De Gaulle stond langs de kant WAS MAAR MATIG TOUR 1960 tot zijn overwinning Nencini droeg niets constructiefs bij Hulde aan Nederlandse equipe en ploegleider! m m Negatief NENCINI, WINNAAR TOUR 1960 .Juiste taktiek werd gevolgd Meer Toumieuws op pagina 8 Maandag 18 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Tour de France 2.0e etappe TJayF* POVERE WINNAARS DRIE FASEN GEEN TEGENSTANDERS TWEE DELEN LEERSCHOOL GELDERMANS GROOT TOURRENNER Wielrenners voor Rome aan NOC voorgedragen Kanoresultaten Tilburg VAN II TOT l85~ KM VCCR.TPURSNC€ SU-tERMUTSELiNÓBN, POOR. ITALIANEN SM FRANSEN! keer CPKeez in ce kiemloj r/" Nr NA tpOKM SEÜFFEUIL 1A Wfö CHAflPLlTTF êiKtt CHAUMOMT I3BK<1 VeUDEUVZE-SuH'BARSe. ig^K» BESANfCNt PARIJS. De laatste wieleretappe van de Ronde van Frank rijk van Troyes naar het Pare des Princes te Parijs moge in alle op zichten de traditionele allure en grootheid van de jaarlijkse rentree triomphale gehad hebben, het was echter niet meer dan een hulde betoon van het Franse volk en van de Parijzenaars in het bijzonder aan de renners, die dit alles weer hebben overleefd en aan een Tour de France die dit niet verdiende. In de vele, vele jaren, dat ik dé Ronde van Frankrijk volgde, was dit namelijk een van de matigste die ik ooit heb beleefd. De triomfator Nencini. Terwijl de ovaties van de tribunes rolden, reed de Italiaan zijn ereronde. TROYES. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Ronde van Frankrijk heeft de wedstrijdleider een etappe on derbroken, de wedstrijd geneutraliseerd om hem enkele minuten later te doen hervat ten als een eerbewijs voor iemand, die zich onder het publiek bevond, maar die .iemand" was dan ook generaal De Gaulle, de president van de Franse republiek, die in de buurt van zijn landgoed te Colom- bey-les Deux-Eglises met zijn vrouw langs de weg stond tussen het publiek, zoals hij dit altijd placht te doen als de. Tour zijn dorp passeerde vóórdat hij lot zijn hoge functie werd geroepen. Gezien deze traditie bestond de kans dat hij in dit jaar weer aanwezig zou zijn, maar het was niet meer dan een kans. De Tour- leiding in ieder geval wist van niets en een president van een republiek heeft nu een maal geen vaste vrije zaterdagmiddag. Daar om was ook geen enkele plichtpleging voorzien of georganiseerd, te meer niet, omdat de wedstrijd nu eenmaal zijn nor male verloop moet hebben en het niet te voorzien was of er op deze dag al dan niet gefietst zou wot den. Pas een kwartiervóórdat wij in Colom- bey arriveerdenwerd de wedstrijdleider Goddet door de begeleidende motorpolitie ervan op de hoogte gestelddat de gene- raai inderdaad langs de weg stond tussen de dorpelingen in. Omdat het peloton op dat ogenblik wati- delde en er geen enkel, uitzicht was op een actie, reed de wedstrijdleider het peloton in om de renners te zeggen dat hij van plan was de wedstrijd te Colombey enkele ogenblikken te stoppen, om de president en Sens vrouw te kunnen begroeten. Hij gaf Nencini, de drager van de gele trui, Darrigadedie in zijn trui van ivereldkam- pioen reed. en Graczyk, de drager van de groene trui opdracht zich aan het hoofd Advertentie van het peloton te stellen bij het binnen rijden van Colombey. Aldus geschiedde en toen de wagen van de wedstrijdleider ter hoogte van de pre sident was gearriveerd ging voor de eer ste maal de rode vlag voor de renners in topwaarmee de wedstrijd stil lag. Goddet was de eerste die de president begroette en generaal De Gaulle liet de belangrijkste renners aan zich voorstellen. Hij wenste Nencini bij voorbaatgeluk met zijn overwinningprees Darrigade en Graczyk voor hun prachtige houding en sprak nog even met de andere renners. Nadat hij in het publiek was teruggekeerd, gaf de wed strijdleiding opnieuw het sein om te ver trekken. Het oponthoud had ongeveer drie mi nuten geduurd De Gaulle, president van de Franse republiek, stond ergens langs de kant van de weg om de Tour gade te slaan. De organisatie wist dat en neutrali seerde de wedstrijd. Aan de kop van het peloton reden o.m. Anglade (links) en