In St. Maartensdijk worden energie en durf gevonden KRIS Tiny Daalhuizen deed weer van zich spreken Middenstanders grijpen kans en stichten industrieën Voor de klapbank geen probleem te groot... Raadhuis wordt gerestaureerd Pax" dichter bij de zee door Zeeland Dinsdag 26 juli i960 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 13 Zeeuwsch Dagblad Hoedemaker ONTWIKKELINGSKERN OP EILAND THOLEN Woningen Energie De heer Vervest: Onjuistheden rechtzetten ZWEMWEDSTRIJDEN BRESKENS Nieuw Zeeuws record jniet op 100 m vrij e slag Baldadigheid in Bergens stadspark Weinig belangstelling voor handboogschieten „Ria vlot te gleed water A. Weststrate te Kruiningeii overleden Zaterdagcom petitie Indeling Vierde Klasse Zuid Bromfietser botste tegen auto Ringrijderijen te Westkapelle „Con Amoré" speelde in Bruinisse Goede sportmiddag in Waarde Korfbal in Westkapelle Puzzelrit rond voor jeugd Rilland Engels bezoek aan Zierikzee Protestants-Christelijk f\T 26 juli 191" overleed te Sant- poort een groot man: Dr. Ph. J. Hoedemaker. Een groot man op het gebied van Kerk en Staat. Vandaag wordt door de Christelijk-Historische Unie een krans gelegd op het graf van Hoedemaker. Na vijftig jaar nog eerbetoon. Velen onder ons zullen ongetwijfeld wel weten wie en wat Hoedemaker was. Toeh kan het geen kwaad om ook op deze plaats enkele regels en gedachten aan hem te wijden. Grote figuren hebben altijd iets te zeggen. Zelfs na hun dood. Ph. J. Hoedemaker werd op 16 juli TTET GEMEENTEBESTUUR van Sint-Maartensdijk op het eiland Tholen moet wel veel moeite doen om de kansen, die gelegen zijn in het feit, dat deze 1839 te Utrecht geboren. Zijn ouders gemeente is aangewezen als ont- vestigden zich 12 jaar later in Ame- wikkelingskern te benutten, rika, waar Philippus dus is opge- maar over de resultaten van dat groeid. Zijn eerste studie was theolo- werk is het niet ontevreden gie, probeerde enkele malen iets an-.is, sedert de ders, maar kwam toch weer bij de vond een herenconfectiebedrijf theologie terug. Hij begon met mn gevestigd en op het industrieter. telandsgemeenten nam het aantal inwo ners af. doch door de vestiging van in dustrieën traden in St.-Maartensdijk geen grote schommelingen op. Wel gaan. velen uit deze gemeente in andere plaat sen werken. De pendel is aanzien lijk en zal ongetwijfeld nog toenemen na het gereedkomen van de herverka- velingswerken. Mede daarom is vesti ging van nieuwe industrieën van grote betekenis en dat is dan tevens van be- lang voor de omliggende gemeenten, die Er ook het verschijnsel van de pendel ken- aanwiiziiio nlaafc uen' evenals het verminderen van de aanwijzing plaats herverkavelingswerken. studie te Chicago en voltooide die it i door zijn promotie tot doctor in de Fel" Jn de ,ef in de grond theologie aan de Rijksuniversiteit te^eslagen" die het ter,reln afbake" Utreeht. ;nen, waarop na verloop van en- In dubbele betekenis moet er wel kele maanden een machinale een verschil te constateren zijn ge- houtbewerkingsindustrie zal be- weest tussen de grootheid van Ame- ginnen te draaien. Het gemeente- rika en de kleinheid van ons Vader- bestuur heeft voorts nog contact land. Zou deze spanning van blijven- met twee bedrijven van buiten de de invloed zijn geweest op het leven gemeente, die vestiging in St.