NOODSEINEN BLIJVEN DOOR CONGO FLITSEN Soekarno's leven vaak „in gevaar" Rockefeller richt blik op Witte Huis RederijenWij geven strijd niet op Al 30.000 Belgen namen de wijk na dertigste juni Alarm voor Valdivia VERONTWAARDIGING OM POLITIEKE" GENERAAL LEVEN IN DE REPUBLIKEINSE BROUWERIJ Geen stappen bij Verenigde Staten Niet .prijzenswaardig' OPLOSSING VAN HET SPEL DER 7 VERGISSINGEN WOORDJE BRIEFKAART MAAKT VAKANTIEGROET DUUR Terwijl reddingsplan wordt gemaakt: Nieuwe sprong naar vrijheid NA DE RAMPZALIGE START VAN CONGO ZEEUWSCH DAGBLAD OPRUIMING DE „WAARHEID" Opnieuw dodelijk ongeluk in La Courtine Vragen over rapport Faunabeheer n PARTIJCONGRES NU ONDER SPANNING Minister Van Roov houdt voet bij stuk Slechte dienst Bestiaal ieder volk Briefjes Kortsluiting Misplaatst SALOMON OORDEEL VERWACHT VAN MINISTERIES Zi was te mooi ARABISCHE TOORN OVER PERZIË „Afrekening" Twee projecten aanbesteed op Nieuw-Guinea Dinsdag 26 juli 1960 Pag- S Verscheidene dagen geleden ont ving men in Leopoldstad noodseinen van een groep van 200 Europeanen. Gisteren bleek dat deze mensen te voet van Boeta onderweg zijn naar Stanleyville. Bij de velen die Congo thans ver laten, bevinden zich ook tal van Amerikaanse Baptistische zendelin gen. Sinds 1878 hebben Amerikaanse Baptisten in Congo gewerkt. Het is twijfelachtig of zij er voorlopig zullen weerkeren. De Belgische regering heeft intussen, een grootscheeps plan voor redding van alle Europeanen die nog in Congo i in gevaar verkeren, aan de Verenigde Naties voorgelegd. Secretaris-generaa I Hammarskjoeld zal er woensdag, bij zijn bezoek aan Brussel dat gisteren werd aangekondigd zeker met de Belgische autoriteiten over spreken, „BRAND EN MOORD" Zelfs in Oostenrijk werd gisteren een mysterieuze radioboodschap opgevan gen die uit Congo afkomstig heette te zijn. Daarin deden in nood verkerende Europeanen een dringend verzoek om hulp. Zij verkeerden in het grootste levensgevaar, deelden zij mee. „Tot dusver stichtten de Congolezen alleen branden. Nu staan moorden op hun pro- gramma", aldus deze noodkreet uit het Congolese oerwoud. Belgische strijdkrachten, tienduizend man omvattend, hebben thans 25 ge- 1 bieden in de jonge staat volledig onder controle. Alleen in Leopoldstad hebben de troepen van de Verenigde Naties volledig hun plaats ingenomen. Hoewel er volgens de deskundigen van de Verenigde Naties in Congo nog geen gevaar bestaat voor het uitbreken van epidemieën, is de toestand op het gebied van de gezondheid er nog steeds kritiek. Vijf keer per dag controleren experts van de Wereldvoedselorganisa tie het drinkwater in Leopoldstad; tot dusver is het zuiver gebleken. Drie uur lang pleegde secretaris-ge- Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Nog altijd verkeren er Europeanen in Congo in levensgevaar. Voortdurend krijgt het Belgische leger in! de vroegere kolonie verzoeken om hulp van blanken die op ge- isoleerde posten door inheemsen worden lastig gevallen. De Bel gische ambassade in Leopoldstad deelde gisteren mee, dat bijna de helft van de ruim 80.000 Belgen die eens in Congo woonden, het land al hebben verlaten. Dertigduizend namen de wijk sinds de jonge staat onafhankelijk was geworden op 30 juni. neraal Hammarskjoeld gisteren in New York overleg met premier Loe- moemba van Congo. Na zijn bezoek aan Brussel vlieg Hammarskjoeld door naar Congo, waar hij donderdag hoopt aan te komen. GEEN CONNECTIES Intussen liet het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken giste ren duidelijk blijken, dat de regering in Washington geen connecties onder houdt met de New Yorkse financier en plannenmaker Edgar Detwiler. die zo als gemeld Congo financieel en eco nomisch op poten wil zetten. Detwiler heeft het ministerie een algemene in druk gegeven van zijn plannen, meer ook niet, zo blijkt uit een verklaring van het State Department. Dag en nacht komen er thans op het vliegveld van Leopoldstad toestellen vol militairen en uitrustingsstukken aan voor de strijdkrachten van de Ver enigde Naties in Congo. Tegen het ein de van de week hoopt men de