België beschuldigt Kremlin Rode (blanke) agenten actief Troepen van V.N. naar Congo Kennedy won Amerika wil conferentie uitstellen Scheidende voorzitter weigert geschenk ROXÜSECT Diplomatieke betrekkingen met België verbroken 49 GEWONDEN Aanslag op premier Kisji aan vooravond van zijn aftreden ga t&v&Meébze, fÖl INSECTEN-VERDELGER Afrikaanse afgevaardigden vierden Franse feestdag mee 5f Vrijdag 15 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Fel protest Bewij zen? HOGE BOETE VOOR VERONTREINIGING VAN NOORS WATER k.B.-47 boven de Barentszee. Die zijn Zeldzaam zebra paard Dat kon niet Prof. Feuchtinger in raad van Utrecht herdacht FEL PROTEST KWAJONGEN LAATSTE SLAG Verbouwde bestelauto's ongehinderd bij grens Dominici vrij gelaten Vierdaagse op t.v. Triomf Belangstelling voor eigen woning stijgt München 13e STREEKBEURS DER ELZASSER WIJNEN BRUSSEL. De Belgische regering gaat akkoord met het besluit van de Veiligheidsraad. Zij is het eens met het zenden van een troepen macht van de Verenigde Naties naar Congo, maar zal haar eigen strijdkrachten niet op hun bases terugtrekken voordat de internationale strijd macht in staat blijkt de orde en veiligheid te waarborgen. Enkele uren nadat dit standpunt bekend was gemaakt kwam de Ka mer bijeen om een verklaring van de regering over de toestand aan te horen. Wigny, de minister van bui tenlandse zaken, begon meteen met de mededeling dat hij ernstig nieuws had, dat nieuwe moeilijkheden schept. De Congolese regering heeft laten weten, dat zij de diplomatieke betrekkingen met België verbreekt." De vergadering werd daarop ge schorst en na een pauze van een uur, tijdens welke de regering over de toe stand had beraadslaagd, kwam eerste- minister Eyskens aan het woord. Hij gaf de Kamer lezing van een Russische nota, die aan de Belgische ambassa deur te Moskou was overhandigd. In deze nota worden de Belgen uitge maakt voor slavenjagers, wordt Congo het slachtoffer genoemd van een sys tematische samenzwering van blanke ambtenaren en van de provocaties van Belgische officieren. De nota beschul digt Belgische officieren ervan, een aanslag op hét leven van premier Loe- moemba te hebben willen plegen en zelfs beschuldigt zij Brussel ervan een bende misdadigers naar Congo te heb ben gestuurd om daar troebelen te ver- oorzaken. Eyskens heeft de algemene veront waardiging van de kamer tot uitdruk king gebracht door in bijzonder felle termen tegen de Russische nota te pro testeren. Hij viel daarbij uit tegen de twee enige communisten in de Kamer door hen knechten van een regiem van cynische beestachtigheid" te noe men, in zijn rede en in de redevoe ringen van de ministers, die na hem kwamen liet de regering duidelijk doorschemeren, dat zij aanwijzingen heeft dat de communisten in Congo de hand in het spel hebben en zij gaven te verstaan dat achter de muiterij van het Congolese leger meer gezocht moet worden dan ontevredenheid over het niet benoemen .van zwarte officieren of over onvoldoende soldij. Tien dagen voor de muiterij in Leo- poldstad, aldus minister Ganshof van der Meersch, is geconstateerd dat de sleutels van de munitiekamers op zul ke voor iedereen toegankelijke plaat sen werden neergelegd, dat daar kwaad opzet achter moet schuilen. Wat de regering niet zei, maar wat wij uit bevoegde kringen vernamen is, dat zij de overtuiging heeft dat in Congo tal van agenten van het blok landen achter het IJzeren gordijn werkzaam zijn, die tegen de Belgen ageren. Minister De Schrijver vertel de dat hij en minister Ganshof van der Meersch maandag te Leopoldstad prak tisch tot overeenstemming waren ge komen met de Congolese autoriteiten, doch dat de situatie dinsdag weer vol komen anders was, hetgeen geleid heeft tot het terugtrekken van de troe pen uit het gebied van de havenstad Matadi. Hij vertelde er niet bij hoe die verandering tot stand was gekomen; deze zou, naar wij vernamen, door de regering worden toegeschreven aan invloeden van blanke agenten op Kon golese ministers. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Amerika is niet van plan thans met de Sowjetunie aan een tafel te gaan zitten om over een luchtvaartovereenkomst te gaan praten. Een conferentie daarover had maandag moeten beginnen. Deze kan beter uitgesteld worden tot de sfeer tussen beide landen wat is opge klaard, meent de regering der Ver enigde Staten. In een Amerikaanse nota over deze kwestie, die gisteren in Moskou is aan geboden, herinnert Washington o.a. aan ,,de lasterlijke uitlatingen" van de Sow- beslist niet gericht op een verbetering Van onze^cor respondent |Van de internationale sfeer. OSLO. De rederij van de Neder-1 Ook de Sowjetunie liet gisteren in de landse tankboot Bloemendaei Vinke (koude oorlog weer van zich horen. Dat en co. in Amsterdam is evenaio de geschiedde namelijk in een reeks pro oliemaatschappij Standard oil, in wier testnota's die zij liet toekomen aan charter het schip voer, door het gerecht Amerika, Engeland, Frankrijk, Dene- in Oslo fn hoger beroep veroordeeld we- marken, Canada en Noorwegen. Vlieg- gens het verontreinigen van bet water tuigen van al deze landen zouden vol- m de Oslofjord Zij moeten een boete gens M0skou herhaalde malen provoce- v.» honderdvijftigduizend gulden beta- rcn[j jaag boven Russische schepen JaaL5tildtS "de de Verenigde Staten tanks vin een grote^hoeveelheid afge-,somt Moskou maar liefst 200 gevallen werkte olie ontdaan in het water van de a armeen twaalftal* dto" Oslofjord. De stranden werden daardoor Sens de Russen aan een twaalftal p verontreinigd en een cellulose fabriek en vocaties schuldig gemaakt. 97 kleine fabriekjes en particulieren dien-'"h^sen nog met wan:neer den een klacht in, omdat zij veel schade :f.ee S herenigde ^Na- hadden opgelopen. De staat zal nu honderdduizend kro nen aan de cellulosefabriek uitkeren; de overige klagers zullen de rest delen. De veroordeelden zullen ook de kosten van de rechtzaak, tienduizend kronen, moe ten betalen. JOHANNESBURG lANPl. Een prachtig exemplaar van het zeldzame zebrapaard, of hoe de kruising tussen een zebra en een paard ook moge he ten. is thans in de dierentuin van Pre toria te bezichtigen. Een kruising tussen een zebra en een paard is een zeer zeldzaam verschijn sel. Zelfs in het geval van een kruising j tussen een zebra en een ezel is de over erving van de strepen bijna zonder uit- zondering beperkt tot slechts een ge- deelte van het lichaam. Het in de die rentuin te Pretoria ondergebrachte dier heeft echter zwarte strepen van tussen de ogen tot op de staartpunt en is daar mee wel het enige van zijn soort die op zulk een volmaakt streeppatroon kan pochen. Nederlandse autobus botste in Duitsland KARLSRUHE, (DPA. APT Op de autosnelweg tussen Bruchsal en Heidel- berg is gisterochtend een autobus uit Apeldoorn in botsing geraakt met een vrachtauto. In de bus werden 46 men sen gewond; de verwondingen van een dame mevrouw J. Vink uit Rotter dam waren ernstig, doch niet levens gevaarlijk. Drie inzittenden van de vrachtauto liepen eveneens verwondin gen op. Volgens de politie zou de oorzaak van het ongeluk kunnen worden gezocht in oververmoeidheid van de buschauffeur. Er waren twee chauffeurs in de bus. De toedracht is evenwel nog niet geheel duidelijk. ties bijeen komt om de Russische klacht tegen Amerika in verband met de R.B.