- van deze denker? Maartensdijk sterk overwegen. an de grootheid van zijn denken getuigd het: Heel de kerk en heel het Er komt elke morgen beslist geen volk. Maar de kleinheid van die kerk staPel post van bedrijven, die zich hier j willen vestigen, zegt burgemeester D en dat volk was de oorzaak van de-- niet te ontlopen strijd in het einde van de vorige eeuw. De spanning van dat leven voelt U als U weet dat hij in die tijd op dezelfde dag preekte, althans zou preken, in de Hervormde èn in de Gereformeerde Kerk. Dat was in Amsterdam tijdens de afscheu ring. Natuurlijk ging dat niet door, want toen bepaalde broeders hoorden dat hij m tweeërlei kring Gods Woord wilde brengen, was het niet meer nodig. Hoedemaker was eveneens als hoogleraar verbonden aan de Vrije Universiteit. De spanning tussen zijn leuze: Heel de kerk en heel het volk èn de opleiding van predikanten voor de afgescheiden kerken, deed hem ont slag vragen als hoogleraar. C. Bouwense. Doch dat had het ge meentebestuur ook niet verwacht. De industrialisatie schiet niet als een won derboom uit de Thoolse klei naar bo ven. Het zal langzaam gaan en niet elk bedrijf is geschikt om zich hier te ves tigen. Opvallend is het wel, dat het tot op heden inwoners van St.-Maartensdijk zijn. die de mogelijkheden van steun verlening door de rijksoverheid hebben begrepen. Het eerste bedrijf, dat van de faciliteiten gebruik maakte was een kleermakerij, die een herenconfectiebe drijf stichtte. In dit atelier werken nu vijftien mannen en 35 meisjes en er be staan plannen om tot uitbreiding over te gaan. Men wil de bedrijfsruimte meer dan verdubbelen. De tweede gegadigde voor het vesti gen van een industrie is de heer A. Muller Franke, een aannemer uit St.- Maartensdijk, die van plan is een fa briek met een vloeroppervlakte van veertienhonderd meter te bouwen. In Tenslotte moge iets van die spanning I £at bedrijf zullen 25 mannen werk vin- den en de machinale houtbewerking zal nog blijken uit het door Hoedemaker 0 a betekenen dat er kozijnen zullen geïnspireerde program van beginselenworden gemaakt. van de Bond van Kiesverenigingen op Deze timmernlan hee(t onlangs een Christelijk-Historische Grondslag, de soort generale repetitie gehouden voor zg. Friese Bond. In art. 2 stond: het vervaardigen van een artikel in no Nederlandse natie is vnle ens i massa' toen hÜ °P zieh nam de nieu" „De Nedeilanase natie is volgens we kerkbanken voor de Ned Herv. kerk haar oorsprong, haar historie en haar te st.-Annaland te leveren Hij heeft op karakter een gedoopte, protestantse,!voortreffelijke wijze deze opdracht uit hervormde natie. Dit Christelijk, pro testants, hervormd karakter der natie behoort te worden geëerbiedigd en ge handhaafd." Hij zag en ondervond, van huis uit, de gespletenheid van ons volk met na me op kerkelijk terrein, maar greep naar en vocht voor die éénheid als geen der anderen. Geen reorganisatie door separatie, maar reorganisatie door reformatie, dat was Hoedemaker. Hoedemaker was éen profeet. Hij wist van het komende Koninkrijk. Hij vergat wei eens dat hij leefde in het Koninkrijk der Nederlanden. Het dan en daar zag hij goed, maar het hier en nu was wel eens onzichtbaar. Zijn bril was kennelijk afgestemd op de lange afstand. Vandaar dat hij geen regent kon zijn. En toch zou het moeten kun nen dat een profeet tevens regent is. Zoals het trouwens ook omgekeerd moet zijn: iedere regent heeft iets van de profeet in zich. Hoedemaker was geen leider. Veel beter verstond hij de taak van het begeleiden. Als vandaag de grote krans op het graf wordt gelegd, zal de Christelijk- Historische Unie dat zeker niet doen om hun leider te eren. Waarschijnlijk zou Hoedemaker niet eens lid kunnen zijn van deze zo vaak naar het compro- mie zoekende politieke groepering. En toch zijn zij elkaar niet vreemd: Hoe demaker en de Unie. Wij geloven zelf» dat de gedachten van Hoedema ker in de naoorlogse Unie sterker le ven dan voor 1940. Daarom is hel goed dat deze grote denker nu nog wordt geëerd. Zijn gedachten zijn vaak nu nog verrassend actueel en wij zijn er van overtuigd dat de profeet Hoede maker nog steeds veel te vertellen heeft tot de regenten van deze tijd die j christelijke politiek voorstaan. gevoerd. Men heeft er in St.