Geschil AVRO-VAN REES NIET OP TELEVISIE Burgemeester leidt Veronica Goya en Velasques boden inspiratie GOUDEN BAGGERAARS MET RIJKE HISTORIE Stoorzenders herleven boekte succes Eisenhower tegen overmaat aan staatsbemoeiing VERWEER IN AVROBODE Nu een vloot van bijna 200 schepen AUTOOTJE programma's Donderdag 28 juli I960 Z^UUWSCH DAGBLAD Telegram ZU1DZANDE ZINGT VANAVOND VOOR AVRO-RADIO IN HET KORT Britse aanval op kritikaslers UITDAGING Welke planten zijn zeewindproef Hawk Italiaans fabrikaat Fag. 9 10 verschillende merken met nummerbord en kentekenplaat uit 10 verschillende landen m i oimuuiuaar inancu van uc uuccic m T T T 1 Ton van Duinhoven was zeker niet Jiet tweede was hij heter. Ook hij had jstpw Vnrk van ]\J - 1 j-fwm 4~i minder op dreef. Met een sprankelende veel succes. Onze sterke troef van het Uitzendingen uit JNew lork van yj voordracht, waarbij een perfecte uit- festival, Rita Reys, was fantastisch, de behandeling in. de V eiilgheids- WASHINGTON De herle ving van de koude oorlog is ge paard gegaan met sterk opge voerde activiteit van de oost-: europese stoorzenders. De afgelopen dagen was die activiteit vooral gericht op hel onhoorbaar maken van de directe spraak van het Engels opviel, bracht vooral in het liedje Summertime. Haar raati van j,ef incident met de hij zijn liedjes. In het bijzonder oogstte succes was overigens voor een goed hij veel bijval met zijn uitstekende Roe- deel toe tes chrijven aan de voortref- RB-47. N meense liedje. felijke begeleiding van Pim Jabobs z'n trio. Corry Brokken zorgde als laatste De vulkaan de Etna is toch nog steeds VmirwprL' bepaald voor vuurwerk. Haar milord niet tot rus* gekomen. Beide kraters 1 spatte als Bengaals vuur het Casino in. Als derde betrad Willy Alberti het Het was een teleurstelling dat de 1 strijdperk met twee Italiaanse liedjes, uitslag niet via de televisie werd ge- j Het eerste was wat vlak, maar met)geven. hebben gisteren de gehele dag weer vuur, dampen en zand gespuid. Na de uitbar stingen van de vorige week was de Etna enkele dagen rustig geweest. Van een onzer verslaggevers BUSSUM. De Nederlandse kijker t heeft gisteravond niet» gemerkt van de strubbelingen en dreigementen in Knok- ke. De Nederlandse ploeg is keurig op tijd tegen de Italianen aangebeden en de televisie-reportage is zonder moeilijkhe den verlopen. Het was ook niet anders te verwachten. Het reglement schreef nu eenmaal voor dal de artiesten die aan het festival deelnemen, voor radio en televisie moe ten komen. De Nederlanders besloten dan ook op te treden. 'Lou van Rees, hun impressario, stuur de gisteravond het volgende telegram aan de Avro: Nederlandse ploeg heeft in geza menlijke vergadering besloten Ne derlandse kijkers niet teleur te stel len en hedenavond op te treden. Fes tivalorganisatie bevestigt dat televi- sielijn gratis aan Avro ter beschik king gesteld werd door de N.I.R., doch niet de Nederlandse équipe. Uitzending voor België gratis volgens reglement, echter geen relais naar Nederland. Wijs u er nogmaals op dat gebruikmaking en uitzending te levisie Nederlandse ploegmet - 3000 gulden gehonoreerd moet worden zo als u reeds weken lang bekend is. Vermoedelijk doet de heer Van Rees nQgmaals een vergeefs verzoek om de drie mille. De Avro slaat op het stand punt dat er ten deze geen verhaal mogelijk is. De uitzending is een Bel gische aangelegenheid, waar de Avro buiten staat. Hoe dat zij. aan het optreden van de Nederlandse artiesten was gister avond niets van strubbelingen te mer ken. Na de vijf Italiaanse dubbele num mers opende Teddy Scholten voor ons land de rij met Snoezepoes en The little old mill, die zij voortreffelijk en met raffinement bracht- De Italiaanse ploeg, die tegen Nederland zingt door RITA BEUKMAN van de jasjes reiken tot aan de plaats PARIJS. In de Avenue Montaignewaar de strook begint, was gisteren al vroeg in de ochtend te; merken, dat er in het modehuis Dior iets r/itormnuiaon bijzonders op til was. Mannequins met. tVOKBrmOUU/en hoge, pikzwarte Nefertite-kapsels dron ken op de terrasjes haastig een kopje koffie voor zij aan het werk gingen en 1. Long torso en stroken als bij Spaanse danseressen. 