sterkte van het politieleger te hebben opge voerd tot tienduizend man- Hoewel het op het ogenblik in Stan- leystad rustig is, hebben de troepen van de Verenigde Naties de Congolese militairen daar nog altijd niet kunnen bewegen tot het afleggen van hun wa pens. Ethiopische militairen lossen thans de Tunesische eenheden af die eerder naar Stanleyville waren gezon den. De Amerikaanse generaal Wheeler is inmiddels ook in Leopoldstad gearri veerd. Hij neemt de leiding op zich van het opruimen van wrakken en andere obstakels die het Congolese transport- bestel belemmeren. Zijn voornaamste taak ligt in de havenstad Matadi. Er zijn in Matadi al belangrijke vor deringen gemaakt. In de haven heerst grote bedrijvigheid. Een oliepijpleiding van de haven naar Leopoldstad is weer volledig in gebruik. Ook het vervoer van olie per trein van Matadi naar de hoofdstad van Congo is weer op gang gebracht. Eigen nieuwsdienst BERLIJN Zestien Congolese vakverenigingsbestuurders worden in Leipzig aan de Oostduitse „hoge school voor het vakverenigings wezen" opgeleid. Een van hen zei gisteren dat zijn collega's en hij naar Oost-Duitsland gingen,aangezien werkelijke hulp' uitsluitend van de socialistische landen verwacht kan worden". „Wanneer wij straks naar Congo terugkeren, zullen wij er zorg voor dragen de waarheid omtrent het socialistische Duitsland te verbrei den", zei deze Congolese vakbonds leider. DEN HAAG (ANP) Opnieuw is in La Courtine een Nederlandse sol daat bij een auto-ongeluk om het le ven gekomen. In de buurt van La Courtine, in het plaatsje Tarnac, moest de negentienjarige dienstplich tige soldaat G. Th. P. van der Vaart uit Vinkeveen zondagmiddag met zijn ééntonner ver naar rechts uitwijken, toen een tegemoetkomende Franse personenauto te veel uithaalde. De legerwagen schoot van de weg en sloeg om. Van der Vaart werd met ern stige buikwonden naar een ziekenhuis gebracht, waar hij gistermorgen is overleden. Eveneens zondagmiddag verongelukte de twintigjarige dienstplichtige soldaat J. J. Monkel uit Bloemendaal. Hij kwam om het leven, toen zijn jeep in een haarspeldbocht van de weg raakte en in een ravijn viel. DEN HAAG. Het communistische Tweede-Kamerlid Borst heeft aan minis ter Marijnen gevraagd of het juist is, dat de commissie die met het onderzoek i naar het beleid van de directeur Fauna- beheer was belast, inmiddels verslag aan j de minister heeft uitgebracht. De heer Borst vraagt de minister de inhoud van dit rapport openbaar te ma ken of vertrouwelijk aan de leden van de Staten-Generaal voor te leggen. SANTIAGO DE CHILE (Reuter) In de zwaarbeproefde Chileense stad Valdivia heeft het militaire ge zag gisteren opnieuw de alarmtoe stand afgekondigd als voorzorgs maatregel voor een dreigende over stroming. Al maanden dreigt het water van het meer Rinihue, op een 90 km af stand in de bergen gelegen, zich via een vallei op de aan zeè gelegen stad te storten daar de natuurlijke afwate ring bij de aardbevingsramp door aard verschuivingen verstoord werd. Tot nu toe kon men met inderhaast ge graven kanalen het gevaar van over stroming bezweren. Het water is ech ter nu zo hoog gestegen dat het elk ogenblik zijn eigen weg kan gaan zoe ken en in de stad ten tweede male een ramp kan veroorzaken. De bevolking heeft de afkondiging van het alarm kalm opgevat. Er zijn voorbereidingen getroffen de bewoners uit de meest bedreigde stadsdelen ogen blikkelijk te kunnen evacueren. Van onze correspondent KOPENHAGEN. Opnieuw heeft een Tsjechisch echtpaar in de Deense Oostzeehaven Gedser een noodsprong naar de vrijheid gemaakt die met succes werd be kroond. Toen gisterochtend de Oostduitse veerboot uit Warne- münde de haven van Gedser bin nenvoer, stonder er al tientallen nieuwsgierigen aan de kade te kijken, getrokken door het inci- cent van de vorige dag, toen ook al een Tsjechische familie zich door een sprong in de haven aan het communistische gezag had onttrokken en asiel in Denemar ken gevonden. De kijkers werden ook gisteren niet teleurgesteld. Toen het schip meerde en de meeste passagiers zich aan