Dictatoriaal bewind van een inkoopcombinatie VERNIEUWING BRUG BIJ RETRANCHEMENT Nieuwe woningwetwoningen aan vorige serie gelijk Nog geen vergunning van polder Walcheren Kampeerterrein krijgt „chemische toiletten" Radiomuziek Taboe,. Vrijdag 15 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Staatsrechtelijk onjuist? Terneuzense huisvrouwen hebben klachten over melkprodukten AFRASTERING DUINEN KWAM TER SPRAKE Variatie werd voor Hoek te duur MULO-EXAMENS Chr. plattelandsvrouwen op „zomerreces" Bouw polderhuis Bulldozers voor Pax99 nog niet in actie OP SCIIOUWENDUIVELAND Bevorderingen aan Prof. Zeemanlyceum Contactdag Goese hervormde scholen C.B.T.B. -ers spraken over statutenwijziging Zangconcours te Kruidingen REUZEPADDESTOELEN Geen grote pension tehuizen voor bejaarden meer W.Z.C. na zege op Raket op weg naar kampioenschap Raadsagenda Goes Aantal gokspelen opvallend groot Oriënteringsrit in Zeeuwsch-Vlaanderen Renault-expositie in Goes Val van bouwstelling Eerste spa in grond voor kleuterschool ProtestantS'Christelijk ttET mag bekend worden veronder- steld, dat de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen het op 21 juli jl. heeft moeten afleggen tegenover de Eerste Kamer. Met 28 tegen 17 stemmen heeft de Eerste Kamer het ontwerp archief wet verworpen. De aanleiding voor deze verwer ping lag niet direct in de regeling voor de bewuste materie. Men was er van overtuigd, dat de belangen van een goede behartiging van het Ne derlands archiefwezen zouden zijn ge diend met de voorgestelde regeling in het algemeen. De Eerste Kamer heeft ten slotte het ontwerp afgestemd omdat dit ontwerp aan de overheid het recht toekende afgedwaalde archiefbeschei den bij de overheid te doen terugke ren, desnoods met dwangmaatrege len zonder dat daartegenover een schadevergoedingsregeling was opge nomen. Wij hebben enkele weken geleden als onze mening gegeven, dat met name de juristen in de Eerste Kamer deze kwestie sterk hadden overtrok ken. Wij betreurden dit, omdat een zo dringend nodige regeling met be trekking tot het archiefwezen nu ach terwege bleef. - Op 10 juli enkele weken na de verwerping heeft de Staatssecreta ris een nieuw ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Een ontwerp, dat geheel gelijkluidend is aan zijn ver worpen voorganger, met uitzondering echter van de twee artikelen, die voor de Eerste Kamer aanleiding waren geweest het ontwerp niet te aan vaarden. In afwachting zo schrijft de Staatssecretaris van een nadere wettelijke regeling met betrekking tot de afgedwaalde archiefbeschei den, die door hem noodzakelijk wordt geacht. Deze zo op het eerste gezicht vlotte verwerking van het conflict tussen de Staatssecretaris en de Eerste Kamer werpt naar onze mening een belangrijke vraag op. Deze vraag nl.: is staatsrechtelijk bezien het beleid van de Staatssecre taris juist te achten? De Tweede Kamer heeft het recht van amendement. Dat wil zeggen dat deze Kamer een actief aandeel heeft in de inhoudsvorming van een wet. Zij kan in een ontwerp, dat van re geringszijde ter tafel komt, wijzigin gen aanbrengen. Dank zij dit recht de praktijk laat dit duidelijk en veelvuldig zien kan de Tweede Kamer een wets ontwerp uiteindelijk in aanmerkelijk gewijzigde vorm doen aannemen. De Eerste Kamer daarentegen bezit dit uitermate belangrijke recht niet. Zij bezit niet het recht te beoordelen of belangrijke onderdelen al dan niet aanvaardbaar zijn. Zij heeft de taak de wetsontwerpen alleen in hun ge heel te beoordelen. De Eerste Kamer heeft in de loop der historie wel eens geprobeerd in feite het recht van amendement ter beschikking te verkrijgen door er bij de minister op aan te dringen in en kele gevallen een „novelle" (een wij ziging van het ontwerp) in te die nen, doch een dergelijk verkapt recht van amendement is nimmer gerealiseerd. 