Andries v.d Poest Clement vlieger in hart en nieren Zeventig jarige Louis Heymans zit nog vol scheppingsdrift Prof. Smits moet de synode voor 8 augustus antwoorden BAAYENS Oud Soesierberg leeft in Nisse Vleugels te hebben is leven in een nieuwe ciemensie Hart voor het leven verpand Oude vliegerij herleeit Borreltje Poes? Zelfmoord Met pet rond Twee hobby's Jonge Andries ook piloot Dragline bezig gestrande „Pax" uit te graven Extra woningen Bijzonderheden uit synodale discussie Moderamen overweegt ontzetting wegens waardigheid kerk op receptie van de Driedaagse expositie te Schoondijke commissaris Middelburger met omvangrijk en verscheiden oeuvre Kunstenaar die steeds openstaat voor het nieuwe Feest op Vrederust Krabben kampioen Films voor bejaarden Autodidact Omvangrijk oeuvre Nergens op vast Zaterdag 23 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 NISSE Rondom de figuren van de luchtvaartpioniers hangt een aureool Niet ten onrechte, zeggen we dan, want het zjjn de ridders van de fragiele gedrochten, de spinnen en de brikken, de samenraapsels van latten, zeildoek en pianodraad, die met een wankel, sputterend en onbetrouwbaar motortje voor het eerst de wolkenstraten boven ons vaderland gingen verkennen. Het zijn de avonturiers uit de dagen dat duizenden Amsterdammers zich een stijve nek keken als Jan Olieslagers een rondje draaide om de Westertoren. Vervuld van ontzag keken we ze aan, de mannen die zich in een vliegpak sjorden alsof ze een poolreis gingen maken. Datzelfde aureool van stoutmoedigheid hangt ook nog boven het hoofd van de mannen die in de dertiger jaren, samen met Ver- steegh de „vijf vingers aan één hand'' vormden en in adembe nemende stunts de stygerenïle paarden van Fokker menden- Het waren de roemruchte dagen van „geen man en geen cent", de tijden van het gebroken geweertje, dat Andries van der Poest Clement zjjn eerste schreden op de onvergetelijke wolkenpaden zette. In zijn open cockpit joeg hij vreemdsoortige wolkenkrochten binnen, ronkend gleed hii de donzen wereld van een nimmer be treden sprookjeswereld binnen en verpandde zijn hart zo grondig en zo definitief dat zijn ganse leven op één kaart kwam te staan. Die ene kaart was het luchtruim. Nimmer zou hij het meer kunnen vergeten, nooit zou hij het kunnen loslaten, en terwijl zijn wijde ogen de ruimte dronken, wist hij dat hij in een nieuwe dimensie ademhaalde. Een dimensie die voor hem een levensvoorwaarde werd. Andries van der Poest Clement had vleugels gekregen en daar mee golden voor hem, zowel "als voor alle mannen die het gekend hebben, twee principes: Vliegend sterven of levend vliegen. Dit is een mentaliteit die alleen door vliegers wordt beleden en alleen door vliegers wordt begrepen. Maar het leven greep ir. Ook Andries van der Poest Clement verloor zijn vleugels, werd op de wereld geïnterneerd en streed zijn roemloze strijd. Het zijn alleen vliegers die het weten stuk voor stuk zelfmoordpogingen wa ren. Maar hij deed het. Voor tegenwer pingen was geen tijd. en zoiets paste ook niet in de Soesterbergse moraal. Op de derde vlucht kreeg hij boven Leiden drie Messerschmidts achter zich aan. Stuk voor stuk tweemaal zo snel als hijzelf en behalve met mitrailleurs ook met een 20 mm snelvuurkanon uit gerust. Ga je gang met je vliegende kinderstoel, dan is het toch een poten tiële doodkist geworden. Maar „Poes" kwam er uit. Weet U hoe? Door de lessen van zijn superieure leermeesters in practijk te brengen. Want vliegen hadden ze hem geleerd. Van der Poest stuntte, dook omlaag en ging in de Leidse straten vliegen. En daar hadden de luchtschutters van het „Dritte Keich" niet van terug. Ze raak ten