VAKANTIE in het verleden ERGIFTIGDE OLIJVEN j FLITS GORDON het 1 KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN I NEDERLAND 'T GOEDKOOPST? Weinig werklozen In Heidelberg kunt u nog steeds uw hart verliezen Roofridders Burcht der religie Het slot Het vat Goethe De dwerg Levend verleden Toegangspoort Het spoor terug Uit de kerken Maandag 25 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 door Louis Sinner IK heb mijn hart in Heidelberg verlaren", beken den in vroeger jaren ondernemende jonge lieden, die een reis hadden gemaakt naar die romanti sche plaats in Zuid-Duitsland, waar de Neckar zijn golvende bocht maakt naar het Neckardal. En wat dat betreft is Heidelberg nog weinig ver anderd; men kan er nog steeds op zeer gemakkelijke wijze zijn hart verliezen, want volgens de laatste sta tistieken leven er ruim dertienduizend meer vrouwen dan mannen in de beroemde universiteitsstad, die ont staan is aan de voet van het slot, dat in de elfde eeuw werd gebouwd. Doch niet slechts de nuchtere cijfers tonen aan, dat Heidel- berg nog steeds een stad is, waar men zijn hart kan ver liezen. De romantiek van een verleden, dat de twintigste eeuw onbekend is, leeft in Heidelberg naast de strakke nuchterheid Van een eeuw, die in zijn technische triomf ten onder dreigt te gaan en in Heidelberg hebben deze twee uitersten een com promis gevonden. Het oude Heidelberg wordt beheerst door zijn beroemde univer siteit. Officieel staan ruim zevenduizend studenten ingeschreven, maar in werkelijkheid ligt dit cijfer aanmerkelijk hoger. Vanuit alle delen der wereld komen jonge wetenschapsmensen naar deze beroemde universiteit, die als weinig andere gastvrij is. 26 l ,,U laat uw verbeeldingskracht op hol slaan, inspecteur", zei Munro ge- ergerd. ..Ik begrijp natuurlijk waar u heen wilt, maar het idee, dat Irë- dale mij zou hebben trachten te ver giftigen wegens een politiek menings verschil, hoe scherp dan ook, is uitermate belachelijk. In dit land doen we zulke dingen niet en in elk geval is Iredale niet zo'n soort ke rel. Ik weet zeker, dat hij mij geen kwaad hart toedroeg". Munro haal de opnieuw zijn horloge te voor schijn. ,,Ik ben bang. inspecteur, dat ik nog veel te veel te doen heb om mijn tijd met dergelijke onwaar schijnlijke theorieën te verknoeien." ..Heel goed. sir", zei Haines, ter wijl hij opstond. ,.Het spijt mij. dat ik u heb moeten ophouden. Apropos, hoe ging u om met mr. Hind toen u en hij samen collega's waren?" Munro keek verrast op. ,,0, heel goed hij was geen slechte kerel. Een beetje vreemd, misschien. Vóór vandaag had ik hem natuurlijk se dert jaren niet gezien". ..De omgeving moet u na al die tijd vreemd zijn voorgekomen", zei Haines. ,,Ging u alleen naar de ka mer van de hoofdredacteur of bege leidde iemand u?" ,,Een jongen wees mij de weg", zei Munro stijfjes. ..Goeie hemel, in specteur. beschouwt u nu mij als een mogelijke moordenaar?" Haines bleef onverstoorbaar. ,.Op een of andere dag, sir, wanneer wij beiden minder te doen hebben dan nu, zult u-mij, hoop ik, inlichten over de politieke situatie op de Outward Islands, en ik zal u dan vertellen van mijn methoden van crimineel onderzoek. Ik twijfel er niet aan, dat we beiden heel wat zullen leren." Hij vergezelde Munro naar de deur. ..Waar kan ik u indien nodig berei ken ,,In mijn club, de Acropolis. Don derdag ga ik Engeland verlaten". ,,Dan wens ik u een goede reis", zei Haines beleefd. ,,Dank u, inspecteur". ,,En als onze mensen u aanbieden een wakend oogje op u te houden totdat u vertrekt wel, dan zou ik dat accepteren, als ik in uw plaats was, sir. Om u de waarheid te zeg gen, deze zaak bevalt mij in het ge heel niet". HOOFDSTUK 11 Nicholas Ede. de hoofdredacteur, begaf zich in de namiddag per auto naar Surrey om mrs. Hind van de tragedie in kennis te stellen. Hij had door Andrew Garve iemand anders kunnen sturen, maar van nature een kies man met een sterk verantwoordelijkheidsgevoel voor zijn staf, beschouwde hij het als zijn plicht om zelf te gaan. Na zijn bezoek was hij blij, dat hij de ze taak