de landzijde hadden ver zameld, sprongen van de andere kant een man en een vrouw, elk met een kind op de arm. in zee en zwommen naar een andere kade. Het bleek een Praags hoog- lerarengezin te zijn dat voor het regime vluchtte en het succesvol le idee van hun vrienden van een dag eerder navolgde. (De veerbo ten uit Warnemünde hebben be halve reizigers met speciale visa, ook toeristen aan boord die ech- ier het schip in Deense havens niet mogen verlaten.) DJAKARTA (Reuter). ,,Een be paalde groep" stelt pogingen in het werk om het leger op te zetten tegen president Soekarno; die mening heeft gisteren in Djakarta luitenanLkolo- nel Soenarjo, het hoofd van de Indo nesische legervoorlichtingsdienst ten beste gegeven. Hij noemde geesn na men van leden van de groep waarop hij zinspeelde. Hij zei: „Deze groep is tegen stabiliteit, omdat een stabie le toestand de voedingsbodem elimi neert waarop haar actie steunt. Niet temin vormen haar handelingen het delict landverraad." Waar Soenarjo dan ook op mag heb ben gezinspeeld, de actie tegen de com munisten die zich veertien dagen ge leden openlijke kritiek op het beleid van de regering veroorloofden gaat on verdroten voort. Gisteren is ^ïet linkse dagblad Bintang Timur voor onbepaal de duur verboden voor de publlkatie van berichten over de arrestatie van voor mannen van de Indonesische commu nistische partij. Een woordvoerder van het leger zei. dat Bintang Timur tendentieuze berich ten had gepubliceerd, die afbreuk zou den kunnen doen aan ..het vertrouwen van het volk in de politiek, die thans door het leger wordt gevolgd in het be- Van onze correspondent BRUSSEL Het Belgische kern kabinet de groep ministers die, zich van dag tot dag en zo nodig - van uur tot uur met Congo bezig houdt heeft gisteren twee maal! vergaderd en verontwaardigde aan dacht besteed aan een interview dat generaal von Horn, de bevelhebber van de strijdkrachten der Verenig-1 de Naties in Congo, aan een redac- i teur van de Londense Daily Mail moet hebben toegestaan. De generaal zou gezegd hebben dat de troepen van de Verenigde Naties ook naar ICatanga gaan zodra ze maar j sterk genoeg zijn. Zo luiden de in- structies. Von Horn zou bovendien heb ben gezegd dat de troepen van de Verenigde Naties er voor zullen zorgen, dat aan „het separatistisch gedoe van Tsjombe" een einde wordt gemaakt en dat elke Belgische soldaat Congo ver laat. Premier Eyskens heeft generaal von Horn gisteren m het begin van de mid dag verweten aan politiek te doen. De generaal heeft geen recht zich uit le spreken zoals hij gedaan zou hebben en de Belgische regering heeft daar om bij de Verenigde Naties tegen zijn uitlatingen geprotesteerd. Later in de middag werd te Brussel i vernomen dat generaal von Horns ver klaringen niet goed zouden zijn weer gegeven en Eyskens zei daarover ver heugend te zijn. Doch of de generaal zijn verklaringen nu wel of niet heeft afgelegd de vraag of de Verenigde Naties troepen naar Katanga zullen zenden en ook de vraag of de Belgen in Katanga sub sidiair op hun bases <de grote basis ICamina ligt in het westen van Ka- tanga i troepen zullen kunnen handha ven, blijft hier natuurlijk grote zorgen baren. Men mag voor zeker houden, dat dit vraagstuk zal worden bespro ken met Hammarskjoeld. de secretaris generaal der Verenigde Naties, die woensdag te Brussel wordt verwacht. NA UITLATING BURKE Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met zijn uitspraken over de militaire maatregelen van de Nederlandse regering in Nieuw-Guinea heeft de Amerikaanse admiraal Burke tijdens zijn op 28 juni in Den Haag ge houden persconferentie geen uitspraken gedaan in een „controversiële aange legenheid". Zo luidt het antwoord van minister president De Quay en minister Luns op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid De Kadt (arb.). De mededelingen van admiraal Burke had den betrekking op een door de regering genomen en door de Tweede Kamer goedgekeurde beslissing. Nederland zal dus bij de Verenigde Staten geen enkele stap doen. De persconferentie van admi raal Burke werd