Na protestoptocht ernstige onlusten in Rhodesië TOKYO TOWER DE KLEINE FERRER Geen druppel te veel DE CIRKEL IS VAN GOUD Militair smokkelde om moeder te steunen Grote oefening van B.B. zonder overleg en vaart BMmmi Aanslag op Hitler herdacht een stalen en een ivoren toren JAPANS MEEST GELIEFDE SPORT: HONKBAL DE BLANKE EXODUS WE GAAN DE ARDENNEN IN STENIGING BELGISCHE VI.UCHTELINGEN Donderdag 21 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD VLIEGONGELUK Belgische soldaten omgekomen TRAANGAS STAMMENTWIST door BAREND MAASKANT Engelse tanker vervoert Russische olie EERST MOND SPOELEN Postsluiting smaldeel V Deserteur koos cel boven Oost-Duitsland Westduitse mijnramp eiste 32 levens Dronken bromfietser tegen kinderwagen Belichting Kampvuur ZO NERVEUS DE HOOGSTE. SUECHTE SHOW Meer luchtverkeer in Rotterdam MUSEUM Pag. 6 De kleine Sean Ferrer is pas drie dagen oud, maar h\j weet nu al, dat een mens ook een kleintje zich voor het oog van de fotograaf zo mooi mogelijk moet laten zien. Dit gevoel voor de film- of fotocamera heeft Sean natuurlijk niet van vreemden. Zijn ouders zijn immers de filmspelers Audrey Hepburn en Mel Ferrer. Maar die hebben op het ogenblik meer oog voor hun zoon dan voor fotografen. Eigen nieuwsdienst Van een speciale verslaggever GRENOBLE. In het hoogland van Auvergne, waar de deelnemers aan de zuinigheidsrallye van Mobil Oil zich gisteren op hoog niveau konden voorbereiden op wat hen vandaag op het hoogste niveau in de Franse Alpen te wachten staat, zijn twee deelnemers uit de bocht gevlogen. De wagen van het Nederlandse journalistenteam Van der Vlugt- Henrichs maakte door een onge lukkige manoeuvre bij een kruis punt onder Les Halles (honderd kilometer ten noordwesten van Grenoble) een val van vier meter, sloeg over de kop en kwam flink beschadigd in een weiland terecht. PRIMEUR Henrichs leverde zijn Utrechtse krant het nieuws uit de eerste hand vanuit een nabijgelegen boer derij, waar hij eerst om een takel wagen had gebeld. Een uur na het ongeluk stond de gehavende wagen weer op de weg. Van der Vlugt en Henrichs konden de reis weliswaar met hun auto voortzetten, maar in Grenoble kwamen ze ruim een uur te laat aan de finish. DUIK De Fransman Hou ramde even voorbij Thiers een muurtje langs de kant van de weg, waarop zijn auto met een kloeke duik in een greppel verdween. Met een shock werd de heer Heu naar een zieken huis gebracht, maar enkele uren later al was hij in staat de thuis reis zonder auto te aan vaarden. In deze derde 529 kilometer lange etappe was ook het befaamde cir cuit van Clermont-Ferrand opge nomen, waar tien ronden van acht kilometer met een gemiddelde snelheid van 60 kilometer per uur moest worden afgelegd. DRIE Aan het eind van de derde en voorlaatste dag staan in drie van de zeven klassen Nederlanders op de eerste plaats in het officieuze klassement. Het zijn Haenen met Opel Kapitan (1:10,36), Knegtel met Ford Falcon (111,57) en Bijls- ma met Wolseley 1500 (116,61). zestien ternau- BONN. Het was gisteren jaar geleden dat Adolf Hitler wernood aan de dood ontsnapte, toen er in zijn hoofdkwartier een aanslag op hem werd gepleegd. Bloedig was de wraak van de nazi's. Deze richtte zich vooral op de hoge militairen die het complot tegen Hitier hadden gesmeed. Bondskanselier Adenauer eerde giste ren de honderden die de nazi's na de aanslag van de 20ste juli lieten terecht stellen. Hij legde een grote krans bij het monument, dat te hunner