CONGOLESE LEIDERS TERUG IN LEO Diplomatieke banden met België verbroken Amerika reageert scherp op dreigen van Kroesjtsief Excuses aan Nederlands smaldeel vierde DC-8 VAN K.L.M. Tientallen verpleegden in gesticht verbrand PROCO PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NU NIET IN ÉÉN MEER SAMEN LEGERAUTO PARACHUTISTEN DEDEN NIETS Hele verrassingV Rijksluchtvaartschool dankt twintig vliegtuigen af Ernstig Ongerustheid over Dode Zee-rollen Indonesisch leger boos op China Ambtenaar knoeide j vanwege prestige 65 Soekarno wil één arbeidersorganisatie Bemiddeling Nieuwe Nederlandse bevelhebber in Navo Zijn er nog wel koningen en knechten in de Tour? Hebt U deze blik achter de schermen gemist? Jammer! LAATSTE NIEUWS WILLY BRANDT KANDIDAAT KANSELIER IN 1961 Geen geloof aan kankertherapie De Bilt: buien Hoofdkantoor: Gom, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 2438, Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendi.lk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24. Temeuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zlerikzee, Havenpark 24, lel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BRECKEB Zeeuwsch Dagblad hotte nutttmers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 1 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4604 Vrijdag 15 juli 1960 BELG SLOEG LOEMOEMBAo™ Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD President Kasavoeboe en premier Loemoemba zijn gisteren in het hun ter beschikking gestelde Belgische militaire vliegtuigje geland op het vliegveld van Leopoldstad, waar een grote en dreigende menigte Belgische burgers hen zwijgend afwachtte. Nauwelijks waren de twee Congolese politici uitgestapt of het eerste incident deed zich voorzij weigerden een erewacht van Belgische parachutisten te inspecteren. Even later een tweede incident misschien liet ergste dat had kunnen gebeurende Belgische burgers verdrongen zich om Loemoemba, scholden hem verschrikkelijk uit en een van hen sloeg de premier tenslotte met de vlakke hand kletsend in het gezicht. Er ging een goedkeurend gebrul onder de Belgen op. De para chutisten stonden onbeweeglijk in de houding en niemand ver roerde een vin om de verbouwereerde Loemoemba te helpen. .Breek hem zijn nek", werd er geroepen en: „Laat hij naar onze verkrachte vrouwen komen kijken! Hang hem op!" Pas toen de piloot van LOEMOEMBA klap in gezicht heH Congolezen in Leopoldstad merkbaar i i i- t -slechter wordt. Daar komt nog bij, dat vliegtuig tussenbeide kwam weekl^g^ voedsel schaars begint te worden en de menigte ongeveer honderd de schuld wordt geschoven op de Belgen. i t rilcz Niettemin zullen de vliegtuigen die tot man sterk, van Lioemoemba, Ctie nu ^.oe practisch leeg van Brussel naar met VOOr de borst gekruiste ar- Leopoldstad hebben gevlogen om daar allps over zich heen had vluchtelingen te halen, voortaan volge- aiies over zie e stouwd worden met levensmiddelen voor de Congolese bevolking. Het incident op het vliegveld was de laatste gebeurtenis van een gehele reeks die de dag van gisteren in de jonge ge schiedenis van Congo tot een van de meest bewogene maakte. De belangrijkste ervan waren: men (laten gaan met een flauwe glim- lach om de lippen. Kasavoeboe, de Congolese president, had wat terzijde gestaan en was onge moeid gelaten. Later drukte een van de Belgen hem verontschuldigend de hand. „Tegen u hebben wij werkelijk niets", zei hij. Kasavoeboe maakte de indruk dat hij zich de woede van de Belgen wel kon indenken. cy De Veiligheidsraad, heeft bepaald dat er een internationale politiemacht Het gehele incident heeft een half uur geduurd, de tijd namelijk die nodig was om het vliegtuigje waarmee de beide - door hun land FREMANTLE (Reuter) De burge meester van Fremantle. W. F. Samson, heeft gisteren zijn excuses aangeboden aan de officieren van de drie Nederlandse oorlogsschepen, die zijn stad bezoeken: k~wfKa?efLSo\hmPaene^ dfonde?"