Dominici verzamelt zijn familie op de plaats waar hij de Drummonds doodde NEDERLANDSE ARTS MET PRAKTIJK AAN ANDERE ZIJDE DER WERELD VOORLOPIGE HECHTENIS STUDENT GESCHORST Vlaardings comité blijft streven naar vervroegde tunnelbouw Adenauer en de Gaulle zoeken het leiderschap idüuL X ELEGQNT EOTOI NIEUWS Opkomende pijn Interessant experiment Verontwaardiging om vrijlating BARBEZOEKER NEERGESLAGEN brengt vandaag een verbazingwekkend portret 13e STREEKBEURS DER ELZASSER WIJNEN Ex-man van vriendin neergestoken Zwervende Witrus mag niet naar Australië ONDANKS UITSPRAAK MINISTER KORTHALS NIEUW OVERLEG IN PARIJS Sanapirin Prinses Irene op Soest dijk lerug Donderdag 28 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD PaS- 7 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Een interessant medisch onderzoek is dr. J. G. Wisse, scheepsarts op de Willem Ruys, be- gonnen. Dit betreft het doorlichten van de bevolking van het eilandje Pitcairn in de Stille Oceaan. Die mensen heten bijna allemaal Chris-1 tian en zijn afstammelingen van de man, wiens lang geleden verrichte kwalijke daden beschreven zijn in het bekende boek Muiterij op de Bounty- Het eiland wordt enkele malen per jaar aangedaan door het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamsche Llöyd op zijn rond-de-wereld-reizen. Op de voorlaatste reis kwam een vrouw (die natuurlijk Christian heet) aan boord omdat de ..dokter'' van het eiland vermoedde, dat zij aan long-t.b. leed. Dat bleek juist te zijn. Dr Wisse kon dit constateren met' behulp van de moderne röntgenappara- j tuur, waarover de Willem Ruys als een 1 van de heel weinige schepen ter we- - reld is uitgerust. Hij kwam in contact I met ..dokter" Collin, die op Pitcairn verblijft als zendeling voor de Zevende dags adventisten, maar ook een cursus als verpleger heeft gevolgd De in Maastricht wonende scheepsarts, die al vele jaren als longarts gcspqcialiceerd j is, gaf de zendeling uitvoerige aanwij zingen over de behandeling van de patiënt. Unieke kans Toen het schip weer wegvoer, be sefte dr. Wisse ineens: Ik ben een Nederlandse longarts met de verst af wonende patiënt. Maar ook bedacht hij, dat het interessant zou zijn alle onge-1 veer honderdvijftig eilandbewoners door te lichten Pitcairn huisvest een gesloten groep j mensen. Met anderen hebben zij wei-; -nig contact jaarlijks komen er onge veer vijftig schepen langs. In hoeverre: heeft die ziekte slachtoffers gemaakt? De medische wereld krijgt vrijwel nooit de kans zulk een merkwaardig object te behandelen barends. Daarom gelooft dr. Wisse ook niet, dat hij prof. Wolf van dienst kan zijn met het laten zien van een hier nog onbekende bacil. Een volgende keer hoopt hij het onderzoek voort te zetten. Reeds nu kreeg hij als dank een fraaie houten vis (typisch Pitcairns souvenir) en van zendeling Collin een boekje over de Zevende dags adventisten. Wat het laatste betreft, zei dr. Wisse: Ik geloof, dat ik te veel van varkensvlees en een glaasje wijn houd. PARIJS (Reuter) In en rond het Zuidfranse Lurs is men bepaald niet in zijn schik met de vrijlating uit de gevangenis van Gaston Dominici, de 83-jarige boer. Er is alle kans dat de bejaarde boer uit het departement waar Lurs in ligt. zal worden verbannen. De bevolking van Lurs negeert hem volkomen, nie mand twijfelt aan zijn schuld. Vooral toen bleek dat de oude man nog altijd volhoudt dat hij onsctiuldig is en een herziening van het tegen hem gevoerde proces wil zien te krijgen.1 groeide de verontwaardiging over de te rugkeer van Gaston Dominici naar Lurs. Advertentie MCUSTK op de van 12 tot 21 augustus 1960 te COLMAR