Na de officieren moeten nu Belgische artsen weg Lijnschip I Detvvilers contract is nog dubieus Nederland kan weer Italianen werven Kogel trof atleet MOET LIJMEN Ongeluk in cabine van dragline CUJÉ GEWOND SPANNING BIJ WOONWAGENS IN HEERLEN Vrijspraak voor oud-generaal S.S. PIJNLIJKE ZELFBEDIENING Traangas en bajonetten in Rhodesië Kapitaal van De Bilt: Droog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND LOEMOEMBA IN AMERIKA: WIJ HOEBEN NIET VAN GEWELD Contract Begeerte Hulp LAATSTE NIEUWS Surinamer? worden tot mil \OCJl dollar militair opgeleid Oud-minister voorzitter eollege van beroep BUS IN JAPANS RAVIJN: 28 DODEN Maarschalk Konjef plotseling van commando ontheven SOLDAAT OMGEKOMEN BIJ LA C0URTINE Homfedolh eidsepidem i c op Groenland Hongerende katten in opstand Gironummer voor hulp vluchtelingen Congo Sneeuw in Oostenrijk Hoofdkantoor: Goes. T, Vorststra*t 90. Postbus 4. Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef- redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3234. Postbus 24. Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189: Zlerikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Lesse rummers IS cent. Abonnementsprijs 0,S6 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1, 16* JAARGANG No. 4612 Maandag 25 juli 1960 ZIEKTE BESLUIPT CONGO Eigen nieuwsdienst \EW YORK. lernijl pre mier Patrice Loemoemba van Congo met een Amerikaanse ge lukzoeker in het groot in de Ver enigde Staten de jacht begon op de grote kapitalen die nodig zijn Voor het economische herstel van zijn land kwam gisteren in het hoofdbureau van de Verenigde Naties de ernstige waarschuwing binnen dat het Congolese volk bedreigd wordt met het gevaar van het uitbreken van grote epidemieën. Dat gevaar, dat acuut zal wor den tenzij de volkerenorganisatie snel ingrijpt, is het gevolg van het vrijwel volkomen uitvallen van de gezondheidszorg sedert de uitroeping van de onafhanke lijkheid van Congo. Van onze correspondent KOPENHAGEN. Het 1500-ton metende Groenlandse lijnschip Disko dat op de ge vaarlijke route Groenland- Deneniarken de dienst onder houdt, is dit weekeinde ter nauwernood aan een ramp ontsnapt. Met volgelopen laadruimen be reikte het schip nog tijdig de Groen landse haven Narssarsuag, nadat het in volle zee op een grotendeels on Mag ik een poosje leiden, Martha? BULAWAYO (AP.-Reuter) De Zuidrhodesische politie heeft zondag ochtend in de oude negerwijk van Bulawayo een betogende menigte van der water drijvende ijsberg was ge- verscheidene duizenden met traangas uiteengejaagd. Maar in de avonduren stoten. POMPEN dagen De tragische gebeurtenissen in Congo weet Loemoemba nu geheel aan de wei gering van de Belgen, akkoord te gaan met de afrikanisering van het Congo lese leger. Sedert Congo onafhankelijk is ge worden. zo luidde een waarschuwing van de Belgische regering aan Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft de Congolese bevolking zieh geleidelijk onttrokken aan alle preventieve ge neeskundige maatregelen. Dat zou zijn gebeurd omdat bepaalde influisteraars die maatregelen hadden voorgesteld Over het contract dat Loemoemba's als onnodige dwangmaatregelen van reisgezel de financiële avonturier Detwi- j R Ier, uit de Congolese chaos beweerde te oeige hebben gesleept deden beide heren nog steeds geheimzinnig. Detwiler hield zich op de vlakte met ae dooddoener dat het aan premier Loemoemba was details daarover bekend te maken. Hij wilde niet reageren op een bericht uit Leopold- stad dat twee Congolese ministers, onder