-Annaland geen spijt van dit werk op het eiland te hebben doen uitvoeren. Er blijkt in St.-Maartensdijk energie aanwezig te zijn, evenals durf en door zettingsvermogen. Uit twee midden standszaken ontstaan industrieën. Het gemeentebestuur is terecht wel ietwat trots op deze ontwikkeling. Het is niet gemakkelijk om bedrijven van buiten het eiland naar St.-Maartensdijk te ha len. Men mist hier een spoorverbinding en een kanaal, zodat al tal van soorten bedrijven afvallen als eventueel geïn teresseerden. Daar staat echter tegen over dat de gemeente beschikt over een uitstekend industrieterrein, dat men binnenkort nog wil uitbreiden van vijf ha afkomstig van de afgedamde Pluimpot. Het inwonertal van de gemeente is de laatste jaren vrijwel gelijk gebleven, namelijk rond 2700. In veel andere plat- Het gemeentebestuur hoopt, dat met de industriële ontwikkeling de verbete ring van de infrastructuur gelijke tred zal houden. Er is in deze gemeente nog een vrij groot woningetekort veroor zaakt door het grote aantal krotwo ningen. namelijk ongeveer honderd. Het opruimen van deze krotwoningen gaat in een te langzaam tempo, omdat niet voldoende nieuwe woningen be schikbaar zijn. Zodra echter deze hui zen leeg komen, zorgt het gemeentebe stuur dat zij niet weer als woonruimte worden benut. Het is geen gemakkelijke opgaaf om de ontwikkelingskern St.-Maartensdijk tot groter welvaart te brengen. Er zijn niet geringe moeilijkheden te overwin- GOES. Het K.V.P. raadslid, de heer C. W. Vervest, heeft een brief geschre- jven aan het bestuur van de R.K. Mid- denstandsvereniging ,,De Hanze'\ De on- - juiste weergave van de feiten zo j schrijft de heer Vervest en de on waarheden hierin samengebracht, no pen mij om in de komende openbare raadsvergadering de juiste toedracht uit een te zetten. De schrijver voegt er dan aan toe te hopen dat hij de voorzitter BURGEMEESTER D. C. BOUWENSE BRESKENS De Souburgse zwem- j en de secretaris onder de aanwezigen ster Tiny Daalhuizen van SZV heeft op de publieke tribune zal zien zitten. zaterdag in Breskens weer van zich doen spreken. Op de 100 meter vrije slag maakte zij een tijd van 1 mi nuut 17,2 sekonden en dat betekende een verbetering van haar eigen Zeeuwse record met 0,7 sekonde. Op de 400 meter vrije slag slaagde Tiny er niet in de recordstreep te door breken. Daarvoor kwam zij 0,6 se konde tekort, maar de tijd (6.18,4) is er voor Zeeuwse begrippen niet minder goed om. Zoals verwacht werd legde de Mid delburgse zwemvereniging Luctor et Emergo ook in Breskens op de meeste nummers beslag. In totaal vier, maar de prestaties van de Zeeuws-Vlaamse clubs zijn in feite nog belangrijker, om- BERGEN OP ZOOM. In de nacht van zaterdag op zondag werden in het Volkspark baldadigheden gepleegd. Een zitbank werd op de grond getrokken en van de leuning van de brug naar het eilandje waren verschillende stukken af gebroken en in het water gegooid. Voorts bleek het houtgewas vernield te zijn. bloemen beschadigd en het op het eiland staande vogelhuis stukgesla gen. WESTDORPE Voor de schieting van de Handboog Mij. ,,St. Sebastiaan" be stond weinig belangstelling. De Zuiderbu- nen. Het gemeentebestuur is zich van deze moeilijkheden bewust, doch het laat zich daar niet door weerhouden om vooral ook te letten op de mogelijkhe den, die hier toch ook in niet geringe mate liggen en benut worden. Burge meester D. C. Bouwense is gezegend met een grote dosis optimisme en werk lust, die hij weet over te dragen op de mensen, die in het stadhuis werken, en de gemeenteraadsleden schromen niet Overloop, Zuiddorpe. belangrijke initiatieven te nemen en ac tiviteiten te stimuleren. TERNEUZEN. ,,Ria, ik doop u en wens u behouden vaart" met deze woor- ren waren evenwel goed vertegenwoor- j den hakte mevr. drs. M. L. van Heesch- digd. De uitslag was: Hoogvogel, R. van Hecke, Westdorpe, Zijvogels E. Hendriks, Westdome en D. de Gooker, Westdorpe Kallen R. Begheijn, Terneuzen en C. van IN ST.