9ft Het nieuwe ontwerp archiefwet is staatsrechtelijk gezien welhaast voor de Tweede Kamer onverteerbaar. De Eerste Kamer immers was over tuigd van de noodzaak van een ar chiefwet, maar had tegen twoe arti kelen overwegende bezwaren. De re gering komt thans met een nieuw ont werp, waarin de artikelen zijn weg gelaten, zonder dat een nadere rege ling dienaangaande wordt opgeno men. De regering accepteert zodoende in feite een recht van amendement van de Eerste Kamer. Dat is een weg, die voor de Tweede Kamer maar heel moeilijk te volgen zal zijn, naar het ons voorkomt. TERNEUZEN. Het is be kend dat Terneuzen een eigen melkstrijd heeft. De verschillen de kwesties hebben de laatste dagen weer scherpe kanten ge kregen. De melksanering op zichzelf mosht dan niet tot volle tevre denheid van de Terneuzense huismoeders zijn verlopen, thane hebben de klachten over enkele zuivelprodukten die ze nu ver plicht zijn te kopen, tot duidelij ke ontevredenheid geleid. Men spreekt in dit verband zelfs van een dictatoriaal bewind van de inkoopcombinatie CMMC. In februari 1959 ging de inkoopcom binatie CMMC te Terneuzen, die haar waren betrok van ,,De Eensgezindheid" te IJzendijke, een contract aan met ,,De Combinatie" te Rotterdam. De oorzaak van dit samenwerken moet worden toegeschreven aan zakelijke mo tieven van enkele bestuursleden van de CMMC. Aan de slijters te Terneuzen, en ook aan de boeren in de kanaalzone, werden evenwel toezeggingen gedaan die beslist niet zijn nagekomen. Verschillende slij ters en boeren zouden dan ook graag uittreden, maar worden verhinderd door de financiële consequenties die dit met zich brengt. Aan de boeren werd destijds gezegd dat ze in geval v&n aansluiting bij de combinatie van de CMC een in het westen van het land bestaande organi satie ook de daar geldende prijzen zouden ontvangen. De vervoerskosten die er bovenop kwamen werden echter wijselijk ver zwegen. Later bleek dat deze ten laste van de boeren kwamen. Men kreeg netto dus minder dan bij de melkfabriek te IJzendijke, hetgeen aldus het bestuur van „De Eensge zindheid" duidelijk een valse voor spiegeling was. Tijdens een vergadering die toen werd gehouden kwam overigens een telegram binnen van het bestuur van de CMC, waarin tegen de consequenties van de vrachtprijs werd gewaarschuwd. De voorzitter van de CMMC heeft dit telegram echter verzwegen en het niet op de betreffende vergadering er sprake gebracht. Nu zijn „De Eensgezindheid" en de roomboterfabriek te Aardenburg inmid dels gefucioneerd, terwijl ook goede verhoudingen bestaan met de zuster- fabriek te Kloosterzande. De kwestie van de saneringen heeft al de aandacht van de minister gehad en verwacht kan worden dat de betref fende wet nog uitgebreide veranderingen zal ondergaan. Maar voorzover er thans reeds wette lijke bepalingen zijn, kan men opmerken dat deze in Terneuzen met de voeten worden getreden. Wettelijk moet de consument nl. de keuze hebben tussen drie melkslijters. Hiervan is in Terneuzen nooit sprake geweest. De saneringswet stelt voorts, dat er een keer per maand, vergaderd moet worden om controle uit te kunnen oefenen op de grootte der wijken. Ook dit is in Terneuzen nooit ge beurd. Niet ten onrechte spreekt men dan ook van een dictatoriaal bewind. Maar bovendien is men niet vrij de artikelen van de gewenste fabriek te betrekken. Door het bestuur van „De Eensgezind heid" werd twee maanden geleden zowel per aangetekend schrijven als mondeling aanvragen gedaan om tot de sanerings- VRIJE VAN SLVIS IN VERGADERING OOSTBURG. De algemene verga dering van het waterschap Het Vrije van Sluis besloot in haar vergadering van gistermiddag de houten noodbrug over het afwateringskanaal te retran chement, nabij het grenskantoor te ver vangen door een definitieve brug. Hier toe werd een bedrag van 45.000 gulden gevoteerd. In zijn openingswoord gaf dijkgraaf J. B. Becu, een overzicht van het wegenverbeteringsprogramma in 1960, waarvan een gedeelte in eigen beheer werd uitgevoerd. Het resterende deel werd aanbesteed voor -een totaalbedrag van 478,970. Voorts deelde de dijkgraaf mee, dat het, gezien -de spanningen op de arbeids markt, moeilijk zal zijn, toestemming te krijgen voor grotere werken in d.a.c.w.