jA' Droomhuis Panheel van een man vol ideeën I SPORT DE NATUUR d^ndtadtaa^."dathuismet VINDT VAN NIET ....MAAR DE WELSTANDS COMMISSIE ERGIFTIGDE OLIJVEN BAZURKA 1 KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN I K.L.M. OPENT LIJN keer 11 aarzijn zelfgemaakte clown- OP AKKRA Vrijdag 29 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Niet gewoon Met schuimplastic Beeldhouwer Wassen en muziek ideetjf FLITS GORDON in het I heelal Aanvrag Israëlisch ambassadeur terug uit Argentinië DOOR GLAZEN DAK GEVALLEN :en iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiinffluiiiiii DE TINTELS Jack Dunkley in en om uw huis Uit de kerken DEZE KANT BOVEN ,1 P ANHEEL Diep in het Limburgse land ligt een huis dat een droomhuis is. Het is schoon van uiterlijk en het kost een dikke 17.000 gulden. Maar zeg niet tegen de welstandscommissie van de gemeente Heel, waaronder Panheel ressorteert, dat U het mooi vindt, want die is het lang niet met U eens. Toen de eigenaar en ontwerper, de heer J. G. Scheen, de plannen ter goed keuring voorlegde, luidde het advies van de commissie: ,,Het plan is uit welstandsoogpunt onaanvaardbaar om zijn zeer geringe architectonische kwa liteiten en wijkt verder belangrijk af van de redelijke bouwmassa". De bur gemeester was het daar overigens blijkbaar niet mee eens, want de heer Scheen kreeg zijn vergunning toch en sinds een week of vier woont hij nu in zijn huis, dat in wijde omtrek Het was niet de enige tegen- 111 17 1 T 1 llALiI werking die de heer Scheen ondervond. Er zitten in zijn huis een aantal revolutionaire nieuwigheden verwerkt, die Gedeputeerde Staten van Limburg achteraf hebben willen laten verdwijnen, maar de vergunning was toen al verstrekt. En dat was dat. Men kan trouwens niet zeggen dat de heer Scheen door dat alles een bitter mens is geworden. Integen deel hij is een opgewekt man, met een ijzeren wil en een onuitputtelijk brein, dat voor vrijwel elke situatie een idee weet op te brengen, dat plotse ling alle moeilijkheden blijkt op te lossen. „Tja, ik woonde al een jaar of acht in Panheel"', vertelt hij na veel aan dringen. in een huurhuis dan, maar ik had al lang het ideè om zelf een huis te hebben. Maar dan niet zo'n gewoon huis. van vier rechte muurtjes en een schoorsteen, het moest iets bij zonders worden, en het mocht niet te duur zijn ook." Op dfe Expo was het plan toen ei genlijk goed gerijpt, want daar zag hij het Philips paviljoen met zijn im posante boog. „Nou, en toen ben ik aan het tekenen gegaan, want ik ben vroeger nog 'es bouwkundig tekenaar geweest. en een ingenieursbureau heeft de berekeningen voor de boog constructie gemaakt, want dat moest voor de vergunningaanvraag, en toen ben ik gaan bouwen". Twee metselaars en een opperman hebben in vijf weken de 22.000 stenen op elkaar gemetseld die de boog vor men, daar tussenin het fundament met de vloer en het eerste plafond van gewapend beton, die samen zor gen dat het hele zaakje op zijn plaats blijft. En omdat de boog meteen de bui tenmuur is, en dat een beetje koud leek, kreeg de heer Scheen weer een van zijn befaamde ideeën, en hij be plakte de hele boog van binnen met schuimplastic van een cm dik. Zo op de ruwe steen, met een superplaksel van eigen fabrikaat. En daarboven op zit in de kamers het behang, keurig netjes en in het trappenhuis het pleis terwerk. „Man, zei de stucadoor, ik kan dat toch zo maar niet op dat schuim- spul smeren, dat blijft nooit zitteft". „Vooruit, sprak de heer Scheen, is het mijn huis of het jouwe, natuurlijk blijft dat zitten". En zo was het. Het hüis groeide, voor- en achterge vel kwamen er in, en de boog werd van buiten besmeerd met donkerrood plas tic. De goten zijn er helemaal op de grond onderaan gemetseld, en zo spaar de de heer Scheen een duur dak met dakspanten, pannen, beschieting en al les wat er bij hoort