2. Robes d'infantes voor mid dag en avond. 3. Strikken als garnering op mantels en pakjes. 4. Pantalonrokken bij avond toiletten. 5. Toreroborduursels en Goya- sjaals. de af- en aanrijdende auto's van de hon derden genodigden, die de première van de wintercollectie kwamen bijwonen, stagneerden het verkeer, zodat de tele visiewagens de ingang nauwelijks konden bereiken. Toen eindelijk iedereen binnen was en in de eivolle salons een plaatsje had ge vonden, begon de première tenslotte meer dan een uur te laat. Overtrof fen Bij de mantels worden brede koker mouwen toegepast, die ver naar achter zijn ingezet. Dikwijls bevinden zich diepe splitten in de zijnaden, zodat de mantel uit twee losse enveloppe-panden lijkt te bestaan. De nieuwe redingotes van Dior zijn van achteren recht en voor aan sluitend met brede horizontale naden onder de plaats van de taille. Hoewel de schouders breed zijn en horizontale stik sels meestal de coupe accentueren zowel bij mantels als bij long torso-japonnen en pakjes, maakt het silhouet toch een rijzige indruk bij Dior, wat onder andere door het model van de hoeden wordt be reikt. Spaanse inspiratie komt bij Dior- Laurent onder andere tot uitdruk king in kleurige borduursels op der schoentjes voor de avond. Yves St. Laurent is er eindelijk in ge slaagd de voor Dior typische techniek voor een meer eigen stijl te verwisselen. Wat hij ditmaal vertoonde overtrof in vele opzichten hetgeen hij tot nu toe als collectie uitbracht. De tendens was actueel en niet meer geforceerd op sen satie afgestemd. Spaanse inspiratie komt ditmaal bij hem op de eerste plaats. Een zeer uitgesproken long torso-stijl is daar- van het resultaat. Een long torso-lijn, pa~t Laurent op menig deux-pieces, japon I10^ £*£0 °^f?f P*We toe. langs de hals bijvoorbeeld Mijters Die nieuwe hoeden zijn zo hoog als een mijter en hebben de vorm van een half doorgesneden suikerbrood. Zij prijken hoog op de al zeer hoge gladde kapsels en zijn in bont uitgevoerd of van grof gebreide en dikke gevlochte wol vervaar digd. Garneringen van grof gebreide wol te corsage zo sterk is verlengd, dat er van de rok slechts een strook overblijft. Die Corolla strookrokken staan bol en rond uit. vallen in diepe golvende plooien of zijn heel fijn aangerimpeld. Puur Spaans Puur Spaans van stijl zijn vooral de cocktail- en avondjaponnen bij Dior- Laurent. Robes d'infantes, op de doeken van Goya en Velasques geïnspireerd geven daarbij de toon aan. Een zeer lang bovenlijf door een bij de aanzet bol uit staande strook aangevuld, is ook bij die ligne infante het hoofdthema. Door capes en grote omslagdoeken in de stijl van Spaanse sjaals, worden de infante japonnen aangevuld. Bolle stroken past Dior-Laurent ook dikwijls bij mantels en bij de rokken van mantelpakjes toe, waar- Hilversum Zuidzande. een ge meente in Zeeuws Vlaanderen met 870 ingezetenen, heeft in zijn edelachtbare heer H. P. Everwijn een der muzikaal ste burgervaders van Nederland. Bur gemeester Ever wijn dirigeert in zijn vrije tijd en in die van tweemaal 26 leden de Koninklijke Fanfare „Vero nica" (heeft niets met de reclameradio-. De dirigerende burgemeester te midden van zingende Zuidlanders. zender te maken) en het Vrouwenkoor Juliana. Gijsbert Nieuwland, het