Voetbaltoto bevalt mij bier niet SPORT DE NATUUR ERGIFTIGDE OLIJVEN KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN Nieuw hoofd voor chr ITALIAAN IN LIMBURG BAZURKA uinsdag 26 juli i960 Geblinddoekt Triest begin 'Zeehengelconcours te Terneuzen door Andrew Garve Snel veel geld Boven de grond Gastvrij E 2jiiiiiii1iiiiiiiiiiiiiiiiiiii j FLITS j GORDON in het heelal Dan Barry jnijiiiimiiniiiiiiiiiiimi liilllllllllllilllllllflfllllllllllllllll 21 1 SJAANTJE Ernie 1 Bushmiller siiiiiiiiiittiiiiiiiittiii we. vre de, nee- benge sloten TJO" Aanbesteding nieuwe school in Zonnemaire Klok terugzetten Minister Zijlstra naar Suriname Speldjes gevraagd üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiinniini 1 DE I TINTELS O Prins Bernhard opent luchtverkennerskamp Jack Dunkley school in Borssele U.D.I. gaf uitvoering TREKKER vipi OP LANDT" M v KR in en om uw huis l it de kerken ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 inuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMHiiuniiHiiiiiiiiiiiiinii(iiiiiiiiiifiiiiiiii(iuiii)iUiHiiiiuinit tlllllllllflIllllltllHIIIIIIIIIIflMIIIIIKIIIIIIIII» ItllllllllllllllllllllimiM timmummmmmmmum iHmmHimitiummimtuv SITTARD In 1949 gin gen de lieren van het wer- vingscomité naar Italië. Beladen met folders over de Staatsmijnen in Limburg. Het doel van hun reisItaliaanse arbeiders werven voor de mij nen. Kr verschenen publikaties in Italiaanse kranten en aan plakbiljetten bij de arbeidsbu reaus. Vele reakties kwamen er op. Geen wonder, want in Italië lopen nogal wat werkelozen rond. Wilde men in de mijnen gaan werken, dan moest er een kontrakt getekend worden voor twee jaar. Daarbij moest men niet gehuwd zijn. En op deze voorwaarden trokken vele on geschoolde Italianen naar Lim burg. Met die vele honderden man nen kwam ook Francesco Sac- cardo mee. Vierendertig jaar geleden werd hij geboren in Schio en' nu woont hij in Sit- tard, waar wij een gesprek met hem hadden. Gewoon in de Ne derlandse taal. LTRANCESCO Saccardo woonde in l Schio, een industrieplaats tussen Padua en Verona, in de Po-vlakte. Met zijn vader en moeder en vier broers. Toen hij zeventien was nam hij vrijwillig' dienst bij de parachutis ten. ,,ik moest toch iets gaan doen." Vijf jaar lang heeft hij zich uit de lucht op de grond laten vallen, om daarna maar voorgoed op de grond te blijven: hij kwam in los-vaste dienst bij het Gemeentehuis van Schio. Afdeling Bur- gelijke stand. Lang duurde deze arbeid niet, want al vrij spoedig werd hij weer ontsla gen. Juist op het ogenblik, dat de Ne derlanders arbeiders aan het werven waren voor de mijnen. ,,Ik heb toen maar een contract voor twee jaar ge tekend," vertelde de heer Saccardo, .tenslotte had ik in Italië geen werk. Als het ware geblinddoekt ging ik naar Nederland. Een ver land, waar van ik nauwelijks wist, waar het lag." ZO kwam signor Saccardo in Geleen terecht. ,,Waar ben ik terechtge komen en wat ben ik begonnen," was De hoofdpersoon van Gehoord en Gezien vandaag is: Fran cesco Saccardo. Elf jaar geleden kwam deze Italiaan naar Ne derland, waar hij nu een Limburgs gezin heeft met. vier kinderen: Annemarie (5), Willy (6), Domenico (2) en de vier maanden oude Marina. 21 ..Ten eerste, welke mensen een ali bi hebben voor dat halve uur waarin de olijven in de eetkamer werden gebracht, en wie niet. Zoals u zich wel kunt voorstellen is het een inge wikkeld werkje, de afgelegde verkla ringen over en weer te controleren*. Daarom heb ik zoveel mannen aan het werk gezet." Ede scheen nog altijd verbluft te zijn over de omvangrijkheid van dit onderzoek. ,.U wilt zeggen, dat er geen korter weg is dan deze massale aanval?" ,Ik geloof van niet. U weet, mr. Ede, dat er in het geheel geen ^e^e" lijke aanknopingspunten zijn. Ik heb het gedetailleerde rapport van Scot land Yard nog niet ontvangen, maar ik heb