Gemeenteraad Goes-: geen krediet voor fruitcorso KRIS 36™ Geref. kerk met 750 plaatsen op 7 Zand ARK5 Voorstel met zes tegen acht stemmen verworpen Middelburg wil gronden onteigenen aan oostzijde van stad Nieuwe kleuterschool te St.-Annaland Kaloot; nieuw strand aan Westerschelde door Zeeland Donderdag 21 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. J Beslissing viel na uitvoerige discussie Zeeuwsch DagblacJ Nog genade Fortuinlijke visser Contactdag van Margrietsehool INDUSTRIE VRAAGT ER OM Cafe Rotterdam gesloten Passagiersschip Oranjeop cruise in Vlissingen Geen volume voor „Scheldek-woningen in Koudekerke REEDS IN 1957 GEEN SUCCES Lezers grijpen naar (le pen Katholieke Raad voor Maatschappelijk werk j j. wsuasrxs tax HENGELWEDSTR1JD OP PALING Lagere technische school wordt in de toekomst „vakcentrum" Part-timecursus aan Middelburgse school in september a.s. Wedvlucht jonge duiven GOED RESULTAAT MULO-EXAMEN Auto in sloot Jaarlijks kampvuur COMMISSIE ADVISEERDE In September LICHAAM VERDRONKEN VISSERSJONGEN GEBORGEN VAKANTIEGANGERS ONTDEKTEN: Bejaarden naar Volendam DAGTOCHT BEJAARDEN benoeming bouwcommissie Na 68 jaar een eigen predikant in Heusden SSf oU„«vtdrng536n woningen Sn ^"ssen moet men niet denken, dat globaaf genomen even zoveel gefiS £^*£^5» ss «mS? «S* WIJ ZEEUWEN ETEN I Stichting Fruitcorso) deelde mede, dat de begroting van het fruitcorso een to taal bedrag van 35.000 laat zien. Dit bedrag wordt gedeeltelijk gedekt door de middenstand en gedeeltelijk door de fruitwereld. Echter niet in voldoende ma- te. „Als de raad geen krediet beschikbaar stelt dan is de kans aanwezig, dat het Protestants-Christelijk T\E WERELD IS verleden, week niet vergaan. I)e door een Italiaanse arts gestichte sekte heeft vergeefs in de bergen gewacht op het geweld der natuurelementen, die de aarde zouden verwoesten. Voor velen van de sekte leden is er nu slechts ellende over. Zij hebben hun bezittingen voor een be langrijk deel verkocht, hun bedrijven aan anderen overgedaan en velen van hen staan nu zonder bron van inkom sten in deze keiharde wereld, waarin - krediet voor fruitcorso (handiet) derv over de gang van zaken met betrek king tot het fruitcorso. Er komt een al gemene evenementenpost, maar 3. en W. kunnen thans niet zonder krediet, aldus de burgemeester. Zijn betoog imponeerde de raad niet, want de meeiderheid van de raad zag geen aanleiding om het standpunt te wijzigen. En dat betekende, dat het voorstel van B. en W. werd afgewezen. De andere voor stellen konden vlot afgehandeld worden. De raad ging accoord met de aankoop van het pand Adolf van Westerwljkbuurt 12, tot het verlenen van medewerking aan de lagere school op Geref. Grondslag voor de aanschaf van leermiddelen, tot het verlenen van een extra krediet aan ae Prof. Dr. Kohnstemmschool voor de aan schaf van eveneens leermiddelen tot het het verlenen van aanvullende kredieten voor het havenindustrieterrein in Zuid west eerste fase, tot het aangaan van een geldlening van 250.000 en tot het garan deren van een door machinefabriek A. van der Linden N.V. te Rotterdam aan te gane geldlening. Ten slotte werd rar. H. B. Bouwman benoemd als lid-verte genwoordiger van de gemeente Goes in het dagelijks bestuur van de centrale werkplaats „De Bevelanden." WESTKAPELLE. De lieer J. F. Hoogenboom uit Middelburg heeft woensdagavond aan de Zee dijk in Westkapelle een paling ge vangen met een gewicht van 1320 gram. Voorts maakte hij een tong van 690 gram buit. De heer Hoogs- boom behaalde verleden jaar de medailles voor het vangen van de zwaarste paling en zeebaars, uitge loofd door de Middelburgse hen gelsportvereniging. MIDDELBURG Het pad van e" w, reeds