Herstel naschadewoningen Middelburg aanstaande Verrassende prestaties op zangconcours Halve eeuw gymnastiek in Krabbendijke BRYLCREEM Commissaris der Koningin jubileert op 1 augustus T aptoehoorders beleefden ware apotheose Ben W. vragen aan de raad krediet van f 2.227.000 Internationale gymnastiek- en volksdansavond Provincie biedt receptie aan Drie maanden in een ander huis Stijgend ledental Rode Kruis, Zeeland Godsdienstonderwij s op openbare scholen Middelburgse jongens op avontuur De r,Henry Dunant in Middelburg Drie bekers voor „Juliana", Zuidzande Verzwaring zee dijk bij Terneuzen Duiker zoekt kabel „Carras"-schip naar Polen verkocht ZONNIG JUBILEUM VOOR SPARTA Turmvedstrijden en demonstraties VLISSINGSE FEESTWEEK GESLOTEN Oud geveltje naast Gasthuiskerk Beschonken schipper bracht verkeer in gevaar Nieuwe overdekte werkplaats urgent Maandag 18 juli 1960 Z^jLUWSCH DAGBLAD Pag. 3 MIDDELBURG Voor herstel verleden hebben uitgegeven en die aan- van ongeveer 500 woningwetwo ningen in Middelburg, die schade hebben geleden ten gevolge van inundatie, vragen B. en W. de raad een krediet te willen ver strekken van 2.227.000 en tevens te besluiten tot het aanvragen en aanvaarden van de nodige bouw voorschriften en eventuele ver hoogde bijdragen in het exploita tietekort aan het Rijk. Gespeci ficeerd zal nodig zijn 1.168.000 voor herstel van 149 woningen Algemene Woningbouwvereni ging, 760.000 voor 115 woningen Volksbelang, 74.000 voor 16 wo ningen Hendrikstraat, 16.000 voor 16 woningen Lageweg, 160.000 voor 33 woningen Ka- relsgang en 49.000 voor 10 wo ningen Kareisgang. Zoals bekend is in de loop van 1959 door het Rijk een regeling getroflen met betrekking tot de afkoop van mun- datieschade (zgn. naschade) voor de daarvoor in aanmerking komende pan den. Vanzelfsprekend is toen bij B. en W van Middelburg de vraag gerezen of met toepassing van deze regeling zou kunnen worden overgegaan tot herstel van -de naschade van woningen die eigendom zijn van de woningbouw verenigingen en van die huizen die in eigendom aan de gemeente toebehoren, maar in beheer bij deze verenigingen zijn. Voor herstel zouden in aanmerking komen behalve de reeds eerder genoem de woningen ook 151 huizen op 't Zand (eigendom gemeente, maar in be heer bij de Algemene Woningbouwvere niging), over welke woningen de onder handelingen evenwel nog niet zijn be ëindigd. Indien deze tot een einde zijn gebracht zal het krediet van 2.227.000 nog moeten worden verhoogd. In totaal gaat het hier dus om 490 panden. Commissie Na een bespreking met de Provin ciale Directie van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid werd een commissie in het leven geroepen die zich met de gehele aangelegenheid zou bezighouden. Na ampel overleg is komen vast te staan, dat de naschade, wanneer deze voor ieder te herstellen pand in nauw contact met de Provinciale Directie is vastgesteld, en de daaruit voortvloeien de kosten zonder meer bij het Rijk kun nen worden gedeclareerd en ook zul len worden vergoed. Alsook dat de be dragen die de verenigingen reeds in het toonbaar zijn, eveneens in rekening kun nen worden gebracht. Ook werd bereikt, da het zgn. „uit gesteld" onderhoud alsnog tot stand kan worden gebracht en dat daar voor een aanvullend bouwvoorschot bij het Rijk kan worden aangevraagd, terwijl de afschrijving hiervan kan plaatsvinden over de nog resterende looptijd van de leningen die voor de complexen zijn gesloten, ten laste van de exploitatie. Het daaruit voort vloeiende hogere exploitatietekort zal dan op de voet van de voor ieder complex nu geldende regeling door het Rijk en de gemeente moeten wor den gedragen. Eventueel aan te brengen verbeterin gen zullen door de gemeente moeten worden gefinancierd, met dien verstan de dat de daaruit