niet belegd op verzoek of met medewerking van regeringsin stanties. Eigen nieuwsdienst CHICAGO. Gouverneur Nelson Rockefeller van New York is vice- president Nixon te slim af geweest, en dat bracht gisteren, op de eerste dag van het partijcongres dat de Republikeinse kandidaten voor het presidentschap en vice-president schap moet opleveren, veel leven in de brouwerij. Na de overeenstemming die Rocke feller en Nixon het afgelopen weekeinde heetten te hebben bereikt en die de weg scheen te hebben geëffend voor een hechte eenheid in de partij gelederen kwam Rockefeller bij verrassing met de onder bedekte ter men geuite verzekering dat hij wèl in aanmerking zou willen komen voor de kandidatuur voor het presidentschap. Enkele uren eerder had hij verklaard dat hij de kandidatuur voor het vice- presidentschap beslist niet wenste. Toch geen wegvallen dus van de kans op onverwachte politieké zetten van Rockefeller, zonder wiens mach tige politieke aanhang in New York de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap het bij de verkiezingen in november moeilijk zal kunnen stellen. WELGEVALLIG De onverwachte zet van Rockefeller scheen het heel wat minder uitgemaakt te maken dat Nixon de grote tegen speler van de Democratische kandidaat, John Kennedy, zal worden. Vele Repu blikeinen was die nieuwe ontwikkeling welgevallig, al zou het alleen maar zijn Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Van Rooy blijft van mening dat zijn overweging om het door de Nederlandse vereniging voor suxuele hervorming georganiseer de congres over geboorteregeling niet te openen, juist was. „Family plan ning". een van de onderwerpen die tij dens het congres ter sprake kwamen, kan men moeilijk anders zien dan als een ander woord voor geboortebeper king, zo deelt hij mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid N. van der Veen (P.S.P.». Met de minister persoonlijk heeft de j N.V.S.H. tevoren geen overleg gepleegd. Wel is er overleg geweest met de direcA I teur-generaal van de volksgezondheid» die van mening was dat een uitnodi ging aan de minister om het congres te openen niet opportuun was. De reden waarom de minister inder tijd weigerde het congres te openen, was'j gebaseeerd op de principiële bezwaren die bij bepaalde bevolkingsgroepen te gen de N.V.S.H. zouden bestaan en die zouden berusten op de telkens gegeven voorstelling van zaken die de geboor tebeperking als een plictit voor de ge huwden doet voorkomen. In een verweer aan de minister heeft de N.V.S.H daarna geprotesteerd tegen deze motivering, die zij in strijd acht met haar werkelijke doelstelling. VENLO. Een 29-jarige Duitser, die met een trucje in Venlo op een goedko pe manier twee kostuums wilde be machtigen. zit nu achter slot en gren del. Het duurde nogal lang voor hij zijn keus had bepaald. Toen het eindelijk zo ver was ontdekte de bediende dat hij de twee kostuums die hij wilde hebben, van goedkope prijskaartjes had voor zien. ..Een grapje", zei de Duitser, maar de politie neemt het ernstig op. De grappenmaker was J. D. uit Krefeld. Niet „de neger" maar de horde door Louis Sinner VORIGE week is een voorlopig verslag over de gruweldaden in Congo verschenen. Het is een verschrikkelijk rapport en vooral triest, omdat de machtsdronken Congolezen hun woede tot kleuters van vijf en zes jaar hebben uitgestrekt. Het is nog slechts een voorlopig rapport, maar het zal moeilijk kunnen worden overtroffen door het definitieve verhaal, dat' nog moet worden geschreven. dieven. Een horde uit het Duitse volk heeft twaalf jaren lang van chaos en verwording een systeem kunnen maken. Zelfs de onzelfstandige Loemoemba heeft ingezien, dat ontkennen niet zou baten. Hij heeft bevestigd, dat er inderdaad groepen Congolezen uit de band zijn gesprongen. „Maar" en hier was Loemoemba wijs en diplomatiek „ook in Europa zijn door bepaalde groepen soms gruwel daden bedreven." Voor de weinige Congolezen, die iets van de wereld buiten Congo weten, moet het pijnlijk duidelijk worden, dat de Congolezen in de afgelopen weken een slechte dienst hebben