Loemoemba: geen behoefte aan Russen Wijs besluit van veiligheidsraad Tweede aanklacht tegen agent KOUDE OORLOG TUSSEN AMERIKA EN RUSLAND ACHT GETUIGEN VOOR GESLAGEN CHAUFFEUR Neerschieten van RB-47 piraterij De Bilt: Koud Diplomaat in Washington uitgewezen Werelddeel oniwaaki SNEL VERVOLG OP PROTEST JOURNALIST PRINSES IN LAUSANNE Verblijf op de Veronica wordt levensgevaarlijk Personeel wil van boord PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Meer hulp nodig voor onontwikkelde gebieden Neergelegd hij meerderheid Hulp aan jonge republiek Veiligheid gegarandeerd BERGENSE WETHOUDER OP NON-ACTIEF KOOKPUNT NOOIT MEER Kortere werktijd leidt tot minder produktie Cabot Lodge in V.N.: 80 km Provocatie Groot plan LAATSTE NIEUWS Opheldering gevraagd Meisje verongelukt Buien blijven Luchtfoto's Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, teleloon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwarlBrt Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 4611 Zaterdag 23 juli 1960 CONGO HAALDE BAKZEIL ^CHT voormalige Franse koloniën in één keer onafhankelijk. Het nieuws dat de Franse nationale vergadering deze week acht vroegere koloniale gebieden in Afrika onafhankelijkheid verleen de, is geen schokkend nieuws meer. Week in, week uit hebben de kranten de laatste tijd berichten over onafhankelijkheidsverleningen in Afrika gebracht. Maar wie kon het bijhouden? Waar liggen de acht nieuwe staten? Hoe ziet Afrika er vandaag de dag staatkundig uit? Het antwoord staat op pagina 5 waar we in twee kaarten uit eigen atelier het resultaat tonen van de stormen die Afrika in tien jaar tijds totaal hebben veranderd, die stormen, die nu nog over Congo gaan. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Slechts enkele weken nadat hij door zijn optreden tegen een Amsterdamse journalist voor het eerst in brede kringen van zich deed spreken, is de 34-jarige Amsterdamse agent J. v. d. M. van het bureau Warmoesstraat op nieuw het centrum van justitiële belangstelling geworden. Ditmaal is op het hoofdbureau van politie tegen hem een klacht ingediend wegens ernstige mishandeling van een vrachtwagen-chauffeur. De lezing van de klager, de dertig jarige A. Boots, die acht getuigen aan zijn zijde heeft, luidt aldus: ..Donderdagmiddag kwam hij uit de richting van de Haarlemmerhouttui nen met zijn wagen bij het kruispunt Haarlemmerstraat-Singel. Hij wilde linksaf in de richting van de Prins Hendrikkade. Enkele agenten, onder wie v. d. M., die een stopbord bedien de, regelden het verkeer. Niet naar zin Op aanwijzingen van een collega van v. d. M. nam chauffeur Boots een positie in, die de man aa'n het bord niet beviel. Deze begon te schreeuwen. Daarop reed de chauf feur zijn auto, geholpen door een an dere agent, weer terug. Een autobus, die klem was komen te staan, kon aldus zijn weg vervolgen. Toen de heer Boots na al het heen en weer gerij zijn gang" kon gaan, werd hem in het voorbijgaan door agent v. d. M. (nog steeds aan het stopbord) toegevoegd: ,,Rij maar door, het proces-verbaal volgt wel". Chauffeur Boots wilde hiervan het zijne weten en stopte. Hij klom uit zijn cabine, en ging op de agent toe om hem te vertellen dat er een mis verstand in het spel moest zijn. Hij had immers zijn manoeuvres ge maakt op aanwijzingen van een colle ga van agent v. d. M?. De agent werd echter bijzonder kwaad, en duwde de heer Boots naar zijn auto terug. Daarbij sloeg hij hem enkele malen met de vlakke hand in het gezicht. Gevecht De verbouwereerde chauffeur klom weer in zijn cabine. De agent kon niet wachten tot hij op zijn plaats zat, en smeet pardoes het portier achter de heer Boots dicht. Hierdoor raakte diens linker