blij ftgeheim Eisenhower verwekt storm in Scandinavië rumoer rond majoor k. Amerika in Moskou uitgedeeld NIXON MET LODGE TEN STRIJDE Ernstig zieke zwerver moet Nederland uit Deen kan olie van zeespiegel verdrijven Denen en Noren oordelen mild Om Amerikaanse schuldvraag Duitsland wint van Nederland De Bilt' Onvast PROCO PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Niet ver mis „Niet tactisch" Verdeeld WATERSNOOD IN OOST-EUROPA MOCHT NIET FESTIVAL KNOKKE Geen verpleging voor Nedbairoff crème shampoo In de toekomst schijnt de zon 24 uur per dag! ZONDER OPGAAF ONZIN OF VOET EENZIJDIG Dertien doden bij helikopterramp Vuil overstroomt New York Kristensen ook secretaris generaal van O.E.E.S. Man valt van veertien meter hoge olietank Asiel aan weerskanten V er schrikkelijk dicht bij de Chinezen KONINGSDOCHTER OMGEKOMEN A Hoofdkantoor: Com, L. Vorstatraat 90, Postbu» 9, Giro 118866, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg. Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4804. Postbus 26, Vlissfngen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24. Temeuzen, JJieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierlkzee, Havenpark 24, lel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT: Cliefred.: G. J. BRECKEB Zeeuwsch Dagblad -yaCv— Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4616 Vrijdag 29 juli 1960 ZWEDEN GEGRIEFD ln}eln raPPort an onze correspondent STOCKHOLM President Eisenhower heeft in Scandinavië storm geoogst met zijn opmerkin gen over het tamelijk bevriende socialistische land waar zoveel zelfmoorden en gevallen van dronkenschap voorkwamen. Zijn woorden, uitgesproken in de op gang komende Amerikaanse ver kiezingsstrijd. mochten dan be doeld zijn als waarschuwing voor de consequenties van de gouden bergen die de Democraten belo ven, in Zweden, Noorwegen en Denemarken kwamen zij hard aan. Zo hard, dat het Witte Huis, ge schrokken van de' felle reacties in die drie landen, zich gisteren haastte te verklaren dat Eisenhower geen van die drie landen met name had ge noemd en zeker niet zou willen zeggen welk land hij had bedoeld. Het land dat zich de opmerking het sterkst aantrok was Zweden, waar het overigens evenals in Denemarken en Noorwegen in hoofdzaak bleef bij reacties jn de pers. Vele daarvan logen er niet om, en het was verklaarbaar dat de veront waardiging zich niet ontlaadde in zeer scherpe uitlatingen over Eisenhower, Yan onze speciale verslaggever DEN HAAG. Opnieuw is rumoer ontstaan rondom majoor K. Opnieuw rijst de vraag: Wat speelt zich toch af rondom deze hoofdofficier, die na het opzienbarendste proces sedert jaren door het Hoog militair gerechtshof werd vrijgesproken. g Wat gebeurt er ten aanzien van de door hem geuite beschuldigingen jegens hoofdofficieren etc.? Ik kun niet alles tegelijk doen, niet Wij stelden de vraag eerder, In ons ilorl vztsn 93 -innf honotufborriovi simt* wij sieiaen ae vraag eeraei blad van 23 juni constateerden Majoor K. heeft hoogst ernstige beschuldigingen geuit aan het adres van hoofdofficieren en hoge bur gerlijke functionarissen bij de aan koopdiensten van ons leger. - 2 Hij vervat deze beschuldigingen in een nota die op ruime schaal wordt verspreid. De directeur-generaal van oorlog, de heer S. Duyverman, en kolonel W. Kaldenbach beiden in be doeld. rapport door majoor K. van onjuiste handelingen beticht dienen bij de chef van de generale staf een klacht in tegen de aan tijgingen. A Deze chef stelt tot onderzoek van de klacht de commissie-Musch in, die haar rapport indient. Dat rap port blijft geheim. Het werd be stempeld als een „intern rapport, waarmee buitenstaanders niets te maken hebben". ej Uiterlijk gebeurt er verder niets. Dit alles meldden wij dus een maand geleden. Maar op dit moment valt de zaak in twee delen uiteen: Wat gebeurt er met majoor K.? Toch kreeg men uit inderhaast opge zochte en ook gepubliceerde statis tische cijfers over zelfmoorden en' dronkenschap in Scandinavië de indruk dat Eisenhower de plank niet zo ver had misgeslagen. Die cijfers waren