Hoofdstad der Elzasser wijnstreek en belangrijk touristisch centrum Van onze correspondent Belangstelling Hij sprak er met de kapitein van het schip over, met de medische dienst van .de rederij, met de directie. Professor Wolf van de Leidse universiteit kreeg er kennis van Iedereen vond het een belangrijk initiatief Ook op Pitcairn zelf. Daar sprak men er over met de gezagsdrager op Fidji. Die stelde zich in verbinding met zijn regering in Londen. Twee dagen voor dat de Willem' Ruys op haar volgende fnu juist voltooide i reis Pitcairn zou aanlopen, kwam het telegram met het verzoek het onderzoek te verrichten. Jammer was, dat het schip vertra ging had gekregen door slecht weer. Daarom kon maar een derde deel van de bevolking worden doorgelicht. De uitslag leverde in zoverre een verras sing op dat geen actieve tuberculose werd geconstateerd bij deze groep van vijftig mensen Wel enkele afwijkin gen aan het hart, maar niets opzien- GRONINGEN dische student J. M. D. uit Eygelsho- ven die op 2 juli in Groningen een man heeft doodgestoken, is in afwach- ting van zijn rechtszaak in vrijheid, gesteld. Hij was, nadat hij in voorlopige hech tenis was genomen, in appel gekomen tegen tiet bevel tot gevangenhouding. j De man die hij heeft neergestoken de 29-jarige schilder G. Hoekstra stond hem in de nacht van 1 op 2 juli met een vriend op te wachten in de Kruitlaan, bij het huis van de vrouw met wie de student de hele avond uit was geweest. Zij was getrouwd geweest met de schilder. Zowel de schilder als diens vriend be- i dreigde de student toen hij zijn vrien- jdin thuisbracht. De schilder zou dat met een stuk hout hebben gedaan, zijn vriend met een dolkmes. Toen de man- nen op de student toekwamen, voelde die l zich zo bedreigd dat hij naar zijn zak mes greep en in het wilde weg om zich heen stak. Hij trof de schilder toen in de buik. Dolk De vriend van de schilder verklaarde later geen dolk in zijn hand te hebben gehad, maar een zakkammetje. Pas bij een later verhoor gaf hij toe dat het een dolk was geweest. Daarop werd hij ge- iarresteerd. De positie van de student werd daar door veel gunstiger. Een beroep op 'noodweer van zijn kant kreeg veel bele- Ire kansen op succes. Nu is zijn voorlo- pige hechtenis zelfs zij het dan onder De 26-jarige me- bepaalde voorwaarden geschorst. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Voor de 53-jarige Witrus Dimitri Simenovitsj Nedbairoff blijven de grenzen van Australië geslo ten. Nedbairoff, die elf jaar lang over de hele wereld heeft gezworven om zijn paspoort terug te krijgen zijn levens verhaal vertelden wij gisteren en zon dag op het Zwitserse schip Sils in Rot terdam aankwam, heeft een ziekte ouder de leden. De zwerver wilde terug naar Austra lië. dat hem echter buiten het land hield ..wegens zijn gezondheidstoestand". In Rotterdam heeft de politie hem bij de geneeskundige dienst laten keuren. Het resultaat was van dien aard, dat de Australische bezwaren van kracht blij ven. Met de gezagvoerder van het Zwitser se schip is afgesproken, dat de zwerver een aparte hut krijgt en nog andere maatregelen worden genomen, die be smetting voor de bemanning kunnen voorkomen. In het ziekenhuis van de Duitse plaats Ulm is gisteren overleden de tweejarige Willy Bosma, het kleindochtertje van de heer en mevrouw Meinds uit Stadska naal. De auto waarin de familie Meinds een tocht door Duitsland maakte botste dinsdag, zoals gemeld, in West-Beieren tegen een Duitse vrachtauto. Opa is weer thuis. Zeven jaar is hij op reis geweest, weten zi.jn kleinkinderen te vertellen. Daar moet een foto van gemaakt wor den; van Opa met