wie de minister van financiën, zouden hebben geweigerd het contract te teke nen. Al zwaaide Detwiler na aankomst met Loemoemba in New York met het con tract, dat naar zijn zeggen de handteke ningen van tien Congolese ministers Q Geëscorteerd door twee stevige New-Yorkse politieagenten begaf premier Loemoemba van Congo xich na aankomst op het vliegveld Idlewild naar het stationsgebouw. Naast hem de tot kapitein gebombardeerde Congolees Mowoso dat hij communistische sympathieën had. ff i ]tf TATTT1 l 1 L1 Loemoemba erkende dat vele Belgen V# /J/V l/I F/ 1, het slachtoffer van wreedheden waren geworden. Hun aantal was echter vol- C~rrn ~f T ~W7~ T7~ 1 17% T 1\TT T gens hem minder groot dan de afgelopen V fi f* ft dagen was beweerd. kJ J. KJ 1V_IVUL T 1 KJ Daarbij kwam dat de Congolese as sistenten het vertrek hadden geëist van alle 500 medici en verplegers en ver pleegsters die in Congo werkzaam wa ren. De stellers van die eis zouden in hoofdzaak zijn gedreven door de begeerte de aldus openvallende plaatsen zelf in te nemen, ongeacht het ontbreken van de vereiste bevoegdheden. In sommige delen van Congo, aldus de ernstige Belgische waarschuwing, is het droeg, in Akkra verklaarde de minister de nog aanwezige Belgische artsen al 1 van voorlichting van Ghana dat hij uit onmogelijk gemaakt hun werk te doen. j hetgeen Loemoemba op doorreis in Ak- De Belgische regering verzocht daar- kra had gezegd opgemaakt had dat er in om de Verenigde Naties dringend de nog feite nog geen sprake was van enig con- in Congo aanwezige Belgische artsen j tract en het hen helpende verplegende perso-i neel tegen de onwetendheid van de be-! Bei**"**€*F0H volking in bescherming te nemen en er voor te zorgen dat zij hun werk kunnen blijven doen. Dat op medisch gebied de toestand in Congo hoogst ernstig is als het gevolg van het verjagen van Belgische doktoren en verplegend personeel uit grote delen van de jonge republiek bleek ook uit een noodkreet van Sture Linner, de Zweedse leider van het programma voor techni sche hulpverlening van de Verenigde Naties aan Congo. Meer verwachting mocht men in Congo hebben van de komst van Raymond Wheeler, de gepensioneerde Amerikaanse generaal die in 1956 in opdracht van de Verenigde Naties in Egypte de leiding op zich had genomen van het opruimen van de brokken die waren gemaakt in de strijd om het Suezkanaal. Wheeler verklaarde op doorreis naar Leopoldstad op het Amsterdamse vlieg veld Schiphol "dat hij van Hammarskjoeld opdracht had gekregen de leiding op zich te nemen van het algemene herstel |van het Congolese transport te land en De eerste landen die medische hulp I te water. beloofden waren Ghana, Israël, Canada en Noorwegen. Premier Loemoemba. in enkele dagen van pro-Russisch sterk pro-Amerikaans geworden, wekte met verklaringen in Londen en New York de indruk dat al les m zijn land weer snel normaal zal worden indien de Belgische troepen maar snel vertrekken. Geweld behoefde daarbij volgens hem niet gebruikt te worden. „Wij zijn tegen gewelddadigheden'', zei hij. Loemoemba vertrouwde er volledig op dat de Ver enigde Naties de moeilijkheden Jn Congo snel zullen oplossen. Een van de voornaamste taken 'die onder zijn leiding volbracht zullen wor den is het uitbaggeren van de gedeel telijk dichtgeslibde monding van de ri vier de Congo. Wheeler had de indruk dat die taak niet zonder Nederlandse specialisten volbracht zou kunnen wor den. GENÈVE (Reuter) Een dringende oproep om medische pioegen naar Con- Hij had alleen maar gedreigd