Sowjetunie wil liever veto dan onpartijdig onderzoek Gemeentelening aan Sportclub Enschede Moeilijkheid voor Congo- financier HAAGSE FIRMA CONTRA L. EDGAR DETWILER Vrouw van 86 jaar overvallen De Bilt: Zon LODGE tot Russen: „Wij vragen U cat heb t u met dit vliegtuig gedaan i in het vrije luchtruim Rijk beknibbelt op bouw Staatsspoor NIET VOOR AANKOOP VAN RAHN Agent v.d.M. heeft hersenschudding PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Niet boven Rusland Omweg Bloedtransfusiedienst uit Nederland naar Congo LOEMOEMBA KRABBELT TERUG Onderzoek Schade vergoed ing Veto! LAATSTE NIEUWS Recherche onderzoekt verband met beroving van bejaard echtpaar Caféhouder probeerde agenten om te kopen Prof. Van der Pluym overleden Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Ternelizen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikiee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4613 Dinsdag 26 juli 1960 Eigen nieuwsdienst NEW YORK. De westelijke grote mogendheden hebben de Sowjetunie gisteren tijdens de voortgezette behandeling in de Veiligheidsraad van de door Moskou aanhangig gemaak te zaak van het Amerikaanse verkenningsvliegtuig, een RB-47 die onlangs niet terugkeer de van een vlucht boven de Barentszee, zo zeer in het nauw gedreven dat de vertegenwoor diger van dat land niets ander: overbleef dan een veto in uitzicht te stellen. Dat veto wil de Russische woordvoerder in de Veiligheidsraad. Wassili Koeznetsof, uitspreken in dien de raad in overgrote meerderheid voor een Amerikaanse resolutie zou zijn die voorziet in het instellen van een onpartijdig internationaal onderzoek naar de verdwijning van de RB-47 of in voor legging van de kwestie aan het Internationale Hof van Justitie. De Amerikaan Henry Cabot Lodge verwierp de Russische be schuldiging dat de RB-47 zou zijn neergeschoten boven de Rus sische territoriale wateren en toonde de raad kaarten waarop zowel de koers die het vliegtuig had moeten volgen als de koers die het in werkelijkheid onder dwang van een Russisch jacht vliegtuig had gevolgd waren aangegeven. Lodge ging zover dat hij de Rus- „In werkelijkheid", zei Lodge, „gebeur- sische bewering in twijfel trok dat de de dit. Voordat het vliegtuig arriveerde RB-47 door het jachtvliegtuig was het P*?nt'50 ""I1 u -vit;- .P i kaap Swjatoi, waar het had moeten neergeschoten. ,.Wij vragen de afbuigen naar het noordoosten, kwam ring van de Sowjetunie dit zei hij. ieen Russisch jachtvliegtuig uit noorde- ,,Wat hebt u met dit vliegtuig ge- ijjke richting en probeerde het vliegtuig uit zijn koers in de richting van Russisch gebied te drijven. Het jachtvliegtuig slaagde er in ons toestel uit de koers te krijgen en de voorgenomen draai van dat vliegtuig in noordoostelijke richting te vertragen. Het slaagde er echter niet in het vliegtuig te dwingen in het Russische luchtruim door te dringen. Het noodzaakte ons vliegtuig enkel een omweg te maken. Dit verbazingwekkende en misdadige optreden is zonder dat twijfel mogelijk is vastgelegd door onze wetenschappe lijke apparaten die de RB-47 hebben gevolgd in ai zijn door mij beschreven bewegingen." Lodge zei dat de RB-47 er in was ge slaagd de gedwongen omweg te maken en dat het toestel bij het uitvoeren van die manoeuvre nimmer 'dichter dan 30 mijl bij de uiterste punt van het schier eiland Kanin was geweest Zo volgden de vrouwen en verwanten van de bemanning van de verdwenen RB-47 de redevoeringen in de Veiligheidsraad (boven). Na aankomst op Schiphol bewezen Amerikanen het uit Moskou aangekomen stoffelijke overschot van kapitein Willord G. Palm, de piloot van de RB-47, volledige militaire eer (onder). Dit was een duidelijke demonstratie dat Washington de bemanning van de RB-47 niet wenst te zien beschouwd als spionnen. ciaan De RB-47 was volgens Lodge beslist niet neergeschoten op de plaats d:e Moskou had aangegeven. Dat was een puur Russisch verzinsel, dat moest worden gezien als een poging