DE TOUR IS WEER THUIS Ovationele ontvangst in het Pare des Princes JACQUES G0DDET NIET ONTEVREDEN OVER DE ORANJE-EQUIPE IJSVOGEL S. TRAD OP DE VOORGROND Jerome liep 100 m in 10 seconden !II=£vs* Ook Nederlandse equipe deelde in huldiging Bloemen van Nencini voor Rivière WANDELING NAAR PARIJS Etappe van zaterdag leverde zege op voor Beuffeuil Geldermans content Tour de France %ie. etappe VtLL.LA&CHBVeQue SERélHBS 39 ten I £S>Kr» Roeisters voor strij d om Europese; titels Dodelijk ongeluk bij jachtspringconcours Deense voetballers bij vliegramp verongelukt Treffer van Vroonhoven besliste hockeystrijd Koersen te Duindigt Theo Messidor begon wat laat Een r Tim Emmeloord Korteweg zwom record Maant.ug 18 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 EEG5Te VAMOe 2E5 5PPIUTS GM DEé>BpTe Ppip VAUVEesAILLES\ 1 LARP/ÓADE K£(?5 nFM LEKKE BAND fcefïT 5NEL TEPUG. iweece 5ppint 1 &ZAgZ\/K Z LE 6UHOTEL 3. &AINCUE HA ISÖKM CERDE 5PRlNr/ t eveeaert ze&sczyic 3 éAlNCHE' 4 yi OT vmSEEfSE UITVAL VAN O A. LHDI55HZ 6RUNI BATTiSTlNI NA 15~8KM VIERDE SPRINT.' l.éAlNCHE Z DARK! APE 3 VICT 4 éZAezyti ««i 'Wtmmcm W' Vr,FPE5PZlNT/ i épAtzyK z éAINCUE 3 NENcini i.e&czytc z BRUNI 1 5; MM vanest i Ué.P/er VAHE5T AANVAL V/W W/M v PóT VAKPJGAPt BRAy-SuR-SeiNE ?&K Cl J~öa\czyK iAfiur -sol WINT SPRINT PA/Z'JS PARA. OESgPlNCCJ PARIJS De Ronde van Frankrijk is weer thuis en een eivol Pare des Princes heeft ondanks de regen de renners een ovationele ontvangst bereid. Er waren ovaties voor de Italianen, wier landgenoten hele secties van de tribune hadden bezet, voor Nencini en voor de verrassende Battis tini, die zonder moeite naar de tweede plaats was gefietst en voor de rest van deze voortreffelijke ploeg; er waren ovaties voor de Belgen, wier landgenoten met vele bussen naar Parijs waren ge komen en speciaal de meer dood dan levende Adriaenssens kreeg een uiterst warm en hartelijk ap plaus, evenals Planckaert, zijn grote luitenant; er waren ovaties voor Darrigade en Graczyk, maar minder voor de eerste Fransman in het klassement, Mastrotto, en vrijwel geen voor de arme An- glade. Maar voor de Franse ploeg, die de eerste prijs in het ploegenklassement had gewonnen, bracht het gehele stadion staande een ovatie. werden gewonnen door Graczyk, waar van die op het Pare des Princes en met een grote voorsprong op de regionaal Darrigade (die slechts eenmaal won). Viot en Le Buhotel won hij deze kostbare en rijk van geld voorziene prijs. Slechts drie Nederlanders, Wim en Piet van Est en Damen plaatsen zich hierbij enkele malen, maar bedreigden geen ogenblik de sterke Franse positie. Wel probeerde Wim van Est 14 km voor het eind, te Versailles, nog weg te komen met Darrigade en Bleneau, maar de Italianen die in de daaraan voorafgaande kilometers reeds enkele aanvallen hadden afgeslagen, waren en bleven onverbid delijk. In de eindsprint veroverde Neder land volgens gewoonte de prijs van de beste „kleine" buitenlanders (door de oudste deelnemer van het veld, Wim van Est, die daarmee zijn Tourglorie besloot en het ploegenklassement van de kleine ploegen). Er was ook. veel applaus voor de Nederlandse equipe, die de eerste plaats bezette in het klassement van 'de kleine ploegen, er waren persoon lijke felicitaties van de voorzitter van de KNWU, dr. P. van Dijk, en van de Tourcommissie, die vertegenwoordigd was door de van enthousiasme overstromende heer J. Stol, felicitaties, die sterk onderstreept werden door de kleine Nederlandse kolonie, die over de tribunes verspreid was. Het was weer het gewone feest van de thuiskomst van de Tour, kleurig, fees telijk, enthousiast, opgewonden, met af en toe aandoenlijke ogenblikken. Het stadion kreeg een brok in zijn keel toen Nencini het grote bouquet van de winnaar accep teerde, maar dit onmiddellijk weer terug gaf met de woorden: „Stuur deze bloemen maar naar het ziekenhuis te Montpellier, naar