- staatslieden een tournee «SXStiMew GetogenenLimburg - maken, weer van benzine te voorzien, in de haven van Fremantle op eigen Onmiddellijk daarna stegen zij weer op kracht moeten meren omdat de Austra- om een bezoek aan Stanleystad te gaan S? «etart De"bond'had" glredenee^ Kafavoeboe en Loemoemba hadden ge- df reis V?n de schenen naar Nieuw- durende het grootste deel van deze on- Guinea een bedreiging van de vrede aangename episode moeten luisteren Uxumea een Deareigi g v naar een Belgische generaal die hun. na dat zij hadden geweigerd de erewacht te inspecteren, probeerde duidelijk te ma ken wat de taak was van de Belgische troepen die het vliegveld bewaakten. „Zij dienen om Belgische burgers te beschermen", zei hij. „Daar zullen wij zelf wel voor zorgen", was alles wat Loemoemba antwoordde. Kasavoeboe daarentegen was bereid grapjes te maken over de aanwezigheid van zoveel Bel gische soldaten. „Een hele verrassing", zei hij vrolijk, toen hij uit zijn vliegtuig stapte. 1 Congo heeft de diplomatieke betrek kingen met België verbroken vanwege de „agressie", gepleegd door de Belgi sche troepen. was. De burgemeester maakte zijn ex cuses op een welkomstreceptie. Van onze correspondent GRONINGEN. Twintig door de Rijksluchtvaartschool afgedankte vlieg tuigen zijn gisteren in Groningen bij inschrijving verkocht. De toestellen waren gestationeerd op het vliegveld Eelde. Zij moesten worden opgeruimd omdat zij niet meer volde den aan de wettelijk gestelde eisen van luchtwaardigheid. Dertien van de toestellen werden ge kocht door Belgen. Elf Harvards brach ten 1450.50 gulden per stuk op. de an dere vijf lagen wat hoger in prijs. De drie te koop aangeboden Saab Safirs gingen weg voor prijzen tussen de ze ven- en de drieduizend gulden. De ene Fokker S 11 die werd afgedankt, bracht 2224 gulden op. Advertentie Het spreekt vanzelf, dat het incident op het vliegveld van Leopoldstad ern stige gevolgen zal hebben, te meer omdat de verhouding tussen de Belgen en de I GRONINGEN (ANP). De Groning- se hoogleraar in de oud-testamentische wetenschap, prof. dr. A. S. van der I Woude, is ernstig ongerust over het I deel der Dode Zee-rollen, dat in Jorda nië is of in handen van Jordaanse Be- douïnen. Het is hoogst onaangenaam te moe ten constateren, aldus prof. Van der Woude, dat financiële en politieke moeilijkheden de publikatie van deze belangrijke geschriften ophouden, ten- f zij er spoedig instanties bereid worden 1 gevonden hun nationaal aandeel in dit I werk en. voor zover het materiaal in l handen der bedouïnen is. voor het be houd van deze unieke historische docu- menten te leveren. Prof. Van der Woude is pas terugge keerd van een studiereis naar Jordanië. I waarvoor de hoogleraar een subsidie van de Nederlandse organisatie voor 1 zuiver wetenschappelijk onderzoek had 1 ontvangen. Prof. Van der Woude onderstreepte het grote belang van de rollen. De ge- I schiedenis van het latere Jodendom en j de tekstkritiek van het oude testament 1 zullen herzien dienen te worden. zal worden gezonden; de raad verzocht België, zijn troepen uit Congo terug te trekken. 3 België heeft geweigerd zijn troepen onmiddellijk terug te trekken. Het wil afwachten of de troepen van de Verenigde Naties in staat zijn orde en rust te herstellen. Gelukt dat, dan zullen de Belgische strijdkrachten geleidelijk worden teruggetrokken. 