voortspruitende hoge re exploitatie-uitgaven steeds door een huurverhoging moeten worden gedekt» Wat dit laatste betreft, ligt het in de bedoeling alleen verbeteringen op be scheiden schaal tot stand te brengen, indien de betrokken bewoners zich per tinent akkoord hebben verklaard. Wisselwoningen Het complex van maatregelen heeft tot gevolg dat de betrokkenen hun wo ningen voor een tijd van ongeveer drie maanden zullen moeten verlaten. Van daar dat zgn. „wisselwoningen" ter be schikking zullen moeten worden ge steld. Aanvankelijk poogden B. en W. hierdoor extra bouwvolume te krijgen, maar dat is niet gelukt. Overwogen is toen op andere wijze daarin te voor zien, door bijvoorbeeld zoveel mogelijk leegstaande woningen die aan de ge meente toebehoren en in hoofdzaak voor afbraak zijn bestemd, maar toch nog redelijk bewoonbaar zijn, ter beschik king te stellen, of gebruik te maken van woongelegenheid in pensions of ook om woningen die in de complexen leeg komen, als zodanig te gebruiken. Deze handelwijze heeft tot gevolg ge had dat met herstel zij het op be scheiden schaal een aanvang is ge maakt. Er moet op worden gerekend dat huur derving kan ontstaan en dat verhuiskosten en daarmee samenhangen de vergoedingen moeten worden be taald. Daarbij kwam de vraag naar vo ren of ook deze kosten voor rijksver- goeding in aanmerking zouden komen. RILLAND Op het gemeentelijk sportterrein zal woen^lag 3 augustus een internationale gymnastiek-, volksdans en balletavond worden gehouden. De Ril- landse gymnastiekvereniging zal op die avond namelijk bezoek ontvangen van groepen uit Engeland, Frankrijk, Luxem burg en Zweden. Uit Engeland komt de Nicolson Pipe Band, Folkestone, uit Frankrijk wordt een volksdansgroep verwacht, uit Luxem burg een balletgroep, uit Oostenrijk volksdansers en een gymnastiekgroep, uit Zweden een volksdansgroep en tevens wordt deelgenomen door de volksdans groep en twee gymnastiekgroepen van Kasporgo uit Goes. Deputaties van de deelnemende groepen zullen door het ge meentebestuur worden ontvangen. Na een koffiemaaltijd zullen de deel nemers een rondgang door het dorp ma ken. Bij regenachtig weer vinden de demonstraties plaats in het Wapen van Rilland, de Ark en het gemeentelijk gymnastieklokaal. MIDDELBURG. Per 1 januari 1960 telde Zeeland 21.793 leden van het Ned. Rode Kruis (vorig jaar 21.444). Dit be tekent, dat 7.6 pet. van de bevolking lid is van het Rode Kruis. Dit aantal is in Zeeland nimmer bereikt. Lande lijk gezien staat de kring Zeeland thans op de tweede plaats na Friesland, dat al enige jaren aan de kop staat. Te vens in aanmerking nemend, dat Zee land reeds zevenmaal de eerste plaats heeft bereikt in het kader van de inza melingscampagne dan mag het bereik te ledenaantal een fraai resultaat ge noemd worden. Het landelijk percenta ge van het ledental per 1 januari 1960 bedroeg 5,8. Met de inzameling 1960 loopt het ook best. Reeds nu is mede te delen, dat tien Zeeuwse afdelingen met de steden Goes en Zierikzee nagenoeg 4.000 meer opbrachten dan in 1959. Een be drag van 30.728 is thans binnen. Aantal jaren Inmiddels is reeds komen vast te staan, dat dit met de huurderving wel het geval zal zijn, terwijl B. en W. verwachtendat een zelfde beslissing binnenkort zal vallen met betrekking tot de andere bijkomende kosten. Het zal duidelijk zijn dat het hier gaat om een omvangrijk stuk werk, waarmee zeker een aantal jaren ge moeid zal zijn. De duur zal ook in gro te mate afhangen van de vraag in welk opzicht men erin kan slagen het aantal „wisselwoningen" op te voeren. VLISSINGEN. Nadat-de gemeente Vlissingen in 1957 besloten had niet in te gaan op een verzoek van de Kerke- raad van de Herv. Gemeente tot het verlenen van subsidie voor het gods dienstonderwijs op openbare scholen, doch vooraleerst