tot ver doezeling van een aanvai op een vlieg tuig boven de internationale wateren. De RB-47, verklaarde Lodge, stortte in tegenstelling met de Russische bewenn- gen niet neer op 1 juli in de Russische i territoriale wateren, en evenmin op de plaats, 50 mijl daar vandaan, waar het in werkelijkheid vloog op het moment dat het volgens de Russen zou zijn neer- geschoten. De 62-jarige Amerikaanse financier Detwiler met het contract dat hij zou hebben afgesloten met Congo. De rechtsgeldigheid van de afkorting voor de naam van de onderneming, die hij heeft opgericht, wordt betwist door een Hagenaar, directeur van een onderneming met 'de zelfde naam. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nog voordat L. Edgar Detwiler goed en wel is be gonnen aan zijn grote stunt in Congo, dagen de moeilijkheden reeds op en wel vanuit Den Haag. Daar namelijk is een onder neming gevestigd die naar de zelfde afkorting luistert als Detwilers Congo International management Corporation (Cimco). De directeur van deze onderneming, onze landgenoot W. Chr. Ch. Schul, heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen om aan deze onge wenste toestand een eind te maken. ,,Mijn onderneming heet voluit wel Commercial and industrial manage ment, combined operations"., zo ver telde hij ons gisteren, „maar onder de afkorting Cimco zijn wij sinds 1947 in de Verenigde Staten langzamerhand goed bekend geraakt. Ik zou niet Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De liga van Rode- Kruisverenigingen te Genève heeft het Nederlandsche Roode Kruis ge vraagd een bloedtransfusie-eenheid naar Congo te zenden. Het Rode Kruis deelt mee dat de uitzending mede dank zij financiële steun van de Nederlandse regering mogelijk is. Het is meteen met de vuorbereiding begonnen. De eenheid zal bestaan uit verple gend personeel en artsen die zich voor deze missie vrij moeten maken van hun dagelijks werk. Het is nog niet bekend wanneer de reis naar Congo kan beginnen. graag willen dat men ons met meneer Detwiler verwisselt." FOUT „Bovendien is meneer Detwiler fout omdat men corporation hoort af te korten als corp. Co mag men in Dela ware, waar Detwiler geloof ik staat ingeschreven voor een dergelijke af korting, helemaal niet gebruiken". De Cimco van de heer Schul heeft in de toekomst misschien wel te ma ken met dezelfde Amerikaanse onder nemingen en groeperingen als die van de heer Detwiler, want de Haagse Cimco treedt op als adviseur bij de vestiging, verplaatsing en organisatie van (ook Amerikaanse) filialen en branches. Dat zijn zaken waar Detwi ler, hoe vaag zijn plannen ook mo gen zijn, zich wellicht ook mee zal gaan belasten. Een juridische actie lijkt niet bij voorbaat kansloos, want Detwiler schijnt ook van plan te zijn in de Nederlandse sfeer te opereren voor de uitvoering van zijn ambitieuze Congoplannen. NEW YORK (Reuter) Als een over eenkomst in beginsel bestempelde pre mier Loemoemba gisteravond het ak koord dat hij met de Amerikaanse finan cier en plannenmaker Detwiler heeft ge sloten. Het Congolese parlement moet het nog bestuderen en bekrachtigen, deelde hij mee op een persconferentie in New York. Het contract met Detwiler is volgens de Congolese minister president niet meer dan een „tijdelijke afspraak" zo als Congo er in principe nog meer wil maken met ondernemingen die belang stellen in de economie van het land. Terwijl de RB-47 de gedwongen om weg uitvoerde was het Russische jacht vliegtuig volgens Lodge naar zijn basis teruggekeerd, wellicht omdat het toestel brandstofgebrek begon te krijgen. Twintig minuten na het tijdstip waarop de RB-47 volgens de Russische klacht zou zijn neergeschoten bevond volgens Lodge het vliegtuig zich in de lucht, op 200 mijl van kaap Swjatoi ver buiten de Russische territoriale wateren. Lodge vroeg zich af wat het Krem lin kon hebben bewogen het volgens hem onware verhaal van het neer schieten van de RB-47 boven Russische territoriale