4 In Jeruzalem wachten twaalf officieren van de Verenigde Naties op orders om naar Congo te vertrekken. De eerste troepen die onder bevel van de V.N. naar Congo zullen gaan, zijn twee batal jons uit Ghana. Binnen 48 uur zullen zij arriveren. 5 De Belgische regering blijft voorlopig troepen zenden om levens en eigen dommen van blanken te beschermen. Zij wenst dat de Verenigde Naties een onderzoek instellen naar de wandaden die door Congolezen jegens blanken zijn bedreven; ook in België zelf zal een dergelijk onderzoek worden ingesteld aan de hand van de getuigenissen van vluchtelingen. 6 De regering van Katanga heeft bekend gemaakt dat zij er niet aan denkt, troepen van de Verenigde Naties tot haar nu soevereine staat toe te laten. De toestand is er zo goed als normaal, wat van geen enkele andere Congolese provincie kan worden gezegd. 7 Steeds duidelijker wordt het dat er in de regering van de Congolese republiek twee stromingen met elkaar in botsing beginnen te komen. De ge matigde stroming staat onder leiding van de minister van buitenlandse zaken Bom- boko, die door zijn moedig persoonlijk optreden honderden Belgen, ook bedreig de vrouwen en kinderen, aan zich heeft verplicht, hoewel hij juist daardoor zich onder zijn landgenoten vele vijanden heeft gemaakt. De andere stroming, zeer extremistisch en wellicht niet vrij van invloeden uit Moskou, staat onder leiding van o.a. Loemoemba. Voor dc bewogen gebeurtenissen in België zelf, waar de gang van zaken in Congo met de grootste spanning wordt gevolgd, zie men pagina 7. Van ome correspondent BONN. De K.L.M. had er gis teren vele tienduizenden guldens voor over om op het Keuls-Bonner vliegveld Wahn haar vierde straal- passagiersvliegtuig van het type DC-8 te laten dopen. Zoals de heer J. C. van der Kloot, directielid van de K.L.M. in een korte rede voor de doopplechtigheid in een der hal. len van het vliegveld verklaarde: „Per minuut kost ons de afschrij ving van een DC-8 elf mark." De heer Van der Kloot verheelde niet dat hij met zijn speech eventjes honderd gulden aan afschrijvings- geld verpraatte. De minister van verkeer van de grootste Westduitse deelstaat Noord- Rijnland-Westfalen. dr. H. Lauscher. enkele burgemeesters, diplomaten en talrijke vertegenwoordigers van ver keer en industrie uit Roer- en Rijn gebied waren gistermorgen op Wahn aanwezig, toen mevrouw Anita von Karajan de DC-8 doopte en naar haar overgrootvader Nikolaus August Otto noemde. OTTO „Zonder Otto geen auto of vlieg tuig". was het motto van deze doop plechtigheid. Want de op 14 juni 1832 geboren Duitser Otto was de uitvinder van de verbrandingsmotoren. Zijn be drijf groeide uit tot een der grootste ondernemingen van Duitsland. Klöck- ner-Humboldt-Deutz te Keulen, de oudste onderneming ter wereld, die verbrandingsmotoren van het type Ot to fabriceert. Daarom kon een der directeuren van deze Keulse fabriek niet zonder trots zeggen dat „een toestel van de oud ste luchtvaartmaatschappij ter wereld thans de naam draagt van de oprich ter van de oudste fabriek van verbran dingsmotoren ter wereld." Woensdag nog, de dag van de bezetting van Leopoldstad door de Belgische troepen, kon men in de straten van de hoofdstad dergelijke toneeltjes zien: Congolese soldaten klimmen in Belgische legerauto's (zie pijl) om samen op patrouille te gaan. Sinds gisteren is daar geen sprake meer van. De Congolezen betonen zich vijandig en de spanning in Leopoldstad stijgt opnieuw. (Radiografisch overgebrachte foto) DJAKARTA. (Reuter». In een be- kendmaking van het Indonesische leger is donderdag meegedeeld dat de voort durende anti-Indonesische radiouitzen- dingen van radio-Peking onduldbaar zijn geworden. De uitzendingen begonnen kort nadat Indonesië vorig jaar aan Chinezen op het platteland verbood handel te drij ven. De Indonesische regering heeft enke le malen officieel geprotesteerd tegen de uitzendingen. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. De moeilijke post in het pasmuntloket op het hoofdpost kantoor te Groningen blijven bezetten en de zaak kloppend houden, dat was 'het streven van de 45-jarige postbeambte A. de G. uit Groningen. Het werk aan het pasmuntloket is be rucht onder de postbeambten omdat het zo moeilijk is. Vliegensvlug wordt het geld er geteld, iedereen loopt in en uit, afdoende controle is eigenlijk niet mo gelijk. Nadat een ambtenaar op eigen verzoek van de zorg over het loket was ontheven aanvaardde A. de G. de func tie, na dertig jaar trouwe dienst bij de Posterijen. Voor hem werd het een pres tigekwestie de kas kloppend te houden. Zo was hij er uit eergevoel toe geko men om de bijna onafwendbare tekor ten met achtergehouden geld aan te zui veren. Dat was opgelopen tot bijna 500 gulden. Natuurlijk kwam het uit. De postbe ambte werd ontslagen en gisteren moe'st hij zich verantwoorden voor de Groning se rechtbank. De officier eiste een boe te van tweehonderd gulden tegen hem. (Advertentie) Opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben gisteren in Smallingerland de clandestiene zender De zingende boer opgespoord en in beslag genomen. Te gen de zeventienjarige fabrieksarbeider F. J. te Opeinde is proces-verbaal opge maakt. De publikatie van de rollen die in het Rockefeller Museum te Jeruzalem zijn, vindt gestadig voortgang. crème shampoo met ei PROCO crème shampoo met ei Kijk in dc spiegel: uw haar lijkt jonger, is jonger en van een onge kende schoonheid. Dat ir> het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. Extra voordelig! ct Voldoende voor ca. 8 wassingen Prodeot produkt. dus primal DJAKARTA (Reuter». Soekarno wil alle vakbonden in Indonesië vervangen door één verenigde arbeidsorganisatie op te richten. Vertegenwoordigers van arbeidersorganisaties zijn bijeengeko men om het ontwerpdecreet van de pre sident te bespreken. De Indonesische minister van arbeid, Erningpradja, deelde op de bijeenkomst mee dat Soekarno ,.als leider van de re gering en van de revolutie wil pogen de arbeidsorganisaties te vereenvoudigen om de taak en de verantwoordelijkheid voor de opbouw van een socialistische Indonesische maatschappij te kunnen dragen". De nieuwe organisatie zou moeten worden gebaseerd op de begin selen van geleide democratie, Indone sisch socialisme en trouw aan de revo lutionaire grondwet van 1945. GUATEMALA (AF) Meer dan honderd mensen en wellicht zelfs tweehonderd zijn gisteren in de stad Guatemala om het leven gekomen bij een grote brand in een gesticht voor zwakzinnigen, waar ook misdadige krankzinnigen werden verpleegd. Er ondergebracht. De brand brak uit in het holst van de nacht en breidde zich snel uit. Verschrikkelijlce taferelen speelden zich af toen zeshonderd verpleegden opgesloten bleken te zitten en het gebouw niet konden verlaten zonder hulp van buitenaf. Politie en brand weer hebben moedig geprobeerd hen tijdig te bevrijden, maar zij kon den niet voorkomen dat honderd tot tweehonderd gevaarlijke patiënten die opgesloten zaten in cellen, le vend verbrandden. Ontsnapt Enkele tientallen gevaarlijke mis dadigers konden in de algemene pa niek ontsnappen. Hun