bewezen aan hun land. En ook aan hun ras. Zelfs de meest gematigde westerling heeft bij het vernemen van de bestialiteiten in Congo het suprematiegevoel eigen aan de westerse beschaving naar boven voelen komen. Een lezer schreef dezer dagen: „Natuurlijk is de westerling supe rieur". En de schielijkheid, waar mede Amerikanen uit de zuidelijke Staten van de U.S.A. de Belgische kolonisten naar hun land hebben genodigd bij het uitbreken van de muiterij, was vrij onplezierig. De dragers van de chaos in Congo zijn een horde negers geweest. Is er een wezenlijk verschil tussen blanke en zwarte horden? Toen het Russische leger in 1945 Berlijn binnenrukte, hebben soldaten bestialiteiten bedreven, die voor de gebeurtenissen in Congo niet onder doen. En in Indonesië heb ik eens gezien hoe een domme jongen zonder de minste aanleiding een gevangene kokende koffie over het gelaat wierp, na eerst een handdoek over het ge zicht van de man te hebben gelegd. Meestal worden de uitspattingen van horden spoedig ingedamd, als zij zich openbaren. Omdat de kracht van de intellectuele bovenlaag sterk genoeg is om de hordemens terug te drijven. Nogmaals: Deze intellectuele bovenlaag vindt men in alle sociale groeperingen; en de hordemens kan men niet aan zijn belastingaanslag herkennen. Omdat er zelfs in onze beschaving, die op zoveel eeuwen ontwikkeling kan steunen, nog explosies van hor den voorkomen, is het kortzichtig zichzelf en zijn beschaving absoluut superieur te stellen. Hitler-Duitsland herinnert iedere Europeaan zich met schaamte. Wat in Congo de afgelopen weken is gedemonstreerd, is het werk van neger-horden. Niet van DE NEGER. Amerika „aan de markt" kwamen, heeft zich tegen de verdrukking in een intellectuele bovenlaag van de Amerikaanse negergemeenschap ge vormd, die even goed of even slecht in staat moet worden geacht de horde te remmen, als de blanke dit kan, of meent te kunnen. Congo is nog niet aan deze evolutie in haar gemeenschap toegekomen en dit land is bovendien nog slachtoffer geworden van een misdadige politiek, gericht op zijn onmondigheid. Weken voor de onafhankelijkheid zijn in Congo briefjes verspreid, gedrukte bonnetjes, waarop stond: „Goed voor een blanke vrouw", „Goed voor een huis", „Goed voor een auto" enz. De macht, die deze misdaad op zijn geweten heeft en die dus de onrijp heid van de meeste Congolezen be wust heeft misbruikt, draagt als geestelijke vader de volle schuld voor de gepleegde gruwelen. Want Congo, pas enkele tienlallen jaren uit een oerwoudstaat getreden, mist de bovenlaag, die de waanzin had kunnen keren. Met duivelse psychologie hebben buitenlandse in triganten de primitieve Congolees gesuggereerd, dat onafhankelijkheid gelijk stond met wetteloosheid, met anarchie. En de horde heeft gerea geerd. zoals waarschijnlijk iedere horde, waar ook ter wereld, zou hebben gereageerd. Ieder volk, ieder ras en iédere beschaving heeft een onderlaag intellectueel gezien, dus niet sociaal die men in bedwang moet houden om chaos en gruweldaden te ver mijden. Het verschil met Congo is, dat het westen en grote delen van Azië doorgaans over voldoende rem mende krachten beschikken om de horde de baas te blijven. De waak zaamheid van de remmende boven laag behoeft echter slechts even te verslappen, of een woeste chaos neemt de plaats van de orde in. Tijdens de Franse revolutie heb ben elementen uit dit volk dat de aristocratie des geestes van Europa wordt genoemd gruweldaden be- Daarom was het betoon van gast vrijheid door de zuidelijke staten van de U.S.A. vrij misplaatst. Want de niet-uitgesproken kreet: „Zo is de neger nu eenmaal en daarom willen wij hem onder de duim houden", is even dwaas, als wanneer een Chinees, op Nazi-Duits- land wijzend, zou zeggen: „Zo is nu de blanke en wij gaan zijn wereld deel bezetten om hem in bedwang te houden". De negergemeenschap in Amerika heeft precies datgene, wat de negers in Congo nog missen. Sinds 1544, toen de eerste negerslaven uit Afrika in Daarom mag het drama van dc Congo niet leiden tot superioriteits waan in het Westen met als