'n gezelschap uit louter bergbeklim- sters bestaat die Europa's op één na hoogste berg, de Monte Rosa op de grens van Italië en Zwitserland, Van onze correspondent NEW YORK. Dokter E. E. E. Beddes, kapitein-luitenant ter zee bij de Koninklijke Marine, vertrekt 8 augustus naar Congo om de leiding van de medische dienst van de troepen der Verenigde Naties op zich te nemen. Het verzoek daartoe is aan de Nederlandse regering gedaan door de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskj oeld. Dokter Beddes wordt vergezeld door vijf onder officieren van de medische dienst: twee van de Koninklijke Marine en drie van de Koninklijke Landmacht. Mogelijk zal Nederland ook wor den uitgenodigd technische bijstand in Congo te verlenen. Een onzer redacteuren, drs. W. Hoffmann, brengt op uit nodiging van de Amerikaanse regering een bezoek van enkele maanden aan de Verenigde Staten. In een serie reisbrieven neemt hij onze lezers mee naar de Nieuwe Wereld. Vanochtend op pagina 7 de eerste. AKKRA (Reuter). Als protest tegen dé Zuidafrikaanse apartheids politiek heeft de regering van Ghana een algehele boycot van Zuidafri kaanse goederen afgekondigd evenals een verbod voor Zuidafrikaanse onderdanen om Ghana aan te doen. Alleen zij die verklaren tegen apart heid en rassendiscriminatie te zijn, zijn hiervan ontheven. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De regering wil geen belasting op koers winsten. Zij stelt voor de commissarissenbelasting af te schaffen, de dividendbelasting als voorheffing op de inkom stenbelasting te verhogen van 15 tot 25 procent en de vennoot schapsbelasting op de uitgekeerde winsten 15 punten lager te stellen dan op de winst die in het bedrijf blijft, dus terug te brengen tot 28 procent. Deze voorstellen vormen de belangrijkste onderdelen van de gisteren bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen be treffende de belastingen naar in komen, winst en vermogen. Zij behoren tot de algemene belasting herziening en hebben dus niets te maken met de aangekondigde verlaging van de inkomstenbelas ting, die pas in september is te verwachten. Hoewel het hier dus gaat om een structurele herzie ning bevatten de voorstellen ook een aantal praktische wijzigingen, waarvan wij een samenvatting laten volgen: 1de aftrek voor de gehuwde vrouw wordt verhoogd tot dui zend gulden per jaar en 4,50 gulden per werkdag Voor de bijzonderheden van de voorgestelde nieuwe regeling verwijzen wij naar een afzonderlijk bericht; 2 als de kosten van opleiding of studie voor een beroep hoger zijn dan honderdtwintig gulden per jaar, zullen zij geheel van het in komen mogen worden afgetrokken; 3 1oontrekkenden, die dividend belasting hebben betaald, krij gen deze terug ingeval zij buiten de inkomstenbelasting blijven; 4 na de verhoging van de premie voor de verplichte ziekenfonds verzekering tot 4,8 procent wordt voorgesteld de minimumgrens voor de aftrek van de ziektekosten te verhogen tot Vh. procent; als iemand zijn bedrijf verkoopt tegen een lijfrente, zal deze tot ten hoogste honderdduizend gulden vrij van belasting zijn. Op de uit keringen van deze lijfrente drukt uiteraard wel de inkomstenbelasting; 6 het minimum voor de inves teringsaftrek wordt verlaagd van drieduizend tot tweeduizend gulden; 7 de heffing bij verkoop van zo genaamde aanmerkelijk-belang- aandelen, die tot nu toe vrijwel steeds veertig procent bedroeg, zal voortaan tot de helft omlaag moeten gaan. Wat het aanmerkelijk belang betreft bevatten de voorstellen nog meer verzachtingen. Meer bijzonderheden omtrent al deze voorstellen vindt men op pag. 13. willen bedwingen. Het was alle. maal het idee van de 51-jarige Ita liaanse vrijgezel-journalist Fulvio Campiotti die met deze wonderlijke tocht eer wilde bewijzen aan de nagedachtenis van twee omgeko men Himalaja-onderzoeksters. Men ziet de groep over nog vrij gemak, kelijk terrein, waar overigens al heel wat pondjes gewicht werden verloren, onderweg naar boven. Enkele uren later bereikte het ge zelschap inderdaad de top, waarna de terugreis aanvaard kon worden. Of Fulvio bergafwaarts