hoofd van de afdeling lichte muziek van de Avro, en in zijn vrije tijd overal en aller, wege jurylid bij concoursen, werd tij dens een van deze muziekfestijnen op de muzikale burgemeester van Zuid zande attent gemaakt. En Nieuwland nodigde hem prompt uit om voor de Avro-microfoon te komen optreden, in eerste instantie met zijn fanfare Vero nica. Natuurlijk, antwoordde de burge meester-dirigent, maar ik heb ook een vrouwenkoor. „Dan komt dat ook mee." En zo hebben 52 van de 870 ingeze tenen de reis naar Hilversum gemaakt voor het maken van opnamen in de radioserie: Van, voor en door' amateurs. Gisteren zijn de opnamen gemaakt. De heer Nieuwland zelf was er zeer tevreden over. Ook de technicus, de h$er Van der Blonk, stak zijn bewon dering voor deze op zo bijzondere wijze geleide gezelschappen niet onder stoelen of banken en ook niet onder zijn opnametafel. ..Het is zeer knap wat deze amateurs doen", aldus zijn prijzend oordeel. De burgemeester zelf zwaaide alle lof ver van zich. maar hij prees wel zijn bevolking, die ondanks het naar verhouding kleine aantal onlangs 5900 gulden bijeenbracht voor nieuwe uni formen van de Koninklijke Fanfare Veronica. Maandagavond van 18.25—18.55 uur zijn deze burgervaderlijk geleide muzi. kale prestaties uit Zeeuws-Vlaand eren te beluisteren via Hilversum I. VRIJDAG 29 JULI 1960 RADIO HILVERSUM I. 402 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.30 V d jeugd; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; 9.35 Wa- pel; 21.40 Première; 22.10 Documentair progr; 23-05 Nw en journ. BELGIë FRANS 19.30 Kathol uitz; 20.00 Journ; ter; 9.4u Gram. VPRO: 10.00 Dit en het spel; 22.00 Muziek voor U; 22.30 Journ. andere, lezing; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10-20 Gram; 10.30 Lichte muz; 11.00 V d kleuter»; 11.15 Fluitduetten; 11.35 Orgelspel. radio Eigen nieuwsdienst gresgangers daarna bezighield was: Wie zal worden aangewezen als kandidaat voor het vice-pvesidentschap. De be langrijkste gegadigden waren Henry Cabot Lodge, de permanente vertegen- j woordiger van de Verenigde Staten bij I de Verenigde Naties, en de partijvoor-, Ficon zitter, senator Thruston Morton. Nixons CHICAGO President Eisen vool.keur seheen uit. te gaan naar Lodge, hower heeft, duidelijk ultcu UKKing jarenlang de grote kampioen van het gevend aan zijn walging va'n de poli- westen in de Veiligheidsraad, voor wie tici die de afgelopen jaren al het ook Eisenhower zich scheen le hebben mogelijke deden om hun eigen land uitgesproken te kleineren, gisteren zijn partijgeno-1 ten de raad gegeven de grote midden- ni.'M TT A r weg te blijven volgen en de goot ui,.\ U-AACr rechts en de goot links te mijden. EXPERIMENTEERT „U moet de brede, grote midden - weg houden'', zei hij in een bijeenkomst van prominente Republikeinse poli tici. ..en de goten mijden." Hij zei dat hij trouwens in zijn eigen partij weinig lieden had meegemaakt die zich tot de goot aangetrokken gevoelden. Het streven naar de middenweg is volgens hem zeker geen teken van slapte. Die slapte had hij wel gevonden, in een bevriend socialistisch geregeerd, land dat hij niet met name noemde waar ondanks een grote mate van1 overheidszorg het aantal zelfmoorden is j toegenomen, de dronkenschap steeds I ernstiger vórmen aanneemt en het particuliere initiatief bepaald niet gro ter is geworden. Eisenhower herinnerde aan de uit spraak van president Lincoln dat de regering van een land alleen dat moet doen wat het volk zelf niet kan doen. Enige uren eerder had hij in een grote toespraak tot het Republikeinse partijcongres de Sowjetunie uitgedaagd, akkoord te gaan met een uitspraak door middel van door de Verenigde Naties te houden verkiezingen, over