in 1957 pogingen onder- het gemeentebestuur van Mid- "ome.n ™°r de. verwerving v^n gron- j den m het gebied tussen het bestaande delburg om mogelijkheden te groot-industrieterrein bergen gevluchte mannen en vrouwen, GOES De gemeenteraad besloot gisteravond geen krediet van 5000 gulden te verlenen voor het fruitcorso, dat de derde zaterdag van september in Goes wordt gehouden. Dit krediet heeft betrek king op maatregelen, die de gemeente dient te nemen ten behoeve van dit fruitcorso. Het voorstel van B, en W. in die zin werd met zes tegen acht stemmen verworpen. In een breedvoerige bespre king bepleitte de meerderheid van de raad voor een algemene eve nementenpost. Waarom moet het fruitcorso er nu speciaal uitge licht worden? Burgemeester H. K. Michelis stelde graag deze alge- mene Post in het vooruitzicht maar verklaarde toch met klem, dat bergen. IVif hebben dit niet kunnen B- en w- niet zonder dat krediet verder kunnen. De gedragslijn, waarderen, want in dit spotten heeft die in het verleden is gevolgd, is ten enenmale onjuist geweest. Dat het ongeloof doorgeklonken. Velen op vond de raad ook wel, maar kon toch geen vrijheid vinden om dit de wereld geloven niet in het einde voorstel zonder meer te accepteren, van de huidige bedeling. Zij menen die de laatste dag verwachten, maar is medelijden met deze mensen niet meer gerechtvaardigd dan spot? Zij hebben achter Gods geheimen probe ren te kijken. Zij hebben gemeend we tenschap te hebben aan wat God heeft bestemd als beslist particuliere kennis van de Troon. God Iaat zich Zijn ge heim niet ontfutselen. Er is gespot met de mensen in de dat de ontwikkeling op aarde zal door gaan, van generatie op generatie. En triester nog dan het feit dat een sekte verleden week de ondergang der aarde in de bergen tegemoet zag, is het dat miljoenen op deze aarde zich om deze mensen hebben geamuseerd omdat zij niet geloven aan het uitgaan van alle lichten. iDe aarde is niet vergaan. Wij wisten, dat verleden week Jezus niet zou we derkomen, want Hij heeft gezegd, dat De financiële commissie had eveneens geadviseerd tot het vaststellen van al gemene post voor evenementen. Tegen het voorstel van B. en W. stemden de heren Ph. Haverhoek (Soc.), J. S. Vis- scher (Soc.), P. de Munck (Soc.), C. W. Vervest <KVP>, mevr. C. A.Griep-Duin- ker (WD), F. P. J. Polderman (CH), mbr. J. G. v. d. Burgt (AR) en M. Loe- ve (AR). In de rondvraag kwamen de heren Loeve en De Munck nog even op het fruitcorso terug. Zij hoopten, dat het fruitcorso niet de dupe zal worden van dit raadsbesluit en wekten B. en W. op te zoeken naar een andere oplossing. En de burgemeester zegde toe, dat het Zijn komst zal zijn als van een dief in college zich nader zal beraden, de nacht. Uit tie discussies is voorts gebleken, Het sein voor Jezus komst is nog niet dat de, raad - a a wilde torpederen. De bezwaren lagen gegeven. Het fruit kan nog geplukt meer op het vlak van de wijze van kre- worden, er kunnen nog bloemen ver- dietverlening. kocht worden op de markt, het strand- Pe heer c- W. Vervest zag het grote a xa. belang van het fruitcorso voor de ge- leven mag nog worden voortgezet en meen£e njet in. Stelt het college soms de jongens kunnen nog op hun brom- het commerciële boven het ideële? Het fietsen door de straten knetteren, raadslid sprak van een discriminerend Van der Burgt uitte over het fruitcorso gold als zijn grootste bezwaar tegen het voorstel van B. en W. het verlenen van een incidenteel krediet. Hij had aan het voorstel geen enkele behoefte. De heer Polderman voelde ook veel voor een algemene evenementenpost. Hij meende bovendien, dat het afsluiten van de wegen een verkeerde stemming heeft De heer