Nencini, die door De Gaulle al by voorbaat werd gefeliciteerd met de eindoverwinning. Als ik het logboek van deze Tour nog eens doorblader, op zoek naar hoogtepunten en sensationele feiten, op zoek naar briljante combinaties in het spel van aanval en tegenaanval, dan kom ik er alles bijeen slechts twee tegen, de vlucht van Rivière met Nencini, Adriaenssens en Junkermann van St. Malo naar Lorient en de on gelukkige val van Rivière in de afdaling van de Col de Perjuret in de etappe van Millau naar Avignon. Voeg hierbij het opgeven van Bahamontes ver vóór de bergen, dan heeft men drie factoren, die het beloop van deze Tour en de uitslag hiervan hebben bepaald. Men zal het met mij eens kunnen zijn, dat alle drie factoren negatief zijn, al thans in ieder geval twee hiervan. Over het tweede punt (de vlucht van Rivière) kan men van mening verschillen of dit positief dan wel negatief was. Ongetwij feld heeft het in de bedoeling gelegen van de Fransman om een positieve bij drage te leveren tot een overwinning en tot een zege van de Franse ploeg. Wetende, dat hij in de bergen niet be hoefde onder te doen voor Nencini althans niet in de Alpen en dat hij de Italiaan met minuten in de tijdrit van Pontarlier naar Besangon (in zijn eigen streek dus) zou kunnen kloppen, had hij er geen bezwaar tegen om in deze vlucht zijn grootste concurrenten, Nencini en Adriaenssens, mee te nemen. Maar juist door zijn val, juist door het feit, dat hij niet aan de Alpen en niet aan de tijdrit toekwam, veranderde dit feit van waarde en werd van positief tot negatief. Waren dus de drie hoogtepunten nega tief, de Tour kon dus niet anders dan zeer matig worden en de winnaar Nen cini een povere winnaar. Als men de wedstrijd als geheel analiseert, komt men namelijk tot deze conclusie. Hoe heeft Nencini deze Tour gewonnen? Laten wij vooropstellen, dat hijzelf geen enkele constructieve bijdrage hier toe heeft geleverd. In de eerste plaats won hij geen enkele etappe en zijn beste plaats, die hij bereikte, was een tweede in de korte tijdrit te Brussel, waar hij door Rivière met 32 sec. werd verslagen, wat door de bonificatie op een verlies van 1 min. 2 sec. voor- de Italiaan kwam te staan. In de tweede plaats kon hij deze achterstand in een voorsprong omzetten, omdat Rivière zich volkomen afzijdig hield toen Anglade voor de Franse ploeg de gele trui ging veroveren in de vierde etappe. In de derde plaats profiteerde hij van het „verraad" van Rivière daarna. In de vierde plaats won hij zijn gele trui door enkele roekeloze afdalingen, waarin hij een grote meester is. Dit deze vier punten mag men conclu deren, dat het slechts het handhaven en het profiteren van fouten en tekortko mingen van de tegenstanders zijn ge weest, die hem in de gele trui hielpen, maar geen enkele persoonlijke actie, geen enkele voorbereiding of groots op gezette aanval, waarin hij ztfn tegenstan ders versloeg op een wüze, een Tourwin naar waardig. Niet dat ik zijn overwinning veroordeel of zou menen dat zij hem niet toekomt. Verre van dat. Hij heeft inderdaad de overwinning ten volle verdiend, maar deze verdienste stempelt hem nog niet tot een groot winnaar en het is slechts dat wat ik hiermee \viide zeggen. Hij heeft waarschijnlijk de pech gehad, dat hij zich niet in zijn ware gedaante heeft kunnen laten zien. Het verloop van deze Tour gaf er ook geen aanleiding toe. De gehele wedstrijd kan men immers in drie fasen verdelen. De eerste fase van Rijssel tot aan St. Malo, waarin de Fransen de gele trui veroverden en deze door de geweldige snelheid van de verschillende etappes bijna tot stervens toe verdedigden. De tweede fase liep van Lorient tot aan de Pyreneeën, waarin de Belgen hetzelf de deden om de trui voor Adriaenssens te behouden. Het gevolg van deze twee fases was, dat zowel de Franse als de Belgische landsknechten dodelijk ver moeid waren en alleen nog maar moeite hadden om zich in het geweld te kunnen handhaven, laat staan een actie van be tekenis te ondernemen. In deze ploegen vormden resp. Anglade en Graczyk en Adriaenssens