naar de eisen der etiquette toen de achter hoede hield dan wel als leider het eerste beneden wilde zijn, is onbe kend. Déze plaat is in elk geval van de bestijging gemaakt, met Fulvio zoals het hoort in gezel schap van dames, nog voorop Van onze correspondent ARNHEM. Boven het zweefvlieg- centrum Teriet bij Arnhem is gisteren een reclamevliegtuig van Marcel Smeets' bedrijf Trek-air neergestort en vernield. De piloot, de 23-jarige Jan Liebers, liep een ernstige kaakfractuur op. Dat hij er het leven afbracht is te danken geweest aan de goede riembevestiging. Tijdens de Nijmeegse Vierdaagse sleepte het vliegtuigje reclames boven de Zuidgelderse contreien. Bij hoge uit zondering mocht het stijgen en landen van het zweefvliegcentrum. Gisteren mislukte bij de stijging de eerste poging om de tekst, die hoog aan twee palen was vastgebonden, aan het toestel te koppelen. De vlieger zwenkte om een nieuwe poging te ondernemen. Hij nam de draai evenwel te kort en vloog in het circuit van de lier, waar mee zweefvliegtuigen de lucht in worden getrokken. Juist op het moment dat de Tiger Moth draaide, koppelde een zweefvlieg tuig de lier af, die naar beneden stortte en de vleugel van het vliegtuig raakte. Er zal een onderzoek worden ingesteld door de Rijksluchtvaartdienst in samen werking met de Dienst luchtvaart van de rijkspolitie. Over het voorspel van het geruchtmakende proces na het verongelukken van een ander vliegtuig van Marcel Smeets, pu bliceren wij vandaag weer een artikel op pagina 7. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG. Bij het onderzoek dat de commissie-Koersen heeft in gesteld naar het aankoopbeleid voor het leger, heeft zich een merkwaar dig incident voorgedaan, dat drin gend opheldering behoeft. Een overste van de militaire aan koopdiensten, die sterk ontlastende verklaringen kon afleggen ten be hoeve van majoor K., blijkt achter af niet te zijn gehoord door de commissie-Koersen ofschoon de overste wel een verhoor is afgeno men uit naam van de commissie. Dit zonderlinge geval, waar omheen zelfs een tikje geheimzinnigheid hangt, heeft zich als volgt afgespeeld: De overste werd telefonisch uitgeno digd om als getuige te worden gehoord door de commissie-Koersen. De overste (die ook door de commissie-Musch was gehoord over de klachten van en tegen majoor K.) gaf aan deze uitnodi ging onmiddellijk gehoor. Naamloos In het gebouw van de Tweede Kamer werd hij in een van de ver trekken die tot de griffie behoren, ontvangen door een mijnheer, die dui delijk te kennen gaf dat hij namens de commissie-Koersen optrad, zonder evenwel zijn naam te noemen. Gezien het feit, dat het gesprek werd gevoerd in het gebouw van de Tweede Kamer en de man duidelijk inging op de uit nodiging, die de overste per telefoon had gekregen om verklaringen ten behoeve van de commissie-Koersen af te leggen, wekte dat geen argwaan. Het gesprek duurde geruime tijd. Langer dan twee uur. De overste gaf alle inlichtingen over het aankoopbeleid van majoor K. In lichtingen, die de aantijgingen van de commissie-Koersen in haar eerste rap port vermeld, volkomen ontzenuwden. Zes weken Toen de overste na zes weken het verslag van zijn verklaring nog niet ter ondertekening had ontvangen, zoals dat te doen gebruikelijk was, belde hij naar de secretaris van de commissie- Koersen. Tot zijn onbeschrijfelijke verbazing vernam hij, dat hij nimmer was ge hoord door de commissie-Koersen en dat er ook geen aanleiding was hem als getuige bij het onderzoek te be trekken Zolang dit zonderlinge geval niet is opgelost, willen wij het niet gebruiken als een bewijs te meer, dat de com missie-Koersen, die majoor K. ervan heeft beticht dat hij zijn persoonlijke belangen liet voorgaan op het belang van de staat, bij haar onderzoek naar het aankoopbeleid in het buitenland eenzijdig is te werk gegaan. Daarvoor zijn andere duidelijke aan wijzingen. Dat neemt niet weg, dat het geval van het geheimzinnige getuigenverhoor in het gebouw van de Tweede Kamer, dient te worden opgehelderd. Van onze correspondent HEERLEN Een heel gezin uit Geleen is gistermiddag in