-47 te behandelen, De moeder en de echtgenote van een der twee overlevenden van het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig, luitenant John McKone. hebben premier Kroesj- tsjef telegrafisch om inlichtingen ver zocht. Ze vragen in hun telegrafische smeekbede of McKone door iemand in Moskou bezocht mag wórden. „We maken ons niet de minste il lusies over de methoden van de com munisten", zei oud-minister Larock namens de socialistische fractie, maar hij was toch van oordeel, dat de rege ring óf te veel óf te weinig gezegd had. „Het is niet voldoende iets te geloven, men moet het ook kunnen bewijzen. Anders maakt men door het te zeggen de toch al moeilijke internationale posi tie van België nog moeilijker zonder dat daar nut tegenover staat." Eerste minister Eyskens heeft aan het einde van het debat zijn felle uitval enigszins verzacht. Overigens was geheel de Kamer wij laten de twee communisten buiten beschouwing het erover eens, dat het goed is dat het Congolese probleem wordt geïnternationaliseerd; dat de Belgische troepen zich niet op hun bases In Congo moeten terugtrekken voor rust en orde gewaarborgd zijn; dat de blanken door de Belgische para commando's beschermd moeten worden waar dat nodig is; dat de evacuatie der blanken versterkt moet worden voortgezet; dat op de onafhankelijk heid van Congo niet wordt terugge komen en dat de onafhankelijkheid van Katanga door België niet kan worden erkend, omdat zulks op dit ogenblik zou neerkomen op inmenging gehouden. jI van België in de binnenlandse politiek van Congo. Waarom hebt ge zelf geen beroep op de Verenigde Naties gedaan, werd aan de minister van buitenlandse zaken gevraagd. Geheel de Kamer nam ge noegen met het antwoord van minister Wigny, die zei dat het toch niet aan ging zonder medewerking van de Congolese regering stappen te doen bij de Verenigde Naties in een zaak, die tot de binnenlandse aangelegenheden van Congo behoort.Wij hebben Congo immers de onafhankelijkheid gegeven!" UTRECHT (ANP). Utrechts bur gemeester, jhr. mr. C. J.A. de Ranitz, heeft gistermiddag in de gemeenteraad de op 29 juni overleden Duitse verkeers- deskundige prof. Feuchtinger herdacht. In 1955 riep het gemeentebestuur van Utrecht zijn hulp in bij de oplossing van stedelijke verkeersproblemen. De ontwerper van het verkeersplan- Utrecht, zo sprak jhr. De Ranitz, was een man wiens denkbeelden nog vrucht dragend kunnen zijn voor de stad Utrecht. Door de aanvaarding in decem ber 1959 van de beginselen van dit ver keersplan zullen zijn denkbeelden onge twijfeld hun werking doen gevoelen, al dus Utrechts burgemeester. TOKIO (Reuter) Premier Kisji van Japan is licht gewond bij een aanslag op zijn leven door een rechtse fanaticus. De premier verloor ondanks het niet-ernstige karakter van de mes steken in zijn linkerzij veel bloed, en werd in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis vervoerd. De dader is aan- Van onze correspondent VENRAY. Bij het afscheid van de voorzitter van de Coöperatieve zuivel fabriek Venray in Noord-Limburg heeft zich een zeer merkwaardig incident voorgedaan. De 68-jarige heer H. Asselberghs, de scheidende voor zitter, weigerde namelijk zijn afscheids geschenk aan te nemen. Ongeveer 250 van de ongeveer dui zend leden