Roger Rivière, die ze misschien hier in ontvangst had moge nemen in plaats van ik". Er was ontroering over het feit, dajt Darrigade voor de tweede maal zijn sprint in het Pare des Princes miste, twee jaar geleden door dat vreselijke ongeluk, waarvan een van de baancommissarissen het slachtoffer werd, nu omdat honderd meter voor de binnenkomst van het sta dion een van zijn banden leegliep, zodat hij niet aan de sprint kon deelnemen Aan dit alles was ook weer de tradi tionele wandeling naar huis in de laatste riit, van Troyes naar Parijs, voorafgegaan, ondanks het feit, dat men de formule ver anderd had van deze rit door het inlassen van de Grote prijs van Versailles, die be stond in zes sprints, te verrijden in vijf verschillende steden en de laatste bij aankomst in Parijs. Ongetwijfeld hebben deze sprints de thuiskomst wat versneld, ongetwijfeld hebben zij de duizenden Parijzenaars, die de Tour tegemoet plegen te reizen, meer strijd te zien gegeven dan zij tot nu toe aanschouwden. Maar de beroemde jacht, de grootste sensatie, die in een Tour denkbaar is van een dreigende aanval op de leidersplaats, bleef ook nü achterwege, terwijl de Tour desondanks toch nog een kwartier te laat in Parijs arriveerde. Drie van de sprints Ook de rit van zaterdag, toen wij van Besanqon naar Troyes wandelden, had bijzonder weinig om het lijf, hoewel wij de afstand sneller overbrugden (met een gemiddelde van 38,9 km per uur) dan wij verwacht hadden. Dit voor een voorlaatste etappe hoge gemiddelde kwam vooral in het begin van de wedstrijd op de been door de onophoudelijke aanvallen van alle moge lijke regionalen, die nog wat geld wilden binnenhalen vóórdat de Tour in Parijs arriveerde. Gauthier, de eens zo grote Gauthier, scheen hierbij onverzadigbaar en scheen, nu Parijs in het zicht kwam, eindelijk wat meer te durven dan voor dien. De verdediging was echter water dicht, vooral omdat deze geleid werd door de Fransen en Italianen samen. Hetgeen begrijpelijk is, daar de Fransen zich niet konden veroorloven een Italiaan in zo'n verloren uitlooppoging te laten meegaan, waardoor de Italiaanse ploeg ook nog de eerste plaats in het ploegen klassement zou kunnen bezetten. Zo zag men bij elke uitlooppoging eerst een regionaal vertrekken, daarna een Italiaan en meteen daarop een Fransman. Zo kreeg het geheel het uiterlijk van een kinderlijk krijgertje spelen zonder enig belang en zonder enig resultaat. Dienstrooster Wel was het grappig om te zien hoe elke, maar dan ook elke Italiaan als vol gens een dienstrooster hierbij aan de beurt kwam. Zo bleef het de gehele dag rumoerig in het peloton en zo kregen de Italianen en de Fransen voldoende gele- 20-ste etappe 1. Beuffeuil (Centr.-Zuid) 5.52.25 (met bonificatie 5.51.25); 2. Le Buhotel (West) 5.53.14 (met bonificatie 5.52.44); 3. Bruni (It.) 5.53,15; 4. Graczyk (Fr.); 5. Kersten; 6. Molenaers (Belg.); 7. Graf (Zwits.-Lux.)8. V/im van Est; 9. Suarez (Sp.); 10. Ruby (Centr.-Zuid); 11. Bilhouee (West); 12. Busto (Centr.- Zuid), allen in dezelfde tijd als Bruni; 13. Le Menn (Centr.-Zuid) 5.54.91; 14. Geldermans z.t.; 15. Wagko (Parijs-Nrd.) z.t.; 16. Gainche (West) 5.54.07; 17. Everaert (Fr.) 5.54.27; 18. Bleneau (West); 19. Groussard (West); 20. Van den Borgh; 22. Plet van Est. Vervolgens het peloton met Damen in dezelfde tijd als Evenaert 5.54.27. Dagploegenklassement 1. Centraal-Zuid 17 uur 38 min. 06 sec.; 2. West 17.40.06; 3. Nederland 17.40.31; 4. Ex aequo Spanje, Zwitserl./ Luxemburg, België, Italië en Frankrijk. 21-ste etappe 1 Graczyk (Fr.) 5.19.30 (met bonifi catie 5.18.30); 2. Bruni (Italië) 5.19.30 (met bonificatie 5.19.00); 3, Vdot (Parijs- Noord) 5.19.30; 4, Van Aerde (Belg.); 5. Wim van Est; 6. Piet van Est; 7. Everaert (Frankrijk); 8. Kersten; 9. Gainche (West); 10 Le Menn (Centraal-Zuid); 11. Relnecke (Duitsland); 12. Robinson (G.B.); 13. Nencini (Italië); 14 Le Bu hotel (West); 15. Simpson (G.B.); 10. Beuffeuil (Centraal-Zuid); 17. Baffi (Italië); 18. Strehler (Zwits./Lux.); 19. Battistini (It.); 20. Bleneau (West); 21. Damen; 37. Geldermans, allen in de zelfde tijd als Vlot 5.19.30. 