- verband. Uitvoerig besprak hij ook de maat regelen, die het waterschap heeft moe ten nemen om de duinen te Cadzand voor verder beschadiging te behoeden. Vooral nabij hotel Faas was de situatie kritiek geworden. In nauwe samenwerking met Cad zand en Retranchement werd het recreatieplan opgesteld. De dijkgraaf stipte aan dat bepaalde afrasteringen aangebracht moesten worden met het oog op de badgasten. Spreker stond verder stil bij de bijdragenwet voor de waterschappen in het kader van de Deltawèrkekn. Hij noemde de situatie in dit verband overigens niet ongunstig. Bij het jaarverslag merkte de heer Becu op dat de voorbereidingen voor de ver zwaring van het dijkvak Breskens Hoofdplaat in studie werden genomen. Aan de zeewering te Breskens werden 45 ton bazaltstenen verwerkt. Tijdens verschillende vergadering1/^ werd reeds aangedrongen op een ver betering van het parcours, dat bekend hied geniet door de wielerronde van Eede. Thans heeft het sportcomité te Eede zich tot de algemene vergadering ge richt met het verzoek het parcours te verbeteren vanaf de Hezelingerweg tot aan de Dorpsstraat te Eede. De kosten zouden 3350 bedragen maar het sport comité zegde toe 25 procent van deze kosten te willen dragen. Voor zoveel aandrang zwichtte de ver- HOEK. In besloten zitting heeft de raad van Hoek gisteren ruim een uur vergaderd over de bouw van zes woningwetwonin-: gen. Deze besloten vergadering werd bijgewoond door de dl- j recteur van de centrale dienst, de heer C. Roelands uit Terneu zen. Na de 'opening van de vergadering zei de burgemeester dat de aanbesteding van deze woningen ver boven de ra ming was gebleven. Zelfs met bezuini gingen zal men de vastgestelde curve- prijs niet kunnen betalen. Thans heeft de gemeente een aanbod gekregen om de nieuw te bouwen wo ningen volkomen gelijk te maken aan de zes woningen die thans reeds ge bouwd worden. De raad besloot op dit redelijk aan- bod in te gaan. B. en W. werden voorts gemachtigd grond te verkopen aan de heer Rouw te Terneuzen voor de bouw t van woningen. De huren van de woningen aan de Prinses Beatrixstraat werden vastgc- steld op 12.95 per week. Dit bedrag viel de raad tegen, er was gerekend op een huurprijs van 10,35 De minis ter stelde evenwel vast dat ook voor deze woningen de huurverhoging zal gelden. Uitvoering werd voorts van gedachten gewisseld over de vestiging van een kippenfokkerij in de kom van de ge meente. Tot een oplossing kwam men evenwel niet. regeling te worden toegelaten. Door een bepaalde constructie kan de fabriek nl. ook als slijter optreden. De aanvragen zijn evenwel met een veelbetekenend stilzwijgen beantwoord. Nu in Zeeuws-Vlaanderen alles in het werk wordt gesteld om industrieën aan te trekken is het wel zeer verwonderlijk, dat een hier gevestigde industrie ronduit wordt geboycot. Het is niet alleen in het belang van de hier werkende arbeiders maar ook van de boerenstand, dat men zuivelpro dukten uit eigen streek kan krijgen. Dat de strijd met open vizier werd ge streden, blykt ook hieruit dat de CMMC, vóór zij brak met de Zeeuwsvlaamse zuivelfabriek, grote hoeveelheden zuivel- produukten van „De Eensgezindheid' inkocht. Een paar maanden na de breuk wer den deze produkten pas gesleten, met het ongehoorde gevolg dat het klachtep regende. Bij melk is nl. de c leveringsdatum moeilqk te controleren, maar bij te lange opslag streedt een scherpe dalingf van de kwaliteit op. Het regende derhalve klachten, maar men kan niet aan de indruk ontkomen dat hier willens en wetens werd ge handeld. GOES. Voor het mulo-diploma slaagden gisteren voor diploma A. B. Krijger, H. N. van