nood zakelijk gevolg: discriminatie van niet-westerlingen. In dit geval: dis criminatie van de neger. In Congo heeft de onafhanke lijkheid kortsluiting veroorzaakt, omdat buitenstaanders de isolatie hebben weggenomen. En de zeke ringen, die een geordende samen leving zo hard nodig heeft, ont braken hier geheel- Dus is er brand uitgebroken. Een verschrikkelijke brand. Maar het falen van een leiding wil nog niet zeggen, dal de fundamenten geen nieuw en beter gebouw zouden kunnen dragen. omdat daardoor het element van span ning in het partijcongres werd gebracht. Dat element had tot dusverre ontbroken. Over het ontwerp-verkiezingspro- gramma zullen nog zeker heftige dis cussies worden gevoerd. Deze zullen behalve de defensiepolitiek de burger rechten betreffen. Vice-president Nixon kondigde gisteravond aan, dat hij het programma wat deze rechten betreft onbevredigend vindt. Nixon wil koste wat het kost een einde-maken aan de rassendiscriminatie in het zuiden der Verenigde Staten. Wat daarover in het ontwerpprogram ma staat, vindt hij te slap. Ook gouver neur Rockefeller is niet erg in zijn schik met het ontwerp. President Eisen hower daarentegen is er zeer tevreden over. WEINIG VERSCHIL Erg veel wijkt het ontwerp van de Republikeinen niet af van het onlangs gepubliceerde Democratische program ma. Een opmerkelijk verschil met dat van de Democraten is de verwijzing in het Republikeinse ontwerpprogramma naar de Monroedoctrine kennelijk in verband met Cuba en de steun die Moskou dat land heeft beloofd. Wij zullen ons met alle andere Amerikaan se republieken keren tegen elke inter ventie op ons halfrond, aldus die ver wijzing, en weigeren toe te laten dat zich op ons halfrond een regering ves tigt die onder toezicht van het inter nationale communisme staat. In weerwil van het ontbreken van grote verschillen met het democrati sche verkiezingsprogramma viel de voorzitter van de Republikeinse partij, senator Thruston Morton in zijn ope ningsrede dal programma fel aan. „Het bepaald fantastische Democratische programma'', zei hij, „voorziet in een regering die voor de bevrediging van alle menselijke behoeften, wensen en verlangens naar luxe moet zorgen, maar ook in een regering die ons open bare en persoonlijke leven en ons per soonlijke gedrag zal beheersen op de wijze van een tsaar". Morton schatte de extra-kosten daarvan voor de schatkist op 15 tot 20 miljard per jaar. Van een onzer redacteuren HELLEVOETSLUIS. De heer R. E. den Herder van de rederij Delta te Hellevoetsluis, die in tegen stelling tot vroegere jaren geen passagiers meer op- de bouwput in het Haringvliet mag afzetten, heeft gereageerd op de brief van de heer Schaap van de Inspectie der Domei nen te Rotterdam. Zoals wij reeds meldden, stond in de brief dat de heer Den Herder wegens bezwaren tegen zijn gedrag vooralsnog geen vergunning kon krijgen, hoewel zijn rondvaartboot de Dr. C. Lely voldoet aan de door de inspectie gestelde normen. De heer Den Herder trekt de be schuldiging .Jn twijfel dat hij met zijn Zuiderzee (windkrachtbeperking zes) op 11 juni en op of omstreeks 6 juli bij een windkracht van zeven zou hebben gevaren. De seinpost van Hoek van Holland is het dichtst bij de bouwput zijnde instituut dat over de geschikte appa ratuur beschikt om de windkracht le meten. De waarnemers daar kunnen evenwel nooit met zekerheid vaststel len of de windkracht op de plek waai de Zuiderzee voer precies zeven was. Bovendien, op welk tijdstip zou die windkracht moeten hebben geheerst en voer de Zuiderzee toen? Hoe weinig zeker de heer Schaap zelf van zijn beschuldiging is. blijkt wel uit de zin snede „op of omstreeks 6 juli". Gedwongen Tegen het verwijt van de heer Schaap dat de rederij Delta een runner in dienst had genomen, voert de heer Den Herder aan dat hij daartoe wel was gedwongen omdat de concurreren de rederijen Spido en Koppe te Helle voetsluis, die wel aan de bouwput mogen meren, runners in dienst had den. Ill een persoonlijk gesprek had de heer Schaap dat argument al afgewim peld omdat hem niets bekend was van runners bij