uit. Het is een ruim huis geworden, met berjeden een grote huiskamer, een hal, een gang, een keuken en een grote bijkeuken, met boven drie slaapkamers en een badkamer, en daarboven een knaap van een zolder. Tezamen 425 kubieke meter, die per stuk op 40 gulden komen, tegen een gemiddelde normale bouwprijs van 50 gulden per kubieke meter. Op een heuveltje naast de weg ligt het huis met het ronde dak, dat als een baken dient voor de hele buurt. Tussen de ramen op de bovenver dieping zit een houtsnijwerk. ,,Ja, dat heb ik zelf gemaakt, zegt de heer Scheen. Ik heb vroeger nog 'es op de academie voor beeldende kunsten geze ten in Den Haag. Zodoende. Aan de toren onder de klok van de kathedraal van Roermond hangt nog een reliëf van me en die koppen binnen naast het orgel zijn ook va/i mij". ,,En in de raadszaal van Wessem dan", zegt zijn vrouw. „O ja, dat houtsnijwerk op dat nieuwe meubilair", zegt hij wat verstrooid. Het is moeilijk een beeld te krijgen van het leven van deze wonderlijke man. Hij is 58 jaar geleden in Delft geboren, geeft hij toe. Wat hij doet voor de kost? Och, zo van allés. Zijn fami lie is daar eigenlijk ook nog niet goed achter. ,,Ik sta hier ingeschreven als technicus", geeft hij moeilijk prijs, maar dat kan van aïles zijn. Voor de oorlog' was hij wasbaas. ,,Niet zo'n gewone, maar meer voor de spullen die een ander niet schoon kon krijgen, ik had daar een middeltje voor gevonden", lacht hij, ,,en dan lukte het mij wel". Maar in de oorlog werd dat moeilijk, en daarom is hij in de muziek gegaan. Als muzikale clown. ,,Ik heb ook nog 'es op de Deventer muziekschool ge zeten, en met de muzikaliteit was het wel in orde". Hij haalt een kachelpijp tevoorschijn, die aan één kant van zwart hout is, en met twee snaren is be spannen. .,,Kijk", zegt hij, en hij strijkt voor de zoveelste keer de warrige haardos uit de ogen, ,,die had ik toen zelf gemaakt, en er kwam goeie mu ziek uit. Dertien instrumenten had ik toen, ook nog een koekepan met uit- schuifbare steel, dat was een trompet, en een emmer aan een bezemsteel met twee snaren, en een wandelstok met ingebouwde strijkstok erbij. O ja, en ook nog een zelfgemaakte viool, van een sigarenkistje en een stuk van een bezemsteel". en het Philips-paviljoen op de Expo, dat de heer Scheen inspireerde tot zyn bijzondere huis. De heer J. G. Scheen greep nog een iool. Zijn haar zakte naar voren en hij zat er meteen weer „in". SCHIPHOL (ANP) In Den Haag 1 zal morgen een luchtvaartverdrag tussen Nederland en de Westafrikaanse I staat Ghana worden getekend, indien j tenminste tijdens het laatste overleg de verwachte overeenstemming wordt 1 bereikt. Op Schiphol is gisteren een vier man sterke delegatie uit Ghana aangekomen j om de laatste voorbereidingen voor de j ratificatie van het verdrag te treffen. Ais het verdrag is getekend namens i Nederland door minister Luns en namens Ghana door ambassadeur Kumi krijgt de K.L.M. het recht een lijndienst op de Ghanese hoofdstad Akkra te openen. Verwacht wordt dat de eerste vlucht in de komende winter zal worden uitge voerd. Wederzijds De Ghana airways krijgt het recht op Nederland te vliegen, maar voorlopig zijn er geen aanwijzingen dat deze maatschappij daarvan gebruik zal maken. De route van de K.L.M. zal via Tunis lopen, waardoor deze stad een recht streekse verbinding met Akkra krijgt. De K.L.M. is van plan de nieuwe dienst tweemaal per week uit te voeren, voorlopig met super-constellations. Het sigarenkistje leek van een voor oorlogse kwaliteit. „Ja, dat kan, zei de heer Scheen, het was trouwens een eigen merk, want ik heb ook nog eens een sigarenwinkel gehad. Pottenbakker is hij ook nog geweest. Zo'n goeie 35 jaar geleden. Er was toen nog geen bakeliet, en de heer Scheen had toen al een van zijn ideetjes gehad, en een kunststof samengesteld, waar van hij onbreekbare borden en kop jes maakte. „Maar ik kon ze aan de straatstenen niet kwijt, lacht hij, want de mensen hadden liever iets wat ze wel konden breken". 