-MAARTENSDIJK treft men nog een onvervairte klapbank aan, ntaar» op de bejaarde mannen uit de gemeente op zonnige dagen het wel en wee van eiland en stad bespreken. Er zijn op de klapbank in de loop der jaren veel goede en ttijze ivoorden gesproken. De ivereldpolitiek komt er minder vaak aan de orde, dan het beleid van het gemeentebestuur en Eisenhower en De Gaulle gaan niet zo dikwijls over de tong ah de notabelen van de smahtadmaar van een ding moet men zich verzekerd houdenop de klapbank wordt met velen mede leven betoond en soms wordt er ook milde kritiek geleverd, zoals dat past bij mannen met vergrijsde haren. De mannen van de klapbank worden algemeen geacht in St.-Maartensdijk. Men eert de ouderdom. Eigenlijk is, zei men ons, het gezelschap op de klapbank in belangrijkheid het best te vergelijken met de gemeenteraad. KRUININGEN. Na een korte ziek te is in het ziekenhuis te Goes overle den. de heer A. Weststrate te Kruinin gen. De heer Weststrate. die de leeftijd van 61 jaar bereikte en het beroep uit oefende van kommies bij 's Rijks Be lastingen, heeft zich bijzonder verdien stelijk gemaakt op politiek en maat schappelijk gebied. Zo was hij sinds 1953 lid van de gemeenteraad voor de Partij van de Arbeid. Daarnaast bekleedde hij nog een groot aantal functies in diverse organisaties. Zo was hij bestuurslid van de plaatse lijke afdeling van de Partij van de Ar beid. voorzitter van de afd. Zuid-Beve- lanri-Oost van de Algemene Bond van Ambtenaren, voorzitter van de Bestuur- dersbond Oostelijk Zuid-Beveland van het N.V.V., voorzitter van de afdeling Kruiningen-Hansweert-Schore van het Groene Kruis, penningmeester van de Coöperatieve Verbruikersvereniging i Kruiningen-Hansweert, Commissaris van de Centrale Nederlandse Verbruiks-* coöperaties, vice-voorzitter van de Zeeuwse Zangersbond ..Zang Veredelt" en voorzitter van de zangvereniging ..Zuiderstemmen" te Hansweert. In 1958 werd 1iij begiftigd met de gou den eremedaille, verbonden aan de or de van Oranje Nassau. De begrafenis zal plaats hebben op donderdag. 28 juli I960, te 12 uur op de algemene begraafplaats te Kruiningen. WESTKAPELLE. Gistermiddag met hoog tij heeft men opnieuw ge~ poogd de gestrande Groningse coaster ,JPax" van het strand bij Westkapelle vlot te krijgen. Op het strand heerste een gezellige drukte. Toeristen en dorpsbewoners bespraken druk de kansen van de bergers. Het ijsco- vrouwtje deed zoals gewoonlijk weer goede zaken. Het voorschip werd door de bergers van Van der Tak op stuurboordtros in de richting van de zee getrokken. On geveer vijf meter verschoof het zich. Toen echter een paal, waaromheen de tros lag afbrak, moest er aan bakboord worden getrokken, hetgeen echter niet lukte. Desondanks is de kustvaarder nu toch gunstiger komen te liggen. Nader vernemen wij dat hedenmid dag om drie uur de Pax zal proberen op eigen gelegenheid vlot te komen. Lukt dit niet dan zal sleepbootassistentie worden gevraagd. Gisteravond w as men nog met een dragline bezig een geul te graven. MIDDELBURG. De competitie voor de Vierde Klasse Zuid van bet za terdagvoetbal begint op 3 september. In deze klasse zijn de volgende clubs {opgesteld: Arnemuiden, (Axel), Dintel- oord, Good Luck (Raamsdonkveer)The Gunners (Breda)Krabbendijke, Nieuw- dorp, Rillandia (Rilland-Bath)Smer- diek (St. .Maartensdijk), Sprang, SSC '55 (Sprang Capelle), VVN (Klundert) en Zwaluwse Boys (Lage Zwaluwe). (Het is te hopen, dat de competitie- leider Zuid 1 ons dit jaar nu eens ver rast met