aanwezigheid in de stad levert een groot gevaar op. Ongeveer duizend verpleegden zijn onder geleide naar buiten ge bracht en opgesloten in ontruimde scholen en andere grote gebouwen. waren 1400 mensen in het gesticht Een ziekenhuis, dat naast het ge sticht stond heeft enkele uren lang gevaar gelopen, eveneens in brand te vliegen. Het moest worden ont ruimd. Zeven uur heeft het geduurd eer de brandweer de toestand zover meester was dat aangenomen k worden dat de ramp zich niet ver der zou uitbreiden. Samen met de politie drong zij opnieuw in het bin nenste van het gebouw door. Zij wilden niet Overal werden de geblakerde lij ken gevonden van patiënten die zich een uitweg hadden proberen te zoe ken. Tot de cellen kon men niet da delijk doordringen. Vele verpleeg den hadden het gebouw niet willen verlaten in weerwil van de vlam men die door gangen en zalen joe gen en zijn daardoor eveneens om het leven gekomen. WASHINGTON (Reuter, AP) Een schaamteloze bedreiging van de wereldvrede, noemde het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gis-1 teren Kroesjtsjefs dreigement, dat hij Cuba desnoods met geweld zal bij staan. Het State Department gaf donderdag een verklaring uit over de uitlatingen van de Russische premier met betrekking tot1 het Cubaans-Amerikaanse geschil. Het schijnt tot de communistische leer te be horen te schermen met de Russische mi litaire kracht als het erom gaat landen waar ook ter wereld te steunen, heet het in de verklaring. De Monroeleer van 1823 is nog altijd van kracht, aldus het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, ook nu men te maken heeft met een nieuwe vorm van imperialisme op het westelijk halfrond een halt toe te roepen. Het dreigen met gewapend geweld is bovendien in strijd met de beginselen, die zijn neergelegd in het Handvest van de Verenigde Naties. Deze verwerpen name lijk het gebruik van geweld bij het bij leggen van internationale geschillen, zegt het State Department. Kroesjtsjefs drei gementen tonen voorts nog eens duidelijk de schijnheiligheid aan van zijn protes ten, die in naam van de vrede worden ge. daan. Amerika heeft met voldoening kennis genomen van een Peruaans initiatief het geschil met Cuba voor te leggen aan de Organisatie van Amerikaanse landen De raad van de organisatie komt zaterdag bijeen en zal beslissen of de ministers van buitenlandse zaken van de 21 aangesloten landen het geschil dienen te bespreken. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Schout-bij-nacht G. B. M. yan Erkel zal op 1 augustus vice- admiraal H. Bos opvolgen in diens func- r/ tti 1 jtie van geallieerd bevelhebber van de Z/CCUWS' V l^cllllS StXclllCi zeestrijdkrachten van de Navo in Cen- traal-Europa. Schout-bij-nacht Van Er- tatoov nl "I P's.ftpll non kei, die thans inspecteur van het onder-1 oeiiuuii wijs bij de zeemacht is, zal daartoe op 125 juli worden bevorderd tot vice-admi- I raai. Ze is net wakker geworden, maat! WASHINGTON. Ame rika zal de invoer van suiker uit Nederland, Haïti, For mosa, Panama, Costa Rica en de Philippijnen dit jaar verder verhogen met 130,976 ton. Hiervan krijgt Nederland 6.129 ton toegewezen. Het grootste deel komt uit de Philippijnen, namelijk 109.755 ton. Haïti krijgt een extra toewijzing van 2.567 ton, Formosa van 6.258 ton, Pa nama van 6.258 ton en Costa Rica van 6.267 ton. Van onze correspondent BONN. De 47-jarige Westberlijnse burgemeester Willy Brandt wordt bin nenkort door de sociaaldemocratische partij in de Bondsrepubliek, de S.P.D., officieel voorgesteld als haar kandidaat voor het bondskanselierschap bij de