de concurrentie. Enkele raadsleden van Hellevoetsluis waren vrijdagavond kennelijk beter op de hoogte toen zij bij de instelling van het runnersverbod opmerkten dat het niet tegen één bepaalde maatschappij mocht worden gebruikt. De heer Den Herder was ook nog door een andere omstandigheid wel gedwongen een runner m dienst te nemen. Het door Rijkswaterstaat op gerichte voorlichtingscentrum Delta- schouw staat namelijk vlak voor de door Rijkswaterstaat gebouwde steiger van Spido-Koppe, waardoor de bezoe- kers, ook die aanvankelijk met de rederij Delta hadden willen varen. Spido-Koppe als het ware worden toe gespeeld. Deze situatie is na het run nersverbod blijven bestaan. Twee minuten Tenslotte was er het verwijt van de heer Schaap dat de heer Den Herder de Scheepvaartinspectie niet terstond in kennis had gesteld van een ongerief aan de stuurinrichting van de Dr. C. Lely, waardoor het schip was gaan drijven. Deze verzwijging van hel on gerief, dat ook een gloednieuw schip had kunnen overkomen, verontschul digt de heer Den Herder door aan te voeren dat het mankement in twee minuten was verholpen. De heer Groe nendijk van de Scheepvaartinspectie had het verzuim overigens niet zwaar opgenomen. In de brief van de heer Schaap ziet de heer Den Herder eens te meer ge demonstreerd dat de inspectie der Do meinen en de Deltadienst niet streven naar een voor alle partijen bevredigen de regeling, maar de opzet hebben hem en de andere pionierende reder L. Vis ser te Stellendam zonder meer weg te werken. Dat was de heer Den Herder voor het eerst duidelijk geworden toen ir. Lieverse, destijds hoofdingenieur bij het werk in het Haringvliet, het plan op perde de steiger bij de bouwput aan bepaalde belangstellenden te verhuren, maar bepaald niet aan de heer Den Herder. De chef van ir. Lieverse. prof. Jansen, zegde de reder daarop toe dat van discriminatie van zijn dienst geen sprake zou zijn. Zes weken De heren Den Herder en Visser moes ten echter wel de indruk krijgen dat er wel degelijk werd gediscrimineerd toen zij pas op 2 mei vernamen dat er met ingang van 1 mei voor het meren aan de bouwput normen waren gesteld, waaraan hun schepen niet konden vol doen. Nadat de heer Den Herder de Dr. C. Lely van zijn broers had geleend een schip dat wel aan de normen moest voldoen kwamen de Deltadienst en Domeinen voorts pas na zes weken na een keuring met de uitleg, in de vorm van de brief van de heer Schaap. De ministeries van verkeer en water staat en van financiën moeten nu de argumenten van.de heer Schaap en de heer Den Herder tegen elkaar afwegen. Mogen zij rechtvaardig beslissen en snel. want nog vijf weken en het toe- ristenseizoen is voorbij. De heer Visser te Stellendam heeft intussen op een brandbrief vernomen dat de inspectie der Domeinen blijft vasthouden aan de norm dat alleen schepen die onder alle omstandighe den (tot en met een windkracht van zeven)" mogen varen, bij de bouwput mogen landen. Dat de Lodewijk van de heer Visser tot en met een windkracht van zes van de Scheepvaartinspectie i mag uitvaren, is voor de inspectie geen reden het schip tot en met die wind kracht bij de put toe te laten. lang van de handhaving van de open bare orde en rust". Reeds eerder had het leger het or gaan van de communistische partij Ha- rian Rakjat en alle brochures van de communisten verboden, ook wegens kri tiek op het regeringsbeleid. DE CEL IN Gisteren heeft een bijzonder gerechts hot in Djakarta nog .zeven mannen ver oordeeld die een complot hadden ge smeed om president Soekarno te ont voeren". De mannen kregen straffen op gelegd van zes tot vijftien jaaT gevan genis. De mannen waren afkomstig van Ce lebes. Zij hadden toegegeven leden te zijn van de opstandige beweging Man gum (Uil). Jan Parnpie en Marcus Sira kregen ieder zes jaar gevangenisstraf, Jessy Talumewo tien jaar, Tieltak Tom- beng en Otto Tummomowo dertien jaar Wim Molle en Willem Elean vijftien jaar. Hetzelfde gerechtshof heeft onlangs in deze zelfde zaak <te tweede luitenant van de luchtmacht Daniël Maukar ter dood veroordeeld, omdat hij de