met in- te *enden werd gisteravond in Genèvê terventie van de Sowjetunie en Aziati- gedaan door hef Ilnternationale comité Afrikaanse landen buiten de van Rode Kruisverenigingen. v eremgde Naties omdat de resolutie i van de Veiligheidsraad van 14 juli. over het vertrek van de Belgische troepen, I niet was nageleefd. Hij ontkende beslist NOG DIT JAAR BEGIN 1 IJ PARAMARIBO, fANP). Suriname en Nederland hebben overeenstemming ?onreiJ?t over de °Pie'<iing van ongeveer 380 Surinaamse jongeijs per jaar tot militair. De in Suriname aangeworven jon gens. tussen de achttien en 24 jaar. zul- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Op het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken is zaterdag een akkoord getekend dat voor Nederland de mogelijkheid openlaat meer dan tweeduizend Italianen te werven voor werk in Nederland. De heer C. T. Hertzinger. directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Dordrecht, is gisteren al naar Rome ver trokken om met het ltaliaanse ministerie van arbeid de uitvoering van het akkoord voor te bereiden. Dank zij krachtig werkende pom pen had men het schip nog drijvende kunnen houden, hoewel de schade onder de waterlijn aanzienlijk was en het behoud van het schip maar een dubbeltje op zijn kant was. Nog vers in de herinnering ligt de ramp met de Deense veerboot de Hans Hedtoft. waarbij een groot aantal opvarenden het leven verloor. Op dezelfde route zijn in recente en 'udere jaren nog talrijke andere schepen vergaan. VEEL IJS Er zijn deze zomer ongewoon veel ijsbergen voor Groenlands kust ge signaleerd. In verband daarmee heeft men de route van het Deense koningspaar, dat momenteel een be zoek aan Groenland brengt, al ver der naar het zuiden verlegd. was de spanning weer zo toegenomen dat de regering het nodig oordeelde blanke soldaten met de bajonet op het geweer de wacht in de negerwijk te laten houden. In vele straten van Bulawayo zijn zondag auto's gestenigd.De woede van de negers en de demonstraties golden het verbod van de politie op een bijeen komst van de nationale democratische partij, die zaterdag in Bulawayo gehou den zou zijn. Bulawayo ligt op een 500 km van Salisbury, dat de vorige week het to neel van ongeregeldheden en spannin gen was geweest naar aanleiding van enkele arrestaties van negerleiders en een verbod op bijeenkomsten. In Salis bury is de rust nu teruggekeerd. De nationale partij heeft intussen op schorting van de grondwet geëist. Een onafhankelijk orgaan zou de regering moeten overnemen en een onderzoek doen instellen naar alle landswetten se dert 1923. ..Congo moet de Britse rege ring een waarschuwing zijn. Hetzelfde kan hier ook gebeuren", aldus een woordvoerder van de partij. NEW YORK (Reuter). De Con go International Management Corpo ration, die zoals wij zaterdag al be richtten, met premier Loemoemba van Congo een overeenkomst heeft gesloten, is pas een maand geleden - in Delaware opgericht. De maatschap- len dc zelfde opleiding krijgen als depij heeft een kapitaal van een mil- mnitairen die nu uit Nederland in Sn- joen dollar. President-directeur is de riname aankomen. Nog dit jaar zalfinancier L. Edgar Detwiler. met aanwerving en opleiding worden begonnen. Van onze correspondent Het voornaamste doel van de maat schappij is samen met Amerikaanse en andere belangen de Congolese regering te helpen met de opbouw van de eco nomie van het land. De hulp zal wor den verleend in de vorm van het uit zenden van technici op het gebied van i de mijnbouw, de elektriciteitsvoorzie- ning, het