73. Van den B-orgh. Dagploegenklassement l. Frankrijk 15.57.30; 2. Italië 15.58.00; 3. Ex aequo België, Nederland, Zwit- serland/Luxembung, OostZuidOost, Parijs-Noord, West, Centraal-Zuid, Span je en Duitsland. Eindklassement 1. Nencini (Italië) 112.08.42; 2. Battis tini (Italië) 112.13.44, op 5 min. 02 sec.; 3. Adriaenssens (België) 112.19.06, op 10 min. 24 sec.; 4. Junkerimann (Duits land) 112.20.03, op 11 min. 21 sec.; 5. Planckaert (België) 112.21.47, op 13 min. 05 sec.; 6. Mastrotto (Frankrijk) 112.24.54, op 16 min. 12 sec.; 7. Pam- bianco (Italië) 112.26.40, op 17 min. 58 sec.; 8. Anglade (Frankrijk) 112.27.59, op 19 min. 17 sec.; 9. Rohr- bach (Centraal-Zuid) 112.28.44, op 20 min. 02 sec,; 10. Massignan (Italië) 1T2.32.10, op 23 min. 28 sec.; 11. Man- zaneque (Spanje) 112.34.41, op 25 min. 59 sec.; 12. Geldermans 112.35.15, op 26 min. 38 sec.; 13. Graczyik (Frankrijk) 112.35.37, op 26 min. 55 sec.; 14. Mahé (Frankrijk) 112.41.18, op 32 min. 36 sec.; 15. Rostollan (Frankrijk) 112.43.00, op 34 min. 18 sec.; 16. Darrigade (Frank rijk) 112.46.05, op 37 min. 23 sec.; 17. Suarez (Spanje) 112.47.57, op 39 min. 15 sec.; 18. Delberghe (Frankrijk) 112.53.07, op 44 min. 25 sec.; 19. Pavard (Frankrijk) 112.56.55, op 48 min. 13 sec.; 20. Morales (Spanje) 112.59.26, op 50 min. 44 sec.; 27. Damen 113.09.03, op 1 uur 21 sec.; 28. Piet van Est H3.ll.30, op 1 uur 2 min. 48 sec.; 34. Van den Borgh 113.34.09, op 1 uur 25 min. 27 sec.; 39. Wim van Est 113.48.52, op 1 uur 40 min. 10 sec.; 45. Kersten 114.02.58, op 1 uur 54 min. 16 sec. Ploegenklassement De eindrangschikking, der ploegen ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk 335.43.43; 2. Italië 335.57.19; 3 België 336.46.44; 4. Span je 337.35.38; 5. Nederland 337.45.39; 6. Pa rijs-Noord 338.41.24; 7. Centraal-Zuid 338.45.44; 8. Duitsland 339.36.35; 9. West 339.52.19; 10. Zwitserland/Luxemburg 340.14.46; 11. Oost-Zuid-Oost 342.00.45. Puntenklassement Het puntenklassement van de 47ste Ronde van Frankrijk: 1. Graczyk (Fr.) 74 punten; 2. Battistini (It.) 40 pnt; 3. Nencini (It.) 35 pnt; 4. Defillppis (It.) 25 pnt; 5 Darrigade (Fr.) 22 pnt; 6/7. Bruni (It.) en Van Aerde (België) 19 pnt; 8. Manzaneque (Spanje) 16 pnt; 9/10. Beuf feuil (Centr.-Z.) en Viot (Parijs-N.), bei den 15 pnt; 11. Van den Borgh (Ned.) 14 pnt; 12. Gimmi (Zwits./Lux.) 13 pnt; 13. Pambianco (It.) li pnt; 14/15/16. Graf (Zwits./Lux.), Planckaert (Belg.) en Le Buhotel (West) allen 10 pnt; 17. Anglade (Fr.) 9.5 pnt; 18/19. Simpson (G.B.) en Everaert (Fr.), beiden 8 pnt; 20/21. Mas trotto (Fr.) en Massignan (It.), beiden 7 pnt. De „Grote Prijs van Versailles", be schikbaar gesteld voor degene die in zes sprints, in de loop van de laatste etappe verreden het beste totaal resul taat behaalde, werd gewonnen door Graczyk met 31 punten voor de regio naal Gainche (West) met 23 punten. Graczyk werd ook uitgeroepen tot de strijdlustigste renner van de laatste etappe en tevens voor deze gehele Ron de van Frankrijk, waarmee hij een ex- tra-prijs verdiende van 5000 nieuwe Francs. Na hem kregen de meeste stem men op zich verenigd: de Italiaan Bat tistini en de Franse regionalen Milesi (Oost-Zuid-Oost) en Beuffeuil (Centr - Zuid). Het gemiddelde van Nencini over de 4173,800 k'm bedraagt 37,210 km p. uur, waarmee hij een nieuw record heeft ge vestigd. Het oude stond met een gemid delde snelheid van 36,905 km p. u. sinds 1958 op naam van de Luxemburger Gaul. genheid om attent te blijven op hun po sities en om niet in slaap te vallen. Pas 39 km voor het eind, nadat wij allen generaal De Gaulle een handje had den gegeven, kwam er verandering. Nauwelijks zat iedereen weer op zijn