duim ernstig be klemd. De chauffeur trapte het portier weer open. Dit trof de agent fron taal. Hierp volgde op straat een wil de vechtpartij. De agent liep een paar ferme klappen op van de woedende chauf feur, die echter al spoedig door en kele collega's van v. d. M. met be hulp van gummistokken werd over weldigd. Daarna sloeg v. d. M. de heer Boots nog driemaal in het gezicht. MINISTER LUNS: GENÈVE (Reuter) Minister Luns heeft gisteren een pleidooi gehouden voor economische bijstand aan minder ontwik kelde gebieden uit de besparingen, die zouden voortvloeien uit ontwapening. Minister Luns ontwikkelde dat denk beeld tijdens de veertiende jaarlijkse zo- merbijeenkomst van do wereldfederatie van V.NT.-verenigingen. Hij zei dat het niet langer de vraag js of dergelijke hulp zal worden gegeven, maar wel wanneer en hoe. Het verschil in de hoogte van de wel vaart in de verschillende landen is de bron van veel van de huidige spanningen in de wereld en verkleint de kansen op een overeenstemming op ontwapening, zo zei minister Luns. Het egaliseren van die verschillen is de morele plicht van alle ontwikkelde landen. Hij zei: „Ik zal wel zorgen dat je een paar maanden krijgt." Rapport In het politierapport van gisteroch tend staat over deze affaire vermeld: ,,Qp 21-7 te pl.m. 17.30 uur moest een agent van de gummistok gebruik ma ken tegen een dertigjarige chauffeur, die op de kruising Haarlemmerstraat- Singel de hem gegeven aanwijzingen van een verkeersagent niet wilde op volgen en deze schopte en in zijn ge zicht krabde. De man is wegens ver zet en of belemmering aangehou- I den." Een adjudant van de gemeentepoli tie hoort tot de getuigen die het hele voorval kunnen beschrijven. Een col- lega van de heer v. d. M. heeft in- j middels aan de chauffeur zijn excu- I ses aangeboden voor het feit, dat hij hem onheus heeft bejegend na afloop van de vechtpartij. Hij beriep zich daarbij op onkunde aangaande de voorgeschiedenis van het conflict. Geen verwijt Deze zaak, die in de gelederen van de Amsterdamse politie nogal op schudding heeft verwekt, zal worden onderzocht door de afdeling die amb tenarenzaken pleegt te behandelen. Zoals bekend werd naar aanleiding van een klacht van een Amsterdam se journalist enkele weken geleden ook al een onderzoek tegen v. d. M. ingesteld. Dit gaf de hoofdcommissa ris van politie aanleiding tot de con clusie dat de agent niets kon worden verweten. Eigen nieuwsdienst NEW YORK Premier Patrice Loemoemba van Congo, die enkele dagen geleden de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties nog meende te kunnen beïnvloeden met gedreig met het inroepen van interventie van de Sowjetunie, heeft gis teren, nadat de Veiligheidsraad de Russische eis tot vertrek van de Belgische troepen binnen drie dagen had verworpen en in plaats daarvan de veel gematigder Tunesisch-Ceylonese resolutie had aangenomen, de wereld verrast met deze uit spraken 1 Congo heeft nu geen behoefte meer aan Russische interventie; 2 Congo gaat streven naar financiering in westelij'ke landen van krachtige economische ontwikkeling van het land in de komen de halve eeuw; Congo is ingenomen met de uitspraak van de Veiligheidsraad dat de Belgische troepen spoedig' moeten vertrekken. Loemoemba koos dus, nadat Washington en Parijs de tanden hadden laten zien en hadden verkozen pal te staan tegenover het gedreig met de sterke arm van Moskou, de wijste partij en legde zich bij de wil van de overgrote meerderheid in de Verenigde Naties neer. Van doorslaggevende invloed daarbij was ongetwijfeld dat het grote blok van Afrikaanse en Aziatische landen niet had verkozen zich voor zijn kar te laten spannen maar in plaats