Santé, J. J. Verburg, S. A. Bartelse uit Goes, D. M. S. van Loenhout, Kwadendamme, M. Nijsse, Baarland, J. D. Ruissen, Wemel- dinge, N. F. de Ro, W. F. Verhulst, Kapellé, J. en E. de Waal, Bruinisse, S. A. Sohilait, B. M. de Bree, E .van Zweeden, P. W. C. Lok, J. C. Cornelis, J. Boelhouder, Vlissingen, A. de Voogd, Oostkapelle, G. M. van Waveren, Haam stede, J. Joosse, Arnemuiden, J. E. Koppejan, Zoutelande, V. Oosthoek, Westkapelle, A. J Padmos (m), Re- nesse, J. W. F. van Dijk, Oosterland, E. G. Bakker (m> A. Cijvat (m) Kou- dekerke E. H. Barentsen (m), M. J. G. Edelman, Souburg, D. S. de Bokx (m), Terneuzen, M. F. Tazelaar, IJzendijke, K. Harmsen, L. J. Hollemans, Oost burg, S. Dieleman (m), Aardenburg, S. P. v. d. Ameele (m), Middelburg. Er werden geen b-kandidaten geëxami neerd. Drie kandidaten werden afgewe zen. Met aanduiding m is geslaagd voor middenstandsdiploma. De collecte voor de chr. blindenhulp ,,De fakkels bijeen" bracht in Waarde 49,47 op. GOES. De leden van de afdeling Zuid-Beveland van de Christelijke plat telandsvrouwenbond zijn „op zomerre ces". Gisteren zijn zij voor de laatste maal vqor de vakantie bijeen geweest. Na het openingswoord van de presiden te. mevr. P. C. op 't Hof-Frederikse bracht mevr. de Regt-Dekker uit Bieze- linge verslag uit over de reis naar de Floriade. De hoofdmoot van deze vergadering was de bijzonder interessante causerie van mej. A. Zegers uit Rotterdam over het onderwerp: „Christus' opdracht en onze uitwerking daarvan". Mej. Zegers is sociaal werkster in Rotterdam. Na de pauze volgde een geanimeerde gedach- tenwisseling. Ten slotte vertelde mevr. Van der Maas-Kepiro uit Biezelinge over haar werk als tolk voor de Honga ren, die na de opstand in 1956 naar ons land kwamen. En-passant hield zij nog een onderhoudend praatje over tiaar verblijf in Hongarije. De volgende ver gadering wordt op 6 september gehou den. In deze maand gaan de dames ook op stap voor de najaarsreis. WESTKAPELLE. Op het terrein aan de Zuidstraat is men met de graaf werkzaamheden voor de bouw van het nieuwe polderhuis begonnen. Er is o.m. een dragline ingezet om het terrein te egaliseren. WESTKAPELLE. De pogingen om de Groningse kustvaarder „Pax", die sinds maandag muurvast zit, op het strand met behulp van sleepboten ,en bergingsvaartuigen vlot te slepen zijn voorlopig gestaakt. De ,,Pax" is bij springtij op het strand gezet, zodat nu bij ieder hoogtij de waterstand lager is dan maandag. Zou men het schip met geweld uit het zand willen sleuren dan zou de bodem van de coaster ernstig worden beschadigd. De beide slepers „Scaldis" uit Vlissin gen en de „Burgemeester van Damme" uit Zeebrugge zijn inmiddels weer aan de steiger in Vlissingen gemeerd. Het bergingsvaartuig „Bruinvis" van Van der Tak trachtte donderdagmiddag te vergeefs nog de verloren sleeptros op te vissen. VERGUNNING Voorlopig zullen de sleepboten dus weinig kunnen uitrichten en moeten wachten tot de zevende of achtste au gustus wanneer het opnieuw springtij is. Gisteren zóu begonnen worden met het graven van een vaargeul voor de „Pax" met behulp van bulldozers en HAAMSTEDE. Op het kam peerterrein van n.v. „De Duinhoeve" te Haamstede is gisteren een aanvang gemaakt met de bouw van een geheel unieke serie toiletten. Schouwen- Duiveland heeft hiermee' de pri meur wat betreft de toepassing van zogenaamd chemische toi letten op kamperterreinen. Tot nu toe is dit systeem toegepast gadering. Met algemene stemmen be sloot men deze verbetering zo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Bij de rondvraag namWe heer M. J. Verbrugge het woord. De heer Verbrug- ge meende dat men wel de duingebie den op een andere manier had kunnen afzetten. In elk geval op zo'n manier dat minder weerstanden zouden zijn op gewekt. Bovendien meende de heer Ver- brugge, dat het dagelijks bestuur voor deze verstrekkende maatregelen wel machtiging