het idee, dat die kamer ons niets wijzer zal maken." Intussen, waar zal u dit doen belanden? Ook wanneer u zult heb ben uitgevist, waar iedereen was, dan zult u nog met een enorm aan- tal verdachten te maken hebben." ,,Dat weet ik, sir", zei Haines geduldig, „maar dit zal een begin zijn. Dit gebouw is als een doodlo pende steeg wij houden er een drijfjacht doorheen tot aan het dood lopende punt met de hele staf voor ons. Als iemand zijn onschuld kan bewijzen, laten wij hem passeren. Het alibi is slechts één proef, we hopen nog andere te nemen. Ten slotte, als we veel geluk hebben ge had. zal iedereen zijn doorgelaten behalve juist één man of vróuw en hij of zij zal de moordenaar zijn. Het is vervelend voor ons en naar voor u, maar het is de enige moge lijke methode. Apropos, hal zal u wel interesserën dat wij het blauw zuur op het spoor zijn gekomen. Mr. Iredale had het bij het rechte eind." ,,Zo?" Ede voelde aan, dat er nog meer ellende zou komen. ,,Ja. ik heb juist een monster van dat goedje meegegeven om het te laten analyseren. In de clichéafdeling is meer dan genoeg aanwezig om heel Fleet Street te vergiftigen." ,,Maar het slingert toch zeker niet rond?" ,,Neen, niet helemaal. Het is op geborgen in een apart vertrek en men neemt aan, dat het achter slot wordt gehouden, wanneer het niet wordt gebruikt. Ik heb mij er even wel van overtuigd, dat bijna ieder een in het gebouw in de gelegen heid is geweest zich er een handvol van te verschaffen, als hij wilde." ,,Dat is erg." Ede fronste zijn voorhoofd. Het veilig wegbergen van dat goedje kon nauwelijks worden beschouwd als een taak van de hoofdredactie maar hij wenste wel, dat hij ervan had geweten. ,,Nu. we moeten ervoor zorgen, in specteur, dat de voorzorgsmaatrege len van nu af aan veel strenger worden, hoewel het erop lijkt, dat wij dé put dempen, nu het kalf ver dronken is. Wilde u daarover^ met me spreken?" „Dat niet precies, sir. Ik heb uw persoonlijke hulp nodig. Zoals ik zoeven ai zei moeten we nog andere proeven toepassen op onze drom verdachten behalve die van het alibi. Het motief is onge twijfeld van het grootste belang degene die het vergif in de olijven heeft gedaan, deed dat absoluut om een bepaalde reden. Ik verzoek u mij te zeggen, of u iemand kent, die een afkeer van Mr. Hind hati of een van de andere mensen van de lunch en een zodanige afkeer dat hij hem uit de weg zou- willen ruimen." Ede zweeg een ogenblik. Al die tijd was hij er al bang voor ge weest, da>t deze last op zijn schou ders zou worden gelegd. „U brengt mij in een moeilijke po sitie, inspecteur", zei hij toen. „Een mens werd gedood, sir". „Dat weet ik, dat weet ik. Maar ik weet niet in hoever mij dat het recht geeft u dingen mee te delen, die een verdenking op leden van mijn staf werpen dingen die wel licht helemaal geen verband houden met deze zaak. U vraagt mij om te gaan roddelen". „Dat is zo, sir. Ik weet, dat u dit tegen de borst stuit, maar als u het niet doet, zullen anderen het doen «n zonder uw verantwoordelijkheids gevoel. Ik .zou het liever uit de eer ste hand hebben". Ede weifelde nog altijd. „Een mo tief behoeft niet altijd schuld .in te houden. Het zou me niets aanstaan, als u zou wegsnellen om de eerste de beste persoon te arresteren, om dat die wel eens herrie met Hind heeft gehad". ,,U moet vertrouwen in mijn dis cretie stellen. Wij treden niet op die manier op. weet u. Een arrestatie is een zeer belangrijk iets. Afgezien van al het andere heb ik mijn repu tatie op te houden". „Goed dan, inspecteur", zei Ede met tegenzin. „Ik houd er niet van, maar ik zal het u zeggen. Sinds de dood van Hind heb ik iets in mijn hoofd rondgedragen, hoewel ik geen moment veronderstel, dat dit van enige betekenis is. Gisteravond kwam Hind bij mij en deelde mij mee. dat een van zijn mgnnen een ernstige overtreding had