hem kwijt en vonden hem niet meer terug. Het luchtruim is groot, maar dat er ook lucht hangt in de straten van een Hollandse stad hadden de Duitsers niet geleerd. Van der Poest wist dat wél en redde zijn leven. Het een en ander beloofde trouwens een onderscheiding op te leveren. Wie meer dan drie oorlogsvluchten had ge maakt aldus de bepaling mocht op een hoge onderscheiding rekenen. Driemaal zelfmoord plegen en tóch weer ongedeerd op een grasmat landen mag tenslotte een staaltje heten. Na de oorlog zou de onderscheiding loskomen. In 1947 toog Van der Poest Clement naar Den Haag waar hij voor een commissie moest verschijnen. „Zo", zeiden de heren, „en vertelt u nu maar eens welke heldendaden u We hebben een bezoek gebracht aan Andries van der Poest Clement en het is een belevenis gewordend Urenlang zijn we ondergedoken geweest in ver geelde foto-albums, prentenboeken die een verbijsterende geschiedenis vertel len en die stuk voor stuk onvervangba re documenten zijn geworden. Het laat zich in kort bestek nauwelijks verhalen wat zich aan onze ogen ontrolde. De familie-clan, die de bewoners van Soes- terberg eertijds vormden is geschiedenis geworden, maar nog voelen we dat on ze ogen m feite brutale indringers zijn, in elk geval buitenstaanders die er maar weinig van kunnen vatten. Oh zeker, de militaire verhoudingen werden ook des tijds volgens de regels van de kunst in acht genomen, maar buiten de militaire sfeer moet het stel van Soesterberg heel eenvoudig een bijzonder soort vriendenkring gevormd hebben. Van der Poest stond in de houding voor een generaal, maar een uur later tikte diezelfde generaal hem op de schouder en zei: ,,Poes, ga je mee een borreltje drinken?" Maar hoe kon dit? Hoe kon die bijzon dere sfeer groeien? Het antwoord is even raadselachtig als onthullend: Het waren de vleugels die hen verbond. Het waren de vleu gels die hen zelfs voor het leven ver bond, want het hoogtepunt van de oude Soesterbergvliegers is nog altijd de jaar lijkse reünie. Sterke banden zijn het, die zovele jaren hun kracht behouden. De verhalen die van der Poest vertelt zijn behalve interessant ook min of meer verbijsterend. Wie zich voorstelt wat er na '33 in Hitler-Duitsland ge beurde, die kan zich de uiterste verblin ding van de westelijke landen bijna niet meer indenken. Duitsland: In stampende fabrieks hallen werden de tanks en de vlieg tuigen aan de lopende band gefabri ceerd. Het waren moderne vernieti gingswapens. die zich langzaam maar zeker in onoverzienbare rijen opstel den. Nederland: Boven Soesterberg vloog onze luchtmacht". Het waren ver ouderde tweedekker tj es, die in de strijd een zekere en onontkoombare ondergang beloofden. Dat is dan ook geschied. Van der Poest Clement heeft in de mei-dagen van 1940 nog vier oorlogs vluchten gemaakt. Vier vluchten, die hebt verricht". Maar Van der Poest hield z'n mond. Hij zal gedacht hebben: enfin, laten we niet buiten ons boekje gaan. Tegen ons zei hij: „Ik heb geen hel dendaden verricht". En zo is het ook. Wat is een helden daad? Hij heeft eenvoudig gedaan wat hij moest doenóók voor de com- missie. We vlogen omdat we vliegers waren. Naar de beloning werd niet gekeken, 's Lands schatkist liet in die jaren trouwens niet veel beloning toe. Mili tair geweld behoorde bij de kinderschoe nen van het menselijk ras. De idioten die er nog in geloofden moesten niet op een vette boterham rekenen. Vielen ze kapot, dan moest men met de pet rond voor de nagelaten betrek kingen. De weduwe mocht van een fooi leven. Verbandactes moesten elke twee jaar vernieuwd worden, anders mochten de heren eens in een pensioenregeling val len, en dat kon Bruintje