fiets of opnieuw ging Gauthier aan de haal, tot pijnlijke verrassing van de regionalen en de toekomstige etappewinnaar Beuf feuil, die in zijn haast om de president te zien en te groeten zijn fiets langs de kant van de weg had neergegooid en hem niet meer kon terugvinden. Toen de kara vaan weer vertrok had hij op slag een achterstand van 300 meter en lang, héél lang moest hij jagen vóórdat hij weer in het peloton zat. Pas toen Gauthier ge kalmeerd was, kon hü binnenwandelen. Poort open Maar de schrik had hem zo te pakken gekregen, dat hij zonder meer langs het peloton fietste en meteen aan de haal ging. Hij kreeg ten slotte toestemming van de hoogheden in het peloton om een gooi naar de overwinning te doen. Toen hij goed en wel weg was en een voorsprong had van ongeveer een mi nuut, beseften ook de anderen, dat de poorten van het peloton door de verdedi gers waren vrijgegeven. Graf was de eer ste, die met de Italiaanse bewaking van Bruni naar buiten stormde. Meteen pa niek bij de Fransen. Op slag ging Graczyk hen achterna en kreeg hierbij de steun van Suarez, Busto, Ruby, Le Menn, Bilhouee, Molenaers, Le Buhotel en de twee Nederlanders Kersten en Wim van Est. Dat gebeurde 18 km voor het eind. Tien kilometer lang moest het groepje jagen om Graf te pakken te krijgen, maar Beuffeuil zag men niet meer terug. Hij bleef precies 50 sec. voor op dit groepje, waarvan Le Buhotel v«r- rassenderwijze de sprint won vóór Bruni. Graczyk, Kersten, Molenaers, Wim van Est en de anderen. Ereronde voor Kersten Zo mocht Kersten voor de eerste maal in deze Tour de bloemen voor de beste .kleine" buitenlander in ontvangst nemen en een ereronde rijden. Zo vreemd was hem dit, dat hij veel te vroeg van deze ereronde terugkeerde en haar nog een keer moest maken. In de eindstrijd van het peloton, dat twee minuten later binnenkwam, vluchtte Geldermans weg in een aanval op de Spaanse positie in het ploegenklasse ment, maar hij verwierf slechts 26 sec., waardoor Nederland precies een seconde tekort kwam om de vierde plaats in het ploegenklassement op Spanje te herove ren. Jammer? Desondanks kwam Ne derland uit deze onbelangrijke etappe toch nog met behorlijke winst te voor schijn. De enige verliezer was de Belg Adriaenssens, die bij het binnenrijden op het circuit ten val kwam en nog eens 20 seconden aan Nencini verspeelde. Hoogste gemiddelde Zo eindigde deze koudste van. alle Ronden van Frankrijk, die het hoogste gemiddelde van de laatste jaren (37.528) opleverde en die bij gebrek aan de be roemde grote warmte in de Tour de over gebleven renners opmerkelijk fris bin nenbracht. Tot het volgende Jaar! AMSTERDAM (ANP). Op advies van de Nationaal Technische Commis sie heeft het bestuur van de Nederland se Roeibond besloten een skiffeuse en een dubbel vier af te vaardigen naar de Europese roeikampioenschappen voor dames, die van maandag 8 t.m. zaterdag 13 augustus te Willesden bij Londen worden gehouden. Nederland zal vertegenwoordigd worden door de skiffeuse Marian Luderus (Nereus) en de dubbel vier Nautilus-Dordtsche-com- binatie (F. de Rie, boeg, W. van Wie- ringen, W. Ek, D. Verlinge, slag en A. Wolters, stuurvrouw). PARIJSGeldermansde enig overgebleven nieuweling in deze Tour, die van de Nederlanders tevens tot het beste resultaat kwamwas tevreden over zichzelf en was dat met reden! „De Ronde van Frankrijk is erg zwaar en vooral de bergetappen vie len niet mee. Het meeste last heb ik gehad in de tweede Pyreneeënrit en in de tweede Alpenetappe. Verder ging het vooral in het begin erg snel en ik heb vaak mijn hart vastgehou den, dat het te snel zou gaan. Daarom heb ik mij vooral in het begin op de achtergrond gehouden en in die periode ben ik misschien wat te voorzichtig geweest. Had ik toen iets meer gedurfdwie weet zou ik nog hoger geëindigd zijn dan nu. Maar nu iveet ik wat de Tour is en nu kan ik er mij mischien het volgende jaar beter op voorbe reiden HAMBURG (ANP) Bij een jacht- springconcours te Hamburg is de negen tienjarige Duitse -ruiter Staven om het leven gekomen. Bij het nemen van een hindernis met Kastanie kwam Staven zö ongelukkig ten val, dat zijn paard bovenop hem viel. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis bezweek de Duitser, wiens long doorboord was. Eigen nieuwsdienst KOPENHAGEN. De Deense voetbalsport -heeft een zwaar verlies geleden. Acht van zijn beste spelers hebben, nadat zij zaterdagmiddag met een klein gecharterd vliegtuig van het vliegveld in Kopenhagen wa ren opgestegen om naar Jutland te vliegen voor een voetbalwedstrijd tus sen de nationale B-ploeg en de junio- renploeg, de dood gevonden. Het vlieg tuig was nauwelijks in de lucht toen de piloot, waarschijnlijk omdat de motoren weigerden, een landing wil de maken. Het toestel stortte neer van een hoogte van ca. 100 meter in ondiep water aan de rand van de vlieghaven. Zeven spelers werden direct gedood. Waarschijnlijk zijn zij verdronken, door dat zij tengevolge van de schok, toen het vliegtuig op het water terecht kwam, bewusteloos zijn geraakt. Een speler overleed op weg naar het ziekenhuis. De piloot is met zware ver wondingen naar het ziekenhuis overge bracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. Drie van de gedode spelers behoorden tot het kader van de Deense olympische ploeg, die in totaal 19 spelers omvat. Het zijn de 21-jarige doelman van de Kopenhaagse club K. B., Funck Jensen, de 22-jarige Arne Karlsen, spil van K.B. en de 29-jarige Bastholm Larsen, achter speler van Koge. De vijf andere slacht offers zijn Erik Jensen, Soern, Ander sen, Kurt Krahmer, Ib Eskildsen en Er- ling Spalk. Van deze spelers behoorde er nog een tot K. B.. welke club na het verlies van drie van haar spelers, nauwelijks haar leidende plaats in de liga zal kunnen behouden. De Kopenhaagse club Frem verloor twee van haar beste spelers, de club A. B. haar aanvoerder en een ver eniging in Jutland een van haar achter- spelers. Van een terugtrekken van Denemar ken uit het Olympische voetbaltornooi, waarvan de eerste sensationele berich ten uit Kopenhagen gewag maakten, zal geen sprake zijn. Direct nadat het tra gische nieuws bekend was, werden alle sportwedstrijden in Denemarken afge last. TILBURG, (A.N.P.) Het voorlopig Nederlands Olympisch hockey-elftal heeft op het terrein van Tilburg in een oefenwedstrijd een overwinning van 10 (rust 00) behaald op De Bata vieren. Het enige doelpunt in deze ma tige, onder aanhoudende regen gespeel de wedstrijd werd twee minuten na de rust gescoord door Van Vroonhoven uit een voorzet van De Beer. PARIJS. Daar hij onmiddellijk na afloop van de Tour naar het zuiden van Frankrijk moest vertrekken, was de di recteur vau de Ronde van Frankrijk, de heer Jacques Goddet, niet meer in staat ons volgens traditie in een speciaal voor ons blad bestemd artikel zijn mening te geven over de houding en de prestaties van de Nederlandse ploeg in de Tour en over de Neder landse renners afzonderlijk. Hij heeft mij gevraagd zijn mening voor onze le zers te willen vertolken, hetgeen ik hier bij doe. „Ik ben zeker niet ontevreden over de Nederlanders, maar dat ik helemaal content ben, is ook niet waar. Het erg ste is voor ons echter, dat het onze eigen schuld is, dat ik niet volledig tevreden kan zijn, omdat wij hen in de gelegen heid hebben gesteld hun brood te ver dienen zonder dat zij een bepaalde rol in deze Ronde van Frankrijk speelden. Door de keuze van de formule was het hun mogelijk om zonder zich al te veel in te spannen, zonder bepaald op de voorgrond te treden, een succes te be halen, dat geheel in de lijn van hun mogelijkheden lag: het winnen van de ploegprijs voor de kleine ploegen. Hier over kan ik niet anders dan erg tevre den zijn. Niet geheel tevreden ben ik over de prestaties van de Nederlanders