verkiezingen in het najaar van 1961. Het tijdperk der veertigers is blijk baar aangebroken: de 43-jarige demo craat Kennedy in de Verenigde Staten heeft in West-Duisland even oude col- 'lega's, zoals de minister van defensie Strauss (46) en nu Willy Brandt; ook Strauss zal iïi de toekomst hoge ogen gooien indien Adenauer na een eventu ele zege van zijn partij in 1961 het bondskanselierschap niet meer zal kun nen bekleden. Uit een opinieonderzoek bleek dezer dagen dat de socialisten thans kunnen rekenen op 43 procent der kiezers; Ade nauers C.D.U. op slechts 40 procent. De verhouding in de Bondsdag op dit ogen blik is: C-D.U. iets meer dan 50 pro cent, S.P.D. bijna 32 procent. Uit een ander onderzoek bleek dat Willy Brandt 51 procent der kiezers achter zich heeft. Adenauer 49 procent. De S.P.D. heeft een commissie van zeven reeds over de bondskanseliers- kandidatuur laten, beslissen; deze com missie zal eerstdaags met haar voorstel in de openbaarheid komen. Dat de kan didaat Brandt zal heten is niet meer twijfelachtig. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Met een zitting van het Centraal Medisch Tuchtcollege in het gebouw van de Hoge Raad is de laatste fase afgesloten van de zaak van de Vlaardingse arts Moerman. De arts was in beroep gegaan tegen een uit spraak van het Medisch tuchtcollege in Amsterdam, dat zijn behandeling van kanker evenals de Landelijke Organisa tie Kankerbestrijding dit al eerder deed, op medische gronden afwees. De arts verklaarde, dat de publikatie van het rapport, dat deze organisatie het licht deed zien, zijn medisch aan zien ten zeerste ïieeft geschaad: hij zou door het publiek praktisch zijn uit gelachen. Verder zou hij door patiën ten zijn opgebeld met de mededeling, dat zij niet meer bij hem kwamen, om dat zij hadden gelezen, dat zijn metho de kwakzalverij was. De heer Moerman voerde drie leken- getuigen aan. die verklaringen konden afleggen omtrent door hen waargeno men gevallen. Hun symptomen bleken niet te vallen onder die, welke in het rapport werden behandeld. De voorzit ter liet daaróm niet toe dat zij werden gehoord. De raadsman van de wetenschappe lijke commissie uit de Landelijke Orga nisatie Kankerbestrijding, mr. L. A. E. Briët uit Rotterdam merkte op, dat de Vlaardingse arts zich niet aangevallen of benadeeld hoeft te achten. Aan het slot van de zitting bracht dr. Delprat als voorzitter van de commissie hulde aan de arts wegens het vele. dat tiij voor zijn patiënten heeft gedaan, een feit dat buiten de onenigheid rondom het principe van zijn werk moet blijven. Voor de hulp door hen verleend bij de watersnood in Tuindorp-Oostzaan zul len dezer dagen ruim negenduizend ar beiders van de N.D.S.M. en andere be drijven, militaire, gemeente-ambtenaren, helpers van het Rode Kruis e.d. van het Amsterdamse gemeentebestuur een i penning ontvangen. TERNEUZEN. Wat de mensen had den verknoeid heelt de natuur weer goed gemaakt. Meldden wij verleden week, dat het Zeeuws-Vlaamse strand van Knolcke tot Breskens was verontreinigd door afgewerkte olie, nu heeft de zuid westen wind vanaf de duinen het strand weer bedekt met een laag schoon zand. Badgasten kunnen er weer terecht. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond te 23.15 uur: Wisselende be wolking met en kele buien. Zwakke tot ma tige, in de kust provincies af en toe vrij krachtige wind tussen zuid west en west. Weinig verande ring in tempera tuur. MIESJE: Nog steeds geen strandweer: 16 JULI: Zon op 4.38. onder 20,53 uur; maan op 00.13, onder 14.05 uur. V

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1