te voorschijn ge haald. opdat men kon nagaan welk van de drie landen Eisenhower bedoeld kon hebben. Hij bedoelde ons land, schre ven sommige Zweedse kranten nadat I de cijfers over de dronkenschap in dat land waren bestudeerd. Denemarken moet hij hebben bedoeld, concludeerden de kranten in Kopenhagen toen de cijfers over de zelfmoorden in Denemarken te voorschijn waren ge- haald. Dit zijn, volgens Ekstrabladet (Kopenhagen), de cijfers waarop president Eisenhower doelde: Verbruik van alcohol per persoon per jaar Zweden Noor- Dene wegen marken liters bier 25,8 19,7 65,2 liters sterke drank 5,2 2,1 1,1 Zelfmoorden per 100.000 inwoners Zweden Noor- Dene wegen marken 20,1 7,3 22,5 Hij kon best Noorwegen hebben be doeld. werd in Oslo geoordeeld na een vergelijking van de statistische zelf moord en dronkenschapcijfers van de drie Scandinavische landen. Een groot aantal reacties stemde hier in overeen: Het was bepaald niet tactisch van Eisenhower om zich, waar de waar heid ook mocht liggen, op een dergelijke wijze over bevriende landen uit te'laten. Sommige kranten gingen in hun ver oordeling wat over de schreef. Zo bij voorbeeld Aftonbladet. Dat socialistische, in Stockholm verschijnende dagblad schreef: ..Het is beter zijn mond te hou den en de indruk te wekken dom te zijn dan te gaan praten en elke twijfel aan die domheid weg te nemen." Het invloedrijke Deense dagblad Infor mation maakte van de nood van het niet kunnen ontdekken welk land be doeld was. een deugd door het volgende op te merken: Eisenhower denkt kenne lijk dat Denemarken de hoofdstad van Zweden en de zetel van de Noorse rege ring is. De meeste Deense en Noorse kranten, ook de socialistische, namen de kwestie minder hoog no dan de Zweedse. Vele deden zoals Information, en deden het incident schertsend af. In het grote ver schil in reactie tussen Zweden enerzijds en Denemarken en Noorwegen ander zijds kwam overigens het grote onder scheid in volksaard uit dat Scandinavië scherp verdeelt. De waarnemende premier van Zwe den. Sven Andersson 'defensie! liet zich volgens sommige kranten in zijn veront waardiging deze uitval ontglippen: „Het is maar goed dat zijn ambtstermijn als president spoedig voorbij is. Zo. heeft hij zo iets over Zweden gezegd!" Mi nister Andersson had. als burger van het in de tweede wereldoorlog neutrale Zweden, klaarblijkelijk minder conside ratie met Eisenhower dan de Denen en Noren, die in Eisenhower nog altijd hun grote bevrijder zien. De storm zal. in Zweden wat later dan in Denemarken en Noorwegen, wel spoe dig weer luwen. De te voorschijn ge- haalde cijfers raken wel weer in het ver-; geetboek Wat blijft zijn de feilen die i achter die cijfers schuil gaan, de feilen waaraan de Scandinaviërs niet graag worden herinnerd. WARSCHAU (Reuter) Ook in' Oost-i Europa is het zomerweer verre van nor maal. Ongekende overstromingen in Po len. vooral in het gebied rondom Krakau, j hebben tot nog toe de dood van vier men-j sen veroorzaakt. Bij Krakau heeft men in twintig jaar niet zulke overstromingen gekend. Der tigduizend mensen hebben hun huizen! moeten verlaten. In Warschau, waar in j een dag nu al evenveel neerslag is geval-i len ais anders in een maand, verwacht men tegen zaterdag een kritieke hoogte: van de Weichsel. MOSKOU (Reuter, A.P.) Stu denten uit westelijke landen deel den gisteren., in Moskou, op straat Amerikaanse tijdschriften uit aan voorbijgangers. Dat mag niet vol gens de Russische politie. De studen ten werden gearresteerd en na ruim vier uur ondervraging vrijgelaten met de mededeling, dat zij de Sow- jetunie zo spoedig mogelijk dienen te verlaten. De studenten drie Amerikanen, een Westduitser en een Engelsman hebben de openbare orde verstoord, aldus de politie in Moskou. De groep maakte per auto een kampee.rtocht door de Sowjetunie. Van hun auto uit begonnen de Ame rikanen donderdag vlak voor hun hotel in de Russische hoofdstad exemplaren van het tijdschrift Amerika uit te delen aan mensen op straat. Dit Amerikaanse tijdschrift, dat in het Russisch wordt gedrukt, wordt