afzon derlijk. Men weet dat wij, organisatie van de Ronde van Frankrijk, Nederland zijn onafhankelijkheid in deze Ronde heb ben hergeven, opdat het zich beter zou kunnen ontplooien en weer de vrijbuiters worden van weleer, die in staat wa ren om eike etappe te verlevendigen en dit ook deden. Met weemoed denk ik terug aan vorige ronden, waarin de Nederlanders steeds op het eerste plan stonden en iedereen uitdaagden om een robbertje te vechten, wie het dan ook was. Dit jaar heb ik slechts luttele aan- valspogingen van Nederlanders gezien, die het eigen initiatief als basis had den. Vaak zijn zij meegelopen in ont snappingen, maar hun bijdrage om deze te doen slagen was in het algemeen ge ring. Daarom was ik blij, toen ik Wim van Est naar Bordeaux zag vluchten en Van den Borgh op weg naar Gap een eerste rol zag spelen, maar dat is vrij wel alles wat ik van tien heb gezien. Terwijl ik toch tevens heb opgemerkt dat een Geldermans, een Van den Borgh, een Piet van Est, Niesten en zelfs de oude Wim van Est hiervoor de eigen schappen bezitten. Zij zijn robuust, sterk, hard en kwalitatief goede wiel renners. IS iet voorbereid Tijdens de Tour heb ik mij herhaal delijk afgevraagd waarom zij niet méér initiatief toonden. Ik geloof, dat zij bang waren, niet bang voor hun tegenstan ders, maar vooral bang voor zichzelf, omdat geen van hen werkelijk goed op deze Tour was voorbereid. De meesten hadden te veel gereden en anderen te weinig. Mogelijk was het een goed stel vrienden, maar zij waren volkomen on gelijk in constitutie en van inhoud." JACQUES GODDET Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het is niet onmo gelijk, dat Ijsvogel S. met de Der by juist zijn topvorm zal hebben. Gistermiddag in de Derbyproef op Duindigt toonde hij steeds betrouw baarder te worden door te winnen in een koers, die toch niet zo gemakke lijk voor hem was. IJssel had de gunstige startplaats aan de reeling en profiteerde daar terdege van. Me rendeels alleen, een gedeelte ook met IJsvogel aan zijn zijde, leidde nij, maar het tempo was toch wat te zwaar en in het laatste rechte eind knapte hij af. Toen nam Ijsvogel de leiding over en won, zonder dat IJber- flóte een reële bedreiging kon wor den. IJberflöte is overigens ook helemaal niet uit^ te schakelen voor de Derby, want hij was me4 de 2100 meter lang met aan zijn eind en had 20 meter moeten geven aan Ijsvogel. IJsselmon- de had oponthoud in het begin. Hij kwam heel sterk terug op de laatste 300 meter had bijna nog Yemen het derde geld afhandig gemaakt. Vita Kinley toonde dat haar vermo gen inderdaad dit jaar toch vooruit gaat want wie zij nu klopte waren wel y,?n fhige klasse: Vainqueur, Very Nice, Wybo K en Uranus volgden haar in de Elly Brookeprijs. Way Jewel werd hier uitgeschakeld; weer te fel, maar wel uiterst snel wanneer tl ij draafde. Walter Pluto won het ama- teurnummer met miniem verschil van de lang leidende X Mieke Hollandia. Walnut Erebus bleef buiten de fouten en won gemakkelijk evenals Young Faune. Die laatste kreeg Xenocatepec achter zich aan, wat verrassend was. De Gouden Zweep voor renpaarden was voor stal Swarttouw, niet met Ta lisman zoals verwacht werd, maar met Altai, die uitliep van start af, bijna werd ingelopen, maar toen weer weg ging en door Talisman uiteraard niet stukgejaagd werd. Spoetnik won zonder veel moeite zijn koers evenals The Ser pent oi Iran bij de amateurs. Mystic Boy was van de aanwezige sprinters uit de derde klasse de beste. De uitslagen luiden: Grande IolotteprijsI. Spoetnik (F. Delbras- senne); 2. Cold Water; 3. Phrolic; Toto winnend: 1.80 (stal), 1.20, 1.60, 1.30, Koppel 6.90, Cov. 5.30. r,-^ouc!cn, Zweepprijs: 1. Altai (A. W. van Dijk) tijd 2.35.3; 2. Talisman; 3. Comet; To to winnend: 1.30 (stal); pl ƒ2.30, ƒ1.40- Koppel 4.50; Cov. 6.40. De hoefslag Wisselbeker: I. The Serpent of Iran (G. C. Dekkers) tijd 2.14.1; 2. Staats geheim; 3. Heraut; Toto winnend: ƒ3.70; 1.70. 