daarvan de weg van de wijsheid was blijven bewandelen. Die wijsheid leverde in de Veiligheidsraad een uitspraak op waarin de Congolese ultimatums van de laatste dagen hoegenaamd geen neerslag vonden: de uitspraak dat de Belgische troepen spoedig uit Congo moeten vertrekken, dat geen enkel land eenzijdig in Congo tussenbeide mag komen, en dat de ge specialiseerde organen van de Verenigde Naties de jonge republiek moeten gaan helpen. Een uitspraak, die ruimte liet voor het wijken van de Belgische troepen voor het snel in sterkte groeiende politieleger van de Verenigde Naties, ruimte ook voor bescherming tijdens die geleidelijke overdracht van de duizenden nog in Congo verblijvende blanken tegen mogelijke verdere uitspattingen. BERGEN (A.N.P.) De wethouder G. A. S. van het Limburgse Bergen heeft aan de raad meegedeeld dat hij zijn functie van wethouder voorlopig niet zal uitoefenen wegens het strafrechtelijk onderzoek dat tegen hem is ingesteld en in verband met zijn gezondheidstoestand. Op een spoedvergadering van de ge meenteraad is de heer J. H. Genen te Bergen gisteravond als tijdelijk wethou der aangewezen. Een plan voor de economische opbouw van Congo in een halve eeuw is de nieuwste grote stunt van L. Edgar Detwiier. Met premier Loemoemba van Congo, die opeens genezen schijnt te zijn van zijn grote genegenheid voor Moskou, is hij op weg gegaan naar de Verenigde Staten om daar het kapitaal bijeen te brengen voor de Congo International Management Corporation (CIMCO). Voor de verklaringen van Loe moemba hierover, en voor een korte karakteristiek van Detwiier zie pag. 5. De koning van Zweden, Gustaaf Adolf VI, heeft gisteren van de Britse konimgin- moeder Elizabeth in haar functie van kanselier der Londense Universiteit een eredoctoraat in de wis- en natuurkunde gekregen. Dit geschiedde ter gelegenheid van de 300ste verjaardag van de Royal Society. Koning Gustaaf Adolf is een verwoed en bekend archeoloog. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een aantal per soneelsleden van de Veronica heeft ontslag genomen, omdat men een langer verblijf aan boord van het radioschip als levensgevaarlijk be schouwt. Iedere dag moet er worden gepompt omdat het kielruim vol water loopt. Het schip heeft name lijk een lek onder de waterspiegel, zo verklaarde men ons. Aan boord is langzamerhand een dui delijke paniek ontstaan. De roest vreet op talrijke plaatsen aan boeg en kajuit en de hoogst noodzakelijke reparaties blijven uit. Om het lek te kunnen dichten zou de Veronica uiteraard in dok moeten, maar de directie weigert iedere medewerking, aldus een lid van het personeel. Het lijkt er overigens op, dat de spanning hiermee het kookpunt is ge naderd. Tussen de directie en het per soneel aan boord is het dan ook tot ernstige botsingen gekomen. Naar wij vernamen, h'eeft een van de directeu ren zich daarbij niet ontzien het per soneel met lichamelijk geweld te be dreigen. De directeur zou onder meer hebben gezegd: „Wanneer de zaken aan boord niet goed verlopen, stel ik iedereen aansprakelijk. Ik zal dan persoonlijk naar het schip komen om de betrok kene over boord te gooien Bovendien zou dezelfde directeur zijn eigen per soneel van chantage en sabotage heb ben beschuldigd. Op het schip heerst de angst. „Wanneer wij eenmaal aan de zijn. krijgen ze ons nooit meer boord", zo hebben enkele leden het personeel laten weten. En zij. het schip reeds hebben verlaten, gen: „De Veronica kan de komende na jaarsstormen zeker niet doorstaan. Het schip maakt vaak een slagzij van vijf en veertig graden. Je verkeert dan voortdurend in levensgevaar omdat de wal aan van die zeg- pRINSES IRENE brengt de lueinige vrije tijd die de