de vraag of de wereldbevolking de voor keur geeft aaft het communisme of aan de democratie. Eisenhower verliet gisteren' Chicago na de feitelijke leiding van de partij in i handen te hebben gelegd van vice- president Richard Nixon, die toen gou verneur Rockefeller van New York toch Zijn xijde had gekozen, vrijwel verzekerd was van de kandidatuur voor het presidentschap. De belangrijkste vraag die de con- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Haagse plant soenendienst gaat proberen welke planten en bloemen het in harde en zoute zeewind in bakken op de boule vard uithouden. Daarbij wordt er rekening mee gehouden dat de bloem bakken bij al te ruw weer op beschut te plekken worden gezet. De dienst experimenteert met planten als reedistel. Sint Janskruid. zuring, cineraria maritima, atriplex hortensis en dergelijke. De eerste bakken worden deze week op proef geplaatst. Enige tijd geleden heeft de Haagse plantsoenendienst op de meest door zout en wind bedreigde plaatsen bij wijze van proef een sterke populierensoort (popu- lus verheecken) geplant Het is de bedoe ling dat deze bomen op de duur een sterk windscherm zullen vormen voor de meer landinwaarts gelegen beplanting. De jonge bomen hebben het in het stormachtige weer van deze zomer zwaar te verduren gehad. Het leek er even op dat ze eenzelfde uitpunfting gingen ver tonen (geremde groei, geen nieuwe blad- vorming'i als zwakkere broeders. Thans blijkt echter, na wat regen en kalmer weer, dat hit de „slapende ogen" van de boom knoppen die eigenlijk volgend jaar pas behoren te ontluiken nu al nieuwe bladeren groeien. Eigen nieuwsdienst In de Avrobode die vanochtend ver schijnt, is een scherpe tegenaanval ge lanceerd naar aanleiding van het optre den van het actie-comité en de publi citeit die er aan vooraf ging. De Avro betoogt, dat het actie-comité, uitgaand van de publiciteit in een Am sterdams blad, zich baseerde op onjuiste feiten. Titer it ,,Het is begonnen met de berichtge ving over onze werknemer Karei Prior", aldus het artikel in de Avrobode. „De ze was door hét Algemeen Bestuur be straft wegens overtreding van het ver bod. dat voor het gehele Avro-omroep- personeel geldt: het zelfstandig contact opnemen met de pers. Een interne aan gelegenheid waarvan de Telegraaf mel ding heeft gemaakt, echter niet als zo danig, en waarbij gezegd werd. dat het hier eenvalse beschuldiging van het Algemeen Bestuur gold en dat de be straffing onder druk van de Vara is ge schied. Erkenning Nu heeft de heer Prior zijn fout mon deling en schriftelijk erkend, en er is geen sprake van dat de omroepvereni- j gingen zich met eikaars interne perso-j neelsaangelegenheden bemoeien. Het artikel van de Avro gaat daarna nog in op een aantal detailpunten inza-j ke de berichtgeving en kondigt verde re tegenaanvallen aan. middag AVRO: 12.00 Gram; 12.20 Regerings- uitz; Uitz v d landb; 12.30 Land- en tuin- bouiv, meded; 12.33 Spart en prognose; 12.50 Gram; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13-25 Lichte mu;z 13.55 Beursber; 14.00 Hobo en klavecimbel; 14.25 Voordr; 14-45 Cellorecital; 15.05 Gevar progr. VARA: 16.00 Muzikale lezing; 16.30 V de zieken; 17.00 Vragenbeantw v d jeugd; 17.25 Versierde vakantietips. avond 1S.00 Nws; 18.15 Polit praatje; 18.25 Lichte muz; 18.50 Act; 19-00 V d kind; 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 De stad nu, le zing; 19-45 Op bezoek bij anderen, lezing; 20.00 Nws; 20.05 Conferentie v Christen studenten in Straatsburg; 20.10 Deze we reld is niet de echte, klankb; 20.30 Gram; 20-35 Het leven van Jacob Arminlus, le zing; 20.50 Benelux, lezing. VARA; 21.00 Gevar progr; 22.15 Buitenl weekoverz; 22.30 Nw. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc nws in Esperan to; 23.10 Gram; 23-55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7-10 Gram; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.40 V d vrouw: 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.15 V oudere luisteraars. middag 12.00 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinb meded: 12-33 Volksliederen; 12.53 Gram; 13.00 Nws; 13.15 Metropole Ork; 13.55 Gram; 14.05 Meisjeskoor; 14.25 Kamer- prk en solisten; 15.10 Voordr; 15.30 Lichte muz; 16.00 Gram; 16.25 Kamermu; 17.00 Voordr; 17-20 Gram: 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 17.50 Harmonie-ork. avond 18-20 De hangmat; 18.50 Regeringsuitz: D' 7e zitting van de algemene vergade ring van de Internationale Unie voor Na tuurbescherming, 'door dr M F Mörezr Bruyns, hoofd van het Rijksinstituut voor veldbiologisch onderzoek ten behoeve van het natuurbehoud: 19.00 Nws en weerber; 19.10 Huismuz; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gi- taarens; 20.10 Zo ik niet had geloofd, hoorsp; 21.05 Holland Festival 1960: Strijk- kwart: 21.30 Kunstrubriek; 21.50 Gram; 22.30 Nws en S O S -ber; 22.40 Gram; 22.45 Avondoverdenking; 23-00 Litteraire lezing; 23.20 Gram, 23.55-24.00 Nws. vandaag DONDERDAG - Joe Williams is wellicht de meest persoonlijke en boeiende jazz-zanger van de wereld. Hij is niet bepaald een oude blues zanger. noch een uitgesproken mo dern vokalist: men kan hem het best beschouwen als een Swing-man, die toch altijd de blues als basis voor zijn vertolkingen heeft. En dat klopt, want Williams is de zanger- van het befaamde Basie-orkest: zeer bekend is in ons land zijn langspeelplaat Me mories Ad-Lib. oude songs met Basie begeleidend op het hammondorgel. Pakkende voordracht! Vanavond om 19.10 zendt de NCRV op H. II enkele opnamen van hem uit. Op dezelfde .zender om 20.00 het programma Poste Restante, om 21.30 de gepoetste plaat van Karsemeyer en om 23.40 platennieuws. Hilversum I biedt u om 19.00 een luchtig muziek je binnen het kader van het motto in de vorm van een hoog rolboord zoals bij een ijstrui. Heel lichte stoffen spelen in de winter collecties van Dior de hoofdrol. Novitei ten op textielgebied zijn bijvoorbeeld lichte, transparante gaze de laine, wollen etaminê, wollen organdia, rookdunne wol len crêpe en kanttweed. Kant in allerlei soorten wordt in verband met de Spaan se tendens van zijn collectie ook voor cocktail en avond veel toegepast, naast matelassé en cloqué met dessins geïnl spireerd op de kleding. die Spaanse schoonheden op de portretten van Ve lasques en Goya dragen. Avond}# y *unen Bij lange avondjaponnen op Velasques geïnspireerd introduceert Dior de jupe- pantalon als nieuwe mode. De lange strook die bij die creaties het long torso bovenstuk aanvult is daarbij achter als een harembroek om de benen gewikkeld. Soepelheid en lichtheid kenmerken de nieuwe coupe van Yves St. Laurent. Voor het eerst kwam daardoor naar zijn ont werpen een collectie tot stand, die weer op liet niveau staat van progressieve cou ture. Wellicht net op tijd om de toonaan gevende naam van het modehuis Dior nog' te redden. Discolaria. Om 22.05 worden opnamen uitgezonden van het songfestival in Knokke. Voor de operaliefhebbers is er vanavond om vijf over acht (Hilv. 1 een prachtige opname te beluisteren van Giordano's opera in vier bedrij ven Andrea Chénier. De titelrol wordt hierin vertolkt door de tehör Mario del Monaco, terwijl Renata Tebaldi de rol 'van Maddalena di Coigny voor haar rekening neemt. Koor en orkest van de Accademia di Santa Cecilia slaan onder leiding van Gianandrea Gavazzeni. Een interessant concert is om half acht over Engelands derde program ma te beluisteren. Het