van de algemene vergade ring had kunnen vragen. De dijkgraaf antwoordde evenwel dat de genoemde maatregelen in een vorige vergadering reeds werden aangekon digd. Op plaatsen waar de zeewering ge vaar liep door handelingen van bad gasten werd zoals bekend prikkel draad aangebracht. Dit gebeurde ook op plaatsen waar de badgasten al ver schillende malen de helmaanplant ver- nie dlhebben. Aan het eind van de vergade ring werd met twee bussen een excursie gemaakt door het ge bied van het waterschap. Verschillende objecten die mo menteel in uitvoering zijn wer den aan een inspectie onderwor pen. Advertentie ZIERIKZEE. Aan het Professor-Zee manlyceum zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse: R Anker, P J Bom, W P Bos, E van Duivendijk, A J Felius, J A Gaander- se, K M Geluk, L J Hart, J S J Holm, G Jansen, M G Kik, H Kloet, N Schilperoord, K J van der Slikke, T A H C van der Slik- ke, J W F Smallegange, M Tuinman, M A Viergever, W van der Weele, N A van Wijk, J B Elzerman, C J Fiere, J L Hendrikse, J van den Heuvel, P L van der Hulle, R A Huneman, F M Kosten, W Koster, J C Mol, C J Moonen, C B de Regt, AMP van der Schelde, G M Tieleman. Niet bevorderd 12 leerlingen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: J S N Boot, J M Braber, W G Doornenbal, J J van Felius A N van der Have, J L Kuyper, G Mol, C Plaating, D H van Rhee, J L Schoof, L A Schoof, P J Schrier, C J Smits, J P P Stenger, C J Struijk, M J Tangeman, M D van Weele. P W Zoeter, G A Anker. H J Broekema. J H van Eldik, E A Franke, C J Geluk, J H Hansma, H J Hillebrand, J J van der Kloot. M P van Lent, A Rosink, J G Rosink, W K Schot, A C van Vloten, W J de Vos, J H Wieringa. P Zappeij. Niet bevorderd 8 leerlingen. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse h.b.s. L Braber, J Bruin, C van Eldik, D M Hart. R P Hogerheijde, WAK Laurense, L B Lievense, J W Renshof, A M Sehikker, M R van Stappen, L M van de Velde, M Vij verberg, P L van der Weijde, M P D van Wijk. Niet bevorderd 2 leerlingen. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse gymnasium P H C Dogger. WAD Keuning, W H Klaassen, F W van Vloten. Bevorderd van klasse A4 naar klasse A5 h.b.s.: F Kik, M de Rijke, C E Tieleman, J van der Valk, J M de Vrieze, T Wester hof, C H P Wurth. Niet bevorderd 2 leerlingen. Bevorderd vanklasse B4 naar klasse B5 h.b.s.: B F J Bouman, A A Doornenbal, J van Dijke, J P Goedegebuure, R Keizer, P Kik, J J C Koopman, M F Kosten, A C M T Plaum, P F Vis. Niet bevorderd 7 leerlingen. Bevorderd" van de 4e naar de 5e klasse gymnasium: E H Broekema, H Heringa, H U Heringa. Bevorderd van klasse AV naar klasseAVI gymnasium: J J Hagesteijn en M M T Raap. Bevorderd van klasse BV naar klasse BVI gymnasium H H Hage. Scheepvaart Vlissingen Aangekomen 13-7: Noor Hadrian, Lib North Page, Ned Henja, Ned Progress. Sp San Jo se, Ned Paloma. 14-7: Ned Marguerite, It Gabbanio. Vertrokken 13-7: Am Galloway, Ned Dinkelstroom, Ned Jonet, Ned Henja, Lib North Page. 14-7: Sp San Jose Obrero, I Ned Marguerite. Gepass. naar Antwerpen I (Ned schepen) 13-7: Santa Margarita, Ridder kerk, Giessenkerk, Heiloo. 14-7: Nassauha- ven, Metropole, Nisse, Leuvekerk, Schippers- gracht, Rien Teekman, Patria, Michel Swen- den, Reta, Edystone, Merwestad. Gepass. naar zee (Ned schepen) 13-7: Riouw, Castor. 