te trachten tot de vor ming van een interkerkelijk orgaan te komen, zullen B. en W. van Vlissingen in de komende raadsvergadering de raad verzoeken accoord te gaan met een dergelijk verzoek van de inmiddels gevormde instelling. In dit orgaan, de I.K.O.S. (Interker kelijk Overleg in Schoolzaken) zijn ver tegenwoordigers opgenomen van de Herv. Kerk, de Doopsgezinde Kerk, de Geref. Gemeente, de Vrijz. Hervormden, de Remonstrantse Kring, de Lutherse Gemeente en het Leger des Heils. B. en W. achten een dergelijk gods dienstonderwijs van belang voor de vor ming van de leerling en hoewel geen wettelijke verplichtingen aanwezig ach ten zij een subsidie per lesuur, jaar lijks een totaalbedrag van ongeveer 500 gulden, alleszins verantwoord. MIDDELBURG. Twee Middel burgse jongens de twaalfjarige J. M. en de dertienjarige P. D. hadden op school moeilijkheden gehad en be sloten er daarom vandoor te gaan. Zij namen een bromfiets weg en reden naar Vlissingen. waar zij nog een bromfiets wegpikten- Samen reden zij daarop in de richting Bergen op Zoom, doch in Krabbendijke werd een der bromfietsen in een op een tweewieler werd de tocht voort gezet, Via polderwegen bereikten de knapen de Belgische grens bij Ossen- drecht en daarna gingen zij een kijkje nemen in Antwerpen, waar zij echter de aandacht van de politie trokken. Via de douane en de Rijkspolitie zijn de jongens weer in hun ouderlijke woningen teruggekeerd- MIDDELBURG. Het hospitaal schip van het Nederlandsche Roode Kruis, de ,,J. Henry Dunant", zal dins dagmiddag ligplaats kiezen aan de Los- kade te Middelburg. In de avonduren is er gelegenheid het schip te bezich- KRUININGEN Het federa tief zangconcours, dat werd ge organiseerd door de gemengde zangvereniging „Crescendo" te Kruiningen namens de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" is een groot succes geworden. Niet minder dan negentien koren na men er aan deel Vooral het dameskoor „Julia na" uit Zuidzande, onder leiding, van de burgemeester-dirigent, de heer H. P. Everwijn, was zeer succesvol, want voor de derde achtereenvolgende keer verwierf dit koor het hoogste aantal pun ten van het concours. In 1958 be haalde zij dit resultaat in 's-Hee- renhoek, terwijl vorig jaar, op tredend als gastvrouwe, even eens het hoogste aantal punten werd behaald. De dames van Zuidzande kwamen hierdoor in het bezit Van drie bekers, nl. de wisselbeker van de federatie voor het hoogste aantal punten van het concours, een beker geschonken door de heer H. C. Dek te Krui ningen voor het hoogste aantal punten, behaald door een dames- of mannenkoor, en een beker be schikbaar gesteld door het dis- trictsbestuur Zeeland van de Ned Federatie van Zangersbonden voor de beste prestatie in de ere- of superieure afdeling. 's Morgens om 11 uur had een ontvangst plaats op het gemeentehuis, -waar de voorzitter van de Zeeuwse Zangersbond, de heer E. J. C. Sinke uit Goes de aan wezigen een welkom toeriep. Hij be treurde het, dat de vice-voorzitter, de heer A. Weststrate uit Kruiningen, met aanwezig kon zijn in verband met een ernstige ziekte. Namens het gemeentebestuur sprak de loco-burgemeester, wethouder P. H. A. Polderman die o.a. memoreerde, dat sinds i929 in Kruiningen geen zangcon cours meer is gehouden, niettegenstaande er toch steeds een bloeiende zangver. eniging was, die vorig jaar nog op stijl volle wijze het 40-jarig bestaan vierde. Wellicht zal het vele werk en de hoge kosten een beletsel zijn geweest. Hij juichte het toe. dat de concoursen thans in federatief verband worden ge houden, waardoor de financiële offers voor de georganiseerde verenigingen veel geringer zijn. Namens de federatie van Zangersbon den sprak de heer J. A. Vos uit Middel burg ook de heer M. J. van den Berge, voorzitter van de plaatselijke