W. G. M. de Valk (lid van de GOES. in navolging van de Prin- scheppen voor industrievestiging ,naar ?oes ses Beatrixschool en de Prinses Ire- hon4«i.n»«. peschool heeft ook de Prinses Mar grietsehool, hervormde school voor gewoon lager onderwijs, een contact dag en tegelijk een tentoonstelling ge houden. Vele ouders togen gisteren, nieuwsgierig naar de resultaten van de werkstukken van hun kinderen, naar de Prinses Margrietsehool. En vol trots bekeken zij aandachtig de prestaties van de leerlingen. Prestaties, die de toets der kritiek glansrijk konden door staan. Natuurlijk maakten de ouders tevens van de gelegenheid gebruik om te spreken met het onderwijzend perso neel. Ook de Prinses Margrietsehool kan bogen op een succesvolle contact dag met de ouders en een kleurrijke tentoonstelling van het werk der leer lingen. ZIERIKZEE. In verband met de ophanden zijnde restauratie van de Zuidhavenpoort, zal café Rotterdam, gelegen aan de nieuwe haven voorlo pig worden gesloten. De restauratie zal waarschijnlijk een jaar duren. Na voltooiing zal het café weer in gebruik worden genomen. Jezus is nog niet gekomen. Triester dan dat een groep mensen in de bergen Hem te vroeg heeft ver wacht is het dat een grote massa voor bijgaat aan de mededeling, dat Hij zeker komen zal en dat het Hem be geleidende fanfarekorps der engelen zich al voor de Troon heeft opgesteld. Zij wachten op Gods uur. Nu is het op aarde nog de tijd der genade. voorstel enh et dienen van een eng groepsbelang. Het afsluiten van de openbare wegen en het heffen van entree vond de heer Vervest bijzonder onsympathiek. Waar om moet voorts alleen deze groep ge holpen worden? Er zijn toch ook andere evenementen in Goes? Er ligt ook een verzoek van Kasporgo? Hij adviseerde tenslotte B. en W. het voorstel terug te nemen. De andere sprekers konden grotendeels het betoog van de heer Vervest onder schrijven. De heer Visscher vroeg waar om het fruitcorso er uitgelicht moet worden. Hij pleitte te zijner tijd met een algemeen voorstel te komen. Naast de grote waardering, die mr. en de spoorlijn knoopten toen onder- eaat niet henaalr) nver rrwen R handelingen aan met de eigenaren van gaai niet Depaaia 0\ ei lozen. ti. de m djt get,jed gelegen gronden, ter en W. hebben het oog geslagen Wijl zij tevens taxaties lieten verrich- op gronden ten noorden van de kleine aank°Pe" "erdpn ke- at- i tt a n werkstelligd, waartegen Gedep. Staten IVtAllTtTlDVlWontlTnn' IJ no I Urtn geen bezwaar had. Wel maakte dit col- Nieuwlandseweg. Het college vindt het niet verantwoord met onteigening van een aantal van deze gronden (totaal 38 ha), die eigendom zijn van jhr. mr. J. W. D. H. Schorer te Arnhem, te wachten tot de onderhandelingen met de andere eigenaren in dit gebied zijn afgesloten. B. en W. stellen de raad dan ook voor met de onteigeningsprocedure een aanvang te maken. Een ontwerp plan is daartoe aan de vroede va deren overgelegd. In mei 1960 stelden B- en W. de raad voor het gebied, dat begrensd wordt door de spoorlijn, de Arne, het Kuiperswegje, de Nieuwlandseweg met een zuidwestelijke begrenzing iets ten zuiden van de hoeve ,,De Grenadier" de stedebouwkundige bestemming van industrieterrein te geven. Zij deden dit voorstel op grond van de motivering dat zodra het Sloeplan tot ontwikke ling komt. ook in de gemeente Mid delburg sterke behoefte zal zijn aan terreinen voor vestiging of uitbreiding van bedrijven die voor toelevering of dienstverlening hebben te zorgen. Om los van het Sloeplan voor de toekomst aan de vraag naar industrie lege bedenkingen tegen verdere aan kopen. De lopende onderhandelingen moesten hierdoor worden afgebroken. Na het raadsbesluit van 20 juli 1959 