nagedach tenis in een park in het centrum van Bonn is geglaatst.' *r 'nr">' PENSIOEN Voor de nabestaanden van de terecht- gestelden werd juist woensdag een be langrijk besluit genomen door het so ciaal gerechtshof van de bondsrepubliek in Kassei. Dit bepaalde dat de weduwe van een generaal-majoor, die wegens deelneming aan de aanslag was terecht gesteld, recht heeft op een pensioen in de zin van de Wiedergutmachungswet. Aanvankelijk had een lagere instantie de weduwe het pensioen geweigerd, op grond van de overweging dat een aan slag op een staatshoofd in oorlogstijd in alle landen met de dood gestraft wordt. Thans Is bepaald dat in dit geval de zaak beoordeeld dient te worden als schadevergoeding wegens door de na zi's begaan onrecht. De aanslag van de 20ste juli wordt in de bondsrepubliek als een politieke daad beschouwd. BRUSSEL (Reuter) Een Bel gische „vliegende verhuiswagen" van het type C-119 is gisteren bij Masisi in noordoostelijk Congo tegen een top in een bergketen te pletter gevlogen. 36 Belgische militairen, bestemd voor de bewaking van vliegvelden en onderweg voor een binnenlandse overplaatsing, kwamen hierbij om het leven. Slechts acht inzittenden brachten er het leven af, zij bet allen gewond. Het ongeluk gebeurde vlak bij de grens met het Belgische beheerschaps- gebied Roeanda-Oeroendi. Het toestel kwam neer in een vulkanisch gebied dat door groepen pygmeeën wordt be woond. De Belgen waren pas zondag avond naar Congo vertrokken. SALISBURY (Reuter). Een po litiemacht van honderd man heeft gisterochtend in Rhodesiës hoofdstad Salisbury met gummiknuppels en traangasgranaten een protestoptocht van drieduizend negers tot staan gebracht. De negers waren hun mars begonnen bij een politiebu reau in het voorstadje Harare, waar zij urenlang uit protest tegen de ar restatie van drie leiders der demo cratische partij nationalistische lie deren hadden zitten zingen. Een maal op weg naar de binnenstad sloten zich nog honderden negers bij de groep aan, zodat er tenslotte bijna geen negers meer op hun werk verschenen en de betoging zo bo vendien het karakter van een alge mene staking kreeg. De drie leiders in kwestie moesten voor de rechter verschijnen wegens overtredingen van de wet op organisa ties, die ook huiszoekingen in de wo ningen van andere functionarissen dei- partij tot gevolg hadden. Premier Whitehead van Zuid-Rhode- sië verbood alle optochten voor de tijd van drie maanden en liet alle politie- reservisten oproepen. Ook in de Noord- rhodesische stad Loesaka werd gede monstreerd. Later op de dag verzamelde zich in Salisbury opnieuw een opgewonden menigte, maar toen de politie liet blij ken krachtig te zullen optreden, verliep de betoging vrijwel zonder slag of stoot. Niettemin sloot men de toegangswegen naar Harare af. Alle blanken werd aan geraden de wijk te verlaten. De politie moest met traangas enkele negers ont zetten die bij hun thuiskomst in Hara re met stenen werden bekogeld omdat zij in Salisbury waren gaan werken. Drie bussen met Belgische vluchtelin gen uit Congo, op weg naar het vlieg veld van Salisbury, moesten onverrich- terzake terugkeren toen een menigte negers hen nabij Harare met stenen bekogelde. Bij een gevecht tussen twee twisten de stammen, de Mbono's en Ngoeloe- beni's, op een 100 km noordelijk van de Zuidafrikaanse stad Pietermaritz- burg, zijn dinsdag tien negers gesneu veld en vier gewond. Volgens de poli tie was een aantal Ngoeloebeni's