van de coöperatie waren woensdagavond in de zaal Wilhelmina te Venray aanwezig. Ook de raad van toe zicht en de directie van de zuivelfabriek waren bij dit afscheid. De heer J. Loonen, voorzitter van de raad van toezicht, hield een toespraak en richtte daarbij lovende woorden tot de heer Asselberghs. Toen de heer Loo nen de scheidende voorzitter voldoen de had bewierookt, wilde hij een kost baar radiotoestel als afscheidsgeschenk aanbieden. Daarop stond de heer Asselberghs op, dankte voor de mooie woorden die tot hem waren gericht en zei toen tot grote verbazing van alle aanwezigen dat hij Advertentie iaat géén vlekken ne radicaal en snel (risse geur pertinent weigerde het cadeau aan te nemen. Hij motiveerde zijn weigering door een fel protest te laten horen te gen het beleid van de vlak naast hem aan de bestuurstafel zittende directeur van de zuivelfabriek, de heer A. de Kroon. In zijn betoog, dat iedereen met stomheid sloeg, schetste de heer Assel berghs hoe er jarenlang botsingen wa ren geweest en welke kwajongensach tigheden hij had ondervonden. Pogin gen om de verstandhouding te verbe taren waren op niets uitgelopen. De heer De Kroon had hem zelfs tot tweemaal toe als een kwajongen uit de fabriek weggejaagd. De heer Asselberghs zei dat hü niet werd -gekend in belangrijke aangele genheden als verbouwingen van de fa briek. „U moet niet menen dat dit even tjes met een' radiotoestel kan worden afgekocht," besloot hij zijn proteste rend dankwoord. Na nog iemand met wie hij nauw had samengewerkt het woord te hebben gegeven en hem te hebben bedankt, sloot de heer Assel berghs. die toen immers nog steeds voorzitter was. met een forse hamer slag de vergadering. Na de vergadering vertelde de heer Asselberghs dat hij 25 jaar voorzitter is geweest van de zuivelfabriek, die door zijn vader is opgericht. Die jaren moeten in twee delen worden gezien, zo zei hij, een helft stijgend en de an dere dalend. ,.Dat is allemaal te wijten aan de di recteur de heer A. de Kroon. Mijn fa milie noch ikzelf willen een cadeau in huis hebben van mensen die ons zo veel jaren verdriet hebben aangedaan. Ik voelde mij in mijn eer als voorzitter aangetast, zonder dat er door de topfi guren iets tegen werd ondernomen. In elk geval ben ik het nu geweest die de laatste slag heeft kunnen toebrengen." IN DE VOORDEUGE, ORANJE SPUITBUS (J buiter Eigen nieuwsdienst De Japanse premier keerde juist te rug van een plechtigheid ter ere van de benoeming van zijn opvolger, Haja- to Ikeda, tot leider van de conservatie ve partij. Door Ikeda's verkiezing tot voorzitter van de Japanse conservatie ven staat het nu wel vast dat hij No- boesoeke Kisji binnenkort als premier zal opvolgen. Ikeda is voorstander van een krachtige pro-westelijke politiek en als financieel expert van econo mische planning. BETER LEIDER Hoewel de conservatieven Japans leidende partij zijn, zal de linkse op positie hem stellig niet aanvaarden. De ze zien een nieuwe Kisji in hem, ook al is men ervan overtuigd dat Ikeda een beter leider zal zijn dan Kisji. Men neemt aan dat Ikeda in de komende dagen om een mandaat zal vragen voor de vorming van een nieuwe regering. Hajato Ikeda zei later dat hij het internationale prestige van en het ver trouwen in Japan zal herstellen. „Wij moeten een politiek volgen die het res pect zal afdwingen van de communisti sche landen. Wij moeten niet met ons laten sollen". De man die premier Kisji van Ja pan donderdag verwondde met dolksteken had het niet op het leven van zijn slachtoffer gemunt