Londens Symfonieorkest geeft onder leiding van Sir Eugene Goossens een con cert, waaraan de beroemde pianist Abbey Simon medewerking verleent in Tsjaikofskis eerste Concert in bes. Verder vermeldt het program ma de Ouverture Benvenuto Cellini van Berlioz, La Mer van Debussy en Le Sacre du Priwtemps pan Strawinski. Garneringen die hoog boven de voet uit torenen doen de benen langer lijken bij het Spaans geïn spireerde Velasques-schoeisel van Dior. Ook de komende winter worden mantels, pakjes en japonnen weer veelvuldig door schoentjes van het zelfde materiaal vervaardigd, gecom pleteerd. televisie vandaag 1 DONDERDAG Vanavond om 20.35 rijden de camera-mensen van de NTS temidden van antieke meubelen, oude schilderijen en bronzen borstbeelden, die samen de inventaris vormen van -het landhuis „Wisseloord" in Hilver sum. De „kijkdag", die hier voor tele visie-bezittend Nederland in dit vendu huis wordt georganiseerd door Max Douwes, heeft minder met het antiqua riaat te maken dan wel met het drama, dat ontsproten is aan het brein van de auteur Jan de Koek een drama waar voor hij in de rommelige romantische sfeer van „Wisseloord" een passend décor vond. Voor de elfde maal schreef Jan de Koek voor de NCRV Fedder-mysterie. Vooraf ziet u een programma over muziek, dans en zang van de Basken. Vlaanderen heeft om 20.30 een do cumentaire over watervoorziening, om 21.00 het festival in Knokke. om 22.30 sport en om 22.50 een balletprogram ma uit Italië. De mens en zijn aarde is de titel van een serie programma's gewijd aan de 4 elementen. Vanavogd om 20.20 zien we een nieuw deel: Een triljoen ton water. Om 21.05 het spel: Kruisen aan de horizon en om 22.50 uit Nervi Italië in Eurovisie, een bal let naar het stuk Dievenbal van Jean Anouilh. TELEVISIE NEDERLAND NTS. 15.00-ie.00 Rep aankomst vierdaag se te Nijmegen: 20.00 Weekjourn. VARA: 20.30 Act: 20.45 Pianorecital: 21.00 Docu mentair progr; 21.30 Filmprogr. DUITSLAND 11.00 V d kind: 17.30 V d kind; 17-53- 18-00 Union Pacific (Regionaal progr: NDR: 18.15 Die Nordschau. 1VDR18.45 Hier und Heute, journ. NDR- 19.25 Seli- plerdchen zeigt; Mike Nelon avon.turier onder water. WDH: 19.25 Intiem theater). 20.00 Nws; 20.20 Klankb: 21.20 Uitz in sa-] memv met de politie; 22.30 Duitse zwem- kampioensch. BELGIë VLAAMS 19-30 Nws; 20.00 FilmkJucht; 20.20 TV- Van onze scheepvaartredacteur SLIEDRECHT. Bos en Kalis te Sliedrecht, een van Nederlands wereldbefaamde baggenriaatschap- pijen, viert haar gouden feest. Dat lijkt niet lang, omdat al zovele ja ren eerder die van Sliedrecht en uit andere dorpen langs de Mer- wede over de wereld uitzwermden om natte werken uit te voeren. De genen, die nu het bedrijf leiden, heb ben vrijwel allen namen, die op dit gebied historie hebben gemaakt en Nederlands naam als baggerboe- ren naar alle windstreken hebben uitgedragen. Daarbij komt nog.' dat de N.V. Bag- germij. Bos en Kalis eigenlijk pas der tig jaar zo heet. Zij is voortgekomen (Advertentie) uit de ontbinding in 1909 van de Utrechtse firma J. van Noordenne en Co. Op 1 januari 1910 werd gevormd de aannemersfirma Kraayeveld en Van Noordenne, maar de laatste trad in 1924 uit, waardoor de naam werd veranderd in firma Joh. Kraayeveld. In 1930 werd de firma een N.V. onder de naam Aannemersbedrijf v.h. firma Joh. Kraayeveld, maar korte tijd la ter kreeg zij haar definitieve nu. nog geldende naam. Ondanks al die veran deringen staat het vast. dat als grond leggers moeten worden beschouwd Joh. Kraayeveld. Eliza van Noordenne, Gerrit Jan Bos W. A. zn. en Willem Bos Jzn. WERELD ROND De onderneming is in een halve, eeuw een bedrijf geworden, dat op hetzelfde moment behalve met grote werken in het vaderland ook in Aus