en Planc- kaert een uitzondering, omdat zij van al het zware werk voor een goed deel ver schoond bleven, doch dit wil niet zeg gen, dat, toen zij eenmaal uit de gele trui waren, nog volkomen brandschoon waren. Het vervolg leerde namelijk anders. De derde fase liep van de Pyreneeën tot aan Parijs, waarin de Italianen de trui verdedigden tegener waren geen tegenstanders meer, vooral niet na de val van Rivière. Slechts een duel met Rivière in de Alpen en in de tijdrit zou Nencini tot een groot winnaar hebben kunnen verheffen. In dit opzicht was ook het opgeven van Bahamontes van be tekenis. Zou de Spanjaard, gedesillusio neerd door een grote achterstand in de eerste ritten en moreel gedood door de snelheid in de vlakke etappen, de bergen hebben gehaald, dan zou hij door zijn on miskenbaar grote klimkwaliteiten de knuppel in het tamme hoenderhok van De Nederlandse Tour ploeg na aankomst in het Pare des Princes. Van links naar rechts: Van den Borgh. Kersten, Damen, ploegleider Büchly, Wim van Est, Plet van Est en Geldermans. Zij haalden Parijs en werden in de bloemen gezet vóórdat zij een ereronde mochten rijden. het peloton hebben kunnen gooien en wie weet wat er met Nencini gebeurd zou zijn of wat hij zou hebben kunnen berei ken, jndien hij met Bahamontes in de bergen een duel had moeten aangaan. Zo ziet men, dat de drie factoren, die ik in het begin van dit verhaal noemde, van beslissende invloed zijn geweest op deze Ronde van Frankrijk, en niet de formule, zoals van verschillende zijden is gesuggereerd. Ik wil niet beweren, dat de nieuwe formule van dit jaar goed is geweest of aan de verwachtingen heeft beantwoord. Integendeel. De Tour de France valt er door in twee stukken uiteen Er was een duidelijk verschil te merken in de strijd tussen de grote ploegen aan de ene en de duels tussen de kleine ploegen aan de andere kant. Het waren twee volko men aparte wedstrijden in het grote ge heel, hetgeen begrijpelijk was, omdat het voor de ploegen van acht volmaakt onbe gonnen werk was om tegen de grote equipes op te tornen. Daarom ontbrak het deze Ronde aan homogeniteit, daar om was het voor iedereen zo moeilijk om zijn weg te vinden en kreeg het geheel iets verwards. Het staat inmiddels wel vast, dat de formule voor het volgende jaar ten op zichte van die welke dit jaar werd ge hanteerd, zéér grote veranderingen zal ondergaan. Welke deze zullen zijn? Mis schien dat ik hierover binnenkort iets meer vertel. De Tour is altijd weer een leerschool voor de volgende. Nog altijd is de organisatie in haar 57-jarig bestaan op zoek naar de ideale formule. Geluk kig is zij er zich van bewust dat zij deze nooit zal vinden. Gelukkig, omdat daar door de Tour zelf levendig blijft. Naar wij hopen tot in lengte van jaren Ploegeji voor Leipzig bekend DEN HAAG (ANP) De Sportcom- missie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft de ploegen voor de wereldkampioenschappen 1960 In Leip zig samengesteld en aan het Neder lands Olympisch Comité (N.O.C.) voor gesteld de volgende renners af te vaar digen naar de wielerwedstrijden, die in het kader van de Olympische Spelen te Rome zullen worden gehouden: Sprint: De Graaf en Van der Touw, Kilometer-tijdrit: Van der Touw; Tan dem: Gerritsen en Paul; Pioegenach- tervolging op de baan: Nijdam of Schuu ring: v. d. Lans: Oudkerk en Nikke- sen; reserve: Le Grand. Voor de weg, tevens ploegentijdrit over 100 km: Hu- gens, Janssen, Van Kreuningen, Lotz en Sluis. In Rome zal door de chef d'équipe worden beoordeeld, welke vier van deze vijf renners zullen deelnemen aan de Spelen. De ploegen voor de wereldkampioen schappen zijn: AMATEURS Sprint: De Graaf. Gerritsen en Paul. Achtervolging: v. d. Lans en Nijdam; reserve: Oudkerk; Stayers: Buis, v. d. Meulen en Romijn; Op de weg: Groeneweg, Hugens, v. d. Klundert, Van Kreuningen, Lotz en Snijders; reserves: Janssen, De Jongh en Verstraete. PROFESSIONALS: Sprint: Derksen; reserve: Captein. Achtervolging: Post Stayers: Van Hou- welingen, Koch en Wierstra. Op de weg: v. d. Borgh, Damen, Enthoven, Gelder mans, De Haan, Maliepaard. Rentmees ter en Stolker.' reserves: P. van Est, Lahaye en De Roo. TILBURG (A.N.P.) De uitslagen van de e Tilburg gehouden nationale kortebaan- anowedstrljden waren: KI heren senioren 1000 m.: 1 Geurts (Bea- rlx. Eindhoven) 4 06.2; 2 Weyzen (Beatrix, iindh.), 3 Lagrand (De Geuzen. Zaandam) 12.