vereniging sprak een welkomstwoord. Het concours werd aangevangen met het gezamenlijk zingen van het Bonds lied van de Zeeuwse Zangersbond en be sloten met het Zeeuwse Volkslied. Het concours werd gehouden op de Markt. In de pauze trad op het jeugd koor „Jong Crescendo' uit Kruiningen, onder leiding van de heer Adr. B. Holster. De jury, bestaande uit de heren H. Strategier uit Utrecht, en C. Stolwijk uit 's-Gravenhage had geen gemakke lijke taak. De heer Strategier verklaarde dat de prestaties in de laatste jaren stij- j gende zijn. Voor de veelal kleine koren vond hij de prestaties verrassend goed. Bovendien roemde hij de goed levende i kooropvatting. Natuurlijk zijn ook en-1 kele koren beneden de verwachtingen gebleven, wat veelal een gevolg is van enkele afwezigen, dat voor de kleine koren funest is voor de stembezetting. Tot slot maakte burgemeester A. Schip- en West-Souburg, 215 punten, 2e prijs Smal- stads Mannenkoor, St. Maartensdijk, 239 pun ten le prijs 2è Afdeling: Zang en Vriendschap, Wis- senkerke, 203 punten, 2e prijs, Zuider- stemmen, Hansweert, 193 punten, 3e prijs. Con Amore, Oost- en West-Souburg, 214 pun ten, 2e prijs Zanglust, IJzendijke, 225 punten, le prijs. le Afdeling: Zanglust, Wilhelminadorp, 225 punten, le prijs, Tot Oefening en Ont spanning, Borssele, 220 punten, 2e prijs Cres cendo, Hoek, 216 punten, 2e prijs Ons Ge noegen, Kats 247 punten le prijs, U.D.I, Oost- en West-Souburg, 221 punten, 2e prijs. Afdeling Uitmuntendheid: Crescendo, Krui ningen, 240 punten, le prijs, Zang Veredelt Kortgene, 186 punten, 3e prijs,, Ned. Her vormd Kerkkoor, Axel, 250 punten, le prijs Zanglust Koudekerke. 246 punten, le prijs. Ere afdeling: De Lofstem, Sint Maartens dijk, 178 punten, 3e prijs, Juliana, Zuidzande, 256 punten, le prijs. Superieure Afdeling: V.Z.O.S., Sint Maar tensdijk, 226 punten, le prijs Excelsior, Yerseke, 218 punten, 2e prijs. Voor 168 tot en met 195 punten een 3e prijs-, voor 196 tot en met 223 punten een 2e prijs; voor 224 punten en hoger een le prijs. TERNEUZEN. De bestaande bin nendijk, gelegen ten zuiden van de oesterputten, moet ter effectuering van het uitbreidingsplan en het te bou wen zwembad verdwijnen. Deze bin nendijk kan eerst dan worden afgegra ven wanneer de *zeedijk, gelegen ten noorden van de oesterputten is ver zwaard. De verzwaring op Delta-hoogte geschiedt door en cp kosten van Rijks waterstaat. De extra dijkverzwaring- en verbre ding (van de Essenbrug tot aan de Stenen-beer) komt ten laste van de ge meente. Door deze extra-verbreding is niet alleen 4 de mogelijkheid geschapen de binnendijk te laten vervallen, maar ook biedt de extra brede kruin dan «een unieke gelegenheid een Schelde-bou levard aan te leggen en een verbinding te krijgen met de Scheldekade en de nieuwe invalsweg. De kosten voor de extra-dijkverzwa ring worden geraamd op 225.000. De demping van de oost-waterleiding zal wel door Rijkswaterstaat geschieden zonder kosten voor de gemeente. Tege lijkertijd is het mogelijk het achterste gedeelte van de Serlippenspolder 2,5 me ter op te hogen. Waardig en gracieus droeg me- vrouw Lagendijk- Bergs de nieuwe vlag van Sparta voor de turnsters uit tijdens de mars door het dorp BORSSELE, Een duiker van het bergingsbedrijf Van der Tak zal van daag in de Westersehelde bij Borssele op een diepte van 45 meter proberen de onlangs vernielde hoogspannings kabel van de PZEM vast te maken, waarna gepoogd zal worden de kabel boven water te draaien. Poolse bemanning naar Vlissingen VLISSINGEN. De onderhandelingen, die naar wij reeds meldden, worden gevoerd tussen de Nederlandse Scheeps bouw Exportcentrale (Nesee) en de Poolse scheepvaartmaatschappij Polskie Linie Oceaniczna te Gdynia, zijn nu zo goed als afgesloten. Vandaag arriveren uit Polen de