30 ,,Het is mij nog niet duidelijk", zei Haines, ,,wat bedoelt u nu precies. Wie wilde wie doden en waarom, aenkt u?" „Dat moet uzelf verder uitwerken, inspecteur. Per slot van rekening .s er geen rook zonder vuur. Het kan zijn. dat Ede ten slotte achter de ze kwestie van zijn vrouw is geko men en Cardew er trachtte uit te werken. Het kan ook zijn, dat Cardew er genoeg van kreeg met de reenten van anderen rekening te moeten hou den en besloot zich van Ede te ont doen. Ook bestaat de mogelijkheid, dat mevrouw Ede haar oude man haatte en er zelf het goedje heeft binnenge bracht zo nu en dan kwam ze op het redactiebureau. Het lijkt échter waarschijnlijker, dat zij dit Cardew voor haar heeft laten doen. Natuur lijk zijn dit slechts veronderstellingen een soort ruw materiaal, dat u nader moet bewerken." „In elk geval zit u vol ideeën". ,,Ik weet wat er omgaat, dat is de zaak", zei Pringle zelfvoldaan. „Ik heb mijn spionnen." „Toch meen ik er de voorkeur aan te moeten geven, mijnheer Pringle, ons voorlopig op Hind te concentre ren. Een man, die zich zo ge$rueg als u zoéven vertelde, moet ongetwij feld vijanden hebben gemaakt. Hij schijnt mij een heel waarschijnlijk slachtoffer toe." Plotseling liet Haines zijn masker van welwillende belang stelling vallen. „Apropos, hoe ging u met Hind om?" „Wat?" Pringles fletse ogen knip perden. „Nu, zoals ik al zei, inspec teur, ik kon zijn gedrag inderdaad niet goedkeuren." „Keurde hij uw gedrag goed?" Pringle keek gekwetst. „Wat wilt u daarmee zeggen, inspecteur?" „Ik heb ook mijn spionnen. Men heeft mij verteld, dat u en Hind gis teravond woorden hebben gehad." „O, dat!" Pringle liet een gedwon gen lachje horen. ,,Ik dacht een ogen blik, dat het iets ernstigs zou zijn. Hij maakte drukte over de onkosten- rekeningen die ik had ingediend dat was alles. Hij voelde zich zeker niet lekker." „Zei hij u niet, dat hij deze kwes tie aan mi', Ede zou gaan rapporte ren?" „Hij zei inderdaad iets van die aard, maar ik geloof niet, dat hij dat meende. Verdorie, hij is zelf ook verslaggever geweest en weet dus alles van onkostennota's af." V door Andrew Garve de „Wat is daarmee dan aan hand?" ,Nu. iedereèn legt er toch wat op. En alles goed en wel, maar wat betekenen nu een paar centen hier en daar?" „Dat hangt van het aantal cen ten af", zei Haines grimmig. Hij haalde zijn paperassen te voor schijn. trok daar iets uit en zwaaide dreigend met een bundel groene briefjes in Pringles richting. „Dit, mr. Pringle. zijn uw onkostennota's van de laatste vier maanden." Pringles kaak zakte omlaag. Hij nam een onaangenaam gevoel in de maagstreek waar. Hij voelde in zijn zak naar een flesje mét indigestieta bletten. dat hij altijd bij zich droeg, stopte, een tabletje in zijn mond en liet het flesje weer in zijn zak glij den. ,.Oh," zei hij. „Ik heb ze eens doorgelopen", ging Haines verder, ..het is werkelijk de moeite waard. Hier heb ik bijvoor beeld een post van de derde juli, maar eventjes vjer pond, zeven shil ling en zes pence wegens zogenaam de gastvrijheid bij een bezoek aan Scotland Yard. Ik veronderstel, dat u die avond de commissaris flink hebt getracteerd! Pringle deed alsof hij een blik op de rekening wierp. „U kunt moeilijk van mij verwachten, dat ik nu. na al die tijd, nog precies weet waar voor dat allemaal was", mompelde hij. „Vermoedelijk enige rondjes aan de jongens weggegeven „Wat jongens?" vroeg Haines. „Be doelt u daar soms de politie mee?" „Maar u weet toch wel," zei Prin gle gebelgd, „hoe dat toegaat. We waren met zijn allen in een bier huis „Wij? Ik kan me niet herinneren, dat u mij ooit heeft getracteerd, mijnheer Pringle. Ik zou me zeer ongaarne een dergelijk iets herinne