begaan. Arthur Pringle. onze misdaadrepor ter, Ik wed. dat u hem wel eens heeft ontmoet". „Pringle? De naam komt me be kend voor. maar ik geloof niet dat ik hem ooit tegen het lijf ben gelo pen. We zien lang niet zoveel mis daadreporters weet u, als sommi gen van hen dat graag doen voor komen. Wat is er met hem aan de hand?" „Geknoei met zijn onkost'enrekë- ningen. volgens Hind. Zoals u ver moedelijk wel .zult weten, hebben de onkostenrekeningen van verslagge vers vaak even weinig goede grond als sommige van hun reportages. Zij trachten er een extraatje uit te slaan, vooral wanneer het een op dracht buiten de stad betreft. Dat is zo de gewoonte in Fleet Street. Persoonlijk houd ik niet van die praktijken, maar binnen bepaalde grenzèn moet het door de vingers worden gezien. Maar Pringle blijkt alle perken te buiten gegaan te zijn. Hind ontdekte dat hij grote bedragen had gedecla reerd in totaal enige honderden ponden per jaar terwijl hij geen enkel bericht had geleverd. Hind schijnt hem al eens eerder gewaarschuwd te hebben maar dit maal was hij van mening, dat hij de zaak niet kon laten passeren. Hij kwam mij zeggen, dat Pringle, vol gens zijn mening, niets anders dan een onlichter was en daarom ontsla gen diende te worden". (Wordt vervolgd) zijn eerste reactie daar in het kamp. „Bovendien was het somber weer en het regende pijpestelen." Allemaal nogal een triest begin, maar achteraf viel het wel mee. En natuurlijk sprak hij in '49 geen woord Nederlands. De eerste week van zijn verblijf in Nederland was een zogenaamde intro ductieweek: in een namaakmijn bracht men de adspirant mijnwerker de begin selen van de mijnarbeid bij. Daarna volgde drie maanden opleiding onder de grond en daarna zelfstandig werken. ZO verdween de heer Saccardo met zijn landgenoten onder de grond. Inmiddels maakte hij goede vorderin gen met de Nederlandse taal. Of al die Italianen het naar hun zin hadden? ..Neen, want een groot aantal ging na- twee jaar naar een ander land. Voor al naar België. Daar konden zij in de mijnen meer verdienen. De veiligheid in de mijnen is daar bepaald minder dan in Nederland en de woongelegen heid laat veel te wensen over. Maar dat interesseerde die Italianen niet, als zij maar meer geld overhielden. In een zo kort mogelijke tijd wilden zij weer terug naar hun geboorteland om een paar koeien te kopen en een stukje grond." legde Francesco Saccardo uit. EN had het hier in Nederland best naar zijn zin: de heer Saccardo. In '52 trouwde hij een Limburgs meis je. Er kwamen kinderen, een huis en televisie. „Ik wil nog wel terug naar Italië, maar dan moet ik het even goed hebben ais nu." Zijn vrouw ziet er overigens Italiaanser uit dan haar man, hoewel zij zelfs nooit in Italië is ge weest. Sinds enkele jaren werkt de heer Saccardo nu boven de grond, als tolk en instructeur. Twee jaar lang maakte hij reizen naar Italië met het wer- vingscommité. DE heer Saccardo is al zo ingebur gerd daar in Sittard, dat men zou denken, dat hij een echte Limburger is. Limburger en voetbalenthousiast. Niet dat de heer Saccardo een groot voet baller is, maar hij maakt zich als scheidsrechter zeer verdienstelijk. Op onze vraag of zijn vrouw het niet vervelend vindt, dat hy iedere zondag weg is antwoordde hij: „Ik ben bij de voetballerij gegaan met volledige toe stemming van de vrouw." Wat ook niet ieder man kan zeggen. Officieel is hij nu scheidsrechter van de K.N.V.B. Daarom kwamen wij ook nog even te spreken over de „beroemde" voet baltoto. Zijn kommentaar was dit: De voetbaltoto bevalt mij hier niet. In Italië is alles vrij en nog nooit is er iemand geruineerd. Hier is de aardig heid er vanaf. De Olympische spelen zijn notabene geheel betaald door de voetbaltoto. Het is nakaarten, maar hij heeft gelijk. Als het aan de heer Saccardo gele gen had, waren wij nu nog bij hem. Want