fiTammarsfc/oe/c/ luisterde even Positie Katanga blijft nog vaag Blanken vrezen op Nieuw-Guinea „tweede Congo" Op de fiets uit Arabië Tweemaal Russisch van onpartijdig onderzoek verbod vllegkanipschip Zeven klimmers geketend de dood in Toon kuste de bruid niet De Bilt: Regen Nederland wint van Italië Sousa voor Loemoemba Congolese gedelegeerde V.N. geen vuiltje aan de lucht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ,->Pygmeeënschilder" uit Congo gevlucht Tariefsverlaging gevraagd voor bejaarden en invaliden Bases geen Meer mensen keren terug Ongegrond Onjuist verwijt Oost-Duitser kwam in Limburg inbreken Lodge: Wij nemen foto's, zij doden mensen Als. Gevechten in Kameroen Braziliaans voor Vlissingen Hondse sprong IH ielser reed bovenop stilstaande auto Hoofdkantoor'. Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24. Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4615 Donderdag 28 juli 1960 Hammarskjoeld en Wigny: aankomst 10.00 BELGEN BLIJVEN Hammarskjoeld en Wigny: vertrek 16.00 BEREID IN CONGO TE WERKEN FESTIVAL IN KNOKKE Van een onzer verslaggevers KNOKKE De Nederlandse deel nemers aan het zangconcours te Knokke hebben gisteravond met een puntenverschil van 100 gewonnen van de Italiaanse équipe. Hiermee is de Nederlandse groep winnaar geworden van de tweede ronde van dit festival. Zij zal vanavond in de finale uitko men tegen de winnaar van de eerste ronde, de Duitse ploeg. Groot was de vreugde onder de Nederlandse vocalisten toen dit nieuws bekend werd. De Nederlanders hebben zich nu in totaal 812 punten verwor ven en staan hiermede opmerkelijk hoger geclassificeerd dan de Duitsers. NAIROBI (AP) De Belgische kunst schilder Jean Pierre Hallet is gisteren met een auto vol kunstschatten in Nai robi aangekomen. Hallet is twaalf jaar in Congo geweest. De jaatste jaren woonde hij bij Pygmeeën. Hij is vermoe delijk de enige blanke die de ongeschre ven taal van de Congolese Pygmeeën spreekt. i Hallet bracht een grote collectie snij werk. beeldjes, maskers en andere Afri kaanse kunstnijverheid mee. Hij zoekt nu een huis, ..ergens in de beschaafde wereld", om een museum van Pygmee enkunst in te richten. DEN HAAG Het Haagse raadslid niej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoek-f stra (VVD) heeft aan B. en W. de vraag, gesteld of hetcollege bereid is bij de Haagse tramwegmaatschappij te bevor deren dat een verlaagd tarief wordt inge- voerd voor bejaarden en invaliden die buite'n het spitsuur van bus of tram ge- bruik willen maken. Zij wijst in dit verband op de goed geslaagde proefnemingen bij het Amster damse gemeentevervoerbedrijf. Voor (1e drieëntwintig-jarige Adrianus Verhoeven en zijn der tienjarige broer Henk, beiden uit Puttershoek was het gisteren een grote dag. Om half twaalf fietsten zij de Belgisch-Nederlandse grens bij Esschen over. Zevenduizend kilometer had Adrianus toen ge fietst, van Turaif in Saoedisch- Arabië naar Nederland. Een tocht die hem voerde door hete, droge woestijnen en kale, koude bergen. In twee maanden fietste hij door negen landen. Op zijn tocht ontmoette hij Becloeinen en bevallige Griekse vrouwen. Zijn broer Henk fietste met hem mee vanaf Rome. Op pagina twee kunt u het een en ander over hun avonturen lezen. Van onze correspondent BRUSSEL „Wij hebben twee uur gepraat en hij beeft twee uur geluisterd!", aldus De Schrijver, de Belgische minister voor Afri kaanse zaken, nadat secretaris-generaal Hammarskjoeld van de Ver enigde Naties, uitgeleide gedaan door minister Wigny, gisteren weer uit Brussel vertrokken was out naar Leopoldstad door te reizen. Van '10 tot 4 uur was Hammarskjoeld in de Belgische hoofdstad voor overleg met de Belgische regering over de toestand in Congo en een onderhoud met koning' Boudewijn. Voor hij gistermorgen uit New York vertrok had hij nog een lang onderhoud met de Congolese premier Loemoemba. Uit het commentaar van minister De Schrijver is de inhoud van het overleg al vrij duidelijk geworden. Van Belgische zijde