op zich had genomen, hoe wel hij zich na het pijnlijk onder houd ellendig voelde. Terug op de krant, had hij nog meer te doen. De afwezige eigenaar moest telegrafisch van het gebeur de op de hoogte worden gebracht. Met alle geweld moest worden voor komen. dat de overige directeuren naar de krant zouden snellen om daar de verwarring nog meer te ver groten. Verscheidene afspraken moesten worden afgezegd, en nieuwe moes ten. hoe dan ook. zoveel mogelijk worden beperkt. Het was de drukste en ongelukkigste namiddag, die Ede zich kon herinneren. De inspecteur had Ede streng aan zijn woord gehouden en maakte bij na voortdurend van de diensten van miss Timmins gebruik. Hij had heel wat speurders voor het onderzoek laten aanrukken, wat tót uiting kwam in de toenemende ontwrich ting van de werkzaamheden in het gehele gebouw. Onder toezicht van Ogilvie was de clichéafdeling volkomen overhoop ge haald en het scheen betwijfeld te moeten worden of nog een enkele foto voor de eerste editie gereed zou komen. Aan de mensen, voorkomende op de conferentielijst, die Ede aan Hai nes ter hand had gesteld, werd bij zondere aandacht besteed, en daar zij de voornaamste functies bekleed den had dit rampzalige gevolgen voor de redactionele werkzaamheden. Aan de namiddagconferentie na men zo weinig journalisten deel, dat Jackson die voorlopig de leiding op zich had genomen de zitting maar ophief en in een aparte be spreking met de chef van de nacht dienst de samenstelling van het och tendblad had behandeld. Swedert de dag van de bomontploffing was er niet zo'n verwarring op de krant ge weest. Even na vijf uur kwam er een verzoek van Haines bij Ede binnen of deze nu bij hem kon komen. Ede ging snel naar beneden onderwijl trachtend zijn geprikkeldheid te be dwingen. Onderweg liep hij even de kamer van de nieuwsdienst binnen om te zien hoe Soames het klaarspeelde als plaatsvervanger van Hind. Hij zag een verslaggever aan de schrijftafel zitten, terwijl Soames in een hoek van het vertrek een druk onderhoud met een vreemde had, die er uitzag als een detective in burger. In de kamer van de verslaggevers waren twee soortgelijke besprekingen gaande. Aan werken werd niet ge dacht. Woedend vertrok Ede weer. Haines groette hem met een ge baar van verontschuldiging. ..Het spijt mij, dat ik u reeds nu weer lastig moet vallen", zei hij. ,,Dat u mij lastig valt. betekent niets, inspecteur, maar u speelt wel wat de beest met de redactiemensen. Uw mannen zijn zo talrijk als sprink hanen. Ik zei reeds, dat ik bereid was u alle nodige medewerking te verlenen, maar is deze invasie nu werkelijk nodig?" ,.Ik vrees van wel." zei Haines. ..In de gegeven omstandigheden, sir, kunnen we niets anders doen dan iedere employé van de krant als een verdachte te beschouwen. We moe ten iedereen een verhoor afnemen." Ede keek verschrikt. ,,De hele staf? Maar goeie hemel, er zijn meer dan tweehonderd man!" ..Dat heeft de directiesecretaris mij reeds gezegd", zei Haines droevig. ..Wat de zaak nog moeilijker maakt is het feit, dat sommigen met va kantie zijn. anderen ziek en dat weer anderen, die vroeger aan de krant verbonden waren zich hier niet meer bevinden. En dit alles moet in alle haast gebeuren." ,,Wat tracht u nu precies uit te vorsen?" (Wordt vervolgd) Het grote Heidelberger vatwie erover praal praat over zijn kleine betvaker IN vergeelde geschriften kan men le zen, dat Konrad von Hohcnstaufen in 1155 het slot op de dag van zijn stief broer Friedrich Barba^ossa ten geschen ke kreeg. Dit is het oudste document over het slot; wanneer het werd ge bouwd is niet bekend. Maar als men de stijl van de oudste ruïnes beziet, gaat men denken aan de vroege middel eeuwen, toen. de bergkastelen van Duitsland nog bewoond werden door roofridders, die hun zware tol hieven van de argeloze scheepvaarders die met hun langzame schepen de Duitse wate ren bevoeren. Aan deze roof ridderlijke praktijken heeft ook de Lorrelei-sage haar ont staan te danken. De scherpe rotswand, die zuidelijk van Koblenz in de Rijn schiet en de schepelingen noodzaakte