al zijn kinderen en kleinkinderen, de patriarch met zijn vrouw temidden van zijn vele nakomelingen en aangetrouwde verwanten. Dit zou een foto zijn geweest zonder meer, een foto van een gelukkige familie zoals er op de wereld zovele zijn. Dit is echter een lugubere foto, want zij werd genomen vlak bij de plaats waar Opa zeven jaar geleden een gezin van drie mensen ook een ge lukkige familie vermoordde. Opa op deze foto is niemand minder dan de 83-jarige Franse boer Gaston Dominici, die in 1954 ter dood werd veroordeeld wegens moord op het Britse gezin Drummond, man, vrouw en kind. Dezer dagen kreeg hij gratie. Hij werd uit de Paryse gevangenis ontslagen en keerde in triomf terug naar zijn oude boerderij in het Zuidfranse plaatsje Lurs. De kleinkinderen herkenden Opa niet eens meer, hij was ook zo lang op reis geweest Maandenlang zorgde de zaak- Drummond indertijd voor kolom men vol nieuws in de wereldpers. Hoewel er van meet af aan een zware verdenking rustte op de bejaarde boer Dominici, bleef er veel raadselachtig in deze affaire. Toch werd in 1954 het schuldig over zijn hoofd uitgesproken. Het vonnis luidde: de doodstraf. Maar Gaston Dominici had ge luk. President Coty veranderde zijn straf in levenslang. Ter ge legenheid van de Veertiende juli van dit jaar, Frankrijks nationale feestdag, had hij nog meer geluk. Gaston Dominici kreeg gratie! Op de ochtend van die dag verliet hij de gevangenis. Nog altijd blijft de twijfel be staan en de vreselijke herinnering aan een gruwelijke nacht toen Sir Jack en Lady Drummond met hun tienjarig dochtertje Elisabeth dicht bij de boerderij van Gaston Dominici kampeerden. Elisabeth moet gezien hebben hoe haar vader en moeder werden doodgeschoten in hun tent. Het meisje zelf werd daarna met de kolf van een geweer geslagen en zwaar verminkt. Ze stierf enige uren na haar ouders. Tijdens het opzienbarende proces tegen de oude boer waren de familieleden het allesbehalve met elkaar eens. De grofste scheldwoorden slingerden ze elkaar naar het hoofd. De be schuldigingen van medeplichtig heid waren niet van de lucht. Nu lachen ze weer, de Dominiei's en Opa liet een foto maken op de plek waar eens de Drummonds kampeerden. Nog steeds ontkent Gaston Dominici dat hij deze mensen heeft vermoord. Advertentie BOVENSTE RIJ: de kinderen van de patriarch: I. Marcel (461, boer; 2. Augusta (52) verdedigde vader vurig; 3. Aimé (38) de jongste, hij erft alle bezittingen van Gaston; 4. Ida, de oudste, getrouwd met een boer; 5. Gaston (50), sluiswachter in Lurs; 6. Gustave (41) beschuldigde zijn vader eerst van de drievoudige moord, krabbelde later terug; 7. Clotllde (48), fel verdedigster van vader. MIDDELSTE RIJ; 8. Paul Dominici, een neef; 9. Clément Caillat. man van Augusta; 10. Mauricette, Aimé's vrouw met op schoot 11. zoontje Dominique; 12. Marie Dominici (81), Gastons vrouw; 13. Gaston Dominici (83), in de cel raakte hj) zijn haren, zijn snor cn wenkbrauwen kwijt; 14. Marie, vronw van Gaston de sluiswachter; 15. Yvette (28), vrouw van Gustave; 16. Angelln Araman, man van Clotllde, arbeider. ONDERSTE RIJ, de kleinkinderen; 17. Daniel i3'A), zoon van Aimé; 18. Claude (7), zoon van Gustave; 19. Christian (9). zoon van Aimé; 20. Marie-Chrlstine, Aimé's jongste dochter, op schoot van 21. Marie-CIaude Caillat, dochter van Auguste; 22. Josiane (6), dochter van Gustave; 23. Georges (16), zoon van de sluiswachter; 24. Alaln zoon van Gustave; 25. Bernard (7), zoontje van Aimé. Van ome correspondent PARIJS. Generaal de Gaulle en Bondskanselier Adenauer zullen elkaar naar alle waarschijnlijkheid in het komende weekeinde te