over de bestemming industrie terrein werden de onderhandelingen heropend- Zij leidden ertoe dat B. en W. zich tot de raad konden wenden met het voorstel tot aankoop van gron den van de heer A. C. Mathijsse. Thans zijn de onderhandelingen mede afge sloten met jhr. mr. J. W. D. H Scho rer te Arnhem- De gronden van de heer Schorer zijn gelegen in de gebieden zowel ten noorden van de spoorweg naar Goes als ten zuiden daarvan. Daar B. en W. het noodzakelijk vinden thans stappen te doen om tegelijk met de ontwikkeling van het Sloe plan aan de verwachte vraag naar industrieterrein te kunnen voldoen, hebben zij de onderhandelingen uiteraard niet beperkt tot de gron den noordelijk van de spoorlijn. Te meer niet, omdat bij aankoop of ont eigening van die gronden de ge meente Middelburg genoopt zou wor den op de gronden zuidelijk van de spoorweg welke gronden een op pervlakte hebben van ongeveer 24 ha een vervangende hofstede te bouwen, wat momenteel geen zin zou hebben. De onderhandelingen met de heer Schorer hebben niet tot overeenstem terrein te kunnen voldoen hebben B. min-g geleid. De prijs waartegen hij be- reid is de gronden aan Middelburg le verkopen ligt aanmerkelijk boven de prijs die B. en W. op grond van taxa ties kunnen bieden. In verband met het feit dat de ter- reinen van liet bestaande grootindus- i triecomplex bijna geheel zijn verkocht of in optie gegeven, heeft de gemeente Kleedhokies Middelburg dringend behoefte aan boiiwrun cpinanUfp fp^vpinpn r Op het strand te Nieuwvliet is alles in de puntjes gereed voor de badgasten. Er staan tientallen strandhokjes die j JJET GEBOUW VAN de nieuwe kleu terschool te St.-Annaland is na- genoeg gereed. Het wachten is op j nieuwe meubels, die tijdens de vakan- tie in de school zullen worden ge- j plaatstwaarna het volgende school- seizoen in een prettig en doelmatig KOUDEKERKE. - B. en W. van Qg50tuü j^an beginnen. Het thans voor Koudekerke hebben de raad een l het kleuteronderwijs in gebruik zijnde augustus i gebouwtje aan de Cureestraat voldoet VLISSINGEN Het ruim 20.000 br. ton metende passagiersschip Oranje" van de Stoomvaartmaatschappij Neder land zal dit jaar, terugkomende van rijn eerste zomerreis, op zaterdag 6 augustus aanstaande de Vlissingse bui tenhaven binnenkomen om aan de han delskade zijn vakantiegangers te debar- keren. Het schip zal op 21 juli uit Am- stel overgelegd betreffende sterdam vertrekken voor een cruise" van het raadsbesluit van 6 minimumeisen en via Southampton, Napels, Piraeus en 1957 tot verkoop van bouwgrond aan de allerminst aan ae minimumeisen en Palma vereniging tot verbetering van de volks- met groot verlangen zien dan ook de huisvesting te Vlissingen. hoofdleidster mej. J. de Rooi) en de De „Oranje" die. onder commando i leidster, mevr. De Beij-Dourlein uil slaat van kapitein J. H. Schutting, zal Het besluit behelsde destijds verkoop naar de dag, dat zij met de kleuters op dezelfde dag van binnenkomst zijn ^"vlt kt^van'^M" vSant^meter te-1 de nieuwe school die twee lokalen nieuwe passagiers weer inschepen voor ;P«v.akte van SSM v er a bndk kunnen nemen. Het een tweede.zomerreis, die voert naar d^ ^otiw van \\vintig woningwetwonin- Piraeus in Griekenland. Palma op Mal-, lorca en Madeira, het schone eiland on- §e" voor het personeel van de Konmk- der de Westafrikaanse kust. Op 29 au gustus keert de „Oranje" van deze reis in Amsterdam terug. Het vlaggeschip van de Mij. Neder land werd in 1939 in Amsterdam ge bouwd. Tijdens de oorlog verwierf de Indiëvaarder vooral bekendheid als hos pitaalschip in geallieerde dienst, waar bij zij vele duizenden gewonde soldaten naar veiliger oorden bracht. Ook in voorgaande jaren deed de