wateren op te hangen en het in de Veiligheidsraad te laten herhalen. Hij sprak in dit verband van wetteloos optreden" en „roekeloze verklaringen". De Veiligheidsraad behoefde de Amerikaanse lezing van het gebeurde, die hij illustreerde met kaarten waarop de koers van de RB-47 was aangegeven, niet voetstoots als juist aan te ne men. De raad behoefde ook niet zelf te speuren naar de juiste toedracht. Wel verzocht hij de raad akkoord te gpan met een onpartijdig onderzoek. Daarom diende hjj een resolutie in waarin op een dergelijk onderzoek werd aange drongen. Zo'n onderzoek is volgens Lodge drin gend nodig omdat ook dit incident weer gebruikt is als aanleiding voor propa gandistische dreigementen met de moge lijkheid van een oorlog met kernwapens. Amerika, zei Lodge, zou het' volste recht hebben de raad te vragen de Sow jetunie t,e veroordelen en te verlangen das Moskou schadevergoeding zal betalen. Hij wilde daarvan echter eerst nog afzien en in plaats daarvan alleen aan dringen op een onpartijdig onderzoek. Amerika en de Sowjetunie zouden vol gens die resolutie samen met een ander land in .een commissie van onderzoek zitting moeten nemen. Die commissie zou in de gelegenheid moeten zijn de resten van het verongelukte vliegtuig, zo die te vinden waren, te onderzoeken en de overlevenden en eventuele getui gen aan een verhoor te onderwerpen. Koeznetsof - noemde alles wat Lodge had verklaard stuntelige verzinsels die bedoeld zouden zijn om de openbare mening een rad voor ogen te draaien. De getoonde kaarten zouden pure ver valsingen zijn. Hij herhaalde nog eens uitvoerig de Russische lezing van het gebeurde. Het was volgens Koeznetsof het top punt van Amerikaans cynisme dat de verwanten van de bemanning van de RB-47 in de gelegenheid waren gesteld de behandeling van de zaak op de pu blieke, tribune te volgen. Van een onpartijdig onderzoek wilde hij niets weten. De raad moest het maar doen met de Russische lezing van het gebeurde. Overigens zou een dergelijk onderzoek de zaak alleen maar verder kunnen vertroebelen. Daarom stelde hij een Russisch veto over de Amerikaanse resolutie in het vooruitzicht. Lodge kreeg de volledige stpun van de Engelse vertegenwoordiger in de raad, sir Pierson Dixon, die zei dat de raad permanent bijeen zou moeten blij ven indien Engeland het verkoos een klacht in te dienen over elke Russische spionagepoging. Ook In Engeland waren bewijzen aanwezig dat de RB-47 nimmer dichter dan 30 mjjl by de Russische kust was geweest. Lodge deelde na de vergadering mede dat hij nog niet aan het einde van zijn latijn was. In de volgende vergadering vandaag zou hij met nog meer belang wekkende details komen. NEW YORK (Reuter) De Belgische troepen dienen on middellijk te worden terugge trokken uit de gehele Congo, met inbegrip van de twee mili taire bases die hun op grond van het niet bekrachtigde ver drag van vriendschap werden toegewezen. Deze eis stelde de Congolese premier Loemoemba gisteravond laat in New York. „Het verdrag is door de Belgen geschonden en vernietigd", aldus Loemoemba op een persconfe rentie. „Daaruit volgt dat het geen juridische of praktische waarde meer heeft." DEN HAAG Het gedurfde plan van de gemeente Den Haag en de Neder landse spoorwegen om samen een nieuw station Staatsspoor te bouwen met aan sluitend een half ondergronds gelegen tramstation, dreigt een mooie wens droom te blijven, nu blijkt dat de bouw kosten veel hoger zullen worden dan aanvankelijk werd geraamd, Het rijk zal waarschijnlijk alleen toe stemming geven voor de bouw van een veel eenvoudiger tram- en treinstation, dat geheel bovengronds is gelegen. Het gewijzigde plan. waar men in middels aan bezig is, omvat ook niet meer de ongelijkvloerse kruisingen van de invalsweg uit Utrecht. De rijksweg uit de richting Rotterdam schijnt in het gewijzigde plan zelfs he lemaal niet meer voor te komen. Station en invalswegen waren de belangrijkste onderdelen van het door