-. KI heren senioren 500 m.: 1 Leeuwe ik (Zwetplassers, Wormer) 1.58.-. 2 Bun- choten (Quo Vadis. Koog a. d. Zaan) 3.42.-. 12 heren senioren 1000 m.: Geurts-Kiruppen Beatrix Eindhoven) 3.49.6, 2 Lagrand-Wey- m 3.50.6, 3 Beunders-Huysman (Zwetplas- i s) 3.52.-. K2 dames senioren 500 m.: 1 A Ikema-E. Stadt (De Geuzen, Zaandam) 33.-, 2 D. Kerkhofs-E. Mueller (Beatrix, ndhoven) 2.07.-, 3 H. Mulder-G vet (De auzen) 2.11.-. KI dames senioren 500 m.: I Alkema 2.15.5, 2 E. stadt 2.16.-, 3 G. La- and (De Geuzen) 2.19.-. PARIJS Vanavond zo heb ik ver nomen zal de Nederlandse Tourploeg in het Olympisch Stadion te Amsterdam door het Nederlandse publiek worden ontvangen en gehuldigd. Ik hoop, dat deze huldiging zódanig zal zijn, dat zij in alle uithoeken van Nederland gehoord zal worden. Deze Nederlandse ploeg heeft dat ten volle verdiend. Er mogen dan geen etappe-overwinningen behaald zijn, geen gele truien veroverd, noch de groene, de overwinning in het klasse ment van de kleine ploegen èn de vele malen, dat een Nederlandse renner aan de eindstreep de bloemen in ontvangst mocht nemen als beste renner van de kleine buitenlandse ploegen, rechtvaar digen een grote gelukwens, vooral ais men hierbij bedenkt, dat deze ploeg fei telijk met twee „invallers" reed voor De Haan en Enthoven. Ik wil werkelijk de eerste zijn, die hier openlijk toegeeft, dat ik mij van tevoren op deze Neder landse equipe heb verkeken en een aan zienlijk slechter resultaat vreesde dan nu behaald is. Alle hulde aan de jongens en aan hun ploegleider Büchly. Als ik in alle nuchterheid de presta ties van de Nederlanders afzonderlijk en van de ploeg als geheel zou willen analiseren en naar de oorzaken gaan zoeken, die tot dit uitstekende resultaat hebben geleid, dan springen onmiddel lijk twee feiten naar voren: in de eerste plaats het feit, dat deze Nederlandse ploeg zich geen ogenblik heeft gemengd in het duel van de grote equipes en dat zij dus meer verdedigend dan aanval lend reed; in de tweede plaats, dat de werkelijk grote gevechten ln de bergen zijn uitgebleven en een aantal van onze jongens dus is gespaard. Nederland heeft in deze Tour inder daad de juiste tactiek gevonden ook de enige tactiek, die mogelijk was om iets te winnen en om zich staande te houden. Het was inderdaad zo dat andere ploe gen (zoals de Britse en Duitse), die meenden tegen de Franse, Italiaanse en Belgische ploegen te kunnen optornen met het oog op de aanwezigheid in hun eigen ploegen van Robinson, Simpson, Junkerman en Friedrich, hierin ten onder zijn gegaan. Engeland eindigde met twee, Duitsland met drie renners deze Tour en met zo weinig kan men geen wedstrijd meer rijden; men kan slechts meelopen en hopen dat men geen pech zal krijgen. Voldoende reserves Nederland heeft dit niét gedaan en bleef met zes man voldoende reserves houden voor tijden van nood. Bovendien had deze tactiek het voordeel, dat men zijn eigen grenzen, die men te verdedigen had, tot een minimum kon beperken. Men kon de Fransen, Belgen, Italianen en Spanjaarden rustig hun gang laten gaan en men behoefde slechts de kleine ploegen in de gaten te houden. Zag men bijvoorbeeld, dat een van de kleineren meeging in een aanval van de groten, wel, dan behoefde men er maar voor te zorgen, dat ook een of twee renners van de eigen ploeg hierin meegingen. En als men aan het eind van de etappe er dan maar voor zorgde enkele renners iitiiiifiiiiiiimiiiiiiiitiiiitimimmiifiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiuiiiimmimtiimiiiiiiiiiiii itiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiimitiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiniiiiKiiiii,minimin' De Nederlandse amateurwielrenr Snijder werd in Stuttgart tweede een wegwedstrijd