is uit eengezet dat men hoopt en verwacht dat de strijdkrachten der Ver enigde Naties spoedig sterk genoeg zullen zijn om werkelijk de orde te kunnen handhaven en dat onder orde moet worden verstaan dat er weer rustig kan worden gewerkt. Als het zover is, wil België zijn troepen terugtrekken. I I woordelijkheid te worden verwacht, "Wij 2 3 fllC bereiden een politiek voor die rekening j houdt met de ineenstorting van Congo, 1 t t» r zei hij. Congo betekende 5 procent van Y'(w\(lp Y' Y onze export; drie a vier miljard franken 3/v/I vlV V >1 li dividenden in perioden van hoogconjunc- i tuur, waarvan de helft als belastingen Uit de verklaring die de ministerssan <je schatkist ten goede kwam. Eyskens, Wigny en ook Gilson, de mi-; nister van landsverdediging, gister- Ineenstorting avond aflegden, is evenwel niet op te Dit, aldus Eyskens, stelt voor België maken wat er nu precies over Katanga echter maar een beperkt probleem. Voor is besproken. De Belgische regering Congo evenwel stelt het een onbeperkt heeft erop gewezen dat in Katanga, probleem. Want zonder Belgische mede anders dan in andere provincies, orde werking stort Congo totaal in elkaar en en rust heersen en dat. de Belgische i J" .1? J°?r weken, maar voor -■ 5 maanden. Want het zal veel lyd vergen torlS' v i velzoek van de 1 i eer de internationale hulp effectief kan tit f T- worden. Onze dokters, aldus Eyskens, Wat de positie van Katanga in de onze technici, onze ambtenaren en Congolese gemeenschap betreft daar- nieuwe jonge mensen staan klaar om in heeft de Belgische regering zich niet WASHINGTON (Reuter) Vreemd keek premier Loe moemba van Congo gisteren op toen 'hij op het vliegveld van Washington officieel werd ver welkomd. Een muziekkorps van de Amerikaanse strijdkrachten speelde het Amerikaanse volks liedsaluutschoten daverden over het terrein, een erewacht presenteerde stram het geweer. Toen klonk er in plaats van het volkslied van Congo dat Loemoemba verwachtte een vrolijke Amerikaanse mars: de onverslijtbare Stars and Stripes forever van John Philip Sousa. Bij de inspectie van de ere wacht weerklonk een melodieuze melodie van Irving Berlin. Maar het volkslied van de nieuwe staat werd niet gespeeld. We hadden geen muziek van het Congolese volkslied voor handen, aldus het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton. Het orkest kon het daarom niet in studeren. Met de vlag van Congo lukte het beter, hoewel men zich had moeten haasten om het dundoek nog op tijd voor Loemoemba's aankomst in elkaar te naaien. O Fred, ik heb geloof ik te hard geblazen. CORTINA d'AMPEZZO (AP) Zeven jonge amateur-bergbeklim mers die de gevaren van het alpinis me hadden onderschat, zijn giste ren dood aangetroffen in een 800 me ter diepe gletsjerspleet van de Ante- lao nabij Cortina d'Ampezzo. Het touw dat hen hij de beklimming en afdaling had moeten beveiligen, ver bond de zeven lijken nog toen een reddingsploeg hen ontdekte. Vroeg in de ochtend van de vorige dag was het zevental vier mannen en drie vrouwen van 21 tot 28 jaar uit San Vito di Cadore vertrokken om de 3263 meter hoge berg. op 15 km van het Italiaanse wintersportcentrum Cortina d'Ampezzo, te beklimmen. Zonder gids Des avonds was het onervaren gezel schap, dat gemeend had het zonder een gids te kunnen stellen, nog niet terug in hun hotel. Gisterochtend toog een reddingsploeg op weg die de zeven ten slotte op de bodem van een diepe kloof terug vond. Men vermoedt dat een van hen is ge vallen en dat het touw hen allen in de afgrond heeft meegesleurd. De redders vonden op de top van de berg een pikhouweel terug dat naar men aanneemt aan de ongelukkigen toebe hoorde. Daaruit zou blijken dat zij de top hadden bereikt en op de terugweg in de diepte zijn gevallen. HOLLANDIA (ANP) De Congolese tragedie blijkt haar in vloed op de blanken in Nederlands Nieuw-Guinea niet te hebben gemist. De in Hollandia verschijnende Nieuw-Guinea Koerier signaleert, dat een groter aantal blanken naar Nederland terug