ren. Kunt u de naam noemen van een hoofdinspecteur, een inspecteur, een wachtmeester of zelfs van een gewone agent van de inlichtingen dienst van de Yard, voor wie u ooit een vertering heeft betaald.' Ook maar één. Zeg het mij", drong h.j aan, ,,ik verzeker u. dat ik er geen werk van zal maken". Pringle draaide -onrustig op zijn stoel heen en weer. „Hoor eens, in specteur", zei hij. „vraag rtu niet verder, alstublieft. U weet hoe het met deze dingen prat. Alle verslag gevers doen het. Het is een metho de, die stilzwijgend wordt toegela ten". „Jawel. U wilt dus zeggen, dat de inlichtingendienst van de Yard u he', politienieuws doorgeeft en dat.u ash de krant een aantal verteringen ir vekening brengt, waarvoor u nooit een cent heeft uitgegeven. Een mooie - manier van doen, moet ik zeggerl". „In elk geval :s het altijd zo ge daan". zei Pringle gemelijk. „En wat Kinds zeggen betreft, dat hij mij zou rapporteren, dat is niets anaèrs dan bluf. Geen enkele hoofdredac teur met zelfrespect zou daar een woord over vuil maken. En hij was ae geschikte persoon wel om het door te geven, als je denkt aan alle vrije lunches, die hij van ons op kosten van de krant accepteerde! Hij was erg lastig. Hij moest niets van rne hebben". „Dat kan ik me voorstellen", zei Haines. „Laten we nu nog eens een andere post bij de kop pakken; één van 12 juni kind vermist in Farn- borough, kosten: veertien pond: lk bewonder het mooie afronden van uw bedragen. Met dit geval schijnt u ongeveer een week druk in touw te zijn geweest. Maar wie was het vermiste kind'.' Farnborough Iaat me eens nadenken neen. ik her inner me niets van dat geval." „Het was een privétip, die ik had gekregen", zei Pringle. die zijn stoel wat verder van de tafel van de in specteur begon te schuiven. „Later bleek er niets van waar te zijn, maar ik heb er toch mijn aandacht aan moeten geven. En het kost de krant nog meer. wanneer een gepubliceerd bericht later onjuist blijkt te zijn, weet u". (Wordt vervolgd) DKMACHIMES ZliJN GÊSTOPT.MAaR WSt t ZINKEN NÓG! HOE KAN DATfWATMOBTeNWft DOBN? PORTRET Op HEETT.SW ISIAHEH... WELHSDD SSEKI^HE-aiSKOTIDiSEK I KmiNErLVocaSHELLEK. Eerst werd de boog gemetseld, met daarbinnen de vloer en het plafond. RIO DE JANEIRO (AP) Arieh Le- vavi, tot voor enige dagen ambassadeur I vTwaa'fVS VLAARDINGEN - De zeventienjari- ring van Adolf Eichmann af wist. Le- Rotterdamse werkstudent H. H. G. de vavi is in verband met de zaak-Eich- L mi a ,5,0 snor het glazen mann door dc Argentijnse regering tot Koning is g.stei middag dooi net glazen persona non grata verklaard. dak van een loods van de Eerste Nedei- Gisteren arriveerde Levavi in R10 de landse coöperatieve kunstmestfabriek Janeiro. ..Ik heb Eichmann nooit gezien uü 1,,™ m-> slag en ik wil hem ook niet zien", zei hij. Vlaardingen gevallen. Hij kwam op slag Er honden zich. volgens de uitgewe- om het leven bij het neerkomen op een zen ambassadeur, in A.gentmiê nog een j„r+;en meter lager gelegen betonnen' aantal nazi-misdadigers verborgen, dertien m s maar niet één zo gevaarlijk als Eich- vloer. En nu heeft hij dan een ongewoon huis gebouwd, tegen een ongewone prijs, en hij heeft patent aan gevraagd op zijn boog in geprefabri ceerde betonuitvoe- ring, waardoor het allemaal nog goed koper zou kunnen. Tientallen aanvragen zijn er al van men sen die het ook wel zo willen, en van de Staatsmijnen, en al wie het ziet blijft staan, vol bewonde ring voor het fraaie huis van een eenvou dig man, die ondanks zijn kwasi-onverschil- ligheid een diep ge voel voor schoonheid heeft. Maar zeg het niet tegen de wel standscommissie van de gemeente Helden, die moest oordelen over twee aanvragen en schreef: „Los van de constructiemo ge lijkheden meent de commissie dat dit plan zonder meer niet aanvaardbaar aiiiniitiinimiiiiiiimniininffitii j S 1 in da 1 door 1 W.Lohmann