met toestemming van de regering in Moskou in een oplage van 50.000 stuks in de Sowjetunie verspreid. ONTSNAPT De Brit en de Duitse student namen foto's van de Amerikanen, die weldra talrijke voorbijgangers om zich heen wisten te verzamelen. Een van hen waarschuwde klaarblijkelijk de politie, die weldra ten tonele verscheen en de studenten meenam naar een bureau in de buurt van het hotel. Een van de studenten wist evenwel weg te glippen. Hij waarschuwde de Amerikaanse ambassade. Vorige week werd ergens buiten Moskou een film van de studenten in beslag genomen, waar foto's op zaten die ze van een plattelandsgebouw hadden genomen. Er lag „een militaire installatie" in de buurt, kregen ze van de politie te horen. Dit zag Dag Hammarskjoeld, secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, gisteren toen hij in Leopoldstad aankwam. Span doeken met borden en leuzen als Bevrijd Congo, Weg met Tsjombe, Congo blijft één. Ge tuigenissen dus van het bran dende probleem Katanga dat Hammarskjoeld moet helpen oplossen. KNOKKE De Duitse ploeg in het songfestival van Knokke heeft met 445 punten tegen 421 van Nederland ge- I wonnen en de Europabeker in de wacht gesleept. Na de wonderlijke avonturen van de jury in Knokke was er giste ren overleg geweest tussen de jury leden onder druk van een storm van verontwaardiging. Na dit overleg wa ren de verwachtingen voor de Neder landse ploeg hooggespannen, daar bij na iedereen er van overtuigd was, dat dit de beste ploeg is. De uitslag sloeg dan ook als een bom in, want hoewel niemand de ver diensten van de Duitse zangers en zan geressen wilde ontkennen, waren het weer de Nederlanders, die de beste in druk maakten, maar weer door de ju ryleden minder dan de Duitsers be oordeeld werden. HAMBURG. De Westduitse justitie heeft besloten tegen 25 voormalige nazi functionarissen van wie vijftien nog een functie in het Hamburgse justitiële apparaat vervullen een vervolging in te stellen. Men is tot de actie overge gaan omdat nazi-misdaden, begaan tij dens de Tweede Wereldoorlog, na vijf tien jaar verjaren. Namen en verdere bijzonderheden zijn niet hekend. •Advertentie) Rigen nieuwsdienst CHICAGO. Vice-president Richai'd Nixon, die de leiding' van de Republikeinse partij in feite al van president Eisenhower heeft over genomen, heeft na zijn verkiezing als Republikeins, kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap 'ver klaard dat hij de voorkeur geeft aan Henry Cabot Lodge, sedert jaren in de Veiligheidsraad de felste bestrij der van het internationale commu nisme, als kandidaat voor het vice- presidentschap. Algemeen verwachtte men gisteren dat het Republikeinse partijcongres, dat Nixon met algemene stemmen had ge kozen als kandidaat, Nixons voorkeur voor Lodge zou accepteren. Dat zou be tekenen dat, de Republikeinen dan de grote verkiezingsstrijd tegen de Demo cratische kandidaten, John Kennedy en Lyndon Johnson, ingaan met twee ge duchte debaters, die het klappen van de zweep in de politiek kennen in alle finesses. In Nixons voorkeur voor Lodge zag men ook een inwilliging van de wens van president Eisenhower, wiens rol in de politieke strijd zeker nog niet is uitgespeeld. Ongekend hard Vast stond wel, dat die strijd zeer hard, ongekend hard zal worden, en dat het daarbij in de eerste plaats zou gaan om de vraag Wie de verantwoor delijkheid draagt voor het grote verlies aan prestige dat Amerika in de inter nationale politiek heeft geleden. Lodge vertrok gisteren per vliegtuig uit New York naar Chicago. Hij zei dat hij de volgende maand ontslag zou ne men als permanent Amerikaans ver tegenwoordiger bij de Verenigde Na ties indien hii mocht worden aangewe zen als kandidaat voor het vice-presi- dentschap. Voorproefje Lodge gaf een voorproefje van het geen hij in de komende grote woorden strijd. om de grote schuld aan Ameri kaans prestigeverlies te berde zal bren gen. Doelend op Kennedy en Johnson zei hij: „Wanneer zij klachten hebben moeten zij maar met bewijzen komen. Amerika heeft in de Verenigde Naties •steeds de overwinning