keert dan ooit tevoren. Dat vergroot de ongerustheid onder de „blijvers", aldus het blad. De Nieuw-Guinea Koerier noemt nog een oorzaak voor de toeneming van het aantal repatrianten: de aan gekondigde maatregelen tot versnel ling van de zelfbeschikking van de bevolking van Nieuw-Guinea. Om dat deze maatregelen de invloed van de autochtone bevolking op de gang van zaken in Nederlands Nieuw-Guinea zullen vergroten, vre zen sommige Europeanen, dat de ontwikkeling zal uitlopen op een ramp als in Congo. Daar komt nog bij, aldus het blad, dat velen uit de berichten over de toekomstige Nieuw-Guinearaad con cluderen dat er in dat lichaam geen gekozen Europese afgevaardigden zitting zullen hebben. Het lot van de niet-autochtone groep zou daardoor geheel in handen van de Papoea's komen. Dc Nieuw-Guina Koerier meent dat de pessimistische gedachten over de Nieuw-Guinearaad ongegrond zijn. In de eerste plaats zal het nog wel even duren voor de raad is samengesteld in grote gebieden moeten kiezerslijs ten worden opgesteld, hetgeen bij het ontbreken van een burgerlijke stand weinig minder inhoudt dan een volks telling in de tweede plaats komt ook het niet-autochtone element in de Nieuw-Guinearaad aan bod. De ver kiezingspraktijk zal moeten uitmaken of de kansen, die er voor de niet- autochtonen zijn, ook inderdaad zullen worden benut. Het blad commentarieert: „Het ver wijt dat de democratisering van het bestuur regel) echt naar een tweede Congo moet leiden, achten wij te enen male onjuist. Niet ten onrechte wordt Van onze correspondent ROERMOND. Van Aken uit is een 29-jarige Oostduitser de laatste maan den tientallen malen op de trein naar Limburg gestapt om daar in verschei dene plaatsen zijn slag te slaan. Bij nachtelijke inbraken de buit varieerde van tien tot tweeduizend gulden aan geld en goederen heeft hij voor vele duizenden gestolen. De politie van Kerkrade heeft de man, te mengen. Verder heeft men van Belgische kant de mogelijkheid voor een compromis blijkbaar willen open laten, omdat de terugtrekking van de Belgische troepen uit Katanga nog niet actueel is. Er zijn immers nog niet voldoende troepen van de Verenigde Naties in Congo om daar van een deel te kunnen afzonderen om eventueel Katanga te gaan bezetten. Het probleem van de twee Belgische bases in Congo blijft de Belgische rege ring beschouwen als een probleem dat alleen België en Congo raakt. weer in Congo te werken, maar dan. moet hun tenminste een minimum aan zeker heid worden gegarandeerd. Ook moeten de gepleegde wandaden worden bestraft. SCHIPHOL (ANP) De Congole se gedelegeerde bij de Veiligheidsraad Thomas Kanza meent dat de rust in zijn land volledig is hersteld. Ieder een is nu veilig dank zij het politie- leger van de Verenigde Naties. „Wij zullen naar ik denk geen beroep meer doen op Rusland", voegde hij hier nog aan toe. Kanza, die tevens lid is van het kabi- Hulp nodig Met bijzonder veel kracht heeft de Belgische regering Hammarskjoeld ge wezen op de noodzakelijkheid om waar ook Europeanen geïsoleerd leven, hulp te bieden en zij heeft er bovendien op aangedrongen dat wanneer ergens troe pen van de Verenigde Naties optreden, zij daar ook blijven. Want nadat Abessijnse troepen Watsa in het noord oosten van Congo hadden bezet, hebben zij zich teruggetrokken; daarna zijn er S. G.; tijdens een van zijn vele inbraken twee Belgen vermoord. Hammarskjoeld oT*r1anr1 Vna+rnnt Vnnr r1#s nffifÏAr Heelt door Engelsen en Fransen nu aan de Belgen het verwijt gericht, niet dat zij de soevereiniteit dit jaar te vlug zou den hebben overgedragen, maar dat zij in de jaren die voorbij zijn gegaan, geen enkele voorbereiding tot die soe vereiniteitsoverdracht hebben getrof fen. Er is in Congo niet doelbewust ge werkt aan de vorming van een Congo lese elite, die op het kritieke moment in staat zou zijn om de nieuwe staat te regeren. Toen de situatie plotseling niet meer houdbaar bleek, stond men voor de noodzaak om het gezag in handen te geven van een lagere PTT- ambtenaar als premier en een weg gelopen priesterleerling als president, die beiden slechts opvielen door één eigenschap: hun grote mond." op heterdaad betrapt. Voor de officier heeft G. inmiddels elf inbraken bekend: vier in Kerkrade, vier in Sittard en drie in Geleen. In Sittard zijn de afgelopen weken twaalf inbraken gepleegd. De politie neemt aan, dat de Oostduitser ook deze op zijn naam heeft staan, evenals enkele nog niet opgeloste diefstallen in Kerkrade. 