Oranje" tijdens vakantiereizen de Vlis singse haven aan. lijke Maatschappij ,,De Schelde". Ondanks herhaalde verzoeken van de gemeente Koudekerke heeft de mi nister van volkshuisvesting en bouw nijverheid geen volume beschikbaar gesteld voor de realisering van dit plan. Evenmin valt in de naaste toe komst te verwachten, dat voor dit projekt wel bouwvolume zal worden toegekend, zodat het naar de mening van B. en W. geen zin heeft aan. het raadsbesluit uitvoering te geven. B. en, W. stellen dan ook de raad voor hét besluit in te trekken. MIDDELBURG. Het dagelijks be stuur van de Katholieke Raad voor dr. A. J. J. M. ^Mes te Heinkenszami, Middelburgse Hengelsport vereniging. De r t wnntpapm dertienjarige Wim de Groot ving de eer- MIDDELBURG In het kanaal onder vice-voorzitter: C. J. van Hootegem burgemeester te Hontenisse: sekr.-pen ningmeester: Th. J. Andriessen, burge meester te Ovezande; bisschoppelijk commissaris: J. G. A. J. van Campen, pastoor te Terneuzen. Als adviseur is aan dit bestuur toegevoegd drs. J. W. C. van Casteren, direkteur van het Dio cesaan Sociaal Charitatief Centrum in het bisdom Breda. Advertentie ste paling, een vis van 28 cm. Onder de hengelaars zag men de ouderwetse beoefenaars van deze sport met lange hengel en dobber. De jongeren maakten meest gebruik van een werp hengel zonder dobber. De uitslagen waren bij de senioren: 1. H. Teijn 355 punten. 2. F. A. Minderhoud 340 punten. 3. H. de Vries 310 punten. 4. P H Krijger 305 punten. 5. W. de Groot sr. 235 punten. Junioren: 1. R. de Buijzer jr. 270 pun ten. 2. F. Broodman 225 punten. 3. W. de Groot jr. 120 punten. gebouwtje aan de Cureestraat komt clan weer in het bezit van de Mannen- vereniging, die het ook vroeger heeft geëxploiteerd. non ih" r„- Mir «VOfl DttflO'to men voor één of meerdere dagen kan 1 huren. Maar als men als inwoner van Nieuwvliet wil baden, vindt men geen j gelegenheid meer om zich te verkleden j Is dit nu niet al te erg. Kan van ge- werving i meentewege of via de plaatselijke V.V.V. wachten, geen regeling getroffen worden dat de baders van Nieuwvliet zich ook kun- nen verkleden door het plaatsen van en kele verkleedhokjes, zoals voor 1956 bij voorbeeld. Toen waren er ook enkele hokjes waar- In men zich kon verkleden zonder deze voor een hele dag te moeten huren. Een inwoner van Nieuwvliet. Naam en adres bij redactie bekend). bouwrijp gemaakte terreinen om de normale vraag te kunnen inwilligen. Wanneer de gemeente de gronden van de heer Schorer in eigendom heeft verworven is de mogelijkheid aanwe zig op korte termijn aan de verdere vraag te kunnen voldoen zonder ver van andere gronden af te ELDEWOUTSDIJK. De postduiven, vereniging De Schelde vliegers te Bors- sele hield een wedvlucht met jonge dui ven vanuit Tilburg. De prijzen werden als volgt behaald: J. Duynkerke, Bors- sele 1 5 en 7, L. Janse, 's-Heerenhoek 2, M. Welleman. Borssele 3, F. West- dorp. 's Heerenhoek 4, P. Maat, Elle- woutsdijk 6,8 en 9. Uitslag oude duiven vanuit Tilburg: W. Wiskerke, Borssele 1, 3 en 4, P. Maat, Ellewoutsdijk 2. Uit slag oude duiven vanuit Orleans: P. Maat, Ellewoutsdijk 1 en 8. M. Welle man, Borssele 2, 3 en 4. L. Janse, 's Heerenhoek 5, J. Duynkerke, Bors sele 6 en 7. Zomeravondvoetbal Goes GOES. In de zomeravondvoetbal competitie werden de volgende wed strijden gespeeld: Comb. N.S.P.T.T. I5, V.V.Z.B.Haringman 16, De ZonD.A.F. se 04, Interscaldis P.T.T. II 4—0. Het programma voor deze week luidt: 19 juli: P.T.T.Ha ringman, KeuringsdienstTypo's, 21 ju li: Gem. Werken—Comb. N.S., P.T.T. II—V.V.Z.B. MIDDELBURG. De avondschool, die. niet meer ressorteert onder de ge meente maar onder de Vereniging De Ambachtschool, zal in september