vervoer, de landbouw en de woningbouw. PINTELOORD. Door een nog niet: Uiteraard zal de maatschappij van verklaard ongeluk is op een kolenter-! Detwiler ook de financiering van een rem van een suikerfabriek in Dinteloordl en ander regelen, de 55-jange heer A. van Peer uit Bos- schenhoofd zaterdag om het leven geko men. De heer Van Peer was met een drag-' line kolen aan het verplaatsen. Een col-1 lega zag de arm van de machine snel; naar beneden komen. Eerst werkte hij j gewoon door. maar toen hij de arm een kwartier later nog net zo zag liggen, ging hij kijken. Tot zijn ontzetting vond Raymond A. Wheeler moet weer de brokken gaan opruimen. In 1946 was dat de chaos die in het gebied van het Suezkanaal ivas ontstaan mi de strijd om dat kanaal tussen Egypte enerzijds en Engeland, Frankrijk en Israël anderzijds. De brokken dus die waren gemaakt door de toedoen van de dwin geland Nasser. Nu moet hij dat doen in Congo. De nieuwe brokkenmaker heet Loemoemba. Wheelers voornaamste taak in Congo is het, in opdracht van de Verenigde Naties zo snel mogelijk het verkeer te land en te water weer op gang te brengen. Aanvankelijk heeft het in de bedoe ling gelegen alleen een regeling te treffen voor het werven van twee duizend Italianen. Het thans tot stand gekomen akkoord dat geldt voor één jaar, maar telkens stilzwijgend met eenzelfde termijn zal worden ver lengd zal ook als basis kunnen dienen voor eventueel volgende wer vingscampagnes. Zoals bekend heeft de Europese commissie Nederland aan geraden wet twintigduizend Italianen te werven. Verdrag Een verdrag, waarin het akkoord zal worden vastgelegd, zal binnenkort in Den Haag worden getekend. De contracten voor Italiaanse arbeiders zullen een loop tijd van een jaar hebben. De voorselectie van de arbeiders zal via de Italiaanse arbeidsbureaus lopen. De definitieve selectie wordt gedaan door een Neder lands team. MOSKOU (Reuter) Volkomen on verwacht maakte Moskou gisteravond het ontslag bekend dat verleend is aan maarschalk Konjef, sinds 1955 opperbevelhebber van de strijdkrach ten van de landen van het Pact van Warschau. Hij wordt opgevolgd door maarschalk Gretsjko. Konjef is om gezondheidsredenen op eigen verzoek van zijn post ontheven, aldus het Russische persbureau Tass. Hij is 63 jaar. Beroemd Maarschalk Konjef verwierf veel roem tijdens de tweede wereldoorlog; troepen onder zijn bevel bevrijdden Praag. Hij presideerde in 1953 de recht bank die Beria, het hoofd van de ge heime politie van de toen reeds overle den Stalin berechtte. Beria werd, zoals bekend, ter dood veroordeeld en terecht gesteld. Maarschalk Gretsjko was enige tijd opperbevelhebber van de Russische strijdkrachten in Oost-Duitsland. Thans commandeert hij de landstrijdkrachten in de Sowjetunie. Maarschalk Gretsjko was de man onder wiens leiding in 1953 de opstand in Oosl- Berlijn werd onderdrukt. Hij was het ook die 6p 6 mei in Moskou in een grote rede in de Opperste Sowjet de eerste „details" bekend maakte over het neerhalen van de U-2, het Amerikaanse spionagevlieg- tuig. Eigen nieuwsdienst LA COURTINE, In de buurt van La Courtine in Frankrijk, waar zijn onderdeel, het 45e bataljon infanterie tijdelijk is gelegerd, is gistermiddag om streeks drie uur de twintigjarige dienst plichtig soldaat J. J. Monkel uit Bloe- mendaal omgekomen. Hij reed met drie andere militairen in een jeep. die in een haarspeldbocht van de weg af raakte en in een tien me ter diep ravijn viel. De drie andere in zittenden werden licht gewond. Van onze