promotiemogelijkheid voor de kampioen. Red. Z.D.) WESTKAPELLE. De zaterdagmid dag door de V.V.V. georganiseerde ring- rijderij te paard is voor de vakantie gangers en ook voor de Westkappelaars een succes geworden. Nadat de voorzitter van de V.V.V. burgemeester Th. H. de Meester, een welkomstwoord had gesproken, was de daad aan de ringrijders, die elkaar in een sportieve strijd bekampten. Na de pauze gingen de ringen ook nog meetellen voor de prachtige wisselbe ker, die geschonken door de heer W. Roelse, gewonnen werd door N. Min- derhoud. Er werden vijftien beurten gereden en de uitslag zag er als volgt uit: Met veertien ringen werd de heer Minderhoud de kampioen van Zeeland. De heer J. Brasser sleepte de beker van de V.V.V. in de wacht met dertien ringen, terwijl Sam Minderhoud derde werd, eveneens met dertien ringen. Voor alle overige rijders was overi gens ook een prijsje beschikbaar. Tij dens de prijsuitreiking, die de voorzitter van de V.V.V. verzorgde, speelde de boerenkapel. BRUINISSE. De muzikale uitvoe ring door het muziekkorps ,,Con Arno- re" uit Noordgouwe, zaterdag op de tent, trok evenals de vorige zomer avondconcerten, die thans regelmatig wórden gegeven, grote belangstelling. Reeds de entree in het dorp, toen de Noordgouwenaars in hun keurige unifor men, voorafgegaan door de drumband van Nu met Hope. de gemeente kwa men in gemarcheerd, was een mooi ge zicht. Maar naast het gezicht kreeg ook het oor een goede beurt, de muzikale num mers werden uitstekend ten gehore ge bracht. De drumband van Nu met Hope hield in de pauze de goede stemming erin. De collecte, die het mógelijk moet j maken, dat de ouden van dagen van Bruinisse hun jaarlijkse zomerreisje hou- den, bracht 624,50 op. Donderdag a.s. wordt de reis ondernomen, het doel is ditmaal Antwerpen en het land van Waes. De collecte ten bate van het zonne huis bracht in Terneuzen 288,67 op. de Klerk gistermiddag het koord door en sloeg de champagnefles stuk tegen de boeg van het schip, waarna de gloed nieuwe kustvaarder „Ria" bijzonder vlot in het water gleed. De ,,Ria" meet 1000 ton èn is in op dracht van de Zeeuwse Rederij te Bres kens gebouwd op de werf van de N.V. Terneuzense Scheepsbouwmaatschap pij. Het sierlijke vaartuig heeft een to tale lengte van 63.50 meter, is 9.90 me ter breed en heeft een diepgang van 3.65 meter. De snelheid van het schip bedraagt 12 knopen en de ,,Ria" biedt accomo date voor 14 personen. Er zijn vier tweepersoons en zes eenpersoonshutten. Voor de officieren en de bemanning zijn er aparte eetzalen. Alle verblijven zijn voorzien van mechanische venti latie en ingebouwde verwarming. Als aandenken van de tewaterlating bood de president-commissaris van de scheeps bouwmij., mr. R. J. J. Lambooy, mevr. van Heesch een prachtige gouden arm band aan. Voor de doopplechtigheid be stond van de zijde van het publiek grote belangstelling. het hier clubs betrof, die vroeger of nauwelijks meetelden, namelijk De ScheLde uit Terneuzen en De Star ters uit Aardenburg, die elk drie over winningen op hun naam brachten. De voornaamste uitslagen luidden: Dames: 200 meter schoolslag dames: 1. Annie Cornelisse (Luctor), 3.25,8: 2. Th. v. d. Heuvel (Scheldestroom) 3.28,5; "'3. C. Leve ring (Zeehond) 3.37,0. 25 meter rugslag meisjes 1415 jaar: 1. M. Brakman (Starters) 21,6; 2. J. Remery (Bruinvis) 23,0: 3 J. de Blaey (Schelde) 23,7. 25 meter schoolslag meisjes: 1 A. Koole (Starters) 25,0; 2. D. Francke (Luctor) 25,3; 3. M. Brakman (Starters) 25,4. 100 meter vrije slag dames: 1. T. Daalhui zen (SZV) 1.17,2 (nieuw Zeeuws record); 2. W. de Bruin (Bruinvis) 1.20,4; 3. M. King- mans (Luctor) 1.25,8. 50 meter vrije slag meisjes t.m. 17 jaar: 1. M Kingmans (Luctor) 37,0: 2. Th. Ie Cointre (Luctor) 38,6; 3. A. Jasperse (SZV) 39,0. 