over 170 km. W naar werd de Liechtensteiner Heeb 4 uur, 31 min. en 7 sec. Snijder vol' op anderhalve lengte. Derde werd Nederlander Janssen op 50 meter. voorin te hebben, die dan eventueel, het zij enkele seconden voorsprong konden nemen, hetzij in de eindsprint enkele goede plaatsen konden veroveren, dan - wist men, dat het ploegenklassement ge wonnen was of een goede plaats hierin behouden bleef. Wim van Est speelde grote rol Op deze wijze heeft Nederland deze Ronde van Frankrijk gereden van de eerste dag af tot de laatste dag toe en deze consequente houding heeft het ge wenste resultaat opgeleverd. Hulde voor de wijsheid deze tactiek gevonden te hebben, hulde óók voor de wijze, waar op de uitvoering tot stand kwam. Het staat voor mij vast, dat Wim van Est, de ervaren Tourroutinier, hierin een zeer, zéér grote rol heeft gespeeld. Zijn wij verheugd de Nederlandse equipe deze lof te kunnen toezwaaien en deze hulde te kunnen brengen, aan de andere kant moeten wij bekennen, dat het heroïsche aan de overwinning ont breekt, hetzelfde gebrek aan heldendom, dat ook de winnaar van deze Tour, Nencini, stempelt. De Nederlanders toonden in deze Ronde van Frankrijk een ander gezicht, het gezicht van een verdediger in plaats van het traditionele gezicht van de aanvaller, van de vrij buiter, die men sedert de laatste jaren hier zo goed kent. Het was een bleek en wat kil gezicht dit jaar en wij vonden dat jammer. Het tweede feit, waardoor de Neder landse ploeg zich overeind kon houden, was het gemis aan grote offensieven in de bergen. Met de aanwezigheid van een werkelijk grote klimmer, met de slagen, die wij zo vaak in de Pyreneeën en de Alpen ademloos hebben gadegeslagen, zouden wij het nooit zover hebben ge bracht. Daarvoor behoeven wij de ver slagen en de uitslagen van deze berg etappen maar na te gaan. Zou bijv. de slag op de Luitel Chamrousse dezelfde hevigheid hebben gekend als die waar mee Gaul twee jaar geleden zijn Ronde van Frankrijk won, dan waren wij in deze etappe in ieder geval twee (Van den Borgh en Wim van Est) en miss ihien zelfs drie renners (deze twee met "Cer- sten) kwijt geraakt. Wellicht zou dit zelfs al te Luchon zijn gebeurd na de drie bergen in de Pyreneeënetappe, waarin Piet van Est toen nog met een onwillige knie sukkelde. Dit zijn echter slechts hj'potheses die de waarde heb ben, die men eraan wil toekennen. Maar wél staat vast, dat dit uitblijven van boeiende duels in de bergen de Neder landse tactiek een kans van slagen heeft gegeven. Groot Tourrenner Gaan wij in het kort de prestaties vai. de verschillende renners nog even na, dan staat het vast, dat Geldermans een uitgesproken groot Tourrenner is en dat de Franse journalisten, die in hem een toekomstige winnaar zagen, volkomen gelijk hebben. Zeer sterk meegevallen zijn Piet van Est na een uitermate aarzelend begin, en Kersten. Deze twee jongens hebben door hun sterke wil en hun doorzettings vermogen de ploeg stevig geschraagd. Een grotere rol dan uit het klassement blukt, heeft Wim van Est gespeeld. Hij moge dan in prestaties niet de eer-te Nederlander zijn, wél was hij dit als mentor en als raadsman, die bovendien mentaal de equipe op een hoog peil hield. Uitermate wisselend was Van den Borgh, die geweldige dieptepunten be leefde naast de grootste hoogtepunten. Jammer, dat de dieptepunten hem meer verlies opleverden dan hij in zijn hoogte punten winst kon verzamelen. Vorm kwijt Bepaald tegengevallen zijn Damen en De Roo. De laatste was kennelijk zijn vorm van het begin van het seizoen kwijt en was vermoedelijk vermoeid en leeg gereden na een lang seizoen. Met wat meer voorbereiding en met een uiste keuze van de wedstrijden kan hij iderdaad een grote rol spelen in de our, evenals Niesten, die wij na zijn val 'de hebben gemist. Alles bijeen heeft Nederland een goe- maar geen grote Tour gereden en do derlandse equipe en ploegleider Büehij die slechte met goede ogenblikkeu wisselde, doch m.i. vaak te traag in greep verdienen hiervoor alle hulde.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7