of was zeer onbedreven in het plegen van moordaanslagen. Hij trof Kisji in ieder geval met twee dolksteken in de benen. Met pijnlijk vertrokken gezicht werd Kisji (midden) na de steekpartij door twee van zijn naaste medewerkers weggedragen. MARSEILLE (Reuter), De 83-jari- ge Gaston Dominici, die in 1954 ter dood werd veroordeeld voor de moord op het Britse gezin Drummond, en wiens vonnis later werd gewijzigd in Levens lange -gevangenisstraf, is gistermorgen uit zijn Parijse gevangenis ontslagen. ZATERDAG 16 JULI I960 j radio i HILVERSUM I 402 M ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.30 V d jeugd; 8.50 Voor U en Uw gezin, lezing; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Fragm. uit progr. v. deze of vorig# week; 11.35 Kamermuz; middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 Orgelspel en zang; 13.00 Nws; 13.15 V d teenagers; 14.15 V d jeugd; 14.50 Mannenkoor; 15.05 Geen vaart, geen wél- vaart!, lezing; 15.20 Filharm ork en solist; 16.15 Boekbespr; 16.35 V d toeristen; 17.00 Jazzmuz; 17.30 Weekjourn. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Pianospel', 18.30 Lichte muz; 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing; 19.40 Christus, Zijn leerlingen en de men sen, lezing; 19.55 Deze week, lezing; VARA 20.00 Nws; 20.05 Lichte muz; 21.25 Soc. comm; 21.40 Cabaret; 22.05 Sportuitz; 22.30 Nws; 22.40 Zang met interviews; 23.10 Gram; 23.55—24.00 Nws. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Progr voor de oudere luisteraars; 11.00 V d zie ken; 11.45 Chansons. middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Gram; (Om 12.30—12.33 Land- en tuinb. meded); 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Pla- tennws; 13.30 Lichte muz; 13.50 V. d. jeugd, 14,00 Gemengd koor; 14.20 Kunstkron; 14.50 Gregoriaanse zang; 15.20 V d jeugd; 15.50 Metropole-ork en solist; 16.30 Lichte muz; 16,50 Sportact; 17.00 V d kind; avond 18.00 Lichte muz; 18.15 Journalistiek weekoverz; 18.25 Lichte muz; 18.50 Tour de France; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Memo- jandum; 19.30 Tour de France: 19.40 Licht baken. lezing; 19.50 Uitslag Bijstand III; 21.00 De Knipperbol, pol. praatje: 21.10 Ge- var. progr; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprekken; 23.55 —24.00 Nws. 1 televisie"! ROTTERDAM. Hedenmorgen is na een ziekbed van ongeveer twee maan den, op 53-jarige leeftijd de vice-presi dent van de rechtbank te Rotterdam, mr. C. W. de Visser, overleden. Mr. De Visser werd op 13 januari 1951 als rechter van de rechtbank te Rotterdam benoemd. Voordien was hij advocaat procureur in Den Haag en rechter- plaatsveryanger van de rechtbank te Haarlem. NEDERLAND NTS: 15.0015.25 Eurovisie: Paardenra ces op Ascot; 15.30 Eurovisie: Intern, ath- letiekkampioensch. voor amateurs; NCRV: 17.00—17.30 V d kind; NTS: 20.00 Journ en weeroverz. NCRV: 20.20 Spaans progr; 20.50 Cabaret; 21.25 Ballet; 21.45 Film; 22.10 Dagsluiting. DUITSLAND 15.30 TV-film; 16.00 Interl. wedstr. water polo •Duitsl.- USSR; 17.0018.20 Gevrar. progr. (Regionaal progr.: WDR: 14.00 Weekjourn; 18.45 NDR: Die Nordschau; WDR: Hier und Heute; 19.25 NDR: Tot ziens. Mitsuki: WDR: Vader is beste): 20.00 Nws; 20.20 Quizprogr; 21.35 Scotland Yard lost op. Daarna: Het woord voor de zondag. VLAAMS BELGIË 15.0015.25 Eurovisie: Paardenrennen te Ascot; 15.3016.00 Rep. Britse athletiek- kampioensch. te White City; 16.0017.00 Overn. Westd. TV: Rep. Waterpolowedstr. DuitslandRusland; 17.0018.30 V d jeugd. 