14-7: Grootekerk, Port Talbot. Op de rijksweg by Kapelle vond gister- middag een ongeval plaats dat ogenschijn lijk nogal rigoureus verlopen was, maar by nader inzien mee bleek te vallen. Eindre sultaat was in elk geval dat een Goese volkswagen de sloot inkantelde. Vanuit de richting Kapelle naderde een personenauto, bestuurd door de hefer L. uit Hoedekenskerke, de rijksweg. Vermoe delijk is de heer L. zo ver de rijksweg op gereden, dat de heer U. nat Goes, dje in de volkswagen reed, meende dat de wagen over zou steken. De uitwijkmanoeuvre van de beer U. bad echter onverwachte gevolgen. De wa gen kwam te ver in de berm en kantelde de sloot iu. De heer H. schrik vrij. kw am niet de Burgemeester v. d. Bos deed zijn „kandidaats" SINT ANNALAND. Te Utrecht slaagde voor 'het kandidaatsexamen in de rechtswetenschappen burgemeester J. van den Bos. GOES. Traditiegetrouw organiseren de Prinses Beat-rixschool, hervormde school voor g.l.o. en v.g.l.o. en de Prin ses Ireneschool, eveneens een hervorm de school, elk jaar een kontaktdag en tentoonstelling. Gisteren was het dan weer zo ver, dat de ouders met ge rechtvaardigde trots het werk van hun kinderen konden bekijken. En de \ouders hebben deze kans niet voorbij laten gaan. In groten getale togen zij naar beide scholen. Ongetwijfeld keken zij met de grootste bewondering naar de vaak prachtige „kunststukken" van de leerlingen. Het was ook de moeite waard. De verschillende klassen van de Ireneschool hadden zelfs speciale ob jecten onder handen genomen. De ou ders moeten beslist totde conclusie zijn gekomen, dat de „meesters" met hun kinderen veel weten te bereiken. En vanzelfsprekend was er volop gele genheid voor de ouders om met het onderwijzend personeel te spreken. ZAAMSLAG. 'In 'hotel Veke hield de afdeling oost Zeeuwsch-Vla anderen van de C.B.T.B. de jaarvergadering. In zijn openingswoord besprak de voorzitter, de heer P. van Hoeve, de verhouding in dustrie en landbouw. „Wij vragen ons. af waarom de grote industriëlen zo tegen uitbreiding van landbouwgronden zijn" aldus de heer van Hoeve, die voorts de woorden van de oud-minister van land bouw, dr. S. L. Mansholt aanhaalde die als voorzitter van de Europese commis sie een felle aanval deed op de meel fabrikanten. Dr. Mansholt zeide o.m. dat de ontwikkeling buiten de landbouw sneller gaat dan op het platteland. Na dit openingswoord werd een uitge breide agenda afgewerkt. De secretaris en penningmeester konden in hun jaar verslagen gunstige geluiden laten horen. Na de pauze kwam de statutenwijziging aan de orde, die goedgekeurd werd. De heren H. de Jonge, en K. de Koeyer en L. de Regt werden in het bestuur herko zen. KRUININGEN. Zaterdag wordt op de markt een federatief zangconcours gehouden, georganiseerd door de Neder landse zangersbond. Om elf uur 's och tends vindt een ontvangst plaats, door het gemeentebestuur, waarna om half twaalf het concours begint. Om zeven uur zaterdagavond volgt de bekendma king der prijzen. in vliegtuigen, in caravans, en... onder de grond, n.l. bij de Staatsmijnen in Limburg. Het voordeel van deze sanitairs is dat er geen watercloset en rio lering nodig zijn daar de faeca- liën door toevoeging van een be paalde chemische stof tw. Raka- san gemengd met water opgelost worden en er dan slechts een bepaalde hoeveelheid compost achterblijft. De heer S. J. Korteweg, eigenaar van de camping had al geruime tijd naar een oplossing gezocht om toiletten mo- blel te I"aken zodat deze indien nodig gemakkelijk verplaatst zouden kunnen worden. Het komt nogal eens voor dat de gasten hun tenten op een grote af- stand^ van de toiletten hebben opgezet. De nieuwe installaties voldoen aan al- te voorwaarden. Het chemische produkt heeft een frisse aangename reuk en neeft een afstotende werking op vliegen en andere insecten. Er zullen 3 batte- rijen van 8 op het kampeerterrein wor den gebouwd. De heer Korteweg is verder nog van plan paddestoelvormige gebouwties verspreid over het terrein, te laten plaatsen. Het is de bedoeling onderko mens met een soort overkapping te ma ken zodat de kampeerders bij slecht weer hier een toevlucht kunnen zoeken! Ook zuuen de gasten gezamenlijk een kopje thee e.d. kunnen gaan drinken of er een feestje kunnen organiseren De eigenaar van „De Duinhoeve" is van mening dat deze gebouwtjes in feite een geheel nieuwe vorm van kamp- kantmes de gemeenschapszin van de {kampeerders zullen bevorderen. Een echte kantine zal nooit op ,,De