1.90; Koppel 1.30; Cov. 3.80. Boy (A. W. van Dijk) tijd 1.24,7; 2. Good Books; 3. Raden Mas; To to winnend: ƒ3.30; PI. ƒ1.60, ƒ2.80, 2 90- Koppel 12.50; Cov. 10. Vorstin Marie-prijs: 1. Young Aune (W. H. Oeersen) Km tijd 1.31.5; 2. Xonacatepec; 3. Xanthias; Toto winnend: ƒ6; Pl 2 20 ƒ2 70 f 1.60; Koppel 39.20; Cov. ƒ9.90. WiUy Quetteville-prijs: 1. Walnut Erebus (J. Hof) Km tijd 1.27.3; 2. Valeur; 3. Winni- fred; Toto winnend: ƒ6.60; Pl 2 80 ƒ2 ƒ2.60; Koppel ƒ17.40; Cov ƒ6.70. Schatulle-prijs: 1. Walter Pluto (H. Tuzee) km tijd 1.27.3; 2. X Mieke Hollandia; 3 van H; Toto winnend; ƒ2.50: Pl ƒ140, ƒ2 1.80; Koppel 7.10; Cov 6. Derby proel-prijs: 1. Ysvogel S (M. Ver gay) Km tijd 1.25.9; 2. Yberfloete; 3. Ye- men; Toto winnend: ƒ3.10; Pl ƒ1.50, ƒ1.60, 1.60; Koppel 7.30; Cov 6.70. Elly Brooke-prijs: l. Vita Kunley (J. Vóórhaar) Km tijd 1.24.5; 2. Vainqueur; 3. Very Nice; Toto winnend; 3.60: PI 1.40, 1.40. 1.70; Koppel 4.10; Cov. 5. Cavalcade-prijs: 1. Typhoon (P. A. Strooper) Km tijd 1.22.5; 2. Sammy Mars; 3. Theo Messidor; Toto winnend: ƒ13.20; Pl ƒ1.50, ƒ1.50, ƒ1.10; Koppel ƒ3.10; Cov. f3.60. Totalisator-omzet 142.707,50. De altijd zware baan in Eenrum liet door de regenval geen tijden van bete kenis toe, waardoor de jubileumkoersen de harddraverij vereniging Eenrum en omstreken bestaat 60 jaar niet tot hun recht kwamen. De zege van Qwiek K. in de slotkoers werd fel betwist. Velen zagen na een langdurig duel Roi de cinq mille als eerste over de finish gaan, maar de rechter van aankomst be sliste anders. Wibeline Wip weigerde aan de start en verliet de baan. De heatdraverij was gemakkelijk voor Williams Juweel, die zich tweemaal niet volledig hoefde in te spannen. Ook Yasmin en W. Petrosian van Hiddum lieten hun concurrenten geen enkele il lusie. Een sterke eindsprint was voor een ietwat moeilijk dravende Vauban B voldoende voor een duidelijke voor sprong. De uitslagen luiden: Lady Bondprijs: 1. Yashmir (J. Oosting) 1.37.7; 2 Yske van Hollo; 3. Yolanda van Oranje. Toto: winn. 1.40, pl. 1.10, f 1.20, koppel 2.70, covercal 2. Putzelindeprjjs: le heat: 1. Williams Ju weel (B. IJ. de Jong) 1.37.1; 2. Xenograaf; 3. Veralynn Maire. Toto: winn. 3.40, pl. 1.20, 1.20, 1.50, koppel 4.20 covercal f 3.40; 2e heat: 1. Williams Juweel (B U. de Jong) 1.37.8; 2. Veralynn Maire; 3. Xally. Toto: winn. 2.30, pl. ƒ1.60, ƒ2.10, koppel f 3.90, cov. 3.10. Eulogieprijs: 1. Vauban B (P. D. J. Bolt) 1.36.4; 2. Tombola; 3. Xetra. Toto: winn. 1.60, pl. 1.50, 2.20, koppel 4.40, cover cal ƒ5. Infanterieprijs: l. W. Petrosia van Hiddum (S. Bosch) 1.36.—; 2. Truax Scott; 3. Willy Bond Toto: winn. ƒ2.70, pl. ƒ1.40, ƒ1.80, f 1.70, koppel 11 40, covercal f 4.50 Nicky Hanri-prijs: 1. Qwiek Karei (J. Bosch) 1.34.7; 2. Roi de Cinq Mille; 3. Tur- dus Musica S. Toto: winn. 2.20, pl. 1.40, 1.20, f 1.50, koppel 6.10, covercal 3.50. Violina Norton had in Emmeloord een bijzonder voorspoedige middag. Pikeur Kooyman won met Violina niet aleen de seriedraverij doch ook het kortebaan- nummer. In de seriedraverij verspeelde favoriet Wibelina Wip haar kansen door springend over de streep te gaan. Violina Norton die in de serie zich niet volledig had uitgeput, kwam in de fi nale onweerstaanbaar terug. Met Type Erebus veroverde stal Kooyman ook de tweede prijs. In het openingsnummer vormde Y. Norton een klasse apart. Oosting nam bijna een halve baan voorsprong en het had weinig gescheeld of de rest van het veld was gedistancieerd. Tarzans Hanover liep in de slotkoers, vanuit de achterhoede regelmatig naar een duidelijke zege. De uitslagen luiden: Patronesprijs: 1. Peigne d'Or (A W van Dijk) 2.21.8; 2. Flower, 3. Missouri. Toto winnend: ƒ3.20, Pl ƒ1.30, ƒ1.30. Koppel 6.30, Covercal 3.10. Marittaprijs: 1. Sobrino (A W van Dijk) 2.22; 2. Kolette; 3. Mistinguette. Toto win nend: ƒ1.70. Pl ƒ1.30, 1.30, Koppel 