25 meter rugslag meisjes 1415 jaar: 1 Th. v. d. Heuvel (Scheldestroom) 22,2; 2. I. Baart (Bruinvis) 23,6; 3. R. Seybel (Luctor) 24.0. 400 meter vrije slag dames: 1. T. Daalhui zen (SZV) 6.18,4; 2. M. Kingmans (Luctor) '1.01,4; 3. I. Stadhouders (Luctor) 7.39,1. 50 meter rugslag meisjes t.m. 17 jaar: 1. Th. v. d. Heuvel (Scheldestroom) 45,1; 2. M. Brakman (Starters) 47,5; 3. I. Baart (Bruinvis) 47,9. 5 maal 50 meter vrije slag estafette da mes: 1. Luctor 3.34,0; 2. Bruinvis 3.36,7; 3. SZV 3.37,6; 4, Starters 3.52,3. HEREN: 100 meter schoolslag heren: 1. R. de Braai (Schelde) 1.23,5; 2. I. Sinke (Zeehond) 1.27,2; 3. W. de Vries (Bruinvis) 1.29,0. 400 meter vrije slag heren: 1. B. Volwerk (Luctor) 5.50,0; 2. J. Dirkse (Luctor) 5.51,1; 3. Th. Vervoorn (Luctor) 5.53.8. 25 meter rugslag jongens 14-—15 jaar: 1. M. de Pooter (Schelde) 18,8; 2. R. de Rijk (SZV) 21,3; 3. J. de Caluwè (Bruinvis) 21,4 3 maal 50 meter persoonlijk wisselslag he ren: 1. I. Sinke (Zeehond) 2.14.1; 2. W. v. d. Steen (SZV) 2.19,8; 3. A. Booy (Luctor) 2.21,3. 3 maal 50 meter wisselslag estafette he ren: 1. Schelde I 1.53.4; 2. Luctor II 1.54,9: 3. Luctor I 1.55,3; 4. SZV I 1.56,5; 5. Bruin vis 1.59,8. 50 meter schoolslag jongens 1415 jaar: 1. C. Keyser (Starters) 42,1: 2. R. de Rijke (SZV) 45,1; 3. J. de Caluwé (Bruinvis) 46,0. WESTKAPELLE. Op het markt plein werd t.b.v. de badgasten een korf balwedstrijd gespeeld tussen de aspiran ten-elftallen van Stormvogels en Animo. Het duel eindigde in een 70 zege voor de thuisclub. Tijdens de pauze bracht de boerenkapel een aantal pittige num mers ten gehore, hetgeen aan het tal rijke publiek een daverend applaus ont lokte. Wedvlucht De Rode Doffer GOES De P.V. ,,De Rode Doffer" hield een wedvlucht uit Sittard me£ jonge duiven. De uitslag was; 1. L. Dui- vekot, 2. A. Heijnsdijk, 3. K. Verhage, 4. J. Dubois, 5. K. Verhage, 6. W. Scheers, 7. J. Dubois, 8 en 9 W. Scheers, 10. L. Duvekot. De uitslag met de oude dui ven was: 1. K. Verhage, 2. A. Heijnsdijk 3. K. Verhage, 4 G. de Hond, 5 E. Ha- rinck, 6. W. v. d. Ree. WAARDE. Dank zij het zeer gunsti ge weer is de sportmiddag, ten bate van het uniformfonds van de muziek vereniging Vooruit" uitstekend ge slaagd. Er werd een korfbalwedstrijd gespeeld tussen Waarde en Vios uit Wedvlucht .De ScheldCgalm Krabbendijke, die in een gelijkspel ein-l digde (55). Waarde I speelde een voet balwedstrijd tegen het elftal van Drie wegen uit Zws.-Vlaanderen. De thuisclub won met 83. In de avonduren maakte Vooruit" een muzikale rondgang door het dorp met de gymnasten van Sparta uit Krabbendijke. Sparta gaf hierna en kele geslaagde turndemonstraties. Bur gemeester A» Lokker sprak een dank woord. Aangename kennismaking vuistslagen in gezicht BERGEN OP ZOOM. Toen P.H. uit de autobus van Wouw op het stations plein uitstapte en zich naar een in de nabijheid staand patates-friteskraam be gaf waar hij iets wilde gaan gebruiken kwam er naast hem een onbekende man staan, die zonder enige aanleiding P.H. enkele vuistslagen in het gelaat toedien de. Hij werd bloedend verwond en zijn kleren werden besmeurd. De politie werd er bij gehaald, de man bleek in kennelijke staat van dron kenschap te verkeren. Hij werd ter ont nuchtering mee genomen naar het poli tiebureau. RILLAND. Onder bijzonder gunsti ge weersomstandigheden is zaterdag middag een puzzelrit voor jongeren ver reden op fietsen. De start was bij het gemeentehuis en de finish op het ge meentelijk sportterrein. De eerste prijs voor groep I, leeftijd 11 tot en met 14 jaar, ging naar M. v. d. Boomgaard, 1 strafpunt. De eerste prijs bestaat uit een vliegtocht met een sportvliegtuig boven de provincie Zee land. De verdere uitslag was: 2. mej. J. Boonman en L. Hillebrand, 2 