niet trekken Maar vliegen deden ze, ook zonder geld en ook zonder pensioen. Een moderne generatie kan daar niet bij. De K.L.M. piloot van heden ver dient 20 of 30.000 gulden en haalt dan glashard de Nederlandse vlag door de modder om er nog een duizendje of wat bovenop te krijgen. Ze staakten, nota bene! Van der. Poest zegt het schamper. Eind 1945 vloog Andries van der Poest in Duitsland te pletter. Hij zat met een Auster boven het Teutoburgerwoud en kwam in een ondoordringbare mist te recht. Met de minimale hoeveelheid in strumenten die een Auster nu eenmaal had behoorde een catashrophe tot de duidelijke mogelijkheden. Maar hij heeft het er levend afge bracht, zij het dan invalide. Thans woont hij in Nisse en heeft zich in de loop van de tien laatste jaren uit zonderlijk actief betoond. Twee hobby's tegelijk hadden zijn aan dacht. In de eerste plaats bouwde hij op schaal 1 op 50 de complete luchtvloot van het voor-oorlogse Soesterberg na. Dat wil zeggen dat bij hem alle machi nes terug te vinden zijn die vanaf het begin van de luchtvaart tot en met 1939 vrij boven Soesterberg hebben gevlogen. Met inbegrip zelfs van de na de vorige oorlog geïnterneerde machines. Het is allemaal nauwkeurig volgens de teke ningen nagebouwd. Maar in de tweede plaats hield hij zich bezig met modelspoorwegbouw. Een groots emplacement groeide on der zijn handen, maar wie denkt dat dit zomaar een aardigheidje is, heeft het bij het verkeerde eind. We mogen, van dér Poest Clement gerust een „ho geschool hobbyist" noemen. De trei nen, de trams, de stoplichten en alles wat er bij kijken komt werken volauto matisch. Het is een miniatuur-wereld geworden waarin meer dan vierhonderd f ietslampjes in allerlei kleuren een sprookjesachtige sfeer verspreiden. Een netwerk van draadjes, schakelaars en transformators om duizelig van te wor den, maar de oud-vlieger kent deze klei ne technische wereld op z'n duimpje. Wie dan ook bij hem komt kij ken heeft aan een middag niet genoeg. Er is veel te zien en veel te bewonderen Enkele van de miniatuur vliegtuigjes die precies volgens tekening en op schaal werden nagebouwd. Insiders zullen verschillende bekende Fokker toestellen zonder meer weten te herkennen. DE ZOON van Andries van der Poest Clement heet ook An dries. De kleine Andries prijst zich gelukkig met zo'n vader. Nergens ter wereld zou je trou wens een betere kunnen treffen. Het is dan ook geen wonder dat Andries jr. zo mogelijk alles van de vliegerij afweet wat zijn vader er ook vanaf weet. Niets ontgaat hem, hij wil alles van vliegtui gen weten wat bij benadering te weten valt. Geen wonder, want Andries jr. wil piloot worden. Dat het hem ernst Is blijkt wel hieruit dat hij al heel wat uurtjes in het luchtruim gehan gen heeft. Andries jr. is n.l. zweefvlieger. Nou ja, hij heeft zijn brevet nog wel niet, maar daar is hij ook nog te jong voor. Toch rust de stuurknuppel al re gelmatig in zijn handen. Ook hij heeft een vluchtenboekje, waarin precies het aantal starts staat aangegeven. De wolkenwereld is geen nieuwtje voor hem en zijn kornuiten zullen hem er beslist om benijden. De jonge Andries is juist overgegaan naar de tweede klas van het Chr. Ly ceum te Goes. Zijn schooloplei ding heeft echter geen andere bedoeling dan de begeerde brug te slaan naar de geliefde vliege rij. Ook Andries jr. heeft het grondig te pakken*. Maar voor hij de ervaring van zijn vader heeft. Ja, daar gaan nog wel enige jaartjes overheen. Vader heeft maar liefst 5000 uren ach ter de stuurknuppel gezeten. Als we een werkdag op zeven uur stellen, betekent dit dat Andries sr. twee volle jaren in de wolken heeft gehangen. Over het aantal kilometers