Westen reageert kalm op Congolees dreigement FEL DEBAT IN VER. NATIES VERWACHT Stok achter deur van de Veiligheidsraad SCHUITJE VAREN OP FLORIADE BOEKEN ALS ZOENOFFER Amsterdam slaat nieuwe weg in naar IJ-tunnel Reactor-onderzeeër lanceert onder water Polaris President acht taak volbracht Enige politieman had vrije dag NIEUWE KLACHT VAN BELGIË DE BILT: DROOG Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BELGEN MOETEN WEG LAATSTE NIEUWS Bomboko in arrest Arrestatiebevel tegen Men gele Snelle reactie Kreten om hulp Tsjombe: geweld Veroverd Soekarno laat plan voor bevrijding van „West-Irian" opstellen Derde uitbarsting van de Etna Varende lanceerbasis grote raketten Cyprus 16 augustus onafhankelijk fSSp Stakingen ten einde Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 118666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24. Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, VL 01110-2991. IHrccteur: JACQ DE SMIT; Chef red.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,—% 16e jaargang no. 4609 Donderdag 21 juli 1960 LOEMOEMBARODE HULP ALS. Eigen nieuwsdienst NEW YORK. In het hoofdkwartier van de Verenigde Naties en in de voornaamste hoofdsteden van de westelijke wereld be schouwde men gisteren het nieuwe Congolese dreigement met het inroepen van militaire hulp van de Sowjetunie als een doorzich tige poging van premier Loemoemba, druk uit te oefenen op de 1 eiligheidsraad die enkele uren later zou beginnen aan de be handeling van de Congolese kwestie. De Congolese regering maakte gisteren een einde aan de adempauze van nauwelijks een dag met de bekendmaking dat zij had besloten onmiddellijk de Sowjetunie of landen van het Afro-Aziatische blok te vragen troepen te sturen. Die troepen zouden de volgende taken hebben: 1. zorgen voor onverwijld vertrek van alle Belgische troepen Uit Congo; 2. handhaving van de orde overeenkomstig de wensen van de Congolese regering; 3. verhindering van buitenlandse agressie tegen Congo. De Congolese regering liet in de bekendmaking in het midden of zij dat besluit ook had uitgevoerd. Pas later kwam premier Loemoemba in een persconferentie in zijn woning met de aap uit de mouw dat het besluit pas zou worden uitgevoerd indien de resultaten van het beraad in de Veiligheidsraad niet in overeenstemming met de wensen van de Congolese regering zouden zijn. De eerste krachtige reactie kwam uit Parijs. De Franse regering maakte bekend dat zij zich zal verzetten tegen elke beweging van troepen naar Congo buiten de Verenigde Naties om. Die reactie kwam na afloop van een ver gadering van het Franse kabinet waaraan ook president de Gaulle had deelgenomen. ELIZABETH STAD. Katanga (Reuter) De Congolese minister van buiten landse zaken, Justin Bomboko, is door Belgische troepen gearresteerd toen het vliegtuig waarin hij op weg was naar Albertstad een tussenlanding maakte in Elizabethstad. Bomboko werd later overgeleverd aan Katangese troepen die hem wegvoerden. Van een onzer verslaggevers ASSEN. Assens politierechter, jhr. mr. de Ranitz. heeft gisteren een stuk je pedagogiek de rechtszaal binnen gevoerd. Hij kreeg vier jongens tus sen de zestien en de negentien jaar voor zich. omdat zij in het begin van deze maand stampij hadden gemaakt in een vakantiecentrum Het viertal was in een café verzeild geraakt, waar zich een dansavond voltrok en daar waren vage betrek kingen aangeknoopt met vijf meisjes, die bleken te verblijven in een bun galowpark benoorden de stad, even over de grens met Groningen. De jongelui bestegen na sluitingstijd de fiets en begaven zich naar de bunga- low. waarin zij de vijf meisjes ver moedden. Met messen bewerkten zij het huisje onder het uitstoten van wil de kreten. Daarvan schrok een van de jongedames zo hevig, dat zij met een zenuwschok naar huis moest. De hoofdschuldige van deze baldadig heid kreeg zes weken gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk, de an deren vier weken waarvan drie voor