behaald. Wij hebben daar nooit de nederlaag ge leden." Oud vaatje Kennedy, die gisteren een uitnodiging van de televisiemaatschappij NBC aan vaardde voor een debat voor de camera met Nixon, tapte gisteren weer uit het beproefde oude vaatje. Als er niet veel meer voor de defensie werd uitgegeven, zei hij, zou Amerika hét gevaar lopen als militaire macht bij de communis tische wereld achterop te geraken. Enige dagen geleden zette Walter Judd in het Republikeinse partijcon gres in een grote rede uiteen dat juist tijdens het bewind van de Democra tische presidenten Roosevelt en Truman de defensie was verwaarloosd en bo vendien de Sowjetunie in de gelegen heid was gesteld ongeveer 600 miljoen mensen in de communistische invloeds sfeer te trekken. Advertentie crème shampoo met ei Kijk in dc spiegel: uw haar lijkt jonger, is j'onger en van een onge kende schoonheid. Dac is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Hen totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend hjar. PROCO Voldoende voor ca 8 wassingen slechts 65 ct Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Dimitri Simenovitsj Nedbairoff. de 53-jarige Witrus-zonder- paspoort die zondag als verstekeling op het Zwitserse motorschip Sils uit Goa in Rotterdam aankwam, zal zich nooit kun nen beklagen over de zorg waarmee de Rotterdamse politie hem omringt. De I man is, zoals wij reeds berichtten, ern- i tig ziek; hij heeft tbc en vormt een ge vaar voor zijn omgeving. Het liefst zou hij naar Australië te- i ruggaan, maar dat houdt zijn grenzen j voor deze gevaartijk zieke man ge'slo- j ten. Daarom heeft de politie de rederij 1 van de Sils met klem gevraagd een tele gram naar Goa te sturen, met het ver zoek Nedbairoff daar ter verpleging op te nemen. De rederij zou in dat geval vliegtuigpassage voor de zwerver boe ken. Geïsoleerd Op dit telegram was gisteravond nog geen antwoord ontvangen. Vandaag ver trekt de Sils en als men dan nog niets uit Goa heeft gehoord, wordt Nedbairoff aan boord gebracht. Hij krijgt er dan een geïsoleerde hut. terwijl ook andere maatregelen worden getroffen om de bemanning van het schip voor besmet ting te vrijwaren. Er zijn stemmen gerezen, die deze be handeling van een ernstig zieke man hardvochtig noemen. Het mag dan alle maal wel volgens de regels zijn, zo re- 1 deneert men, maar worden nu niet alle elementaire normen van menselijkheid met voeten getreden? Kan Nedbairoff niet in een Nederlands sanatorium wor- [den opgenomen. j Bij de politie begrijpt men deze rede- I nering. Der verpleging van de zwerver zou dan evenwel ten koste van de Ne derlandse belastingbetaler komen en bovendien: wanneer eenmaal bekend werd, dat Nedehland zieke verstekelin gen verpleegt, zu er een grote stormloop van zwervers uit alle hoeken van de wereld op Nederland ontstaan. Heeft u ait opzienbarende nieuws gemist? Jammer! Eerst punt A. Nadat de commissie-Musch haar ge heime rapport had uitgebracht, verbood de chef van de generale staf aan majoor K. zich nog te vertonen in de gebouwen van het ministerie van defensie. Majoor K. verzet zich daartegen. Hij schrijft een brief aan de minister van defensie. Het verbod, zonder opgaaf van redenen opgelegd, wordt daarop zonder opgaaf van redenen ingetrokken. Vervolgens wordt majoor K. na zijn vrijspraak door het Hoog militair gerechtshof bij de generale staf ge plaatst, van die post verwijderd en overgeplaatst naar Nunspeet. Binnen twee weken wordt deze over plaatsing ongedaan gemaakt door de Militaire geneeskundige dienst. Is het klimaat van Nunspeet zo ongezond? Vervolgens wordt majoor K. overge plaatst naar Amsterdam. Hij komt daar bij de intendance, doch „boven de sterkte" en „voor studiedoeleinden". Vraag: Wat is dat voor een zonder ling personeelsbeleid? Nu punt B: het rapport. Het dagblad De Telegraaf meende na onze publicatie van 23 juni nu te mogen stellen dat de staats secretaris van defensie bewust het rap port van de commissie-Musch onder tafel werkt- Dat is onzin. De chef van de generale staf geeft opdracht tot een intern