het woongebied van de Mbono's binnen gedrongen en hadden deze laatste daarop het vuur geopend. Ook zoekt men verband met de recerue moord op een Ngoeloebeni in Johannesburg. Tokyo Tower, nog iets hoger dan de Eiffelto- ren de trots van Japan, in an derhalf jaar ge bouwd, kosten dertig miljoen gulden, een ze gen voor de tele visiekijkers. Ondanks waarschuwing LONDEN. (A.F.P.) Voor het eerst nadat de Standard Oil Company (New Yersey) de reders heeft gewaarschuwd, zal een Engels tankschip Russische olie vervoeren. Dit schip, dat eigendom is van de Alva Steamship Company, is door de Braziliaanse regering gechar terd voor vervoer van geraffineerde olie van «de Zwarte Zee naar Santos tegen het einde van augustus. De vrachtprijs is 32-6 per ton. De olie is niet bestemd voor Cuba. ONKBAL is het populairst in de Ja panse sportwereld. Het heeft sumo, het Japanse worstelen, van de eerste -U- plaats verdrongen. Golf en tennis worden eveneens druk beoefend, maar honk bal Kantoorbedienden oefenen in het mid daguur op het trottoir. In de linkerhand de grote handschoen, terwijl de rechter de kleine harde bal strak weggooit. Zij trekken zich weinig aan van de voorbijgangers. Zij gooien zuiver. Scholieren en studenten schijnen er alle vrije tijd aan te besteden en om spelers en publiek te gerieven is er dan ook de best denkbare accommodatie. Ver schillende stadions kunnen 40.000 tot 70.000 toeschou wers bergen. Daarmee is sumo niet uit de gratie. Tijdens mijn bezoek was het vijftien dagen durende sumo zomertornooi in Tokio aan de gang. Dit evene ment wordt jaarlijks zesmaal in Japan gehouden. Winnaar werd Maegashira Wakamisugi, een jonge man Van 22 jaar, die 150 kg weegt echt wel een zwaargewicht dus. De televisie besteedde er dage lijks vele uren zendtijd aan en op de laatste dag za ten tienduizend mensen rondom de ring. Het is een merkwaardige sport. Aan elke wedstrijd gaat het voorstellen van de tegenstanders aan het publiek vooraf. Dan spoelen zij hun mond, gooien een hand zout in de ring, hurken tegenover elkaar, bui gen zich voorover om elkaar vast te grijpen. Dit laatste is pas geldig als beiden dit volkomen gelijk tijdig doen. Het begin wordt daarom soms eindeloos herhaald, maar als de omvangrijke jongelui, wier lange haren met veel vet tot een typisch worstelkap- sel zijn gekamd, elkaar vast grijpenis het meestal in een paar seconden gebeurd. DEN HAAG. De luchtpostsluitin gen voor de opvarenden van smaldeel V, bestaande uit de Karei Doorman, de Limburg en de Groningen zijn vast gesteld in de periode van 23 juli tot 27 augustus op vier maal per week als mede op 3 en 5 september (beide te 13.00 uur). Deze postsluitingen gelden eveneens voor de opvarenden van het •tankschip Mijdrecht, De brieven dienen geadresseerd te zijn: p. a. Amsterdam C.S.-marine. Van onze correspondent DEN HAAG. Alles beter dan daar blijven", verklaarde op 16 april de soldaat J. V. aan de Koninklijke ma rechaussee te Losser, toen hij na een verblijf van drie jaar in Oost-Duits land zichzelf aangaf wegens desertie. V. ging naar de cel, zijn Oostduitse vrouw en haar twee kinderen beland den in Drachten. Gisteren stond V. voor de krijgsraad in De nHaag terecht, niet alleen voor desertie, maar ook voor een diefstal, een valse aangifte en smokkelen, want dat was in de voor hem zeer be wogen eerste maanden van 1957 aan de desertie voorafgegaan. SALZGITTER (Reuter) De mijn ramp van Salzgitter heeft 32 do'.en ge kust