waardelijk en als bijzondere voor waarde verbond de politierechter er aan, dat de jongens de geschrokken meisjes elk een boek over Drente ca deau moesten doen. Bij de politie kun nen ze hun adressen krijgen. BUENOS AIRES (Reuter) Sinds 1 juli is in Argentinië een arrestatie bevel van kracht tegen de Duitse oorlogs misdadiger Josef Mengele, die zich als arts in het beruchte concentratiekamp Auschwitz een zeer slechte reputatie heeft verworven. Mengele zocht namelijk de gevangenen uit die vergast dienden te worden. Al een jaar geleden vroeg West- Duitsland de Argentijnse regering Men gele uit te leveren. Dezer dagen werd bericht dat hij naar Brazilië, Chili of Uruguay zou zijn gevlucht. Intussen weigerde een rechtbank in de Argentijnse hoofdstad gisteren de uit levering van Juan Durcansky, waar de regering van Tsjechoslowakije al twee jaar geleden om verzocht. Durcansky heeft de nazi's in 1944 geholpen bij het onderdrukken van een anti-Duitse op stand. Onlangs werd hij door de Argen tijnse politie gearresteerd. De rechtbank overwoog dat de termijn van vijftien jaar gedurende welke de Tsjech berecht kon worden is verlopen. Advertentie Nu is er... „Frankrijk", zo heette het in een communiqué dat werd gepubliceerd na afloop van de kabinetsvergadering, „dat zich onthoudt van elke interventie in de aangelegenheden van Congo, is ge kant tegen elke eenzijdige interventie alsmede tegen de wedijver die uit een dergelijke interventie zou kunnen voortkomen". Ook de Amerikaanse regering rea geerde snel, en wel met de verklaring aat in Leopoldstad uit niets was ge bleken dat Congo de Sowjetunie of enig Afrikaans of Aziatisch land mi litaire hulp ouiten de Verenigde Ne- ties om had gevraagd. De druk die de Congolese regering wilde uitoefenen was te wijten aan haar ontevredenheid over het trage ver loop van het wegtrekken van de Bel gische troepen uit Congo. Premier Loe moemba maakte gebruik van de ont stemming onder zijn ministers over de overeenkomst tussen dr. Bunche, de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties, en c.e Belgische ambassadeur, die alleen betrekking bleek te hebben ge had op het vertrek van de Belgische troepen uit Leopoldstad, door een roe rend verhaal op te hangen over de „af schuwelijke wreedheden" die de Bel gische troepen in het binnenland van Congo zouden hebben bedreven en nog zouden bedrijven. Juist die gruweldaden maakten het volgens hem zo dringend nodig dat on verwijld zoveel mogelijk troepen in Congo orde op zaken kwamen stellen. De urgeüDe was, niettegenstaande de snelle groei van het politieleger van de Verenigde Naties, volgens hem zo groot dat hij bereid was elke hulp te aanvaar den, „desnoods van de duivel zelf". Terwijl hij sprak bleven per radio tientallen kreten om hulp van in het nauw gedreven groepen blanken bin nenkomen. Daarvan maakte Radio Le opoldstad, geheel werkend volgens de richtlijnen van de communistisch ge zinde minister van voorlichting, Kasa- moera, echter geen melding. Dr. Bunche. die Loemoemba's pers conferentie bijwoonde, deelde in een korte verklaring mede dat hij de op schrift gestelde zienswijze van Loe moemba, die hij weigerde te beschou wen als een ultimatum, had doorgezon den aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, en dat deze de brief zou doorsturen naar de voorzitter van de Veiligheidsraad. In Elizabethstad, de hoofdstad van de afgescheiden provincie Katanga, kantte premier Tsjombe zich scherp tegen het zenden van eenheden van het politiele ger van de Verenigde Naties naar zijn gebied. Tsjombe maakte bekend dat het leger van Katanga, gevormd uit loyale soldaten van het Congolese leger, zich desnoods met de wapens tegen het po litieleger zou keren. Mocht een bij de Verenigde Naties aangesloten land hij doelde kennelijk op de Sowjetunie het bewind van Leopoldstad militair gaan helpen, dan betekende dat volgens hem oorlog tussen de regering van Ka- tanga en de centrale regering van Leo poldstad. De