strafpt, 3. P. v. d. Laak en H. Stevens, 3 straf pt, groep II leeftijd 7 tot 10 jaar: 1. P. de Vrij, 7 strafpt, 2. H. Hirdes, 8 straf pt, 3. mej. E. Koppejan en mej. C. van Hoek, 10 strafpt, 4. E. van Dalen 11 strafpunten. Deze puzzelrit was geor ganiseerd door de heren A. Sinnige, C. W. Trommelen en W. C. Brom. ZONDAGSSCHOOL HIELD ONTSPANNINGSMIDDAG WOLPHAARTSDIJK. De zondags- schoolvereniging heeft voor haar leer- ELLEWOUTSDIJK. De P.V. „De Scheldevliegers" hield een wedvlucht uit Venlo. De uitslag met de jonge duiven was als volgt: 1. M. Wiskerke, Nieuw- dorp, 2, 4, 5 en 7 P. Maat, Ellewouts- dijk, 3, 6 en 9 M. Welleman, Borssele, 8. J. Duijnkerke Borssele 10 F. West dorp Heerenhoek. De uitslag met oude duiven was: 1. P. Zweemer te Borssele, 2 en 4 P. Maat, Ellewoutsdijk en 3. W. Wiskerke, Nieuwdorp. De heer H. Kalle te St. Annaland thans onderwijzer aan de school met de Bijtoel te Rijssen, slaagde voor de hoofd akte. De christelijke verenigingen uit St. Annaland hebben een bedrag beschik baar gesteld voor het aan de Commis saris der Koningin in Zeeland aan te bieden geschenk t.g.v. van zijn 12,5 jarig ambtsjubileum. Aan de school voor opleiding ma* chinisten voor aannemersbedrijven te Ede slaagden voor toet diploma machinist in het grond- water- en wegenbouwbe drijf de heren H. M. en M. H. van 'tHof beiden uit St. Annaland. Voor het toelatingsexamen van de R. H. B. S. te Bergen op Zoom slaagden Marieke Duijzer, Jo Goedegebuure en Aart van Winkelen, allen uit St. Anna land. 9 In het verslag over de tocht van de bejaarden te St. Annaland werd vermeld dat de deelnemers een lunchpakket is aangeboden. Dit is niet het geval geweest. Op 1 augustus is het 25 jaar geleden dat de heer M. C. van Weele werd be noemd als hoofd van den openbare lagere schooi te Bruinisse. De Kon. erkende harmonie Concor dia uit Tholen gaf zaterdag een concert voor de patiënten en opwonenden van de Inrichting Vrederust bij Bergen op Zoom. Vóór het concert werd een rondwande ling gemaakt, waarbij vooral de drum band veel succes oogste. De heer G. de Meyer, onderwijzer aan de openbare Ulo-school te Terneuzen slaagde voor de akte Frans M.O. (a)a Voor het staatsexamen scheepswerk- tuigkundige slaagde de heer W. J. Leen- houts te Terneuzen. De heer J. Tichem te St. Philips- land slaagde te Arnhem voor het examen eerste metaaldraaier. De Geref. predikant van Zonnemai- lingen een ontspanningsmiddag gegeven re, Ds. P. Melse". heeft bedankt voor een op het sportveld. Vele spelletjes werden beroep naar Vlaardingen. gedaan waarvoor een groot aantal prij-j De Chr. Mondorgelclub „De Krekel" zen beschikbaar was gesteld. Naast een tractatie, die voor de kin deren natuurlijk van essentieel belang was, werd de middag verder gevuld met samenzang. Mede dankzij de gun stige weersomstandigheden mag men op een geslaagde middag terugzien. De Koninklijke Accordeonvereniging Scala uit Rotterdam zal woensdag 24 au gustus een concert geven op de Ilnrich- ting Vrederust bij Bergen op Zoom. ST.-MAARTENSDIJK. Heeft een is gewandeld. Het restauratieplan is ge heel oud. maar ook heel ondoelmatig I baseerd op verplaatsing van de secre- stadhuis. Het ligt in de bedoeling tot j tarie naar beneden en van de raads- restauratie van het raadhuis over te l zaal naar de bovenverdieping. Men wil gaan. Monumentenzorg heeft medewer-|de huidige secretarieruimte combineren king toegezegd en een architect ont- [met de daarnaast gelegen kamer, waar- werpt een plan. Op het ogenblik bereikt door een ruime zaal voor de vergade- men de kamer, waarin de secretarie 'ringen van de gemeenteraad kan ont- is gevestigd, via een versleten trap en staan, nadat men over een krakende zolder ZIERIKZEE. Aan het begin van de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering deelde burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester mede. dat het uitgestelde bezoek van een aantal nota belen met hun dames uit Hatfield (En geland) eind volgende maand zal plaats vinden. I Verder vertelde hij, dat de Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas" dit jaar de zeilwedstrijden op de Ooster- i schelde vanuit Zierikzee zal houden. Voorheen geschiedde dit altijd uit. Vee- re. maar daar wordt het moeilijk in TERNEUZEN. Het was nog maar verband met de afsluiting van het zeven uur in de morgen, toen de poli- 'Veerse Gat. De burgemeester wees nog tie gisteren melding kreeg van een bot- :°P de overlast, die de waterloeristen sing. Op de hoek Julianastraat-Beatrix- ondervinden van de al te nieuwsgierige straat botste de bromfietser J. L. de'en vooral baldadige jeugd. Het is voor P. uit Terneuzen legen de auto be-:de politie een haast onmogelijke taak stuurd door W. de B. eveneens uit Ter- om voortdurend toezicht te houden op neuzen. De bromfietser naderde uit del de haven. Hij deed dan ook via de raad Bernhardstraat en verleende bij het een ernstig beroep op de ouders om hun passeren van de kruising geen voor-kinderen het ongepaste hiervan onder rang. Hij liep enkele verwondingen op 1de aandacht te brengen, en de bromfiets werd flink beschadigd. De heer Simmers (KVP) vond, dat het politietoezicht toch wel uitgebreid moest worden. De heer v. d. Doel (AR i vroeg zich af of hier geen taak ligt voor de havenmeester. De burgemees ter verklaarde nogmaals, dat het niet mogelijk is het politietoezicht op de ha ven uit te breiden, gezien het perso neelstekort. De heer v. d. Schee (Gem. Bel.) meende te weten dat het toezicht de laatste dagen verscherpt is. De agenda had niet veel te beteke nen. Eervol ontslag werd verleend aan de districtsdpzichter. de heer M. de Bokx i.v.m. zijn benoeming tot leraar aan de Technische School te Oostburg. Het verzoek van het Leger des Heils om subsidie voor de afdeling reclasse ring werd afgewezen. Ook de verzoe ken van Pro Rege en het Humanistisch Thuisfront om de bestaande subsidies te verhogen, vonaen geen genade bij de raad. In de rondvraag bracht de heer Sim mers B. en W. hulde voor het beleid, met betrekking tot de industrialisatie. De heren Goudriaan en Van den Doe] sloten zich volledig bij deze hulde aan. te Westkapelle zal donderdag a.s. een concert geven in de muziektent. Mede werking zal verlenen de zanggroep van de vereniging. De turnvereniging „Hygia" van Westkapelle zal vandaag een rondtocht door het dorp maken. Medewerking zal het fanfarecorps O.K.K. verlenen. Deze turnvereniging zal zaterdag a.s. een de monstratie geven op het marktplein. Aan de Hogere Technische school te Dordrecht slaagde voor het eiddiploma de heer A Snoep Jzn uit St Annaland. 9 Vanavond, om zeven uur, hoopt voor de gereformeerde gemeente van St. Annaland voor te gaan de heer A. Kok uit Rotterdam. 9 Te Arnhem slaagde de heer A. van Kruiningen uit Waarde voor het eerste gedeelte leraar opleiding nijverheidson derwijs. De dames Marijke Grootjans, Kaatje Guiljam.Koos Klaassen, Rina Keijzer en Adrie Wilhelm, allen te Ter neuzen, José Bouchaut, Ria Vermeersen beiden te Sluiskil, en Lisette de Calm- wete te Sas van Gent slaagden te Bre- cla voor costumiore. Voor coupcuss slaagden de dames Corrie Dekker te Terneuzen, Nellie de Putter te Othene en Mien Kielman te Sluiskil. 9 De heer A. Dees, werkzaam als adm ambtenaar B 2e klasse in vaste dienst op het bureau van de Rijkswaterstaat te Terneuzen, is bij beschikking van de Minister van Verkeer en Weterstaat van 19 juli 1960 bevorderd tot adm. beamt» B le klasse, met terug werkende kraeM van 1 juli 1959.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3