aan staande in een part-timecursus worden omgezet. Dit deelde de heer C. Ba- rentsen als voorzitter mee tijdens de gisteren in de Concertzaal gehouden dinloma-uitreiking van de lagere tech nische school en de school voor scheeps- werktuigkunde. Ook zei de voorzitter dat wanneer de traditie, die wil dat een vakman wordt ondergewaardeerd, niet verandert, hij een teruggang van 'het aantal leerlingen verwachtte. De heer Barentsen ging verder nader in op het begrip industri alisatie. In dit verband merkte hij op, dat de l.t.s. een vakcentrum" zal worden met daarnaast alle mogelijke voortgezette technische opleidingen. De directeur, de heer J. Huisman, deelde mee dat dit jaar 86 pet. van de leer lingen is geslaagd. In totaal zijn er 173 geslaagden, een aantal dat nog nimmer voor dién is bereikt. Vertegenwoordigers van een aantal patroonsbonden waren bij de diploma uitreiking aanwezig. Zij verklaarden dat de geslaagden in de praktijk bruikbare krachten zijn. De technische school in Goes levert dit jaar nagenoeg geen leerlingen af aan het bedrijfsleven; dit omdat de opleidingen zijn verlengd. In tegenstelling tot de Goesenaren krijgen de Middelburgse l.t.s.-'ers wel hun diploma uitgereikt en zijn dus vrij om GOES. Van de 39 leerlingen van de Chr. U.L.O. school, Westwal te Goes, die zich aanmeldden voor het Mulo examen, slaagden er 38 voor het A of B diploma. KAPELLE. Bij het passeren van een andere auto is een door de heer S. uit Wemeldinge bestuurde auto in een de school te verlaten of verder te stu- sloot naast de Hillewerfweg gereden. In deren. Momenteel zit een aantal pa-1 de auto zaten ook de ouders van de troons op de Bevelanden als gevolg van I heer S. Zijn moeder brak een arm en de verlengde opleidingen dringend ver- zijn vader liep ontvellingen op. De auto legen om geslaagden van de l.t.s. Jwerd zwaar beschadigd. OOSTKAPELLE. Het jaarlijks kampvuur, dat georganiseerd wordt door de Gereformeerde Evangelisatiecom missie, zal ditmaal a.s. zaterdagavond worden ontstoken. Muzikale medewerking zal worden verleend wind en weder dienende door het accordeongezelschap „Con Brio" uit Middelburg. VLISSINGEN Ongeveer een week na het dramatisch gebeuren met het Bressiaanse vissersvaartuig BR 9, „Sa ra Magdalena", is gisteren het ontziel de lichaam gevonden van de sinds de ramp vermiste opvarende Frans de Krijger uit Hoofdplaat. Een bemanningslid van de redeafhaal- boot van het Nederlandse Loodswezen, dat juist bezig was met het beloodsen van een schip, merkte toevallig het li chaam op van de zestienjarige jongen, dat dreef op de plaats waar de BR 9 is vergaan. Per mobilofoon verzocht de afhaalboot daarna om assistentie, die weldra ter plaatse was in de vorm van een Belgische afhaalboot. brandweer en politie. Nadat het stoffelijk overschot geborgen was werd het in "Vlissingen aan land gebracht. Het hoofd toonde ernstige verminkingen, wellicht veroor zaakt door de bij het zinken van de vissersschuit nog draaiende schroef. NIEUWDORP. Ergens tussen Nieuw dorp en Borssele, aan de boorden van de Wester- schelde, hebben de vakantie gangers een nieuw strand ont dekt: de Kaloot, bij de vogel liefhebbers al lang bekend als een uitnemend natuurreser vaat. Naast de uitgebreide fauna is er nu ook een strand, waar de badgasten naar harte lust kunnen genieten van zee en zon. Vooral op de, helaas schaarse, zomerse dagen kan het daar aan de Kaloot bijzon der druk zijn. Als vogelbroedplaats geniet de een strand langs de Westerschelde. Daar is al een zwemvereniging opgericht. En nu komt ook de Ka loot in trek. Toch biedt dit recreatiegebied eni ge nadelen. Op de eerste plaats ligt het nog al ver verwijderd van de dorpen Nieuwdorp