onderzoek. De commissie bestaande uit bekwame en integere mannen brengt haar rapport uit aan haar opdrachtgever. De staatssecretaris op grond daarvan te betichten van onjuist handelen raakt kant npch wal. Er is wel onverstandig genandeld. Maar door de chef van de generale staf. Formeel kan men stellen: Een kwes tie van personeelsbeleid raakt alleen de chef en niet de buitenwereld Maar de buitenwereld was door de ruime verspreiding van het rapport met beschuldigingen van majoor K. van de hele zaak op de hoogte. De kardinale fout die is gemaakt is deze: Men had de commissie-Musch tot op dracht moeten geven, niet alleen de klachten van de heren Duyverman en Kaldenbach te onderzoeken, maar ook de beschuldigingen door majoor K. ge uit, in haar onderzoek te betrekken. Juist verschijnselen als deze wekken onrust. Als iemand in het openbaar ernstige beschuldigingen kan uiten in Nederland, aan het adres van hoge functionarissen, en de zaak wordt af gedaan met een „intern rapport", dan betekent dat: Zij is niet afgedaan. Al maanden vragen wij ons met ver bijstering af: Kan een man die tot en met het H.M-G. een lijdensweg door maakte dergelijke beschuldigingen straffeloos uiten indien zij onjuist zijn? Wordt daar in de sfeer van liet* per soneelsbeleid niet anders aan gedaan dan de man van hot naar haar over te plaatsen en een commissie een op dracht te geven van te beperkte strek king, die er wel toe moet leiden dat haar rapport intern en geheim blijft? Mat alle nare gevolgen van dien. Waarvan de belangrijkste is: blijvende achterdocht. Blijvende ongerustheid. Tot dusverre heeft de commissie- Koersen, door de Tweede Kamer inge steld om de hele zaak van 't aankoop beleid te onderzoeken, de zaak-majoor K. eenzijdig behandeld. Fout Tot nu toe is er een intern, geheim rapport bij de generale staf. Fout. Er is maar één vraag. Nog steeds deze Zijn de beschuldigingen die de nog altijd dienende majoor K. uit, juist of niet? Deze zaak moet uit de doeken. Dat is een kwestie van democratische zin delijkheid. CHICAGO (AP/Reuter)Dertien mensen zijn gisteren om het leven geko- men toen een helikopter, die de ver-! binding tussen twee vliegvelden onder-! hield, motorstoring kreeg en op een kerk-1 hof in Chicago neerstortte. Toen het toestel bij de rivier Des Plaines vloog, sloeg de motor plotseling! af en verloör het snel hoogte. Wanhopig j trachtte dë piloot zijn machine nog op te trekken, waarvan een reeks stukge- vlogen boomtoppen over een baan van 200 meter het droevige bewijs vormde. Het mocht niet baten: brandend stortte de helikopter neer op een nabije be graafplaats en alle elf passagiers en twee bemanningsleden kwamen om het leven. De wrakstukken en stoffelijke resten lagen over een grote afstand ver spreid. Doordat hij geen voorrang verleende, reed de 63-jarige heer J. Witteveen uit Dordrecht gistermorgen op het kruis punt Jacob Marisstraat - Brouwersdijk met zijn bromfiets tegen een personen auto. Hij is 's middags aan de opgelopen verwondingen overleden. NEW YORK (Reuter) New York dreigt één grote vuilnisbelt te worden als de staking van de vuilnismannen die thans twee dagen duurt, niet gauw opge heven wordt. Nu al lagen in vele straten hopen vuil in de felle zon te rotten en gaven de talloze overvolle vuilnisvaten de stad een merkwaardig aanzien. De stedelijke gezondheidsdienst ver wacht voor de eerste dagen nog geen gevaar voor de gezondheid, maar lang kan deze toestand uiteraard niet duren. De staking is uitgebroken over een loonconflict. De burgemeester wil eerst het werk hervat zien, en de vakbond wil eerst onderhandelen. PARIJS (Reuter) De Deense hoog leraar en oud-minister Thorkil Kris tensen is benoemd tot secretaris-generaal van de O.E.E.S.. als opvolger van de Fransman René Sergent. Vorige week is Kritensen tijdens de bijeenkomst van de „twintig plus" al aangewezen als secretaris-generaal van de Organisatie voor economische samen werking en ontwikkeling (O.E.S.O.), die het volgend jaar in de plaats van de O.E.E.S. zal komen. De functie van Kristensen wordt be