een Heer lens warenhuis door de interne con trole van de zaak op heterdaad be trapt bij een diefstal. Op het politie bureau in Heerlen bekende de fa milie, bestaande uit vader, moeder en enkele kinderen, zich de laatste maanden Schuldig te hebben ge maakt aan diefstal in vereniging uit winkels in Heerlen en Geleen. In hun woning werd een grote voorraad gestolen levensmiddelen, ter waarde van honderden guldens, in beslag genomen. Na een verhoor is de familie vrijgelaten. ENSCHEDE. Gisteravond is bekend gemaakt, dat de Duitse voetbalbond zijn medewerking zal verlenen bij de over schrijving van Helmut Rahn naar En schede. De Enschedese club daarentegen zal Rahn de gelegenheid geven uit te komenin het Duitse elftal, zo vaak dit een wedstrijd speelt. Rahn zal ook deelnemen aan de we reldkampioenschappen voetbal, dit op verzoek van de Duitse voetbalbond. Het stond vrijdagavond nog niet vast of Helmut Rahn reeds zaterdagavond met Enschede speelt tegen Helmondia in Hel mond. Waarschijnlijk zal Rahns eerste wed strijd voor Enschede op woensdagavond 10 augustus zijn tegen Westfalia Heme, de Duitse voetbalkampioen van het vo rige jaar. Deze wedstrijd wordt in het stadion Diekman te Enschede gespeeld. 'Pnobge*)/ Het is nog een beetje vroeg om te gaan behangen, denk ik. Raad Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM De gemeen teraad van Bergen op Zoom heeft in een motie het college van regenten van het Algemeen burgergasthuis ge vraagd zijn besluit om de r.k. medi sche moraal op te leggen aan alle aan het ziekenhuis verbonden medici te herroepen. Tijdens de langdurige discussie over deze zaak was overigens al gebleken dat het college zijn besluit te elfder ure had opgeschort. B. en W. hadden daar om maar voorgesteld de ingekomen protestbrieven van verscheidene kerke raden naar aanleiding waarvan het debat werd gehouden voor kennis geving aan te nemen. De fracties van P.v.d.A. en protes tantse groeperingen voelden daar echter niets voor. Met opschorting is het be sluit zelf nog niet verdwenen. Het is in de ijskast gestopt en zal te zijner tijd natuurlijk weer voor de dag worden ge haald, zo betoogde men van die zijde. De socialistische woordvoerder wilde weten hoe B. en W. zelf over de zaak dachten. Burgemeester Peters gaf daar op als zijn persoonlijke mening dat het hem niet juist voorkwam in een alge mene openbare inrichting een specifieke moraal bindend voor te schrijven. De oppositie vond dat weliswaar een geruststellende verklaring, maar zij diende toch een motie in om een duide lijke uitspraak uit te lokken. De motie werd aangenomen met elf tegen tien stemmen. De leden van de K.V.P.-fractie stem den tegen. Zij beriepen zich overwegend op formele gronden. De motie was vol gens hen niet opportuun: door de op schorting van het besluit van de regen ten zou er slechts sprake zijn van „een zuiver academische kwestie". DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de arrestatie van de 44-jarige autofinancier De V. een omvangrijke zwendel aan het licht zal brengen. De politie denkt enige weken nodig te hebben om de papieren chaos te ver werken die in het kantoor aan het Buitenhof in Den Haag werd aange troffen. Intussen is komen vast te staan dat vier in Den Haag gehuurde auto's in Amsterdam zijn verkocht. Ook staat vast dat De V. in ontvangst genomen verzekeringspremies nooit heeft afge dragen, zodat vele automobielbezitters maandenlang onverzekerd hebben rond gereden. Ook hield De V. bedragen in zijn bezit die verzekeringsmaatschap pijen wegens schade hadden uitgekeerd. Voor de buitenwereld heeft De V. zijn praktijken ogenschijnlijk gezond kunnen houden. Hij fungeerde als procuratie houder van een assurantie- en krediet- bedrijf, waarvoor in naam een directie bestaande uit vader en zoon, was aan gesteld. De V. is al eerder met de politie in aanraking geweest voor gelijksoortige fraude. De meldingen van crediteuren, waaronder vele week- en dagbladen en leveranciers, blijven binnenstromen. Van een onzer verslaggevers ARNHEM. De veertienjarige Henk van den Berg uit Arnhem, zoon van de roofdierenoppasser