correspondent HEERLEN. De politie van Heer len staat gereed om vandaag tot een actie over te gaan in het woonwagen kamp Heerlerheide. Tussen de bewo ners van dat kamp en het gemeen- bestuur is het tot een conflict geko men. Het kamp is slechts geschikt voor twintig wagens. De laatste tijd staan er echter wel veertig of meer. waarvan de eigenaars allen vast werk in Heerlen of in de buurt hebben gevonden. Die toe stand kon het gemeentebestuur niet lan ger toestaan. Halveren Vrijdag' gelastte de politie de laatst aangekomenen weer te vertrekken. Toen aan dat bevel geen gehoor werd gege ven, heeft de politie in samenwerking met personeel van publieke werken een aantal wagens het kamp uitgesleept. De ruim twintig agenten, die bij die actie waren ingezet, stuitten op veel te genstand van de kampbewoners. Vijftien van hen moesten naar het politiebureau worden gebracht, waar zij zijn ver hoord en op één na weer zijn vrijgela ten. De kampbewoner die in arrest blijft, is al voor de officier van justitie in Maastricht geleid en zal zich binnen kort voor enkele overtredingen voor de rechtbank moeten verantwoorden. EGEDESMINDE (Reuter) Een hondsdolheidsepidemie, die reeds de dood van ruim 500 Pooihonden heeft veroorzaakt, bedreigt op het ogenblik het leven van de eskimo-gemeenschap te Egedesminde op Groenland. Uit Kopen hagen is een specialist onderweg om de epidemie, die voor de eskimo's rampzalige gevolgen kan hebben om dat de honden onmisbaar zijn voor de jacht, met massale vaccinatie te be strijden. Geen resultaat Inmiddels hadden de kampbewoners de weggesleepte wagens weer terugge haald. Een vergadering tussen wethou der Jongen, van sociale zaken en een de legatie van de kampbewoners had geen resultaat. Als een aantal kampbewoners vandaag niet uit zichzelf vertrekt zal de politie opnieuw in actie komen. BONN (Reuter) Max Simon, een vroegere generaal van de S.S., werd zaterdag vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs van een aan klacht die tegen hem was ingediend wegens moord op drie Duitsers. Simon maakte tegen het einde van de oorlog deel uit van een krijgsraad in Brettheim, die mensen wegens „defai tisme" berechtte. Deze krijgsraad velde o.a. drie doodvonnissen. De oud-kolonel van de S.S. Friedrich Gottschalk werd tot drie en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ook hij maakte deel uit van Simons krijgs raad. Een derde beklaagde werd even als Simon vrijgesproken. Het was de derde keer dat de oud-ge neraal werd berecht in verband met zijn lidmaatschap van de krijgsraad in Brettheim. Van on«e correspondent SCHIEDAM. Een kattenopstand DEN HAAG. De Belgen in Neder land, die hulp willen verlenen aan de vluchtelingen uit Congo, kunnen hun bijdragen storten op gironummer 5710 jvan het vluehtelingenfonds van de Bel gische ambassade, Andries Bickerweg lc in Den Haag. Het ontvangen geld zal worden over gemaakt naar het nationale comité voor Congo dat in Brussel is opgericht onder voorzitterschap van prins Albert. TOKIO (AP) Achtentwintig men sen zijn zondag om het leven gekomen toen nabij de .Japanse stad Kioto een autobus met 46 inzittenden in een ra vijn van 100 meter diepte stortte. De overige achttien inzittenden liepen ern stige kwetsuren op. De chauffeur en WENEN iAPi In de Oostenrijk conductrice behoorden tot de doden.se Alpen is zaterdagnacht tengevolge DEN HAAG. De oud-minister van Naar men aanneemt hebben de rem-I van een onverwacht snelle tempera- h'iïvén nlaV'blo'ed' onder"'rtT'dJ-aBlin* wederopbouw en volkshuisvesting