Belgische regering besloot gis teren voorlonig het zenden van troe pen naar Congo te staken. Od het eerste sein van nieuwe moeilijkheden zouden paraat gehouden eenheden naar Congo gestuurd worden. De enige Bel gische militairen die in de komende dagen nog naar Congo gaan waren 1 soldaten van de verbindingsdienst en j van de militaire administratie, niet- strijdende manschappen dus, zo werd bekend gemaakt. Een wondermiddelWrijf een weinig Clipp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel hèt middel tegen afwashanden Marokkaanse eenheden van het poli tieleger van de Verenigde Naties ver overden zonder slag of stoot Thysstad en Matadi op de muitende Congolese troepen. Hoe ernstig de toestand in Matadi de afgelopen dagen moet zijn geweest bleek toen de Marokkanen aankwamen bij het ziekenhuis daar. Zij troffen er 32 zieken aan die zeiden er verschei dene dagen zonder verpleging te heb- i ben gelegen. Alle blanke artsen, ver pleegsters en verplegers zouden zijn gevlucht toen de muitende Congolese I troepen hun heerschappij in Matadi 1 vestigden. DJAKARTA i Reuter) President Soekarno van Indonesië heeft gisteren een commissie ingesteld die tot taak heeft een plan op te stellen voor „de bevrijding van West-Irian" In de Indonesische opperste advies raad worden thans uitvoerige bespre kingen gehouden over het vraagstuk West-Nieuw-Guinea. De derde zitting van de adviesraad in dit jaar is dinsdag geopend met een verslag van de minister van bui tenlandse zaken, dr. Subandrio. De vergadering werd gepresideerd door Soekarno. De waarnemende voorzitter van de raad. Wijarto, deelde later mee da. de leden de kwestie Nieuw-Guinea in haar geheel onder de ogen hadden ge zien in verband met het leven van het volk. Dronken rijder ontkivam Van onze correspondent HOEK. Een Belg die onder invloed van sterke drank gisteravond met zijn auto in het Zeeuwse plaatsje Hoek in een sloot reed, heeft geluk gehad. Hoek had gisteren namelijk geen politie: een van de twee wachtmeesters van de rijks politie die het plaatsje rijk is, had gis teren zijn vrije dag; de andere is zes weken in Bilthoven gedetacheerd. De Belg was door het ongeluk zo nuchter geworden dat hij weigerde aan voorbijgangers zijn naam te noemen. Evenmin wilde hij zijn bloedende won den laten verbinden. Hij liftte zo vlug mogelijk naar België terug. De Westduitse invoercommissie heeft gisteren de invoer van snijbloemen, asperges en bloembollen zonder opgave van waarde uit België, Luxemburg, Italië en Nederland goedgekeurd. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Koningin Juliana heeft gistermiddag in ijltempo een tweede bezoek aan de Floriade gebracht. Dit keer droeg haar komst een officieel karakter. Een paar weken ge leden bezocht zij de Floriade strikt privé meer uitgebreid. In de twee uur die koningin Juliana gisteren op de Floriade doorbracht heeft zij rond geleid door de algemeen voor zitter van de Floriade, dr. A. J. Verhage toch een redelijk overzicht van het tentoongestel de gekregen. Het terrein achter het museum Boymans-van Beu- ningen bekeek zij te voet. Na amper drie kwartier ging de Koningin met het kabelbaan tje naar het terrein aan de an dere kant van de Westzeedijk. Daar ging zij allereerst naar de Koningshof. Op de inzending van paleis Soestdijk keek zij verte derd naar de kinderkruiwagen- tjes van haar moeder en haar oudste dochter. Met een van de autotreintjes maakte de Koningin een rondrit over het terrein. Onderweg werd enige keren gestopt om een kas te kunnen bekijken. Ook bezocht koningin Juliana het paviljoen van het konvent van kerken te Rotterdam waar een fototen toonstelling over het thema „Zie Gods schepping" is ingericht. Daar hangen enige tekeningen van prinses Wilhelmina, die mei haar inzending uiting wilde geven aan haar sympathie voor liet doel van de expositie. Aan het einde van het bezoek gekomen bood dr. Verhage de Koningin een grote mand met bloemen, groenten en fruit aan. Die is gisteravond nog op Soest dijk bezorgd. Met het kabelbaantje ging koningin Juliana gisteren van het ene naar het andere terrein van de Floriade. Naast haar zit dr. A. J. Verhagede algemeen voorzitter van Floriade. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse ge meenteraad heeft een nieuwe weg in geslagen om uit de impasse met de IJtunnel te geraken. In een door alle fracties ingediende motie wordt er bij B. en W. op aangedrongen om het bouwvolume, dat de voortzetting van het werk aan de oeververbinding nodig is, op te nemen in de eerstvolgende lijst van uit te voeren werken, die aan de regering zal worden voorgelegd. B. en W. zullen zich tot de regering moeten wenden om medewerking te verkrijgen voor de investeringen van de gemeente. In het raadsdebat over deze motie, die werd aangeprezen als een reëel uit gangspunt voor de regering, werd van verscheidene kanten nog eens nadruk kelijk gewezen op de slechte verhou ding die in de loop van de jaren is ontstaan tussen de Amsterdamse dienst van publieke werken en Rijkswater staat. De plaatsvervangende burgemeester, mr. A. de Roos, uitte het verwijt dat in het verleden van werkelijk overleg met Den Haag geen sprake heeft kunnen zijn. Met name de liberale fractie liet bezorgde geluiden horen over de aan leg van de T«»mtunnel, Daar wordt nu niet meer over gepraat, zo zei men, en het is toch voor de toe komst van de hoofdstad van vitaal be lang dat de Hembrug, een sta-in-de-weg voor de scheepvaart, zo spoedig moge lijk verdwijnt. De bouw van een Coen- en IJtunnel zal nooit mogen betekenen dat de Hemtunnel in het vergeetboek raakt. Eigen nieuwsdienst NEW YORK Schier ondraag lijk was gisteravond de span ning in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties, voor het begin van de bijzondere zitting van de Veiligheidsraad over de crisis in Congo. Deze bijeen komst zou om ongeveer half een in de ochtend varj donder dag (Nederlandse tijd) begin nen. Een dag van koortsach tige, diplomatieke activiteit ging er aan vooraf. Men verwachtte in New York een lang durig debat met bijzonder felle woor denwisselingen, vooral tussen de Belgische afgevaardigde en de ver tegenwoordiger van de Sowjetunie. De Russische afgevaardigde en de vertegenwoordiger van de Afrikaan se en Aziatische landen in de Veilig heidsraad, lieten gisteren al weten, dat zij met grote kracht de terug trekking van alle Belgische troepen uit Congo zouden eisen. Hesoekers Als woordvoerder van de Afri kaanse en Aziatische landen zou op treden Mongi Slim, de afgevaardig de van Tunesië. Welke tijdslimiet hij zou voorstellen voor het terug trekken van de Belgische militairen, wist men enkele uren voor de aan vang van het met veel spanning ver beide debat nog niet. Dag Hammarskjoeld. de secretaris generaal van de Verenigde Naties, ontving gisteren een lange rij be zoekers in verband met de bijeen komst van de Veiligheidsraad over Congo- Hij legde woensdag de laat ste hand aan het verslag dat hij de raad moest voorleggen over de mi litaire hulp die de volkerenorgani satie Congo biedt, op grond van het besluit van de Veiligheidsraad van een week geleden. Hammarskjoeld ontving o.a- generaal Alexander, de Britse commandant van het troepencontingent van Ghana dat naar Congo is gezonden. Voorts sprak Hammarskjoeld woensdag met de drie afgevaardigden van Congo die voor het debat naar New York zijn gekomen. Ook zou hij de Belgische minister van buitenlandse zaken, Pierre Wigny nog ontvangen. Wigny vertegenwoordigt België bij het de bat van de Veiligheidsraad. Zoals bekend zou Wigny om een afkon diging vragen van een verbod om wapens naar Congo te zenden, de be ledigende en onjuiste aanvallen van de Sowjetunie op België's beleid in ver band met Congo aan de kaak te stellen en bovendien een onderzoek door de Verenigde Naties eisen naar de wreed heden in Congo op blanken gepleegd. Minister Wigny zei voor zijn vertrek naar New York, dat België ook van mening is