terwijl 28 mensen verwondingen op liepen, zo is gisteren, een dag na de catastrofe, gebleken. Op een na heeft men thans alle lijken kunnen bergen. De ene nog vermiste mijnwerker is de o9- jarige ongelukkige die eergistermorgen in het vuur viel toen hij en zijn maat j juist de brand hadden ontdekt en de an- j deren wilden waarschuwen. De brand zelf heeft een volle dag gewoekera en k-n pas gisteren worden bedwongen. I De reddingsplogen hebben er erg veel hinder van ondervonden dat de galerijen en schachten bijzonder nauw zijn. Men kon hoogstens in ploegjes van tvvaalf -ran tegelijkertijd werken. Verscheidene - dders moesten ondanks hun gasmaskers r -> voor rookvergiftiging behandeld 'den. Alle geredde mijnwerkers leden in min of meer ernstige mate aan kool monoxidevergiftiging. maar enkele kon den gisteren het ziekenhuis alweer ver laten. BRUSSEL. Dinsdagavond wa ren al 22.000 vluchtelingen uit Congo per vliegtuig in Brussel aan gekomen. Dit werd gisteren in de Belgische hoofdstad meegedeeld. Vierduizend van de 20.000 Euro peanen die, voor de onlusten in Congo begonnen, in Leopoldstad woonden, bevinden zich daar thans nog. Bijna 23.000 Europeanen vlucht ten de afgelopen twee weken uit Congo naar zeven buurlanden •OLGENDE WEEK gaan we met vakan tie. We blijven maar heel gewoontjes binnen de Benelux met auto en caravan-aanhang. Maar dat maakt het niet minder gezellig. Integendeel. Van zo'n reis maken we altijd een hele foto documentatie. Dat begint ai bij het inpakkei van de koffers en het eindigt bij het in de wau doen van alle vuile goed. Hoewel zeker 25 pet. van de met vakantie gaande mensheid met een min of meer officieel fototoeste loopt, is het kennelijk toch raar als je zoiets aai de grens gebruikt. We kieken altijd die man ai hij onze papieren nakijkt. En soms ook nog wel 'm een verkeersongeval onderweg. Niet opwekken maar buitengewoon nuttig om voor op het dash board te plakken als we eens mochten vergeten hoe zoiets is Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM Onder invloed van sterke drank ramde een bromfietser gisteren in Bergen op Zoom een kinder wagen. Het kind werd op straat ge slingerd. Het moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Verderop reed de bromfietser, G. S. uit Tholen, tegen een boom. Hij sloeg tegen de straat en liep daarbij een hersen schudding en schaafwonden op. De politie bracht hem voor een voorlopige behande ling naar het ziekenhuis en maakte daar na proces-verbaal tegen hem op. Zijn we eenmaal op de plaats van bestemming, dan begint het lieve leven pas. Ten eerste meesterlijke foto's van hoe we ons moeten be helpen. Die zouden we thuis niet kunnen maken! En dan de natuur: onze vingers jeuken om op slag een privé-fotoboek over het vakantie oord te maken. ,,Doen" fluistert onze binnenstem en helaas, we zul len toegeven. Gedachtig de wijze lessen van onze buurman gaan we de eerste dag niet fotograferen, maar dwalen wat rond, met de belichtingsmeter in de hand. We meten hier eens, daar eens en zo langzaam-aan krijgen we wat gevoel voor het licht dat in ons dorado heerst. We zien dat het tussen de hoge bomen toch donkerder is dan we dachten en dat het contrast in die heuvels wel wat anders ligt dan in ons vlakke land. Op deze eerste (wandel- en licht- meet-)dag kijken we ook al zorg vuldig naar de lichtval op mooie plekjes. We gaan zelfs zover die even te noteren! En dan de dagen daarop gaan we fotograferen. Een film in het