19.00 Kathol, uitz.; 19.30 Nws; 19.45 De week in beeld; 20.15 TV-feuill.; 20.20 Film- rep. over Mexico: 20.30 Eurovisie: Tour de France; 20.40 TV-feuill.; 21.05 Amusements- nrogr; 21.50 Automobilistenkron; 22.20 Nws. FRANS BELGIË 19.30 Feuill.; 20.00 Journ; 20.30 Tour de France; 20.40 Le rallye des mille dangers; 21.05Gevar. progr; 21.55 Onbekend. Daar na: Journ. PARIJS (Reuter) In gezel schap van zijn vrouw en tal van ministers van jonge Afrikaanse lhnden die iid zijn van de Franse naai KronaVfn glkomenn^'/dê Gemeenschap, nam president de vrachtauto en was daarna begonnen te1 Gaulle gisteren op de Champs slingeren; zeker zeshonderd meterElySées de traditionele parade zwaaide de bus van links naar rechts J r over de weg. Een tweede vrachtauto- van do veêrticndG juli af. Dit chauffeur, die uit tegenovergestelde militair vertoon was omgeven door de gebruikelijke luister van richting kwam, kon een botsing ternau wernood voorkomen. Van de gewonde passagiers konden er 45 na ter plaatse te zijn verbonden per trein de reis van Montreux in Zwitser land naar Nederland voortzetten. De ernstig gewonde dame moest in het zie kenhuis van Bruchsal worden opgeno men. De meeste passagiers waren Apel- doorners. De bus was gecharterd door een Amsterdams reisbureau. BUSSUM De Nederlandse Televisie stichting heeft bet voornemen de in tocht van de deelnemers en deelneem sters aan de Niimeegse vierdaagse op de laatste dag, vrijdag 29 juli van ca. 15.00 tot 16.00 uur, evenals voorgaande jaren weer rechtstreeks via de televisie uit te zenden. deze Franse nationale feestdag die herinnert aan de bestorming van de Bastille. Het was de eer ste keer dat mevrouw de Gaulle haar man vergezelde op deze dag. De aanwezigheid van zoveel afgevaar digden van Afrikaanse landen die nau we banden met het moederland bleven onderhouden sinds zij zelfstandig werden, bevestigde de solidariteit die er tussen hen bestaat. Onder de 11.000 militairen die aan het defilè deelnamen waren er zeer velen uit Afrika. Rond 240 tanks rolden voorbij de offi ciële tribune van de Franse president en zijn gasten. Op een ervan stond Congo te lezen, de naam van de vroegere Franse kolonie van die naam. Ruim honderd vliegtuigen namen deel aan de luchtpara- de. Luide toejuichingen klonken op uit de menigte van zeker honderdduizend men sen toen generaal de Gaulle in een open auto over de Champs Elysees reed voor het begin van de parade. Bij het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe legde hij een grote krans. LANG FEEST Het feest van de veertiende juli was woensdagavond al begonnen met de be faamde bals in de open lucht op alle grote pleinen van de Franse hoofdstad. Gisteravond duurde de feestvreugde on verminderd voort en dat zal zo blijven tot zondagavond, want de Parijzenaars maken er maar een extra lang weekeinde van. De meeste kantoren zijn tot maan dag gesloten. IN ALGERIJE De feestvreugde in Algerije ter gele genheid van de Quartorze juillet werd gistermorgen verstoord door een ontplof fing van een handgranaat tijdens een militaire parade. Vier mensen verloren daarbij het leven. Er waren 60 gewonden. Duizend mensen werden door de Fran sen uit de interneringskampen in Algerije vrijgelaten op de nationale feestdag van gisteren. DEN HAAG. De douane zal aan de grens geen kentekenbewijzen meer in- j houden en ook geen zekerheidstelling voor een „verbouwde" bestelauto, de carrosseriewijzigingen in het buitenland zijn aangebracht. Dit heeft het ministerie van financiën meegedeeld aan de A.N.W.B., die er over had geklaagd dat