dat zijn troepen uit Congo moeten worden teruggetrokken, maar dat dit pas kan gebeuren wanneer het politie leger van de Verenigde Naties de toe. stand daar meester is. België heeft nog meer op het programma staan. Het zal namelijk nog een klacht tegen Congo indienen bij de Verenigde Naties. Deze zal de „kwaadaardige en leugenachtige" verklaringen betreffen door cfc^ongolese minister van voor- lichtiilg, rCasamoèr'a, afgelegd voor radio Leopoldstad. Het was de Belgi sche premier Eyskens die dit gisteren aankondigde. Deze klacht zal ook ver klaringen van andere Congolese leiders betreffen. Dossier Kasamoera beweerde dat de Belgen tij dens hun bewind in Congo vijftien mil joen Congolezen hadden uitgeroeid. De ongeregeldheden van deze dagen zijn begonnen, beweerde minister Kasamoe ra, nadat talrijke Congolese vrouwen door Belgen waren aangerand. De klacht over deze gevaarlijke ophitsen de verklaringen baseert België op het aanzetten tot moord, aldus premier Eyskens. Nog atijd groeit het dossier dat België samenstelt over de wreedheden en ge weldplegingen die de Europese bevol king van Congo zich moest laten wel gevallen, deelde de heer Eyskens nog mee. De gruwelijkste bijzonderheden komen er in voor, meegedeeld door uit Congo gevluchte Belgen en andere blanken. Het dossier bevat een aaneen schakeling van getuigenissen over mis handelingen van mannen, vrouwen en kinderen, van aanrandingen door zwarte soldaten van vrouwen, waar hun man nen en kinderen naar moesten kijken. Zelfs kleine blanke meisjes werden'! niet ontzien. Komplot Premier Eyskens zei dat al deze gegevens ter kennis worden gebracht van alle regeringen waar België betrekkingen mee onderhoudt. Uit alle gruwelijke bijzonderheden blijkt duidelijk, aldus de premier, dat men door middel van een beestachtig komplot paniek onder de blanken wilde zaaien. Intussen uitte ook de bisschop-coadjutor van Leopoldstad, monseigneur Maloela, gisteren bittere kritiek op de uitzendin gen van Radio Leopoldstad. „Het volk van Congo wordt bedwelmd en gewurgd door de leugens die door de Congolese radio worden uitgezonden", aldus de bisschop in een herderlijk schrijven. „Om de waarheid te horen moet men naar buitenlandse zenders luisteren." IN AMERIKA Meeste doden op weg door te hard rijden CHICAGO (Reuter). Te hard rij den veroorzaakte 52 procent van de 374 doden die het Amerikaanse verkeer tij dens de dagen om de laatste jaarwis seling heeft gekost. Onder invloed rijden was bij 38 pet. de oorzaak. Dat blijkt uit een analyse van de na tionale raad voor de veiligheid in de Verenigde Staten. CATANIA (Reuter) De vulkaan de Etna op Sicilië is gisteravond voor de derde keer deze week tot een eruptie gekomen, waarbij een hoge rookkolom uit de centrale krater opsteeg. Het was niet direct bekend of er ten tijde van de nieuwe uitbarsting nog toeristen bij de kratermond waren die het politiële verbod om de berg te bestijgen hadden genegeerd. In Catania liepen wel ge ruchten dat verscheidene buitenlandse verslaggevers zich bij de krater bevon- den. De Etna begon na een dag opborre len van zwavelgassen omstreeks 7 uur in de avond opeens luid te rommelen. Steen- en lavabrokken werden hoog de lucht ingeslingerd en kwamen op de berg hellingen terecht. KAAP CANAVERAL (Reuter, AP) De Amerikaanse marine heeft gis teren de eerste volledig geslaagde on derwater-lancering van een raket van het type Polaris gemeld. De Polaris werd gelanceerd uit de reactor-onderzeeër George Washington terwijl die 30 mijl van de kust van Flo rida met een snelheid van ongeveer twee knopen op 27 meter onder de op pervlakte voer. De veertien ton zware en 8,5 meter lange raket kwam meteen nadat hij met samengeperste lucht naar de oppervlak te was geschoten tot ontbranding en be gon, stralen vuur en rook achterlatend, de tocht over 1.100 mijl naar het doel gebied in het zuiden van de Atlantische Oceaan. Daarmee hadden de Amerikaanse strijdkrachten de beschikking gekregen over de