scheepsofficieren, om voor de komst van de resterende bemanning, door deskundigen van de „Schelde" met het schip vertrouwd te worden gemaakt. Dinsdag komt de „Commissie van Overdracht" van de Poolse rederij voor een definitieve regeling van de ver koop. Naar het in Londen verschijnende Lloyd's List meldt zou het schip voor ongeveer tien miljoen gulden overge daan zijn. De „Polskie Linie Oceanicz- na" die eex*st voor enkele jaren haar activiteiten op grotere schaal begon, onderhoudt vanuit Gdynia en andere Europese havens met uiterst moderne vrachtschepen met passagiersaccommo datie verbindingen met het verre oos ten. Aangezien deze maatschappij in haar diensten tussen communistische landen onderling weinig last van concurrentie en dus van de huidige depressie op de vrachtenmarkt heeft, is zij in staat haar vloot voortdurend uit te breiden zodat de aankoop van meerdere „Car- ras"-schepen niet uitgesloten moet wor den geacht. Advertentie KRABBENDIJKE In de door bloemstukken fleurig opgesierde raadszaal heeft de gymnastiek vereniging Sparta zaterdagmid dag met een druk bezochte re ceptie haar vijftigjarig bestaan gevierd. De voorzitter, de heer S. G. Nooteboom, heette o.m. hartelijk welkom tal van verte genwoordigers van bevriende or ganisaties, B. en W., en de aan wezige oprichters. Na de geschie denis van de oprichting augus tus 1910 gememoreerd te heb ben uitte hij de dank van de ver eniging aan het gemeentebestuur voor de ongemeen goede mede werking die Spart altijd had mo gen ondervinden. Spreker wees er voorts op dat het meest ken merkende van de afgelopen vijf tig jaar wel was geweest dat, begonnen met herenleden, er nu in feite alleen nog maar dames leden overgebleven waren. „Na 50 jaar ziet de vereniging echter de toekomst vol vertrouwen en geestdrift tegemoet." Burgemeester L. Cnossen sprak als zijn mening uit dat Sparta een rijke bij drage aan de dorpsgemeenschap had ge leverd en dat als zodanig de gemeente het zich niet tot een verdienste mocht toerekenen de vereniging steeds steun te hebben verleend. De heer Cnossen hoopte dat het overwicht van de vrouwen in de eerstvolgende 50 jaar in een evenwicht tussen mannen en vrouwen zou mogen verkeren Namens de burgerij bood de burge meester de jubilerende vereniging ver volgens een geschenk aan; onder ap plaus werd een nieuwe verenigingsvlag uitgevoerd in groene en gele zijde aan de voorzitter overhandigd, die deze on middellijk aan de zorgen van de vaandel- draagster mevr. Lagendijk-Bergs toever trouwde. Vervolgens «richtte de heer Cnossen zich tot de leider van Sparta, de heer C. van Weele, die de vereniging 35 jaar heeft gediend, en bood hem als blijk van waardering een envelop met inhoud aan. De heer Becht, voorzitter van de Zeeuws-Brabantse Turnkring „begroette de mannen van de eerste dagen" n.l. de oprichters en sprak zijn dank uit voor het pionierwerk» Spreker merkte op dat uit deze receptie in de raadszaal, het hart van de gemeente wel bleek, hoezeer dit hart voor Sparta klopte. Namens de Zebra bood de vereniging een beker aan met inscriptie. sloot gegooid en Per van Kruiningen de prijzen bekend. Aan .Ons Genoegen" uit Kats mocht hij de beker, beschikbaar gesteld door het Gemeentebestuur voor het hoogste aan tal punten in de le, 2e, of 3e afdeling, uitreiken. Voor de beste prestatie in de afdeling uitmuntendheid verwierf het Ned. Herv. Kerkkoor uit Axel een beker geschonken door mevr. A. Reijnhout tc Kruiningen. Het deed burgemeester Schipper bijzonder veel genoegen, dat hi; ..het koor van collega Everwijn" mocht belonen met drie bekers, hetgeen onder luid applaus gebeurde. Hij schreef dit succes toe aan het feit, dat de heer Ever wijn burgemeester is. Uitslagen De uitslagen waren als volgt: Zeeuwsch Dagblad 18 juli 613 Machine 32 3e Afdeling: Souburgs Mannenkoor, Oost- Weergaloze BRYLCREEM aanbieding VELE GULDENS WAARDE Nu voor slechts Unieke map met 17 landkaarten en 500 tips f samengesteld door Dr. L van Egeraat- bij aankoop van een tube BRYLCREEM Bij een tube Brylcteem van f. 1,85 krijgt u - zolang de voorraad strekt - voor slechts 90 ct een handige map met maar liefst 17 landkaarten plus 500 tips voor 500 genoegelijke tochtjes naar de mooiste, vaak onbe kende plekjes van ons land. Een kostelijk bezit Voor wandelaars, fietsers, bromfietsers, scooter- en motor rijders, automobilisten. Deze ideale reisgids" vindt u uitsluitend bij uw Brylcteem verkopert de meest verkochte haarcrème ter wereld Dr. L. van Egeraat, de man die overal de mooiste en de rustigste plekjes kent; die 12 boeken en 33 reisgidsen heeft geschreven; die millioenen luisteraars en T.V. kijkers boeide met zijn reisverhalen - ja, hij stelde de Brylcreem map met de 500 tips voor 500 trips samen! «ts Beechant (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V.-Amsterdam Conny Krijger droeg een gedicht voor en overhandigde leider v. Weele uit naam van de leden eveneens een enveloppe met inhoud. Hierna voerde het woord de voorzitter van de Sport- commissie, de heer M. L. Markusse die Sparta namens alle verenigingen een geschenk onder couvert aanbood.'In een kernachtige toespraak benadrukte de heer Van Dijk, hoofdbestuurder van het K.N.G.V., dat in de gymnastiek het aanvankelijk vooroordeel, de onver- verschilligheid en de lauwheid plaats hadden gemaakt voor begrip en waar dering. De dank van het hoofdbestuur van het K.N.G.V. bracht hij tot uit drukking door de voorzitter een herin- neringsmedaille te overhandigen. Gesproken werd voorts door de heer J. C. Engelse, bestuurslid van Sparta. Tot verrassing van de aanwezigen was hiermede echter nog geen einde gekomen aan de- lawine van „blijken van waardering"want het dochtertje van de leider van Sparta, Celia van Weele, droeg een ontplooide K.N.G.V.- vlag binnen die zij namens haar vader aan voorzitter Nooteboom overhan digde. Inmiddels stonden de leden van Sparta voor het gemeentehuis aangetreden en met de muziek voorop begaven recipiërenden en genodigden zich naar het sport terrein waar de gehele middag verenigingswedstrijden, uitge schreven door ZEBRA, te zien waren. Na een mars door het dorp werden, er 's avonds turn- demonstraties gegeven door de dames en heren van het keur korps van de K.N.G.V., die bij de aanwezigen veel bewondering oogstten. De uitslagen van de wedstrijden waren als volgt: Wedstrijd A (4-kamp dames): le prijzen: VTV. Vlissingen 162 punten; Pr. Hendrik I, Breda 181,5 p.; Wilhelmixia Mddelburg 178,8 p.; Astrow Souburg 174,6 p.; VZOS in Yerseke 172.4 p.; VDI II. Bergen op Zoom 172,1 p- 2e prijzen: VZOS I, Yerseke 168,4 p Olym pia, Zierikzee 165,6 p. Wedstrijd B (4-kamp dames): le prijzen; VTV, Vlissingen 179,6 p,; Volharding Goes 179.5 p.; VZOS I Yerseke 178,4 p.; Sparta 1 Krabbendijke 176,6 p.; Olympia Kapelle 173,7 p.; S.V. Serooskerke 173,1 p.; DOK Oost- kapelle 172,1 p.; 2e prijzen: Pr. Hendrik Breda 169.4 p.; Olympia Tholen 169,2 p.; VTV, Vlissingen 168,4 p. Medioburgum, Mid delburg 169,2 p.; Sparta II, Krabbendijke 166,6 p.; THOR Sas van Gent 162,5 p.; Olympia I, Tholen 160.4 p. Wedstrijd C (4-kamp heren): geen eerste prijzen; 2e prijs: VZOS II, Yerseke 114,6 p.; 3e prijzen: VZOS I, Yerseke 109,3 p.; Pr. Hendrik I Breda 109,3 p.; Pr. Hendrik n, Breda 109,1 p.; VD I Bergen op Zoom, 107.6 p.; Olympia Zierikzee 106,6 p.; Wedstrijd D (4-kamp heren)geen eerste prijzen; 2e prijzen: THOR, Sas van Gent 118,2 p,; VTV Vlissingen 117,6 p.; S.V. Serooskerke 116,2 p.; 3e prijzen VDI Bergen op Zoom 111,6 p.; Volharding Goes 109,7 p.; DOK. Oostkapelle 106,4 p.; Wedstrijd ritmische oefeingen: le prijs: Pr. Hendrik