Duinhoeve" verrijzen omdat deze het geheel eigen karakter van het kampeerterrein, dat in het bijzonder het brengen van rust beoogt, zou verstoren*. In dit verband wees de heer Korte weg erop dat radiomuziek taboe is op Duinhoeve" en derhalve ten strengste verboden is. draglines. De kustvaarder ligt even wel op strand, dat eigendom is van de polder Walcheren. Er is dus een vergunning nodig om het exclusieve karwei te kunnen uitvoeren. Van de zijde van het bergingsbedrijf werd ons meegedeeld, dat bij de polder Walcheren inderdaad een vergunning is aangevraagd. Dat de bulldozers gisteren niet werden ingezet kwam doordat de polder Walcheren nog geen beslissing over de aanvraag had genomen. Wordt de vergunning verleend, dan behoeft niet worden gewacht met de bergingspo gingen tot 7 of 8 augustus. Voor alle zekerheid werd er donderdag reeds ma teriaal, zoals ankers en kettingen, aan gevoerd uit Rotterdam. Gisteren hebben de vertegenwoórdi- gers van de rederij, de verzekering en het bergingsbedrijf besprekingen ge voerd over de vraag welke maatregelen genomen moeten worden om de „Pax" zo spoedig mogelijk in diep water te krijgen. NIEUWTJE ERAF Inmiddels heeft de bemanning van de kustvaarder het zich op het schip ge makkelijk gemaakt. De kapitein is weer in gezelschap van zijn vrouw. Voor de badgasten is althans op dit moment het nieuwtje van de stranding eraf. Vanuit de verte biedt de coaster de aanblik van een enigzins uit de toon vallend strandhuisje, waarvan het interieur evenwel een behaaglijke sfeer ademt. MIDDELBURG. De Stichting Ver. pleeg- en Rusthuizen voor Midden-Zee land zal in de toekomst geen grote pen sion-tehuizen voor bejaarden meer bou wen. De behoefte hiervoor acht zij te weinig aanwezig. Wel zal het streven zijn de ouden van dagen in aparte woningen of flats onder te brengen, omdat de kosten hiervan en de verzorging, welke de bejaarden daar in zullen genieten, aanzienlijk minder zijn dan in grote tehuizen als Ter Mantelinge" in Oostkapelle. Definitieve plannen in die richting heeft de Stich ting echter (nog) niet. WOERDEN. Door een verdiende overwinning op Raket (5—2) zijn de kansen van W.Z.C. gestegen. Een gelijk spel volgende week en de W.Z.C.-ers kunnen zich kampioen noemen. W.Z.C. was sterker en vocht veel har der voor de overwinning. Het spel was nog maar een halve minuut oud toen Lok met een mooi schot W.Z.C. aan de leiding hielp, maar deze voorsprong was Xan ^orte duur. Een dekkingsfout m de Raket-achterhoede zorgde er voor dat Van Kempen vrij op het doel af kon gaan: 21. Tegen het einde van de eerste helft zorgde P. de Oudste voor het derde doelpunt. In de tweede helft scoorde Raket het eerst, maar W.Z.C. liet zich niet uit het veld slaan en met nog twee doelpunten (van Jaap Hogendoorn en Van Kempen) werd de voorsprong veilig gesteld Het tweede team bracht het er niet zo best af. Het leed een 47 nederlaag te gen Het IJ 3. De dames deden voor het eerste he renteam niet onder, want zij wonnen met 41 van De Vechtstreek-dames. GOES. De gemeenteraad komt woensdag a.s. des avonds om acht uur m openbare vergadering bijeen De agenda vermeldt o.m. voorstellen tot aankoop van het pand Adolf van Wes- terwijkbuurt 12 tot het verlenen van de 3aSere school op geref. grondslag voor de aanschaf van o ---czcznoujictj. van wii'.pn hulpmiddelen tot het verlenen voor het van gemeen tewege treffen van voorzieningen in verband met het fruitcorso-1960, tot het vnn v7ah .aanvuRentie kredieten voor het havenindustrieterrein en in dustrieterrein zuidwest eerste fase, tot net garanderen van een door de machi- nefabriek A. v. d. Linden N.V. te Rot terdam aan te gane geldlening. Voorts zullen de voorstellen met betrekking tot de grenswijziging met Kloetinge wor den besproken. VLISSINGEN. In aansluiting op de feestweek van -de Kon, Harmonie „Ons Genoegen start maandag 18 juli a.s. weer de Vlissingse kermisweek. De