kunnen we gevoege lijk zwijgen. Het zal heel wat keertjes de wereld rond zijn. WESTKAPELLE. Grommend reed gisteren een dragline het strand van Westkapelle op. Laverend rond om de strandhuisjes zocht hij zich een weg naar de gestrande Groning se coaster „Pax". Eenmaal ter plaatse gekomen begon het „mons ter" grote happen zand aan weers zijden van de kustvaarder weg te graven, waarbij al spoedig op een ketting werd gestoten. In de twee weken, dat de „Pax" nu op het strand van Westkapelle ligt is zij een halve meter in het zand gezakt. De werkzaamheden trokken uiteraard weer de nodige belangstelling. Vooral van inwoners en badgasten. Inmiddels hebben de eigenaars van de kustvaarder, de rederij Stam en Dijken te Groningen, bij het gewes telijk arbeidsbureau aldaar een ontslag aanvrage ingediend voor de gehele be manning van de „Pax". ST. MAARTENSDIJK. In de raads vergadering is medegedeeld dat extra bouwvolume voor tien woningen is toe gewezen ten behoeve van de industrie. Het schilderen der woningen werd op gedragen: Julianastraat aan Lindhout te Oud-Vossemeer voor 1680,-, Nieuw- straat A. de Rijke voor 330,-, toren Lindhout voor 1750,-, kleuterschool J. yi. van der Rhee voor 1385. De raad voelde niet voor ruiling van grond met het waterschap. Aan de muziekvereniging werd een renteloos voorschot van 2400.- gege ven. De jaarlijkse subsidie werd ver hoogd van ƒ175 tot 400. Het renteloos voorschot moet met het subsidiebedrag worden afgelost. Daar voelde de heer Koopman niet voor, doch de rest van de raad was het eens met B. en W. De onderhandse aanbesteding van de bouw van acht woningwetwoningen heeft een bedrag van 89.384,- opgele verd. Bouwer zou worden de heer A. Muller. De directie van de volkshuis vesting heeft het bedrag te hoog geacht en de aannemer bleek bereid er 300 gulden af te doen. Het bedrag zou dan nog 399 gulden te hoog zijn. Afgewacht moet worden wat nu door de directie van volkshuisvesting zal worden beslo ten. De heer N. Mons, onderwijzer aan de O.L. school, kreeg eervol ontslag we gens het aanvaarden van een andere betrekking ingaande 1 oktober a.s. Medegedeeld werd dat nog geen over eenstemming is bereikt met de heer J. Heijboet betreffende verplaatsing van zijn bedrijf. Van een medewerker GOES Aan prof. dr. P. Smits, heeft het breed-moderamen van de generale synode der Neder landse Hervormde kerk enkele vragen gesteld, waarop deze zou antwoorden vóór 27 juni, de dag waarop de synode bijeen zou ko men. Dat antwoord was toen nog niet binnen en enkele dagen later is vanuit de synode met prof. Smits getelefoneerd. Toen bleek dat prof. Smits nog overleg pleeg de met zijn adviseur. Het breed- moderamen heeft hem daarop uitstel verleend tot 8 augustus. Wij schreven in ons overzicht van de voornaamste synodebesluiten reeds, dat de meer saillante bijzonderheden niet uit het officiële verslag' zouden blijken, maar naar voren zouden ko men. In het Gereformeerd: Weekblad lijke pers. Dat is met name wat de zaak van prof. Smits betreft uitgeko men. In het Gereformeerd Weekblad van deze week vertelt de Gorkumse hervormde predikant ds. P. M. van Galen erover. Dat uitstel tot 8 augustus slaat op be sprekingen die het breed-moderamen met prof. Smits heeft gehouden, om dat het hem niet direct uit zijn eme- ritaatsrechten wilde ontzetten. Wel is uit wal de schrijver medeelt van de inhoud ener nota aan de synode dui delijk, dat het moderamen inderdaad volgens deze procedure te werk wil gaan (als de waardigheid of het be lang van de kerk dat eisen, kan het breed-moderamen deze recnten ontne men) Het gesprek tussen het breed-modera men en dr. Smits stond op hoog peil en de