gemeente en spoorwegen gemaakte wederopbouwplan Bezuidenhout C. dat vorig jaar dicht bij een begin van uitvoering leek. Nu de kostenfactor belemmerend gaat werken ziet het er naar uit dat de Ha genaars nog langer tegen de tijdens de oorlog in het Bezuidenhout geslagen ver wondingen zullen moeten aankijken. Van onze correspondent ENSCHEDE. De gemeenteraad van Enschede heeft gisteravond met twee stemmen tegen aan de sportclub Enschede een geldlening verstrekt van 99.900 gulden. In het raadsstuk werd over rente met geen woord ge sproken. De raadsleden waren 's mid dags telefonisch opgeroepen. De tegenstemmers waren een lid van de S.G.P. en een lid van de A.R. De voor stemmers waren evenwel ook niet geest driftig. Zij wilden dan wel met de lening akkoord gaan, omdat het zakelijk bezien gunstig is voor het stadion als een goede club uit" de eredivisie de vaste bespeler is. De gemeente heeft daar ook weer voor deel van in de vorm van een hogere opbrengst van de vermakelijkheidsbe lasting. En anderen Op de vraag wal B. en W. doen als ook andere clubs geld van de gemeente zouden willen lenen, antwoordde de wethouder van financiën dat zij even goed voor een lening in aanmerking zou den komen, mits zij net zoals de sport club Enschede onderpand voor het be drag kunnen verschaffen. Het is opmerkelijk dat kort voor de spoedeisende raadsvergadering de natio nale voetbalheld van West-Duitsland Hel mut Rahn bij zijn club F.C. Köln in on genade was gevallen. Het bestuur van de Keulse voetbalclub wenst dat hij niet meer wordt opgesteld. „Hij kan wat ons betreft verdwijnen: als de bond hem dis pensatie verleent, kan hij naar het bui tenland gaan." Voor een vertrek naar het buitenland is de dispensatie nodig, omdat de Duitse voetbalbond tot de wereldkampioenschap pen in 1962 alle overschrijvingen naar buitenlandse clubs heeft verboden, ten einde de beste nationale spelers in het land te houden. Dat de nationale held than3 op de zwar te lijst prijkt, blijkt wel uit de demon stratieve wijze waarop hij is gepasseerd bij de opstelling voor de komende wed strijd tegen IJsland. De bondstrainer Sepp Herberger wilde kennelijk een duidelijk voorbeeld stellen. Voorcontract In Keulen neemt men aan dat op de achtergrond van de rel rondom Rahn zijn onverwachte voorcontract met de sportclub Enschede staat. Indien de En- schedese voetbalclub zich van Rahn kan verzekeren, krijgt de club niet alleen een produktieve voorhoedespeler, maar ook veel supporters van Rahn uit het Ruhrgebied. De penningmeester van de sportclub, de heer H. Walhof, heeft intussen in te genstelling tot wat er in de raad was ge zegd meegedeeld dat de.geldlening al leen dient om liquide middelen te krij gen en niet voor de transfer van Rahn. Van onze correspondent ALKMAAR. Een jongeman van wie het signalement in grote trek- j ken overeenkomt met dat van de over valler op het bejaarde echtpaar Heu vel-Mantel in Sint Pancras bij Alk maar heeft in Alkmaar een overval gepleegd op een 86-jarige alleenwo nende vrouw: mevrouw L. C. Sitman- Reselman, een weduwe die aan de Nassaulaan woont. Hij maakte hon derdvijftig gulden buit. De eerste overval werd nog geen week geleden gepleegd, de tweede in de nacht van zaterdag op zondag. „Ik sliep nog niet," aldus de beroofde weduwe, „toen ik om ongeveer half twee door het bo venlicht van de deur van mijn slaap kamer licht zag schijnen. Ik dacht eerst, dat er een auto passeerde, maar even later stond de jongeman met een zak lantaarn in de hand in mijn slaapkamer."' „23 jaar De man hield een donkere doek voor het gezicht. Hij had zwart kroezig haar. „Wat moet je?" vroeg mevrouw Sitman. „Waar is de poet, opoe?" was de weder vraag van de indringer. „Hoe $an je me zo laten schrikken?" aldus de vrouw. „Als u maar eens wist- wat ze mij alle maal aangedaan hebben. Ik ben nog maar 23 jaar." zei de man. Hij werd echter ongeduldig en dwong de oude dame uit haar bed te komen en hem de plaats te