Breda, knotsoefeningen 69 p.; VDI Bergen op Zoom ritmische oefe ning 66,5 p.; VDI Bergen op Zoom, Knots- oefening 64 p.; VZOS Yerseke 61,5 p.; 2e prijs: Sparta Krabbendijke knotsoefening, 58,25 p. Het beste resultaat van alle wed strijden werd behaald door VZOS, Yerseke met 530,6 p. MIDDELBURG Op 1 augus tus a.s. zal het I2V2 jaar geleden zijn dat jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot werd benoemd als Commissaris der Koningin in Zeeland. Het ligt in de bedoeling van de Provincie op de jubileum dag aan de Commissaris een re ceptie aan tè bieden. Voorts is een comité van aanbeveling ge vormd voor het aanbieden van een geschenk door de Zeeuwse bevolking. Velen zullen ongetwij feld het zeer op prijs stellen dat het initiatief tot het aanbieden van een stoffelijk aandenken is genomen. Bijdragen hiervoor kunnen worden gestort op post rekening no. 97721 van de Am sterdamse Bank N.V., bijkantoor Middelburg, onder vermelding: „Bijdrage huldeblijk Commissa ris der Koningin." Het comité zal het op prijs stel len deze bijdragen voor 25 juli a.s. te mogen ontvangen. Het comité van aanbeveling bestaat uit de leden van Gede puteerde Staten en de voorzitters van de fracties van Provinciale Staten, de heren J. Hommes, D. VLISSINGEN. Een onbetwist hoogtepunt van de festiviteiten ter gelegenheid van het zeventigjarig be staan der Koninklijke Harmonie „Ons Genoegen" vormde de slottaptoe op zaterdagavond. Bij kunstlicht zorgden de Mariniers Kapel, de Koninklijke Militaire Kapel, de Kapel van de Bel gische Zeemacht en een Jachthoorn korps der Garde Jagers voor een da verend sluitstuk van de Vlissingse mtiziektoeeïc. Een uitverkocht „huis" op de Nieu we Markt zag eerst de Marinierskapel o.l.v. Kapitein-directeur H. C. van Lijn schoten met stramme preciesheid het plein opmarcheren. Op voortreffelijke wijze speelde de kapel muziek van John Philip Sousa tot de Tiger Rag. Indruktvekkend Ook zonder ceremonieel tenue waren de verrichtingen van de Koninklijke Mi litaire Kapel o.l.v. Majoor Rokus van Yperen bijzonder indrukwekkend. On der het spelen van de pittigste marsen werden de meest ingewikkelde patro nen op de tegels van het plein gebor duurd. Een tot werkelijkheid geworden exercitienachtmerrie van een recruut! De Kapel van de Belgische Zee macht viel op door de grootte van haar korps en de spectaculaire wijze, waar mee de tamhour-maitre zijn stok han teerde. Een gestreel voor het oor vormde de weelderige klank der jachthoorns op de voor een taptoe bijzonder mooie stille avond, welke het jachthoornkorps van de Garde Jagers in hun kittige optre den lieten horen. Plechtig slot In een gezamenlijk optreden der korp sen werd de taptoe glansrijk besloten. Na enige nummers waarin het strakke ritme en de blijde melodie elkaar afge wisseld hadden, kreeg het slot een plechtige tint door het spelen van een koraal en het Belgische en Nederland se volkslied. De menigte hoorde de Bra- banQonne en het Wilhelmus staande aan. De kapellen werden beloond met lang durig applaus en een dankwoord van bur gemeester mr. B. Kolff. Kodde, L. P. van Oorschot, mr. J. F. G. Schlingemann, A. H. S. Stemerding en P. V. M. Vercau- teren, alsmede de griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. MIDDELBURG. Het oude renals- sance-geveltje dat op de binnenplaats van het gebouw van de Provinciale Pla nologische Dienst aan de Nieuwstraat stond, zal waarschijnlijk binnen afzien bare tijd worden opgebouwd naast de Gasthuiskerk aan de Lange Delft. Dit werd zaterdagmiddag in Middelburg meegedeeld in de vergadering van de Vereniging tot instandhouding van oude gebouwen. De vereniging heeft het door ir. H. Lussannet de la Sablonière opgestel de plan ter inzage aan de gemeente Middelburg gezonden, die nog geen de finitieve beslissing