's Avonds reisde G. per trein van Aken naar Sittard en Geleen om vandaar uit op pad te gaan. 's Morgens reisde hij met zijn buit naar Aken terug. In Duitsland is de man al vijftien maal veroordeeld. IJMUIDEN. De twee en een half jarige Leendert Plug uit IJmuiden daar gistermiddag verdronken in vijver voor het cultureel gebouw. toegezegd dit probleem in Leopold stad te zullen bespreken. Dit was voor zover bekend zijn enige positieve ant woord. De secretaris-generaal heeft voor zijn vertrek niet meer gezegd dan dat het overleg „nuttig en aangenaam" was ge weest. De Belgische ministers hebben zich beperkt tot de vage verklaring, dat begrip voor het Belgische standpunt ge bleken was en uit een nadere verklaring van minister Wigny bleek, dat hij voor al blij was omdat Hammarskjoeld nu zeer duidelijk over dat Belgische stand punt is ingelicht. Het moet dus inder daad een zeer eenzijdig gesprek zijn ge weest. Premier Eyskens ging gisteravond nog in op de invloed die de tragische ge beurtenissen in Congo hebben op de de Belgische binnenlandse politiek. Van j ons behoeft geen vlucht voor de verant- Deze foto van een Russische Toe-16, zei Lodge in de Veiligheidsraad, werd genomen toen het verkenningsvliegtuig vlak langs de kust van Alaska vloog. net van Congo, zei dit alles gistermid dag tijdens een kort oponthoud op Schip hol, op doorreis van New York naar Brazzaville. „Wij hopen maar dat de Belgen hun troepen snel zullen terugtrekken, liever vandaag dan morgen, ook uit Katanga en de twee Belgische militaire bases", zei Kanza. Overigens meende hij dat Katan- .ga geen probleem vormt, premier Tsjom- be zal wel inzien dat Katanga bij Congo hoort en niet onafhankelijk moet wor den. Minister Kanza geloofde niet dat er tegen Tsjombe geweld gebruikt behoeft te worden. „Ik twijfel er niet aan of wij zullen hem mondeling kunnen overtui gen" aldus de minister. Ook wat Congo's financiën betreft was Kanza zeer optimistisch alle financiële problemen zullen spoedig worden opge lost en wat het contract met de Ameri kaanse financier Detwiler aangaat: in principe is de Congolese regering er mee akkoord gegaan, maar, aldus zei Kanza met nadruk, er is nog geen enkele over eenkomst getekend. Detwiler zelf zei gisteren over zijn veelomvattende plan voor de ontwikke ling van Congo: „Wij hebben inderdaad een akkoord met de Congolese regering, dat is ondertekend door verscheidene van haar functionarissen". Als de situatie op Nieuw-Guinea kri tiek wordt, zo betoogt het blad, is dank zij de Nieuw-Guinearaad een Nieuw- Guinese elite aanwezig, die de verant woordelijkheid kan dragen. De Nieuw-Guinea Koerier besluit: Niemand weet of wij in Nieuw-Guinea voldoende tijd krijgen om dit vormings proces te voltooien. Als men er echter mee zou wachten totdat de massa van losgeslagen individuen (die in Nieuw- Guinea nog nauwelijks aanwezig is) zijn eisen zou gaan stellen, dan zou men te iaat zijn en dan zou een kata- strofe als in Congo niet te vermijden zijn. JAOENDE (AFP) Bij een treffen tussen eenheden van Kameroens gere gelde leger en opstandelingen in het ge bied van Bamendjoe, zijn honderdder tig rebellen gesneuveld. Vijftig van de doden waren in uniform gestoken. Er zijn enige gevangenen gemaakt» TOON Hermans kuste de bruid van een afstandje gistermiddag; de bruidegom kwam tussenbeide. Het bleef nu bij een tuitmond en een lieve lach van de charmante bruid. De bruidegom was Tony Nüsser, de drum mer van het orkestje dat Toon Hermans in zijn one-man-show begeleidt, de bruid mej. Elly