en Borssele, het geen ongetwijfeld heel wat mensen weerhoudt om ontspanning te zoeken in de Kaloot. En in de tweede plaats verkeert de toegangsweg tot de Kaloot bepaald niet in een beste staat. De badgasten laten zich echter niet gauw afsenrikken door een slechte weg. Zij gaan toch. Daarom komt de Kaloot steeds meer in de belangstelling. Waar vindt men immers een prachtig stuk ongerept natuurschoon, met een vogel broedplaats, met een strand en zelfs met kleine duintjes? Weliswaar ontbreekt nog de Kaloot grote bekendheid. "Naar ver- meest eenvoudige accomodatie. wacht wordt zal de Kaloot in de Maar het ziet er naar uit, dat hier toekomst zich eveneens scharen in spoedig wat aan gedaan wordt. De de groeiende rij van recreatiecentra gemeente 's Heer Arendskerke, die van onze provincie. Intussen is wel de ontplooiing van dit recreatiege- gebleken, dat de boorden van de bied ten sterkste stimuleert, he^ft Westerschelde steeds meer in trek in de Kaloot een reddingsboei vc"7 komen bij de toeristen. drenkelingen aangebracht. In Enige tijd geleden brachten wij geval: de Kaloot vormt de ontU,;- immers het bericht, dat er in kende bloem in de ïeeks -n Baarland, ook gedacht wordt aan Zeeuwse recreatiecentra. 1 ST. ANNALAND. De bejaarden hebben him jaarlijkse uitstapje ditmaal naar Volendam gemaakt. Het lunchpak ket, dat hun door de middenstandsver- eniging „Activa" gratis- was verstrekt, lieten zij zich goed smaken. Aan het eind van de dag werden ze in de gemeente welkom geheten door het muziekgezelschap „Accelerando". OPENLUCHTCONCERT OOSTKAPELLE. Onder grote be langstelling werd in de muziektent een concert gegeven. De voorzitter van de V.V.V. „Mooi Oostkapelle", dr. P. J. Bom sprak een welkomstwoord. Aan dit concert werkten mee het ac cordeongezelschap „Con Brio" uit Mid delburg en de zangkoren „Soli Deo Glo ria" uit Souburg, „Eén in geest en stre ven" uit Serooskerke en „Sursurri Cor- da" uit Oostkapelle. De koren traden afzonderlijk op maar zongen tot slot een viertal nummers ge zamenlijk. Jammer dat de sterke wind afbreuk deed aan het gebodene. „Con Brio" sloot dit geslaagde concert met een aantal vrolijke nummers. KATS. Met een reis naar Kaats heuvel en de Efteling, hebben de be jaarden van Kats hun uitstapje ge maakt. Deze reis stond onder leiding van de heren Arenthals en de Regt. 's Avonds werd het gezelschap door het muziekgezelschap Excelsior opge wacht en onder vrolijke tonen ingehaald. Samen kerk bouwen in koekstad Eigen nieuwsdienst DEVENTER. Het is bijna niet bij te houden: thans besloot ook de gere formeerde kerkeraad van Deventer in principe contact te zoeken met de her vormden over eventuele gemeenschap pelijke kerkbouw, in de stadswijk Zand- weerd. MIDDELBURG De kerke raad van de Geref. kerk heeft zich door een uit vijf personen bestaande commissie doen voor lichten over de grootte van de te bouwen kerk op 't Zand. De com missie heeft geadviseerd het aantal zitplaatsen op ongeveer De collecte voor de Chr. Blindenhulp „De Fakkels Bijeen" heeft te Schare 38,18 opgebracht. De anjercollecte heeft te Zaamslag 101,75 opgebracht. Bij het spelen kwam het meisje C. Karelse C.D. te Schore zo ongelukkig te recht dat dokter Arends constateerde dat haar pols was gebroken. Na in 't ziekenhuis Oostwal te Goes behandeld te zijn kon zij weer huiswaarts keren. 