4.90, Covercal 2.20. Sirtemaprijs: 1. Ynorbon (J Oosting) Km- tijd 1.33.9; 2. Ylau; 3. Witvoet. Toto win nend ƒ1.30, Pl ƒ1.10, ƒ1.20, Koppel 1.90. Covercal r 1.80. Furoreprijs: le serie: 1. Type Erebus (Th H Kooyman) Kmtijd 1.27 1; 2. Torero; 3. Toomel O. Toto winnend 3,20, Pl 2.10, 4 70, Koppel 10.40, Covercal 4.50. ?e serie: 1. Uranium (H E Heeman) Km tijd 1.28.8'; 2 Tarzan Hollandia G; 3. Viola Norton. Toto winnend: f 7.70, Pl ƒ2.90, ƒ1.90, Koppel 15.20, Covercal 4. Finale: 1. Violina Norton (A Wagenaar) Knntijd 1.27.1; 2. Type Erebus; 3. Torero. Toto winnend: ƒ6.20, Pl ƒ1.80, ƒ1.20, ƒ1.50. Koppel 7.50, Covercal 8.10. Climaxprijs: 1. Tarzan Hanover (B U de Jong) Kmtijd 1.29.6; 2. Wings; 3. Xstraal W. Toto winnend: ƒ4.70, Pl ƒ1.56, ƒ1.90, ƒ1.60, Koppel 25.90, Covercal ƒ5.40. Totalisatoromzet 27.150. DEN HAAG (ANP). Tijdens de zwemkampioenschappen van de Kring Den Haag heeft Korteweg (DZV) in het Zuiderparkbad een nieuw Nederlands record gevestigd op de 100 meter vlin derslag. De tijd was 1 minuut 5,5 se conde. Het oude record stond reeds met 1.06,2 op zijn naam. Het Russische waterpoloteam heeft zijn toernee door Duitsland besloten. Het won in Hamm op het nippertje van West-Duitsland met 43. De oud-wereldkampioen boksen in het weltergewicht Don Jordan heeft te Portland op punten verloren van Phil Moyer. SASKATOON, CANADA (ANP) Tijdens de Canadese selectiewed strijden atletiek voor de Olympische Spelen van Rome heeft de sprinter Jerome in Saskatoon de 100 m in 10 sec gelopen. Hij evenaarde daarmee het wereldrecord, dat officieus op naam staat van de Duitser Hary. Officieel staat het wereldrecord nog steeds op naam van vijf Amerikanen met 10,1 sec. Aangezien aan alle voor waarden werd voldaan toen Hary zijn toptijd liep dat was op 21 juni te Zurich zal de tijd' van 10 sec. van hem wel worden erkend. Ook in Sas katoon zouden aan alle voorwaarden zijn voldaan. Er stond weliswaar een forse wind, die de atleten op de 100 m in de rug hadden, maar volgens Cana dese officials zou die windkracht niet zodanig zijn geweest dat Jeromes prestatie niet voor erkenning in aan merking komt. Bij de Russische kampioenschappen, die in Moskou werden gehouden, brak Tamara Press haar eigen wereldrecord kogelstoten. Het stond op 17,25 m; zij bracht het op 17,42 m. Haar zuster Iri- na Press evenaarde op de 80 m hor den het wereldrecord, dat op 10,6 sec staat. Ook egalisatie Datzelfde deed Gisela Birkrmeyer in Berlijn bij de Oostduitse kampioen schappen. Tot de wereldrecordhoudsters op de 80 m horden behoren nu Zenta Kopp en Gisela Birkemeyer (beiden Duitsl.) Galina Bystrova, Rimma Ko- scheleva en Irina Press (allen Rusl.) en Norma Thrower (Austr.). In Londen Bij de Engelse titelstrijd in het White City Stadium te Londen won Pirie op indrukwekkende wijze de zes mijl in 28 min en 9,6 sec. Het was de eerste titel van de Brit sinds zeven jaar. Het laatst won hij de zes mijl in 1953. In de sprint versloeg Pirie zijn voornaamste tegenstanders Hyman en Merryman met enkele meters verschil. Een surprise was de nederlaag van de Europese kampioen op de 800 m, Rawson. Rawson werd reeds in de se ries van de 880 yards gewipt. De titel op dit nummer ging naar de vroegere hordenspecialist op de 440 jards Far- rell, die een tijd liet afdrukken van 1 min en 49,3 sec. Er faalde nóg een Europese kam pioen, namelijk de titelhouder op de 400 m Wrighton. Op de 440 yards gewon nen door Singh uit India in 46,5 sec kwam een traag lopende Wrighton „slechts" tot 47,4 sec. Onnodig nog te memoreren, dat de ti tel op de 100 yards naar de supersnel le Radford (9,5 sec) ging. Terug naar Moskou Op de tweede dag van de strijd om de Russische titels te Moskou verbe terde Krasovskis het Europees record polstokhoogspringen tot 4,65 m. Het oude stond met 4,64 m op naam van zijn landgenoot Bulatov.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9