oecu menische jeugdconferentie in Lausanne, die zij bijwoont, haar laat graag door met wat door de winkelstraten van Lausanne te wandelen. Zie ook fotonieuws op pagina 3. GORINCHEM. Bij het plotseling oversteken van de Grote Haarsekade te Gorinrhem is gistermiddag omstreeks twaalf uur de vierjarige Barbara van Beers uit Gorinchem door een auto aan gereden. Het meisje werd enige meters meege sleept en bleef toen zwaar gewond lig gen. Op weg naar het ziekenhuis is zij overleden. PARIJS (Reuter) De Franse nationale vergadering heeft de on afhankelijkheidsverlening aan een achttal voormalige Franse koloniën in Afrika goedgekeurd. Hel betreft de drie landen van de Unie van Centraal-Afrikaanse Republieken (Congo, Tsaad en de Centraal Afri kaanse Republiek vroeger Oeban- gi Sjari geheten Gabon, en de vier landen van de Entente Sahel- Benin (Ivoorkust, Niger, Boven- Volta en Dahomey). onder zeer hoge spanningen geladen instrumenten door de studioruimte worden geslingerd. KEULEN (DPA) Het Westduitse Instituut van de industrie, dat de be langen van de Westduitse werkgevers behartigt, heeft de vakbonden gewaar schuwd tegen een wedloop naar de werk week van veertig uur. Uit de gegevens van het instituut blijkt, dat de verkortingen van de werktijd tot nu toe hebben geleid tot een vermindering van de groei van de produktie. Van 1950 tot 1955 bedroeg de toene ming van de produktiviteit in West- Duitsland per werkuur 34 procent en per werknemer 42 procent. In de afge lopen vier jaar toen de verkortingen werden ingevoerd groeide de produk tie, nog dank zij aanzienlijke investe ringen, per werkuur met 28 procent. Per werknemer steeg zij echter slechts met 14 procent. Eigen nieuwsdienst NEW YORK Amerika beschouwt het neerschieten op 1 juli van de R.B.- 47 boven de Poolzee als misdadig en als piraterij. Dit zei de Amerikaanse gedelegeerde bij de Veiligheidsraad gisteravond tijdens het debat over de Russische klacht, naar aanleiding van het incident met het Amerikaanse verkenningsvliegtuig boven de Pool zee. De Sowjetunie beweert dat dit vliegtuig op 1 juli boven Russische territoriale wateren werd neerge schoten. Wassili Koeznetsof, onderminister van buitenlandse zaken van de Sowjetunie, diende een resolutie in waarin om een veroordeling van Amerika wordt ge vraagd wegens de „provocaties" van zijn luchtmacht. Rusland beschouwt die als „agressie". Amerika dient onmiddellijk maatregelen te nemen om er een eind aan te maken en herhaling te voorkomen. De R.B.-47 bevond zich op 80 km van de Russische kust, verklaarde Cabot Lod ge, op het tijdstip dat hij volgens de Russen werd neergeschoten en niet boven Russische territoriale wateren. Twintig minuten later was het toestel evenwel nog altijd boven open zee, 320 km van de plaats die de Russen opgeven. Het vloog in noord-oostelijke richting. „Op geen enkel moment tijdens de vlucht was het dichter bij de kust van de Sowjetunie dan 48 km"', zei Lodge. Het Amerikaanse vliegtuig is volgens de gedelegeerde van de Verenigde Staten het slachtoffer geworden van een daad van de Sowjetunie. „De bijzonderheden daarover zal ik later verschaffen, deze kunnen slechts als misdadig worden ge kwalificeerd'', zei Calot Lodge die een dringend beroep deed op de Sowjetunie de twee gevangen genomen Amerikaanse vliegers, die in Moskou zullen worden berecht, vrij te laten. „De Verenigde Staten spelen met het lot van de wereld, zij ondernemen voortdurend acties die de volken van alle landen in een ramp van een nieu we wereldoorlog kunnen betrekken met alle rampzalige gevolgen van- dien", zei Koeznetsof, voor Lodge aan het woord kwam. Amerika provoceert voortdurend an dere landen, meende Koeznetsof in zijn ongemeen felle rede waarin hij de ene beschuldiging na de andere aan het adres van de Verenigde Staten uitte. „Terwijl de R.B.