langzaam te varen, werd niet bewoond door een verblindend mooie juffrouw, die met haar gezang de mannen te dicht bij de rots lokte, maar door een roof ridder, die met verraderlijke bakens de scheepjes liet verongelukken om hu be zittingen in de wacht te kunnen slepen. TN 1165 hield het slot van Heidelberg •l echter op een roofkasteel te zijn, al zal Konrad von Hohenstaufen onge twijfeld minder scrupules hebben ge kend dan de parlementair-gebonden vorsten van deze tijd. Ruim tweehonderd jaar later was Heidelberg al een belangrijke stad geworden; in 1384 werd er de Rijksdag van de Duitse vorsten gehouden en 1 oktober 1386 werd de universiteit opge richt, die eeuwenlang als de belangrijk ste van Europa gold. De vorsten van het slot hebben zich door de eeuwen heen als de speciale beschermers van de universiteit ge dragen. Na Italië drong in Heidelberg als eerste universiteitsstad van Euro pa de idee van de Renaissance door. Dit werd bevestigd door de komst van Maarten Luther, die in 1518 aan de universiteit een belangrijke reeks lezingen hield, waarin hij zijn toen nog fel aangevallen leer verdedigde. In het wetenschapscentrum Heidel- berg. waar de filosofie een eerste plaats innam, geraakten zijn gedach ten in vruchtbare bodem, en ruim veertig jaar later, in 1562, werd door de theologen van Heidelberg, de be roemde Heidelberger Katechismus ge schreven, die richtsnoer zou worden voor de nieuwe leer. hij bewogen: „Heut' fangt eine neue Epoche an und wir können sagen: Wir sind dabei gewesen". (Thans be gint een nieuw tijdperk en wij kunnen zeggen: Wij zijn erbij geweest). En gedurende al deze met historie bezwangerde eeuwen had het slot bo ven op de berg Heidelberg beschermd. Woeste strijd en huiveringwekkende natuurrampen hadden het geschokt maar niet vernietigd. Thans kan men nog de verstilde getuige zien van de machtige blikseminslag, die in 1689 een. monumentale toren met een slag in tweeën splitste. Weggezakt in de heuvel ligt de ene helft van de toren, opgebouwd uit z.ware rotsblokken, te gen de berghelling, terwijl de twééde helft naakt en open de bergtop nog beheerst. Doch dit is slechts een klein en in het totaal gezien onbelangrijk detail van het gehele slot. Met meer of min der stijlgevoel hebben de vorsten door de eeuwen heen vleugels en gebouwen neergezet, sierlijke promenades aan gelegd en romantische uitvalswegen uitgestippeld, die er aan herinneren* dat men in vroeger jaren behalve zijn hart ook nog zijn leven in Heidelberg kon kwijtraken. f \OK in later eeuwen bleef Heidelberg de plaats waar nieuwe ideeën een dankbaar onthaal vonden. Aan het eind van de achttiende eeuw. in 1775. kwam Goethe naar Heidelberg en schreef daar zijn geschriften over de toen nieuwe vrijheidsidee, die in Frankrijk en Engeland door Rousseau en Adam Smith werd verkondigd en waaruit de Franse revolutie werd ge boren. In Heidelberg leerde Goethe inzien, dat aan de oude toestand, die eeu wen de Europese maatschappij had beheerst een einde was gekomen. Toen hij enkele jaren later als oorlogscor respondent" meetrok met de Pruisi sche legers, die tevergeefs poogden het rampzalige Franse vorstenpaar van de guillotine te redden, schreef DOCH niet slechts strijd en weten schap hebben Heidelberg beheerst. Reeds Goethe verraadt in zijn ..Faust" dat Heidelberg niet zonder gevolgen het centrum vormt van een der beroemdste wijnstreken van Duits land. In deze tragedie beschrijft Goe the een groots wijnfeest van studen ten en imposante vaten in het slot be wijzen. dat de vorsten van het Hei delberger slot in het verleden niet ge woon waren hun dorst met water te lessen. In de zeventiende en achttiende eeuw ontstond er onder de elkaar op volgende vorsten van het slot een wa re wedstrijd, wie het grootste wijnvat kon bouwen. Zij hielden daarmede een gevestigde traditie in ere, want reeds in de zestiende eeuw liet Johann Ca- simir een wijnvat kuipen, dat een ih- houd had van ruim honderdduizend li ter. Karl Ludwig versloeg hem door in 1664 een wijnvat te laten vervaardi gen, dat een inhoud had