paleizen van president Soekarno in Djakarta had beschoten. Een ander lid van Manguni, Sam Karunding heeft levenslang gekre- gen voor het organiseren van een ge wapende overval op een depot in Ban dung. KOPENHAGEN (Ritzau) Een fo to van een mooi Deens meisje heeft een duizendtal vrijgezellen het hoofd op hol gebracht en het pas begonnen huwelijksbureau van een invalide maar ondernemende jongeman ten gronde gericht. Rct meisje was in feite de enige kandidate voor een huwelijk die zich bij het bureau had aangemeld. Maar op de in Noorse en Zweedse bladen l»6plaatste advertentie kwamen van wijd en zijd brieven binnen van vrij gezellen die prompt de gevraagde vooruitbetaling deden om Der brief dij het meisje geïntroduceerd te wor den De ondernemer bleek echter de grote toevloed van brieven niet te kunnen verwerken en het meisje scniok zo van haar succes dat zii alle trouwplannen voorlopig van z'ch wierp. Een der teleurgestelde reflectanten diende een klacht in bij de politie en cteze neeft zich nu over de berg brie ven ontfermd richtte»0 de^Arabische TS aan het adres van Perzië, omdat dat land opnieuw tot erkenning van Israël is overgegaan. Met algemene stemmen veroordeel den de ambassadeurs in Kairo van de leden-stalen der Arabische Liga giste- ren Perzië s houding. De ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek j Perzische hoofdstad is in ver band met deze kwestie voor overleg naar Kairo teruggeroepen. Vooral de Egyptische pers gaat he vig tegen Perzië te keer. De erkenning van Israël zou volgens haar niets an ders zijn dan een poging nog meer bij het Westen in het gevlei te komen. „De dag van de afrekening komt spoedig", schreef het Egyptische blad Al Achbar. Pakistan liet gisteren weten dat Per- zië's besluit geen verandering zal bren gen in het standpunt van Karatsji, dat van een erkenning van Israël niets wil weten. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Voor de eerste twee projecten op Nederlands Nieuw-Guinea die met steun van het ontwikkelingsfonds van de E. E. G. zullen worden uitge voerd, is de inschrijving opengesteld. De projecten hangen samen met de bouw van een landbouwproefstation te Manokwari. Het ene project, met een geraamde waarde van 450.000 gulden, omvat de levering en de aanleg van een hoofdwa- terleiding, de bouw van een pompstation en een waterreservoir voor het proef station. Het tweede, ter waarde van 325.000 gulden, omvat de levering en plaatsing van een hoogspanningsleiding met transformator en transformatorhuis je en een laagspanningsnet voor hei- proefstation. Omdat de E. E. G. steun aan deze projecten verleent, moeten de aanbeste dingen op voet van gelijkheid openstaan voor alle onderdanen en rechtspersonen uit de zes landen van de E. E. G. en met de E. E. G. geassocieerde overzeese ge bieden. De zeven verschillen die u kunt vinden tussen de twee tekeningen van het spel der zeven vergissin gen zijn: IN DE GEWIJZIGDE TEKE NING: 1. De rand van de hoed links boven is gekruld; 2. De rechterschouder van de man met de baard is breder; 3. De zittende dame draagt een broche: 4. Het donkere stuk van het poortje is breder: 5. De slanke dame mist haar kraagje: 6. Haar arm is hoger opgehe ven; 7. Het lijntje rechts van haar staat hoger. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM - Uit heel Europa zenden vakantiegangers iedere dag weer stapels groeten aan vrienden en bekenden thuis. Het hartelijke ge baar kost de met een prentbrief kaart bedachten veelal strafporlo, terwijl de kaart toch werd gefran keerd als voor drukwerk en er niet te veel op werd geschreven. De oorzaak daarvan is het woord „briefkaart" dat vaak in welke taal ook gedrukt achter op een kaart prijkt. Volgens een internationale afspraak rekent de PTT dan ook het tarief voor een briefkaart ongeacht hoe de kaart is gebruikt. Een flinke streep door het buiten landse equivalent van het woord „briefkaart" bv. in het Engels „postcard" maakt van de kaart weer een drukwerk, met het daar» voor geldende lagere posttarlef.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5