praeses, dr. A. A. Koolhaas, heft daarbij een ernstige rede gehou- i den. Na deze vergadering zijn aan de hoogleraar enkele vragen ter catego rische beantwoording toegezonden. In tussen is wel duidelijk, dat „meerde ren uit het breed-moderamen direct tot ontzetting wilden overgaan". In de synode hebben 21 sprekers over de zaak gesproken. Verschillende sy nodeleden wilden geheimhoudings- plicht, maar dat is niet doorgegaan, nadat ds. Van Galen erop gewezen had, dat de kerk het recht heeft te weten, wat de synode ervan denkt. Niemand van de synodeleden heeft het regelrecht voor de uitspraken van prof. Smits opgenomen. Wel merkte men van vrijzinnige kant op, „er gens" prof. Smits als leidsman te zien. Maar de „theologische inbreng van vrijzinnige kant was op dit punt nihil". Een duidelijke afwijzing van zijn standpunt lieten de vrijzinnige sy nodeleden ook niet horen. Wel wees men op de consequenties die tucht maatregelen in dit geval zullen heb ben voor het vrijzinnige deel van de kerk. En ook anderen verkondigen ketterijen, vond men. Geen mening: verzet Ook enkele rechtzinnige leden van de synode bepleitten de grootste voorzich tigheid. Een der hoogleraren wees op de ongelukkige gevolgen van leertucht in de kerkgeschiedenis. De meeste sprekers evenwel steunden het beleid van het breed-moderamen. Tegen de bewering dat de synode hier niets mee te maken heeft, stelden zij dat allerlei aan de synode gerichte brieven op beantwoording wachten. Dit gevoelen van velen vond haar vertolking in een breed betoog van ds. P. F. Th. Aalders uit Middelburg, die zei, dat prof. Smits niet schroomt de heerlijkheden der kerk te laste ren en haar aantast in de Zoon van God. In de mening van de Leidse hoogleraar zag ds. Aalders niet maar een theologische mening, maar een verzet tegen de belijdenis van Je zus Christus. Na deze discussie, die een middag en een avond nagenoeg vulde, besloot de synode het breed-moderamen een ver klaring te laten opstellen, naar richt lijnen die wij in ons synode-overzicht sl publiceerden. Er was ook gevraagd om een antwoord op de vraag, of de synode zelf nu nog een uitspraak moest doen over de toepassing van de bepaling volgens welke het breed-moderamen emeri- taatsrechten kan ontnemen. Er waren maar een paar leden die zo'n uit spraak wilden, het moderamen voel de er niet voor: het ging niet door. En er is ook veel t, horen. G Want het oude spreekwoord „Wie lange reizen maakt kan veel verhalen" gaat wel bij uit stek voor vliegers op. SCHOONDIJKE. De Maatschappij tot bevordering van ooftteelt en tuin bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft be sloten op 17. 18 en 19 september een tentoonstelling te houden in Sdhoondij- ke. Verleden jaar kon, in verband met de droogte, geen expositie worden ge houden. Het ledental steeg met 93 tot 363 en er is een batig saldo van 2530,54. Een deel van het miniatuur-em placement dat van der Poest Clement in de afgelopen tien jaren bouwde. Andries jr. is er natuurlijk als de kippen bij. MIDDELBURG Het bestuur van de i r.k. gymnastiekvereniging „Kasporgo" ite Goes ziet het als een grote eer met zijn gastgroepen van de internationale week, de receptie van de commissaris der Koningin op 1 augustus a.s. te mo gen opluisteren met een afwisselend op treden. De leiders van de groepen krijgen de gelegenheid hun geschenken aan de commissaris aan te bieden. Van elke groep zal een delegatie bij de overhan diging' aanwezig zijn. Het samenvallen van de internationale week met deze receptie is een unieke mogelijkheid om aan alle officiële bezoekers en bezoek sters een globale indruk te geven van wat uitwisseling vermag. Het optreden tijdens de