men is gastvrij in huize Saccar do: een Nederlandse sfeer met wat Italiaans temperament. i door li door waarom zijnn/-ATEN we W&TOCMAL- YWAPEN - TIJD AAN HET I STILSTAND RUZIE MA- /SLUITEN. KEN? BUd DAT NU HEB BEN WJS. N06É6N DING T£. DOEN. MUSEUM INDIAANSE ZAAL TjT TERNEUZEN. De hengelsportvere niging Ontspanning na Inspanning or ganiseert op 6 augustus a.s. voor de derde maal een internationaal zeehen- gelconcours. Tijdens een vergadering in „La Belle Vue" maakte de voorzit ter, de heer C. J. v. d. Broek de bijzon- derheiden bekend. De wedstrijd zal ge houden worden met medewerking van de plaatstelijke V.V.V. en de handel drijvende middenstand. Gevist zal wor den vanaf de Oostelijke stenenbeer tot aan het Schulpenhoekje. Deze afstand van 2500 meter biedt paats aan 500 vis sers en zo men onverhoopt meer aan meldingen krijgt, dan is er gelegen heid het viswater uit te breiden. Grot^ deelname wordt trouwens inderdaad ver wacht. De fraaie prijzen die uitgeloofd /.uilen worden zijn vanaf het einde van de week in de Hema tentoongesteld. ZONNEMAIRE De chr. nat. school en de openbare lagere school krijgen binnenkort een nieuw schoolgebouw. Bei de scholen worden onder een dak ge- bouwd. De aanbesteding wordt op 11 au- j gustus gehouden. Wolphaartsdijk won in beide afdelingen WOLPHAARTSDIJK. De voetbal- vereniging „Wolphaartsdijk" behaalde een prachtig resultaat in het nederlaag- tournooi van S.V.D. te Driewegen. Het tweede elftal won met 122 van S.V.D. 2. Het beste resultaat was tot nu toe een 5—1 overwinning. Ook het eerste elftal behaalde een overwinning op S.V.D. met 2—0. Het tweede doelpunt kwam 1 minuut voor het einde tot stand, toen rec'itsback J. Vcrstelle on weerstaanbaar naar voren trok en na samenspel scoorde. Daar dit de laatste wedstrijden in het tournooi waren, won Wolphaartsdijk in beide indelingen de eerste prijs. „TN G. en G. Post van 22 juli onder A de titel „Daar wel" stond, dat alleen in het Zuiden de winkels dikwijls na zes uur geopend zijn en niet elders in het land. Laat een ieder' maar sluiten, wanneer hij daar zin in heeft, is het advies van de heer P. V. Vermoedelijk wil hij liever de „goede oude tijd" weer terug hebben, waarin de winkelier van 's morgens zes uur tot 's avonds elf uur en later verplicht was open te blijven. Ik neem aan, dat genoemde heer geen detaillist is. anders zou hij toch moeten begrijpen, dat ook een winkelier iemand is, die evenals hij recht heeft op een eigen leven. Dat de winkels in het Zuiden open blijven is al erg genoeg en hoeverre de overheid daar schuld aan heeft, dat ligt buiten mijn competentie daar over te oordelen. Maar laten wij dankbaar zijn, dat zij elders wel goed I DEN HAAG Minister Zijlstra, de J minister'van financiën, wil nog dit jaar* een bezoek brengen aan Suriname. Het} juiste tijdstip van de reis staat nog niet j vast. De reis van prof. dr. Zijlstra houdt j verband met de financiering van de uit breidingen van de polders der Stichting j i machinale landbouw in het Surinaamse i j Wageningen. toezicht houdt op dergelijke excessen. Misschien wil genoemde heer ruilen met de sociale toestanden, zoals die heersen in andere landen. Laten wij eerder dankbaar zijn over hetgene wat wij tot nu toe bereikt hebben. De klok terugzetten kunnen wij altijd nog doen." P. A. v. d. KRUL Rotterdam, „TK ben tien jaar en spaar speldjes van i I alle fabrieken of van zaken, die auto's importeren, evenals van olie- en luchtvaartmaatschappijen. Zoudt u mij i aan speldjes kunnen helpen. Daar zou ik erg blij mëe zijn." gj door 1 W. Lob m arid SlilHIHIIIIItllllHIIIKIHIIIIIUIIllia TONNY TER SCHEGGET Prinses Irenelaan 43, Lochem. VOORUIT DRAF AUSTERLITZ. Prins Bernhard heeft gisteren in Austerlitz het naar dr. j Albert Plesman genoemde luchtverken- nerskamp geopend. Aan het kamp ne-| men tien van de dertien