toestel, en nog wat in de zijtas. Aan acces soires nemen we niet te veel mee: filters, een niet te korte draad- ontspanner, voorzetlenzen, de flits met lampjes en een zgn. boomstatief Dat schroeven we nagenoeg nooit op een boom want als er maar één zuchtje wind komt bewegen statief en toestel lustig mee. Als het lukken wil prikken wij altijd onze bergstok ergens in de grond en schroeven daar de boel op. Het statief laten we in de auto. De flits gebruiken we uitsluitend als we hier of daar een schaduw moeten ophelderen of als we een portretje willen maken van een hagedis die we ontmoeten. Met opnamen zijn we nooit zuinig. Bijna altijd nemen we twee, soms ook drie foto's van één onderwerp: bij de tweede opname het diafragma iets groter of kleiner dan de meter aangeeft of wachten tot er een andere wolk achter die kerktoren zit. We blijven ook nooit op een standpunt staan maar fotograferen het van links, van onder en van voor. Dat heeft het voordeel dat er altijd wel één foto goed is en dat is natuurlijk vooral bij kleur be langrijk. We gebruiken ons geïmproviseerd statief dikwijls. Vooral bij het ge bruik van telelenzen, omdat ons al vaker gebleken- is dat dan 1/100 seconde al bewogen beelden kan geven. Bovendien hebben we ge legenheid de beeldopbouw rustig te bestuderen. Ontspannen doen we in dat geval altijd met de draad ontspanner om trillingen te voor komen. Na zo'n dag fotograferen is het nog niet afgelopen. Het kampvuur als dat toegestaan is zal ons nog prachtige dia's leveren. Hoe we dat doen? Heel eenvoudig. De mensen in een halve kring er achter, de flitser bij het vuur in de buurt, via een lang snoer verbonden met het toe stel. In de flitser géén blauw, maar een blank lampje. Geeft een zo heer lijk rode gloed op al die mensen. En als het dia geprojecteerd wordt zou den we zweren dat de gloed van het vuur hun figuur zo schitterend ver licht had. We gaan met vakantie en doen lui, maar houden de ogen open, want wie kijkend kiekt, verrijkt zijn leven. E. W. H. De narigheid begon toen V., geborenen getogen in Duitsland waar zijn ouders vele jaren hebben gewoond, in Neder landse militaire dienst kwam, zonder de taal te beheersen of deze te kun nen lezen of schrijven. Al zijn kame raden en naar zijn gevoel ook velen van zijn meerderen zagen in hem een gehate Duitser, ondanks zijn Neder landse nationaliteit. Hij werd veel geplaagd, maar dat deer de hem nog niet zo erg, omdat hij ieder vrij ogenblik druk bezig was bij te verdienen. Dat deed hij om zijn door zijn vader verlaten moeder, broer en zuster te kunnen ondersteunen. Als bijverdienste smokkelde V. in maart een partij van 75 pond koffie naar Duitsland en stal hij een staaf brons, die hij verkocht. Dat werd ontdekt, waarop V. streng arrest werd opge legd. In deze dagen werd hij naar zijn zeg gen bijzonder onheus bejegend door een officier van piket. Om die man een hak te zetten, trok V. een aan gifte van diefstal van zijn portefeuil le, die hij had gedaan toen hij deze miste, niet in toen de portefeuille weer terecht was gekomen. j Inmiddels had men hem allerwegen ge dreigd. dat hij naar de strafklasse in Nieuwersluis zou worden gezonden. I Hij zou daar niet kunnen bijverdie nen en dat maakte hem zo nerveus, i dat hij in juni 1957 besloot te deser teren. In West-Duitsland werd hem echter ver teld, dat hij zou kunnen worden uit geleverd, waarop hij uitweek naar Oost-Duitsland. De ellende van het le ven daar werd hem evenwel