-47 met een snelheid van 850 tot 900 km per uur Archangel naderde", ging hij voort, „trok het toe stel zich niets aan van de seinen van een Russische jager. Het werd daarop neergeschoten door het jachtvliegtuig, dat de bevelen opvolgde om de Russi sche grenzen te beschermen." Volgens'V-i .vee overlevend'A'Vafr de *a.B.-47 liebben toe gegeven, dat hun vliegtuig opdracht had voor een speciale spionagevlucht. Er moesten foto's van de Russische kust gemaakt worden, speciaal van radar- installaties. De bemanning mocht onder weg geen radiocontact onderhouden met haar basis. In noodgeval moest zij in Noorwegen landen, zei de Russische mi nister. Heftig viel Koeznetsof hierna uit tegen de wat hij noemde „ongebreidelde bazen van het Pentagon" die een hardere koers tegen de Sowjetunie willen. „Het wordt hoog tijd dat deze aanmatigende gene raals begrijpen", -ging hij voort, „dat niemand er ooit in geslaagd is de Sowjet unie te intimideren." „De Sowjetunie is niet verplicht", aldus de Rus, „zich telkens als er een vliegtuig haar lucht ruim binnendringt, te beperken tot het tegenhouden van die ene inval. Wij heb ben het volste recht maatregelen te nemen, die verder gaan." Letterlijk zei Koeznetsof: „Deze ope ratie (van de R.B.-47) maakte deel uit van één groot plan. Dit is nog geen oorlog, maar het is een voorbereiding van een oorlog." Er is volgens Koeznetsof beslist geen verschil tussen de missie die de U-2 moest uitvoeren, die op 1 mei boven Swerdlofsk werd neergeschoten, en de R.B.-47. „Beide toestellen drongen het Russische luchtruim binnen en beider opdracht was spionage". Orders zijn orders: geen pin-up girls! Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Het Amsterdamse gemeenteraadslid P. A. Burggraaf (pac. soc.) heeft B. en W. gevraagd een onderzoek in te stellen naar het incident tussen de agent v. d. M. en de chauffeur Boots. Hij zou graag zien dat B. en W. daarna in het openbaar opheldering gaven. In zijn schriftelijke vragen wijst hij er op dat het incident, zo kort na het geschil tussen politie en enkele journa listen, ernstige ongerustheid by de burgery heeft gewekt. DEN HAAG (ANP) De tienjarige Yvonne E. Schaasberg uit Den Haag s gistermorgen, na door een bestelauto te zijn aangereden, overreden door een Duitse autobus. Het ongeluk gebeurde op de Soestdijk- sekade in Den Haag. Het meisje zwenkte op haar fiets onverwacht naar links. Een bestelauto, die nog geen twee meter achter haar reed, wierp haar tegen het weg dek, vlak voor een Duitse bus. Het lin ker voorwiel van de bus ging over haar heen; zij overleed ter plaatse. TEXEL (ANP) In een landbouw- schuur bij de boerderij Madura, in de buurt van De Coksdorp op Texel, is gisternacht de bliksem ingeslagen. Er brak brand uit in een schuur, die met alles wat er in was, verloren ging. Het was de zesde keer in enkele jaren tijds, dat afwisselend een van de twee schu ren bij deze boerderij is afgebrand. Bij Berkenwoude in de Krimpener- waard zijn vijf koeien van de veehou der P. Wesseling door de bliksem ge- troffen en gedood. Zij liepen in het land. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk vrij veel bewol king met nu en dan regen- of onweersbuien, later vanuit het westen enkele op klaringen. Aan houdend koud weer met een merendeels mati ge westelijke wind. MIESJE: Muziek maakt het binnenzitten gezellig. 24 juli: zorr op 4.49, zon onder 20.43; maari op 5.40, maan onder 20.45. 