in Burgers dierenpark te Arnhem, is met levens gevaarlijke verwondingen in het zie kenhuis opgenomen, nadat twee leeu wen hem donderdagavond onder het oog van tientallen kijkers in hun-kooi hadden aangevallen. Star van schrik zagen zij de leeuwen grommend uit het nachthok komen, het lichaam van de jongen achter zich aan slepend. De vader stond op een afstandje te praten en hoorde aan het gegil dat er iets ernstigs aan de hand was. Hij rende de kooi binnen en begon dol van drift met een stuk hout op de leeuwen in te slaan. Kogel Een der dieren raakte er zo verbou wereerd door, dat het zijn prooi losliet en naar een andere kooi wandelde. De tweede leeuw bleef met zijn zware klauwen op het bebloede lichaam van de jongen liggen en was zelfs met een straal water niet te verdrijven. Intussen was de zoon van de directeur van het dierenpark met een jachtgeweer gearriveerd. Pas nadat het dier een kogel in het lichaam had gekregen liet het de jongen los en vluchtte het in een andere kooi. Met zeer ernstige wonden aan rug, hoofd en benen werd de jongen naar het ziekenhuis gebracht, waar men door on middellijk opereren en bloedtransfusie zijn leven hoopte te kunnen redden. Gisteravond was in zijn toestand nog geen verbetering ingetreden. Helpen Henk van den Berg hielp zijn vader in de vakantietijd met het voederen van de roofdieren. Terwijl zijn vader nog even met bezoekers stond te praten, was zijn zoon alvast de gang achter de kooien ingelopen om de schuiven te openen waardoor de leeuwen hun vlees op ijze ren rieken krijgen toegestoken. Daarbij opende hij abusievelijk de schuif van een der kooien, waarachter de leeuwen hongerend op hun maal wacht ten. De dieren sprongen op de verbou wereerde jongen toe en sloegen hem met hun klauwen bewusteloos. Van een onzer verslaggevers ZIJPE. Voor de zoveelste maal in dit seizoen heeft de directie van de Rotter damse tramwegmaatschappij er blijk van gegeven, dat zij een slechte kijk heeft op de vervoersbehoeften in haar gebied. Hoewel heel Schouwen Duiveland gis teren een zeer druk toeristenverkeer verwachtte, liet de directie van de RTM op het „rampveer" Anna Jaeoba—Zijpe wederom de tweede pont ongebruikt lig gen. Honderden toeristenauto's en veel vrachtwagens vormden gisteravond lange rijen; omstreeks 8 uur leidde dat reeds tot wachttijden van 3 uur en meer. Ver na middernacht pas gingen de laatste auto's het veer naar Schouwen Het K.N.M.I. In De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Opklaringen, maar later ook hier en daar een regen- of onweersbui. Zwakke tot ma tige verander lijke wind. De zelfde middag- temperaturen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Goed genoeg om een weekeinde weg te gaan! o/A« JULI: zon °P 4-59. zon onder 20.32; maan op 13.28, maan onder 23.51. Van onze weerkundige medewerker De temperatuur is gisteren in net zuiden en midden van het iand voor het eerst in deze maand tegen de 25 graden aan geweest. Het was dus bijna zo merweer; en dat na een ochtend, waarop nog op tal van plaatsen wat motregen is gevallen. Gis teravond vielen in Zeeland plaat selijk ook weer enkele druppels Daaruit blijkt wei dat de si tuatie niet stabiel is en stabiliteit is ook dit weekeinde niet te ver wachten. B(j Schotland is een de pressie aangekomen, waaromheen zich koudere lucht in de richting van Europa beweegt- Tijdelijk wordt de beweging van het front, dat de voorzijde van de koudere stroming begrenst, sterk geremd, maar toch lijkt het Waarschijnlijk dat het dit week einde het weer in Nederland niet ongemoeid zal laten. Hier en daar. is dan een on weersbui te verwachten, mede oen gevolg van kleine ondiepe depressies die van Frankrijk naar het noorden gaan. Aan de kust zal de zeewind verkoeling bren gen, maar in het binnenland kan de temperatuur vooral vanmid dag vrjj hoog oplopen. Het is door de ligging van het genoemde front nog zeer de vraag of het warmere weer zon dag zal voortduren. Het leek gis teravond in ieder geval wel ze ker, dat op een dagtocht de re genjas niet kan worden gemist.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1