mr. J. men van de bus bij de afdaling vanl tuursdaling sneeuw gevallen. Op een H f eine onmiddelimThnlo halen De in -t Veld is benoemd tot voorzitter van een berghelling geweigerd. hoogte van 1600 meter viel zelfs 20 tot Doli'-e haalde het slachtoffer dood tus het college van beroep voor het be-l De ongeluksbus botste eerst nog te- 30 cm sneeuw. De temperatuur in de sen'draden en een tandwiel in de ca- drijfsleven. Sinds juni 1955 was hij al gen een andere bus, maar hiervan liepdalen daalde tot 15 gr. C. en in het bine uit. Hid van dat college. 'niemand letsel op. gehele land stroomt de regen neer. trok gistermiddag heel wat belang stelling in het Spinhuispad in Schie dam. Men zag er voor de ramen van nummer 5 een aantal katten venvoede pogingen doen om het huis te verlaten. De dieren slaagden er niet in. Wel gingen de gordijnen aan flarden. Een ambtenaar van de dierenbescher ming riep de politie te hulp, die evenwel meende dat er nog geen duidelijke aanwijzing ivas dat de I dieren werden mishandeld. De buurt dacht er anders over. Een I buurman heeft met een breekijzer een van de ramen een stukje open geschoven en via een kier krijgen de katten vier in getal, vergezeld van een hond nu voedsel. De familie W. F. K.. die in het pand j woont, is sinds vrijdag met vakan tie. Dat heeft zij al eens eerder gedaan en ook toen hebben de buren een aantal katten van verkomme ring moeten redden; het aantal katten was toen negentien. Cujé bij het verlaten van de baan, nadat hij getroffen was door de kogel. Later, in het ziekenhuis, zou blijken, dat hij er niet zonder ver wondingen was afgekomen. Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN. - Voor Cujé. de Zeeuw se atleet, werd de strijd om de Neder landse atletiekkampioenschappen, het afgelopen weekeinde in Eindhoven, een verschrikking. Cujé, die als grote favoriet op de 5000 meter was gestart, werd op zeer pijnlijke wijze uitgeschakeld door een kogel, die tijdens de wedstrijd tegen zijn borst terecht kwam. Die kogel j was afkomstig van de atlete Loes Bo- ling, die er een verkeerde manoeuvre i BERGEN. ,,Het koelwater bijvullen", zo luidde het commando van ©en mee had gemaakt, waardoor de ijzeren automobilist aan de garagehouder G. J. H. Poels aan de> Rijksweg te Bergen bal, inplaats van op de werpersplaats, (Limburg). Terwijl de heer Poels naar binnen ging om water te halen nam de op de sintelbaan terecht kwam. Maar automobilist een spons en een zeem die bij de benzinepomp lagen en verwijderde niet eerder, dan nadat hij Cujé had ge- daarmee het vet en vuil dat op de motor zat. troffen. Toen de heer Poels met het koelwater terugkwam en xich veroorloofde op te De Zeeuw stortte neer en moest van merken dat spons en zeem bestemd waren om de ruiten schoon te maken, kreeg de baan worden geholpen. Een röntgen- bij niet alleen een stortvloed van scheldwoorden over zich heen maar tenslotte foto in het ziekenhuis wees uit, dat j nog een klap tegen het hoofd. Die kwam zo hard aan dat hy een hersenschudding Cujé's borstbeen was gescheurd. opliep. De klant stapte in zijn wagen en ging er vandoor, Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Wisselende bewolking en over wegend droog weer. Zwakke tot matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Onge veer de zelfde temperaturen als gisteren. MIESJE: Het weer is droogt maar mijn was moet het nog worden. 26 juli; zon op 4.52, zon onder 20 40; maan op 7.45, maan onder 21.41. Van onze correspondent

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1