schouwd als die van een „internationale minister", een status gelijk aan die van Spaak, de secretaris-generaal van de Navo. DORDRECHT. De 53-jarige heer J. de Vos Burghardt uit Rotterdam is gis teren op het terrein van de Olie-import Gebr. Broere te Dordt van het veertien meter hoge dak gevallen van een olie tank waarop hij aan het werk was. Hij is daarbij gedood. Van onze correspondent KOPENHAGEN. Al jarenlang tracht men een oplossing te vinden voor het probleem van de veront reiniging van zee en strand door afvalolie van schepen die daarmee bovendien jaarlijks duizenden slachtoffers onder de zeevogels ma ken. Gisteren kwam het verheu gende bericht dat men erin geslaagd schijnt het vraagstuk op te lossen. Het blijkt mogelijk de olievlekken te laten verdwijnen door ze met een poe der te bestrooien dat zich met de olie mengt en tenslotte naar de bodem doet zinken. Ook voor Nederland, waar men op de stranden vaak overlast van de olie ondervindt en waar de „olie vogels" een triest, maar gewoon strand - beeld zijn' geworden, zou deze vinding goede perspectieven bieden. Een in Denemarken wonende vroe gere Duitser, Eberhard Potratz, is de uitvinder van het poeder, dat men bij wijze van experiment door een vlieg tuig over een met olie besmeurd water oppervlak liet blazen. De olie zonk en het residu wordt op de zeebodem met een nieuwe laag slib afgedekt. OCTROOI Een Kopenhaagse firma heeft de produktie van het poeder dat uit een soort kolenstof, vermengd met zand. bestaat, aan zich getrokken en tracht octrooirechten, in alle daarvoor in aan merking komende landen te verkrij gen. Het Deense Rijksonderzoekings- bureau gaf zijn goedkeuring aan de uitvinding en het Deense ministerie voor zeevaart sprak zich er na een demonstratie goedkeurend over uit. Ook op het internationale zeevaart congres in Londen van een maand geleden baarde het produkt al groot opzien. Er zijn onderhandelingen met de Deense regering gaande om een subsidie van enkele miljoenen kronen te krijgen voor de bouw van een fa briek, daar de verontreiniging van de zee tenslotte toch een aangelegenheid van nationaal en internationaal bëlang is. Zo is men momenteel in Bremerha ven bezig met een miljoenenproject voor de reiniging van bet water, waar op door de nieuwe vinding aanzienlijk bezuinigd zou kunnen worden. LONDEN (Reuter-AP> Een Russi sche grenswacht is dezer dagen bij Kirkenes in het noordelijkste puntje van Noorwegen over de grensrivier met Rus land gezwommen en heeft om politiek asiel gevraagd. Het regeringsblad de Iz west ja meldde kort daarna dat een Amerikaanse soldaat van Poolse afkomst uit West-Duitsland naar de Sowjetzone; is gevlucht om er asiel te zoeken. SYDNEY (Reuter) Bij het zoeker naar de „verschrikkelijke sneeuwman" zal de expeditie van Sir Edmund Hil lary op terrein komen, dat maar negen tien kilometer van Chinese militaire po sities verwijderd is. Sir Edmund deelde dat gisteren in Sydney mee. Er ligt een bergrug tussen het deel van de Himalaja waar Hillary's mannen gaan speuren en de plaats waar de Chinezen liggen. Hij gelooft dan ook niet dat het tot moeilijkheden zal komen. De expeditie gaat van 'september tot midden volgend jaar op jacht. Tevens worden er wetenschappelijke proefne mingen op grote hoogten uitgevoerd. AMMAN (AFP) De 25-jarige prin ses Jozah. een der vele dochters van Ko ning Saoed van Saoedisch Arabië, is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De wagen waar zij in zat. botste in de buurt van de hoofdstad van het land te gen een autobus. In de auto van de prinses zaten enkele vrouwen van de koning: die bleven onge deerd. Twee nichtjes van prinses Jozah werden gewond. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk 1 bewolkt met af n toe enige rey- 1 gen, later van het westen uit en kele opklaringen Matige nu en dan krachtige zuid westelijke wind. Weinig verande ring in tempera tuur. MIESJE: Het weer onvast, dus het raam vast. 30 juli: zon op 4.58, zon onder 20.34; maan op 12.16, maan onder 23.51.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1