0 De kerkeraad van de Geref. Gemeen te te Oosterlard heeft een beroep uitge bracht op kand. W. J. C. Bosschaart te Wolphaartsdijk. Namens het gemeentebestuur van Oosterland zal de centrale dienst op 10 augustus het bouwen van een rioolwa ter-zuiveringsinstallatie aanbesteden. Toegepast zal worden het z.g. pasveer systeem. Het apparaat zal verrijzen op een terrein aan de Lage Rampertse Weg. 0 De collecte voor de Stichting Chr. Blindenhulp „De Fakkels Bijeen" bracht te St. Philipslanil 51,65 op. Voor het te Rotterdam gehouden exa men Sterkstroommonteur V.E.V. slaag den de heren J. G. den Exter en H. F. Schaalje te Middelburg. H. Ovaa te Zou- telande en G. C. Kerkhove te Souburg. Record IVa eeuw in Vuren Van een medewerker HEUSDEN Sedert maart 1892 is de gereformeerde kerk van Heusden vakant. Acht en zestig jaar heeft de gemeente zich gehandhaafd zonder pas torale bearbeiding door een eigen pre dikant. Ze telt thans 125 leden, van wie 64 belijdende. In samenwerking met de kerk van Meeuwen (203 leden, van wie 97 belij dend; vakant sinds 1946) heeft de ker- 750 te stellen d.W.Z. zeshonderd k«raad zijn eerste beroep sinds jaren plaatsen met ongeveer 150 plaat- udehef toe. En direct dit eerste beroep was het juiste: de Zwijndrechtse kandidaat B. Koekkoek nam het beroep aan. Een bijzonderheid is nog, dat Meeu wen een van de kerken in de classis Almkerk is en Heusden bij de classis Den Bosch hoort. Eigenlijk zou de nieuwe dominee dus tweemaal zijn pe- remptoor examen moeten doen. Theoretisch kan hij zich vertonen in de vergaderingen van twee classes. En het laat zich zelfs denken dat hij als afgevaardigde van beide classes nog eens met een dubbele stem op de par ticuliere synode komt. Enfin, dit zal wel goed uitgezocht zijn, toen de ker ken van Meeuwen en Heusden gingen samenwerken. sen, die verkregen kunnen wor den door het plaatsen van „schuifjes" bij de banken of door het bijtrekken van de bij een kerk gebruikelijke lokaliteiten door middel van wijkende wanden. Het aantal gereformeerden in de Stromenwijk en op 't Zand bedraagt thans 907. In de Stromenwijk zijn in to taal 770 woningen gepland, waarvan er thans 234 bewoond zijn, 62 in aan bouw en 150 in voorbereiding. Het res terende aantal van 324 woningen is in het nieuwe plan betrokken. De toekom- het thans m de Stromenwijk het geval is, betekent dit, aldus de commissie een aanwas van 54 gezinnen, wat weer globaal genomen te ramen is op 195 Advertentie kerkjes zijn bestaat sinds 1835 de kerk van Vuren. Lakoniek staat er in het jaarboek bij: vakant sinds juli 137 leden, van wie 63 belijdende. r j j- 1835. Eén en een kwart eeuw vakant! leden, dan nog een uitbreiding(tje) Ko-,pe ^erk a yuren telt bij elkaar nog ningmnelaan en Ter Hogestraat dat J weer een vermeerdering van 90 leden' kan betekenen. Hoeveel zitplaatsen moet een kerk bevatten van een stadsdeel met een 1280 gereformeerden? Het Geref or-1 meerd Sociologisch Instituut kwam na een gedegen studie met de bewering dat ongeveer 55 procent van het totaal aantal zielen kerkgangers zijn. In Mid-1 delburg is dit percentagecijfer nog iets lager, nl. 50. Rekening houdend met het feit. dat het aantal kerkgangers aan schommelingen onderhevig is, kwam de commissie met het advies het aantal zitplaatsen op plm. 700 a 750 te stellen. TERREIN Voorts is de vraag gesteld of het door B. en W. aangewezen terrein groot ge noeg is. Aan de hand van berekeningen kwam de commissie tot de conclusie! dat 2520 vierkante meter voldoende is. Het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft heeft geschreven dat een „niet erg groot" terrein beschikbaar is. In verband met de langwerpige vorm van het terrein is de kerkeraad mee gedeeld dat een vierkante kerk veel voordelen biedt. De adviescommissie bestond uit de heren J. A. Janse de Jonge, van de Haar, Kerkhof, Kooyman en Zeilma ker. In september zal een bouwcom missie worden benoemd. i beschuit Arks tractetrt op He „Ru/ter vruchten- hagelslag". Vraag uw winkelier. V

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3