van Oosten. De ambtenaar van de Rotterdamse burgerlyke stand verbond hen gisteren de echt op de hulpsecretarie van Eigen nieuwsdienst NEW YORK. De Sowjetunie heeft overeenkomstig de verwachtingen het streven van het westen naar een onpar tijdig onderzoek naar het verdwijnen van de Amerikaanse RB-47 boven de Barentszee getorpedeerd met twee veto's. Het ene veto werd uitgesproken over de Amerikaanse resolutie waarin werd aangedrongen op een door Amerika, Rus land en een derde land samen te stellen onpartijdige commissie van onderzoek. Het tweede veto gold de Italiaanse reso lutie waarin een onderzoek van het In ternationale Rode Kruis werd gevraagd. De Veiligheidsraad verwierp ook de resolutie waarin Moskou aandrong op veroordeling van Amerika. Alleen Polen Bij alle drie de stemmingen vond Rusland alleen Polen aan rijn zijde. Amerika kreeg de steun van de overige acht landen in de raad. De veto's van de Sowjetunie waren liet 88e en 89e. De Amerikaan Henry Cabot Lodge toonde tegen het einde van het debat kaarten en foto's ter ondersteuning van zijn betoog, dal de Sowjetunie evengoed verkenningen langs de Amerikaanse kustuitvoerde als Amerika langs de kusten en grenzen van de Sowjetunie. Jacht op Polaris Lodge vertelde dat. de Wega, een Rus sische trawler, omstreeks het einde van april had geprobeerd op slechts 13 mijl van de Amerikaanse oostkust een raket van het type Polaris te bemachtigen nadat die door de reactor-onderzeeër George Washington was gelanceerd. Hij liet ook een foto zien van een ver kenningsvliegtuig van de Rode lucht macht. een Toe-16, dat in 1959. en dit jaar dicht langs de kust van Alaska zou heb ben gevlogen en daar zou zijn gefoto grafeerd. Lodge kwam aan het einde van zijn betoog tot deze snijdende conclusie: Het verschil tussen de Verenigde Staten en Hillegersberg. Toon Hermans was gastI de Sowjetunie is dit: Wij nemen foto' op dit feest. 1 zij doden mensen. Met dit handgebaar maakte de Rus Koeznetsof in de Veiligheids raad duidelijk dat aan de lange lijst van Russische veto's een 88e moest worden toegevoegd. Daarna volgde nog veto no. 89. VLISSINGEN. Gistermorgen arri veerde op de rede van Vlissingen het Braziliaanse vliegkampschip ..Minas Ge- ra's - Met behulp van de sleepboot ..Scaldis voer de reus op liet traject voor de Vlaamse kust ten behoeve van het demagnetiseren (ongevoelig maken voor magnetische mijnen). Het vliegkampschip werd enkele ia- ren geleden van de Royal Navy over genomen en bij de Verolme-seheepswerf op Rozenburg geheel verbouwd en ge moderniseerd. De werkzaamheden duur den drie jaar en kostten dertig miljoen gulden. Oospronkelijk heette het schip ..Vengeance"; het is van "de zelfde klas se als onze inmiddels reeds gemoderni seerde „Karei Doorman". De „Minas Gerais" heeft ongeveer 1400 opvarenden een waterverplaatsing van 14000 ton en is 211 meter lang. TERNEUZEN. Op de rijbaan van cle Axelsestraat botste cis wicrrijd&t R van D. bovenop de stilstaande perso! nenauto, die rechts van de weg stond en eigendom is van H. A. v. d B Auto en fiets werden beschadigd. Per^ soonlijke ongelukken deden zich rret voor. NEW YORK (AP) Het was een hondje met een taai leven. Het beboer de tot de ongelukkige proefdieren die op i het dak van een ziekenhuis in een kennel zaten opgesloten, maar het wist los te komen en maakte een noodsprong naar de vrije straat twaalf verdiepingen la ger. Het vloog door de voorruit van een geparkeerde auto en kwam naast het stuurwiel op de bank terecht. Groot won der: het mankeerde bijna niets. Het dier rende via de verbrijzelde ruit de straat weer op. In het ziekenhuis ver leende men het eerste hulp voor snij- en schaafwonden. Of het diertje daarna weer naar het dak is gebracht, ver meldt de historie niet, maar net lijk* wel waarschijnlijk. O Ilet K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: 29 juli: 20.35; maan op 22.54. Zelfs hier is het nat. op 4.57, zon onder 11.06, maan onder

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1