te mach tig en na drie jaar meldde hij zich weer in Nederland. De auditeur-militair eiste een jaar ge vangenisstraf en ontslag uit de dienst, maar de krijgsraad maakte daarvan een jaar, waarvan zeven maanden voorwaardelijk, zonder ontslag. Men is verliezer als een ander lichaamsdeel dan de voeten de grond raakt, of als men buiten de drie meter wijde ring komt. Meestal eindigt de wedstrijd ermee, dat de winnaar de andere ineens de ring uit zwaait. Op heel ander terrein, maar ook echt Japans, ligt het bezoek aan Kabukiza om Kabuki te zien. Met het laatste woord wordt een bepaalde vorm van klassiek Japans drama bedoeld. Ka bukiza is de naam van het theater. Deze spelen ontstaan in de 17e eeuw, zijn een combinatie van toneelspel, zang en dans. De handeling verloopt zeer traag, maar de voorstelling wordt verleven digd door de kleurrijke toneelverzor ging en de prachtige kostuums van de acteurs. Alleen mannen treden in deze spelen op en vrouwenrollen worden in travesti vertolkt. Kabul^iza heeft een gevel in Japanse stijl, maar inwendig is het een westers theater met vele honderden zitplaatsen. Voor Westerlingen lijkt zo'n voorstel ling alleen te waarderen als zij een klassieke Japanse opleiding hebben genoten. Daarom heb ik er alleen maar een kwartier gekeken om een indruk op te doen van de inderdaad bijzondere- sfeer en entourage. Een totaal ander karakter heeft het Kokusai Gekijo. in vertaling: inter nationaal theater, waar nu Tokyo Odori" (Dansen van Tokio) wordt vertoond. Het is een groots gemon teerde, eveneens zeer kleurrijke show revue met girls" die een lange op leiding achter de rug hebben. Een opleiding, die naast dansen de studie van kapsels, gelaatsverzorging, costuums, toneel en zang omvat. De beste dansgroep is samengesteld uit 36 meisjes, die uitblinken wegens danscapaciteiten, maten en hun mooie benen aldus de directie. Net als bij ons? Het lijkt er soms vaak op, alleen treden in dit gewel dige theater alleen meisjes op, ook in de mannenrollen, Hoe onvolledig mijn bezoek aan Tokio mag zijn geweest, het zou on vergeeflijk zijn geweest, als ik niet .Tokyo Tower" had bezocht. Dat is de hoogste toren ter wereld, 333 me ter boven de grond en daarmee nog iets groter dan de Eiffeltoren te Pa rijs, waarmee hij qua stijl ook zeer wel te vergelijken is. Het hoofddoel om deze reus te bouwen was het centraliseren van de zes bestaande televisie-antennes. Het Zulke figuren komen voor in Kabuki, een vorm van klassiek Japans drama. bereik van de t.v.-stations werd te vens aanzienlijk vergroot, zodat ruim een miljoen huizen meer bestreken konden worden. Dat men velen daar mee een genoegen heeft gedaan, be wijzen de meer dan vier miljoen t.v.- toestellen, die in Japan in gebruik zijn. Dat cijfer blijft groeien en zal nog sterker stijgen als over een jaar op twaalf kanalen een verdubbeling van het huidige aantal programma's wordt uitgezonden. Ongelooflijke aantallen bezoekers trekt deze toren elke dag. Elke mi nuut brengen de drie liften 69 mensen naar de eerste verdieping op 120 me ter hoogte. Daar ziet men uit over Tokio met zijn meer dan negen mil joen bewoners en nog verder tot de naaste omgeving van Japans hoofd stad. waar nog zes miljoen mensen wonen. Werkelijk een beleving dit te beseffen tussen de honderden school kinderen in hun uniforme kleding: tot juni zwart daarna wit tot oktober. Van één onzer verslaggevers DEN HAAG. In het centrum van Den Haag is hoog in de lucht een