heeft genomen, maar toch welwillend tegenover het plan staat. Ook heeft de vereniging aan de gemeente de jaarlijkse aanmoedi gingsprijs van 1.000 beschikbaar ge steld voor instandhouding van het ge bouw. Het geveltje, dat is afgebroken, staat thans opgeslagen bij gemeentewer ken. De voorzitter, mr. A. J. v. d. "Weel, richtte zich waarderend tot dr. W. S. Unger, die gedurende 42 jaar secre taris-penningmeester van de vereni ging is geweest. Dr. Unger ontving een boekenbon. In de bestuursvakatures, onstaan door het overlijden van de heer J. C. Blau- pot ten Cate en het bedanken van de heer W. Berdenis van Berlekom, wer den gekozen de heren mr. P. W. Mey- link en mr. Joh. de Widt. De aftreden de bestuursleden, de heren mr. A. J. v. d. Weel, ir. A. Rothuizen en mr. J. J. v. Beveren, werden herkozen. Tot secretaris werd benoemd ir. H. Lussanet de la Sablonière; als penning meester zal optreden mr. L. A. Kake- beeke. De financiële positie van de vereni ging is het afgelopen jaar weer ver sterkt, maar er zullen in de komende jaren verschillende grote uitgaven moe ten worden gedaan. MIDDELBURG. De predikant bij de Hervormde gemeente 't Zand (ker kelijk onder Koudekerke) te Middel burg, ds. E. Durkstra, heeft in de kerk dienst van zondagmorgen meegedeeld, dat hij een beroep heeft ontvangen van de centrale kerkeraad van Almelo om in deze stad als ziekenhuispredikant op te treden. Ds. Durkstra zei nog geen definitie ve beslissing te hebben genomen, maar verklaarde toch dat hij zeer positief staat ten opzichte van het beroep, me de om particuliere redenen. Ook deelde ds. Durkstra aan het ein de van de kerkdienst mee, dat de an dere predikant van Koudekerke-'t Zand, ds. J. H. J. Hoffman, opnieuw een be roep had ontvangen, dit keer uit Krui ningen. WEMELDINGE De rijkspolitie te water heeft proces verbaal opgemaakt tegen de schipper van het motorschip „Zwarte Water", die onder invloed van sterke drank door het Kanaal van Zuid- Beveland voer en voor het overige ver keer een groot gevaar betekende. De schipper had in Terneuzen diep in het glaasje gekeken en was daarna rich ting Wemeldinge gevaren. De koers was als van een oefenend oorlogsschip dat mijnen wil ontwijken. In Hansweert ging de schipper opnieuw een caféhouder be gunstigen, waarna hij richting Wemel dinge voer. Halverwege draaide hjj echter zijn schip om en ging terug naar Hansweert, waar hij echter ontdekte al m deze plaats te zijn geweest. Daarop zette hij weer koers naar Wemeldinge. Het schip zigzagde door het kanaal en op het nippertje kon een aanvaring met een ander vaartuig worden voorkomen. De vrouw van de schipper greep name lijk het roer en wist een botsing te voor komen. Het zinde echter de beschonken «chipper niet dat zijn echtgenote zich met het roer ging bemoeien' en de echte lieden kregen een woordenwisseling. De vrouw, die ernstige ongelukken vreesde, ging daarna luidkeels om hulp roepen. Hengelaars, die aan de knaaloever zaten, hoorden het hulpgeroep en waarschuw den de politie te water, die orde op zaken ging stellen. VLISSINGEN. De gestadige ont wikkeling van de sociale werkplaats irsbi .eh t ?e'eid, clat Piaatsingsmoge- Iijkheid in het bestaande, gehuurde, ge bouw niet meer mogelijk is. Verschil lende aanvragen moesten worden afee- er voorts behoefte aan ruimte bestaat voor de tewerkstelling van vrouwen. B. en W. zijn dan ook van oordeel dat de voorbereiding voor nieuwbouw op korte termijn met voortvarendheid aangepakt dient te worden. Ten behoe ve van de voorbereidingen van de bouw van een sociale werkplaats aan de Ldisonweg. welk terrein gekozen werd door de commissie van Bijstand voor de werkplaats G.S.W. verzoekt zij de raad een krediet van 5.000 gulden-ter beschikking te stellen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3