Ram- bouillet ontmoeten. Dat nieuws heeft Parijs eerder van de zijde van Bonn bereikt dan van hel Franse minis terie van binnenlandse zaken of van het Elysee. Men kan daaruit af leiden, dat Adenauer degene is die liet meest prijs stelt op het onder houd. Toch is het zeker ook wel zo, dat de Gaulle graag van gedachten wil wisselen met zijn Duitse bond genoot. Adenauer heeft 'verschidene redenen om de mening van de Gaulle te willen horen. A Hij voelt er weinig voor gehoor te geven aan de wens van Brandt, de burgemeester van Berlijn, die met alle geweld een zitting van het Duitse par lement in Berlijn wil doen houden. Brandt wil daarmee uiting geven aan de vastberadenheid van de Westduitse regering, Berlijn te allen tijde de hand boven het hoofd te blijven houden. Ade nauer is bevreesd voor de reacties van Oost-Duitsland c.q. van Rusland op deze manifestatie. D Temeer vreest hij deze waar- hij de eerstvolgende maanden de Ver enigde Staten als gevolg van de presi dentsverkiezingen uitgesloten acht al thans van minder betekenis als bond genoot tegenover Rusland, zodat een hernieuwd bewijs van Duits-Franse so lidariteit een mogelijke morele steun voor West-Duitsland en eventueel een waarschuwing aan het adres van de Russen zou betekenen. C Adenauer is namelijk ook niet zon der zorgen, omdat de laatste weken troepenverplaatsingen in Oost-Duits- land worden gesignaleerd. Ook politiek President de Gaulle van zijn kant is van oordeel dat zo langzamerhand het ogenblik is aangebroken, waarop de zes landen van de Euromarkt (Benelux. Duitsland. Italië en Frankrijk) niet al leen economisch een eenheid moeten vormen, maar ook een politieke en .in geval van nood een militaire. Het ligt voor de hand dat hij daarbij Frankrijk een leidende rol toebedeeld wenst te zien. Hoe paradoxaal het ook moge klinken, zo zal juist ons land daarbij eerder ge diend zijn van een inmenging van Duits land in dat leiderschap dan dat het wordt overgelegd aan de leiding van het reeds drie oorlogen in eerste instan tie verloren hebbende Frankrijk, dat daarenboven zelf in Noord-Afrika voor grote en nog steeds niet opgeloste moei lijkheden staat. Steun In dat opzicht schijnt Adenauer ook zeer wel te begrijpen, dat hij op de steun van de landen van de Benelux en mogelijk ook van Italië zal kunnen rekenen, wanneer hij uiting zal geven aan de Duitse wens, dat. zou er al van een leiderschap sprake zijn, deze in Frans-Duitse handen zal moeten liggen. Bij dat alles komt nog de in de laatste weken bij de Franse president gegroeide overtuiging, dat België met zijn vijf bondgenoten van de Europese Econo mische Gemeenschap had kunnen rege len wat thans door de Verenigde Naties gebeurt. Althans dat in ieder geval bij eerder onderkennen van de moeilijkhe den in Congo en het inschakelen van de goede diensten van die bondgeno ten, economische en politieke voorde len voor Europa behouden hadden kun nen blijven. Ook dat is een onderwerp, dat de Gaulle binnen het. verband van de Zes besproken zou willen zien. kouof griep, blustüsnel uit metde veelzijdig samengestelde MIJtjHAPDT Koker 50 tabl. 90 ct. 25 tabl. 60 ct. De Surinaamse posterijen geven ter gelegenheid van de Olympische Spelen een uit vijf zegels bestaande serie post zegels uit. De zegels zijn ontworpen door de Israëliër M. Sjamir. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN. Het Vlaarding- se comité dat streeft naar een ver snelde bouw van de Beneluxtunnei onder de Nieuwe Waterweg door, zal niet bij de pakken neer gaan zitten na de categorisch klinkende uitspraak van minister Korthals dat de bouw van de tunnel niet zal worden bespoe digd. al is besloten lot de vervroegde constructie van de brug over het Ha ringvliet. Het Rijk heeft indertijd 1980 als jaar van voltooiing van de tunnel aangewezen. De minister had de uitspraak gedaan in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Assmann (kath. v.). Hij deel de toen voorts mee dat de aanleg van de Beneluxweg, waarin tunnel en brug belangrijke schakels zullen vormen, evenmin zal worden bespoedigd. In november had de voorzitter van het tunnelcomité, de Vlaardingse burge meester mr. J. Heusdens, nog trots aan gekondigd dat binnenkort een overeen komst te verwachten zou zijn tussen de Staat der Nederlanden en een op te richten n.v., die voor de financiering van de tunnel zou zorgen. Tolheffing Ter bestrijding van de rentelast van de bij particulieren te lenen tachtig mil joen gulden zou net zoals bij de brug over het Haringvliet zal gebeuren een tol worden geheven. Die tol zou aanmerkelijk lager kunnen zijn dan de tarieven van het huidige veer Vlaardin- gen—Pernis, omdat de n.v. geen winst zou mogen maken. Te zijner tijd zou het Rijk de tunnel legen de boekwaarde moeten overnemen. Sinds de aankondiging van mr. Heus dens zijn de kaarten kennelijk anders komen te liggen. De burgemeester kan als initiatiefnemer zelf nu niet opnieuw de strijd aanbinden. Wegens een hart kwaal ligt hij op het ogenblik in het zie kenhuis en het kan nog wel enkele maanden duren eer hij weer mag gaan werken. De andere leden van net tun- ne)comité zullen echter een nieuwe uit weg zoeken om uit de impasse te ge raken. Zij zuilen vooral het bezwaar moeten overwinnen, dat een vervroegde bouw thans een te grote belasting van de ka pitaalmarkt zou betekenen. Dal bezwaar zou kunnen worden ondervangen indien kapitaalsehielers buiten Nederland kun nen worden gevonden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De 32-jarige Rotter- danise koopman J. C. K. is gisternacht op het Gevers Deynootplein in Sche- veningen door een onbekende neerge slagen en met een schedelbasisrac- tuur in het ziekenhuis opgenomen. Hij had met een vriend een aantal bars bezocht en kreeg in de Jaatste ru zie over de afrekening, die hij te hoog vond. De twee verlieten de zaak, waarop het twistgesprek met de barkeeper bui ten werd voortgezet. Plotseling doemde een onbekende man op die zich ogenschijnlijk zonder aanlei ding met hel geval bemoeide en K. een hevige vuistslag in het gezicht gaf. Daarna vluchtte hij in een auto. De politie, die aanvankelijk houvast dacht te hebben aan een getuigeverkla- ring dat de dader zich met een Zwitserse auto uit de voelen had gemaakt hei geen later werd herroepen tast nog in het duister. Cyprus zal ais president van zijn h'cwaggerechtshof een Westduits jurist krijgen; dr. Ernst Forthoff. De grond wet van het binnenkort onafhankelijke Cyprus bepaalt dat de president van het hoogste rechtscollege neutraal (dus niet Grieks of Turks) moet zijn Van één onzer verslaggever* SOESTDIJK. Prinses Irene is gis teren op Soesldijk teruggekeerd. Zij heeft na een bezoek aan de Oecu menische jeugdconferentie in Lausanne, twee dagen doorgebracht in Sankt An ton. Tijdens die dagen is het voortdu rend regenachtig en kil geweest. Advertentie „EET SMAKELIJK" „PROOST" Msar wat moet je xeggen, als je samen m de geurige wolken van een heerlijke sigaar bent „GENIET 'M" Ook al zegt U het niet, U doet het dir«ct-sd bij de eerste trekken aan een Karei I ELEGANT, de vernieuwde, verjongde, geperfectioneerde bolknak, met de bij kenners zo geliefde naam. Deelt U nog eens rond uk dat fraaie kistje, U legt er eer mee in.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7