glIMWmMBIIMIIIHBUlK I door ilMHWWlllWUWWMIIlHnt lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMHIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllia TlERSTHEKKENDE (SEVÖLG.EH YCÜRBE KLEINE gSIEgrCRKPISSAB 25JÜBZ0H leoERgeN maaktëLo.maar je GRAPJES OVER M'J MoeTNIET ZO DUS IK BEN ER MAAR]OVERGtVOG- mee ORaehouoenjf u<* zon f MAAR DIE ZULLEN OOK WEL AFSCHUWELIJKE '^STEMMEN GEHAD HEBBEN gleden. AMSTERDAM 1ANP1 Het Amster- de fabriek. Vermoedelijk heeft hij een damse socialistische gemeenteraadslidh t dak wiUen nemen en is hij mejuffrouw M. M. Koppenschaar heeft "h aan B en W. van Amsterdam gevraagd toen dichtbij het dtaadglasiaam uilge- of het juist is dat zeer vele woon- en slaapkamers in Tuindorp-Oostzaan. die door het water ernstig waren beschadigd, nog niet zijn afgeschilderd. Mejuffrouw Koppenschaar herinnert de wethouder voor de volkshuisvesting aan zijn uitspraak dat eind juli alle huizen behangen en geschilderd konden zijn en ■wil weten welke tegenslagen zich dan wel hebben voorgedaan. Bonen kunnen nu volop geplukt wor- De student werkte ergens anders in den en het is nuttig dit zo voorzichtig mogelijk te doen; men zal met beide handen moeten plukken. Met de ene 80. „Kom mee. Dubbelster, voor het hand" worden de "goede'bonen gep.ukd '^^".e^^et^f'kuSaln" en met de andere hand houdt men de vast 0p het hoofd. „We drossen 'm, tros vast; men voorkomt hiermee hetl voor die brulbol ons weer kopzorgen In zijn haast om weg te komen bleef aftrekken van de nog niet volgroeide Toen zjjn auto tegen twee bomen reed, bonen. Vooral snijbonen moet mén re is gistermiddag op de Veurseweg in gelmatig plukken; als die een paar da- Voorschoten de 43-jange heer L. van Tol gen te lang hangen zullen ze le dik en uit Schiedam de weg op geslingerd en te stug worden en kan men ze niet meer op slag om het leven gekomen. voor de consumptie gebruiken. geeft!' Professor Dubbelster was echter nog niet opgestaan, of de kunstmaan begon het bekende lawaai voort te brengen. Aangezien dit nu direct onder zijn pet werd geproduceerd viel het Kappie zwaar om met tegenwoordigheid geest te handelen. hij aan de tafel haken, zodat deze be gon te kantelen. Alle niet-genuttigde heerlijkheden werden daardoor op een schilderachtige wijze in het rond ver spreid. Een groot deel hechtte zich aan de heer Dubbelster, terwijl een ander deel ervan voor Kappie's voeten kwam te liggen. Beide werden zodoende in hun vlucht sterk belemmerd. Kappie maakte een van. buiteling en gleed door tot voor de voeten van de herbergier. Daarbij rol de helaas ook de kunstmaan zijn pet. Opziende zag Kappie de mar, iets prevelen. Daarop begon deze zijn ferme armen te ontbloten, terwijl hij van Kappie naar de bol voor zijn voe ten keek. ..Alle kniezebieters...! Als ik niet in grijp komen we hier niet zonder ave rij vandaan.. Als we hier nog vandaan komen", flitste het door Kappie's hoofd. „Nou heeft hij door dat. WIJ de aanslagplegers zijn, waarmee hij zo graag wilde afrekenen!" NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: S. de Jong, kand. te Molenaarsgraaf, te Zetten-Andelst: J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Makkum-Cornwerd: J. A. Wapenaar te Hantum, Te Rutten N. O. P.: W. Visscher, kand. te Nieuw-Amster- am. bedankt' voor 's-Gravenzande (vac. L. J, Boeijinga): A. Corporaal te Edam. CHRIST. GEREF. KÉRKEN Bedankt voor Zeist: W. F, Laman te Hamilton, Ont. Can. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Lemmer en te Marknes se: H. Ligtenberg, kand. te RijSsen. Bedankt voor Leerdam: W. C. J. Bos- schaart. kand. te Wolfaartsdijk. GOES. Op zondag 31 juli a.s. 's morgens om negen uur wordt in de Grote Kerk te Goes een jeugddienst ge houden, waarin ds. H. M. Strating zal spreken over het onderwerp: ,,Deze kant boven".

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2