wijzen, waar zij haar geld had ver borgen. Opengebroken Getweeën gingen zij naar beneden, waar de kasten en laden reeds waren opengebroken door de indringer. De vrouw gaf hem honderdvijftig gulden in briefjes van 25 en tien gulden. Daarop vertrok de jongeman haastig door de achterdeur, waarvan hij het slot had geforceerd. Mevrouw Sitman was daarna nog wat opgebleven om wat op verhaal te komen. Zij is toen naar bed gegaan en vertelde de volgende morgen haar avontuur aan een buurvrouw. Die heeft pas de politie gewaarschuwd. Verband De rijksrecherche, die ook het onder zoek in de overval op het bejaarde echtpaar in Sint Pancras leidt, acht het mogelijk, dat dezelfde dader aan het werk is. geweest. Ook daar was een lange jon geman, gemaskerd en met kroezig haar, de slaapkamer van de (73-jarige) vrouw des huizes binnengedrongen. „Mevrouw, waar is uw man?" had hij gevraagd. De vrouw was echter gaan gillen. Haar man, die hernia heeft en beneden sliep, was te hulp gekomen, waarop de indringer zonder buit de vlucht had had genomen. Hij had de vrouw toen al met een boksbeugel verwond. Er zijn enkele vingerafdrukken van hem ge vonden. De voetsporen in de tuin waren door de regen onbruikbaar geworden. Nog een Ook in Heiloo is een man een huis binnengedrongen. Dat gebeurde vrijdag nacht, toen de bewoners afwezig waren De indringer was op dezelfde manier binnengekomen als een nacht later bij mevrouw Sitman, Tol dusver is niet be kend of en hoeveel hij gestolen heeft. Geweigerd De moeilijkheden met F.C. Köln waren ontstaan nadat de in Duitsland zeer po pulaire Rahn alom gevierd om zijn beide grootse doelpunten in 1954 tijdens de wedstrijd tegen Hongarije waardoor hij West-Duitsland het wereldkampioen schap bezorgde had geweigerd aan de trainingsavonden van zijn club deel te nemen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse agent Van der M.. tegen wie vorige week door een chauffeur een klacht we gens mishandeling is ingediend, ligt zelf met een lichte hersenschudding te bed Die is het vermoedelijke gevolg van de klappen, die hij tijdens zijn onenigheid met de chauffeur heeft opgelopen. DRIE WEKEN CEL Van onze correspondent ARNHEM. De veertigjarige ca féhouder W. H. M. uit Huissen is gisteren door de Arnhemse politie rechter tot drie weken gevangenis straf veroordeeld omdat hij, zou heb ben geprobeerd twee agenten om te kopen. De agenten hadden de caféhouder in zijn auto aangehouden en hem om zijn rijbewijs gevraagd. De man had dat niet bij zich. Toen de agenten proces verbaal tegen hem opmaakten zou hij hun een tientje hebben aangeboden met de woorden: Hier pak aan. Nergens over praten, dan praat ik ook nergens over. Wat heb ik aan die soesa. Van onze correspondent ZEIST. Prof. W. A. E. van der Pluym, emeritus hoogleraar in de kunst geschiedenis, is in het Zeister ziekenhuis den gecremeerd. worden. Morgen zal hij in Velsen wor- Hij was als hoogleraar verbonden aan de Rijksacademie voor beeldende kun sten te Amsterdam. Van zijn hand ver schenen verscheidene boeken. Het meest bekende is wel „Leo Gestel, de schil der en zijn werk." Professor Van der Pluym was onder andere voorzitter van de Nederlandse oudheidkundige bond en permanent lid van de monumentencommissie van Am sterdam. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te ons gisteravond om 23.15 uur: Perioden met zonneschijn en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot ma tige, aan de kust in de middag af en toe vrij krach tige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Eindelijk eens een zomerlandschap. Henry Cabot Lodge RB-47 NIET NEERGESCHOTEN De vette lijn geeft de route aan van de RB-47 tot het punt waarop het toestel met lange-afstands-ra- dar werd gevolgd. De stippellijn zou het toestel volgens de Rus sische lezing hebben gevolgd tot het punt van vernietiging. Hij had geen halve flessen mter, maar wilde me toch helpen-

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1