mensen, die met een tot personenauto verbouwde bestel auto van een buitenlandse vakantie in Nederland terugkeren onverwacht belas ting moeten bijbetalen. Het ministerie heeft in zijn brief ech ter uitdrukkelijk gesteld, dat de nieuwe maatregel geen wijziging betekent van de wettelijke bepalingen inzake de ver bouwing van bestelwagens. Slecht bij de controle aan de grens zullen geen di recte maatregelen meer worden geno men. Eigen nieuwsdienst LOS ANGELES Senator John Kennedy is gisteren al hij de eerste stemming met een indrukwekkende meerderheid van stemmen door het Democratische partijcongres gekozen als kandidaat voor het presidentschap. Voor het eerst sedert 1928 gaan de Democraten weer met een katholiek als kandidaat de strijd met de Repu blikeinen om het presidentschap aan binden. Zou Kennedy alleen kijken naar de uit slag van 1928 toen werd de Democra tische kandidaat Al Smith verslagen om dat hij katholiek was dan kon hij zijn kansen als verkeken beschouwen. Hij kon echter trots terugzien op een triomf die hij behaalde ondanks krachtige tegen werking van drie van de machtigste fi guren in zijn partij Oud-president Harry Truman, die het partijcongres niet wenste bij te 0wonen omdat alles volgens hem doorgestoken kaart was, en die senator Stuart Syming ton als kandidaat wenste; Mevrouw Eleanor Roosevelt, die hem niet wijs en ervaren genoeg achtte en ijverde voor een derde kans voor Adlai Stevenson, de intellectueel die twee keer van Eisenhower verloof; Sam Rayburn, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, een in de po litiek vergrijsde takticus die senator Lyn don Johnson gekozen wenste te zien. Groot vooral ook was Kennedy's triomf omdat hij de kandidatuur uit het vuur sleepte in de wedijver met een van de meest doorgewinterde en geroutineerde politici in het Congres, Lyndon Johnson, de leider van de Democratische fractie in de Senaat. De uitslag van de verkiezing stond al voor het einde van de eerste stemming vast. Donderend gejuich steeg op in de ASSEN, (A.N.P.)— Hoezeer de be langstelling voor het bezit van een eigen woning toeneemt, blijkt uit de cijfers die een hierbij bemiddelend orgaan, de N.V. Bouwfonds Nederlandse gemeen ten. over het eerste halfjaar van I960 heeft verstrekt. In deze periode werden bij deze N.V. 3629 nieuwe spaarders in geschreven, tegen 2401 in de overeen komstige periode van het vorig jaar; een toeneming met vijftig procent dus. enorme congreszaal toen Kennedy's stemmentotaal het minimaal vereiste aan tal van 761 overschreed. Toen gingen de delegaties die nog moesten stemmen en zich eigenlijk voor een andere gegadigde naar de kandidatuur hadden uitgesproken overstag. Kennedy triomfeerde met 806 stemmen. Johnson kreeg 409. Symington bleef staan op 86. Stevenson kreeg er 7912. De overigen kregen samen 140%. De man die nu de Democraten naar een daverende verkiezingsoverwinning in no vember hoopt te voeren en in zijn vaan del de leuzen „Herovering van het initia tief in de internationale politiek op de Sowjetunie" en „Verhoging van de mili taire paraatheid" heeft geschreven, is de zoon van een diplomaat die in de span nende maanden voor de tweede wereld oorlog zijn grote bewondering voor Ne ville Chamberlain, de toenmalige Engelse premier, niet onder stoelen of banken stak. Die diplomaat. Joe Kennedy, deed als Amerikaans ambassadeur in Londen na het uitbreken van de tweede wereldoor log na het fiasco van de politiek van Chamberlain in München dus alle mo gelijke moeite om de Verenigde Staten buiten de