tralië. Canada, Portugal en vooral -in Engeland aan de gang is. Acht doch terondernemingen in vijf landen beho ren tot de vennootschap, die in bin nen- en buitenland drieduizend mensen m dienst hebbeii. De vloot: 26 bagger molens, 24 zuigers, zeven hopperzui gers, 72 bakken en 45 stuks ander drij vend materieel, in totaal bijna twee honderd schepen! Zonder twijfel van de. grootste baggerbedrijven wereld. Het begon zo eenvoudig met bagge ren op de Dieze, met kribwerk op de Gelderse IJssel. met ophogingswerk te Kampen. Toch groeide de zaak: zeehaven van Dordrecht werd maakt. Tegelijk daarmee werd die tijd een stunt uitgevoerd. werk moest „in den droge" worden uitgevoerd, waarvoor twee baggermo lens en een zandzuiger over een dijk heen naar het uit te baggeren terrein moesten worden gebracht. BRITSE DOCHTERS Tien jaar na de oprichting had het bedrijf al een vloot van 34 schepen, waaronder zeven molens en drie zui gers, maar er was dan ook volop werk door het hele land heen. In 1921 werd voor het eerst het onderhoudsbagger- werk in de Vissershaven van Scheve- ningen aangenomen, een contract, dat tot nu toe is gehandhaafd. Het jaar erop was van betekenis, omdat toen voor de eerste maal voor de Dienst der Zuiderzeewerken werd gewerkt. Een paar jaar later werden de vleugels uitgeslagen naar Belgic, Duitsland en Spanje. Ook in combina ties werden opdrachten uitgevoerd De belangrijkste was wel de Maat schappij tot Aanneming van Zuiderzee werken (M.A.Z.). Wanneer men zo met grote spron gen door de rijke historie gaat van dit een ter de ge- voor Dit bedrijf, schijnt het een leven vol avonturen. Werken in Engeland kwa men erbij en dat was een belangrijk moment, want er zijn vier dochteron dernemingen in dat land uit voortgeko men. Heroïscher nog is de ontplooiing na de bezettingsjaren, toen mensen en materieel van Bos en Kalis niet het kleinste aandeel hadden in de droogmaking van Walcheren. Op technisch gebied bleef Bos en Kalis niet achter. Haar deskundigen ontwierpen met de scheepswerf De Klop te Sliedrecht een demontabele elektrische zuiger. Het bedrijf mag zich er op beroemen een van de eer ste baggerbedrijven, te zijn geweest, die gebruik maakte van werktuigen, die in onderdelen over de weg werden vervoerd naar de plaats, waar het werk moest worden uitgevoerd. PER SCHIP Bos en Kalis hebben dus grote in teresse in technische mogelijkheden. Men heeft het gepresteerd om ten be hoeve van een karwei in Nigeria een zuiger en een elektrische centrale zo te demonteren, dat al die „moten" met persbuizen, mastbak, vlet en andere benodigdheden in een zeeschip naar de bestemming gingen in plaats van achter sleepboten, zoals de gebruikelij ke gang van zaken is. Waartoe men soms kan komen, blijkt verder uit het grote object van zand persen uit de Vinkeveense plas sen naar Amsterdam. Jaren van voor bereiding gingen vooraf aan de uitvoe ring, omdat grote problemen moesten worden opgelost. Voor het zandtrans- port werd een persleiding van niet min der dan tien kilometer aangelegd. In dit ruwe, harde bedrijf brak als het ware een glimlach door, toen de enor me persleiding opdat zij niet zou de toneren in het landschap groen werd geverfd. ROME (AFP) De luchtdoelraket Hawk zal in Italië door het concern Sc- lenia, dat bestaat uit een groep elek tronische fabrieken, worden gemaakt Met de produktie zal in 1961 worden begonnen. Aldus hebben enkele Italiaan se bladen meegedeeld. Zoals bekend zou volgens de oude op zet een groep Europese industrieën, waaronder Philips, met de gezamenlij ke produktie van dit projectiel worden belast. Het Frans-Amerikaanse bedrijf Thompson-Houston zou de hoofdaanne- mer worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9