van 195.000 liter, maar zijn nazaat Karl Theodor behaalde de overwinning door in 1750 een vat te laten kuipen, dat een inhoud had van 220.000 liter. Deze vaten liggen nog in de kelder van het slot opgeslagen. Op het grootste vat heeft men een bordes gebouwd en daarop worden tijdens de jaarlijkse wijnfees ten, wanneer de gerijpte druiven in het Neckardal zijn geplukt, door de jeugd van "net Neckardal folkloristi sche dansen uitgevoerd. WHE in Heidelberg over het vat V\ spreekt, spreekt over de bewaker van dit wijnbad, de dwerg Clementel Perkeo. die zeer speciale grapjes wist te bedenken, waarvan er nog één in de kelder te beleven is. Naast het standbeeld van de dwerg hangt in de kelder een klok en de be zoeker wordt uitgenodigd deze klok op een heel uur te zetten, zodat men het klokkespel kan beluisteren. Wan- in neer echter de gr.ote wijzer op twaalf rz staat, klapt de gehele klok open en inj L. f I plaats van het verwachte klokkespelllccldl te kunnen beluisteren, schiet de be- zoeker een zacht grauw voorwerp in - het gezicht, dat in vroeger jaren een zz door dode of zelfs levende muis moet zijn er geweest. rr AL DEZE elementen hebben Heidel- berg zijn uitzonderlijke faam be zorgd, een stad van vrijheid, waar nieuwe denkbeelden een welwillend onthaal vonden; een stad, waar men zijn hart kon verliezen; een stad, waar het grootste wijnvat ter wereld amper in staat is om de overvloedige wijnoogst in ontvangst te nemen. Het prettige is echter, dat Heidel- berg niet steunt op deze kracht van voorbije eeuwen, maar dat het zijn faam 'waard is gebleven. Natuurlijk, er zijn moderne straten gekomen met glazen winkels en neonverlichting; ruim drieduizend inwoners bewegen zich per bromfiets door het leven en ruim negenduizend bijna tien pro cent 'burgers van Heidelberg bezit ten een auto. Televisiemasten steken boven de da ken uit en nachtclubs lokken met hun onzekere schijn de late wandelaars naar binnen. Maar daarnaast vindt men op de transen van het kasteel een studente, die. verdiept is in een Perzische krant; Chinezen lopen met verzonken blik naar de oorkonde-zaal van de universiteitsbibliotheek en de Neckar, overspannen door grauwe bruggen, noodt tot een stille avond wandeling met een van de vele lie ve meisjes, die in navolging van de buitbeluste ridders uit vroeger tijden op hartenroof uit zijn. EN dan vormt Heidelberg de toe gangspoort tot een land, dat de langste vakantie tot een adembene-; mende flits maakt. Steile berg- weggetjes voeren naar grauw-bruine j kasteeltjes en ondanks het verkeer! vindt de vermoeide mens in het Nee-) kardal een verstilde rust. Zelfs in de meest moderne toeristencentra eindigt de dag om tien uur 's avonds en wan-! neer men later in zijn hotel terug-i keert, moet men de nachtportier uit zijn bed bellen. Dat land, dat een dorado vormt ih een wereld van telefooncellen en brom- fietsen-met-afgehakte-uitlaat, eindigt i_ bij Heilbronn. waar de eerste berook- te sporen van het naderende indus- triegebied reeds zijn te vinden. jg Dit herinnert de vakantieganger er g aan, dat zijn vrijheid slechts en- g kele weken duurt, dat hij weer terug zal moeten naar de technische triomf, s wiens slaaf hij is geworden. =s Natuurlijk keert hij gehoorzaam te-'3 heeft zijn faam van eeuwen onge-! schonden bewaard, want als hij thuis- komt, ontdekt hij, dat hij zijn hart in Heidelberg heeft verloren, zodat het 3 niet anders kan of hij keert terug naar Heidelberg en de Neckar om dit rug in zijn slavernij. Maar Heidelberg verloren hart terug te vinden. En zoals door alle eeuwen heen, zal dit ook thans een illusie blij ven. De roofridders behielden hun buit en Heidelberg volgt hun spoor Een hart in Heidelberg verloren, kan men nooit meer terugvinden |llllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllOilllllllllll!llllllllllllllllllllillllllllllllllll!llllll!fllllllllH ^VTEDERLAND. zeggen wij zelf graag, is toe ristisch bezien nog al tijd een goedkoopte- eiland tussen de ons omringende landen. La ten we echter oppassen, dat wij niet in groot spraak gaan