eerste varende lanceerbasis voor raketten met middelbare reikwijd te. GESLAAGD De Polaris, die na de lancering uit de 115 meter lange reuzenonderzeeboot op ongeveer 110 kilometer hoogte de uitge brande eerste trap had afgeworpen, kwam korte tijd later in het doelgebied terecht. Deze eerste geslaagde lancering was de bekroning van een serie van onge-i veer 70 proeven, waar ij de raket werd' afgevuurd op het land, uit ingegraven' drukbuizen, uit drukbuizen onder water en op schepen op zee. NUMMER TWEE Ongeveer drie uur later spoot uit de diepte de tweede door de George Wash ington gelanceerde Polaris de lucht in. De George Washington heeft 4 zestien verticale raketlanceerbuizen. In grote spanning wachtte men af of de Amerikaanse marine alle zestien raketten achter elkaar uit de George Washington zou laten wegschieten. LONDEN, (Reuter) Het Britse la gerhuis heeft gisterochtend een wets ontwerp aangenomen dat Cyprus op 16 augustus onafhankelijk zal maken, in dien het hogerhuis en de koningin zich eveneens achter het ontwerp stellen. Voorts werd een wetsontwerp goedge keurd waarbij Nigeria op 1 oktober zijn onafhankelijkheid verwerft. AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de subsidie voor de Nederlandse Opera goedgekeurd ten bedrage van 1.200.000 gulden. Dat is 200.000 gulden meer dan vorig jaar. i ARriKELüi Mijn vrienden vonden er niks an! Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en op demeeste plaat sen droog. Zwak ke tot matige liSA naar zuid draai ende wind. De zelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Dan durf ik nu myn haar weer te laten doen. 22 juli: zon op 4.46, zon onder 20.46; maan op 3 49, maan onder 19.35. max. neersJ. temp. 719 Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn F'raiTkf. Münehen Zurich Genève Locarno Wenen [nnsbr. Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon Belgrado in uur wind gr C. In mm zw. bew. Z 22 6 zw. bew. WZW 39 1 1. bew. Z 21 0 h. bew. W 20 0.2 1. bew. z 16 0.3 h. bew. N 18 0 zw. bew. stil 17 8 zw. bew. NNW 19 1 h. bew. W 19 0 zw bew. nnw 22 0 1. bew. WNW 23 0.1 zw. bew. NW 21 0 h. bew. zzo 26 0 1. bew. w 24 0 zw. bew. WNW 24 0 geh. bew. OZO 17 2 zw. bew. ONO 22 0 h. bew. stil 22 0 onweer O 26 29 1. bew. NW 26 0 geh. bew. OZO 18 7 on bew. W onbew. WNW 33 0 on bew. zzw 27 0 onbew. n 32 0 onbew. n 31 0 onbew. O 35 0 LONDEN (AP) De zeeliedensta king in Liverpool die weken lang duur de en vele vakantieplannen in de war stuurde, is gisteren tot een eind geko men. De 2500 ontevreden zeelui, die hun actie uitgebreid zagen tot zes andere Britse havens, besloten vandaag weer aan het werk te gaan, hoewel hun eis voor een werkweek van 44 uur en loons verhoging nog niet is ingewilligd. Ook de monteurs van de Londense onder grondse besloten gisteravond het werk te hervatten, nadat zij de toezegging hadden gekregen dat hun lonen zullen worden herzien. De staking in de haven van Kopen hagen die de scheepvaart daar volko men heeft stilgelegd, behoort vandaag ook grotendeels tot het verleden. Toch zijn er nog 500 man niet op hun werk verschenen en duurt de actie in de ha ven van Odense op Funen nog voort. Nieuwe regeerders in Libanon BEIROET, (Reuter). President Foead Tsjehab van Libanon heelt gis teren onverwacht zijn ontslag aangebo den. Het besluit van Tsjehab die zijn land uit de crisis redde waarin het tijdens het presidentschap van Sjamoen in 1958 was geraakt, ontroerde de bevolking zo dat men in de menigte die zich voor het paleis in Beiroet verzamelde, velen zag huilen. In zijn ontslagbrief aan het par lement verklaarde Tsjehab dat hij zijn taak om de orde te herstellen, thans vol bracht had. Tezelfdertijd werd bekend gemaakt dat. premier Daoek de portefeuille van defensie neerlegt en overdraagt aan Tsjehabs neef, de opperbevelhebber, gene raal Abdel Tsjehab. Dinsdag komt hel kabinet bijeen voor het kiezen van een I nieuwe president.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1