oorlog te houden. Het heeft dan ook niemand verbaasd dat Kennedy sr. zich zoveel mogelijk af zijdig heeft gehouden van de zeer ener gieke campagne die al zijn vele kinderen voor John Kennedy hebben gevoerd in de afgelopen jaren. De voornaamste taak die het Demo cratische partijcongres gisteren nog restte was de verkiezing van een kandidaat voor het vice-presidentschap. Er waren twee mogelijkheden; of Kennedy gaf zijn voor keur voor een der gegadigden te kennen, of hij liet de keuze aan het partijcongres. Deed hij het eerste dan zou zijn wens waarschijnlijk gerespecteerd worden. Liet hij de congresgangers de keuze, dan ging het tussen Symington, senator Hubert Humphrey, gouverneur Freeman van Minnesota, en senator Henry Jackson. Het zag er gisteren naar uit dat Sy mington de hoogste ogen zou gooien. In het Haagse Gemeentemuseum is gistermiddag een tentoonstelling geopend van Duitse expressionisten. Een groot deel van de werken is afkomstig uit de nalatenschap, van Kirchner. Werk van andere leden van Die Brucke is daaraan toegevoegd. radio vandaag VRIJDAG Paulus, de kleine held van bos en veld kunt u vanavond om 19.00 horen op Hilversum I. Dezelfde zender biedt verder: om 19.10 Trio Ger van Leeuwen, Jaap Maarleveld en Ru van Veen in Het zingende hart om 20.20, Vara's vakantieprogramma om 21.10. Op Hilversum II moet u met een lan taarntje zoeken naar lichte kost en als u goed zoekt vindt u.... niets. Vervol gens schakelt u dan over op een der volgende buitenlandse zenders: Enge land Home Service met gegarandeerd een gevarieerd programma van 20.35 af, Ligth programm met plezierige variëteit van 20.00 af. Twee Holland-Festival-uitzendin- gen bevat het muziekprogramma voor vandaag. Allereerst hoort u om tien voor drie (Hilv. 1de beiaardier Frans Vos uit Mol in België, die het Raadhuiscarillon te Hilversum be speelt als bijdrage aan het Interna tionaal Beiaard-Concours, dat in deze stad plaats heeft. Een opname van de uitvoering van Bachs Hohe Messe, vorige maand in de Grote Kerk te Haarden door het Koor van de Nederlandse Bach- vereniging, het Concertgebouwor kest en solisten uitgevoerd, wordt vanavond om tien voor acht over HHuersum 2 uitgezonden. Het geheel staat onder leiding van dr, Anthon uan der Horst. televisie vandaag VRIJDAG. De Avro zendt vana vond na mr. Hiltermann een program ma van Jan Brusse uit in de reeks De zeven werken. Om 20.45 ziet u de Franse zieken verzorgen op die type rende Brusse-manier. Om 21.00 een pro gramma over de marine en om 21.30 de laatste Perry Como Show van dit seizoen. Vlaanderen geeft om 20.00 het filmprogramma Premiere, om 20.30 Tour de France en om 20.40 het oor spronkelijke TV-spel De blijde begra ving van Klakke Verdoest, een in sap pige taal gestelde komedie. Frans België brengt u na de Tour de France om 20.45 een opera comique van Gounod: Dokter tegen wil en dank, die in Aix en Provence wordt opge voerd. Duitsland: 20.20, De firma Hessel- bach, 21.05 nieuwe bewerking van re portages over Israël. Tour-radio-tv Tour de France VRIJDAG: radio: Hilversum I na 16.00, om 18,25 en om 21.00; televisie: Nederland na de Perry Como Show; Vlaanderen: 20.30. (Advertentiën) JOHN KENNEDY Triomf voor de dynamiek van de jeugd 1 1 ■uULlri' ■1 IHfl H Vin 'bi Jh Mill decustez LE VIN DU SIÈCLE op de van 12 tot 21 augustus 1960 te C0LMAR Hoofdstad der Elzasser wijnstreek en belangrijk touristisch centrum Tijdens de Beurs artistieke en folkloristische dag- en avondvoorstellingen

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7