vervallen en ons vergissen! Inderdaad zijn België. Frankrijk en Engeland bijvoorbeeld duurder voor de toerist dan wan neer zij bij ons op be zoek gaan, maar een langzamerhand beroemd geworden overzicht leert ons, dat Nederland in een rijtje van negen Europese landen pas op de zesde plaats komt. Spanje, weten we alle maal, is de kampioen in lage prijzen en tarieven, maar Oostenrijk, Zwit serland, Italië en Duits land winnen het ook van ons. Dit alles is in cijfer tjes op papier gezet door het Centro per la statistica Aziendale te Florence. De toeristi sche organisaties hech ten er veel waarde aan, omdat het overzicht is gebaseerd op zeer seri eus onderzoek. Het ziet er zó uit: Gemiddelde kosten voor logies en voeding per land in guldens logies voeding logies -f kosten rang kosten rang kosten Spanje 6.70 1 13.05 Oostenrijk 9.30 2 11.75 Zwitserland 13.67 5 18.48 Italië 12.80 3 20.80 Duitsland 13 66 4 20.20 Nederland 13.80 6 20.83 België 15.67 7 20.12 Engeland 21.68 9 19.20 Frankrijk 19.20 8 24.42 Verenigde Staten 26.25 10 23.93 4 10 19.75 21.05 32.15 33.60 33.86 34.63 35.79 40.88 43.62 50.18 voeding rang 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 O DEN HAAG. De aanvullende werk gelegenheid is als gevolg van de bij zonder gespannen arbeidsmarkt terug-1 gelopen van 805 werkobjecten (1 maart I 1960) tot 182 (1 juli). Het aantal te- werkgestelden verminderde daarmee met 10.852 man en bedraagt nu 4.841. Het is echter niet mogelijk, ant woordt de minister van sociale zaken op vragen van het Tweede-Kamerlid E. Zegering Hadders (lib.) het personeel van de rijksdienst evenredig in te krimpen. Op het gunstige beeld van deze zomer kan geen personeelsbeleid worden afgestemd omdat de dienst aan vullende werkgelegenheid een voorraad objecten gereed moet houden, die slag vaardig kan worden gehanteerd indien het aantal werklozen plotseling zou toe nemen. Het aantal personeelsleden liep al sinds 1955 terug van 343 tot 153. 76. Terwijl Dubbelster zich van zijn f teuterd. te politie-uniform ontdeed, waste Kpnn>i „Waarom wilt u hem mij niet laten zijn gezicht schoon in het water van de dragen?" vroeg hij. „Ook kan ik de sa beek. Vervolgens peuterde hij de maan uit de namaakloden kogel en stop te het apparaat in zijn pet. „Ik heb ja al zoveel hoofdpijn van dat ding van jou gehad, Dubbelster zei hij, liet hoofddeksel opzettend, dat dit er nog wel bijkan." Professor Dubbelster keek ietwat be- teiliet zo afstellen, dat u geen hinder meer zult hebben van de seinen....! Doch Kappie schudde het hoofd. „Begin daarover niet opnieuw te ze veren" antwoordde hij. „Als het erop aankomt ben jij evenmin te vertrouwen als die spionnen! Nee, jong, denk maar niet dat je een kans krijgt om aan de metertjes van je maan te prutsen!" Hij strekte de arm en wees naar de einder. „Daar moet de kust ergens liggen. Als we op een afstand de spoorlijn blij- gen in een gevaarlijke toestand verte NED. HERV. KERK Beroepen te Wijngaarden B J. Wiege- raad, kand. te Montfoort. Aangenomen naar Rijssen A. Kool te Brandwijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Amsterdam W. C. J. Bosschaart, kand. te Wolfaartsdijk NED. PROT. BOND. Benoemd tot voorgangster van de af deling Wassenaar mej. B. Bossert, laat stelijk werkzaam in India bij de Qua kers. Urgentieschema voor Vlissingse straten VLISSINGEN. Uit een oogpunt van veiligheid of behoud van de weg constructie heeft het gemeentebestuur een urgentieschema opgesteld voor on derhoud en vernieuwing van een aantal straten en wegen. B. en W. wijzen er op dat verschillende wegen in Vlissin- ven volgen, koersen we recht op de ha-j ren. Het is vooral aan de zachte win- ven aan. waar de goeie Kraak voor jters te danken dat catastrofale gevol- anker ligt. Kom mee." gen tot op heden zijn uitgebleven. Voor Dit zeggend, zette Kappie er de pas dit plan komt 32.000 gulden op de be- in en professor Dubbelster, met veron-jgroting 1960. terwijl voorts een extra gelijkt gezicht, volgdekrediet van 100.000 gulden noodzakelijk

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2