atoombom ontploft. Uiteraard was dat geen werkelijk heid maar een kleine duizend man deden gisteravond alsof ter wille van een grootscheepse oefening van de B.B. Achthonderd militairen van de vijfde mobiele colonne waren daar voor opgerukt naar de Haagse wijk Morgenstond, waar een vijftigduizend mensen wonen. De mobiele colonne beschikte over hor»derd wagens en 48 brandspuiten. Honderd man van poli tie en brandweer zorgden voor de re geling van het verkeer en de ver bindingsdiensten. Het geheel werd geregeld van een centrale mobiele commandopost uit, waarvoor een verhuiswagen werd ge bruikt. Daarom heen stirj een beschei den aantal mensen te kijken en de be woners van de omliggende huizen ke ken van de balconneties naar de show. Want een show was her geheel, zij het een slechte show. Men stelle zich voor, dat het grootste deel van de residentie verwoest is en slechts >n Morgenstond is nog het één en ander te redden. Wan neer men dat denkt te doen zjals gister avond dan zou er weinig of niets worden gered. De oefening, ongetwijfeld groots opge zet, kenmerkte zich door gebrek aan overleg en vaart. De mobiele colonne had kennelijk verzuimd contact op te nemen met de commandopost, want vijf tien wagens, gevuld met onverschillig kijkende militairen, reden een kwartier nutteloos rond. Verder kwam de brandweer veel te laat in actie. Het geheel maakte een di lettantische indruk. Temeer omdat tus sen de wagens door bromfietsen cl H.T.M.-bussen hun weg zochten. Wel wa ren de buitenkanten van de wijk afge zet tot groot ongenoegen van de bewo ners. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. In het eerste half jaar van 1960 passeerden 63.670 passa giers de controle van de Luchthaven Rotterdam. In de overeenkomstige pe riode van 1959 was dat aantal 22.420. Daarbij komen in 1960 nog 4.938 tran sitopassagiers. Via de heliport werden tot en met juni 2.018 passagiers ver voerd vergeleken met 1.636 in 1959. Ook het vrachtvervoer neemt nog steeds toe. Werd in 1959 tot en met juni 1.728.339 kilo vervoerd, voor 1960 was dat 3.335.541 kilo. Japan is wat trots op deze toren. Omdat er maar 4000 ton staal in ver werkt is, terwijl 7000 ton nodig was voor de Eiffeltoren. Omdat een bouw tijd van anderhalf jaar razendsnel is. Dertig miljoen gulden kostte de bouw ervan, inclusief het gebouw van zes verdiepingen, dat tussen de tachtig meter uit elkaar staande vier poten is opgetrokken. Over drie verdiepingen is daar het museum van moderne wetenschappen ingericht. Daar is alles te vinden wat Japan presteert op elektronisch ge bied, terwijl ook de aandacht wordt gevestigd op het speurwerk ten be hoeve daarvan. Een diorama met be wegende kunstmatige hemellichamen lijkt ontsproten aan een fantastisch brein, maar hoe dichtbij is het mis schien al. Ondanks deze impostante show gaat men er teleurgesteld weg. Geen op schrift, geen folder in een westerse taal. Alles in het Japans en niemand in de stands, die enig woord van een moderne taal spreekt. Niemand, die enige toelichting kan geven op die handige draagbare t.v.-apparaten om mei uit picniccen te nemen. Niemand, die je wijzer kan maken omtrent kleuren-t.v. die hier en in warenhui zen in experimentele uitzendingen is te zien. Het lijkt of Japan zich met zijn machtige Tokyo Tower heeft opge sloten in een ivoren toren. Advertentie ROTTERDAM WESTBLAAK 18 Telefonisch reserveren alléén (010) 11 53 00

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6