25 juli: zon op 4.50, zon onder 20.41; maan op 6.42, maan onder 21.14. Een depressie hoven de Noord zee, waarin de lucht tot op grote hoogte erg koud is, heeft de laatste dagen in ons land talrijke buien tot gevolg gehad, waarvan er vele met onweer en enkele met hagel gepaard zijn gegaan. Gisternacht heeft het in Friesland plaatselijk bijzonder zwaar ge regend: in Leeuwarden viel toen in twaalf uur tijds 61 miT regen, bijna evenveel als de normale hoe veelheid van de gehele maand juli De temperatuur kwam gisteren niet boven de achttien graden uit; tijdens een bui werd wc! eens niet meer dan tien graden gemeten. Soms kon worden gezegd dat het op Nieuwjaarsdag warmer was dan nu in het hartje van de zomer Voor het weekeinde Is niet veel beters te verwachten. Weliswaar wordt de depressie boven de Noord zee minder diep, maar de kou in de hoge niveaus, die de oorzaak is van de buiigheid, vermindert nog allerminst. Bovendien nadert op de Oceaan een nieuwe depressie die de baro meter in Ierland gisteravond al weer deed dalen. Er zijn dus rede nen te over om het weekeinde met niet té veel vertrouwen tegemoet te zien: het zal niet droog blijven en de temperatuur gaat niet be langrijk omhoog. Eigen nieuwsdienst Ook gis- WASHINGTON. teren bleek uit verscheidene berichten en mededelingen dat de koude oorlog tussen Ame rika en de Sowjetunie in volle hevigheid woedt. De voornaam ste ontwikkelingen waren het tot ongewenst persoon verkla ren van een Russische diplo maat in Washington en de ont hulling, dat een Russisch oor logsschip op 7 juli in open zee een Amerikaans vrachtschip heelt aangehouden. De Russische diplomaat, die Amerika zo spoedig mogelijk dient te verlaten, is de derde secretaris van de ambas sade der Sowjetunie m Washington, Petr Eznof. Hij heeft zijn diplomatieke status misbruikt voor het bedrijven van spionage, aldus een mededeling van het State Department Eznof heeft luchtfoto's van Ameri kaanse steden gekocht. Daarvoor be taalde hij een Amerikaanse fotograaf meer dan duizend dollar. Al in 1955 verbood de Amerikaanse regering aan Russische staatsburgers in de Verenig de staten dit soort foto's in bezit te hebben. De diplomaat heeft zelfs vlieglessen betaald voor de fotograaf en had deze man toegezegd een vliegtuig voor hem te zullen kopen, opdat hij zijn werk „systematischer" kon verrichten. Ook lal van opnamen van militaire objecten werden in opdracht van de Rus door de fotograaf gemaakt. Uit een brief van de kapitein van het Amerikaanse vrachtschip Eva, die hij aan zijn vrouw heeft gestuurd, bleek gisteren dat zijn schip door een Rus sisch patrouillevaartuig is aangehou den. Het incident gebeurde op 7 juli toen de Eva in de Stille Oceaan voer, duizend mijl uit de Japanse kust, maar iets dichter bij de kust van het Azia tische deel der Sowjetunie. Het Russische schip naderde de Eva en beduidde dat zij moest stoppen. In vrij goed Engels vroeg de Russische bemanning van de patrouilleboot wat voor schip de Eva was, wie de eige naar is, waar ze vandaan kwam en wat haar bestemming was. Dit alles ge schiedde toen de Rus langszij het Amerikaanse schip lag. De kapitein van de Eva beantwoord de alle vragen, maar vroeg tenslotte wat het te betekenen had dat hij in volle zee was aangehouden. „Dank u, u kunt doorvaren", luidde het Russische antwoord. Dit incident wordt beschouwd als een schending van de internationale gebruiken op zee. Moskou maakte gisteren nog bekend dat een Amerikaans vliegtuig donder dag op een hoogte van 200 meter boven een Russisch schip heeft gevlogen, dat op ruim duizend mijl buiten de kust van Noord-Amerika wetenschappelijke waarnemingen verrichtte. Dit schip be hoort aan de Russische Akademie van wetenschappen, aldus een. mededeling in Moskee.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1