Nederlandse; luchtverkénnersgroepen deel Wanneer men in een auto rijdt is een eerste vereiste ongetwijfeld dat er van achter het stuur zoveel mogelijk naar alle kanten „zicht" is. hetzij recht-1 streeks via ramen, hetzij via spiegels. Twee factoren wegen zwaar in het] verkeer: de verkeersregels, die feilloos] toegepast moeten worden en de snel heid, die in overeenstemming moet zijn met ons aanpassingsvermogen. Met ze kerheid omtrent de verkeersregels en bescheidenheid ten aanzien van onze mogelijkheden achter het stuur, blijft schadevrij rijden binnen ons bereik. Al dus merkt de E.V.O. op. door mmnmmmMtntnmmtNifrff rf copyright abc prtl, WOLPHAARTSDIJK. Met mede werking van de muziekvereniging Ad- vendo gaf de gymnastiekvereniging U.D.I. haar jaarlijkse zomeruitvoering op het sportveld. Onder flinke belang stelling werd een gevarieerd program ma afgewerkt. D» avond werd besloten met een ge zellig feestje in het Dorpshuis. OOSTDONGEfV Onder Lieos- sens (gem. Oostd1 adeel) is gister middag de 24-jari? landbouwer Klaas Bijland verongelukt, ioordat een trek ken die van een dijk viel, boven op hem terechtkwam. Toen de trekker met een kraanwagen was opgetakeld, bleek de heer Bijland al te zijn overleden. De klachten die over Vlijtig Liesje binnenkomen, zouden voorkomen kun nen worden, indien men het plantje maar meer in de voile zon kweekte. Het heeft veel meer zon en ook veel meer water nodig. Gele blaadjes vallen alleen af omdat het plantje te donker staat en te weinig water krijgt. Het is een echte nathals en het is goed haar steeds met de voet in het water te hebben; er moet dus steeds wat water op het bloemscho- teltje staan. 77. Nadat Kappie en Dubbelster een tijdlang waren voortgelopen, elke van hen verdiept in zijn eigen gedachten, zagen zij aan de kant van de weg een herberg liggen. Toen kregen zij plotseling dezelfde gedachte. „Een bunkerhaven! Hier moeten wij aanleggen!" zei Kappie. „Ik heb trek in een stevig maal, jong." Dubbelster knikte. „Mijn maag ram mel!" antwoordde hij. „En het wordt al donker. Als we nog langer wachten, vinden we geen enkele eetgelegenheid meer. „Zo is het maar net," meende Kappie, de deur van het etablissement open- drukkend. Binnentredend vonden zij alleen de potige eigenaar, die landerig zijn tap kast zuiverde. Het vertrek was gevuld met een kruidige lucht, die uit de keu ken binnenstroomde en met vage mu ziek die uit een radiotoestel kwam. „Wat wensen de heren?" vroeg de waard, hen een slaperige blik toewer pend. Kappie en Dubbelster bestelden een overvloedig maal. Hierop begaf de waard zich naar de keuken en verviel tot grote bedrijvigheid. Niet lang daar na stond het gevraagde voor hen „Ziezo. Nu gaan we eens nieuwe krachten opdoen" zei Kappie. zijn vork j opnemend. Maar toen gebeurde er iets, waardoor hij geen hap meer naar bin nen kreeg. Er klonk wat gekraak uit de radio en vlak daarop een stem: „Opgelet. Hier volgt een belangrijk politiebericht.." BORSSELE. Tot hoofd van de I christelijke school is benoemd de heer M. Waterman, onderwijzer aan de chr. school te Terneuzen. Hij zal de plaats innemen van de heer M. Weststrate, die ontslag heeft genomen in verband met zijn studie aan de theologische school te Rotterdam. NED HERV. HERK Aangenomen naar Drachten (4e pred. plaats) F. J. Veldman te. Colijnsplaat naar s-Gravenhage-Loosduinen (6e pred. plaats) W. van Beem te Badhoevedorp. Bedankt voor Oud-Vossemeer: J. Groe nenboom te Lopikerkapel. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwijndrecht (a.s. vac. ds. J. Visscher) S. van der Veen te Arum Aangenomen naar IJlst: J. C. van- Loon. kand. te Groningen. Bedankt voor VIaardingen (8e pred. jpl.) P. Melse te Zonnemaire. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Oud-Beijerland W. de 'Joode te 's-Gravenhage.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2