receptie is voor Middelburg een nog niet gekend gebeuren waarbij de buitenlandse groepen tevens van hun dankbaarheid zullen getuigen voor de in Zeeland genoten gastvrijheid. BERGEN OP ZOOM. Op Vrederust vonden feestelijkheden plaats voor pa tiënten en omwonenden. Met animo werd aan de spelen deelgenomen. Konings- schutter vCrerd de heer P. Matthijs, ploegleider va ..De Viersprong". Het optreden van „De trommelare van Roe- sendaele" in de avonduren werd een een groot succes. BERGEN OP ZOOM. In het zwem bad had de beslissingswedstrijd polo Krabben (Bergen op Zoom)Zeehond (Vlissingen) plaats. De Krabben won nen met 4—3 en zijn nu kampioen van klasse 40 van de K.N.Z.B. COLIJNSPLAAT. Voor de laatste keer van het seizoen kwamen de be jaarden. bijeen onder leiding van me vrouw W. Veldman-Key. Ds. F. J. Veld man vertoonde enige films, o.a. van het Koninklijke bezoek aan Walcheren en een film over de bollenvelden. (Advertentie) DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL MIDDELBURG Een gesprek met de Zeeuwse kunstschilder Louis Heymans betekent, dat hij doceert en dat ik luister. Want Heymans is ondanks zijn mees terschap met de penseel, de ets naald o£ het houtskool voor alles tekenleraar. Op bijzonder boeien de wijze brengt hij z\jn bezoekers in de ban van de kunst. En wie bü hem in het atelier vertoeft, heeft het gevoel er de eerste uren niet vandaan te komen. Hey mans, die naar hij hoopt volgen de week de leeftijd der sterken zal bereiken, wijdt in een onge looflijk snel tempo zyn gasten in, daarbij steeds zgn eigen mening gevend, in de geheimen van de schilder- en tekenkunst. Datzelfde tempo vindt men terug bij de vervaardiging van zijn wer ken. Heymans produceert enorm veel. Ik sta versteld bovendien van de grote verscheidenheid van doe ken, van onderwerpen, van stijl en van richting. Op zichzelf is dit niet vreemd, omdat de Middelburgse kunstenaar in zijn onderwijsloop baan steeds gezocht heeft naar het nieuwe. Voortdurend wilde hij bij blijven en probeerde hij contact te leggen tussen de kunst en het he dendaagse tijdsbeeld. Daarom ook kon Hewmans zich gemakkelijk aanpassen aan de modernen. „Er zijn er velen in onze kringen", zegt hij, „die zich sappel maken over die mensen. Waarom? We hebben de moderne kunst er bij gekregen. Daar moeten we dankbaar voor zijn!" Heymans, die heel zijn lange leven heeft opengestaan voor allerlei invloe den vooral van dit uit Vlaanderen en Parijs bnadrukt mij dat de vrij strakke scholing in rijn jeugdjaren hem altijd benauwd heeft. „Op de Haagse academie heeft men geprobeerd mij tekenen te leren, terwijl de schil der Gerard Jacobs mij de eerste be ginselen van het schilderen heeft bij gebracht. Voor het overige ben ik ech ter autodidact". Louis Heymans, wiens oeuvre zo sterk tot de verbeelding spreekt, ook al omdat er in vele wer ken een diepe geesteshouding is neer gelegd, voelde zich aanvankelijk aan getrokken tot het naturalisme. Later dweepte hy met het impres sionisme, maar ten slotte zoch hij zijn heil in het expressionisme, welke rich ting hem toch het meeste zegt- Maar de Middelburgse meester verbindt er de voorwaarde aan, dat dit expressio nisme in zijn doeken gestalte moet krjjgen met moderne tendenzen en middelen. Zelf egt hij van de schilderkunst, dat zij niet alleen zinnestrelend be hoeft te zijn, maar dat zij door haar geestehou ding een belang rijke culturele taak kan hebben. Heymans meent dat haar pictu rale waarden door ritme, kleur en aktuur primair zijn en een neer slag vormen van de innerlijke spanning van de schilder. „Schil derkunst" is lang niet altijd ver klaarbaar", gaat hij verder, „even min als het ge zang van