spullen worden evenals in voor.gaan- de jaren opgeslagen op de Zeilmarkt, Nieuwe Dijk en op een gedeelte van het •■Bellamy-park. Hoewel men 'ook ditmaal een keuze zal kunnen maken uit een verscheidenheid aan attracties is het aantal „gokspelen" -opvallend. TERNEUZEN. - De Z.E.V.A.C. or ganiseerde in samenwerking met de Ro de Kruis afdeling West Zeeuwsch Vlaan deren een orienteringsrit. die een groot succes is geworden; 42 deelnemers, on der wie vele .badgasten gingen van start. Dat deze orientatierit niet alleen een Zeeuwsche aangelegenheid was bleek wel uit het ieit dat er o.a. deelnemers waren uit Deventer, Oosterwijk, Zeist en Steenwijk. De niet gemakkelijke rit begon op het Ledelplein te Oostburg en eindigde voor hotel Beun te Groede waar notaris J. Mijs, voorzitter van het gewestelijke Rode Kruis de prijzen uit reikte. Twaalf deelnemers kwamen meer dan een uur te laat binnen en konden met geclasseerd worden. De priiswin- naars_ waren: 1. Dhr. en mevr. Verstrae- te. IJzendijke, 41 str. pnt.: 2. W. Kra mer en P. Casteleijn. Zuidzande, 49 str. pnt.3. zuster De Jonge en mevr. De Groot, Cadzand, 55 str. pnt.4. de he ren Drent en De Dreu, Oostburg. 57 str pnt.; 5. A van Sabben, Middelburg, 59 u,r'-P=n: r' en me". Rose, Oost burg, 59 str. pnt.; 7. I. de Bruijne. Cad- zand' 6' s'r-.pnt.; 8. R. Arnoldi en mej. de Jong, Vlissingen, 85 str. pnt 9 P Ouweneel en van der Linde. Oostbihg.' 94 str pnt; 10. gebroeders van den Vij ver, Biervliet, 96 str.pnt. rrnrc r j i ZJJn dankw°°rd betrok hij in het - j In de "Korenbeurs" orga- bijzonder burgemeester J. C W Joh- iseert do t j S5, de gemeentesecretaris de heer Hack de architect, de heer C. Klap uit Waarde en ds. C. den Engelse. De kinderen zorgden voor een lied dat speciaal voor deze gelegenheid was ge- maakt. o lafrRAINASSE' "T,0® 69"ial''ge metse laar A. A. van Oeveren had het onge luk van een stelling te vallen, toen hii bezig was een gevel opnieuw te voegen Hoewel hij nog geen twee meter hoog stond kwam hij zo ongelukkig terecht dat.hij een arm brak en met een sche- delbasisfractuur in het ziekenhuis te Zienkzee moest worden opgenomen. RILLAND. De eerste spade voor de nieuwe vier-klassige Her vormde kleuterschool ging gis teren in de grond en uiteraard heeft men aan deze gebeurtenis een feestelijk tintje gegeven. De eerste ..graafwerkzaamheden" werden verricht door mannen in zak formaat. die voor deze gelegenheid keu rig versierde spaden hadden. Die mannen in zakformaat waren de oudste en de jongste leerling van de kleuterscnool. beiden niet meer dan drie turven hoog. Dikkie van Gilst en Hansje Bakker wisten niet hoe ze het toa" fe J° in schijnwerpers van de publieke belangstelling kwamen maar ze verrichtten hun werk niette! min met lakonieke gebaren. Het feest werd natuurlijk bijgewoond door alle leerlmgetjes van de school. Het was de voorzitter van het school bestuur, de heer J. A. Boot. die een woord van dank sprak aan alle autori- tehen die met de plannen te maken hebben gehad. Hij sprak de hoop uit dal. men ook in de toekomst op deze mede werking zal kunnen rekenen. niseert de dealer J. v. d. Vliet, garage ut fiv oes sedert gisteren een tentoonstelling van Renault-auto's. De expositie is tot en met zaterdagavond geopend. De auto-tentoonstelling ademt een gezellige sfeer, die werd gescha pen door de grillige opstelling van de auto s tussen een charmant decor. Vro lijke platen van Frankrijk roepen een vakantie-stemming op. Voor het eerst worden twee nieuwe modellen van Re nault tentoongesteld, de Floride en Estafette-bestelwagen. De Floride is een elegante en sportieve wagen voor fijnproevers en de Estafette is te ge bruiken voor honderd en één doelein den. Beide wagens zullen in de loop van dit jaar in Nederland leverbaar zijn. Voorts ontbreekt de alom bekende Dauphine evenmin op de tentoonstelling.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3