de nachtegaal, waar wij toch eigenlijk veel meer naar móeten luisteren, evenals het kij ken naar de ster ren en talrijke andere wonderen uit de natuur. Doen wij dit al les dan komen wij stellig dich ter bij de mo derne beeldende kunst te staan". Louis Heymans Is een voorstander van de moderne evolutie in het „teken onderwijs. Hij zou eigenlijk graag wil len zien, dat de leraren maai' een halve week op school vertoefden om in de andere helft in het volle leven te staan en de steeds veranderdende maatschappij te bestuderen. Hij was ook een der eersten die met heide handen de ervaringen van de kinder psychologie beetgreep om deze te pro jecteren op zyn schetsen, zyn doeken en zijn etsen. De in trecht geboren Heymans kwam in 1913 als vakonderwijzer tekenen en leraar handtekenen aan de avondschool voor nijverheidsonderwijs naar Vlis singen- „Ze zeiden tegen me, toen ik van Den Haag naar Zeeland ging: Wat ga je nu beginnen. Daar in Zee land eindigt de wereld, man! Ik was echter nauwelijks over de Kreekrak, toen ik begreep dat ik in Zeeland móest werken. Wat een natuur, wat een luchten, wat een land-schap! Na tuurlijk, ik besefte ook dat ik in een uitermate nuchtere provincie kwam, waar liefde voor kunst en cultuur slechts bij weinigen te vinden was. Maar juist daarom kwam ik tot het inzicht dat er voor mij hier een werk terrein lag!" Weldra verhuisde Heymans naar Middelburg, waar hij leraar tekenen werd aan de Rijkskweekschool en aan het Stedelijk Gymnasium. Dit bleef hij tot 1955. Toen werd Heymans gepen sioneerd. Maar zijn scheppingsdrift bleef en wie het voorrecht heeft in zjjn atelier en de bijkamertjes te mo gen grasduinen die staat perplex van het omvangrijke oeuvre, dat Heymans dit jaar van zyn hand heeft laten komen. „Rustig aan", zei de dokter tegen hem. „Maar", voegde Heymans met vuur me toe: „Als die kunst je in bezit heeft, dan moet je wel achter de ezel kruipen!" In de loop der jaren heeft de Mid delburgse schilder zestig etsen in koper en zink, voornamelijk betrekking heb bend op Zeeuwse onderwerpen, de wereld ingestuurd. Hij lithografeerde de diverse affiches, maakte pastelteke ningen voor het stadhuis, exposeerde op tal van tentoonstellingen in Neder land en leidde in 1955 in Rotterdam het congres in ter gelegenheid van hei: 75-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging van Tekenonderwijs, waar bij o.m. zijn aan de Rijkskweekschool bij zijn afscheid nagelaten „Estetisch testament" 100 tekeningen in 30 „teken"-mogelijkheden voor het eerst werd geëxposeerd. En verder schreef hij nu en dan in tijdschriften en kranten artikelen over beeldends kunst als integrerend deel van de sa menleving. De werken van Vincent van Gogh, Kees van Dongen en Jan Sluyters hebben Louis Heymans altijd sterk geïmponeerd. Hij is ook een groot bewonderaar van Picasso, die hij ondanks zijn ra riteiten toch een ware meester in de schilderkunst vindt. „Pi casso keerde dertig jaar geleden de vuilnisbakken al om", be klemtoont Heymans, „hij buitte de moderne mogelijkheden uit. Ik probeer dat ook te doen. Maar ik zit nergens op vast." Zo is het ook met de onderwerpen. Een van zijn doeken heeft hij genoemd „Les mystères". „Je moet nooit een poging wagen je in alle din gen te verdiepen. De natuur blijft een wonder. De allergroot ste Creator is immers Hij Die bo ven ons woont!" Bromfietser tegen auto GRIJPSKERKE. Door onbekende oorzaak is op de Poppendaalseweg de bromfietser M. uit Grijpskerke in bot* sing gekomen met een vrachtauto be» stuurd door P. uit Meliskerke. liR bromfietser heeft waarschijnlijk ee® schedelbasisfractuur opgelopen. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5